Рецепти за Actifry

  • 321 814
  • 1 499
  •   1
Отговори
  • Мнения: 256
Отскоро имам тази тенджера или фритюрник (както го наричат) , въпреки, че според мен си е вид тенджера. Има книжка към него, но ако някой има повече опит бих се радвала да го сподели! Досега съм правила само картофи, кюфтета (не особено успешно) и пиле с гъби и сметана.

Последна редакция: чт, 06 мар 2014, 09:17 от Редактор*

# 1
  • Мнения: 1 906
Дай още малко инфо  newsm78 . Ако може и снимка  newsm78

# 2
# 3
  • Мнения: 1 906
Бях чула за нещо подобно.
Ще следя темата и ако си заслужава може да си взема и аз  Whistling

# 4
  • Мнения: 940
И аз съм му хвърлила око  и ще следя темата.

Доколкото знам може да се готви само с 1-2-3 лъжици мазнина, да се задушава и т.н. Но ще чакам някой по-компетентен да се изкаже.

# 5
  • Мнения: 256
Да, така е - мазнината само я мирише Grinning . Пилето с гъбките стана перфектно, кюфтетата ги правих без мазнина и на вкус бяха също перфектни, но каймата ми беше много мека и се раздробиха. Относно картофите ...ами просто не са пържени, на вид са такива, но на вкус са като печени. Е, на мен и така ми харесват. Това е , което мога да споделя до сега. Все се надявах някой друг да има повече опит, защото явно си има разни тънкости...

# 6
  • Мнения: 4 202
И аз съм го загледала този фритюрник, но за сега само събирам информация, все пак не е евтин.

# 7
  • Мнения: 256
Такааа...явно няма някой с повече опит.  Нищо, аз ще споделям опита си за тези , които се интересуват.
Правих крилца и пиле на хапки. Съвсем за кратко ги мариновах, че нямаше време и ги метнах в "нещото" без мазнина, след около 15-20 мин. бяха готови и крилцата бяха сочни отвътре и леко хрупкавки отвън, а хапките бяха ометени от децата за нула време и не можах да ги пробвам.
Правих и нещо като дробчета по селски. Зеленчуците бяха хрупкави - приблизително като в китайските ресторанти. Сложих първо лук и пуснах да се върти, като нарязах гъбите - ги метнах и тях, после чушки, след малко домати от консерва и след още малко и дробчетата. Оставих ги да се готвят още около 5-6 мин и сметнах, че са готови. Бях сложила две мерителни лъжици олио. Вкусно беше, най ми допаднаха зеленчуците, а дробчетата (аз кото цяло не съм им фенка)също ставаха. Домашните го одобриха.
И последен опит засега - десерт. Рецептата беше от книжката, която върви с тенджерата. Абълки със сушени кайсии и канела. В книжката беше уточнен сорта на ябълките, но моите не бяха такива и дали заради това или просто така си стават , незнам, но се размазаха на пюре. Та вида на десерта не беше особено привлекателен, но на вкус мнооого ми допадна. На другите не им хареса, защото не било достатъчно сладко.
Ако има интерес, ще споделям и следващите си опити.

# 8
  • Мнения: 4 202

А може ли да споделиш опита си с почистването на уреда?  Crazy
Това нещо е огромно и се чудя как ли се поддържа  Thinking

# 9
  • Мнения: 256
Почиства се лесно. Тавата и нещото, което се върти се свалят и могат да се мият в миална. То няма и каво да му е трудно , защото не загаря, е незнам, ако го забравиш как ще е  LaughingВсъщност въртящото се нещо може да се наложи да се позатърка повече, но не изисква кой знае какви усилия. Прозрачната част на капака също се сваля, но то по нея нищо не е пръскало досега само се запотява от влага и я мия за да е измита. Иначе уреда си е голям. Намирам за недостатък алармата - много е тиха и не се чува, а уреда не се изключва сам като му свърши зададеното време. Е, направили са я да се включва периодически, докато не му обърнеш внимание, но тя като е тиха - все тая.

