ДОКОГА ДЕЦАТА НИ ЩЕ ИГРАЯТ НА МРЪСНИ ПЛОЩАДКИ

  • 3 434
  • 55
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9
Здравейте! Реших да захвана тази тема защото ми писна децата ми да си играят на  детски площадки които приличат повече на сметище и кучешка тоалетна ,отколкото на място за игра на деца. Всеки ден две,три майки чистим площадката преди да пуснем децата да играят.  Но от кучешките нечистотии няма спасение.Непрекъснато водим битка със собствениците на кучета ,които дори и когато децата играят на площадката ги изкарват  и ги пускат свободно сред децата .

# 1
  • Мнения: 197
Оплачете се в РВМС и Общината, самата аз съм майка и кучкарка, не бих позволила кучето ми да се разхожда свободно сред деца и ще прибирам изпражненията му независимо къде се изходи...Кучетата нямат място на детската площадка! Naughty

# 2
  • Мнения: 5 401
tkrasteva10, би ли написала за кой град говориш? Имаш ли желание да направиш нещо повече за разрешаване на проблема, освен пускането на тази тема?  Simple Smile

Сдружение "Настоящи и бъдещи майки" и Асоциация "Родители" имаме съвместна инициатива за детските площадки, по която работим активно.  Peace

# 3
  • Мнения: 9
Става въпрос за гр.София и по точно за един от т.н "елитни " квартала.  bouquet

# 4
  • Мнения: 9
Моля Ви госпожо Бръмбазела да ми напишете за какви инициативи става въпрос.
Голямо е желанието ми децата да играят на площадки,които са чисти и безопасни за тяхното здраве.

# 5
  • Мнения: 5 401
Моля те бъди по-конкретна - в кой квартал, коя градинка, имаш ли желание да работиш за промяна на ситуацията...  Иначе темата ти ще си увисне сама във въздуха.  Peace


Оплачете се в РВМС и Общината...

Оплаквания в общината вероятно си имат достатъчно (и по-точно в "Зелени системи"), но де факто няма хора, които да следят спазването на наредбата за домашни животни. Няма дори табелки, забраняващи разхождането на кучета. Оплакването води до... нищо, за съжаление.  Peace

# 6
  • Мнения: 5 401
Моля Ви госпожо Бръмбазела да ми напишете за какви инициативи става въпрос.
Голямо е желанието ми децата да играят на площадки,които са чисти и безопасни за тяхното здраве.

Това е: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=328555.0  Simple Smile   bouquet

# 7
  • Мнения: 9
 Здравей, Бръмбазела.
LaughingСтава въпрос за  кв.  "Бели брези" и по точно за градинката която е зад блокове-30,31,32,33,34,35. За жалост в цели квартал положението на детските градинки е окаяно. Дори и тези на които децата от филиалите на детската градина си играят. Майките  които познавам и съм говорила  искат да се променят нещата .

    bouquetРодителите от блокове 34 и 35 решихме и  направихме пред входа пясъчник,пейки, закупи се и кошче за боклук.Резултатът от това -дълго време някой си изхвърляше домашния боклук в кошчето,явно го мързи до направи петдесетина крачки до големите кофи .След известно време я откраднаха въпросната кофа,дали се задържа година или година и половина не знам. Пясъчникът, който се направи няколко пъти се пълни с пясък НО в последствие спряхме да го пълним защото  се превърна в кучешка тоалетна,забелязахме и плъхове които влизат в него а и хора на които им трябваше пясък си взимаха   #Cussing out. И така пред въпросните блокове останаха  само очертанията на пясъчника и пейките.
 Желанието ми е огромно и каквото зависи от мен ще се постарая да го направя.

# 8
  • Мнения: 5 401
tkrasteva10, ще копирам последния ти пост в темата, която цитирах. Включи се там, за да помислим какво можем да направим с общи усилия.   bouquet

# 9
  • Мнения: 82
Според
НАРЕДБА за изграждане, поддържане и опазване на зелената система на Столична община

1)лице, което пуска на свобода кучета или други домашни животни в зелени площи, поляни, цветни фигури и детски площадки;
2) лице, което развежда кучета или други домашни животни в зелени площи или не събира техните екстременти
подлежи на глоба от 50 до 500 лева

НО ЗАЩО ТОВА НА ПРАКТИКА НЕ СЕ СЛУЧВА?????

