Ориентки или нещо от сорта?

  • 4 774
  • 22
  •   1
Отговори
# 15
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Еха,sevi_nil  Hug
Останаха ми очите по този сайт, жалко че не знам турски, колко неща си харесах.''Шамбали татлъсъ'' го видях, триъгълните парчета с бадемчетата, отгоре, нали? Татлъсъ какво точно значи?
Много ти благодаря за рецептата, в момента обаче нямам толкова кисело мляко.  Sad
А можеш ли да ми дадеш рецептата за Ревани, първото от горе на долу, защото по долу има още едно. Praynig
Обожавам сиропирани сладкиши Laughing

# 16
  • Мнения: 132
Да, само да заспи малката.
За  Линдита  Рецептата за реване  Дано да не греша някъде с техните мерки. При тях 1 водна чаша=1 чаена при нас=250мл.,1 чаена чаша тяхна=100мл, 1 чаена лъжичка тяхна =1 кафена при нас.

За блата: 3 яйца, 1 чаша от 100 мл. захар ,3 суп.л. брашно,1ч.ч.олио, 1ч.ч.грис, 1ч.ч. кисело мляко,,3 суп.л. смлени лешници,1/2 кафена лъж.сода бикарбонат,1 пакет бакпулвер,1 пак. ванилия.

За сиропа:3ч.ч. захар,3ч.ч. вода,3-4 капки лимонов сок

Първо да се свари сиропа,като заври водата със захарта ,огъня да се намали и да ври на слаб огън 5-10 мин..Накрая се добавя и лим.сок и се сваля от огъня.
За блата-Яйцата се разбиват със захарта докато захарта се стопи,прибавя се олиото,киселото мляко,разбърква се добре,после се прибавят пресетите сухи съставкии се разбърква добре.Сместа се изсипва в намазнена
правоъгълна тава 25 на 30 см. или обла форма 26-30 см. в диаметър.Пече се в предварително загрчта на 175 градуса фурна ,докато се зачерви или клечка  бодната да излезе суха.Изважда се от фурната да поизстине малко 3-4 мин.,нарязва се блата в тавичката и с лъжица се сиропира навсякъде с изстиналия сироп ,оставя се да изтине и се слага в хладилник за 3-4 часа.В блата пожелание може да се сложи настъргана лим.кора или портокалова.ЛИНДИТА   това е за последното реване,аз не съм прочела правилно кое искаш,отивам и другото да преведа.

Последна редакция: вт, 03 фев 2009, 18:02 от sevi_nil

# 17
  • Мнения: 311
ще ползвам рецептата на sevi_nil   Hug

# 18
  • Мнения: 132
Линдита ето за първото реване от горе надолу.
За блата: 5 яйца, 1 1/2 ч.ч. захар, 1ч.ч. кисело мляко,1 ч.ч. олио, 2 ч.ч. брашно, 1/2 ч.ч. грис,1 пак. бакпулвер, 1/2 ч.ч. смлени лешници.
За сиропа: 5 ч.ч. захар, 6 ч.ч. вода,1 ч.лъж.лим.сок

Първо се сварява сиропа 4-5 мин. ,добавя се лим. сок и се сваля от огъня ,оставя се да изстине.

За блата: Яйцата се разбиват със захарта на пухкав крем, добавят се течните съставки,после сухите по реда който са написани.Разбъркват се добре. Сместа се изсипва в намазнена правоъгълна тавичка 40 на 50 см.Пече се на 180 градуса докато се зачерви отгоре,проверява се и със клечка.Изважда се от фурната и веднага се залива с изстиналия сироп. Поставя се в хладилник.Хапва се на следващия ден.

Забравих--татлъсъ--значи сладкиш,сладко.  Да -триъгълното парче с бадемите е  Шамбали сладкиша.

Последна редакция: вт, 03 фев 2009, 19:27 от sevi_nil

# 19
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Хиляди благодарности Севи_Нил, копирах си и двете рецепти за реването, както и тази за Шамбали сладкиша, за 14 февруари задължително ще приготвя нещо.
Хубав ден ти желая   bouquet

# 20
  • Мнения: 132
Благодаря,Линдита!  Сега се сетих,че Шамбали татлъсъ го сервират с каймак-не знам какво е на вкус или може би е сметана. Ще преведа и Шамбали сладкиша от този сайт,защото има разлика от този който аз дадох и направих.

Ето рецептата
За блата: 1ч.ч. захар, 1 1/2 ч.ч. грис, 1 ч.ч. кисело мляко , 1/2 ч.ч. брашно, 1 пак. бакпулвер, 1 пак. ванилия

За сиропа : 3 ч.ч. захар , 2 1/2 ч.ч. вода, 1 ч.лъж. лимонов сок

Продуктите за блата се разбъркват в купа, сместа е гъста. Изсипва се в правоъгълна тавичка 20 на 30 см. или овална форма 26 см./ но казва че който иска блата му да е по висок да ползва от 24 см/. Тавичката е намазнена и посипана с 1 суп. лъж. захар. Сместа в тавичката се заглажда. Отгоре се нареждат обелени сурови бадеми/лесно се белят като се накиснат в гореща вода/. Пече се в предварително загрята на 180 градуса фурна за около 40-45 мин.Проверява се с клечка ,бодната да излезе суха.Отгоре да се зачерви като нар .

Сиропа се започва 15-20 мин. след като сте сложили блата да се пече. Слагате водата и захарта да се варят,бъркате докато захарта се разтопи,след като заври добавяте лим.сок и след 1-2 мин. сваляте от огъня.
Блата като се извади от фурната,веднага се залива с горещия сироп,но лъжица по лъжица/или черпак/ навсякъде да попие.Отгоре се покрива и се оставя за около3-4 часа или най-добре да се хапне на следващия ден.
На следващата снимка -тя е изрязала сладкиша на кръгчета/ с чаша очертава,а после с нож изрязва,и с помощта на шпатула премества в/у чиния за сервиране,отгоре кафявото е кокосови стърготини + какао,после е сложила каймак,и накрая украсила с ядка/в случая орех/.
Мисля си че този каймак е малко да неутрализира един вид прекалената сладост,защото както казват на мен ми стана байгън от сладкото.

Последна редакция: ср, 04 фев 2009, 13:36 от sevi_nil

# 21
  • Мнения: 1 906
Profiterol от рода на еклерите ли е  Embarassed ?

# 22
  • Мнения: 132
Да,малки еклерчета.

Общи условия

Активация на акаунт