Недоволните

  • 4 665
  • 82
  •   1
Отговори
# 30
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


 Аз съм по майчинство в България и правя съпоставка с майчинството и привилегиите в Англия.Мога да кажа само, че в БГ бременните и майките са хиляди пъти по-добре.Не се и замислям да поискам нещо в повече.Болнични дълго време, дълго платено майчинство с голям процент от заплатата, след това определена сума докато детето стане на 2г., 6м. неплатен отпуск......БЛАГОДАРЯ Hug

# 31
  • Мнения: 177
Lady Incandescent

Познавам жени които вземат на заем за да се до осигуряват. Но ако на теб 500лв не ти стигат и това е доходът ви за цялото семейство. С дете ще е още по трудно, за това стават тези до внасяния.
Някой вземат на заем, теглят кредит или други начини за да си осигурят нормално н начало на децата, а не да се чудят дали ще имат д си платят тока и сметките.

# 32
  • Мнения: 187
Много бих искала да се промени закона засягащ хората с репродуктивни проблеми! Бих искала да имат право на повече от един безплатен опит! Нека са поне три! Не всички имат възможност да плащат за скъпите процедури! Имам познати с такъв проблем и за щастие могат да си позволят и втори и трети опит! За нещастие обаче им се налага да правят процедурата вече трети път! Друга промяна, която може да се направи е примерно да се регламентира сурогатното майчинство! В САЩ има и друг вариант, ако жена дари яйцеклетки на семейство, получава безплатно инвитро! Зная, че звучи неприятно и много хора няма да са съгласни, но според мен всеки трябва да има право на избор и ако сметне, че това е вариант да могат да се възползват! Друго предложение е промяна на периода, който се взема за изчисление на болничните за раждане. Според мен 12 месеца е доста дълъг период и е много трудно да планираш нещата така, че да си осигурена последните 12 месеца! Надявам се всички бебенца да са желани и всяка майка да си го задържи, но я си представете, че едно семейсто е в затруднение и установяват бременност, а майката току що е започнала работа! Надявам се да не се случва, но вероятността е доста голяма! Та това семейство е пред следната дилема: да остави детето и жената да зареже работата или да направи аборт и при по-благоприятни условия да забременее! А и не мисля, че е честно спрямо студентките редовно, без стаж! И те да са на 240 лева, Ок не са плащали осигуровки, но според мен може да има групи с привилегии!

# 33
# 34
  • Мнения: 521
Много бих искала да се промени закона засягащ хората с репродуктивни проблеми! Бих искала да имат право на повече от един безплатен опит! Нека са поне три! Не всички имат възможност да плащат за скъпите процедури! Имам познати с такъв проблем и за щастие могат да си позволят и втори и трети опит! За нещастие обаче им се налага да правят процедурата вече трети път! Друга промяна, която може да се направи е примерно да се регламентира сурогатното майчинство! В САЩ има и друг вариант, ако жена дари яйцеклетки на семейство, получава безплатно инвитро! Зная, че звучи неприятно и много хора няма да са съгласни, но според мен всеки трябва да има право на избор и ако сметне, че това е вариант да могат да се възползват! Друго предложение е промяна на периода, който се взема за изчисление на болничните за раждане. Според мен 12 месеца е доста дълъг период и е много трудно да планираш нещата така, че да си осигурена последните 12 месеца! Надявам се всички бебенца да са желани и всяка майка да си го задържи, но я си представете, че едно семейсто е в затруднение и установяват бременност, а майката току що е започнала работа! Надявам се да не се случва, но вероятността е доста голяма! Та това семейство е пред следната дилема: да остави детето и жената да зареже работата или да направи аборт и при по-благоприятни условия да забременее! А и не мисля, че е честно спрямо студентките редовно, без стаж! И те да са на 240 лева, Ок не са плащали осигуровки, но според мен може да има групи с привилегии!
И към това писание искам да добавя,че съм недоволна от обслужването на повечето лекари.Какво става с корупцията при тях?!Даваш пари-живееш,не даваш-не живееш  #Crazy !На моя приятелка майка и беше на операционна маса и преди да и бият пълна упойка и казват че без тая операция ще умре,а за да я оперират искат след операцията 800 лв!Няма да ви казвам как се намират пари на заем за 2 часа  #Cussing out .Е такива хора да ги гърмиш ли,кво да ги правиш?Забравих да кажа че операцията и минаваше по здравна каса а парите ги изкаха на ръка  #2gunfire

