Подаръци за сватба

  • 8 117
  • 75
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 7 987
Не вижам защо нещата се представят по този черно-бял начин... Хората, които предпочитат паричния еквивалент на подаръка, са комерсиални и невъзвишени, а останалите - естети и духовно извисени. В крайна сметка сватбата е преживяване за младоженците. Защо намирате за нормално да се затрупат младоженците с н на брой сервизи, прибори за хранене, електроуреди, картини? Давам пример със себе си, тъй като се бракувах преди няколко месеца. Нито съм минавала да събирам подаръци, нито съм ги искала. Живеем заедно от 6 години, имаме си абсолютно всичко, апартаментът е изцяло обзаведен. Слава Богу, изкарваме над средните доходи и не сме опрели до приятелските спомоществователства. Не намирам за особена изтънченост да зарина жилището във вещи, които да стоят по шкафовете и да се чудя какво да правя, по простата причина, че си имам от всичко. Картини, сервизи - това са все вещи, които трябва да се съобразят с нуждите, предпочитанията и съответния интериор. Имах по много от всяко едно от тях и преди да се омъжа. Сега имам още повече...Икони имаме над 10, колкото и да сме набожни, все пак живеем в тристаен апартамент, а не в параклис.
Парите, поне според мен, не са проява на простащина, а съобразяване с двойката. Така се дава свобода на избора, без подаряващият да натрапва собствените предпочитания. Има млади двойки, които тепърва стартират съвместния живот...Мислите ли, че семейство, което тепърва ще гради дом, има нужда от изтънчено-естетски подаръци, или от нещо по-практично, което веднага ще влезне в употреба...Нека да не бъдем толкова радикални в преценките си, защото монетата винаги има по 2 страни.

# 46
  • Мнения: 917
За моята сватба, казахме на всички, че не искаме нищо.
Единствено искахме гостите да са ни гости, да се забавлявят,
да станат свидетели на нашата любов и да ни поздравят в първия ден на нашия семеен живот.
Това с комерсиализирането, простащината и невъзвишените хора, няма да коментирам изобщо.
Получихме както и пари, така и подаръци.
Подаръците са в мазето на вилата. Уважавам хората, които са ни ги подарили, но нямам къде да ги сложа.
Вкусове всякакви.
милинка и аз мисля като теб  Peace

# 47
  • Мнения: 679
Големи момичета сме...хайде да не се дърпаме за косите.
Мнението ми си остава същото,но в него няма нищо лично,което е въпрос на възпитание!
Ако някой се засяга и намира себе си в думите ми  си е негов избор!
Laughing

# 48
  • София
  • Мнения: 11 692
Аз едно не мога да разбера....Като сте толкова прагматични, защо въобще правите сватби? Смисъслът на едно тържество е да достави духовна наслада и да остави скъпи помени, не да ти избие кеша, който си инвестирал в организацията му. Като ви трябват пари за ремонтни дейности, къщи, коли, почивки и пр. - ми подписвате в гражданското, не каните гости и с парите, които иначе бихте дали за тържеството, си правите, каквото сте си наумили. Просто, без да е просташко Peace Другото ми звучи малко - каня ви да празнувате с мен, ама си платете яденето и пиенето, сложете и малко отгоре, щото парите ми трябват за друго hahaha

Не мога да не се съглася с Белинда.Ако те питат отговаряш искаш ли или имаш ли нужда от конкретния подарък.Ако не,не!
Но да искаш директно пари /както често се случва напоследък,та и теми има затова във форума/ или целенасочено да очакваш да събереш повече пари...ами как да Ви кажа,малко просташко ми се струва.

# 49
  • Мнения: 1 422
Ами нека ви дам пример. Около нас приятелите сами си плащат сватбата. Всички се женят на възраст, на която печелят достатъчно. Родителите са най-скъпите им гости и изобщо не е и ставало дума да финансират тържеството. Както са си пожелали младоженците, така са го организирали, така са го и платили. Не са се вълнували особено кое колко струва, щом да си направили план и бюджет за всяко нещо.

Всички тези семейства не желаят да им се подаряват вещи. Повечето изобщо не целят някой да им прави подаръци за сватбата. Те искат определени хора да бъдат с тях в деня на тайнството. Най-често близки хора и на двамта. Случайни познати, роднити и други подобни само на едната страна няма какво да търсят на сватбата. Това е тържество на тзи двойка, от този момент всичко им е общо. Няма вече твое и мое, а само наше.

Повечето пишат в поканата си, че биха били благодарни, ако гостите им решат да ги зарадват с подарък, да им нарисуват картичка и да им напишат пожелание за сватбеното пътешествие. В този смисъл парите, получени в красиви, ръчно нарисувани пликове с прекрасни съвсем лични пожелания, директно се слагат при заделеното за пътешествието. Виждала съм написани страхотни стихове за пътуването, смешки, рисунки, сложени монети от цял свят..... Картички за по 50 стотинки от книжарница случайно избрани, почти няма. Парите почти никога не са в бял плик от пощата, а са увити в красива хартия, опаковани са в кутия, вързани са в коприна. Идеи сто, но е необходимо да се впрегне фантазия и сериозна подготовка.

Други директно си направиха сватбена листа. Подаръците в нея започват от 20 лева и нямат горна граница. Сватбена листа в България има активно поне от 5 години.

# 50
  • Мнения: 1 303
Утре отивам да купя подарък за сватбата на наши приятели. Ще им взема нещо красиво, което винаги ще им напомня за този ден - нещо, което външната изолация определено няма да може да свърши Peace
blahblah blahblah
За теб може да е красиво ,за тях да е пълен кич.Споменът от сватбата едва ли ще е свързан с "подаръците".
Не виждам какво му е духовно извисеното да купиш някоя ваза или тенджера или да натрапваш собствения си вкус за разни произведения на изкуството.А колко повече ще се зарадват на паричната равностойност Money Laughing,но ако са възвишени колкото теб едва ли ще си го признаят smile3520
Или направо предлагам въобще да не се намесват парите-напиши им едно стохотворение или песен-от това по-възвишено и духовно няма накъде.. Heart Eyes
В крайна сметка всеки е свободен да прави каквото си иска,но да ми се правят изводи за добър вкус,възпитание,псевдовъзвишеност-хайде моля моля превземки сега Wink

Така или иначе на сватбите-искате или не искате ви подаряват неща,лично аз на моята сватба най- се радвах на подаръците от семейството ми-защото заедно ги избирахме и на паричните постъпления Money И не ме е срам да го кажа  bowuu Спомените са на снимки,видео и картички.

Последна редакция: нд, 01 фев 2009, 05:09 от Ve$$elka

# 51
  • Варна
  • Мнения: 692
Пари в плик, поднесени по красив начин (в красива кутийка за бижута или с дребно сувенирче) бих подарила аз.
На нашата сватба имаше и пликове, и материални подаръци, радвахме се на всички! На картини по принцип се радвам много, но ако съм си ги избрала самата аз, защото 1 от картините, които получихме, не ни пасна в дома нито стилово, нито цветово и колкото и скъпа да е, само я прехвърлям насам-натам и ми е жал. На икона не бих се зарадвала по какъвто и да е повод!

# 52
  • Мнения: 1 303
.

Последна редакция: нд, 01 фев 2009, 13:50 от Ve$$elka

# 53
  • Мнения: 3
Ето още една идея:

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=345964&pid=10742116

Магазинът се намира във Варна.

# 54
  • Пловдив
  • Мнения: 3 554
Ако имаше анкета "Какво предпочитате за сватбен подарък - пари или подарък?" съм убедена че 90% от отговорите щяха да са за пари!

# 55
  • Мнения: 11 747
Ако имаше анкета "Какво предпочитате за сватбен подарък - пари или подарък?" съм убедена че 90% от отговорите щяха да са за пари!
може и повече от 90% да са

# 56
  • Мнения: 1 422
И е съвсем нормално - вкусовете са различни, а изборът е огромен. Всеки би предпочел сам да подбира вещите си, за да са в ансамбъл и е сигурен за проявения вкус.

# 57
  • София
  • Мнения: 418
За всеки е различно, както и светоусещането на всеки е различно. Едни приятели искаха пари само, отидоха на почивка с тях, след два месеца съжаляваха.Други пък изобщо не съжаляваха. На нашата не сме искали нищо, но получихме. Най - харесваният от мен подарък е една картина нарисувана специално за нас.

# 58
  • В светлото бъдеще на своята приказка...
  • Мнения: 222
На последната сватба, която ходихме, група приятели се бяха обединили и бяха направили един страхотен картинен колаж за младоженците. Имайки впредвид, че по това време те очакваха и бебче, нямате си на идея какъв стойностен подарък се получи като гледка. Не мога да ви опиша изражението на младоженците когато видяха картината. Имах чувството, че в този момент всички събрани пари и останали подаръци загубиха стойност и смисъл пред това творение. Според мен това е една прекрасна идея за сватбен подарък, стига да има кой да ти съдейства с намирането на подходящи за целта снимки, разбира се.
Аз лично, в бъдеще време със сигурност бих се възползвала от това хрумване и с голямо удоволствие бих поднесла един такъв красив и трогващ подарък.  Peace

Последна редакция: пт, 27 фев 2009, 14:51 от Pebibals

# 59
  • София - Бургас
  • Мнения: 2 193
Пари на сватба не давам, както и не купувам подаръци от сорта на домашните потреби....
Считам, че целта не да се дават пари, както и от страна на младаженците, целта им не е да съберат имено пари. Тук идеята е съвсем друга....няма да описвам, всички знаем защо сключваме брак...
Аз лично за сватба винаги подарявам почивка, за мен това е най - хубавият подарък, който нито можеш да изхарчии, нито да забравиш.Едини романтични 3 дни в луксозен хотел в Гърция, например е чудесен подарък, Разбира се, ако семейството има финансова възможнаст за по - екзотична дестинация, още по - добре... имено за сватба - хем пътешествие, хем романтика, хем незабравим спомен от сем..........., което ще се споменава и помни винаги..

Общи условия

Активация на акаунт