Кръчмарските манджи - по-по,най-най и къде.

  • 2 954
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 595
Здравейте, момичета!
Страхотни сте, повече ви чета, отколкото пиша, но се радвам истински на ентусиазма и любовта,  с която говорите за храната!
Ще започна много скоро да пробвам рецептите ви.
По въпроса за кръчмарските манджички - аз не ги долюбвам много, щото за мен манджа е нещо, приготвено с много любов!А готвачите в ресторантите нямат сърце за това!А и толкоз любов за всички нямат, я!
Преди седмица минах през Трявна, много готино градче, между другото, следващата ваканция ще изкарам там, и попаднах на страхоте нмайстор. Кръчмата му се казва "При Майстора" и всичко, което опитахме там носеше вкуса на любимите ми бабини гозби!
А баба ми беше ненадминат готвач!
Тоз човек - самият майстор слагане по щипка, ами по цяла шепа любов в гозбичките!
Какво шкембе ядох, момичета, още го сънувам!
Помолих го за рецептата и той ми я даде, ама аз нали съм много умна - не записах!Ще карам по памет - телешко шкембе се сварява много хубаво в тенджера под налягане. Нарязва се и се слага в гювече с малко масълце, гъбки, лук, доматен сос  и малко сос, който Майстора събира от зеленчуците, които използва в шопската салата (задължително белени), малко мед, малко чесън, малко хрян и доста кашкавал.
Спомняма си, че ми обясни, че докато се пече , трябва да се върти по посока на часовниковата стрелка.
По-голяма вкусота не съм слагала в устата  си. А да не ви разказвам за пилешките дреболийки и телешкия език!И за отлежалат сливова Embarassed
Толкоз от мен!
А в София не рискувам да експериментирам . Ходим само в едно заведение - Табиет. Качеството е гарантирано!
Всички опити за разнообразие в други места са катастрофални!


Здравейте момичета,
изцяло съм съгласна с вас за "Щастливеца" във Велико Търново. През месец май бях в Трявна и попаднах съвсем случайно в механичката "При Майстора" поради липса на свободни места за вечеря по другите кръчмета.
Останах страшно озадачена от топлия прием на Майстора в семейното  им ресторантче.  Имах усещането, че съм отишла на гости при близки роднини.  Гозбичките си личеше, че се правят с много любов и като, че ли се мъчат всички да ти угодят, да прибавят твоя любима подправка или миризмичка.  Майстора с удоволствие сподели рецептите и тайничките, които използва за приготвяне на вкусотийките. 
Аз също не записах рецептите, но успях горе-долу да ги запомня:

Пилешки дреболийки
нарязан лук леко осолен се задушава съвсем леко в голям тиган, след
като е готов се избутва в краищата на тигана, като се оформя в средата пръстен. Слагат се воденичките (предварително варени  - 4 часа на бавен огън в бульон от зеленчуци - морков, картов и лук), които като са готови също се избутват в края на тигана , така че в средата да се оформи пръстен. Прибавят се дробчетата, предварително измити и леко осолени, които се поставят в средата на тигана.
След като всичко е готово се подправя със сол леко на вкус, ако е необходимо, добавя се 1 супена лъжица доматено пюре или кетчуп, 1 супена лъжица мед и счукан чесън. Съдът се затваря и се оставя да се задуши и да поеме миризмата за около 1-2 минути.

Пробвах рецептата в къщи  - стана страхотна .
Пробвайте я и вие. Ще си оближете пръстите.

И не пропускайте да посетите "При Мйстора"  в Трявна, ако отидете там. ... И да го питате за някоя друга рецептичка Simple Smile

# 16
  • Варна
  • Мнения: 10 787
Заек, наистина ли си варила воденичките 4 часа?
Множко ми се вижда, колко ток ще замине, пък манджата ще се изяде от раз!  Laughing

# 17
  • Някъде в Европа...
  • Мнения: 3 437
" За мен най-страхотното заведение в цяла България е "Щастливеца" във Велико Търново! Страшно богато меню и всичко е страшно вкусно!!! "
 

Все едно аз съм го писала!  bouquet
 
 

Брей,всички ли я знаят тази чудна кръчма....Номер едно е newsm10

А къде точно се намира във В. Търново?

