Мусака?

  • 15 599
  • 16
  •   1
Отговори
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Ами прегледах вси4ките 80 страници на форума и никьде не намерих рецепта за обикновенна мусака Rolling Eyes.Вьзможно е да сьм я пропуснала ако има такава(все пак заради кьсният 4ас Laughing),но се сьмнявам.Иам рецепта за нестардартна мусака ,за мусака сьс зелен4уци,но за обикновенна мусака няма.
Така ,4е много ,Ще сьм ви благодарна ако ми напишете една рецепта за мусака.
Пьк даже и да не е обикновенна пак ,Ще сьм ви благодарна.  bouquet

# 1
  • Мнения: 1 290
Val,

ще ти кажа как я правя аз Simple Smile дано ти хареса

ПРОДУКТИ:
кайма
картофи
лук
моркови
чесън
чубрица
чер пипер
червен пипер
домати/доматено пюре
чер пипер
магданоз

ПРИГОТВЯНЕ:
1. Задушавам ситно нарязаните лук и моркови.
2. Прибавям към тях каймата. Когато тя се позапържи и стане на "трошичци" добавям чубрица, черен пипер, червен пипер и сол ако каймата не е солена. Тук можеш да добавиш някоя комбинирана подправка например ако използваш такива.
3. към тази смес най-накрая добарвям ситно нарязани домати или доматено пюре и чесън и ооставям да "клокне" малко
4. понеже доматите "стягат" зеленчуците - предварително си задушавам и картофите нарязани на малки кубчета.
5. Накрая смесвам всичко в тавичка, прибавям магданоз  и пека на фурна.

Аз лично не обичам заливки, но по оригиналната рецепта май се прави (яйце и кисело мляко)

А иначе почти винаги слагам и тиквички и/или патладжани.
Слагам понякога босилек - абе изобщо не умея да готвя едно и също нещо 2 пъти Wink

Не съм дала никакви мерки защото те варират според големината на тавата и вкусовите предпочитания на твоето семейство Simple Smile

# 2
  • Мнения: 1 722
Аз ще ти кажа една супер лесна рецепта:
1/2-1 глава лук
1-1,5 кг. картофи
250-500 гр. кайма
2-3 моркова
червен пипер
олио
сол
чубрица

Приготвяш си на котлона една по-голяма тенджера. Първо слагаш олиото, като се сгорещи запържваш лука. После слагаш каймата вътре и с дървена лъжица я мачкаш. Така се запържва на топчици. След това слагаш нарязаните на кубчета /едри/ картофи. Доливаш вода да достигне нивото на картофите. После слагаш нарязаните морковчета. И идва ред на червения пипер - трябва да е повечко - поне 1 супена лъжица, може и 2. И подправките. След което похлупваш и чакаш да поомекне.
След това изсипваш всичко в тава - и във фурната. Става божествено.

# 3
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
Аз пък хич не обичам каймата да е на буци  Sick Харесвам я равномерно разпределена из картофите. За целта преди да я метна в тенджерата при лука и морковите, хубаво я размивам с вилица в доматен сок или вода. После задушавам и после обърквам с картофите в тавата и пека. Като се поизпари водата правя заливка от 2-3 яйца, кисело мляко, настърган кашкавал и брашно до гъстотата на палачинкова смес. Това е цялата философия. Успех с мусаката  Wink

# 4
  • Мнения: 1 722
Аз ще ти кажа една супер лесна рецепта:
1/2-1 глава лук
1-1,5 кг. картофи
250-500 гр. кайма
2-3 моркова
червен пипер
олио
сол
чубрица

Приготвяш си на котлона една по-голяма тенджера. Първо слагаш олиото, като се сгорещи запържваш лука. После слагаш каймата вътре и с дървена лъжица я мачкаш. Така се запържва на топчици. След това слагаш нарязаните на кубчета /едри/ картофи. Доливаш вода да достигне нивото на картофите. После слагаш нарязаните морковчета. И идва ред на червения пипер - трябва да е повечко - поне 1 супена лъжица, може и 2. И подправките. След което похлупваш и чакаш да поомекне.
След това изсипваш всичко в тава - и във фурната. Става божествено.

Ей забравих да добавя - има и заливка!!
2 яйца
1 кофичка к. мляко

Като извадиш от фурната ги разбиваш тия двете и поливаш и после още малко във фурната!

# 5
  • Мнения: 287
Ще ти напиша една рецепта без запръжка ако имаш проблем със стомаха.

1,5 картофи
0,500 кайма
1 буркан домате /на пюре/ - може и доматен сок
чубрица
черен пипер на вкус
сол
подправка за кайма около 2 ч.л.
магданоз

Нарязваш картофите. Разбиваш каймата с малко вода за да не стане на бучки. прибавяш всички продукти към картофите. Разбъркваш добре. И после доливаш вода. Мяташ във фурната. Когато мусаката е готова вадиш я от фурната и заливаш с заливката.

Заливка:

1 яйце
2 с.л. брашно
1 кисело мляко
1 ч.л. сода - равна

Разбиваш яйцата. Слагаш содата в киселото мляко и също разбиваш. а после всичко това с брашното трябва да стане еднородна смес. и заливаш. Печесе до златисто. И готово.

Приятно ядене. Дано да ти е вкусно. Simple Smile

# 6
  • Мнения: 945
Само да добавя, че аz понякога правя zаливка със сос Бешамел. Той се прави така

Запържвам 1 или 2 лъжици брашно в масло (не олио, а масло, става по вкусно). Когато брашното стане със zлатист цвят, наливам 1 чаша прясно мляко и бъркам докато се сгъсти... МОже да добавиш индийско орехче, черен пипер... и сол zадължително, бях я zабравила. Като е готово, zаливаш мусаката и печеш

Ако мусаката ми е в по голяма тава, правя zаливката двойна...

# 7
  • In transit
  • Мнения: 11 763
Val,

ще ти кажа как я правя аз Simple Smile дано ти хареса

ПРОДУКТИ:
кайма
картофи
лук
моркови
чесън
чубрица
чер пипер
червен пипер
домати/доматено пюре
чер пипер
магданоз

ПРИГОТВЯНЕ:
1. Задушавам ситно нарязаните лук и моркови.
2. Прибавям към тях каймата. Когато тя се позапържи и стане на "трошичци" добавям чубрица, черен пипер, червен пипер и сол ако каймата не е солена. Тук можеш да добавиш някоя комбинирана подправка например ако използваш такива.
3. към тази смес най-накрая добарвям ситно нарязани домати или доматено пюре и чесън и ооставям да "клокне" малко
4. понеже доматите "стягат" зеленчуците - предварително си задушавам и картофите нарязани на малки кубчета.
5. Накрая смесвам всичко в тавичка, прибавям магданоз и пека на фурна.

Аз лично не обичам заливки, но по оригиналната рецепта май се прави (яйце и кисело мляко)

А иначе почти винаги слагам и тиквички и/или патладжани.
Слагам понякога босилек - абе изобщо не умея да готвя едно и също нещо 2 пъти Wink

Не съм дала никакви мерки защото те варират според големината на тавата и вкусовите предпочитания на твоето семейство Simple Smile

Аз добавям и други зеленчуци според сезона - грах, патладжан, царевица, пипер. Става още по-ароматно. А една позната пък запържваше патладжан на филийки и го нареждаше най-отгоре и върху него слага заливката.

# 8
  • Мнения: 1 873
Ето я и моята:

МУСАКА

1 кг обелени картофи
0.5 кг мляно месо
2 чаени лъжички червен пипер
малко черен пипер
чубрица на вкус/ може и малко риган/
2 суп.лъжици доматен сок или 1 суп.лъж.доматено пюре размито с малко вода.
1 съп.лъж от подправката "Вълшебен вкус" на Маги
малко олио
1 средна глава лук

ПРИГОТВЯНЕ:
В тенджера слагам олиото да се загрее, слагам ситно нарязания лук ,каймата предварително е размивам с малко водичка, за да не стане на буци и я слагам непосредствено след като се задуши лука.
Като се позапържи слагам нарязаните на кубчета картофи, доматения сок и червения пипер и задушавам с малко водичка.Като се позапърже сместа добавям още топла вода, чубрицата, подправката "Вълшебен вкус" и черния пипер.
Оставям на тих огън докато се свари.
Готовата мусака може да се консумира така.Казва се още Течна мусака, ако не се слага в тавичка и се прави заливка.
Пече се на умерена фурна.

ЗАЛИВКА:

1 кофичка кисело мляко
1 суп.лъж брашно
2 яйца

# 9
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Аз ще ти кажа една супер лесна рецепта:
1/2-1 глава лук
1-1,5 кг. картофи
250-500 гр. кайма
2-3 моркова
червен пипер
олио
сол
чубрица

Приготвяш си на котлона една по-голяма тенджера. Първо слагаш олиото, като се сгорещи запържваш лука. После слагаш каймата вътре и с дървена лъжица я мачкаш. Така се запържва на топчици. След това слагаш нарязаните на кубчета /едри/ картофи. Доливаш вода да достигне нивото на картофите. После слагаш нарязаните морковчета. И идва ред на червения пипер - трябва да е повечко - поне 1 супена лъжица, може и 2. И подправките. След което похлупваш и чакаш да поомекне.
След това изсипваш всичко в тава - и във фурната. Става божествено.
Tази рецепта зву4и много лесно,сьс сигурност ,Ще я пробвам.
Мерси много.

# 10
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Валка,да не забравиШ и заливката  Wink

.....
Ей забравих да добавя - има и заливка!!
2 яйца
1 кофичка к. мляко

Като извадиш от фурната ги разбиваш тия двете и поливаш и после още малко във фурната!

# 11
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Няма,няма Wink
Моми4ета много ви благодаря за рецептие.Супер сте Hug

# 12
  • Варна
  • Мнения: 1 790
А може ли и аз да се намеся в темичката и да попитам защо не се получава моята заливка? Пробвала съм вариант с две яйца и кисело мляко, а също и яйца, кис. мляко, сода и брашно. И в двата случая заливката остава на тъничък слой, не бухва така, както съм я виждала например по столовете и заведенията. Ммм?

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 23 605
А може ли и аз да се намеся в темичката и да попитам защо не се получава моята заливка? Пробвала съм вариант с две яйца и кисело мляко, а също и яйца, кис. мляко, сода и брашно. И в двата случая заливката остава на тъничък слой, не бухва така, както съм я виждала например по столовете и заведенията. Ммм?
Според мен е в технологията грешката Simple Smile Содата се сипва в киселото мляко и едва тогава добавяш яйцата и мъъъъничко брашно ( да речем на чаша кисело мляко аз слагам две равни супени лъжици)

# 14
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
Ами трябва да я докараш с гъстотата на кексово тесто. И не слагай по-малко сода, от нея бухва заливката  Wink

Общи условия

Активация на акаунт