Междукултурните различия

  • 6 494
  • 89
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 461

палмира, кажи неЩо по_конкретно
ако започна, няма да има спиране  Twisted Evil
и ще ме изкльопат с парцалките  бенелюкските дами   Crazy Crazy Crazy



е как! аз винаги съм писала факта, че когато се ходи на  гости, кафето/чая  се поднася с една бисквитка.. а ако ти дойдат гости и ги почерпиш повторно -  въртят очи и се възмущават Joy Joy Joy Joy Joy

но не отказват предполагам  Mr. Green

# 16
  • Мнения: 54
  С добрите обноски и маниери лесно се свиква (не, че в България всички са груби и невъзпитани) аз по-скоро исках да попитам кое е това с което по-трудно се привиква.

# 17
  • Мнения: 1 909
Вярно, че с добрите маниери се свиква по-лесно, но аз така и не мога да свикна тук с това "Ви" на всяка крачка - не че имам нещо чак толкова против, но дори и с хора, с които вече отдавна се чувствам близка, все още не мога да премина на "Ти" ако сме в някакви професионални отношения (като например гледачката на дъщеря ми, която е по-млада от мен, с мъжа ми се познават от деца и се виждаме почти всеки ден вече няколко години) Айде, на свекърите и на други по-възрастни хора както и да е, но с младите специално ми е много странно, а и те самите не поемат инициативата. Още по-странно ми се вижда (все още ) че въпреки това "Ви" на всяка крачка, от друга страна пък си говориш със същите хора на малко име  Thinking

# 18
  • Мнения: 54
  Още по-странно ми се вижда (все още ) че въпреки това "Ви" на всяка крачка, от друга страна пък си говориш със същите хора на малко име  Thinking

  Най-.вероятно такива са общоприетите им обръщения. Thinking

# 19
  • Мнения: 6 390
Всички по 100х се поздравяват с Добър ден или Здравейте в работата, и така десетки години не минават на по високо стъпало във взаимоотношенията си а до последно са на поздрав по ХХ.х на ден
В 12.00 ч се обядва, няма делник, няма празник, вечеря се в 18.00, съответно всичко се разотиват ако сте някъде, за да не си нарушат режима...
Поколението на нашите родители е говорело със собствените си родители на Вие до последния им ден, много млади семейства са така и до днес със свекър и и свекърви.
друго не се сещам, но има още ... при всички положения тези неща не са ми пречили, по скоро учудвали

# 20
  • далечно
  • Мнения: 1 029
когато бяхме в Унгария, като че ли не забелязвах културни различия  newsm78

В Италия сега ме влудява фалшът и лицемерието  Sick Всичко е перфектно отвън, като форма - това дава наслада на окото, спор няма, естетиката е култ. Какво е вътре е от (вероятно) третостепенно значение... дали е гнило, или не. Май бг сме по-искрени (в общия случай, естесвено е тъпо да се обобщава). Също това, че повечето хора се чувстват в правото си да тълкуват правилата, както намерят за добре и няма начин да няма изключение за тях. Това последното обаче може и да е бг синдром, май съм позабравила. Безкрайното дрънкане по повод и без повод - даже се чудя как може това да ме учудва след като и в БГ се говори много (според мъжа ми)  Laughing

# 21
  • Мнения: 1 107
Никой не спомена за тефтерите-календари....дори малките деца(които могат да пишат, разбира се Grinning ) имат такова. Не бих го нарекла планираност, а просто традиция....
Адмирирам навика всеки да те поздравява- от шофьора на автобуса до непознатия съсед Peace

# 22
  • Мнения: 3 371
...тефтерите-календари....
в холандия са закачени на вратата на тоалетната и стрикно е отбелязано на тях кой роднина, кога има рожден ден  Crazy Crazy Crazy Crazy

# 23
  • далечно
  • Мнения: 1 029
...тефтерите-календари....
в холандия са закачени на вратата на тоалетната и стрикно е отбелязано на тях кой роднина, кога има рожден ден  Crazy Crazy Crazy Crazy

голям смях, точно в тоалетната  hahaha  hahaha  hahaha

# 24
  • Мнения: 6 390
или пък до хладилника - това за да е сигурно че всеки ден ще гледаш на там  Mr. Green

# 25
  • Мнения: 7 914

палмира, кажи неЩо по_конкретно
ако започна, няма да има спиране  Twisted Evil
и ще ме изкльопат с парцалките  бенелюкските дами   Crazy Crazy Crazy



е как! аз винаги съм писала факта, че когато се ходи на  гости, кафето/чая  се поднася с една бисквитка.. а ако ти дойдат гости и ги почерпиш повторно -  въртят очи и се възмущават Joy Joy Joy Joy Joy

но не отказват предполагам  Mr. Green
отказват разбира се Mr. Green

# 26
  • Мнения: 7 914
...тефтерите-календари....
в холандия са закачени на вратата на тоалетната и стрикно е отбелязано на тях кой роднина, кога има рожден ден  Crazy Crazy Crazy Crazy

голям смях, точно в тоалетната  hahaha  hahaha  hahaha
до хладилника може и да не се допреш, ама до 00 винаги Whistling

# 27
  • Мнения: 3 371

палмира, кажи неЩо по_конкретно
ако започна, няма да има спиране  Twisted Evil
и ще ме изкльопат с парцалките  бенелюкските дами   Crazy Crazy Crazy



е как! аз винаги съм писала факта, че когато се ходи на  гости, кафето/чая  се поднася с една бисквитка.. а ако ти дойдат гости и ги почерпиш повторно -  въртят очи и се възмущават Joy Joy Joy Joy Joy

но не отказват предполагам  Mr. Green
отказват разбира се Mr. Green
при това гледат ужасно възмутено на твоята разточителност , ей така горе-долу  Shocked

# 28
  • Мнения: 1 107
Сетих се за едно мое "културно учудване " миналата година с един познат местен. Почерпвам го с един сладкиш и се сешам, че човека може да иска вода с него и го питам. След като той ми казва "да" аз скачам да му донеса една чаша, при което той като ужилен става и казва, че ще си я вземе сам. Доста странно ме погледна през останалото време и после разбрах, че "обгрижването" от страна на домакинята е доста нетипично от тяхна страна.

# 29
  • Мнения: 1 107
Още един "феномен" за мен, който приемам, но все пак го намирам за особен- "разделените заедно семейства". Двама души са заедно-семейство, но живеят разделено и в различни къщи. Не говоря за хора, на които по някаква причина им се налага временно да работят на различни места, а такива, които живеят в един и същи град, но в различни къщи и са семейство.  newsm78...

Общи условия

Активация на акаунт