Програмата за детегледачките - 4

  • 16 854
  • 107
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 895
Програмата " В подкрепа на майчинството", която е на Министерство на труда и социалната политика, с партньорството на СНБМ, вече е одобрена. Бюджета също.
Какви са новите неща?
1) най-важното е че програмата вече може да се ползва, не до 2-годишна възраст на детето, а до 3-годишна, като условието е майката да работи.
2) детегледачките, които отглеждат близнаци ще получават 300лв, а не 220лв вследствие на кампанията ни за правата на близнаците през 2007г.
3) в случай, че бащата сам отглежда детето той също ще може да ползва програмата
4) В програмата могат да се включат като детегледачи безработни лица, регистрирани в дирекциите “Бюро по труда” и лица, придобили право на пенсия, също регистрирани в дирекциите “Бюро по труда”


Основните неща в програмата
Имате право да се включите в програмата, ако:

1)имате право на обезщетение за отглеждане на малко дете (тоест след изтичане на 315-те дни, до навършване на 2 години на детето)

2) имате право на 50 % от това обезщетение, тоест вече сте започнали работа, но детето ви е под 2 години
3) Детето ви е на възраст между 2 и 3 години и вие работите.

Документите, които трябва да представите в Дирекция Социално Подпомагане (които се явяват работодател за детегледачката) са:
1) ако детето ви е под 2 години - удостоверение от НОИ или от работодател

2) ако детето е между 2 и 3 години - служебна бележка, че работите

Детегледачката ще получава минималната работна заплата, върху която Агенция социално подпомагане ще заплаща всички дължими осигуровки, болнични, платен годишен отпуск,  като на нормален трудов договор. Чисто детегледачката ще получава около 190лв.

Тези, които вече ползват програмата, в момента в който детето им навърши 2 години могат да подпишат анекс към договора, за да го удължат до 3 години.

Ако имате въпроси питайте!


Линкове към старите теми:
За програмата "В помощ на майчинството"
Новости за програмата за детегледачките
Програмата за детегледачките - 2
Програмата за детегледачките - 3

Последна редакция: ср, 21 яну 2009, 16:59 от Double with Cream

# 1
  • София
  • Мнения: 1 877
пак да попитам някой вече получили ли е пари по програмата?

съмнявам се, че общините нямат бюджет, както ни бе казано от служител в СП на община Подуяне!

# 2
  • Мнения: 601
запис чакаме включване от социалното и ние.ще следя

# 3
  • Мнения: 3 091
Майка ми днес отиде да си вземе дебитната карта, по която ще й превеждат парите. ще я попитам довечера дали има нещо

# 4
  • Мнения: 14 489
наистина ли не се изисква майката да работи? т.е. дори да не ходя на работа ако са ми изтекли 315-те дни респ. 410-те и си пусна декларация, че ще си гледам детето до 2 години пак ще мога да участвам в програмата?
не е ли смисъла държавата да плаща за детегледачка ако майката се върне на работа?

# 5
  • Мнения: 24
наистина ли не се изисква майката да работи? т.е. дори да не ходя на работа ако са ми изтекли 315-те дни респ. 410-те и си пусна декларация, че ще си гледам детето до 2 години пак ще мога да участвам в програмата?
не е ли смисъла държавата да плаща за детегледачка ако майката се върне на работа?

 Peace
Ако майката не работи, защо ще кандидатства по Програмата. Няма основание.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 352
наистина ли не се изисква майката да работи? т.е. дори да не ходя на работа ако са ми изтекли 315-те дни респ. 410-те и си пусна декларация, че ще си гледам детето до 2 години пак ще мога да участвам в програмата?
не е ли смисъла държавата да плаща за детегледачка ако майката се върне на работа?
Няма изискване майка с дете под 2 години да се върне на работа и след това да подаде документи, въпреки че в много ДСП та го изискват. Идеята е че майките могат да подадат документи и преди да започнат работа т.е докато са в отпуск за отглеждане на дете до 2 години и имат право на обезщетение по чл.53 от КСО. От деня, в който се включи в програмата майката трябва да се върне на работа, тъй като отпускът за гледане на дете се прекратява когато детето се отглежда лице, включено в програмата "В подкрепа на майчинството".

# 7
  • Мнения: 14 489
е така разбирам.  Peace всъщност то е логично щото не може да се върнеш на работа и тепърва да търсиш детегледачка (в моя случай ще е жена от бюрото по труда, не близък човек)

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 702
пак да попитам някой вече получили ли е пари по програмата?

съмнявам се, че общините нямат бюджет, както ни бе казано от служител в СП на община Подуяне!


Да, в петък. В програмата сме от последния работен ден на ноември.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 877
благодаря на ежка!

# 10
  • Мнения: 123
Ние сме в програмата от средата на ноември , нашата баба мин седмица си получи декемврийската заплата , но още чакаме за новите договори/заради увеличената заплата/  Simple Smile

# 11
  • Мнения: 24
наистина ли не се изисква майката да работи? т.е. дори да не ходя на работа ако са ми изтекли 315-те дни респ. 410-те и си пусна декларация, че ще си гледам детето до 2 години пак ще мога да участвам в програмата?
не е ли смисъла държавата да плаща за детегледачка ако майката се върне на работа?
Няма изискване майка с дете под 2 години да се върне на работа и след това да подаде документи, въпреки че в много ДСП та го изискват. Идеята е че майките могат да подадат документи и преди да започнат работа т.е докато са в отпуск за отглеждане на дете до 2 години и имат право на обезщетение по чл.53 от КСО. От деня, в който се включи в програмата майката трябва да се върне на работа, тъй като отпускът за гледане на дете се прекратява когато детето се отглежда лице, включено в програмата "В подкрепа на майчинството".

Добре де, след като няма изискване, защо на мен ми искаха бележката от работодателя и удостоверението от НОИ за да се регистрирам по тази програма. Пак повтарям, за мен си беше по-добре първо да се включа в програмата и след това да се върна на работа, но уви не. Казаха ми, че основанието ми да се включа в Програмата е да съм се върнала на работа преди 2г. на детето.

# 12
  • София
  • Мнения: 1 877
благодаря момичета! гледам, че получаващите доходи , които  ми отговарят са все от провинцията...явно там нещата се движат по-бързо... някой от софийските общини да се разпише , моля  Praynig

# 13
  • Мнения: 21
Здраавейте, трябва ли детегледачката, да си изкара нова дебитна карта, или може да ползва настояща с която разполага?