Омръзна ми да се страхувам кога някое куче ще нападне дъщеря ми!
Омръзна ми де се чудя как да опазя количката от биещи се, лаещи и ръмжащи кучета!
Омръзна ми да се чудя къде ще играе дъщеря ми, след като детските площадки са пълни повече с кучета, от колкото с деца!!
Омръзна ми да чистя кучешки лайна от количката!

Дали наистина кучетата са по-ценни и по-важни от децата?

Защо детските пясъчници са превърнати в кучешки тоалетни?

Защо общинските власти не си свършат работата и не прочистят поне детските площадки?

НЕ ИСКАМ ДА ПОВЯРВАМ ЧЕ НЯМА КАКВО ДА СЕ НАПРАВИ!!!!!!

# 10
  • София
  • Мнения: 6 260
И аз.  Peace Много болна тема ми е.

# 11
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 498
Присъединявам се.

# 12
  • Мнения: 91
О... неприятно е мъжа ми да се връща, казвайки как се е омазало детето с да не казвам какво, но...!

Но! Моето С. толкова се впечатлява от всички ау-ау, че види ли куче, веднага тръгва към него, ако е в далечината, му е стимул да върви в тая посока, той - вървежът - толкова рядко се случва... предпочита на ръце! И въобще - тези ау-алци са стимул за такива прекрасни емоции у него, че ми е жал да го възпирам... Естествено, изпаднах в ужас, когато едно куче го близна по лицето, и ще ми се развикате - а ако го ухапе... не знам, нали уж ги пазим мъниците.

# 13
  • София
  • Мнения: 1 433
и аз съм бясна #Cussing out
онзи ден до пързалката имаше две пресни/извинявам се за широкоекранното/ описание.
Едва опазих децата да не ги настъпят #Cussing out
Да не говорим за пясъчниците #2gunfire
И най се вбесявам като видя "бедни" пенсионери да носят остатъци на глутниците #2gunfire
Нямам нищо против животните, но който ги обича толкова да си ги гледа вкъщи и там да си ги храни.
Неслучайно сме на едно от челните места с кучешка тения. #Cussing out

# 14
  • София
  • Мнения: 6 260
А аз съм най-бясна на кварталните ни баби с големите претенции, които съвсем умишлено си водят любимците да се изхождат в пясъчниците.  #Cussing out Аз също съм имала куче, живя 18 години, но не помня някога да си е вършил работата на детска площадка.  Peace

# 15
  • Мнения: 2 110
Това с кучетата и на мен ми омръзна !
Какво ли, не ми се е случвало ?!
Защо никой нищо не предприема ?!

# 16
  • София
  • Мнения: 6 260
На мене лично вече пяна ми излизаше на устата да се разправям с бабите, но бях единствената майка в района, всички останали се примиряваха.  Peace Като ме видеха отдалече, бабите заобикаляха алеята с пясъчниците. В момента, в който мислеха, че ме няма, кучетата им пак бяха вътре. Да не гововим, че се е случвало някое куче да препикае пясъка, докато има дете вътре.  ooooh!

# 17
  • Мнения: 82
Някой има ли идея как може да се сезира тая "Столична община" да наложи малко глоби в тая посока?

Хем ще махнем кучетата от детските площадки, хем пък с глобите може да се съберат пари за някоя и друга пързалка или люлка...!!!!!!!

Днес се карах с една "ТЪПА КРАВА", чието огромно куче препика пейка (седалката на пейката) докато едно дете си играеше на нея е парка на Редута. И не само не се притесни, ами го гледаше любовно все едно прави най-милото нещо на света!!!! #Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out #2gunfire #2gunfire

Има ли някой идея как да сезираме общината?

# 18
  • София
  • Мнения: 6 260
На мене вече ми идваше да снимам бабите-нарушителки и да им пращам снимките на общината и/ или да ги качвам в интернет, но така и не стигнах до там (да не повярваш  Rolling Eyes ). Така или иначе обещавам да помисля по въпроса, само първо трябва да се запозная подробно с наскоро обнародваната наредба отн. детските площадки и да се видя на живо с някои хора (за съжаление обаче не мога да поема ангажимент кога точно ще стане това, защото по цял ден съм на работа, а след това - с малката).  Peace

# 19
  • Мнения: 82
На сайта на Столична община (http://www.sofia.bg/contact.asp) се предлага нова услуга "Виртуално деловодство" 

Там може да се подаде жалба по електронен път, без да се ходи до общината.

