Виенски кифли

  • 62 101
  • 240
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 28
izglejdat straxotno,iskam i az da gi napravq no se pritesnqvam 4e do sega ne sam mesela nikoga i neznam dali 6te se spravq.Izvinqvam se no 6te mi napi6e6 li po podrobno receptata,s kiselo ili prqsno mlqko,i ako moje da mi napi6e6 vseki produkt posledovatelno kak se slaga,za6toto mi e golqm merak da napravq vkusni kifli4ki i da vpe4atlq maja si..PREDVARITELNO TI BLAGODARQ  Embarassed

# 16
  • Мнения: 382
Извинявам се ,Наталина,но ще използвам темата ти да попитам  за едни кифлички с какао ,които се продаваха преди години.Нямаха пълнеж,точно като виенските кифли,но като я разчупиш кифличката вътре имаше едни спираловидни кафяви нишки.Така и не успях да измисля как мога да приготвя такова тесто,че какаото да не го оцвети изцяло.И още един въпрос: -От какво се получава така характерният мирис на  кифлите,който се продават в баничарниците-нещо като на козунак,едно такова сладникаво ,дъхаво..не знам как да го опиша още...Моите кифли като си ги правя сама стават хубави и вкусни,имат си аромат,но не мога да докарам този на баничарниците....Даже малкия,като купим закуски има навик да ги души и казва "Мирише вкусно"

# 17
  • Мнения: 465
Залагам тестото в машината   bouquet

Спомням си как преди училище си купувах всяка сутрин виенска кифла  Heart Eyes Дано имат същия вкус.  Peace

Мерси за рецептата!

Последна редакция: пт, 23 яну 2009, 01:10 от Latea

# 18
  • Мнения: 899
Наталина, изглеждат прекрасно! Аз имам стара рецепта за виенски кифли, но така и не съм я пробвала, сега ме подсети за тях Simple Smile .

didik, виж тази рецепта: http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,2807.msg86885.html#msg86885 , приличат ми на тези, за които говориш.

# 19
  • Мнения: 382
Умбра,благодаря,това са кифличките!

# 20
  • Мнения: 27 524
Наскоро си спомних за виенските кифли, които продаваха в София преди около 12 години (само в определени сладкарници) и четох как някой се жалваше, че вече ги няма. Тук ги продават на много места и са любими.

Супер, помня ги и аз, обожавам/х ги, Нати, определено ще ги пробвам, мерси, ще споделя после впечатления  Heart Eyes
Режех ги на две по дължина, намазвах ги с масло и печах на грила, после ръсех със захар и ставаха перфектно по Жан-Виденово време  Confused

# 21
  • Мнения: 1 352
Моите ги направих с локум, поръсени отгоре с кафява захар, защото нямах мак. Много са хубави Wink. Незнам дали ще дочакат утрото Blush.

# 22
  • Мнения: 2 774
Дано утре имам време да ги направя,и моите ще са с локум ,че имам 1 опаковка в шкафа ...
Благодаря за рецептата   bouquet

# 23
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Pety, Marieta, кифличките ви изглеждат божествено!

Забравих само да кажа, че ако искате да ги оставите за друг ден и да са като току що изпечени. Веднага след като се охладят се слагат найлоново пликче и бум във фризера. Преди поднасяне ги сложете за минута в МВ или в загрята фурна!

izglejdat straxotno,iskam i az da gi napravq no se pritesnqvam 4e do sega ne sam mesela nikoga i neznam dali 6te se spravq.Izvinqvam se no 6te mi napi6e6 li po podrobno receptata,s kiselo ili prqsno mlqko,i ako moje da mi napi6e6 vseki produkt posledovatelno kak se slaga,za6toto mi e golqm merak da napravq vkusni kifli4ki i da vpe4atlq maja si..PREDVARITELNO TI BLAGODARQ  Embarassed

Ето по-подробно:

На плота за месене изсипи брашното на купчинка и в него направи кладенче с юмрук. Прибави солта и захарта без една лъжица. Прясното млякото затопли леко(като пробваш с пръст не трябва да е топло - т.е да е горе долу с телесна топлина), прибави му една лъжица от предварително измерената захар и една лъжица от брашното и раздроби в него маята(това е закваската). Остави така да шупне (увеличава поне 2 пъти обема си) на топло. Мазнината разтопи в МВ или на котлон - не трябва да е гореща, а просто разтопена. Отдели жълтъка от белтъка на яйцето. Белтъка запази в някаква купичка, а жълтъка изсипи в кладенчето. Прибави там разтопената мазнина и вече шупналата закваска. Започни да месиш, като с ръцете :прибираш" брашното към средата. Меси докато тестото стане гладко и жилаво. Така приготвеното тесто сложи в голяма купа на топло място (може и на не много горещ радиатор) поръси с малко брашно и покрий с чиста кърпа. Остави да втаса поне час, час и половина (времето за втасване зависи от топлината, маята и други неща), но ще разбереш, защото тестото ще изпълни купата. По-нататък действай според както вече е описано.

По този начин се правят всички теста с мая - за хляб, пити, козунаци и прочие.!

Успех!

Извинявам се ,Наталина,но ще използвам темата ти да попитам  за едни кифлички с какао ,които се продаваха преди години.Нямаха пълнеж,точно като виенските кифли,но като я разчупиш кифличката вътре имаше едни спираловидни кафяви нишки.Така и не успях да измисля как мога да приготвя такова тесто,че какаото да не го оцвети изцяло.И още един въпрос: -От какво се получава така характерният мирис на  кифлите,който се продават в баничарниците-нещо като на козунак,едно такова сладникаво ,дъхаво..не знам как да го опиша още...Моите кифли като си ги правя сама стават хубави и вкусни,имат си аромат,но не мога да докарам този на баничарниците....Даже малкия,като купим закуски има навик да ги души и казва "Мирише вкусно"

didik по първия въпрос Умбра много точно те е насочила. За мириса да ти кажа не знам (или поне вече не се сещам на какво миришат българските кифли). Много вероятно е да е от захарният сироп с които ги мажат. наистина не знам .

Момичета дано това да са кифлите които си спомняте  - поне за мен са, но се установи, че някои хора имат съвсем друга представа за виенски кифли!

Успех на всички в месенето!

Последна редакция: пт, 23 яну 2009, 09:25 от natalyna

# 24
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Наталинка, то е ясно, че утре ще меся и пека кифли  Blush Сега по нощите се въздържам, но сигурно ще ги сънувам.

Защо с тази бременност ме избива все на тесторляци?  newsm78 Embarassed

# 25
  • Мнения: 28
Natalina naistina EDNO GOLQMO BLAGODARQ :love:sega ve4e sam spokoina i mislq 4e 6te se spravq  chef

# 26
  • Мнения: 3 695
кифлите изглеждат страхотно и много вкусно  Peace

# 27
  • Мнения: 465
Направих ги, като от едно време са  Hug  Heart Eyes  bouquet

Ако искате погледнете.
тук тук и тук

# 28
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
И моето тесто втасва, вече потривам ръчички  smile3508

# 29
  • Мнения: 2 803
Кифличките изглеждат страхотно. Благодаря за рецептата. Копнах си ги и ще ги направя в най-скоро време!

Общи условия

Активация на акаунт