Подаръци за сватба

  • 8 119
  • 75
  •   1
Отговори
# 30
  • Варна
  • Мнения: 355
На мен също не ми допада идеята за пари, но пък си е практично и ако младоженците така са пожелали ОК.

Само че не им ги давайте в плик. Sick Ако отидете в магазин за опаковане на подаръци или поразровите в нета, ще ви дадат предостатъчно оригинални идеи, които все пак да оставят някакъв спомен на младото семейство Peace

# 31
  • Мнения: 2 388
Последната сватба, на която бяхме, младоженците минаха да кажат "Наздраве" и с тях вървеше шаферката с кошница с пликове.
Булката вадеше по един ( със снимката им вътре ), подаваше го на гостите и прибираше друг ( този с парите ) пак в кошницата.
Направо се притесних по някое време, че ще почне да дава пликове с пари, вместо със снимка по погрешка.

# 32
  • Мнения: 11 747

Икона е страхотен падарък и единствения,който аз бих направила.

Ами ако семейството не е религиозно? Или не са християни?

# 33
  • Мнения: 680
Във всяка къща трябва да има икона,дори хората да не са вярващи.
Ако не са християни,разбира се,че няма да има подаря  православна икона.
Винаги може да се измисли нещо....но не и пари.
Странно ми е това,много ми е странно! newsm78

# 34
  • Мнения: 1 422
Домакински съдове е много неподходящо. Да не си в 80те на миналия век. Красиви вази - да, кани - да, декоративен съд - също. С изкуството бих се консултирала директно с младоженците. А за религиозни символи - аз не бих подарила. Не всички хора приемат те да присъствт в дома им. Такова нещо като "трябва" в дизайна е като на свинче звънче.... А едно на ръка - има нерелигиозни хора хора с други религии.

# 35
  • София
  • Мнения: 18 679
Както казах, радвам се, че съм заобиколена от стойностни хора. Досега не са ме канили на сватба с думите "и подаръците в пари". Егати простотията Confused
Ако ме поканят, разбира се, че ще занеса пари, щом така са си поискали Rolling Eyes Но ще си съставя особено мнение за хората.

# 36
  • Мнения: 1 422
Аз пък изобщо не мисля, че е простотия. Има много начини да си изявиш желанията. Толкова хора, когато се женят, отдавна са си подредили дома и нямат нужда от предмети.

Аз пък на моята сватба определено не бих приела да ми подаряват вещи, тъй като в повечето случаи биха се оказали директно в един кашон, който имаме за "подаръци". Там слагаме неща, които са ни подарили и не бихме ползвали и ги подаряваме на други хора, защото са избирани с внимание, но не са ни по вкуса.

# 37
  • Мнения: 2 617
Зависи от много неща. Когато се женихме, вече живеехме заедно от години и наистина нямаше нещо за домакинството, включително декоративно, от което да имахме нужда, напротив - страдаме от остър недостиг на пространство. Когато ни питаха, казвахме - предпочитаме пари. Няколко човека не ни попитаха и ни подариха сервизи за кафе и торта, вази, комплекти за сервиране и подобни - все красиви неща, някои особено оригинални, но си седят в шкафа и изобщо не знам кога ще ги употребяваме. Няма лошо, така са си преценили хората - ако никой не ни беше попитал, нямаше да даваме указания.

А с парите свършихме някои абсолютно необходими ремонтни дейности по къщата - нещо, което определено ще ни остави по-силен и "топъл" - в буквалния и преносния смисъл на думата - спомен, отколкото ако имахме още два шкафа, пълни с хубави, но безполезни вещи.

Единственият компромис по отношение на предметните подаръци, за който бях категорична, беше подаръкът ни от кумовете (пак сервиз Laughing, но ние си го избрахме и сега го използваме винаги по празници и специални поводи).

# 38
  • София
  • Мнения: 18 679
Аз едно не мога да разбера....Като сте толкова прагматични, защо въобще правите сватби? Смисъслът на едно тържество е да достави духовна наслада и да остави скъпи помени, не да ти избие кеша, който си инвестирал в организацията му. Като ви трябват пари за ремонтни дейности, къщи, коли, почивки и пр. - ми подписвате в гражданското, не каните гости и с парите, които иначе бихте дали за тържеството, си правите, каквото сте си наумили. Просто, без да е просташко Peace Другото ми звучи малко - каня ви да празнувате с мен, ама си платете яденето и пиенето, сложете и малко отгоре, щото парите ми трябват за друго hahaha

Както и да е, повече няма да коментирам в тази тема. Явно с мнението си съм бялата лястовица сред много прагматични хора Laughing Нито аз ще убедя някого, че съм права, нито той мене, че не съм. Утре отивам да купя подарък за сватбата на наши приятели. Ще им взема нещо красиво, което винаги ще им напомня за този ден - нещо, което външната изолация определено няма да може да свърши Peace

# 39
  • Мнения: 2 617
Добре бе, Белинда, разбрахме, че всички тука сме прагматични прости хора, а ти си най-духовно извисеният и стойностен човек. Никой няма да убеди другия в правотата си. Всеки си има мнение по въпроса и това е нещо напълно нормално.

Както съм писала и по-горе, на никого не съм казвала какво да ми подарява. Хората питат - казвам. Не питат - не казвам и приемам с радост това, което те са сметнали за редно да ми подарят. И смисълът на едно тържество е да споделиш щастието си с близките си хора. Всичко останало са подробности.

Да купиш най-хубавия подарък за приятелите си. Само дано той да не стои заврян с години в някой шкаф, както стоят повечето от моите.

# 40
  • Мнения: 1 045
Миналата година бях на 4 сватби.Давам пари в плик.Събирането на 10 тостера,15 комплекта за хранене,5-миксера и други такива не ми допада.Магазин ли да отворят хората след това?С парите ще си купят каквото искат и харесват,може и пътешествие да си направят,а другото ще стои под леглото и ще събира прах.
Духовната наслада не е само в спомените,а в хубавите спомени.По филмите нали виждате как се правят списъци с нещата които харесва младата двойка.Тук поради липса на списъци най-добре парички.
Имам приятели след сватбата на които в къщата им приличаше на магазин за домашни потреби,на никому не е нужно това.
На моята сватба получих предимно пари,с които посрещнах нуждите на очакваното бебче.С тави и тенджери едва ли щях да си направя ремонта на детската стая.Прагматичност или не,в днешно време така стоят нещата. Peace
А който харесва както едно време 20 китеника,15 родопски одеала,20 комплекта за спалня,20 престилки,50 комбинезона да действа. Peace

# 41
  • Мнения: 680

Belinda,
Много добре си го казала!
Подкрепям те напълно.Аз вече купих моя подарък и утре съм на сватба на моя много добра приятелка,която е уникален човек и ще се зарадва на красивият поднесен с вкус подарък,който сме и направили.
Човек,който няма да си плаща тържеството с подарени хартиени пликове от гостите.
Впрочем нямам нито един познат,който се е женил и е искал подобно "подаяние"...няма и да имам...това за мене е въпрос на вкус,а добрият вкус е признак на изключително възпитание!!!  Mr. Green

# 42
  • Мнения: 1 045
Dolce&Da по-практичните ни изкара без липса на възпитание,понеже това си е обида,помисли за своето възпитание.И понеже сме духовно бедни, ти предлагам да подариш библия, тогава ще си сигурна и че твоите приятели ще се извисят духовно. Peace

# 43
  • Мнения: 2 617
Явно тука само се пише, а не се чете. Или се чете избирателно.

Dolce&Da , айде прибавяме те и теб към отбора на духовно извисените, да не се чувства самотна Белинда.

# 44
  • Мнения: 11 747
belinda , много добре те разбирам!  Simple Smile  И аз мисля горе-долу така. Или поне до скоро мислех точно така.
Доколкото на собствената си сватба съм очаквала финансово подпомагане, то е било от родителите ми и то по смисъла да подпомогнат децата в предстоящото начинание, а не по повод празненството - сватба.
Тъй като е прието всеки гост да носи подарък, на приятелите, които бяхме канили и ни питаха какво искаме, бях избрала неща, които ще са ни полезни, но пък и на съвсем ниска цена, тъй като по него време бяхме адски млади и всички бяха студенти на сред следването си. Кой работи сезонно, кой никак, кой почасово и изобщо в този дух. За мен беше важно да дойдат, да ме видят булка, да се повеселим заедно, да потанцуваме.
Цял живот съм имала наивното разбиране, че на сватбата си гост, а не посетител, който си заплаща удоволствието.
Преди няколко години започнах да чувам масово това, да се дават само пари и то от всички гости. Както вече споменах, за мен родителите на младоженците са друга категория, донякъде и бабите и дядовците ги слагам там. Може би представата ми се е оформила от това, че моите баба и дядо бяха направили някакви спестовни влогове и събираха там пари, които да ни дадът за сватбата и от там вече аз си очаквах и от тях пари или по- точно го имах за традиция. Друг е въпроса, че тия пари се бяха обезценили до нашите сватби и така...
Мога да кажа, че ми звучеше едва ли не уродливо, приятелите на младото семейство да бъдат натоварени със 'захранването' на бюджета, обзавеждането на дома и прочие такива неща  Thinking Доста странно ми беше прозвучало, когато за първи път чух една жена, канена на сватба, да пресмята колко е куверта и от там да си прави извода за колко пари трябва да купи подарък  Thinking  Аз си мислех, че подарък се купува според възможностите на всеки гост и според това, колко е близък на младоженците. За мен е различно да се жени приятелка от детството, с която 20 години сме си били адски близки и да съм поканена на сватба на колежка (примерно), с която работим заедно от 3 месеца, но просто кани всички колеги и мен в това число.
Да, но след няколко години от всички страни слушане, а и виждане, как всички дават пари, искат пари и говорят само за пари - ами взех да го приемам нормално  Simple Smile В момента се боря с мизата, че ми идва малко в повече, но вероятно с времето и това ще преглътна. Вече ми е ясно, че всеки внимателно изследва какво е получил, колко е очаквал, дали е оправдано и си прави изводите...  Tired
Учудена съм, че си толкова потресена. В последните 2 години около мен чувам за поне 10, че и нагоре сватби и само за една знам, че купуваха подарък - група приятели, всички други искаха и получиха пари.
Ето тук линк, към тема за тоя проблем в сватбен форума. Темата е дълга, но ако прегледаш само първата страница е красноречиво  Simple Smile
http://forum.svatbata.bg/index.php/topic,4063.0.html

Общи условия

Активация на акаунт