МОЛЯ ВИ МАЙКИ!!!! Praynig Praynig Praynig Praynig Praynig

ОТНЕМА 5 МИНУТИ, ВСИЧКИ, КОИТО ПИШАТ ТУК ИМАТ ДОСТЪП ДО ИНТЕРНЕТ

НЕКА ПОВЕЧЕ ХОРА ДА ПОДАДЕМ ЖАЛБИ, МОЖЕ ДА ПОМОГНЕ!!!!! Praynig Praynig Praynig Praynig

# 20
  • София
  • Мнения: 6 260
Услугата не е много нова  Wink , но наистина не е проблем да се подаде жалба по този начин (аз лично съм го правила, но по друг въпрос). По принцип следва да ви отговорят до 1 месец - на мене ми се обадиха по телефона и тъй като проблемът вече беше отстранен, им казах, че не е нужно и да ми пишат.  Peace Иначе, когато пускате жалба, бъдете максимално конкретни. Ако имате възможност, консултирайте се и с юристи. Аз лично преди да пусна жалба (за да ме вземат все пак на сериозно) пиша конкретно, както и се позовавам на съответния нормативен акт.

# 21
  • Мнения: 82
Точно така...
нормативния акт е:

НАРЕДБА за изграждане, поддържане и опазване на зелената система на Столична община ЧЛ. 54, АЛ.2

# 22
  • Мнения: 82
и още един нормативен акт

НАРЕДБА № 1 за обществения ред и опазването на общинските имоти на територията на Столична голяма община

Глава четвърта
Експлоатация и опазване на общинските имоти, предназначени
за общо ползване

Чл. 14. Забранява се:
9. (Нова - Решение № 254 по Проткол № 24 от 22.07.2004 г.) Разхождането без каишка и наморник на домашни кучета в парковете за отдих и детски площадки.

# 23
  • София
  • Мнения: 6 260
В ДВ от 06.02. излезе и наредбата отн. ДП, но е над 50 стр. и още не съм я прочела.  Peace Ето и още инфо: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=328555.msg9991892#msg9991892Hug

# 24
  • Мнения: X
Побеснявам като видя куче по улиците и особено да го разхожда някой и да спре да го изчака да си свърши работата независимо къде се намира, че ако направиш забележка даже ти се развикват, че им смущаваш животинчето. Сори, но в такива моменти ми идва да го убия това животинче. Дано  управляващите разберат, че освен животните в тази държава има и деца................ та измислят нещо

# 25
  • Мнения: 32
Побеснявам като видя куче по улиците и особено да го разхожда някой и да спре да го изчака да си свърши работатанезависимо къде се намира, че ако направиш забележка даже ти се развикват, че им смущаваш животинчето. Сори, но в такива моменти ми идва да го убия това животинче. Дано  управляващите разберат, че освен животните в тази държава има и деца................ та измислят нещо
Със злоба нещата няма да се оправят, а и не е полезно за здравето Simple Smile
Смятате ли, че ако стопанина не спре ще се оправят нещата, т.е. необразно казано кучето няма да се насере? Проблемът с лайната по улиците си има много лесно решение - всеки стопанин да почиства след животинката си, не е толкова трудно да се вземат няколко найлонови пликчета в джоба!
А по въпроса с детските площадки - нито на кучетата, нито на другите домашни любимци им е там мястото, но според мен майките трябва да са по-активни в сезирането на т.н. контролни органи и ако има повече глобени - ще има по-голям шанс да се оправят нещата, т.к. колкото и да е гадно, но някои хора не се замислят докато не ги удари в джоба!

# 26
  • София
  • Мнения: 6 260
Какви повече глобени за кучета по детските площадки и в пясъчниците, аз не знам за 1 такъв случай!  Peace Ще съм много радостна, ако някой ме обори.  Hug

# 27
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 498
Проблемът с лайната по улиците си има много лесно решение - всеки стопанин да почиства след животинката си, не е толкова трудно да се вземат няколко найлонови пликчета в джоба!
 

И евентуално да си носи спрей с водица, за да поправя пораженията от "малката нужда" напр. по автомобилните гуми Laughing!

Сори за спама, просто не се въздържах, моля да го приемете с нужното чувство за хумор!