# 14
  • София
  • Мнения: 66
Моля да ми поясните: при условие, че детето не е навършило 2 години разбирам, че е необходимо само Удостоверение за обстоятелството,че майката е с право на обезщетение по чл. 53/54 и разрешен отпуск по чл.164, а Служебна бележка за трудовия статус не се изисква. Удостоверението кой го издава: може ли да е работодателя или трябва да е от НОИ?

# 15
  • Мнения: 24
Моля да ми поясните: при условие, че детето не е навършило 2 години разбирам, че е необходимо само Удостоверение за обстоятелството,че майката е с право на обезщетение по чл. 53/54 и разрешен отпуск по чл.164, а Служебна бележка за трудовия статус не се изисква. Удостоверението кой го издава: може ли да е работодателя или трябва да е от НОИ?

Кой казва, че не се изисква.
Удостоверението е от НОИ.

# 16
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Здраавейте, трябва ли детегледачката, да си изкара нова дебитна карта, или може да ползва настояща с която разполага?
До преди девет месеца се издаваше нова карта от БТ.

# 17
  • София
  • Мнения: 66
Моля да ми поясните: при условие, че детето не е навършило 2 години разбирам, че е необходимо само Удостоверение за обстоятелството,че майката е с право на обезщетение по чл. 53/54 и разрешен отпуск по чл.164, а Служебна бележка за трудовия статус не се изисква. Удостоверението кой го издава: може ли да е работодателя или трябва да е от НОИ?

Кой казва, че не се изисква.
Удостоверението е от НОИ.
Double with cream го казва на първа страница:
Документите, които трябва да представите в Дирекция Социално Подпомагане (които се явяват работодател за детегледачката) са:
1) ако детето ви е под 2 години - удостоверение от НОИ или от работодател

2) ако детето е между 2 и 3 години - служебна бележка, че работите

# 18
  • Мнения: 24
Моля да ми поясните: при условие, че детето не е навършило 2 години разбирам, че е необходимо само Удостоверение за обстоятелството,че майката е с право на обезщетение по чл. 53/54 и разрешен отпуск по чл.164, а Служебна бележка за трудовия статус не се изисква. Удостоверението кой го издава: може ли да е работодателя или трябва да е от НОИ?

Кой казва, че не се изисква.
Удостоверението е от НОИ.
Double with cream го казва на първа страница:
Документите, които трябва да представите в Дирекция Социално Подпомагане (които се явяват работодател за детегледачката) са:
1) ако детето ви е под 2 години - удостоверение от НОИ или от работодател

2) ако детето е между 2 и 3 години - служебна бележка, че работите

Добре, може вече да е казано това, но аз говоря от личен опит. На мен въобще не искаха да ми приемат молбата за кандидатстване, без да имам служебна бележка от работодател, че са ме възстановили на работа и удостоверение от НОИ, че от там са ми изплащали майчински.
Не искам да се карам с някого или да налагам някакво мнение, просто споделям аз с какво съм се сблъскала.
Явно в различните общини има различни изисквания.
За протокола, ние сме одобрени по тази Програма, бабата е назначена от 04.12.2008г., вчера е получила по картата си възнаграждението за м.12/2008.

П.П. накарали са я от БТ да си изкара нова дебитна карта, въпреки че има друга дебитна карта.

# 19
  • Мнения: 4 915
Ние май ще ударим на камък, и ще имаме проблем с молбата на свекърва ми към Бюрото по труда. Загубила си дипломата за средно образование - последните 10-на години смениха 3 жилища. Rolling Eyes После е карала курсове за обучение по специалността, но навремето не са издавали документи за тях... Confused

И ако пише, че има основно образование, дали изобщо ще приемат насериозно кандидатурата й. Все пак аз искам да я наема...Май е кауза пердута...Ще я пратя да се регистрира, ама надежди нямам.  Confused

# 20
  • Мнения: 417
Ние си подадохме документите на 18.12.2008 и още не сме подписали договор.От борсата са казали на майка ми че им е забранено  да обработват документите.Ще ми изтече договора докато  се накумят.от социалните ми казаха че не правят договори със задна дата.Вече минаха 2 месеца откакто съм на работа Close

# 21
  • София
  • Мнения: 20
Може ли да ми кажете какви документи трябва да подготви свекърва ми, за да участва в програмата, и къде се подават. Тя в момента е безработна, но не е регистрирана в Бюрото по труда. Благодаря предварително

# 22
  • София
  • Мнения: 1 352
Може ли да ми кажете какви документи трябва да подготви свекърва ми, за да участва в програмата, и къде се подават. Тя в момента е безработна, но не е регистрирана в Бюрото по труда. Благодаря предварително
Какви документи ни трябват и на мен и на майка ми за да влезем в програмата ?
Необходими документи
За майката, подава документите в Дирекция "Социално попомагане"
1. Заявление по постоянен или настоящ адрес, когато е различен от постоянния. – образец тук
2. Удостоверение за обстоятелството, че майката/осиновителката е с право на парично обезщетение за отглеждане на малко дете по чл. 53, ал. 1 или по чл. 54, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване. Удостоверението следва да съдържа данни за:
- трите имена на майката/осиновителката и ЕГН /ЛНЧ/;
- постоянния или настоящия адрес;
- периода, за който е разрешен отпуск по чл. 164, ал. 1 от Кодекса на труда, обстоятелството дали лицето е с право на парично обезщетение по чл. 53, ал. 1 или по чл. 54, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване, както и считано от коя дата;
- трите имена и ЕГН /ЛНЧ/ на детето (децата); поредността на детето.
3. Служебна бележка от работодателя или друг документ удостоверяващ трудовия/осигурителния статус - за майките в рамките на периода след изтичане на отпуска по чл. 164 ал. 1 от Кодекса на труда, от 2 до навършване на 3-годишната възраст на детето; След това се представя ежемесечно в Дирекция “Социално подпомагане” (до 5-о число на месеца) декларация че работят.
4. Копие от удостоверението за раждане на детето (децата)

Детегледачката трябва да се регистрира в дирекция „Бюро по труда”, документи:
1. заявление-декларация по образец
2. документ за самоличност
3. документ, удостоверяващ адресната регистрация по настоящ адрес (изисква се от лица, които се регистрират в дирекциите по труда по настоящ адрес)
4. документ за придобито образование и/или квалификация.
5. документ удостоверяващи общ и/или служебен стаж, и/или осигурителен стаж
6. удостоверение от съответния психодиспансер, че не страдат от психически заболявания.
7. Разпореждането от НОИ за пенсионерите

След това при сключване на трудов договор с Дирекция "Социално подпомагане" представя:
Задължително се изисква детегледача да бъде регистриран в Дирекция "Бюро по труда" по постоянен и/или настоящ адрес
1. Заявление от детегледачката за започване на работа
1. свидетелство за съдимост и здравна книжка - ако няма родствена връзка между майката и детегледача;
2. декларация за отказ от представяне на свидетелство за съдимост и здравна книжка - ако е налице родствена връзка;
3. медицинско удостоверение от психиатрична болница;
4. медицинско удостоверение за започване на работа;
5. свидетелство за образователен ценз;
6. насочващо писмо от Бюро по труда
7. трудова книжка

# 23
  • Мнения: 729
Ние си подадохме документите на 18.12.2008 и още не сме подписали договор.От борсата са казали на майка ми че им е забранено  да обработват документите.Ще ми изтече договора докато  се накумят.от социалните ми казаха че не правят договори със задна дата.Вече минаха 2 месеца откакто съм на работа Close
Да,и при нас положението е същото-много съм им ядосана    Close  това тяхното на нищо не прилича вече.Времето си минава,а тях въобще не ги интересува,че има хора,които няма къде да си оставят детето  ooooh!

# 24
  • Мнения: 654
запис и  в новата тема.
Детегледачката започна на 15.12., този месец преведоха близо 84 лв! Какъв разкош!! Rolling Eyes

# 25
  • Мнения: 104
Имам едно питане: ако ще започна работа ноември, трябва ли да бързам да се включвам в програмата или мога по-нататък да подавам документи?

# 26
  • Мнения: 4
Здравейте и от мен.Аз също се включих в тази програма и свекърва ми ще гледа детето ми до 3г.Попълнихме всички документи и сега чакаме да ни се обадят за да се подпише договора.Казаха ми че всеки месец майката трябва да представя в соц.служби декларация за осигурителния си статус към момента и присъсвтвен лист.Ще съм благодарна ако някоя мама която е вече в програмата ми каже какво представлява този присъствен лист и как се попълва.

# 27
  • София
  • Мнения: 1 877

 Да,и при нас положението е същото-много съм им ядосана    Close  това тяхното на нищо не прилича вече.Времето си минава,а тях въобще не ги интересува,че има хора,които няма къде да си оставят детето  ooooh!

аз си мисля, че идеята на бавенето е да минават месеци и така се пести от бюджета... нали със задна дата не изплащат пари Close

# 28
  • Мнения: 285
Здравейте, и ние сме подали документи още преди Коледа в СП "Младост" - София - и няма никакво движение. Обаждах се миналата седмица по телефона и ми казаха че не подписвали договори, понеже не е излязла националната програма по зетостта за тази година - да чакаме.
КАкво е това нещо? Нямат ли някакви срокове тези гхора, аз така мога да си чакам докато навършиме 2 че и 3 години?

# 29
  • Мнения: 654
Днес ни предстои първата проверка по Програмата.
В нея сме от 15.12.2008 г.
Жената се обади предварително и попита кога ще има човек на адреса.
Сега я чакаме. После ще пиша как е минало и какви въпроси за задавали.

# 30
  • София
  • Мнения: 1 877
Здравейте, и ние сме подали документи още преди Коледа в СП "Младост" - София - и няма никакво движение. Обаждах се миналата седмица по телефона и ми казаха че не подписвали договори, понеже не е излязла националната програма по зетостта за тази година . какво е това нещо?

и мен това ме интересува???

# 31
  • русе
  • Мнения: 140
Ще съм благодарна ако някоя мама която е вече в програмата ми каже какво представлява този присъствен лист и как се попълва.
На мен ми дадоха присъствена форма  - бланка от социалното, но ако не ти дадат оттам, търси в гугъл форма 76 и си я разпечатай! Трябва да я попълваш ден за ден - примерно когато е работен ден пишеш 8 / часа /, когато е неработен ден пишеш Н, когато е отпуска пишеш О и т.н. Съответно отпред пишеш името на детегледачката, отдолу твоето име, подписваш се и всеки месец / мисля че до 3-то число беше / носиш формата за предния месец!
Амели, при нас вече два пъти идваха на проверка, но никога не са се обаждали предварително! Засега / пу-пу/ не сме имали проблеми с проверяващите!
Аз пък искам да попитам anii_ta или някоя друга мама, която знае : дали отнякъде мога да си изтегля ето това - Служебна бележка от работодателя  удостоверяваща трудовия/осигурителния статус - за майките в рамките на периода след изтичане на отпуска по чл. 164 ал. 1 от Кодекса на труда, от 2 до навършване на 3-годишната възраст на детето.

# 32
  • Мнения: 654
Значи "проверката" беше два подписа от страна на гледачката.
Проверяващата даже не се съблече.

# 33
  • Мнения: 4 127
днес са казали че спират програмата заради липса на средства
някой да знае подробности

# 34
  • Мнения: 616
Момичета имам въъпрос предварително се извинявам ако сте коментирали това.
Искам да попитам кой определя работното време на детегледачката и задължително ли е да има почивка защото  моята детегледачка идва в 7.30 и си отива в 15.30 което си е 8 работни часа и какви глоби могат да ми приложат ако при проверка не я намерят на работното и място .

# 35
  • София
  • Мнения: 1 352
Момичета имам въъпрос предварително се извинявам ако сте коментирали това.
Искам да попитам кой определя работното време на детегледачката и задължително ли е да има почивка защото  моята детегледачка идва в 7.30 и си отива в 15.30 което си е 8 работни часа и какви глоби могат да ми приложат ако при проверка не я намерят на работното и място .
Мисля, че можеш да определиш работното време на детегледачката в рамките на 8 часа, така че то да бъде съобразено с твоето. Все пак, за да няма недоразумения може да уведомиш ДСП то за това.

# 36
  • Мнения: 285
днес са казали че спират програмата заради липса на средства
някой да знае подробности
Аман от простотия

# 37
Здравейте, искам да попитам заявлението за постоянен адрес от общината ли се вади и трябва ли след като и аз и детегледачката сме на един постоянен адрес регистрирани да вадим ново удостоверение.   Може ли със   декларация да посочим друг адрес  от постоянния на който ще се отглежда детето, тъй като живея на друго място, но все още не съм се регистрирала там.

# 38
  • Мнения: 851
И аз се видях в чудо с тази програма.
Ходих до НОИ да ми издадат удостоверение, но оттам ми казаха, че ще ми издадат чак след като се върна на работа и работодателя им пуснел незнам си каква декларация. А служителката от социалното като ходих миналата седмица също ми каза, че мога да подам документи чак след като се върна на работа. Днес говорих със счетоводителките от службата те да ми издадат такова удостоверение и те обещаха за другата седмица - дано да стане. Кажете ми моля ако имате някаква яснота какво да направя, за да подам по-рано или мен просто ме размотават от НОИ.
И да попитам наистина ли са заети повечето места по програмата? Има ли вероятност да не ни включат или само ще ни забавят, за да си спестят няколко месеца плащане?
И още едно въпросче: Къде се пише, кой искаш да гледаш детето? В заявлението не виждам къде, освен в изискванията или след това има някакъв друг документ?
Благодаря ви и лека вечер   bouquet

Последна редакция: вт, 27 яну 2009, 22:53 от DesiT

# 39
  • Мнения: 60
Сутринта в предаването "Часът на мама" по Би Ти Ви излъчиха разговор с някоя си Любенова от Агенцията по Заетостта, по въпроса за Програмата за детегледачка, доколкото разбрах според нея по настояване на "Сдружение настоящи и бъдещи майки" се изисква документ от психото дори, ако детегледачката е в роднинска връзка т.ее. баба на детето. Вярно ли е и що за малоумие!!!!!!!

# 40
  • Мнения: 4 127
ние вече подадохме документи и чакаме да подпишем договор
наистина се изисква документ от психото
относно въпроса на деси. по-добре изчакай да събереш всички документи и когато ги подадеш или даже по-добре когато подпише гледачката договор.тогава се върни на работа.
ако детето е под 2 г. изобщо не е задължително да работиш-макар че в социалното и в нои казват обратното

# 41
  • Мнения: 60
Въпросът ми е дали наистина има инициатива на "Настоящи и бъдещи...." психото да се изисква за всички. В такъв случай рискувам майка ми да се разколебае, защото от Тетевен се ходи чак в Ловеч за такъв документ. Въобще не мога да коментирам подобно малоумие!

# 42
  • Мнения: 285
За всички питащи - ще отговоря как беще при нас:
"Детегледачка " ще е бащата на детето. Понеже не е в родствена връзка с мен /нямаме брак/ вади и от психото бележка и бяла здравна книжка от ХЕИ.
Обясниха ми че за баби / или ако сме били женени / демек вече ще имаме родствена връзка, тогава тези 2 документа могат да отпаднат, като майката подписва декларация че не ги изисква. Така че питайте за това специално в Сп, където подавате документите си!
Удостоверението от НОИ ми го издадога ЧАК след като се върнах на работа и представих ДЕКЛАРАЦИИ от счетоводството и служебни бележки за това! ТАка че невиждам как може да стане без да сте се върнали на работа.
Много тъпо е измислено, но е факт!
 А сега след като подадохме, седим и вече цял месец си чакаме!

# 43
  • София
  • Мнения: 146
Ние вече сме с подписан договор от 17.12.2008.От психото искат удостоверение във всички случаи-детегледачка е майка ми,а за здравна книжка попълних декларация във свободен текст ,че не искам майка ми да притежава.
За проверките-миналата седмица са идвали за първи път и са влезли само в коридора,показали са майка ми къде да се подпише и това е.

# 44
  • София
  • Мнения: 1 352
Удостоверение от съответния психодиспансер, че не страдат от психически заболявания наистина се изисква за всички, но не е по инициатива на СНБМ. Това е изискване на АСП, защото те са работодател на детегледачката, а не майката и те са отговорни за детето.
Aко е налице родствена връзка не се изисква свидетелство за съдимост и здравна книжка, а само декларация от майката за отказ от представяне на свидетелство за съдимост и здравна книжка

# 45
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте, искам да попитам заявлението за постоянен адрес от общината ли се вади и трябва ли след като и аз и детегледачката сме на един постоянен адрес регистрирани да вадим ново удостоверение.   Може ли със   декларация да посочим друг адрес  от постоянния на който ще се отглежда детето, тъй като живея на друго място, но все още не съм се регистрирала там.
Заявление за включване в програмата може да се подаде по постоянен или настоящ адрес. След като с детето не живеете на постоянния адрес, подай документи по настоящ, като приложиш Удостоверение за настоящ адрес.

# 46
  • София
  • Мнения: 1 352
И още едно въпросче: Къде се пише, кой искаш да гледаш детето? В заявлението не виждам къде, освен в изискванията или след това има някакъв друг документ?
Благодаря ви и лека вечер   bouquet
Мисля, че в заявлението, където пише Желая лицето, което ще бъде назначено за детегледач на детето/децата ми да отговаря на следните изисквания се пише кой искаш да гледа детето.

# 47
  • Мнения: 851
iliana, и на мен така ми се искаше - да събера всички документи и тогава да се върна на работа, но няма как да стане. Както gabi е писала от НОИ издават удостоверение чак след като се върнеш на работа.
gabi: а колко време след като се върна на работа ти издадоха декларация от счетоводството и кога отиде в НОИ за удостоверение?
anii_ta: благодаря ти - и аз мислех там да го пиша, но е по-сигурно като се пита  Hug

# 48
  • Мнения: 4 127
в нои не ме питаха дали съм се върнала на работа. те издават удостоверение не дали работиш, а дали имаш право да получаваш обезщетение за майчинство по чл.53 или чл.54
даже ме беше яд че се върнах толкова рано на работа защото никъде не ме питаха дали работя

# 49
gabi: а колко време след като се върна на работа ти издадоха декларация от счетоводството и кога отиде в НОИ за удостоверение?
Веднага, на другият ден още.

# 50
  • Мнения: 60
Удостоверение от съответния психодиспансер, че не страдат от психически заболявания наистина се изисква за всички, но не е по инициатива на СНБМ. Това е изискване на АСП, защото те са работодател на детегледачката, а не майката и те са отговорни за детето.
Aко е налице родствена връзка не се изисква свидетелство за съдимост и здравна книжка, а само декларация от майката за отказ от представяне на свидетелство за съдимост и здравна книжка
Благодаря за разяснението. Беше важно да съм на ясно.

# 51
  • София
  • Мнения: 300
Здравейте момичета, искам да попитам ако някой може да даде повече яснота по въпроса, в някои общини са спрели подписването на договорите  незнайно по какви причини. Попитах за това на страницата на Министерството на труда и соц.политика, от там отговарят, че програмата не е стопирана. Не знам вече към кой да се обърна. Виждам,че има и други майки които са ги върнали. Исках да попитам тук, има ли някой който е сключил договор по програмата през януари 2009г.?

# 52
  • София
  • Мнения: 737
Досега винаги в началото на годината са имали задържане на договорите - доколко са ми обяснявали е свързано със спускането на бюджетите за съответната година.

При нас винаги проверките са били без предварително обаждане. В случаите, когато не са намирали детегледачката и детето у дома (били са на разходка например), са й звъняли на мобилен телефон да питат къде е.

# 53
  • Мнения: 654
Момичета имам въъпрос предварително се извинявам ако сте коментирали това.
Искам да попитам кой определя работното време на детегледачката и задължително ли е да има почивка защото  моята детегледачка идва в 7.30 и си отива в 15.30 което си е 8 работни часа и какви глоби могат да ми приложат ако при проверка не я намерят на работното и място .
Не знам как е при вас, но при нас явно има много майки по програмата, затова просто ми се обадиха на предишния ден да попитат към колко часът ще има хора за следващия- така че ти си определяш, че по това време, когато гледачката у там, да дойдат.
При нас казаха след 13, а дойде жената в 14.30, така че те съветвам да кажеш след 12.30, например.
От друга страна, стига да не те питат до колко часът остава гледачката, мисля ,че няма нужда да си казваш сама..
В крайна сметка на присъствената форма пише 8 часа , а не - от 8 до 17, нали?

# 54
  • Мнения: 616
Лошото е че при нас идват кокагато им скимне и обикновено е в края на тяхното работно време и те ме питаха до кога стои в къщи по дразни ме и това че аз им обясних че тя стои до 16 часа а те на следващия ден пак дойдоха в 16.20
Абе засега се оправих с тях ,но просто се заяждат ми се струва. #2gunfire

# 55
  • Мнения: 601
Момичета, има ли някой подал документи в средата на декември и да е одобрен.
Докога ще се бавят с този бюджет.
Като нямат пари защо лъжат, че има възможност да подпомагат майките и безработните.
А кой ще поеме отговорност за забавянето.
Има деца които вече сигурно са на 3 години докато ги чакат. Tired
Много съм ядосана вече Mr. Green

# 56
  • Мнения: 729
Момичета, има ли някой подал документи в средата на декември и да е одобрен.
Докога ще се бавят с този бюджет.
Като нямат пари защо лъжат, че има възможност да подпомагат майките и безработните.
А кой ще поеме отговорност за забавянето.
Има деца които вече сигурно са на 3 години докато ги чакат. Tired
Много съм ядосана вече Mr. Green
Ами ние подадохме документи в средата на декември и все още си чакаме.не съм ядосана а направо съм бясна.Как може такова нещо се чудя.Ходих да питам какво става и ми отговориха,че са задвижени документите и да чакаме да се обадят.Ама до кога и аз не знам  ooooh!

# 57
  • Мнения: 115
Записвам се да следя темата! Искам да се възползвам от програмата между 2-та и 3-та година, т. е. след 8-ми май. Има ли вариант до май месец да се изчерпи лимитът, ако е така - да действам от сега????

Аз изчетох всички теми, ще почна да подготвям документите и ако ударя някъде на камък, ще искам помощ  Hug

Последна редакция: нд, 01 фев 2009, 10:46 от Мунгусолини

# 58
  • Мнения: 1 008
Ние сме в програмата от декември месец, т.е. на 18.12.2008 баба ми, която е детегледачка на детето подписа договор. Миналата седмица си получи дебитната карта от БТ и в нея имаше 60.61лв.
Най-странното е,че в началото на годината ми се обадиха от счетоводството в моята работа и ми казаха,че трябва да върна на НОИ 110лв, които ми бяха преведени през декември, защото вече сме били в прогромото за детегледачките. Върнах тези 110лв.
Следва,че  от ноември меесец аз обезщетение за детето си не получавам, а детегледачката е възнаградена със 60лв?1
Но, наистина нямам  нито време, нито нерви,за да се разправям. Просто нещата са много неясни, да не кажа абсурдни...

# 59
  • София
  • Мнения: 1 877
Innоcent,  и ние сме средата на декември и пак ни вест ни кост...то ще мине времето, но май това целят те де...

# 60
  • Мнения: 634
От днес пак подписват договори, но в нашата община - Сердика са само 5 и то не сме в тях, въпреки че сме подали докумнетите в средата на ноември... #Crazy Казали са, че сме за следващ транш... newsm78

# 61
  • Мнения: 5
Моля някой да ми каже ако има представа ...........      може ли баба ми която е пенсионерка да се включи в програмата. Благодаря предварително

# 62
  • София
  • Мнения: 1 352
Моля някой да ми каже ако има представа ...........      може ли баба ми която е пенсионерка да се включи в програмата. Благодаря предварително
Да, може

# 63
  • Мнения: 258
           Здравейте!Момичета може ли някой да ми каже по време на неплатен отпуск по майчинстно мога ли да кандидатствам по програмата вече/дъщеря ми е на 2,а гледачка ще е свекърва ми-пенсионер/.Или трябва да започна работа и тогава да кандидатствам?

# 64
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 389
           Здравейте!Момичета може ли някой да ми каже по време на неплатен отпуск по майчинстно мога ли да кандидатствам по програмата вече/дъщеря ми е на 2,а гледачка ще е свекърва ми-пенсионер/.Или трябва да започна работа и тогава да кандидатствам?

Ако ползваш отпуск за гледане на дете до 8 годишна възраст, който е 6 месеца и се полага на всеки от двамата родители, то няма проблем да кандидатстваш в програмата, но след като бабата започне да гледа детето трябва да го прекъснеш.

# 65
  • Мнения: 6 618
Ние подадохме документи януари и днес свеки ще подписва договор-това е за Русе.

# 66
  • Мнения: 258
Благодаря!

# 67
  • Мнения: 17
Здравейте,
страшно ще съм благодарна, ако някой ми помогне със следният случай. Брат ми е женен за германка и от ноември се преместиха в България. Имат момиченце, което е на 1,5 г. Майката не може да ползва каквито и да е права за отглеждане на детето, понеже не е български гражданин. Бабата ще може ли да получи право по тази програма? Брат ми ще удостовери, че работи и отглежда детето, но дали е разрешено прехвърляне на бащинство и как става? newsm78 Питахме в НОИ но не знаят за подобен случай. Мерси предварителнол

# 68
  • Мнения: 21
Здравейте, искам да попитам задължително ли е детегледачката, която е моя майка да представя удостоверение от психиатрична болница, при положение, че има мед.удост. за работа и удост. от психодиспансер?

# 69
  • София
  • Мнения: 1 715
Аз мислех сега да кандидатстваме и след 20-тина дни да сме готови ooooh! Като чета, май няма да стане така #Crazy
Отпускът ми изтича на 22.02. Може ли да се кандидатства, ако майката е в неплатен отпуск, но не за дете до 8г, а обикновен, по споразумение с работодател?

# 70
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 389
Аз мислех сега да кандидатстваме и след 20-тина дни да сме готови ooooh! Като чета, май няма да стане така #Crazy
Отпускът ми изтича на 22.02. Може ли да се кандидатства, ако майката е в неплатен отпуск, но не за дете до 8г, а обикновен, по споразумение с работодател?

Да - няма проблем.

# 71
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 389
Здравейте, искам да попитам задължително ли е детегледачката, която е моя майка да представя удостоверение от психиатрична болница, при положение, че има мед.удост. за работа и удост. от психодиспансер?

Щом ти е майка / т.е. роднина  Grinning / може да попълниш декларация и да не се изискват такива документи.

# 72
  • София
  • Мнения: 1 715
Ама да не кажат, че щом съм вкъщи, нямам нужда от детегледачка newsm78 И това не се ли обявява някъде. Иначе съм на трудов договор...

# 73
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 389
Ама да не кажат, че щом съм вкъщи, нямам нужда от детегледачка newsm78 И това не се ли обявява някъде. Иначе съм на трудов договор...

Копирам от първа страница на темата  Peace

Основните неща в програмата
Имате право да се включите в програмата, ако:

1)имате право на обезщетение за отглеждане на малко дете (тоест след изтичане на 315-те дни, до навършване на 2 години на детето)

2) имате право на 50 % от това обезщетение, тоест вече сте започнали работа, но детето ви е под 2 години
3) Детето ви е на възраст между 2 и 3 години и вие работите.

# 74
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте, искам да попитам задължително ли е детегледачката, която е моя майка да представя удостоверение от психиатрична болница, при положение, че има мед.удост. за работа и удост. от психодиспансер?

Щом ти е майка / т.е. роднина  Grinning / може да попълниш декларация и да не се изискват такива документи.
Удостоверение от съответния психодиспансер се изисква за всички, независимо дали са роднина или не. Ако детегледачката е роднина не се представят свидетелство за съдимост и здравна книжка, а само декларация за отказ от представяне на свидетелство за съдимост и здравна книжка.
Щом имате удостоверение от психодиспансер мисля, че е достатъчно.

# 75
  • София
  • Мнения: 1 715
Да, детето ми  ще е между 2 и 3, аз работя, т.е съм в трудови правоотношения и ползвам неплатен отпуск (примерно 8 месеца).
Въпросът ми е дали се водя работеща или не newsm78
Извинявам се, ако не схващам ясно Embarassed
Къде мога да видя точна дефиниция, че вероятно от НОИ ще тълкуват "свободно" newsm78

# 76
  • Мнения: 21
Благодаря Ви Lady Incandenscent  и Anni ta!

# 77
  • Сливен
  • Мнения: 894
здравейте Simple Smile
искам да попитам какви документи трябва да носи свекърва ми като се регистрира в бюрото по труда?

# 78
  • София
  • Мнения: 1 352
здравейте Simple Smile
искам да попитам какви документи трябва да носи свекърва ми като се регистрира в бюрото по труда?

Детегледачката трябва да се регистрира в дирекция „Бюро по труда”, документи:
1. заявление-декларация по образец
2. документ за самоличност
3. документ, удостоверяващ адресната регистрация по настоящ адрес (изисква се от лица, които се регистрират в дирекциите по труда по настоящ адрес)
4. документ за придобито образование и/или квалификация.
5. документ удостоверяващи общ и/или служебен стаж, и/или осигурителен стаж
6. удостоверение от съответния психодиспансер, че не страдат от психически заболявания.
7. Разпореждането от НОИ за пенсионерите

# 79
  • Сливен
  • Мнения: 894
anii_ta  bouquet

# 80
  • Мнения: 1 477
Здравейте,да попитам ако реша да кандидатствам по тази програма задължително ли е да си избера детегледачка от същия град,в който ми е адресната регистрация.Имам близка приятелка,но тя живее в Асеновград,а ние в Пловдив.Детето може да се гледа и там,но къде да трябва да подам документите?Благодаря предварително  Hug

# 81
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте,да попитам ако реша да кандидатствам по тази програма задължително ли е да си избера детегледачка от същия град,в който ми е адресната регистрация.Имам близка приятелка,но тя живее в Асеновград,а ние в Пловдив.Детето може да се гледа и там,но къде да трябва да подам документите?Благодаря предварително  Hug
Мисля, че ако детето постоянно ще се гледа в Асеновград, ти трябва да си правиш настоящ адрес в града на детегледачката и си подадеш документи в ДСП по настоящ адрес т.е документи се подават там където ще се гледа детето.

# 82
  • Мнения: 1 477
anii_ta   bouquetА ако тя се съгласи да пътува трябва ли да си променя адресната регистрация?

# 83
  • София
  • Мнения: 1 352
anii_ta   bouquetА ако тя се съгласи да пътува трябва ли да си променя адресната регистрация?
Не. Ако детегледачката ще пътува и ще гледа детето у вас в Пловдив си подаваш документи по твоя постоянен адрес. В този случай обаче трябва детегледачката да си направи временен адрес там където ще се гледа детето и да си подаде документи в Бюрото по труда по временния адрес.

