Отговори
  • Мнения: 718
Скоро след като родих я прочетох тази статия за лактационната аменорея и на какви условия трябва да отговаря  кърмещата майка, за да разчита на нея като контрацептивен метод до навършване на 6-тия месец на бебето. Сега като търсих статийката обаче не успях да я открия, доколкото си спомням условията бяха следните:
1. Кърмата да е единственият източник на храна за бебето (без водички, сокчета, чайчета и т.н)
2. Без залъгалки
3. Интервали на кърмене не по-големи от 4 часа през деня и 6 часа през нощта
Може и да е имало и друго условия, но май това бяха главните. Надеждността на метода също не мога да  си спомня, но беше над 95%...
Та, когато го прочетох това реших, че след като отговарям на всички тези условия мога да разчитам на него и не съм се замисляла дори за някакви рискове от забременяване (може би малко лекомислено от моя страна). Освен всичко и кърмя най-много на 3 часа, но в повечето случаи на по-малко от 3, през нощта по същия начин. И хоп изненада - дойде ми цикълът и много се учудих, направо си беше голяма изненада, не го очаквах в следващите поне 2 месеца ( бебето ми е на 4 месеца). И ми стана чудно, аз в изключенията ли попадам? А ето в тази тема: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=362089.0 доста майчета споделят, че им е дошла първата М след раждането преди 6-тия месец, въпреки кърменето.
Все пак доколко може да се разчита на този метод? Вие разчиталили ли сте, а има ли случайно някоя "позабременяла"  ?Laughing. Любопитно ми е, дано темата не е излишна.  bouquet

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Интервалите трябва да са не по-големи от 4ч нощем, а денем обикновено са по-малки.
Аз съм го ползвала съзнателно и съвсем успешно - прекратих, когато започнах захранването, както е според препоръките, макар че цикълът ми се появи чак 3 месеца по-късно (2 седмици след единствената нощ, в която дребната не се събуди да суче).
При теб също е свършил работа, предвид че не си бременна Laughing - след като се е появил предупредителният цикъл обаче вече не отговаряш на условията.
Иначе - кога ще се появи първият цикъл зависи не само от начина на кърмене, а и от нивата на определени хормони в края на бременността. Такива изследвания не се правят, тъй че няма как човек да знае (пък и да се правеха, те не казват точно кога, а само се свързват с по-ранно или по-късно възстановяване на менструацията).

# 2
  • София
  • Мнения: 2 249
Lauren, някои считат, че дори 1 единствен интервал, по-голям от 4 часа е достатъчен при някои жени за възстановяване на цикъла.  Има значение и колко скоро след раждането сте започнали да се кърмите.
А иначе при мен върши перфектна работа Fertility Awareness Method - безпроблемно разпознах първата овулация след 2те раждания - първия път 1г2м след раждането, втория  - 9м. Но трябва да си много добре запозната с него и съответно с тялото си.

# 3
  • Мнения: 718
hedra, Iva_D Благодаря ви за включването  Hug
Аз така и предполагах, че има доста тънкости като хормонални нива и т.н. Явно не е толкова просто. Сега като се замисля може и да е имало някой интервал през нощта по-дълъг от 4 часа, просто е било извънредно рядко, затова не съм му отдала значение. Мислех, че ще имам по-дълга почивка от цикъл, но щом се налага... Tired

Последна редакция: пн, 19 яну 2009, 19:03 от Lauren

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 21 604
Аз не разчитам. Simple Smile
Чудя се обаче кога би трябвало да започна вместо да се радвам на липсата на цикъла, да се притесня евентуално?! Rolling Eyes
Какъв ли е най-дългия пероид на липсата му, в следствие от кърменето?

# 5
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Над 3 години, ако правилно си спомням Laughing
Иначе относно кърменето и мензиса ей тук се постарах да събера информацията, която най-често вълнува майките:
http://xedra.wordpress.com/2009/01/16/menstruation/

# 6
  • Варна
  • Мнения: 152
Никога не съм разчитала на подобни "може би" методи. Когато забременях, всичко беше много точно планирано. Не обичам изненадите.

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 21 604
Благодаря Хедра!  bouquet
На твоя отговор се надявах.

# 8
  • Мнения: 367
Кърмех изключително, нощната пауза най-често беше 4 часа, без залъгалка бяхме и цикълът ми се възстанови на следващият месец след раждането. Може би се е случила по-голяма пауза през нощта единично. Но въпреки всичко сме благодарни за едно ново прекрасно създание... Grinning

# 9
  • Мнения: 718
Amy81 благодаря ти, че се включи да споделиш от опит. Явно е доста индивидуално при всяка жена. Лека бременност!  bouquet

# 10
  • Мнения: 543
Според мен  е надежден само в случаите, в които жената перфекто познава тялото си, а това са доста редки случаи! Аз не бих разчитала, а и за всяка жена е различно -майками не е имала изобщо докато ме е кърмила - 9 месеца, на баб и е дошло на първия месец - и тя е кърмила, на мен ми дойде на шестия ... а продължаваме ад се кърмим...Всичко е до организъм до начин на живот, до човек...

# 11
  • Мнения: 9 776
А аз искам да попитам в тази връзка, задължително ли е или по-точно във всички случаи ли се очаква цикъл, ако нощем се правят по-големи паузи? Защото при нас денем мисля, че не се е случвало, но нощем доста често, и то не от скоро, т.е. даже и през втория, и през третия месец на бебето сме правили по-големи паузи нощем и към сутринта. Цикъл все още нямам. Най-много сега като го написах и да цъфна Mr. Green.

# 12
  • София
  • Мнения: 2 249
polin_a, не е задължително (може и още доста време да си почиваш Laughing), но шансовете да се възстанови по-скоро се увеличават Simple Smile.

# 13
  • Мнения: 2 376
Според това, което пишеше в книгата "кърменето" едва 1 % от жените забременяват преди първия цикъл. Т.е. надеждността е 99% колкото на хапчетата. При някои жени е дотатъчно веднъж да направят пауза път 4 часа и цикълът е готов.

Общи условия

Активация на акаунт