Майчинство за безработни

  • 142 225
  • 768
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Здравейте, нова съм тук. Интересува ме следното: какво е положението с майчинските помощи? В момента съм безработна. Как се променят нещата ако имам назначение по трудов договор от месец февруари? Терминът ми е определен за края на юли. Благодаря.

# 1
  • София
  • Мнения: 1 352
За да получаваш обезщетение за бременност и раждане трябва към момента на излизане в болничен да си осигурена за общо заболяване и майчинство и да имаш 12 месечен осигурителен стаж. Изискването за дванадесет месеца осигурителен стаж не означава, че това е непрекъснат стаж и трябва да е непосредствено преди началото на отпуска. Тези дванадесет месеца могат да са придобити когато и да е. Щом термин ти е края на юли предполагам, че ще излезеш в болничен 45 дни преди термин в началото на юни, така че ако те назначат някъде от февруари ще имаш 4 месеца осигурителен стаж и ако имаш още 8 месеца от предишни години ще можеш да получаваш обезщетение.
Ако пък нямаш 12 месеца стаж може да получаваш помощи по реда на Закона за семейни помощи за деца - еднократна помощ за бременност и месечна помощ за отглеждане на дете, ако отговаряш на определени критерии и брутният доход на член от семейство е по- малък или равен на 350 лв. за 2009 г. За тях може да прочетеш в първия пост тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=362470.0

# 2
  • Мнения: 4
Започна да просветва:)! Мерси.
А какво правим в случай, че имам много повече от 12 месеца стаж, но в момента не работя? Какъв ще е размерът на обезщетението?А в случай,че получа трудово назначение от да речем 5 месеца - какво ще бъде обезщетението?

# 3
  • София
  • Мнения: 1 352
Ако имаш повече от 12 месеца стаж, но към момента на излизане в болнични не си осигурена т.е не работиш ще получаваш помощи по Закона за семейните помощи за деца, ако отговаряш на определени критерии и брутният доход на член от семейство е по- малък или равен на 350 лв. за 2009 г.

Ако към момента на излизане в болничен работиш и имаш 12 месеца стаж назад във времето, но преди излизане в болничен са примерно само 5 тогава в базата за изчисление на обезщетението за бременност и раждане за тези 5 месеца ще се вземе осигурителния доход, а за останалите 7 месеца ще се вземе МРЗ.

# 4
  • Мнения: 1
Здравейте!
Бременна съм във втория месец, имам повече от 5 години трудов стаж, но работата ми в момента е много напрегната,  даже започнаха да ми нареждат отгоре и да пътувам в чужбина без да имам право на избор. Имам проблемна бременност, а и дълги години се опитвах безрезултатно да забременея. Боя се да не загубя детето при това постоянно напрежение около мен. Ако напусна доброволно, понеже няма да ме уволнят, поради тази причина, че е доста трудно да ми намерят заместник, и ако се регистрирам безработна, каква е възможността да получавам що- годе добра помощ за майчинство? Ще съм благодарна за изчерпателен отговор, понеже се намирам в безизходица.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
apolonia123 ,ако напуснеш няма вероятност да получаваш добро майчинство.Като безработна може да имаш право на социално майчинство /100 лв на месец за една година/,само ако отговоряш на изискванията за доход-равен или по-малък от 350 лв на член от семейството.

Може да напуснеш и малко преди издаването на 45 дневния болничен преди термин да започнеш работа фиктивно.Така ще получаваш майчинство две години.

Но според мен най-добрият вариант за теб е да излезнеш в болничен до края на бременността.По този начин ще си почиваш вкъщи и ще получаваш от НОИ обезщетения.

# 6
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 260
Здравейте   bouquet Имам бебе на 3 месеца и половина и в момента получавам от общината 100 лева социална помощ за отглежане на дете .Искам да имам още едно дете ,но не съм наясно дали докато получавам тези пари от общината мога да започна някъде работа за да мога след това да получавам майчинство или трябва да изчакам да мине тази една година . Ако някой е наясно как стоят нещата ,нека сподели кое е най доброто в моя случай  Wink  bouquet

# 7
И аз имам въпрос.
Ако съм на трудов договор и напусна ще получавам ли майчинство? Детето е на година и два месеца. Имам две години стаж.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте   bouquet Имам бебе на 3 месеца и половина и в момента получавам от общината 100 лева социална помощ за отглежане на дете .Искам да имам още едно дете ,но не съм наясно дали докато получавам тези пари от общината мога да започна някъде работа за да мога след това да получавам майчинство или трябва да изчакам да мине тази една година . Ако някой е наясно как стоят нещата ,нека сподели кое е най доброто в моя случай  Wink  bouquet

трябва да изчакаш да ти свърши социалното майчинство и тогава да започнеш работа.иначе щи ти го спрат

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
И аз имам въпрос.
Ако съм на трудов договор и напусна ще получавам ли майчинство? Детето е на година и два месеца. Имам две години стаж.

няма да получаваш майчинство,ако напуснеш

# 10
  • Мнения: 749
Има ли начин човек да се самоосигурява и да получава обезщетение за майчинство т. е да внася 21.5 % на определена сума, за да получава обезщетение и това да е законно? Имам 12 месеца стаж, но съм безработна- колко време преди отпуска по майчинство трябва да съм осигурена по фонд общо заболяване и майчинство?

# 11
Zdraveite na vsichki mami vav foruma. Pri men vaznikna pak drug problem s koito oshte ne mojem da se opravim i tarsq malko pomosht. Izgoniha me ot rabota kogato bqh v bolnicata da rajdam (tochno na sashtiq den). Majat mi me chakashe s bebeto a bivshata mi rabotodatelka mu se obadi da go zaradva s novinata. Veche bqh v maichinstvo no pri tezi usloviq platenoto e samo edna godina a ne 2 kakto si mu e redat. Moga li da vzimam oshte edna godina plateno maichinstvo i kak stava? Trqbva li da zapochna rabota ili shte mi plashtat ot socialnite?

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
stoikovska ,започни фиктивно работа,за да получаваш майчинство до 2 рата година на детето.Трябва обаче да имаш 12 м стаж през целия си живот.От социалните се получава само една година социално майчинство.
Интересно ми е как са те уволнили като ти си била в болничен още 45 дни преди термина.

# 13
Благодаря ти за съвета. Казват че трябва да имам и дори един ден работа след изтичането на годината за да излезна пак в майчинство за да си гледам детето. Всеки, който питам досега ми казва различно и затова най- накрая се обърнах и към вас. Сега само трябва да си намеря фирма, която да ме приюти за малко. Дано да са останали още малко разбрани хора.

# 14
Работих в детска градина по заместване и затова тази така ми прекрати и тук нямаше значение дали съм в майчинство или не. Поне успях да влезна в тези 45 дни за да взимам поне едната година 90%. Ама какво да се прави. Иска деца държавата пък не ги защитава като се раждат и издражката е мижава. ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт