Кърмене и рахит

  • 5 046
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 638
И аз с един въпрос. Нали вит. Д се набавя по принцип и нормално чрез излагане на слънце. Аз зимата взимам и давам и на децата, но сега в слънчевите дни, когато сме почти по цял ден навън пропускам и давам само в мрачните дни.
Дали е правилно?

# 16
  • Мнения: 1 174
И аз с един въпрос. Нали вит. Д се набавя по принцип и нормално чрез излагане на слънце. Аз зимата взимам и давам и на децата, но сега в слънчевите дни, когато сме почти по цял ден навън пропускам и давам само в мрачните дни.
Дали е правилно?


Ами аз напоследък правя така: когато е слънчев ден и ще го извеждам навън за повече от половин час да речем - не давам капки /по принцип са 2 капки/, а когато е лошо времето като днес например /няма слънце и навън излизахме да 20 - тина минути/ - давам капките. Иначе и аз не знам дали е правилно  newsm78 Знам обаче, че ако кърмиш е важно да излизат и ти на слънце, за да си набавяш и ти витамин Д.

# 17
  • Мнения: 2 521
И аз с един въпрос. Нали вит. Д се набавя по принцип и нормално чрез излагане на слънце. Аз зимата взимам и давам и на децата, но сега в слънчевите дни, когато сме почти по цял ден навън пропускам и давам само в мрачните дни.
Дали е правилно?

Нашата лекарка миналия март на края ми каза да спирам вече витамин Д.Малкия беше на 8 месеца,но тя каза че няма нужда да пие когато се извежда редовно на слънце.Добави че предозирането е по-лошо,и аз оттогава не съм давала вече капки.Дори и в мрачните дни.

# 18
  • Мнения: 340
bgbabba - затова са кръвните изследвания. 2 капки Вигантол може да не са достатъчни, за да се покрие съществуващ недостиг.
Да, предозирането е опасно - но обикновено изисква многомесечно приложение на ужасно високи дози. А недостигът е точно толкова опасен - и за съжаление нерядко се проявява видимо чак при прохождането на детето.
Затова - изследвания и преценка, а не залитания ту в едната, ту в другата посока. Лекарите преценяват много повече неща и диагнози се поставят само въз основа на много повече показатели от това колко капки е приемало детето досега.
Аз ще залетя на другата крайност пък ще видим. Изобщо нямам намерение да давам изкуствен вит д. Може и да бъркам, но за момента това ми изглежда правилно.

# 19
  • Мнения: 3 638
Аз ще залетя на другата крайност пък ще видим. Изобщо нямам намерение да давам изкуствен вит д. Може и да бъркам, но за момента това ми изглежда правилно.

Абе, то хубаво, но тук в Холандия понеже сме по на север слънчевите дни не са толкова много, а и лъчите падат под някакъв ъгъл, така че било по-трудно набавянето на вит. Д. Дори тази година удвоиха препоръчителната доза.
По принцип за кърмените деца се препоръчва приема на вит. Д. А моите са и две  Simple Smile Аз предпочитам да го давам по описания начин. Смятам, че е нужен и на зимните бебета  Peace

# 20
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
И аз не живея в България. Тук в Канада няма зима няма лято до една година се дава вит. Д на кърмените бебета. Предполагам, че е преценено, че не може да се предозира, дори и след излагане на слънце. Да не говорим, че не препоръчват много-много бебетата да се излагат на директна слънчева светлина заради опасността от изгаряния.

# 21
И аз с един въпрос. Нали вит. Д се набавя по принцип и нормално чрез излагане на слънце. Аз зимата взимам и давам и на децата, но сега в слънчевите дни, когато сме почти по цял ден навън пропускам и давам само в мрачните дни.
Дали е правилно?


адската схема! за това си има лекари, а не на баба ти диветините!

# 22
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Фата, твоите са почти на 2г, така че би трябвало да им е съвсем достатъчно, а лятото и въобще да няма нужда. Още повече, че примерно някои млека (имам предвид обикновено краве мляко, ако пият) са обогатени с вит.Д, също както и част от другите храни, които поемат, така че съвсем пък нямаш притеснения.

