Проблеми с хранене, наддаване, дишане

  • 8 660
  • 39
  •   1
Отговори
  • Мнения: 769
За пръв път се разписвам в този подфорум, надявам се да ми помогнете със съвети и подкрепа..

Дъщеричката ми се роди с планово секцио в 39 седмица 2100г, 46 см. Не е изплакала веднага, 2 дни в кислородна палатка, фототерапия, заради изразена жълтеничка. Изписаха ни на 8 ден с тегло 2010г. От самото начало, когато ми я дадаха забелязах, че диша шумно, наподобяващо скърцане - това състояние се изостря след хранене. Никой не ми обърна внимание на въпросите защо е така и ни изписаха с 'излекувано' бебе. Бебка засука, видимо имаше апетит(поне така си мислех) и вкъщи преминах само на кърма.

На консултацията на един месец се оказа, че е наддала скромните 30 грама, докато бяхме при педиатърката се задави и започна свистенето (свирещото дишане). Едва тогава настана суматоха - изпратиха ни на консулт за уши/нос/гърло. Тъй като е много мъничка и не могат да и се правят почти никакви изследвания се съмняват за ларингиална мембрана - това е ципа, която не се е свила достатъчно и пречи на дишането, освен това била с рефлукс. Препоръчаха да сменим АМ (което започнах спешно да давам заради теглото) с Аптамил и много да я пазим от външни контакти.

От една седмица давам АМ и тегля всеки ден. Отначало хапваше по 20-30мл, след 2-3 дни по 40-50 мл, понякога 60 мл. Дори 60 мл са малко за нея, би трябвало да яде 80-90мл, но това не се случвало до сега. Заради тежкото дишане се изморява бързо, заспива, храненето продължава по половин-един час, дори час и половина с почивките. 

За дишането не може да се направи нищо в момента, трябвало да се израсте, но се притеснявам че не яде достатъчно. С Аптамила нямаше особено подобрение и давам преНАН и цедя кърма, поне малко да поема и нея.
Как се справяте с вашите малки бебчета и храненето им? Има ли начин да яде повече, днес става на 40 дни а  е 2230г  Sad.

Последна редакция: пн, 12 яну 2009, 13:24 от Yammy

# 1
  • Мнения: 91
Ние също сме недоносени и то доста.Роди се в 29 г.с,сега е на 4 реални месеца,също дишаме така след ядене,но от скоро и се дави и кашля лошо,но казаха,че се дави от слюнката си.доста се плюнчи,а е на 1,5 месец коригирани.За храненето аз мисля че е по важно да наддва а не колко яде,ние до скоро ядяхме по 60 мл,а си наддава доста добре вече е 4050,а се роди 1220,педи каза,че всики деца се засищтат от различно количество,така че важното е да наддавете а не по колко ядете Hug

# 2
  • Мнения: 769
И аз така мисля - че е важно да наддава, а не колко яде. Тегля я всеки ден и наддава по 10-15 гр, всъшност това ме притеснява повече.

# 3
  • Мнения: 1 685
И аз така мисля - че е важно да наддава, а не колко яде. Тегля я всеки ден и наддава по 10-15 гр, всъшност това ме притеснява повече.
Не тегли всеки ден, детето PeaceИ моето момченце, беше така-ядеше по-малко и все се притеснявах. Когато го захраних с каша обаче, беше друго GrinningАдаптирано мляко не искаше и да помирисва  Tired

# 4
  • Мнения: 3 914
А консултация с кардиолог направихте ли?
Просто давам идея,добре е да се направи Peace

# 5
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
Според мен намерете добър неонатолог и отидете на по-обстоен преглед. Доколкото разбирам нямате епикриза от родилното. А щом детето е било на кислород би трябвало да има такава. Виж и какви са били кръвните изследвания, газов анализ и др. след раждането. Това, че е малка за изследвания незнам кой ви е го казал  newsm78 в неонатологиите им правят изследвания всеки ден, ехографии и т.н. Това че трябва да яде по 80-90 грама също не ми се струва логично. За това тегло 50-60мл. са напълно достатъчни. Храни бебето по 8 пъти - на всеки три часа.
Като гледам май лекарите доста са те пообъркали. Също не разбрах и защо си започнала АМ, а не кърмиш детето щом имаш възможност. Това, че от АМ се наддава повече е доказано, че не е общовалидно. Наистина наддаването й за месец е много малко. Пък и това, че яде повече от 20 минути... Можеш да пробваш с различни размери и марки биберони, щом даваш вече АМ /по-лесно било да сучат от каучоковите/.
Не искам да те притеснявам излишно, но наистина потърси компетентен лекар. Само като идея да питаш - понякога не наддават от нисък хемоглобин и др. лоши показатели в кръвните изследвания. Моя син беше спрял да наддава 5 дни и му преляха кръв и се оправи, почна да наддава по 30гр. на ден. Просто организма му не е усвоявал храната и при това положение и по един литър да яде все тая.
А за рефлукса би трябвало да са ти казали да даваш мляко, което е AR или поне да го смесваш с преНАНа. Питай и за това.
Това тежко дишане при някои бебета е резултат от стафилококи или стрептококи в носа и гърлото, които също предизвикват повръщане /може и да не е рефлукс/. Незнам дали сте правили такова изследване, взема се секрет от носа и е напълно безболезнено. В повечето родилни домове заразяват децата с тези бактерии. Скоро четох статистика, че 60% си имат тоя "подарък" от родилното.
Наистина детето ти не е недоносено, но е родено с тегло под 2500гр. и лекарите е трябвало да ти обърнат специално внимание за отглеждането му.
Не искам да те шашкам. Дано всичко да е наред, все пак всяко дете е различно и наддава различно, но най-важното е да е здраво.
Но щом има нещо, което те тревожи по-добре се допитай до повече лекари. Знам какво притеснение е и ти съчувствам искрено.
Успех и ти желая скоро да се похвалиш, че наддавате добре.

# 6
  • София
  • Мнения: 39 763
Алекс беше на кърма. Дадох АМ в края на 5ти месец, понеже предният месец беше качил малко.
Отначало купих НАН, но Алекс не го хареса. След това минах на Милумил. Много добре му понася и качва. Тогава мамите ми казаха, че това мляко се изписва на недоносени и злояди деца.
Мъничка е и затова се уморява при сукане. В началото Алекс се хранеше на час и половина, на поискване.

# 7
  • Paris, France
  • Мнения: 13 962
Здравей,

Изключително важно е незабавно да се консултирате със специалист. Свистенето не е нормално, необходимо е лечение или поне поддържаща терапия с кислород. Какво е медицинското название на свистящото дишане?

За храненето - съвет не мога да дам. Аз бях под натиск да кърмя. Още часове след секциото получих индустриална помпа и се цедях прилежно, изливайки поваче сълзи отколкото мляко. Пробвах дълго да го кърмя и не се получаваше и беше ад и за двамата. На адаптирано мляко всичко тръгна по мед и масло, бързо догони и надмина връстниците си и съм много доволна. Няма идеален вариант и се надявам да намарите оптималния. Това свистящо дишане ме притеснява и ми напомня бронхиолита на дъщеря ми. Дете, което не диша добре се храни трудно, изморява се бързо и изразходва повече калории и бързо трябва да се консултирате със специалист. Успех!

# 8
  • Мнения: 769
Благодаря ви за отговорите.. понеже и без това стана дълго за първи пост не съм описала всички подробности.
Всички стандартни изследвания плюс снимка на белите дробове са и направени още в родилния дом. Има доста подробна епикриза.
Ходихме на преглед със специалист уши-нос-гърло и неонатолог (в деня след консултацията при педиатърката 06/01). В събота сме на преглед при гастроентеролог (така ли се пише..). Със сърцето и дробовете слава богу няма проблем - слушаха я трима доктора. Свистенето, приличащо на свирене е от механичен (анатомичен) проблем - тази мембрана, която споменах по-горе не се била прибрала достатъчно - това е защото макар и износена по седмици, бебка се е родила незряла. Така както очичките например са затворени в по-ранни месеци на бременността, така и тази мембрана се свива със напредването на бременността - така поне ми обясниха, това прочетахме и по чуждите сайтове. Това нещо се израства.. не ни остава друго освен да чакаме.

Не могат да и се направят по-обстойни изследвания на гърлото, там където са гласните струни - ядрено магнитен резонанс например - това имах предвид, че за сега е мъничка.
За ограничаване на контактите с външни хора и среда предполагам е ясно защо.. ако недай си боже настине и се подуе лигавицата (гърло, носле), ще и е още по-трудно да диша.

Започнах да давам АМ, защото кърмата ми е много малко, не е достатъчна. Колкото изцедя - го давам, но се налага да тъпча с АМ. Не съм се отказала от кърменето, но го отлагам малко във времето.. пък ще видим какво ще стане..
Вчера беше наддала около 50 грама Grinning - половин празник стана, но тази сутрин пак само 20г изяде.

# 9
  • София,
  • Мнения: 4 267
Yammy прочетох доста обстойно темата и съм съгласна с другите мами. МОята дъщеря е родена в 38с. - 1800 гр. и също трудно наддаваше, да близо третия месец едва изяждаше 50 - 60 мл., също е с рефлукс, който уж се израствал ама ето вече сме на година и половина и пак си го имаме. Crossing Arms. А за проблема с тази мембрана незнам какво да ти кажа, може би да потърсиш и друго мнение. Рефлуксът пък се облекчава като повдигнете матрака на детето на 45 градуса, това помага да не повръща. А също хубаво е да пиете мляко което е АР, въпреки, че повечето деца не го харесват и не го пият. Аз например го смесвах Аптамил + Аптамил АР. НО откакто я захраних с кашите и пюретата млякото го отказа тотално.
Трудно наддава още от самото начало и досега си е такава - иначе не мога да кажа че е злояда, яде всичко което и набетам в устата, но просто не качва, така че не се тревожи важното е да сте здрави и все пак да наддавате.  Hug

# 10
  • Мнения: 769
Yammy прочетох доста обстойно темата и съм съгласна с другите мами. МОята дъщеря е родена в 38с. - 1800 гр. и също трудно наддаваше, да близо третия месец едва изяждаше 50 - 60 мл., също е с рефлукс, който уж се израствал ама ето вече сме на година и половина и пак си го имаме. Crossing Arms. А за проблема с тази мембрана незнам какво да ти кажа, може би да потърсиш и друго мнение. Рефлуксът пък се облекчава като повдигнете матрака на детето на 45 градуса, това помага да не повръща. А също хубаво е да пиете мляко което е АР, въпреки, че повечето деца не го харесват и не го пият. Аз например го смесвах Аптамил + Аптамил АР. НО откакто я захраних с кашите и пюретата млякото го отказа тотално.
Трудно наддава още от самото начало и досега си е такава - иначе не мога да кажа че е злояда, яде всичко което и набетам в устата, но просто не качва, така че не се тревожи важното е да сте здрави и все пак да наддавате.  Hug
Семирамида, спомняш ли си кога стигнахте заветни 3 килца? Сигурно си го казвала много пъти, но знае ли се каква е причината да се роди малка в иначе нормална седмица? На мен така и не можаха да ми кажат защо така се е получило.

Иначе надигнах матрачето почти веднага щом се прибрахме вкъщи, храня я в максимално изправено положение, заспива на корема ми (знам че не е никак възпитателно Embarassed) пак максимално изправено положение, но удобно разположена. Голяма част от времето е спокойна и диша нормално, но както си спи например и почва на свисти, шумното дишане се активира и от всякаква възбуда - глад, плач, стряскане..


# 11
  • София
  • Мнения: 39 763
Аз докато похваля Алекс, че си хапва добре... и запецна работата.
Не е захранен, само на Милумил е. Педката ми каза "на поискване". До преди 2-3 дена имаше режим - на 4 часа по 260 мл АМ.
Сега започна да яде малко на вечеря.
Хапва сутрин към 7:30. След това яде към 12. След това към 16 или 17 часа.

Онази вечер хапна много малко на вечеря, може би към 150 мл. Аз бях прала по никое време и простирах. Алекс се събуди, започна да пее, няма сън. Не мрънкаше, но реших, че е гладен. В 3 през нощта изпи 150 мл.

Тази сутрин е хапнал нормално, т.е. 260 мл. Всичко беше ок до вечерта. Пак не искаше да яде, със зор да е изпил 100тина грама. Мислех, че пак ще стане по никое време през нощта, но спинка.

Моя мъж мисли, че 260 мл му е много, и просто вечер не е гладен. Освен да намаля количеството и да го храня на 3 часа. Много е малък да яде по ири пъти на ден, и съвсем малко вечер.

Идеи?

# 12
  • София,
  • Мнения: 4 267
Ан Мари не се притеснявай, ама да не са му тръгнали зъбките и затова да неще да яде, или пък вярно му идва много яденето, но не му намалявай количеството поне сутрин, а напримерна следобедното хранене само го намали, та да може вечер да изяде повече. Тя и моята така яде, сутрин и на обяд изяжда по 250, а понякога и следобед, но вечер едва 150 - 200 гр.

Yammy заветните три килца ги направихме едва като стана на четири месеца и така си и върмяхме месец напред с кило назад. Трудно наддавахме и винаги бяхме в долната граница. Само първият месец качи 900 гр. и оттам нататък само по 450 на месец, а към седмия месец почна да боледува, тръгнаха и и зъбите и едвам качваше, а като се разболее и това което е качила за един месец го сваляше за две дни и после наново ходене по мъките, ужас, то и сега сме си така де. НА една годинка беше едва 7 кг. и едни докторки в Пловдив ве детската педиатрия ме изкараха едва ли не некадърна майка, как можело дете на една година да тежи само 7 кг., ами като са лекари да ми отговорят те, нали и изсдвания правиха и нищо. Аз какво да направя, а тя яде не мога да кажа че не яде, - яде повече дори от някои дечица на нейната възраст, но уви не качва.
ТОва е ако те интересува нещо друго или нещо те притеснява можеш да ми пишеш и на лични, и не се тревожи, сигурна съм че правиш най доброто за детенцето си. При вас нещата със сигурност ще се развият по по - добрия начин не се притеснявай.
А и на мен никой не можа да ми каже защо се е родила толкова малка, а и защо не наддава сега, това е ЛЕКАРИ  #Cussing out

# 13
  • София
  • Мнения: 39 763
Днес имам напредък. Дадох малко АМ в 4 след обяд и вечерта Алекс хапна хубаво. Мъж ми се смее "няма страшно да се събуди през нощта нали? Хапна добре".
Даже му дадох 3 лъжици пюре от ябълка.
И се оказа, че не знам нищо за захранването. Не се давало вечер, не се давало преди почивни дни и т.н.
Захранването на Дияна беше песен. Дадох малко сок, тя пи доста. Дадох малко плодово пюре, тя го изяде цялото Simple Smile

# 14
  • варна
  • Мнения: 1 395
 Yammy,не зная с кой УНГ си се консултирала,препоръчвам ти д-р Кристоф,приема в кабинета на д-р Папуров ,в ПАЛАХ ЦЕНТЪР ДО ХЕИ.
 Моето дете се роди също месец по-рано 2350г и носоглътката му беше съвсем затворена.Този доктор го оперира, когато беше на 10 дни.Вие сигурно не сте за операция, щом все пак си диша детето,но може да има начин да ви помогне.Имат и съответната апаратура,за да разберат какво не е наред-ендоскоп и др.под.
 Много добре знам какво хранене е,когато не му стига въздух,не прави добър вакуум,изтощава се на половината порция,макар,че е гладно.
 Наддавахме първите два месеца по 600г,после по около 400,но със сто зора от моя страна,сега на 8 мес. почти е към 6 кг и нещо.
 Не оставяй нещата така,може да се окаже,че с една дребна манипулация дишането да се оправи.Ако искаш,пиши ми на лични,ще ти дам тел. му,той доста често е в Германия,но ката се уговорите,ще ви приеме.

Общи условия

Активация на акаунт