Последна редакция: ср, 21 яну 2009, 14:00 от РОНГО

# 10
  • Мнения: 256
Да се отчета...
Експериментирах с картофи. В книжката пише, че трябва да са подсушени и не солени, обаче аз понеже не одобрих много крайния резултат ( както споменах преди не са съвсем като пържени на вкус) - пробвах солени, неподсушени и дублирах олиото- по ми харесаха. Днес пробвах същия вариант, но добавих и малко (една мерителна лъжица) вода и вече знам, че това е моят вариант. Съвсем си приличат на моите любими пържени картофи. Относно здравословността - незнам, все пак само още една лъжица олио съм сложила - не е кой знае какво, нали?
Пробвах и тиквички. Пак според рецептата в книжката. Странното беше, че пишеше, че се избира подходяща температура, а такава опция няма. Рецептата била разработена от Бон Апети - според мен просто беше написана рецепта без да се съобразяват с естеството на уреда. Тиквичките се набрашняват както си знаем, а по-назад в книжката има една таблица в която пишеше, че за тиквички се добавя и вода. Така направих, но брашното някъде изчезна и тиквичките не станаха хрупкави отвън, а по-скоро отвътре. Е, като зи залях с кис.мляко и чесън всичко си беше наред. Аз повече ги обичам хрупкави отвън и меки отвътре, но пък затова трябва да седя безкрайно дълго до печката. Ще гледам скоро да пробвам без вода или без брашно... Laughing или без тиквички Joy
Ами това е засега.
 И понеже само аз  си пиша тук, кажете има ли още интерес или да престана...

# 11
  • Мнения: 22
РОНГО , направо ми запали мислите.
 Искам тази тенджера. В нета се ровя за рецепти и до сега резултата е 0 .  Повечето мнения които прочетох са за това, че се готви само с 1 лъжица олио. Обикновено са приготвяли картофки, рибки, калмари.  Ще следя темата.

# 12
  • Мнения: 4 202
РОНГО, пиши, пиши, на мен ми е интересно. Все още не съм тръгнала да го купувам, цената доста ме спира, но ми харесва като идея  Peace

# 13
  • София
  • Мнения: 508
Аз също живо се вълнувам от темата  Grinning Уреда страшно ми харесва и съм решила и ние да си купим, но по нататък, защото ремонт ни предстои.

# 14
  • Мнения: 256
Отчет:
Тиквичките - не стават както ако се набрашнят и се изпържат по познатия начин. Пробвах  без вода, но бяха доста по-хрупкащи отвътре и от предишния път. Пробвах без брашно, ами горе-долу се доближават до пържени без брашно, но не са така разкашкани, което е добре. Като цяло, обаче съм доволна, защото не ми се налага да вися на печката.

Калмари - все ми изглаждаше, че не са готови и накрая успях да ги гумирам. Не съм доволна от резултата. Подчертавам, че не съм ги панирала. Обикновено ги нарязвам на кръгчета, мариновам ги и ги запържвам за малко на тиган, та така направих и сега, но все ми изглеждаха лигави и айде още малко да се повъртят, айде още малко и накрая - гума. Може би няма да пробвам пак, защото на тигана става доста бързо и ми е удобно.

Крилца - този път взех един фикс "кентъки" (не беше на Маги, може би беше Пикантина) , овалях ги в него, както пишеше на опаковката и ги оставих да се въртят 20 мин. Пак станаха супер. Крилцата бяха малко над 700 гр. цели, ненарязани, а аз махам крайната трета част, така че са останали по-малко - повече няма да може да поеме наведнъж.

Правих и нещо като пилешка кавърма. Много добър резултат, всички я харесаха. Консистенцията пак е различна от кавърма приготвена на тиган. Зеленчуците остават по-хрупкащи и повече се усеща вкуса им. Просто не се размазва всичко.

Накак още не съм се престрашила да пробвам нещо рибно. Сигурна съм, че рибка с някакво сосче ще се получи, но ако е само пържена... Вкъщи обичаме пържената риба да е с хрупкава коричка, а подозирам, че няма да стане точно така. 

Общи условия

Активация на акаунт