Дозировката на вит.Д е повод за доста ожесточени дебати в момента. Досега беше 400 мг дневно (на някои места е било 200 и съвсем скоро са го увеличили на 400), но има данни, че това не е достатъчно и май отново ще увеличат и нея. Така че в БГ както си е обичайно 800-1000 единици за бебетата до една годинка накрая ще се окаже съвсем адекватно, без да е било променяно някога Laughing

# 23
  • Мнения: 3 869
Аз също отказах да давам изкусвен вит. Д. Изчетох много информация преди да взема това решение, обелязах си критериите и доколко ние ги покриваме и беше ОК. За съжаление педиатърът не ми зададе нито един въпрос по критериите, за да прецени дали детето ми има нужда от изкуствен вит. Д, а го предписа на общо основани. Т.е. не го предписа - просто каза да давам... Не ги разбирам тези методи на работа...

# 24
  • Мнения: 340
Фата, твоите са почти на 2г, така че би трябвало да им е съвсем достатъчно, а лятото и въобще да няма нужда. Още повече, че примерно някои млека (имам предвид обикновено краве мляко, ако пият) са обогатени с вит.Д, също както и част от другите храни, които поемат, така че съвсем пък нямаш притеснения.

Дозировката на вит.Д е повод за доста ожесточени дебати в момента. Досега беше 400 мг дневно (на някои места е било 200 и съвсем скоро са го увеличили на 400), но има данни, че това не е достатъчно и май отново ще увеличат и нея. Така че в БГ както си е обичайно 800-1000 единици за бебетата до една годинка накрая ще се окаже съвсем адекватно, без да е било променяно някога Laughing
И за флуора имаше период, в който го препоръчваха. Аз съм пила флуорни таблетки като студентка.  #Cussing out

# 25
  • Мнения: 2 132
Моята педи каза, че вече не е необходим витД, защото навън е слънчево. Освен това БГ е по на юг и тук по принцип е по-слънчево, което също е от значение.

# 26
  • София
  • Мнения: 5 283
И аз с един въпрос. Нали вит. Д се набавя по принцип и нормално чрез излагане на слънце. Аз зимата взимам и давам и на децата, но сега в слънчевите дни, когато сме почти по цял ден навън пропускам и давам само в мрачните дни.
Дали е правилно?


Ами аз напоследък правя така: когато е слънчев ден и ще го извеждам навън за повече от половин час да речем - не давам капки /по принцип са 2 капки/, а когато е лошо времето като днес например /няма слънце и навън излизахме да 20 - тина минути/ - давам капките. Иначе и аз не знам дали е правилно  newsm78 Знам обаче, че ако кърмиш е важно да излизат и ти на слънце, за да си набавяш и ти витамин Д.

Извинете за големия цитат, но искам да питам и двете мами дали това е консултирано с лекар или е на база собствено решение.
Калин е в момента на 2 месеца и няколко дни, Вигантол пие по 2 капки сутрин от 21-вия ден, а излиза навън (в количка) от 15-тия.
Напоследък разходките ни продължават по 2 до 3 часа и педиатърката го знае, но не спомена да променим дозата Вигантол  newsm78

# 27
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
За децата до годинка препоръките са ежедневно даване на вит.Д - вече за лятото може да обсъдите с лекарката и тя ще прецени в зависимост от фонтанелите и т.н.
На Фата момиченцата са почти на 2г, така че ситуацията при нея е друга.

# 28
  • Мнения: 1 896
Малко ще се отклоня от темата, ама ползите от витамин Д са супер гореща тема за научни изследвания в момента - оказва се, че има страшно много хора с недостиг и че този недостиг има връзка не само с костите, но и с много други сериозни заболявания. Е, обикновено в по-късна възраст се проявяват де, но явно важността му за всички клетки в организма не е била оценявана напълно.
Предполагам, че е много добре да се правят изследвания и да се предписва индивидуална дозировка, иначе има рискове от предозиране или от недостиг.
Но в момента се препоръчва даже и за възрастните през зимата да вземат добавка вит.Д като превенция на злокачествени заболявания. 

# 29
  • София
  • Мнения: 5 283
За децата до годинка препоръките са ежедневно даване на вит.Д - вече за лятото може да обсъдите с лекарката и тя ще прецени в зависимост от фонтанелите и т.н.

Благодаря, педиатърката наблегна, че са му големи фонтанелите и да сме много стриктни с Вигантол-а (2 капки сутрин).
Нещо, което пропуснах да споделя с нея, е, че понякога в лъжичката падат по 3 капки, примерно веднъж седмично.... дали това е проблем  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт