С каква сума живее домакинството ви месечно?

  • 65 403
  • 1 217
  •   1
Отговори
# 450
  • София
  • Мнения: 971
Различни сме да - и това е нормално.

А относно допълнението на Andariel - аз лично ползвам предимно сезонни плодове и зеленчуци (освен прословутия ми обяд) - така имам разнообразно меню от не много скъпи продукти. Но знам че доматите в кварталния магазин до работа се под 3 лв - това в центъра на София.
Така че изниква и друг въпрос - много зависи къде пазаруваме - понякога различията в цените са фрапиращи

Последна редакция: чт, 12 фев 2009, 13:46 от Finty

# 451
  • София
  • Мнения: 7 990

Честно казано аз нямам точна представа кое колко струва на магазина, още по-малко зеленчуците.
Но гледам телевизия и виждам едни цени... и хич не ми се струва по-евтино да се нахраня със зеленчуци отколкото с месо.
И рибата незнам колко струва точно, но съм почти убедена ( не напълно ), че порция хубава риба няма да ми излезе по-малко отколкото порция свинско.

То и аз не знаех, докато в някакъв момент не реших, че сумите, които харчим за храна, са прекалено големи и започнах да контролирам за какво харча. Килограм свинско (без кокали и сланина), е между 9 и 10 лв., може и повече. Телешкото го купувам на около 7-8 лв., но е нарязано за гулаш, така че не знам от коя част е... Хубавото пилешко е над 11-12 лв. Риба купувам не от най-скъпите (сьомга, лаврак, ципура и т.н.), средна хубост - между 7 и 10 лв., понякога и под 7 лв., ако е на прИмоция Simple Smile
 
Тиквички - около 2-3 лв. за килограм. Броколи - около 4 лв. за килограм. Моркови, зеле, са евтини зеленчуци. Замразените зеленчуци, които купувам най-често, са ми около 2 лв. торбичката за 1/2 кг. Онзи ден правих картофена супа от замразени картофи, които бяха около 3 лв. целия плик, а аз използвах 1/2.
Ако всяка вечер вечеряш с пържоли, наистина излиза по-скъпо, защото 4 пържоли са около 1 кг. И стигат за 1 хранене...

# 452
  • Свищов
  • Мнения: 874
Еми ето ги отговорите на въпроса. Просто хората ядат различно количество ( отделно че някои предпочитат пържола, други зеленчуци, трети картофи). Моята най голяма тава е колкого половината фурна, а най често използваната- 1/3. Тенджерата ми събира 2л течност ( средната) , а по често ползвам и по малка. За майка ми това не е тенджера, а напръстник.
И не става въпрос, че някой гладува, за да пести пари, а за нужди и начин на живот.

Най-малката тенджера у дома е е колкото най-голямата при приятеля ми. Факт е, че повече от 1 път едно ядене не ядат. При нас се яде поне 3 хранения. 3-ма сме (понякога и сестрата идва) и ставаме 4. И все пак пиле с доматен сос може да се направи с по-малко пиле, повече доматки (консервираме си, защото имаме познат земеделски производител и ни ги дава на себестойност, а често и като подарък), вода и червен пипер. За едни кюфтета с бял сос ти трябва половин кг кайма, 200 грама ориз, 2-3 яйца, 1 морков, мазнина, малко брашно и подправки. И говорим, че от това става 3-4 кг ядене сигурно и стига за 3-ма възрастни за 2 дни. Явно по Софията не готвите много течна храна. тя хем е полезна, хем е по-засищаща, хем и по-евтина.

# 453
  • София
  • Мнения: 62 595
Готвим течна храна, но какъв е смисълът две парченца месо да плуват в цяла чиния сос и да се ядат 3 пъти? За да се тъпчем с хляб, с който обираме соса ли? Или да го сърбаме с лъжицата?  Laughing

# 454
  • Мнения: 3 993
Готвим течна храна, но какъв е смисълът две парченца месо да плуват в цяла чиния сос и да се ядат 3 пъти? За да се тъпчем с хляб, с който обираме соса ли? Или да го сърбаме с лъжицата?  Laughing
Joy Joy Joy Joy Joy
  202uu
Ей, тая тема все повече ме кефи!! Колкото повече чета безумни постове като последния на  krem4et0 , все по-често се питам как има хора, които явно не са чували популярния израз "Икономията е майка на мизерията"... Laughing А когато става дума за икономия на храна, положението е безнадеждно...как може да се прави компромис с качеството на храната...  ooooh!

# 455
  • Мнения: 2 382
Абе и аз на моменти започвам да си мисля, че нещо не съм в час Laughing.
Изглеждам като скелет, всички около мен ми повтарят, че нищо не ям, ама да ви кажа честно на посочените режими бих издържала с много усилия Peace.

# 456
  • France
  • Мнения: 726
Не става дума за икономия, а за разумно харчене на пари за храна. Също така, и за възможност, защото готвенето изисква време.

# 457
  • София
  • Мнения: 62 595
Тогава най-добре да караме на МакДоналдс, че там излиза евтино за количеството калории, които се съдържат в яденето. Laughing

# 458
  • Мнения: 3 993
Не става дума за икономия, а за разумно харчене на пари за храна.
Мдааа...има сирене по 3 лв и такова по 10 лв...съвсем наскоро разбрахме, че това от 3 лв всъщност не е сирене... Laughing...това ли е разумното харчене на пари.. newsm78 - и това ако не е компромис с качеството на храната! 

# 459
  • Свищов
  • Мнения: 874
От храна не икономисваме. Аз лично хляб не съм яла от години с порцията си. Позволявам си 1-2 пъти месечно като сандвич. Чувствам се нахранена винаги (а и по кг ми личи), винаги масата е изобилна. Месо в яденето не обичам. У дома месото в соса е просто за аромат. Дори баща ми не го яде. А и си имаме от село или купуваме от гореспоменатия човек и излиза по 4 лв телешкото (миналата седмица заредихме фризера и знам) и по 5-6 лв свинското. Нима сиренето, месото и яйцата от село са ниско качествени? Ние си имаме вила и там си отглеждаме също някои неща. родителите ми ходят уикенда, за да си починат. 2 декара двор, а мазата е заредена с консерви и сокове от вишни. Човек си прави сметката. През 1997-ма сме живели на боб, леща и ориз нвечер, а цял ден със сестра ми деляхме 1 снакс. Оттогава ценя лукса да седна 3 пъти на обяд, да ям каквото ми се иска по колкото ми се иска(е, заради склонност към пълнеене не го правя, но това е суета). Никога не сме оставали без месо, мляко, сирене, зеленчуци и плодове. В повечето случаи домашно производство. Ще кажете, че за това се иска време и усилия. Е, и моите родители са от много работещите. Често не можем да се засечем цяла седмица, защото вечер излизам, а те не са се върнали. Баща ми до скоро изкарваше пари, които дори и за София са доста. Но..кризата дойде, предприятието едва крета и той вече не е там. Вече споменах какви са доходите на мен и на майка ми. Аз моите не ги давам в семейството, а ги пестя за бъдещото ми домакинство. Да, пестелива съм, но не мисля че живея мизерно. Просто от малка съм научена кака се изкарват пари (в семейния бизнес - счетоводни услуги ме въвлякоха от 2-ри клас) и знам колко лесно се харчат. Икономисти хора. Но предпочитаме 3 семейства да си купим 1 прасе, да ни го заколят и да си напълним фризера за по 5 лв (даже 3-4 живо тегло мисля, че беше), пред това да дам 10 лв за кило пържоли, когато ми се ядат.

П.С. Аз сос с вилица не мога да ям.
П.С.2. 2 пъти седмично не обядвам в къщи, защото имам до късно часове. Ходя на бърза кухня на 5 минути от работа и оставям там между 2 и 3 лв, а понякога и по-малко. Вземам си основно и салата, ям без хляб, не е течно (а и рядко е с месо) и после едва мърдам обратно до училището. не мога да асимилирам 10 лв за бързо хранене ивън дома. че ние като отидем на ресторант с приятеля даваме толкова за двамата и не можем да изядем поднесената ни храна.

