Поощрявате ли децата си да делят храна с други деца?

  • 4 320
  • 99
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 959
Да. Поощрявам да споделят с близки. В никакъв случай, обаче не им настоявам да черпят на ляво и на дясно, ако случайно хапват нещо навън. Пак разбира се, всичко е индивидуално. Ако се залепи, някое дете с жаден поглед, най естественото нещо за мен, е да ги подканя да почерпят(пак зависи какво похапват). Тук родителя, решава дали да стои, и да гледа безучастно, или да поощри детето си да си вземе или да откаже.

# 16
  • Мнения: 21
За бонбон-близалка: изключително неприятно щеще да ми стане, ако те бях видяла...Всички се изредиха да го оближат, 4-5 деца???
за бонбона-близалка- ами не знам как да го обясня- беше оформено като близалка на пръчка, но си беше бонбон от рода на "winegum" (желиран)..можеше да се отхапва, но няма значение, де- пак щеше да ти бъде неприятно да ме видиш, че разрешавам, но хигиената ми беше на заден план като съображение- в датските градини гледат децата laissez-faire, оставят ги да ядат пясък, развалени плодове в градината, да ядат паднали неща на пода, да се въргалят и т.н....не ги учат да си мият ръцете редовно, и ги оставят да ходят с памперси до 3 годишна възраст или докато децата сами решат че не искат-  така че аз отдавна съм се отказала да пазя моите като писани яца и хигиената и "о, да не се разболее" са последното нещо, за което се сещам в такива ситуации- - но това е друда тема, сигурна съм, че това, което описвам е "под стандарта" Simple Smile на много от пишещите във форума тук - особено ако вадите мокрите кърпички след като вашите деца пипнат нещо мръсно или ги гледате у дома/при баба до 3-4 годишна възраст и не ги пускате на ясла/градина, защото много се  разболяват-  но не искам да превръщаме темата в поредния спор за предимствата и недостатъците на един или друг начин на възпитание Simple Smile
мен ме интересуваше конкретно социалния аспект, както и отношението на родителите/преподавателите  към яденето на сладко- и виждам че има промяна и в БГ.... в моите детски спомени беше другояче, просто ми беше любопитно да чуя има ли промени

естествено, ако бях в БГ и имаше родител наоколо нямаше подканя сина преди да питам родителя, за да няма свъсени погледи... а ако съм в Дания и има датски родител, нямаше въобще да  подканям сина, щото първо- това със споделянето на храна не се прави като правило тук и второ, дори и родителите да нямат възражения за хигиената (щото и техните деца са прасенца като моите, и техните ги гледат така в градината), щяха да имат за захарта и зъбите... но прецених, че понеже сме в градината и едното дете вече яде сладко, че преподавалите там нямаше може би да възразят че още 5 да хапват по малко сладко и затова "рискувах"- прецених, че ползата за възпитанието на сина ми и за статута в градината му си заслужават риска от бацили (те пък от какво ли друго не могат да ги хванат) и риска от забележка (от това, че някои ще се похвали вкъщи че моя син го е черпил, и ще има забележка в градината да не се допускат такива неща за в бъдеще)

Последна редакция: пт, 23 яну 2009, 15:53 от staro-novo

# 17
  • Мнения: 14 133
На нашата площадка явно "не сме в час". Децата са израсли заедно от бебета. Естествено е да хапнат заедно, нещо което позволява разделяне. Не съм маниак на храненето по час. Купувам, когато поиска понякога и от т.нар. вредни храни - сладко, снаксове и подобни.  Wink

# 18
  • Мнения: 2 960
Ммммммм да ..най-вече със сестра си ,както и тя разделя всичко/което малкия може да хапва/с него.С познати и близки също.

# 19
  • Мнения: 8 999
За мен е редно да предложи. Но не да му гризат от лакомството. Само, ако е възможно да се отчупи или е в насипно състояние.
Не позволявам да взима олигавени храни или нещо от ръката на друго дете /имам предвид, ако вече е излязло от пакетчето и е опипано с мръсните пръстета/.

