Къде държите книгите си?

  • 9 756
  • 88
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 556
Въпросът ми е повече към хората, които имат много книги. Ние имаме доста, половината поне искам да са в апартамента за в бъдеще, но наистина са много. Добра идея ли е просто рафтчета или лавици на една стена в дневната да речем или тип библиотека голяма или нещо друго по-удобно? В двоумение съм и приемам всякакви идеи, засега бъдещата ни дневна е напълно празна, така че мога да приложа каквото реша, място има.

# 1
  • Мнения: 8 999
Болна тема. Нашите книги са в кашони в мазето. Много ми е жал, събирани са от поколения наред. Но засега не мога да им осигуря "дом", защото една качествена библиотека е доста скъпо удоволствие. Със сигурност ще е до тавана и ще е с вратички, защото книгите събират много прах, а ширината няма да е повече от 30 см. Свекърва ми има такава и, освен че е красива, е и удобна.
За да е максимално ергономична, трябва да е по поръчка. Тези, които се предлагат по магазините са или много обемни /имам предвид, че са широки и ниски и отнемат много място/, или прекалено малки, с открити рафтове. С една дума - нефункционални.
Нашите книги са над 2000 тома и ми трябва професионална библиотека, където да съхранявам имането си.

# 2
  • Мнения: 2 556
baibibi, разбирам, аз точно това искам да избегна - имаме и мазе, и таванска стая, но аз си обичам книгите и искам да са си при мен. Нямам наследствена литература изобщо, а книгите на мъжа ми са много, но  ще бъдат извън апартамента, така че моите да са остават 600 примерно (веднъж опитвах да ги броя, след 400 спрях, поне още към 200 има, а и аз купувам постоянно). Със сигурност ще е мебел по поръчка, но ми се искаше да разбера дали е по-удачно да е до тавана библиотека примерно или просто открити рафтчета, модели някакви, ей такива неща....

Явно е, че откритите рафтчета ще събират много прах, значи или с вратички, или със стъклени плъзгащи, знам ли

# 3
  • Мнения: 4 292
В спалнята са почти всички книги. Много малка част стоят на две окачени полици, останалите са в подматрачното пространство на спалнята. Ще купуваме библиотека съвсем скоро, но мястото ми е ограничено, за това и тя ще е в нашата стая.
Аз харесах библиотеката на едно момиче от темата ''покажете си хола, споделете идеи''. Искам нещо подобно, но ще видим, още се двоумя.

# 4
  • Мнения: 2 556
Аз сега ги държа в 1 голяма ракла, пълна догоре (оттам е невъзможно да потърсиш или извадиш книга), една малка библиотека в хола и един цял втори етаж на детско легло персон и половина, пълен плътно с книги. Много ми е кофти за което, но наистина няма къде иначе.

На новото място ще имаме сравнително голяма дневна, където искам да сложа стратегическа библиотека и да си ги наредя всичките  Simple Smile Детската я измислих така, че там поне да има място за всички детски книги, защото и там се оливам с количествата май.

# 5
  • Мнения: 289
Направихме огромна библиотека в стая, която сме определили за кабинет. Когато живеехме в по-малко жилище, книгите бяха събрани в кашони.

# 6
  • Мнения: 2 556
Кабинет няма да имаме, ще бъде дневна, която само половин стена и свод я разделя от трапезарията, мисля си кое е по-удачно - затворени шкафчета на библиотеката или стъклени плъзгащи вратички като на едновремешните секции, но разбира се, с изчистен и съвременен дизайн (библиотеката или каквато там друга мебел е, ще е със сигурност бяла)

Станимира, колко "огромна" е приблизително вашата библиотека?

# 7
  • Мнения: 2 926
Имам голяма библиотека, която имам чувството, че се пълни с дни.
Вечно я пренареждам и някои книги заминават в кашони и на тавана.

# 8
  • Мнения: 2 556
ОХ, точно тези кашони и тавани ме плашат, аз искам да са си всичките при мен. Книгите са ми най-голямата страст, както някои хора са луди на тема шопинг на дрехи, аз съм така с книгите  Simple Smile Според мъжа ми трябва да си направим една библиотека на таванската стая, за да не си претрупваме апартамента с мебели, аз опонирам сурово на идеята му...

# 9
  • Мнения: 4 292
Най-много да ги нагризят мишките на тавана или да мухлясат. И аз не би се съгласила.

# 10
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
И на нас ни е болна тема това.
Имаме много книги.
Но нямаме библиотека
На секцията в хола съм сложила на 3 рафта книги.
В спалнята е същото, но по-малко
И в детската.

Проблемите ми са, че:
1. Събират страшно много прах.
Някой, ако има идея как да го почиствам  без да вадя и бърша една по една книгите.
2. Много книги се налага да ги слагам в кашони и да ги пращам в мазето.