# 28
  • София
  • Мнения: 6 260
В ДВ от 06.02. излезе и наредбата отн. ДП, но е над 50 стр. и още не съм я прочела.  Peace Ето и още инфо: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=328555.msg9991892#msg9991892Hug

Прочетох я.  Peace Ето какво извадих, с червено е касаещото темата:

Ето и малко текстове от НАРЕДБА № 1 от 12.01.2009 г. за условията и реда за устройството и безопасността на площадките за игра, които според мене са любопитни за нас, като "потребители" на ДП:

Глава втора

ИЗИСКВАНИЯ КЪМ УСТРОЙСТВОТО И БЕЗОПАСНОСТТА НА


ПЛОЩАДКИТЕ ЗА ИГРА

Раздел I

Общи изисквания към устройството на площадките за игра, разположени на открито и на закрито

Чл. 4. (1) Площадките за игра се устройват в зависимост от предназначението им по възрастови групи на очакваните ползватели.

(2) Ползвателите на площадки за игра в зависимост от физическите и психическите им способности се разделят на следните възрастови групи:


1. до 3 години;


2. от 3 до 12 години;


3. от 12 до 18 години.


...

Чл. 6. (1) Големината и броят на площадките за игра се определят в зависимост от следните показатели:

1. вид на населеното място;


2. демографска структура на населението, като се отчита, че обитателите до 18-годишна възраст са около 18 % от всички обитатели на населеното място или на градската структура (район);


3. брой на жилищните единици в жилищната структура или на територията на населеното място;


4. етажност и гъстота на застрояване на територията;


5. наличие на свободни площи между сградите при условия на съществуваща висока степен на изграденост на територията;


6. брой на очакваните ползватели на териториите за рекреационни дейности.

...

Чл. 9. (1) Изискванията към устройството на площадките за игра, които се предвиждат в жилищните територии, в зависимост от възрастовите групи на ползвателите им са определени съгласно табл. 1.


Таблица 1

Възрастова група на ползвателите
Радиус на отдалеченост от жилища и/ или жилищни сгради
Минимална площ на площадката за игра
Минимален брой занимания и/ или минимален брой съоръжения

 
До 3 години - От 5 до 150 m - 50 m2 (при брой на очакваните ползватели до 150 - Пясъчник (с площ най-малко 10 m2), Две пейки, Едно съоръжение за ползватели до 3 години

От 3 до 12 години - От 5 до 400 m - 200 m2 (при брой на очакваните ползватели до 100) -  Три пейки, Най-малко четири съоръжения за игра и три вида занимания за ползватели от 3 до12 години, Беседка
 
От 12 до 18 години - В близост до игрище, училище или в парк - В зависимост от броя на очакваните ползватели  2 m 2 на ползвател - Най-малко четири съоръжения за игра и три вида занимания за ползватели от 12 до 18 години, Беседка

Раздел III

Изисквания към устройството на откритите площадки за игра и към разполагането и монтажа на съоръженията за игра и на елементите на обзавеждането за осигуряване на безопасност и достъпност при игра

Чл. 10. (1) За всяка открита площадка за игра се поставя минимум една информационна табела, оцветена с ярки и контрастни цветове, която се разполага до входовете/изходите на площадката.

(2) Табелата по ал. 1 съдържа информация за безопасната експлоатация на площадката за игра, включително за въведените забрани и ограничения на територията й, които се означават със символи и знаци.


(3) Информационните табели съдържат най-малко следната информация за:


1. стопанина на площадката, като се посочват и данни за контакт;


2. възрастовите групи на ползвателите, за които е предназначена площадката;


3. забрана за разходка на домашни любимци на територията на площадката, с изключение на кучета - водачи на хора с увредено зрение;


4. забрана или ограничение за движение с велосипеди, мотопеди и др. на територията на площадката (при необходимост в зависимост от предназначението на площадката по възрастови групи);



5. забрана за пускане на хвърчила в случаите, когато в близост до площадката има надземно разположени електроснабдителни и/или електронни мрежи и съоръжения;


6. забрана за ползване на площадката от деца под 3 години без придружител - в случаите, когато площадката за игра или зоната от нея е предназначена за тази възрастова група;


7. забрана за навлизане на моторни превозни средства на територията на площадката за игра;


8. телефонните номера на бърза помощ, пожарна, полиция и др.

Чл. 11. (1) За всяка площадка за игра се монтира ограда с височина най-малко 1 m. По оградата не се допуска наличието на необезопасени стърчащи и остри елементи, които могат да наранят ползвателите на площадката за игра.

(2) До оградата на площадката се допуска засаждане на жив плет от растителни видове, които не застрашават здравето на ползвателите и на придружителите им.


(3) За площадките за игра, разположени в паркове, огради се предвиждат по преценка на стопанина на съответната площадка в зависимост от конкретните условия и възможните рискове за безопасно ползване на площадката.



Чл. 14. (1) Броят на кошчетата за отпадъци се определя в зависимост от големината на площадката, но не по-малко от две кошчета.

...
Чл. 21. (1) Пясъчникът се предвижда и изпълнява с площ най-малко 10 m2, със стени с височина от 0,25 до 0,40 m от повърхността на пясъка, изпълнени или облицовани цялостно или частично с топлоизолационен, бързосъхнещ и гладък материал, като се осигурява и възможност за сядане по тях.

(2) Пясъчникът се предвижда като самостоятелен елемент за игра. Не се допуска комбинирането му с пързалка или с други видове съоръжения за игра.


(3) Дълбочината на слоя пясък във всяка точка на пясъчника е най-малко 0,30 m, като под пясъка се полагат геотекстил и чакъл с фракция, по-голяма от 8 mm, за дренаж с дебелина на слоя не по-малко от 0,10 m.


(4) За пясъчника се използва промит и дезинфекциран пясък с фракция от 0,2 до 2 mm, без глинести частици.


(5) Прекопаване, разрохкване и дезинфекция на пясъка се предвижда най-малко два пъти в сезона (рано напролет и в средата на лятото).



(6) На територията на площадката пясъчникът се разполага извън минималните пространства за разполагане на съоръженията за игра на естествено засенчено от растителни видове място. Когато няма възможност за естествено засенчване, към конструкцията на пясъчника се предвижда подходящо цялостно или частично изкуствено засенчване (чадър, тента и др.).


(7) В случаите, когато се предвиждат масички за игра с пясък и вода, те се разполагат в близост до пясъчника, като част от масичката остава извън пясъчника, на достъпен за инвалидна количка маршрут. Частта от масичката, разположена на достъпния маршрут, се проектира с широчина, по-голяма от 0,76 m, с дължина (дълбочина) най-малко 0,43 m и с височина от 0,60 до 0,75 m над настилката. За осигуряване на свободно преминаване и разполагане на инвалидна количка под долната повърхност на масичката не се допуска наличието на каквито и да е елементи.

Чл. 53. (1) Твърди настилки се полагат само за площи от територията на площадки за игра, за които не се изисква изпълнение на ударопоглъщащи настилки съгласно изискванията на наредбата.

(2) На територията на откритите площадки за игра може да се полагат следните видове твърди настилки:


1. бетонни плочи;


2. от асфалт;


3. паваж;


4. от бетон;


5. каменни плочи;


6. от дървен материал.


Глава трета

ВЪВЕЖДАНЕ В ЕКСПЛОАТАЦИЯ И ОСИГУРЯВАНЕ НА БЕЗОПАСНОСТТА


НА ПЛОЩАДКИТЕ ЗА ИГРА ПО ВРЕМЕ НА ПОЛЗВАНЕТО ИМ

Раздел I

Разрешаване на строителството и въвеждане в експлоатация на площадките за игра

Чл. 60. (1) Разрешаването, изграждането и въвеждането в експлоатация на нови площадки за игра, разположени на открито, както и основното обновяване на съществуващи площадки за игра, се извършват при условията и по реда на ЗУТ.

(2) Част паркоустройство и благоустройство на инвестиционния проект на площадка за игра, разположена на открито, съдържа:


1. ситуационен план на терена на площадката за игра заедно с дендрологична ведомост и посадъчна схема на озеленяването във и около площадката за игра (ако има такава);


2. проект на площадката за игра, с който се определят разположението и видът на съоръженията за игра; подробно котиране и определяне на настилките и повърхностите, на предвижданите благоустройствени дейности, озеленяването, означенията и огражденията;


3. подробни инструкции, разработени от производителя на съоръженията за игра, за определяне на минималното пространство за разполагане, монтаж, ползване, поддържане и контрол на съоръженията за игра, включително сертификати и/или протоколи от изпитвания и сертификати за вложените материали, които удостоверяват съответствието на съоръженията за игра с изискванията за безопасност съгласно наредбата;


4. инструкции, разработени от производителя на продукти за ударопоглъщащи настилки, с указания за полагане, поддържане и контрол; в случаите, когато за ударопоглъщащи настилки се предвиждат синтетични или друг вид продукти, за които в наредбата не са определени конкретни изисквания - допълнителни указания на производителя за дебелината на настилката в зависимост от височините на свободно падане съгласно БДС EN 1177;


5. архитектурни работни проекти и детайли на елементите на обзавеждането, а при необходимост - конструктивни проекти на елементите, които представляват строителни конструкции;


6. техническа документация (количествени сметки, посадъчни схеми и др.) за предвижданите строително-монтажни и залесителни работи;


7. проект за водоснабдяване и канализация на поземления имот, върху който се разполага площадката за игра, и/или за електроснабдяване и външно художествено осветление (когато се предвиждат със заданието за проектиране);


8. обяснителна записка.

...

Раздел II

Поддържане и контрол на площадките за игра

Чл. 64. (1) Обществено достъпните площадки за игра, разположени на открито и на закрито, могат да се ползват само ако съответстват на изискванията за устройство и безопасност, определени по реда на тази наредба.

(2) Поддържането и контролът на площадките за игра, на подходите към тях и на съоръженията и елементите им се извършват от техните стопани.

Чл. 65. Контролът по отношение на общата безопасност при ползването на въведените в експлоатация площадки за игра се извършва от Комисията за защита на потребителите по реда на Закона за защита на потребителите.
Чл. 66. (1) Стопанинът на площадката за игра по всяко време носи отговорност за съответствието на площадката с изискванията на наредбата.

(2) Стопанинът на площадката за игра носи отговорност за:


1. правилното й устройство в съответствие с изискванията за безопасност и достъпност, определени по реда на тази наредба;


2. монтажа, контрола и поддържането на всички съоръжения за игра;


3. полагането на изискващите се ударопоглъщащи и други видове настилки на територията на площадката, както и за контрола и поддържането им;


4. поддържането на растителните видове и на елементите на обзавеждането и за редовното почистване и/ или подмяна на пясъка в пясъчниците и поддържането на територията на откритите площадки за игра;


5. поддържането и почистването на помещенията и/ или площите на закритите площадки за игра;


6. извършването на всички видове контрол по време на експлоатацията на площадката за игра;


7. предприетите и/или непредприетите мерки за отстраняване на несъответствията с изискванията на наредбата, отбелязани в докладите за извършения контрол.

Чл. 67. (1) Стопанинът на площадката за игра съставя план за контрола и поддържането й за осигуряване на съответствие с изискванията за безопасност.

(2) Планът по ал. 1 се изготвя в зависимост от конкретните условия и натовареността на площадката и в съответствие с инструкциите на производителите на съоръженията за игра и на положените настилки с оглед определяне на честотата на извършване на контрола и поддържане на площадката за игра.


(3) За целите на контрола и поддържането на площадките за игра може да се прилагат основните изисквания на БДС EN 1176-7 "Съоръжения за игра. Част 7: Ръководство за монтиране, контрол, поддържане и използване".

Чл. 68. (1) Планът за контрол и поддържане на площадките за игра включва график и писмени процедури при извършване на следните основни видове контрол:

1. постоянен контрол;


2. периодичен (функционален) контрол;


3. годишен основен контрол.


(2) Постоянният контрол се извършва от стопанина на площадката за игра веднъж на 7 - 10 дни за установяване на видими опасности.


(3) Периодичният контрол се извършва от стопанина на площадката за игра веднъж на 1 до 3 месеца в зависимост от интензивността на посещение на площадката. Периодичният контрол се извършва с оглед извършване на подробна проверка на функционирането и стабилността на съоръженията за игра в резултат на тяхното износване, както и подробна проверка на всички останали елементи на площадката.


(4) Стопанинът на площадката за игра веднъж на 12 месеца възлага на орган за контрол извършването на годишен контрол на площадка за игра. Годишният контрол се извършва с оглед пълна и подробна проверка на общото ниво на безопасност на площадката за игра спрямо изискванията на наредбата. За съоръженията за игра и за положените настилки контролът се извършва в пълно съответствие с инструкциите на производителите им и с изискванията на съответните стандарти от приложение № 7.


(5) Първият годишен контрол на нова или основно обновена площадка за игра се извършва в срок до 12 месеца след въвеждането й в експлоатация.


