Моята дъщеря пуши!

  • 18 388
  • 65
  •   1
Отговори
  • Мнения: 306
Тринадесет годишната ми дъщеря току що ми заяви по телефона, че пуши! Потресена съм! Как бихте реагирали вие? Какво да направя? Не искам да трови така младия си организъм! Какво мое поведение би дало ефект? Знам, че ако подходя зле, ще се крие, ще ме мами и така...а аз не искам това, искам да и помогна да се отърве от това. Надявам се, че още не се е превърнало в навик, а е келешлък...
Моля, помогнете ми със съвет Praynig

# 1
  • Мнения: 1 849
Само не показвай пред нея, че това те е разстроило. Не крещи и не се карай. Ако можеш поговори с нея за плюсовете и минусите от пушенето и за това, дали е толкова важно да я потупват по рамото в компанията, че е като всички други и ако само за това те уважават заслужава ли си. Но не си изпускай нервите... Но преди всичко се дръж с нея като с приятелка не като майка... Знам, че е трудно, но това би помогнало тя да се вслуша в думите ти.

# 2
  • Мнения: 5 595
Защо по телефона ти съобщава такава новина?Няма ли време да споделяте нещата ,който и се случват?А ти самата пушиш ли?Ако пушиш -даваш лош пример,но можеш да и обясниш спокойно пагубното влияние на тютюнопушенето в толкова ранна възраст.Но без много крясъци и викове!

# 3
  • Мнения: 306
Защо по телефона ти съобщава такава новина?Няма ли време да споделяте нещата ,който и се случват?А ти самата пушиш ли?Ако пушиш -даваш лош пример,но можеш да и обясниш спокойно пагубното влияние на тютюнопушенето в толкова ранна възраст.Но без много крясъци и викове!
Защото я беше страх да не разбера от други хора...малко детска история, въпреки, че се правим на големи...Когато си споделяме нещата, не си говорим по телефон, винаги намирам време за това. А дали аз пуша...да, пуша, но моите родители никога не са пушили. Това, което искам да кажа е, че децата не винаги взимат примера от родителите си. Няма да седна сега да се самообвинявам, това няма да ми помогне...

# 4
  • София
  • Мнения: 62 595
Обаче в случая детето е последвало твоя пример и този на приятелите си. Твоето пушене те поставя в много неизгодна позиция, защото поведението ти автоматично обезсмисля всичките ти аргументи "против" пушенето.

# 5
  • Мнения: 25 449
Ами, не съм чувала за дете, което да пропушва само защото някой от родителите му пуши. По-скоро е обратното - децата на пушачите често са върли непушачи.
Децата пропушват, защото приятелите им го правят и се боят да са различни. Възрастта им е такава - непрекъснато се люшкат между желанието да изпъкнат, без същевременно да се отлъчат от стадото.  Laughing
А натъртването на родителя-пушач е по-скоро оправдание, а не причина.  Wink

ПП sweet_kiss , покажи на дъщеря си аватара на Dona и повече нищо не казвай.  Mr. Green

# 6
  • София
  • Мнения: 15 913
Непушач съм - 3то поколение. Но дъщерята пропуши на 12 г. и то поощрявана от баба си. Да, майка ми, също непушачка в стремежа да се покаже като приятелка на детето, да затвърди, че мама е страшна и от нея трябва да се крие реши двете да имат малка тайна - да и дава пари за цигари. Всеки ден и даваше само и само да прекарат известно време заедно. Като споменях, че  мирише на цигари - в един глас ме убеждаваха, че съседа пушил. Е, бабата успя - дъщерята вече е 19 г. и като вземе пари първо си купува стек бяло боро. Говорих, молих, сърдих се - никакъв резултат. Млъкнах. Имаше сериозен приятел - непушач, но и той нищо не постигна.
Ако може да се разберете с момичето, да не свиква - отказването е трудно.

# 7
  • Виена
  • Мнения: 725
И аз съм съгласна с Как`Сийка Peace.Имам много приятели пушачи,на които родителите им не пушат.Според мен зависи от компанията в която ще попадне детето.
Аз пуша,но мъжът ми не.Не пуша в къщи,а на терасата.Не пуша и по много, но не се и обвинявам за това,че пуша.Естествено,обаче не искам децата ми да научават този порок.

# 8
  • Мнения: 2 803
Не съм минала по този път и все още ми предстои. Знам навремето как постъпи майка ми с мене. Не ми се е карала, а най-спокойно ми обясни, че това е отрова и себе си тровя, а подражанието на другите е най-лошото нещо. Казваше ми да бъда себе си, различна и оригинална и ако приятелите ме приемат заради това, че пафкам цигари като тях не са ми приятели. Не ми даваше да си купувам ефтини цигари и ме караше по-добре по-малко цигари, но от по-хубавите в смисъл тогава бяха КИМ и ЕВЕ. После ми купи филтър и аз започнах да се отвращавам да го чистя.
Така постепенно ме работеше и аз самата осъзнавах колко е глупав този навик.
И двамата с мъжа ми с непешачи и всеки път като вляза в задимено помещение, натъртвам на дъщеря ми колко ужасно мирише и т.н. Но тя е все още малка, проблема и на мене ми предстои.