# 11
  • Мнения: 2 556
Това с мишките ме довърши, няма да ги пратя на тавана и това е  Crossing Arms Simple Smile

# 12
  • Мнения: 289
Това е библиотеката, то много не прилича на библиотека, но побрахме доста книги вътре.

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=334724&pid=10314796

# 13
  • Мнения: 2 926
Нито са ми мухлясали, нито са изядени.
Онзи ден дори се потрудих да ги извадя една по една и да огледам.
Чудесно съм ги съхранила.

# 14
  • Мнения: 4 292
Нито са ми мухлясали, нито са изядени.
Онзи ден дори се потрудих да ги извадя една по една и да огледам.
Чудесно съм ги съхранила.

Браво, мен пък ме е страх. Освен това, искам да са ми на разположение, свидят ми и това е.

# 15
  • Мнения: 2 926
И на мен ми се свидят честно казано, обаче като нямам място, нямам и избор.
Докато бяха малко - да, но аз в библиотеката си имам и много учебници и в един момент положението направо стана страшно.

# 16
  • Мнения: 2 556
Станимира, чудесна библиотека, как се отварят вратичките, настрани ли?



# 17
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Това е библиотеката, то много не прилича на библиотека, но побрахме доста книги вътре.

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=334724&pid=10314796

Това е страхотно решение.
Хем са ти достъпни,
хем са затворени и не събират прах.

# 18
  • Мнения: 2 132
Многото книги (за жалост) са на тавана в кашони.Долу при нас са наредени на ученичката книгите за в момента!

# 19
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Имаме много книги. Към тях прибавям и много учебни материали. За съжаление на този етап нямам никакво място за книги вкъщи. Разпилени са на няколко места- у свекърва ми, в нашите и в баба ми. Поне са по библиотеките им и не ги мисля.

# 20
  • Мнения: 497
Тес, ние имаме стая-кабинет, в която има бюро, диван, малка масичка и огромна библиотека. Вярно е че не се намира лесно, ако не е по поръчка, но с много търсене става. Ние (тоест аз  Joy) накрая намерихме - в Айко, но след като ми изтекоха очите 5-6 нощи да разглеждам огромния им каталог. Библиотеката е на модули - 50 см. е широчината, висока е 2м и 40 см, а дълбочината е за два реда книги, като всеки модул е с по две стъглени вратички, опасани с МДФ, а по средатата пак има МДФ- на кръст. Хубавото е, че така може да си нагласиш по-прецизно модулите, отколкото ако са по-широки. Ние имаме 7 такива модула. Качеството като материал не е умопомрачително, но пък 3 години не се е износила или мръднала и изглежда почти като "истинска"(имам предвид дървена), та съм доволна, защото по поръчка щеще да ни излезе тройно.
Така че съвета ми е да искаш на големите магазини и каталозите им и да ги разгедаш поне няколко пъти (аз тези модули ги забелязах чак на 5 или 6 път, защото самите те са претъпкани с мебели и просто окото се уморява и може да не забележиш точно твоята библиотека).

# 21
  • Мнения: 289
Станимира, чудесна библиотека, как се отварят вратичките, настрани ли?




Да, отварят се настрани, като се захващат за сивата метална част, аз не исках да има дръжки.

# 22
  • София
  • Мнения: 7 990
Много болна тема, особено когато правехме мебелите за хола....Вкъщи проблемът беше, че хем имахме огромни купища с художествена литература, хем майка ми дълги години беше професионален преводач и събираше всякакви речници, които не можехме да изхвърлим... Секцията, която беше в соц-стил, се наложи да бъде заменена от друга, пак грамадна, макар и по-съвременна. На въпроса ти - книгите са в хола, в голяма нова секция. Затворена е, защото книгите се съсипват от слънчевата светлина и домашния прах.

# 23
  • Мнения: 1 558
По-ценните в такава колона, другите  - в кашони в мазето. Мислим да вземем още една такава колона.

# 24
  • Мнения: 359
На нас също ни предстои изграждане на някаква библиотека в ноивя апартамент. Място има, пржоблемът е, че откритите рафтове, както казвате, ужасно се прашат, а пък библиотеката с вратички си я представям само като някакъв чудовищен мастодонт, тип соц!

# 25
  • Мнения: 8 999
На нас също ни предстои изграждане на някаква библиотека в ноивя апартамент. Място има, пржоблемът е, че откритите рафтове, както казвате, ужасно се прашат, а пък библиотеката с вратички си я представям само като някакъв чудовищен мастодонт, тип соц!

Аз пък си я представям като старинна библиотека от някой английски замък. От масивно дърво, до тавана, с помощна стълбичка за най-горните рафтове. Меча кожа, камина, чаша портвайн и пура след вечеря... Такива ми ти работи.

# 26
  • София
  • Мнения: 7 097
В секцията в хола - като я поръчвахме, така я преценявахме, че да има място и за книгите. Държим ги и по рафтовете й, и вътре в шкафчетата.

Аз пък си я представям като старинна библиотека от някой английски замък. От масивно дърво, до тавана, с помощна стълбичка за най-горните рафтове. Меча кожа, камина, чаша портвайн и пура след вечеря... Такива ми ти работи.

О, това е страхотно, стига да може да си го позволи човек. Бих прекарвала цялото си свободно време на такова място  Crazy

# 27
  • Мнения: 90
В шкафовете в хола.

# 28
  • Мнения: 4 300
На рафтове.
ОТ една страна е по хубаво за книгите да са на закрито, в смисъл в затворен шкаф, от друга страна гледката на открити рафтове с книги ми носи уют и усещане за дом. Пък и в крайна сметка няма да векувам, още стотина години все ще издържат тея книги, то няма и половин живот  Laughing

# 29
  • Мнения: 360
Според мен, най-хубаво е книгите да са зад стъкло.
 Така хем се пазят от прах, хем се виждат. Защото книгите са много красиви, когато са подредени на рафтове, създават уют и неповторима атмосфера (или поне на мен така ми действат Simple Smile).

# 30
  • Мнения: 1 558
Дълги години книгите ни бяха в кашони, в ракли, в килера. Преживяха някоко местения при смяна на жилища. Най-после имат постоянно място - голяма библиотека на цялата стена - около 4 метра и височина от пода до тавана(дългогодишна мечта). Библиотеката е от различни рафтове, подредени като съм спазвала някаква последователност, дълбочината е 30 см(на някои рафтове има по два реда книги). Изработена е по поръчка. Без вратички е, но всички книги са пред погледа ми. Вярно е че се праши, но предпочитам да почиствам и да усещам книгите - много дълго беше времето, през което бяха скрити.

# 31
  • София
  • Мнения: 2 058
Някой, ако има идея как да го почиствам  без да вадя и бърша една по една книгите.
Да ви кажа аз как обирам праха - с прахусмукачка за кола. Не е идеално, но върши доста добра работа. Иначе, аз съм за библиотека до тавана, с комбинация от открити и закрити рафтове, по-скоро от естетическа гледна точка, отколкото от функционална.

# 32
  • София
  • Мнения: 7 990
На нас също ни предстои изграждане на някаква библиотека в ноивя апартамент. Място има, пржоблемът е, че откритите рафтове, както казвате, ужасно се прашат, а пък библиотеката с вратички си я представям само като някакъв чудовищен мастодонт, тип соц!

Нашият мастодонт е 3 м. дълъг и 2.30 висок. Комбинация дърво и бяло стъкло. Аз също имах такива притеснения, но зависи как се изпълни и как се вписва в останалата обстановка - не е задължително да стане соц реализъм в действие.

# 33
  • Мнения: 6 713
Според мен, най-хубаво е книгите да са зад стъкло.
 Така хем се пазят от прах, хем се виждат. Защото книгите са много красиви, когато са подредени на рафтове, създават уют и неповторима атмосфера (или поне на мен така ми действат Simple Smile).

И аз така мисля. Ненавиждам прахоляка, а книгите просто събират тонове прах! ooooh! Вкъщи, където съм израсла, имаме стотици книги и са на рафтове без стъкло.
Също така съм на идея, че книгите трябва да са в помещение, където не се спи. Но имайки предвид соцпанелките от по 2 стаи, това при нас беше неизбежно.  Confused

# 34
  • Мнения: 5 911
Във връзка/и не съвсем/ с темата.А какво правите с книгите,които може би никога няма повече да отворите.Учебници от следването.Книги,купувани като учебни помагала още от гимназията. Сборници със задачи.Хем са ценни за някого,хем много от тях са остарели .Жал ми е да ги хвърля в кашони в мазето.Никога няма да ги потърся.Например имам една поредица от няколко години на списание "Съвременник".Е то си е книга направо.Заема ми 2 реда в библиотеката. Но в бъдещото жилище няма да има място за тях.Изчела съм ги навремето,надали пак ще ги чета някога.
Какво правите  в подобен случай?

# 35
  • София
  • Мнения: 7 990
Когато сменях библиотеките, прочистих много книгите. От моите учебници оставих само тези, които са по строгопрофесионални дисциплини. Всичко, което съдържаше закони, го изхвърлих, защото е изменено вече. Сборници и задачи оставих само такива, които са ми пряко по специалността. Всички общо-образователни предмети изхвърлих, май само стопанска история запазих, че ми беше интересна. Списания не пазя, защото събират прах, а не ги отварям изобщо след това. Учебни гимназиални помагала изхвърлих с много малки изключения. 

# 36
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Аз бих отишла в някоя библиотека или музей newsm78, ако приемат дарения, защо да не ги оставя там. Боли ме сърцето да изхвърля книга или учебник.  Rolling Eyes

# 37
  • Мнения: 8 999
Стари учебници съхранявам. Абсолютно безсмислено, защото едва ли някога пак ще се допитам до тях. Трупам ги в мазето, в кашони. Информацията се мени непрекъснато и е добре учебните помагала да се актуализират, ако човек ползва професионално такива в работата си.
Обаче пък ми е жал да ги хвърлям. Едва ли някоя библиотека би се заинтересувала от социалистическата трактовка, с която аз разполагам.

# 38
  • Мнения: 1 800
Имам от Икеа със стъклени вратички. Дълбоки са по малко от 30см и лавиците могат да се регулират. Харесва ми, че мога да взема допълнителна част и да редя до тавана:
http://www.ikea.com/us/en/catalog/products/S89847632 - тук с надстройката.

всичките им варианти тук:
 http://www.ikea.com/us/en/search/?query=billy&category=all&a … &pageNumber=0

до скоро имахме стая за библиотека, но временно сме в по-малко жилище и в момента са в ...спалнята (за какво са я направили огромна, вместо на 2 стаи отделен въпрос) в хола не биха оцеляли с малката хуна.

за учебниците- пазим само тези, които още могат и се използват.
Списанията в края на всяка година ги преглеждам, запазвам само страниците с интересни неща- тях в кутии, останалото в боклука.

Последна редакция: вт, 03 фев 2009, 05:10 от benson10

# 39
  • Мнения: 4 398
НА тавана в кашони ЗАСЕГА.Като стигнем до там ще го направим на кабинет-библиотека,но пусти пари .....не извират в задния двор Tired и просто  не сме стигнали до там -до кабинета.Лошото е ,че с това темпо дето вървим  #Crazy,може и да не доживеем  Mr. Green

# 40
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 734
И ние сме с кашоните. Харесала съм си две като библиотеки, но определено няма да се хванат там всички книги

http://www.flickr.com/photos/temahome/2986402561/
http://www.flickr.com/photos/temahome/2977122465/

Това изглежда да побира : http://www.flickr.com/photos/temahome/2862421086/

A в това направо се влюбих: http://www.flickr.com/photos/temahome/2436746628/

# 41
  • Мнения: 2 556
Мен ме нямаше няколко дена, сега си изчетох отговорите.

Реших, че ще правя "мастодонт" на една цяла стена (дневната ни е правоъгълна, като едната стена е доста по-къса от другата). Та на по късата стена реших да бъде голяма и висока библиотека с лавици, която обаче да е със затворени вратички, за да не се виждат книгите, може плътни, а може и стъклени. Даже по възможност ще я направя с плъзгащи врати. Там ще трябва да държа и албумите със снимки, и др. неща, затова по-добре всичко да е закрито. Сега чакам да стане детската, която ще е от МДФ в бяло, ако ми хареса, такава ще е и библиотеката, ако ли не - ще му мисля тогава. Но при всички случаи ще е бяла.

Мерси на всички за отговорите  Simple Smile

# 42
  • Мнения: 155
включвам се само за да ви кажа как аз си почиствам книгите. Моите една част са в стенния гардероб, а другата на рафтове в спалнята. Чистя с парочистачка - обдухвам ги хубаво без да ги вадя, като се прави редовно не прашасват.

# 43
  • Мнения: 5 173
Дълги години книгите ни бяха в кашони, в ракли, в килера. Преживяха някоко местения при смяна на жилища. Най-после имат постоянно място - голяма библиотека на цялата стена - около 4 метра и височина от пода до тавана(дългогодишна мечта). Библиотеката е от различни рафтове, подредени като съм спазвала някаква последователност, дълбочината е 30 см(на някои рафтове има по два реда книги). Изработена е по поръчка. Без вратички е, но всички книги са пред погледа ми. Вярно е че се праши, но предпочитам да почиствам и да усещам книгите - много дълго беше времето, през което бяха скрити.
Може ли снимка? Искрено ме заинтригува.
Такава библиотека е и моята мечта  bouquet

# 44
  • Мнения: 2 587
В кашони на тавана.С мъжа ми сме предвидили в новата къща една стая за библиотека,където да ги подредим.В тази няма място за подобни мебели.

# 45
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Моите са при родителите ми  Confused
Само най-любимите ми и най-новите са в спалнята, върху раклата.
Чакам удобен момента, когато малкият ще спре да яде книги (буквално) и да си направя хубава библиотека.

# 46
  • Мнения: 3 830
Имаме доста и в хола върху и в шкафовете, в детската стая по същия начин. Имаме и на село, както и в таванската стая.
Погрижили сме се да ги опазим от влага и животинки разни. Peace

# 47
  • Мнения: 5
Имам 2 библиотеки, от стена до стена, пълни на 90 % с книги,  и определено мястото не стига, останалите се помещават в шкафове и отделни секции ...  ooooh!  Би могло да се измисли и по-практично решение, зависи какво искаш да постигнеш като усещане или просто търсиш място, където да ги събереш  Simple Smile

# 48
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Имаме една малка библиотека с 5 дълги рафта, там са повечето книги. Останалите са върху скрина в хола наредени на купчини. А скрина ни е доста голям и има доста място върху него.

Имам и в два шкафа, нАучна литература, която ми загрозява само гледката!  Joy

Преди, за тия, които нямаше място по рафтовете, стояха в стаята ми, по пода край стената наредени на купчинки. Не е най-красивото решение, но на мен си ми беше кеф да са така. И определено са ми под ръка!  Wink

# 49
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
80%  на тавана наредени в библиотека ... останалите при нас - на всевъзможни места /комп.маса, секция .../   Crazy

# 50
  • Мнения: 2 803
В хола в библиотека.

# 51
  • Мнения: 8 999
В хола в библиотека.

Покажи да я видим тази библиотека! Много искам и аз да си имам такава. Определила съм около 3 м. стена, но още не мога да избистря модела.

# 52
  • Мнения: 1 210
В кабинета в лятната ни къща. У дома държа  онези, без които не мога да преживея зимата.

# 53
  • Мнения: 1 951
Преди 10-тина дни купихме от ИКЕА една такава - http://www.ikea.com/PIAimages/0092703_PE229404_S4.JPG
и една такава - http://www.ikea.com/PIAimages/0092710_PE229408_S4.JPG

Радвам се, че вече ще има къде да подредя книгите, които сега са набутани на няколко реда една зад друга, припокриват се, не се виждат и е неудобно.
И сега като почна да ги редя ще им направя една инспекция кои отиват в мазата, кои остават... Grinning

# 54
  • Мнения: 3 830
Преди 10-тина дни купихме от ИКЕА една такава - http://www.ikea.com/PIAimages/0092703_PE229404_S4.JPG
и една такава - http://www.ikea.com/PIAimages/0092710_PE229408_S4.JPG

Радвам се, че вече ще има къде да подредя книгите, които сега са набутани на няколко реда една зад друга, припокриват се, не се виждат и е неудобно.
И сега като почна да ги редя ще им направя една инспекция кои отиват в мазата, кои остават... Grinning

Хубави са, но предпочитам да са на етажерки или шкафове с вратички, за да не се виждат, а и за да не се прашат много. Peace

# 55
  • Мнения: 1 951
Въпрос на вкус.
Аз предпочитам да са на открито и да ги виждам, както каза по-горе Рокси, създават  ми уют и усешане за дом  Peace
Пък ще бърша прах, какво да правя  Crazy

# 56
  • Мнения: 3 830
Въпрос на вкус.
Аз предпочитам да са на открито и да ги виждам, както каза по-горе Рокси, създават  ми уют и усешане за дом  Peace
Пък ще бърша прах, какво да правя  Crazy

И на мен ми създават уют, но когато са 2-3 рафта, а не почти цяла стена. Създава се чувство за претрупаност, излишна шарения, особено пък и ако са различни размери, шарени корици и т.н.
Да, въпрос на вкус, предпочитания и разбирания.

# 57
  • Мнения: 2 803

Покажи да я видим тази библиотека! Много искам и аз да си имам такава. Определила съм около 3 м. стена, но още не мога да избистря модела.

Нищо особено и не е голяма, представлява един шкаф от тези на Арон. В него съм подредила на два реда книгите си. Ще я снимам и ще покажа.

# 58
  • Мнения: 8 999
Въпрос на вкус.
Аз предпочитам да са на открито и да ги виждам, както каза по-горе Рокси, създават  ми уют и усешане за дом  Peace
Пък ще бърша прах, какво да правя  Crazy

Въпросът не е само в праха, който се събира по книгите. Като стоят на открито, те се унищожават. Хартията старее по-бързо и първо започват да се разлагат кориците, а после и крайчетата на страниците.
Имам книги, които са на по сто години. Не са хич за показване, защото приличат на дрипави просекини, а като са и така наръфани, много по-лесно привличат прах, а трудно се чистят. Да не кажа и направо, че е невъзможно да се почистят. Как да ги плесна в отворена библиотека.
Затова търся разумен вариант за ненатрапчива мебел, която да е прибрана до стената, да има възможност само за един ред книги /за да се виждат всичките/ и да е затворена с вратички.
Който има такава библиотека, моля да покаже. Не мога да го измисля и това си е! От две години /откакто сме в новия апартамент/ го мисля този проблем, но не успявам да си представя как би трябвало да изглежда.
С кухнята ми беше лесно, с другите стаи също, но библиотечния кът не мога да го реша.