# 20
  • Мнения: 3 929
По приницип, старая се сина ми да се храни вкъщи и основните храни се ядат вкъщи. Като го извеждам на разходка или в кварталната градинка, не взимам храна. Случвало ми се е да взема, но много рядко, защото така са се стекли обстоятелствата. но в повечето от случаите другите деца хапват зрънчо или чипс и на сина ми му се дояжда, въпреки че иначе не яде, и, за да не изяде на останалите деца зрънчото, отивам и купувам и на него.
Когато знам, че на площадката или там, където отиваме, има други деца, не му позволявам да ходим с ядене, защото се чувствам много неудобно от другите родители, че едва ли не синът ми дразни децата им.
Във всички случаи го пощрявам да споделя храната си, но ако е такава храната, че позволява де се сподели.

# 21
  • Here, There and Everywhere
  • Мнения: 373
Децата ми не се хранят по площадките. Ако се наложи да хапват навън, не е пред други деца.
Не ми е приятно непознати да ги черпят поради няколко причини, а най- важната е, че малкият ми син е алергичен към определени храни. Заради това и аз не бих си позволила да дам храна на малко детенце без разрешението на родителите му.
В яслата на сина ми всеки си носи обяд от вкъщи (а на него му приготвям всичката храна за деня) и за тях е нормално да ядат различни неща от приятелчетата им.

# 22
  • София
  • Мнения: 62 595
За мен носенето на храна на детската площадка е липса на добро възпитание. Още от ранна възраст научих моите деца да не вземат храна от никого. В  ДГ, доколкото си спомням е забранено внасянето на храна. Или трябва да има за всички деца да се почерпят, или за никого. В училище е по-различно, защото няма как да се раздели един сандвич на няколко деца, а и всеки си носи нещо за закуска.

# 23
  • Мнения: 2 331
Рядко ядат нещо навън, но бих подканила да почерпят и другите деца, като преди това питам родителите дали дават въпросната храна на детето си.

# 24
  • Мнения: 934
Само неща, които лесно се дават. Отхапване и облизване - не!
И ако има майки, питам. Държа и мен да ме питат.





# 25
  • Мнения: 3 367
Za men съвсем не е"да не се разболее" на 1во място в случая, децата к ходят в 1 градина са си обменили бацилките много пъти преди да засмучат 1 близалка. Иде реч ,за мен,за други неща=алергии,навици за ядене по улиците и в движение, ядене на нещо подадено от човек който не е майка ти или оторизиран от нея и пр и пр и пррррр.  
Колкото до яденето на сладко-има доста теми тук,определено промяна има в сравнение с нашето детство,но това е неминуемо.

# 26
  • Мнения: 581
 Мразя яденето навън докато децата играят.Не купувам и не нося храна в градинките.В училище обаче няма как да не носи нещо за хапване.Не я поощрявам там да споделя сандвичите и плодовете си с другите, а пък и тя няма такива желания.Освен това е гнуслива и не обича да й пипат храната.

# 27
  • Мнения: 3 394
да, малката е научена да дели и храна и играчки. става въпрос примерно ако има нарязави парченца ябълка или грозде и друго дете иска няма нищо лошо да му даде.
Знае,че е хубаво да делиш с приятелчетата си, но сама преценява според ситуацията. Определено не дава да я муфтят Mr. Green

# 28
  • Мнения: 2 197
Да, но засега имам успех в много редки случаи. Просто детето ми е много лакомо и всичко веднага става "мое". Опитвам всякакви начини, но не. Само понякога става любезна и дава и на другите. Може би като попорасне ще спре да яде толкова много. Сега определено яде повече от мен. Не знам как го прави с тези си 16 кг.

# 29
  • Мнения: 613
Тъкмо в една такава дилема изпаднахме последните два месеца. Започнах да слагам за училищния снакс на дъщеря ми, по една вафла Мура. В началото никой не и обръщаше внимание, в последствие масово децата започнаха да я молят всеки ден да им отчупи по парченце. Тя ми вика, нали е добре да дам и на моите приятелчета от моята храна? Казвам и да.
Разбирам, че в примера вафлата е нещо различно и интересно за тях, но се е случвало и с друга храна. Има родители, които не дават почти нищо на децата си за училище.

Иначе, самата тя е научена да не взима храна от други и не го прави.

Общи условия

Активация на акаунт