# 460
  • София
  • Мнения: 62 595
Ами, да беше започнала с телешкото по 4 лева, душо! И домашното производство. Не че излиза по-евтино, но просто не си калкулираш труда в него. Любопитмо ми е как би изглеждала твоята сметка, ако си изцяло в градски условия на продоволствие и всичко да купуваш от магазина.

# 461
  • Мнения: 5 710
Еми ето ги отговорите на въпроса. .... нужди и начин на живот.

Точно така е. Снощи исках да поздравя момичето, което е направило седмично меню.
По подобен начин се храним и ние, ядем много плодове и зеленчуци, които не намаляват сметката по никакъв начин, но сме на някакъв наш оптимум, който ни харесва и под и над който не е добре да се отклоняваме.
Аз харча към 80-90 евро седмично за двамата ( обядваме и вечеряме вкъщи), като около  половината пари са плодове и зеленчуци.  Месо купувам на фамилни опаковки или оферта, т.е веднъж давам 10 евро, но ядем 5 пъти.
Ако питате други момичета как харчат ще кажат че с 80 евро душа берем ... но не е вярно.
Нито в тенджерата ми плува едно кюфте, нито сърбам с лъжица, нито ям по един самун хляб ( всъщност почти  не ядем хляб) , нито нищо. Да, в хладилника няма каквото си искам, има точно определени неща, никаква храна не изхвърлям, докато в средностатистическо семейство  30% от храната е фира.  Храним се добре, здравословно, мен специално ме наблюдава и лекар, така че сме доволни. 

# 462
  • София
  • Мнения: 971
10cents е права - аз още в началото подчертах че правя точен списък с бройка/грамаж от всяко едно нещо което купуваче и то е определено точно по разграфено меню. Всяка седмица ядем различни неща. Храна не изхвърлям. Остатъците продукти по малки количества са идеални за импровизация в кухнята  Peace

# 463
  • Свищов
  • Мнения: 874
Прасе може да си купите от близко село, да ви го заколят, нарежат и да отидете за 1 час да го вземете. Баща ми така прави. Какъв е проблемът това да се прави и в София? Няма ферми или производители в околностите на града ли? Млякото ни се носи всяка сутрин в 8 часа от човек от близко село. Квасим си и го ползваме за сладкиши, кремчета или просто за пиене. не, че е кой знае колко по-евтино. Левче е литъра, но поне знаеш, че е истинско. 2 пръста жълт каймак има като го подвариш.
Въпрос на навик е. Всичко. Свикнала съм да имам бутилка доматен сок нашенско производство, а не да търча до магазина, когато искам да направя пиле с доматен сос.
Като няма от къде-ще вземам от пазара или от складовете и ще консервирам. По-добре да взема домати, когато са по 50 стотинки и да се потя 1 ден, отколкото да ги купувам после за 10 пъти повече.
Просто у дома така се живее. Идея си нямам точно колко доходи имат родителите ми сега, нито колко харчим за храна. Определено е голямо перо.
Но не разбирам и една приятелка, която казва, че в домашни условия, сготвената храна за нея и приятеля й струва 20-25 лв на 1 ядене и за 1 месец е похарчила над 1200 лв (теглила е заем за това, защото заплатата й чисто е към 300 лв).
Казвам ви-с приятеля ми сме си правили нееднократно сметката колко ще ни трябват, за да живеем сами и 700 лв е това, което ни трябва (в това число и наема), като правя сметка, че всичко ще купувам. Явно съм доста пестелив човек като цяло.

# 464
  • Мнения: 5 710

Според мен това е чудесно, стига да си сигурна в продукта ( месо, мляко, сирене) е дори по-добре - хем помагаш на някой да се издържа.  Аз също се връщам към домашно приготвената храна, готвя и мн. 'сиромашки' манджи както би казала майка ми.  В един спанак с ориз има много повече здраве от една пържола с пържени картофи и струва 5 пъти по-малко.

Общи условия

Активация на акаунт