# 59
  • Мнения: 4 300
Ако искаш да запазиш наистина стари книги, трябва да не са изложени на директна слънчева светлина-  са закрити зад плътна врата, т.е. не стъклена. Иначе начин да се предпазят от прах е типичната английска библиотека ( английска, защото в Гугъл така я намерих Embarassed )- рафтовете са високи колкото книгите, няма луфт над тях и са леко навътре.
Ето една, която май отговаря на твоите условия, на мен много ми харесва.

Последна редакция: вт, 03 мар 2009, 11:35 от Рокси

# 60
  • Мнения: 2 448
Старите са на тавана в кашони. В библиотеката само по новите. И без друго толкова стари книги не ми се иска детето да пипа, защото старият прах води до доста алергии. Педиатърката ни посъветва, че за детето е по добре да ги махнем на място, където той няма достъп. Все пак имам книги от 50 - 60 години на миналия век останали от дядо ми.

# 61
  • Мнения: 8 999
Ако искаш да запазиш наистина стари книги, трябва да не са изложени на директна слънчева светлина-  са закрити зад плътна врата, т.е. не стъклена. Иначе начин да се предпазят от прах е типичната английска библиотека ( английска, защото в Гугъл така я намерих Embarassed )- рафтовете са високи колкото книгите, няма луфт над тях и са леко навътре.
Ето една, която май отговаря на твоите условия, на мен много ми харесва.

Мерси, Рокси! Нещо такова ми се върти в главата, но искам всичко да е скрито зад плътни вратички и някак да се слива със стената, да не се явява център на помещението, а някак да стои "по-скромно" и незабележимо. И това е голямата дилема - че ще е до тавана, до тавана ще е, но какъв да е цветът? Ако е бяло като стените, хм, дали пък няма да е грозно и да се "бие" с останалите мебели, които са тъмно дърво. А ако е от материала на другите, е, тогава пък ще си стои като мебел и, тъй като ще заема доста голяма част от стената, ще стане доминиращия мебел.

# 62
  • у нас
  • Мнения: 5 715
на етажерка и на секцията  Peace

# 63
  • София
  • Мнения: 74
Ние също дълго време пазехме много книги – подредени на рафтове, в ракли, в кашони – местехме ги от квартира в квартира … Преди няколко години си дадохме ясна сметка, че голяма част от книгите никога няма да ги прочетем отново – разни женски романчета купувани за някоя отпуска, криминалета за преспиване … И преценихме кои книги са ценни и кои са еднодневки – еднодневките ги дадохме на един книжар от пл. Славейков, по-точно продадохме ги за 3 лв. на книга.
Тези, които преценихме че са по-ценни и има шанс някой  да ги прочете отново ги държим в библиотека в кабинета. Шкафовете са със стъклени вратички, но стъклото е непрозрачно – удобно е че не се бърше прах. Иначе книги има навсякъде вкъщи – готварските са на открита лавичка в кухнята, албумите и други луксозни издания – в хола, пак на открити рафтове.

# 64
  • Мнения: 299
И ние имаме много книги, които се чудя къде да слагам. При нас със сигурност ще поръчваме голяма библиотека, за да може да събера повечето книги.
Baibibi, ето няколко бели библиотеки
http://www.pointclickhome.com/image/room_finder/89?mag=PointClic … ge=23&pause=1
http://www.pointclickhome.com/image/room_finder/89?mag=PointClic … ge=71&pause=1
На тази страницата има дадени още доста библиотеки, може да си харесаш нещо.

# 65
  • Мнения: 4 300
Baibibi, не можеш ли ако сложиш такава голяма библиотека да се лишиш от част от другите мебели?
Честно казано не си представям различни цветове мебели в една стая. Виждала съм комбинации, които ми харесват, но според мен е доста трудно да се уцели добре изглеждаща. Мен би ме било страх да рискувам. Само да ти кажа, че на дълбочина от 30 см аз събирам два реда книги, ако искаш да са само на един ред ще ти остане доста свободно място.

# 66
  • Мнения: 660
Къде ли ?
 Възможно най-близко до мен и най-далече от малкия  Heart Eyes!
 ... и къде ли не !!!
 Навсякъде са !
 Което се превърна в най-силно стимулиращият фактор това лято да си направим гооооооолямааааа библиотека в хола !
 Никакъв друг ремонт не искам - само това .