# 35
  • Popovo
  • Мнения: 219
Аз живея в малък град и излязох по майчинство преди близо две години.Работех до последно колкото и да ми беше тежко.Започнах да работя веднага след като завърших висшето си образувание без да имам един месец прекъснати осигуровки.Но мога да ви кажа,че от както съм излязла в майчинство имам само проблеми.Първо ме оставиха 6 месеца без нито един лев да ми дадат.Без да ми дадат парите който съм заработила за да има с какво да купя памперси на детето си.Благодарна съм че имах достатъчно кърма за да храня малката,защото щях да затъна още повече.Имах колежки който излязохме заедно в майчинство почти по едно и също време,работим в една фирма и  те никога не са имали проблем със заплащането.А аз трябва всеки месец да се обаждам в НОИ за да им напомня че трябва да ми изплатят майчинството.И там госпожата която се води някаква шефка винаги започва с това че моят работодател не ми е платил осигуровките и когато поискам сверяване с това кога моят шеф ми превежда осигуровките се оказва,че той винаги е бил редовен на една и съща дата.А чиновниците в НОИ не могат да ми отговорят защо ми бавят парите.И Така вече две години аз получавам парите си с няколко месеца закъснение.И което е най важното ми ги превеждат веднага щом се обадя защо нямам превод.
Искат да го направят както в другите държави.ДОБРЕ!Но на запад вземат прекалено високи заплати за да си позволят бавачка, а тук с парите който получаваш можеш да нахраниш само един човек от семейството си.А за другите? newsm78нека го направят като в Германия - 1година майчинство и еднократна помощ от 25 000евро. Naughty

# 36
  • Мнения: 187
Не съществува подобна еднократна помощ в Германия, повярвай ми! Ако имаше такава там щяха да имат бум на ражданията! Виж за 2 500 по бих се съгласила! Работя с хора от тази страна вече осем години и за съжаление по-голямата част от тях никак не се различават от масата цигани тук в България! Не преувеличавам, за съжаление повечето ни туристи не само, че не са втора ръка ами май някъде към пета отиват... ooooh! Та поне за тази част от населението на Германия (а тя не е никак малка) смея да твърдя, че ако имаха подобна помощ, щяха поне по 10 деца да направят! А що се отнася до лекарите в България: Има само няколко на който мога да благодаря, за съжаление по-голямата част за нищо не стават.... Гадно е да знаеш, че всеки месец плащаш осигуровки и когато ти се наложи на 5 години един път да потърсиш помощ да се отнасят с теб като с куче! Случи ми се точно в началото на бременността! Още не беше установена и получих силни болки и бях с висока температура! Тъй като съм бременна за пръв път не знаех, че температурата е нормално явление! Все пак не бях и сигурна, че е станало (не е планирана бременност, просто се случи. Определено обаче си е желана). Работя до 20 часа и няма как да успея да намеря лекар, който да ме прегледа! И с тези оплаквания отидах в спешен център... Там буквално ме изгониха, защото нямали основание да ме прегледат  #Crazy на онзи в бялата престилка му казах, че няма желание да се занимавам с некъдърници и си тръгнах! На другия ден се качихме в колата и си отидах до Варна (в момента живея в Бургас) платих си на стойностен лекар и всичко си беше наред! Обърнаха ми внимание, отговориха ми на въпросите! Та и според мен лекарите трябва да преосмислят позицията си относно пациентите, който плащат всеки месец осигуровки, който държавата изисква (не ги определя всеки сам)! И да се молят да не стане здравната каса частно дружество, както е именно в Германия и да плащаме само когато сме потърсили тяхната помощ иначе глад! Защото аз както писах по-горе за последните 5 години само веднъж съм търсила лекар, ама плащам всеки месец! И да видим тогава, кой ще се смее последен hahaha

# 37
  • Мнения: 149
Здравейте.
Аз като прекъснала студентка не мога да се възползвам от тези 240 лв, които изплащат, но е хубаво, че има и такава опция. Но аз не бих могла да гледам детето ако съм редовно обучение - в моята специалност се изисква присъствие поне по 4-5 часа на ден 5 пъти седмично, което без налични баби няма как да се получи. Може би трябва да се даде възможност за дистанционно обучение на майките-студентки или нещо подобно, и преподавателите да не им пишат ниски оценки само защото не са им посетили всички лекции. Друг е въпроса, че ме прецакаха малко и за стажа, че сега вземам социалните пари, но това не е толкова важно вече.
   Освен това са ощетени майките на близнаци, според мен трябва да получават поне 50% над парите за едно дете. Не знам как стои въпроса с еднократната помощ при тях, но сигурно и там е зле положението.
   Също така подкрепям жените с репродуктивни проблеми. При условие, че страната няма положителен естествен прираст е нужно да се подпомага по всякъкъв начин развитието в тази насока.
   

