3 или 4 имена при брак"уване"

  • 5 560
  • 82
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 6 676

Забелязала съм, че жени, които не си сменят фамилията са точно от т.нар. знатни родове. Известни, отъждествяват се с тях , дори и след като създадат собствено семейство. Показват принадлежност към фамилия, която смятат за по добра от тази на мъжа си.
Или просто искат да покажат голяма независимост и че го правят, защото могат и никой не може да ги принуди.
С една дума "да не изпускат края".  Mr. Green Нещо, което е смешно като мисъл, все едно мъжа им им е дете, което трябва да държат изкъсо.

Аз съм от тези, които не са си сменили фамилията и тире дори нямам. Не съм от толкова чак знатен род и не смятам, че мъжът ми е от по-долен. Не съм искала и да "не изпускам края". Така съм чувствала нещата още на 15 години. За мен беше немислимо да си сменя името, нещо като издевателство над личността ми. За щастие никога не е имало и 1/2 дума казана по този повод от мъжа ми.
На мен пък са ми смешни твърдения, че ако не сме с една фамилия не сме "истинско" семейство.
А и е доста забавно когато разни непознати започнат да питат "ма що така, вие да не би да не сте официално женени"

# 31
  • Мнения: 171
Не мога да разбера как така хем твърдите, че обичате мъжа си, хем твърдите, че не можете да приемете фамилията на чужд човек, нали все пак той е вас съпруг newsm78.

# 32
  • София
  • Мнения: 175
Не виждам защо трябва да приемам фамилията на чужд човек.

Чужд човек, който сами сме избрали да е нашето семейство.  Laughing
Нямам какво да коментирам в случая. Ако едно име ми е проблем да приема, заради мъжа който обичам ......... чак пък толкова да се отъждествявам с моите роднини, че да не мога да го преглътна.
Индивидуалността никой не може да ми я отнеме, и най малкото е събрана в името ми.

Забелязала съм, че жени, които не си сменят фамилията са точно от т.нар. знатни родове. Известни, отъждествяват се с тях , дори и след като създадат собствено семейство. Показват принадлежност към фамилия, която смятат за по добра от тази на мъжа си.
Или просто искат да покажат голяма независимост и че го правят, защото могат и никой не може да ги принуди.
С една дума "да не изпускат края".  Mr. Green Нещо, което е смешно като мисъл, все едно мъжа им им е дете, което трябва да държат изкъсо.

Някак страшно ме дразни, че е общоприето дори и в 21 век да се приема фамилията на мъжа. Защо? Колкото той е моето семейство, толкова съм и аз. Това не е израз на любов, а тъпчене в патриархалните порядки. Който го влече, да го прави. В случая е потресаващо как хората си създават проблеми за глупости. Проблемът тук не е бъдещата свекърва, а женихът. Егати тормоза за едното его. После как ще я карате? В такова положение бих обмислила много внимателно как ще действам и задължително ще наложа граници на всички намесващи се. Това е между теб и него, а не между теб и майка му. Успех и да ти напомня: уважавай себе си, за да те уважават и другите. Компромиси от този род се трупат и накрая избиват в много грозни сцени и ситуации.

# 33
  • Мнения: 2 448

п.п Pasinet, а ако и аз му кажа, че за мен е важно да не си сменям името, той не би ли трябвало да уважи мнението ми? Кой е по-важен в случая и чие желание трябва да се зачете за сметка на желанието на другия?

В случая традицията е на страната на мъжа. И ако жена иска да си я запази би било добре да каже на мъжа си на какво се базира това нейно желание. И ако е само от това да покаже независимост или по голяма важност, не мисля че говори много добре за отношенията още преди да са се оженили.
Ако има някаква по специална причина, известна така в професията си, ОК, мисля че и мъжа би разбрал и приел. Ама ей така от инат, някак кофти ми се струва от самото начало на съвместния живот да се почват битките и драмите.
Колко още и по важни неща предстоят, в които може да има разминаване в мненията.

Направи ми впечатление за случая на авторката, че толкова натопорчено , че чак мисли за разтрогване на сватбата. Заради едното име? Мисля, че проблемът е доста по дълбок.  Confused

# 34
  • Мнения: 1 897
Е добре де, ако мъжа , когото обичате ви каже, че за него е важно не бихте ли приели неговата фамилия?  Rolling Eyes

На този въпрос вече отговорих тази сутрин в една друга тема. Сега само ще се самоцитирам.
Приех фамилията на съпруга си, въпреки, че неговата е съвсем обикновена, а моята звучеше наистина добре и много си я харесвах.
Той много държеше на това след като сме  вече семейство да нося неговото фамилно име и това е един от жестовете, които направих от любов за него.

# 35
  • Варна
  • Мнения: 25 236
petmil, колко си права само!
Такива са ни законите и традициите - детето взема само имената на бащата, сякаш майката е никоя си, жената взема фамилията на мъжа си, сякаш предишното и семейство вече не означава нищо... Дразнещо.

pasinet, да, определено проблемът изглежда по-дълбок.
А на нас няколко месеца преди да се оженим, взеха да ни правят табелки за пощенските кутии. И аз питах мъж ми да се пишем ли направо с бъдещата ни обща фамилия или да оставим табелата празна, само с номер на апартамент. А той ми отговори "ми ако мислиш да си сменяш фамилията, поръчай табелата с общата". Не съм от знатен род, никога не съм искала да демонстрирам прекалена независимост, просто той ми остави правото на избор. Изцяло на мен. Така е редно смятам.

# 36
  • гр.София
  • Мнения: 380
Точно по този въпрос не бих направила компромис. Ако мъжът до мен ме обича и уважава, ще зачете правото ми на избор. Дори не мога да си представя да дискутираме въпроса. Харесвам си фамилията, свикнала съм с нея и не бих я сменила. Не бих позволила и някой да се опитва да ми влияе по този въпрос. За мен това е достатъчно важно и много би ме разочаровал мъж, който ми постави въпроса:"Ако ме обичаш, ще направиш ...".

# 37
  • София
  • Мнения: 7 987
Не мога да разбера как така хем твърдите, че обичате мъжа си, хем твърдите, че не можете да приемете фамилията на чужд човек, нали все пак той е вас съпруг newsm78.

Любовта няма нищо общо с имената. Има професии, в които изграденото име означава нещо, има хора, на които им харесва собствената фамилия, а има хора, за които подобно вмешателство е недопустимо. Налагането на нечие име е вмешателство. Говорим за свобода и уважение на чуждия избор.

Направи ми впечатление за случая на авторката, че толкова натопорчено , че чак мисли за разтрогване на сватбата. Заради едното име? Мисля, че проблемът е доста по дълбок.  Confused

Мисля, че всички, писали по темата и с известен жизнен опит, ще се съгласят с това.

# 38
  • Мнения: 2 865
Традиции, традиции, ама всеки трябва да има свободна воля с кои ще се съобразява.
Дали ще си смени името - никой няма право да и оказва натиск.
Да не говорим за проблемите които после ще възникнат от смяната заради разни документи, да си сменя сега личните доументи с новото име, пък после където и потрябва документ от предишното време (например диплома) все да попълва разни декларации, че тя и лицето от другия документ са едно и също и т.н. и т.н.

# 39
  • Мнения: 2 556
Моя приятелка запази името на бившия си мъж, защото "каква майка е тази, която е с различна от детето си фамилия". Интересно ми е ако срещне нов мъж и си родят дете на кое от двете ще бъде повече майка, странни са ми такива изказвания... Все едно аз не съм майка на децата си, хехе

# 40
  • Мнения: 2 716
Законът доказва принадлежността на на мъжът към връзката дете-майка.
Не помня кой социолог беше разработвал темата.
Защото връзката майка-бебе е видима, а тате-бебе не е. (това, преди времето на ДНК тестовете)

И аз мисля, че проблемът не е във фамилията.
Иначе колкото повече, толкова повече.
Пипилота Виктуаля, Транспаранта, Ментолка Ефраимова Дългия чорап

Когато мислех дали да си запазя фамилията, баща ми каза "ще бъдеш с 4 имена като затворниците"  Crazy

# 41
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Че те с 4 имена ли са newsm78?

# 42
  • София
  • Мнения: 175
Уважавам много момичетата, сменили си имената от любов.   bouquet Но тук ме озадачава следното: Какъв е този мъж, че прави чак такъв проблем и то на бременна жена? Плаши ме такова мислене, само мисълта какво друго би очаквал от мен като компромис ме кара да настръхвам и да се бунтувам. Искрено се надявам ситуацията да се нормализира и всичко това да е резултат от предсватбена и предродилна треска.

# 43
  • Мнения: 434
Аз съм с четири имена.Когато с мъжът ми решихме да сключим брак му заявих, че държа да запазя фамилията си на всяка цена, и той уважи това мое решение.Естествено аз се аргументирах добре и просто нямаше начин да не се съгласи с мен, фамилията ми е много рядка и само няколко човека я носят затова за мен беше важно да я запазя.Свекърът и свекървата също не са ми показали, че това е проблем за тях, само братът на свекърът се опита да ми каже, че до сега в техният род нямало снаха, която да не е приела тяхната фамилия, но аз му отвърнах, че всяко нещо си има първи път и така разговорът приключи.
Авторката трябва да отстои твърдо позициите си и да тропне по масата, това все пак е нейното име.

# 44
  • Мнения: 165
С голямо удоволствие приех фамилията на мъжа си. Напълно съм съгласна с Паси. Peace

Общи условия

Активация на акаунт