# 67
  • София
  • Мнения: 4 039
Преди няколко дни гледах каталозите на Икеа и много харесах няколко серии:

http://www.ikea.com/gb/en/catalog/categories/departments/living_room/12150/
http://www.ikea.com/gb/en/catalog/products/S09843096    Party
http://www.ikea.com/gb/en/catalog/products/70103090
http://www.ikea.com/gb/en/catalog/products/60071358

Хубавото е, че могат да се комбинират с вратички и да се скрият книгите ако решиш. Аз лично искам открита библиотека, мъжът ми обеща,че ще ги чисти всяка седмица.  Sunglasses
Лошото е, че в каталозите на гръцката и румънската Икеа ги няма в бяло.  Twisted Evil Писах им мисъмце, чакам отговор. Да знам дали да се опитвам да ходя до там или да си поръчвам направо тук. А и сравнението на цените в гръцката и английската Икеа изобщо, ама изобщо не ме зарадва.  Confused

# 68
  • Мнения: 1 951
aunt Ogg, бяхме в румънската ИКЕА на 18.02. Има бяло, поне от серията EXPEDIT, защото аз именно нея гледах.

# 69
  • Мнения: 8 999
Благодаря, Lizi. Нещо такова си го представям, ама да е с вратички. Също така не мога да реша дали да е на стената, където е вратата и библиотеката да обгражда изцяло вратата /от двете страни и отгоре/, или да е на друга стена.
Рокси, в холната част на практика нямам други мебели, освен диван, малки масички и телевизор. В частта към кухньо-трапезарията е по-обзаведено. Там, освен кухненските шкафове, имам комплект трапезариен бюфет, маса с 8 стола, малко шкафче-поставка за вино и едно тънко и високо нещо с чекмедженца. Всичките са орехови и цветът им е тъмнокафяв. За разнообразие в холната част мога да сложа друг цвят мебел /ама не съм сигурна/, а, ако искам да вляза в едностилие, би трябвало да направя тежка библиотека, която да се върже с трапезарийното обзавеждане. Ама скоро не съм печелила джакпота, та не знам...

# 70
  • Мнения: 299
Също така не мога да реша дали да е на стената, където е вратата и библиотеката да обгражда изцяло вратата /от двете страни и отгоре/, или да е на друга стена.
Според мен, това много зависи от големината на помещенията. Ето библиотека, която обгражда вратата http://3.bp.blogspot.com/_jMr8_MryyKo/SUmR4630h4I/AAAAAAAAA5c/iX … a-location-12.jpg
Може да я сложиш на стената с врата, но ако е много дълбока това оптически ще създава илюзия за много огромна мебел. Въпроса е да има се чувства пространство в стаята. Поради тази причина аз харесвам библиотеки, които са на цяла стена, защото стоят като вградени и не се усеща толкова големината им. Ох, какво обяснение дадох   Rolling Eyes
Ето това имам предвид: 
http://2.bp.blogspot.com/_jMr8_MryyKo/SUmR5HSenkI/AAAAAAAAA5k/LV … +Home+Library.jpg
http://3.bp.blogspot.com/_jMr8_MryyKo/SUmeNFPni7I/AAAAAAAAA6o/_k … s1600-h/Chair.jpg

# 71
  • гр.София
  • Мнения: 184
Ние имаме рафтове дори в антрето - нещо като понижен таван - там са ни основно списания и специализирана литература - на стената между прозорците и едни много хитри въртящи се етажерки. За клиенти сме правили точно за хол едни плъзгащи се етажерки, така че да могат в два реда един зад друг да се редят и е лесно да достъп

# 72
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Аз съм ги наредила във вградения гардероб.

# 73
  • Мнения: 101
Имам вътрешен свързващ коридор - 3 м. На едната стена  направихме библиотека. Много е удобно, не се диша книжен прах. Нашата е с рафтове,без стъкла.

# 74
  • Пловдив
  • Мнения: 4 132
Eто я и нашата секция-библиотека  Laughing

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=204184&pid=12721953

Книгите изглеждат малко, но всъщност са поставени на 2 реда и има още доста скрити зад вратичките  Peace

# 75
  • София
  • Мнения: 4 039
Змейковице, а как се отварят шкафовете? Някакъв механизъм ли има, много е хубаво да няма дръжки.  Peace

# 76
  • Пловдив
  • Мнения: 4 132
Големите квадрати са неотваряеми към хола - отварят се от другата страна, където всъщност е спалнята  Laughing
А на чекмеджетата най-долу щяхме да слагаме дръжки, но тъй като така повече ни харесва, си ги оставихме така - хем на малката й е по-трудно да бърника  Wink
Можеше да сложим пуш-ъп бутони, обаче пак заради детето не ги сложихме, че щяха да дадат фира твърде скоро  baby_neutral

# 77
  • Мнения: 4 292
Аз да се похваля с новата си витрина за книги. Поръчах я за спалнята, не е много голяма, но толкова ми позволяваше мястото в нишата. За сметка на това е достатъчно дълбока да събира по два реда книги и за сега съм доволна. Избрах да е затворена, вратичката е с матирано стъкло. 

# 78
  • София
  • Мнения: 1 654
Подредила съм ги в два реда, но библиотеката е дълбока и го позволява. Онези с които можем да се разделим в момента са при баба ми/тя има от онези стари библиотеки, които заемат цялата стена/. При нас проблемни са детските списания с които дъщеря ми не иска да се разделя-имаме Бърборино, Принцеси, Мечо Пух и Нешънъл Джиографик, които са напълнинили един шкаф и един кашон ooooh!

# 79
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Аз да се похваля с новата си витрина за книги. Поръчах я за спалнята, не е много голяма, но толкова ми позволяваше мястото в нишата. За сметка на това е достатъчно дълбока да събира по два реда книги и за сега съм доволна. Избрах да е затворена, вратичката е с матирано стъкло. 

Снимка?!

# 80
  • Мнения: 4 292
http://lh5.ggpht.com/_M93TQ3xAq-c/SkejAaB4NEI/AAAAAAAAAgA/GeMOlW … s400/P1050152.JPG

Не можах да я снимам цялата, има по още два реда отгоре и отдолу. Тук държа тези книги, които не искам много, много да се виждат. Останалите си стоят на старото място, пък за голяма библиотека, за сега само мечтая.

При нас проблемни са детските списания с които дъщеря ми не иска да се разделя-имаме Бърборино, Принцеси, Мечо Пух и Нешънъл Джиографик, които са напълнинили един шкаф и един кашон ooooh!
И аз имах същия проблем, за това и новата детска стая е такава, че да има място за всички  техни книги, списания, тетрадки и консумативи.

# 81
  • София
  • Мнения: 863
Змейковица, много пъти съм гледала снимките от апартамента ти и все се каня да те поздравя. Направен е с много вкус и пространството е прекрасно усвоено.   bouquet Тази библиотека лак ли или на мен така ми се струва. Аз искам да си направя нещо подобно между хола и коридора, само че без гръб, а като решетка и само в някои от отделенията ще има чекмеджета. Има подобна в Икея, но не ми пасват размерите и ще трябва да е по поръчка. Твоята колко ти излезе, ако не е тайна?

# 82
  • Пловдив
  • Мнения: 4 132
Змейковица, много пъти съм гледала снимките от апартамента ти и все се каня да те поздравя. Направен е с много вкус и пространството е прекрасно усвоено.   bouquet Тази библиотека лак ли или на мен така ми се струва. Аз искам да си направя нещо подобно между хола и коридора, само че без гръб, а като решетка и само в някои от отделенията ще има чекмеджета. Има подобна в Икея, но не ми пасват размерите и ще трябва да е по поръчка. Твоята колко ти излезе, ако не е тайна?

Мерси  Blush

Моята е много голяма /3м. дълга, 2.50 м висока/, двулицева - отваря се една част откъм спалнята, другата откъм хола.
Вратичките откъм хола са МДФ лак - те оскъпиха - 2100 лв. излезе, ако бяха ПДЧ щеше да е 300 лв. по-евтино  Peace

# 83
  • София
  • Мнения: 863
Моята ще е 230 дълга на 200 висока. Нещо такова искам, но не с червени модули
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=360237
Но цената ми се струва добра. Ти в Пловдив ли я прави и дали взимат поръчки за София? И доволна ли си от изработката всъщност Simple Smile

# 84
  • Пловдив
  • Мнения: 4 132
Изработката е супер - майсторът е изпитан човек и ни е правил и кухнята, спалнята, наесен и детската  Peace
От Пловдив е обаче  Rolling Eyes

Това, което си харесала ще е далеч по-малко пари - при мен има множество етажерки, има и много вратички от другата страна, докато при теб ако това е моделът материалът ще е 2 пъти по-малко  Peace

# 85
  • София
  • Мнения: 863
Мерси за инфото Hug

# 86
  • Мнения: 5 911
Преди време някоя от вас беше показала библиотеката на Георги Лозанов. Изглеждаше като правена от гипсофазер. Помня ,че имаше обсъждане дали е такава или не. Дълго е за обяснение, защо точно подобно нещо ми трябва за част от една стена.Моля, ако някой си спомня къде беше побликувано, да прати линк.

# 87
# 88
  • Мнения: 5 911
Благодаря.А някой има ли нещо подобно?Плюсове и минуси.

Общи условия

Активация на акаунт