Има два Щастливеца в Търново. Единият е срещу старите хали, до Търговския център - там се предлагат и пици. Другия е до банка Хеброс, отляво на банката има една уличка- та там се намира. Там не предлагат пици. Но иначе порциите и на двете места са огромни и страхотни.
Ако за нещо ме е яд, че го няма в Пловдив, а го има в Търново, то това е Щастливеца  Laughing

# 18
  • София
  • Мнения: 2 686
Ресторант Ниагара в София - фантастични са ....

Мдааа, Ниагара са много добри ресторанти. Нещо, което никъде не съм яла (т.е. никъде не е баш така направено) е "Кашкавал Орли". Но и всичко останало е супер. Много добре готвят.

# 19
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 595
Заек, наистина ли си варила воденичките 4 часа?
Множко ми се вижда, колко ток ще замине, пък манджата ще се изяде от раз!  Laughing


Ами и на мен ми се видя множко, но се оказа, че доста трудно се сваряват и май трябваше да го направя в тенджера под налягане. Аз не ги варих 4 часа, а около 2. Но майстора каза, че се варят 4 часа на бавен огън.

# 20
  • In transit
  • Мнения: 11 775
За мен най-страхотното заведение в цяла България е "Щастливеца" във Велико Търново! Страшно богато меню и всичко е страшно вкусно!!! eat eat
Hug Hug Hug
Наистина е така. Винаги, когато съм в Търново го посещавам. Всичките им ястия са много вкусни, пиците също. Там съм яла и най-вкусния десерт - сладоледена купа newsm22
Ох, момичета, за мен също, чак ми потичат лигите като си спомня гъбките по овчарски в гювече, които ядохме там миналата година. А колко са им големи порциите!!! Страхотно заведение е това!!!

Ето ти и рецептата за тези гъбки Simple Smile

ГЪБИ ПО ОВЧАРСКИ
Продукти: 2 чаени чаши гъби , 1/2 чаена чаша краве масло, 1-2 бр. домати, 100 г сирене, 1 чаена лъжичка червен пипер, 1-2 глави кромид лук, черен пипер и сол на вкус.
В мазнината се задушават ситно нарязаните лук и домати, а след това се прибавят гъбите. Над гъбите, след като се задушат, се слагат филийки от сиренето. Похлупват се във гювече, за да се задуши и сиренето, поръсват се с черен пипер и се поднасят.

Последна редакция: ср, 17 авг 2005, 14:44 от mikkey

# 21
  • Мнения: 3 932
В Банско са най-вкусните и в огромно количество гозбички, които съм хапвала, а и банскалии знаят да посрещат...

# 22
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Да, да, Банско. Някъде бяха хвалили Молеровата къща, съгласна съм. Обаче и вдруга тема писах, в повечето механи там сервираха ужасна шкембе чорба, имат едни сачета само, (то много лесно да фърлиш зеленчук и месо на нагорещена плоча, естествено, че става вкусно,,много са им отнесени сервитюрите, пък не дай си боже попаднеш да закусваш в такава кръчма, жив си зян станал... Подробности, извинявам се за офф-ото.
А може да са се променили работите вече, доста урбанизирано настана, кой знай...
Простете ме. Blush

# 23
  • Мнения: 6 472
Точно си мислех как сега ще напиша за великия "ЩАСТЛИВЕЦ" в Търново, а то доста голяма част от вас са се сетили за него Grinning Grinning Еййййй много хубава кръчва е това и като гледам се е прочула из БГ Laughing Няма случай, в който да сме минали през търново и да не сме я посетили  Laughing Та даже за сватбата на брат ми, специално до там ходихме Mr. Green

# 24
  • Мнения: 402
Докато учех в Търново - само в Щастливеца се хранех, пък и цялата ми група! Да не се окаже, че сме и колеги с някои от вас newsm78

# 25
  • Мнения: 2 784
Мики, голямо благодарско за рецептата, още тази неделя ще поглезя семейството с нея.   bouquet  chef

# 26
  • Мнения: 1 427
Докато учех в Търново - само в Щастливеца се хранех, пък и цялата ми група! Да не се окаже, че сме и колеги с някои от вас newsm78
И аз го знам Щастливеца от студентските ми години......Я драсни едно ЛС ,че мове и да се знаем....

Общи условия

Активация на акаунт