Отговори
# 15
  • Мнения: 3 360
А откъде се взема еднократната помощ за раждане (200 лв.) и има ли давност?
През месеца, следващ месеца на раждане...


Останалото е така,само вмъквам,че до 3 години след раждането може да се подаде молба и да се получи еднократната помощ от 200лв/вчера проверих в социални грижи/

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 903
Аз не си направих дебитна карта защото не ми се полагат детски. Дохода ни е по-голям. Изплатиха ми еднократната помощ от 200 лв. в кварталната поща.

# 17
  • София
  • Мнения: 676
Майчинството се изплаща от работодателя. Като първите 135 календарни дни, считани от първия ден от майчинството ти ти изплащат 90% от заплатата на която те осигуряват,т.е. с класовете.

# 18
  • Мнения: 2 950
Момичета, съжалявам, че връщам стара тема, но някой знае ли дали има точно определена дата, на която НОИ дава парите на работодателя? Имам предвид, че заплатите във фирмата ни по принцип се бавят доста, това значи ли, че и моето майчинство имат право да го бавят или са длъжни да ми го дават на определена дата? Защото ми омръзна да не знам кога ще си взема парите и всеки път да се бавят?!?!

# 19
  • Мнения: 206
Момичета, съжалявам, че връщам стара тема, но някой знае ли дали има точно определена дата, на която НОИ дава парите на работодателя? Имам предвид, че заплатите във фирмата ни по принцип се бавят доста, това значи ли, че и моето майчинство имат право да го бавят или са длъжни да ми го дават на определена дата? Защото ми омръзна да не знам кога ще си взема парите и всеки път да се бавят?!?!
Ако работодателят закъснява с плащането на осигуровките, не може да изтегли парите от НОИ. Аз родих януари, а от тогава предприятието е финансово затруднено и съответно не плаща заплати на служителите - само аванс.  От там счетоводителя ме отряза, че заради една майка не могат да плащат осигуровки и съответно и аз няма да си получавам парите, както и другите служители. Бях повече от толерантна, чаках до август/ когато за 2седмици изплатиха заплатите за януари и февруари/.  Подадох жалба в НОИ, защото мисля че е против всякакви правила да си осигурен, а да не можеш да получиш това което ти се полага по закон/ "голямото" майчинство 130лв./. След намесата на НОИ - главния ни счетоводител вече доста услужливо ми се обади да ми каже, че няма никакъв проблем вече да ми бъдат изплатени всички пари. Преди седмица ги взех накуп. А от фирмата не бяха очаровани, че съм потърсила съдействието на НОИ. Ама то май трябва да опре ножа до кокала, та да можеш да си вземеш дължимото........

Общи условия

Активация на акаунт