(6) Органът за контрол издава и предоставя на стопанина на площадката за игра доклад за извършения контрол и/ или сертификат за контрол, съдържащ всички резултати от извършената проверка, както и цялата информация за тяхното разбиране и тълкуване. Въз основа на тези документи органът за контрол определя съответствието на площадката за игра с изискванията на наредбата.

Чл. 69. (1) За проведените постоянни и оперативни видове контрол стопанинът на площадката за игра съставя доклади, които включват най-малко:

1. наименование, местоположение на площадката, дата и час на провеждане на контрола, вид на контрола и данни за лицето, извършило контрола;


2. установени опасности и рискове, свързани с настъпили изменения в конструкцията на съоръженията, елементите на обзавеждането, настилката и растителността вследствие на повреди при ползването, вандализъм, атмосферни въздействия и др.


3. предлагани мерки за премахване на установените опасности и рискове за безопасната експлоатация на площадката за игра.


(2) Мерките за премахване на установените опасности и рискове за безопасната експлоатация на площадката за игра могат да включват поотделно или комбинирано следните дейности (мероприятия):


1. технически;


2. организационни;


3. информационни (табели и означения).


(3) Информация за някои основни опасности и рискови фактори, които в зависимост от конкретните условия могат да се вземат предвид при извършване на контрола на площадката за игра, е дадена в приложение № 8.


(4) Примерни образци на доклад за извършен периодичен контрол от стопанина на открити или закрити площадки за игра със справка за отстранените неизправности, установени при контрола, са дадени съответно в приложения № 9 и 10.


(5) Стопанинът на площадката за игра води архив, съдържащ данни за по-тежките контузии и наранявания, възникнали на площадката за игра, които взема предвид при поддържането й. Примерен образец на доклад за документиране на злополука е даден в приложение № 11.

Чл. 70. (1) След всеки извършен контрол стопанинът на площадката за игра определя необходимите мерки в зависимост от установените опасности и несъответствия с оглед привеждането й в съответствие с изискванията за безопасност по реда на тази наредба.

(2) Мерките по ал. 1 се записват и планират в плана за контрол и поддържане на площадката за игра.

Чл. 71. (1) Стопанинът на площадката за игра води и съхранява документацията за техническото обслужване и контрола на площадката.

(2) Документацията по ал. 1 съдържа най-малко:


1. технически паспорт на площадката за игра, който се съставя при спазване на изискванията на Наредба № 5 от 2006 г. за техническите паспорти на строежите (обн., ДВ, бр. 7 от 2007 г.; изм. и доп., бр. 38 от 2008 г.); в приложение № 12 на тази наредба е даден примерен образец, в който са включени специфичните изисквания към площадките за игра;


2. документиране на злополуките (по-тежки контузии и наранявания), възникнали на площадката (причини, вид на контузията и нараняването);


3. план за контрол и поддържане заедно с докладите за извършените постоянни, периодични и годишни контролни дейности, за достъпността на площадката за игра и за планираните и предприетите мерки за осигуряване на безопасното й ползване;


4. издадените строителни книжа при въвеждане в експлоатация, както и при извършване на основни обновявания на площадката за игра.


(3) При извършване на годишния контрол на площадката за игра от органа за контрол стопанинът на площадката му предоставя документацията по ал. 2, за да се запознае с установените несъответствия, настъпилите злополуки и предприетите мерки за отстраняване на рисковете за периода между годишните контролни дейности, извършвани от органа за контрол.


(4) Технически паспорт по ал. 2, т. 1 се съставя, когато площадката за игра представлява самостоятелен строеж. В случаите, когато открита или закрита площадка за игра представлява част от сграда, данните за площадката се включват в техническия паспорт на съответната сграда, който се съхранява от собственика на сградата.

ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 1. По смисъла на наредбата:

1. "Площадка за игра" е площадка за игра по смисъла на § 5, т. 70 ЗУТ.


2. "Съоръжения за игра" са съоръжения, конструкции, пясъчници и техни елементи, с които или на които ползвателите могат да играят индивидуално или групово в зависимост от предпочитанията си и които могат да сменят по всяко време.


3. "Елементи на обзавеждането на площадка за игра" са места за сядане, масички, кошчета, огради, врати (входове/изходи), табели, шкафове, беседки, тенти, чадъри, осветителни тела, перголи, клоцове с растителност и др.


4. "Първостепенна улична мрежа" е улична мрежа по смисъла на чл. 77, ал. 1, т. 1 ЗУТ.