# 84
  • Мнения: 4 127
здравейте,
вчера ни се обдиха с покана да подпишем договор. това за пловдив. но казаха, че местата били ограничени, каквото и да означава това. подадохме документи на 16.01.09 -явно поне за пловдив не се чака кой знае колко

# 85
  • Мнения: 6
Здрасти!

Ще започвам нова работа-договора ще подписвам до една седмица.
Стария ми договор е прекратен на 03.02 2009г.

Майка ми е с прекратен договор от днес.
Тя трябва да се регистрира в бюрото по труда в 7 дневен срок-нали така?
Трябва ли направо да каже,че иска да кандидатства по програмата.

Аз трябва ли да изчакам новия ми работодател да подаде декларацията за ползване на 50% обезщетение при започване на работа,или веднага мога да кандидатствам по програмата след подписването на новия ми договор?

Благодаря предварително!!!

# 86
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 389
Здрасти!

Ще започвам нова работа-договора ще подписвам до една седмица.
Стария ми договор е прекратен на 03.02 2009г.

Майка ми е с прекратен договор от днес.
Тя трябва да се регистрира в бюрото по труда в 7 дневен срок-нали така?
Трябва ли направо да каже,че иска да кандидатства по програмата.

Аз трябва ли да изчакам новия ми работодател да подаде декларацията за ползване на 50% обезщетение при започване на работа,или веднага мога да кандидатствам по програмата след подписването на новия ми договор?

Благодаря предварително!!!

Майка ти може да се регистрира в БТ в 2-месечен срок от прекратяване на договора. Като започнеш работа нека по-добре работодателят ти да подаде декларация по чл.54, защото не се знае как ще се придвижат нещата с майка ти в БТ и Социално подпомагане. След като я "наемеш" за детегледачка работодателят ти ще подаде декларация за промяна на обстоятелствата, с която да прекратиш получаването на 1/2 обезщетение за отглеждане на дете.

# 87
  • Мнения: 6
Искени благодарности,Лейди!!!  bouquet

# 88
  • Мнения: 497
 Някъде четох , че ако лицето, което ще се грижи за детето има педагогически ценз, може да ползва някакви данъчни облекчения. Има ли такова нещо?

# 89
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 389
Някъде четох , че ако лицето, което ще се грижи за детето има педагогически ценз, може да ползва някакви данъчни облекчения. Има ли такова нещо?

Не - няма такива данъчни облекчения.

# 90
  • Мнения: 21
Здравейте, днес подадох документи в соц; служба, като ме уведомиха ,че майка ми трябва да отиде след 10 дни в бюрото по труда, да подаде заявление и останалите документи и ако оттам са готови с  писмото да  отидем заедно да подпишем договора. Нямаха смислено обяснение за този срок, както и нямаха отговор дали ако го получим писмото от БТ, ще подпишем договора .   Питането ми е свързано с това дали някой е преминал през тези   указания за срок и дали да чака детегледачката този срок или не.

# 91
  • Мнения: 21
Имам   и още един въпрос, когато подадох документите си в АСП, не ми дадоха вх одящ номер, следва  ли да изискам или това е практиката  им?  Благодаря!

# 92
  • Бургас
  • Мнения: 702
Някъде четох , че ако лицето, което ще се грижи за детето има педагогически ценз, може да ползва някакви данъчни облекчения. Има ли такова нещо?

Моята бавачка за годините удостоверен педагогически стаж получава клас.

# 93
  • Мнения: 729
Момичета здравейте.Много съм ядосана вече.Вчера майка ми е звъннала в социалните да пита какво става с документите които подадохме в средата на декември,и от там са и казали,че програмата е спряна,понеже бюджетът бил малък   ooooh! Знам,че това не е така,но моля ви кажете към кого да се обърна вече.Просто имам чувството,че тук става нещо,но какво точно  Thinking Назначават свой хора ли,какво ли...... Понеже съм от малък град   newsm78Моля,дайте идея към кого да се обърна.Мисля да пиша в министерството на труда и соц. политика.

# 94
  • Мнения: 601
Аз също съм подала в средата на декември. Струва ми се, че има определена бройка за градовете и за Варна вече са изпълнили плана. Иначе няма причина в едни градове да се подписват договори, а във Варна не.

# 95
  • Мнения: 60
Момичета здравейте.Много съм ядосана вече.Вчера майка ми е звъннала в социалните да пита какво става с документите които подадохме в средата на декември,и от там са и казали,че програмата е спряна,понеже бюджетът бил малък   ooooh! Знам,че това не е така,но моля ви кажете към кого да се обърна вече.Просто имам чувството,че тук става нещо,но какво точно  Thinking Назначават свой хора ли,какво ли...... Понеже съм от малък град   newsm78Моля,дайте идея към кого да се обърна.Мисля да пиша в министерството на труда и соц. политика.
Аз мисля, че към Агенцията по заетостта на "Дондуков" виж в интернет за координатите им. Аз си мисля, че бих помолила да ми дадат писмен отказ с мотив "липса на пари"  и бих го занесла в Агенцията по заетостта- те са шапката. "Програмата"е на техния сайт и т.н.

# 96
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 389
Някъде четох , че ако лицето, което ще се грижи за детето има педагогически ценз, може да ползва някакви данъчни облекчения. Има ли такова нещо?

Моята бавачка за годините удостоверен педагогически стаж получава клас.

Това е нещо различно - това влияе върху размера на чистото възнаграждение - увеличава го.

# 97
  • Мнения: 2 110
Извинете ме ,че се включвам с въпрос директно.
 Имам детегледачка по програмата за подкрепа на майчинството. Когато кандидатствахме ми казаха, че заплата е 220лв. /незнам дали в момевта не е 240лв./, обаче реално детегледачката взима между 150-168лв. на месец / в зависимост от броя работни дни в месеца/. Разбирам ,че има някаква сума за осигуровки, но възможно ли е да са  толкова много ?!

# 98
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 389
Извинете ме ,че се включвам с въпрос директно.
 Имам детегледачка по програмата за подкрепа на майчинството. Когато кандидатствахме ми казаха, че заплата е 220лв. /незнам дали в момевта не е 240лв./, обаче реално детегледачката взима между 150-168лв. на месец / в зависимост от броя работни дни в месеца/. Разбирам ,че има някаква сума за осигуровки, но възможно ли е да са  толкова много ?!