# 9
  • Мнения: 258
 Rolling Eyes
Само не се ядосвай и не крещи! Просто възрастта им е такава!Обясни и, че не е необходимо да пуши заради приятелите- ако са истински , ще я приемат и непушачка! ти не се обвинявай- няма пряка връзко м/У пушачи родители и деца. Разговаряйте и нека тя сама се убеди във вредата от пушенето!
Ще се справите! Стискам палци и успех!! newsm10

# 10
  • София
  • Мнения: 1 783
Как`Сийка е права за аватара на Дона. На 13 години би се трогнала повече от сив тен, черни точки, пъпки, бръчки, отколкото от дългосрочните последици, които биха могли да настъплат слад преклонната 30 годишна възраст.
Предложи и да ги отказвате заедно.

Като цяло кофти ситуация и не смятам, че имаш големи шансове. Успех!

# 11
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ами, не съм чувала за дете, което да пропушва само защото някой от родителите му пуши. По-скоро е обратното - децата на пушачите често са върли непушачи.
Децата пропушват, защото приятелите им го правят и се боят да са различни. Възрастта им е такава - непрекъснато се люшкат между желанието да изпъкнат, без същевременно да се отлъчат от стадото.  Laughing
А натъртването на родителя-пушач е по-скоро оправдание, а не причина.  Wink
 

Винаги има първи път. Сега ще чуеш(прочетеш), Како. Ще ти разкажа за едно дете, което се казва Лиляна. Тя има родители пушачи. Много обичаше да наблюдава още от малка как баща й сладко пуши. Веднъж попита майка си, как става пушенето - духа ли се през цигарата или се смуква. Тя й отговори, че това се прави само от възрастни и за деца е отрова. Не задоволи любопитството на детето. Въпреки, че детето приемаше идеята за кафето, което също е само за големи, цигарите ставаха все по-примамливи. Веднъж на около 12г. реши да пробва как става номера и дали е тъй сладко както изглежда. Взе си няколко цигари от баща си и изчака удобен момент за великото събитие. Отбелязвам, че дотогава не е имало в компанията си приятели, които пушат, нито е виждало други връстници да го правят. Пробва и противно на общоприетото, че начинаещият би се закашлял и отврати - хареса й. След две-три години(в този промеждутък само е опитвала от време на време без да е било редовно) с някои приятелки се криеха тук-там за да си пушат и да се правят на големи и тя им показваше как точно да стане, да не се излагат да издухват дима веднага и да хабят цигарите, а да всмукват дълбоко навътре. До още година-две вече си пушеше редовно, благодарение на "сладкия" пример на баща й.
Нищо не помага, нито приятелското отношение на родителя(бащата), нито строгото отричане и наказания(майката).
Не знам какъв съвет да дам, освен с пример със самия себе си - не започвай, защото няма отказване, винаги ще са пречка цигарите - и финансова, и здравословна.

П.П. Ако не разбрахте - детето от разказа ми съм аз. Хайде стига, че стана много дълго.

# 12
  • Мнения: 306
Снощи взех непопулярно решение след като и обясних всичко това, което вие вече сте казали. Не съм крещяла, говорихме си човешки. Бях много мила...и полсе и купих една кутия цигари и и казах да почва да пуши. На четвъртата-петата цигара пребледня, на деветата си издрайфа червата. Обеща ми, че повече няма да пуши. Вярвам и...дано да не ме разочарова...
Беше ми много гадно, вярвайте ми... После я гушках и целувах много...но исках да и стане гадно сега, за да не става навик в бъдеще. Дано не съм сбъркала Praynig

# 13
  • Мнения: 654
 Hug за мама.
Големи деца , големи грижи.
  bouquet

# 14
  • Мнения: 123
Снощи взех непопулярно решение след като и обясних всичко това, което вие вече сте казали. Не съм крещяла, говорихме си човешки. Бях много мила...и полсе и купих една кутия цигари и и казах да почва да пуши. На четвъртата-петата цигара пребледня, на деветата си издрайфа червата. Обеща ми, че повече няма да пуши. Вярвам и...дано да не ме разочарова...
Беше ми много гадно, вярвайте ми... После я гушках и целувах много...но исках да и стане гадно сега, за да не става навик в бъдеще. Дано не съм сбъркала Praynig
Като ми дойде и това на главата, ще заимствам и идеята, и действието.  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт