Тутманик и милинки - как?

  • 37 204
  • 48
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 803
Много хубави рецепти прочетох, копнах си ги всичките. Любима тема. Peace

# 16
  • Разград
  • Мнения: 3 110

За мен най-вкусен е тутманикът, който правя по рецептата на Милица от състава "Тоника". Беше на гости на Драго Чая в предаването му и там го направи. Изглеждаше умопомрачително. Записах си рецептата и оттогава него правя.

Би ли споделила,колко долу-горе брашно ти отива за замесването?

Е,вече го направих,но половин доза,че месенето беше в машината.Много съм доволна от резултата,ще има повторение със сигурност.

# 17
  • Мнения: 22 867

За мен най-вкусен е тутманикът, който правя по рецептата на Милица от състава "Тоника". Беше на гости на Драго Чая в предаването му и там го направи. Изглеждаше умопомрачително. Записах си рецептата и оттогава него правя.

Би ли споделила,колко долу-горе брашно ти отива за замесването?

Е,вече го направих,но половин доза,че месенето беше в машината.Много съм доволна от резултата,ще има повторение със сигурност.

max-mama , изглежда фантастично!  bouquet    chef   Аз се засрамих  Embarassed, че толкова късно влизам в темата и не съм видяла въпроса ти. Брашно слагам на око, но вероятно е около 6 ч.ч., тестото е средно меко, не твърдо. Дано си се сетила да премериш колко брашно си използвала. Когато правя цялата доза, навивам четири охлюва в голяма тава.

# 18
  • Разград
  • Мнения: 3 110

max-mama , изглежда фантастично!  bouquet    chef   Аз се засрамих  Embarassed, че толкова късно влизам в темата и не съм видяла въпроса ти. Брашно слагам на око, но вероятно е около 6 ч.ч., тестото е средно меко, не твърдо. Дано си се сетила да премериш колко брашно си използвала. Когато правя цялата доза, навивам четири охлюва в голяма тава.

Няма нищо Hug.Не се сетих да измеря брашното,но *на око* ми се струва около 500 гр.И все пак да те питам,тестото втасва ли преди оформянето?При мен втасването беше след оформянето,така разбрах от рецептата,но реших да попитам.

# 19
  • Мнения: 22 867

Няма нищо Hug.Не се сетих да измеря брашното,но *на око* ми се струва около 500 гр.И все пак да те питам,тестото втасва ли преди оформянето?При мен втасването беше след оформянето,така разбрах от рецептата,но реших да попитам.

Правилно си разбрала, втасва след оформянето. Аз и затова го харесвам, че не втасва по няколко пъти, а оформям, слагам в топла фурна, втасва и пека.

# 20
  • Разград
  • Мнения: 3 110

Няма нищо Hug.Не се сетих да измеря брашното,но *на око* ми се струва около 500 гр.И все пак да те питам,тестото втасва ли преди оформянето?При мен втасването беше след оформянето,така разбрах от рецептата,но реших да попитам.

Правилно си разбрала, втасва след оформянето. Аз и затова го харесвам, че не втасва по няколко пъти, а оформям, слагам в топла фурна, втасва и пека.

Благодаря  bouquet

# 21
  • Мнения: 1 176

За мен най-вкусен е тутманикът, който правя по рецептата на Милица от състава "Тоника". Беше на гости на Драго Чая в предаването му и там го направи. Изглеждаше умопомрачително. Записах си рецептата и оттогава него правя.
И на мен ми хареса тази рецепта за тутманик и снощи го направих. Стана много, много вкусен. Аз сложих точно 5 ч.ч. брашно. Само не знам поради каква причина не ми се надигна много-много, не можа да втаса добре според мен. Сложих го и в топла фурна, но пак не можа да ми изпълни тавата както друг път. За втори път ми се случва да не може да ми втаса добре тесто.

# 22
  • Мнения: 22 867
... Само не знам поради каква причина не ми се надигна много-много, не можа да втаса добре според мен. Сложих го и в топла фурна, но пак не можа да ми изпълни тавата както друг път. За втори път ми се случва да не може да ми втаса добре тесто.[/left]

Eclat, да не би да попадаш на лоша мая? Аз наскоро правих питки от същото тесто и точно така не ми втаса хубаво. Взех мая от кварталното магазинче, която беше замразена и с изтекъл преди дни срок на годност. А когато си купувам прясна незамразена мая от Билла например, направо си бухва тестото.

# 23
  • Мнения: 1 176
labrex, и аз заподозрях маята.  Grinning Аз купувам само суха (все още не съм открила къде продават жива мая тук). Та тази сухата, обикновено я взимам в големи разфасовки и я ползвам дълго време. Досега не ми е правила проблеми, но явно нещо не е както трябва, защото преди няколко дни правих милинки и пак не втасаха добре. Сега се сещам, че и хлябът, който правя в машината стои някакси сбит. Ще пробвам тутманика пак, но ще купя първо друга мая.
И малко извън темата, мислех си с това тесто да направя "дърпана" баница, стори ми се подходящо. Хайде, нека някой да ме насърчи. Laughing

# 24
  • Мнения: 22 867
labrex, и аз заподозрях маята.  .....................И малко извън темата, мислех си с това тесто да направя "дърпана" баница, стори ми се подходящо. Хайде, нека някой да ме насърчи. Laughing [/left]

Е, няма да съм аз, хич ме няма по дърпаните баници. но, ако се намеси някоя майсторка и каже, че тестото е подходящо, може и аз да пробвам. Laughing

# 25
  • Мнения: 58
                                       МИЛИНКИ

1кг.брашно или за меко тесто,500мл прясно мляко,1с.л.сол,1ч.л.захар,1ч.л. оцет,1п. суха мая,1пак.масло,галета за поръсване.Замесва се меко тесто,без маслото и галетата.В тавата в която ще печем се разтопява маслото,правят се топчета малко по-големи от орех,понякога във всяко топче слагам бучица сиренце.Топчетата се нареждат плътно едно до друго в тавата.Наръсват се с галета и малко сол и се остават да фтасват.Печем до златистокафяво,не казвам градуси и време,защото всяка фурна е различна.Няма такива вкусни милинки!

# 26
  • област Софийска
  • Мнения: 1 719
Ето тези са разкошни, любимите ми:
Милинки със сирене

1 кг. брашно
20 гр. мая
500-600 мл. вода
1 с. л. сол

за сместа за формиране:
50 гр. масло
50 мл. олио


за крема за намазване:
250 гр. сирене
150 гр. краве масло
100 гр. брашно

1 яйце
олио за намазване

Брашното се пресява, след което към него се добавят солта и разтворената в топла вода мая. Постепенно се налива топла вода (около 500-600 мл) и се замесва меко тесто. Оставя се да втаса за около 30 минути (в зависимост от температурата на помещението).
Готовото тесто се навива на фитил, след което се нарязва на еднакви по големина парчета. От тях се оформят топки, намазват се със сместа за формиране, подреждат се в намазнена тава и се оставят да втасат още 20 минути.
Сиренето, кравето масло и брашното за крема се смесват, налива се малко вода, за да не остане сух, и се разбърква добре.
Милинките се покриват с крема, отново се оставят да втасат за 10 минути, намазват се с разбито яйце и се пекат 25-30 минути в предварително загрята фурна при температура 200 градуса, до златисто.

# 27
  • гр.Варна
  • Мнения: 217
Момичета, толкова вкусни рецепти сте постнали тук.  Hug
Изкопирах всичко и сега ще се вихря в кухнята (не веднага, де).  chef
Преполагам обаче,че мъжо пак ще недоволства, защото с тези вкусотийки само съм му разваляла талията. hahaha hahaha hahaha

# 28
  • Мнения: 676
Аз откакто пуснах темата вече два пъти правя милинки и стават супер- тутманика още не съм го пробвала, но из тези дни ще се завихря в кухнята.Благодаря на всички за рецептите.

# 29
  • Мнения: 47
Много отдавна не съм месила нищо  Embarassed. Но сега ще напиша моята рецепта за милинки  - винаги е сполучлива, а и е евтинка. А пък някой път  Laughing може и да я направя отново.
Половин пакетче мая /малко пакетче/, 100 гр вода, захар, сол и брашно се прави каша и втасва.
Замесва се тесто от 200 гр. вода, втасалата каша, 1 супена лъжица олио, 1 непълна супена лъжица сол и брашно и пак втасва.
Разтопява се 1 супена лъжица свинска мас и 1 супена лъжица олио. С намазнени ръце се правят топчета, колкото голям орех и се нареждат в тавата /около 35 см в диаметър/
Втасва отново и се маже с крем от: 1 супена лъжица сол, 1 с. л. свинска мас, 2 с. л. маргарин /по-рано харесвах Калиакра, а не Линко, но сега не знам/, 1 с. л. вода, 3 с. л. брашно и 1 яйце.
Оставя се да си почине 5-10 минути и се пече в силно загрята фурна на най-високи градуси докато се зачерви отгоре.
Приятен апетит!

Последна редакция: пт, 23 яну 2009, 21:57 от Jana_dobreva

Общи условия

Активация на акаунт