# 38
  • Мнения: 177
Според мен нито една държава не тачи своите имигранти. Но все пак прави нещо за тях. Ако си имигрант в България, не се надявай и на един памперс от държавата. Е, като не се грижи за имигрантите, нека поне да се грижи за нас, за да не ставаме емигранти и да отиваме в друга държава и да се грижат за нас като имигранти.


п.с . Средна заплата в Германия 2460 евро х 1, 95583 = 4811 лв. А в България около 250евро * 1.95лв. =487.5лв.  Тъй като цените в Германия са почти същите.
Бензина (А95) в Германия беше 2.24 лв./л. когато в България по същото време беше почти 2.40лв./л. (сега благодарение на световната криза спадна до 1.63лв./л., но дори и на тази цена в. News казва че е 2.7 пъти по скъп от САЩ - сега той е 0.61лв./л.)
Друг пример ходим да купуваме евтини коли от Германия за по 400евро, а тук ги продаваме по 3500лв. и  на горе.
Също така ходим да работим там за по 500евро.
И в крайна сметка логично е да им не стигат парите - всеки петък излизат с препълнени колички от хипермаркетите, а ние тук пълним количка за 10 пазарувания. Плащат на детегледачки и домашни помощници. Ходят си на почивки когато си поискат. Всеки член от семейството си има кола.  И не си мислете, че работят повече от нас. Ние се бъхтаме като роби, а те стоят само зад бюрата (може и повече часове, но не е по натоварващо).
А и да не забравя чухте ли Германия какво прави заради кризата - раздава пари на рака на семействата, особено на тези който имат деца.
 family6

# 39
  • Мнения: 683
Здравейте мили дами!

В тази тема пишете:
 - какво не Ви се нрави от новите закони и разпоредби за бременност и майчинство.
 - какво искате да се промени в законите за бременност и майчинство (предложения за нов закон).
 - какво искате държавата да направи за бременните, за майките и за тези които се опитват да забременеят но не могат.
 - на кратко да си кажем какво ни мъчи.



Умоляват се дами които нямат проблем и мнение по въпроса да не пишат (могат да дават коментари, но нека да не се заяждат с тук пишещите)
Всеки има право на мнение, но и всеки има задължение да спазва общоприетите норми за поведение.

Моля не съсипвайте и тази тема с злобни нападки и коментари

п.с Моля придържайте се към изброените проблеми, странични теми не са ни необходими ( във форума има достатъчно други)
Благодаря на Всички предварително, дано да се получи наистина смислен разговор
lalalala

Според мен, едно от важните неща е да се върнат данъчните облекчения за семействата с деца, нали все пак идеята е да има раждаемост! Също така не мисля, че е необходимо майките да имат 12 месеца стаж, така принуждават жените да отлагат забременяването, после се чудят защо възрастта на бременните постоянно се увеличава. Смятам, че за студентите с деца трябва да има всякакви облекчения и допълнителна финансова помощ, или самото майчинство за студентките да е фиксирано по-високо, поне двойно от сегашното и за тях да няма изискване дори за 6 месеца стаж! Това са най-елементарните неща, които трябва да се направят. Аз самата не съм студентка отдавна и отлагах много първата си бременност - до 30г., а при ситуацията в момента се чудя дали да планирам втора, защото когато синът ми навърши 5 месеца трябваше да се върна на работа, понеже с майчинство от 180 лв., не може да се изплаща жилищен ипотечен кредит!

# 40
  • Мнения: 187
Laysi, не мога да се съглася с теб! Най-малко защото от 5-6 години положението в Германия също доста се промении няма нищо общо с това което беше преди! Това което имах предвид е, че и там средната каласа почти изчезна! Вярно е, че ако имаш мозък и ти се работи и там ще намериш сносна работа за добри пари! И там има упадък както и при нас, затъпяването не е само в България! И там имат същите проблеми като тук! Вярное, че в някой отношения все пак са по-добре от нас, нали и за това много хора бягат на там с надеждата да изкарат повече пари! Лошото е, че повечето като отидат там найстина работят за по 500 евро! Но като се замислиш тези хора и тук няма как да изкарат повече от минимална надница! Имам познат, който отиде и успя именно в Германия, но отиде като обикновен програмист и след време хората го оцениха и сега е акционер! Красива приказка, но човека е предложил знания(завършено више и немска езикова гиманзия)! А като се сетя, тези който отиват и стават миячи и сервитьори(в най-добрия случай) не могат да предложат нищо, нали? Повечето даже и език не знаят....Така че каквото сам си направиш, никой не може да ти го направи! Та идеята от всичко това е: 1. омазахме темата и съжалявам за off topic-а 2. нито в Германия, нито в САЩ или където и да е ще успее човек ако няма необходимия ценз и знания! Или по друг начин казано- ако можеш да успееш тук в България, ще успееш навсякъде по света! 3. Не е вярно, че навсякъде са по-добре от тук, и тук може да стане по-добре ама трябва да се потрудим! А май нещо загубихме способността си за работа! Като цяло народопсихологията ни е доста объркана и имаме нужда от промяна!

# 41
  • Мнения: 683
Не, не ми стана неприятно.
Когато със съпруга ми планирахме първото ни дете нито за момент не сме се замисляли ще ни дава ли пари държавата за това дете или не.
За много неща не съм доволна от държавата.
И едно от тях е именно това че, все още са малцинство тези, които се осигуряват на МРЗ по една или друга причина.
Недоволна съм от това че, държавата не прави нищо за да могат доходите да излязат на светло.
Няма наказания и глоби за работодателите.
Проблеми има и не го отричам.
От тромавата администрация до това, че никой не следи какви буквално издевателства стават с работещите в частната сфера.

А знаеш ли колко много жени въобще се отказват да раждат деца? За съжаление не всички мислят като теб, а и не са длъжни. Моята сестра например е на 33 години, осигуряват я на 2000 лв. и то в Пловдив и въпреки това тя е решила, че деца няма да ражда, заради скапаната държава, в която не си струва да се живее. На нея всеки месец и удържат данъци и осигуровки колкото моята цялата заплата, че и отгоре, също и пари за майчинство, каквото тя няма да ползва, ама за разлика от такива като теб не е тръгнала да се заяжда с тези, които са решили да имат деца и да им осигурят по-добър живот, въпреки всевъзможните пречки, които им създава държавата! Смятам, че изискването за 12 месеца стаж трябва да отпадне, а за студентките, въобще да няма изискване за стаж. И не си мислете и не се заблуждавайте, че като ви съдират от осигуровки и данъци, ще вземете някой ден прилична пенсия, това няма как да се случи, след като с всяка изминала година броят на пенсионерите расте, а на работоспособното население намалява. Майка ми тази година се пенсионира, ще получава смешна пенсия, по-малка от тази на баба ми, а има и годините и точките, и над 5 години, през които е осигурявана на висок доход и пак духа супата, това е ситуацита. Не разбрахте ли, че на ония тикви в парламента не им пука за хората, те само гледат да се нагушат и се чудят къде да си замъкнат дебелите задници на почивка - из Бразилия, Куба и къде ли не, и то с нашите пари, докато страната е пред икономически срив, заради липсата на газ, ама на кой ли му пука, че стотици фирми ще  фалират! Да не се задълбочавам, че само почвам да се ядосвам, заради някакви тиквеници!

# 42
  • Мнения: 177
the1
Не оспорвам, че и там има хора които не се чувстват добре. Но аз не говоря за хората от България които са отишли да работят там (имигрантите), а за техните си жители.  Давам този пример с цените, защото всички се оправдават с това че там стандарта е по-висок и всичко било пъти по-скъпо. На фона на нашия упадък, техния не представлява нищо. Колкото и да го увъртаме и за каквото и да се хващаме е факт, че там настина се грижат за своите гласоподаватели. Hug

# 43
  • Мнения: 177
А и да допълня.
Според вас как живее един българин в Германия и един азиатец В България no

# 44
  • Мнения: 187
Ммм да това с оправданията и на мен не ми харесва, най-малко защото винаги когато правят подобни сравнения "забравят", да споменат разликата във заплатите! Факт! Но това, че се грижат за гласоподавателите си пак не мога да се съглася на 100%.

Общи условия

Активация на акаунт