Детегледачката ти е все едно на трудов договор. 220 лв / сега вече 240 / е основното трудово възнаграждение. Ако няма подобен професионален опит не й се полага добавка / позната като клас / и от основното възнаграждение се правят удръжки за лични осиг. вноски и плосък данък. Сумата на осиг. вноски за 240 лева от 01.01.2009 година е 31.20 лева, а на плоският данък - 20.88. Чистото възнаграждение е 187.92 лева.

# 99
  • София
  • Мнения: 104
Имам   и още един въпрос, когато подадох документите си в АСП, не ми дадоха вх одящ номер, следва  ли да изискам или това е практиката  им?  Благодаря!

Ние подадохме в началото на януари и на нас не ни дадоха входящ номер, а взеха оригинала на трудовата книжка на баща ми, ако я загубят не знам как ще доказваме, че е била у тях.
Днес баща ми ходи да пита какво става с документите и отговорът бил: "Ще ви се обадим!" и така каквото и да искал да попита бил прекъсван три пъти с този отговор. Не знам какво правят, но имам чувтвото, че си назначават техни хора, особено като нямам входящ номер могат да набутат който си искат преди мен. Ако ти отделят 1 минута и ти обяснят какво точно е положението бих била по-спокойна. Доколкото чух по телевизията са казали, че няма такова нещо като да няма пари по тази програма, а от социалните май друго казват. Ако питаш Масларова баща ми още от миналата година получава заплата за това, че ми гледа детето  #2gunfire!

# 100
  • София
  • Мнения: 165
Момичета,  страхотни сте   bouquet.
Опитах се да ви изчета доколко мога назад, но не намерих  Blush отговор на моя въпрос. Разбрах само , че е голяма какафония и анархия.
Имаме налична баба ( свекърва ) и тя ще гледа дъщеря ми, но май по лесно е да прехвърля майчинството на баща й ( имаме брак ). Не срещнах обаче какви докумнти ще са необходими. Той е на трудов договор ( осигурява се само, но работи на друго място ).
Молбата ми е да ми покажете, къде да прочета за прехвърлянето на майчинството на бащата; в коя служба се носят документите.

Благодаря ви предварително.

ПС Връщам се на работа от 1.03 . Мернах и че док се подават в общината където ще се гледа детето ( въпреки, че моята адресна рег е в друг квартал ). Аз трябва ли да си направя временна рег тук? И ако направя трябва ли да уведомя социалните - за детските?2

Съжалявам,  много въпроси ви зададох, но от прочетеното тотално се обърках  Blush.

# 101
  • София
  • Мнения: 1 352
Момичета,  страхотни сте   bouquet.
Опитах се да ви изчета доколко мога назад, но не намерих  Blush отговор на моя въпрос. Разбрах само , че е голяма какафония и анархия.
Имаме налична баба ( свекърва ) и тя ще гледа дъщеря ми, но май по лесно е да прехвърля майчинството на баща й ( имаме брак ). Не срещнах обаче какви докумнти ще са необходими. Той е на трудов договор ( осигурява се само, но работи на друго място ).
Молбата ми е да ми покажете, къде да прочета за прехвърлянето на майчинството на бащата; в коя служба се носят документите.

Благодаря ви предварително.

ПС Връщам се на работа от 1.03 . Мернах и че док се подават в общината където ще се гледа детето ( въпреки, че моята адресна рег е в друг квартал ). Аз трябва ли да си направя временна рег тук? И ако направя трябва ли да уведомя социалните - за детските?2

Съжалявам,  много въпроси ви зададох, но от прочетеното тотално се обърках  Blush.
След като бащата е на трудов договор можеш да му прехвърлиш отпускът за гледане на дете до 2 години на работещ баща/баба или дядо, което е различно от Програмата "В подкрепа на майчинството". При нея можеш да прехвърлиш майчинството на безработен или пенсионер.
Ето тук  можеш да видиш процедура за това как се прехвърля отпускът на работещ баща/баба или дядо
email: aniita76@gmail.com
парола: aniita761215
Има документите, които трябва да се попълнят, те се подават при работодателя на бащата

Документи за Програмата "В подкрепа на майчинството" се подават в Дирекция"Социално подпомагане"

# 102
  • София
  • Мнения: 165
anii_ta  Благодаря ти са точния и бърз  отговор   bouquet .

# 103
  • Мнения: 873
здравейте!
на нас също ни предстои да се включим в тази програма-ще си наемем баба,която не е от семейството.
искам да попитам има ли майки от Търново,които ползвт тази програма и колко време отнема събирането и обработването на молбите и документите?аз мисля към кртая на май да се връщам на работа и в началото на март ще задвижим процедурата по събирането и подаването на необходимите бумаги.....дано не сме закъснели newsm78

# 104
  • София
  • Мнения: 1 877
Аз мисля, че към Агенцията по заетостта на "Дондуков" виж в интернет за координатите им. Аз си мисля, че бих помолила да ми дадат писмен отказ с мотив "липса на пари"  и бих го занесла в Агенцията по заетостта- те са шапката. "Програмата"е на техния сайт и т.н.

аз не знаех, че е така... моля дайте ми линк... не е зле да с епита там верно ли няма пари и това е причина..... нали този бюджет е гласуван, как няма да има пари се питам аз??

# 105
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 389
Аз мисля, че към Агенцията по заетостта на "Дондуков" виж в интернет за координатите им. Аз си мисля, че бих помолила да ми дадат писмен отказ с мотив "липса на пари"  и бих го занесла в Агенцията по заетостта- те са шапката. "Програмата"е на техния сайт и т.н.

аз не знаех, че е така... моля дайте ми линк... не е зле да с епита там верно ли няма пари и това е причина..... нали този бюджет е гласуван, как няма да има пари се питам аз??

Ето:

http://www.mlsp.government.bg/bg/index.asp

# 106
  • Мнения: 115
Мами аз си подготеям документите и за сега нямам спънки, дано да мине всичко гладко  Praynig
Свеки си подготви документите и аз до ден, два ще съм готова.
Ще ви информирам, какво и как по-нататък  Peace

# 107

Общи условия

Активация на акаунт