5. "Орган за контрол" е независим от заинтересуваните страни орган за контрол на детска среда за игра, упълномощен от правоспособен орган за акредитация за съответствие с изискванията на БДС EN ISO/IEC 17020 "Общи критерии за дейността на различните видове органи контрол", че е компетентен при прилагането на нормативните изисквания, стандартите, добрите практики и техническите изисквания, свързани с безопасността на площадките за игра.


6. "Стопанин на площадка за игра" е собственик, наемател или концесионер на поземления имот или на сграда или на част от сграда, на чиято територия е разположена площадката за игра.

...

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 3. Стопаните на съществуващи площадки за игра са длъжни да ги приведат в съответствие с изискванията на наредбата в срок до 31 декември 2013 г., като до 31 декември 2009 г. одобряват план-график на дейностите, които са длъжни да извършат за постигане на съответствие с изискванията на наредбата.
§ 4. Изискванията за удостоверяване на съответствието на съоръжения за игра съгласно глава втора, раздел VII се прилагат една година след изтичане на преходния период за влизане в сила на тази наредба. През този срок производителите на съоръжения за игра са длъжни да удостоверят техническите и конструктивните характеристики на съоръженията със сертификати или протоколи от изпитвания в съответствие с техническите спецификации и документите, по които са произведени съоръженията, и да изготвят на български език подробна инструкция за определяне на минималното необходимо пространство за тяхното разполагане, монтаж, ползване, поддържане и контрол.
§ 5. До създаването на органите за контрол по смисъла на тази наредба дейностите, свързани с проверката на съответствието на площадките за игра с изискванията на наредбата, се изпълняват от стопаните на площадките за игра.
§ 6. Централните и териториалните органи на изпълнителната власт - стопани на обществено достъпни площадки за игра, разположени на открито и закрито, предвиждат необходимите за утвърждаване разходи със Закона за държавния бюджет за съответната година, съответно с общинския бюджет, приет по реда на Закона за общинските бюджети, за планиране на нови площадки за игра, за привеждане на съществуващите площадки за игра в съответствие с изискванията на наредбата, както и за поддържане и контрол на площадките за игра.
§ 7. Наредбата се издава на основание чл. 62, ал. 11 ЗУТ.
§ 8. Наредбата влиза в сила три месеца след обнародването й в "Държавен вестник".

...


# 29
  • Мнения: 82
Боже....не смея и да си мечтая за площадка, която да отговаря на тези изисквания...сега остава Общината и да си спази наредбата и да реформира всички остаряли площадки...

а колкото до темата с кучетата...аз също не искам със злоба...да не говорим, че наистина ако се опиташ да им направиш забележка отварят уста като на хипопотам и почват да бълват помия след помия. Една бабkа с куче, разбира се, в нашата градинка ми заяви, че аз съм нямала място в "детската площадка" с бебето, защото кой знае от къде съм дошла в квартала, в който тя била живеела от 50 години и това си било нейната площадка...!?!?!??! ...и щяла да направи така, че да не стъпя повече там....?!?!?!?

Аз оставам без коментар...за това ВИ призовавам да подадем повече жалби в общината за различни градинки, та току-виж някой ни чул.

Аз нямам нищо против животните. Те не са виновни. Аз самата имах домашен любимец преди бебка да се появи, но честно казано тя ми е по-важна от всичко на света! Аз искам да се преборя, или поне да знам че съм опитала, с безобразието което собствениците на животните правят и искам да има безопасна среда за моето и за всички деца!!!

# 30
  • Мнения: X
Цитат
Побеснявам като видя куче по улиците и особено да го разхожда някой и да спре да го изчака да си свърши работатанезависимо къде се намира, че ако направиш забележка даже ти се развикват, че им смущаваш животинчето. Сори, но в такива моменти ми идва да го убия това животинче. Дано  управляващите разберат, че освен животните в тази държава има и деца................ та измислят нещо
Със злоба нещата няма да се оправят, а и не е полезно за здравето Simple Smile
Смятате ли, че ако стопанина не спре ще се оправят нещата, т.е. необразно казано кучето няма да се насере? Проблемът с лайната по улиците си има много лесно решение - всеки стопанин да почиства след животинката си, не е толкова трудно да се вземат няколко найлонови пликчета в джоба!
А по въпроса с детските площадки - нито на кучетата, нито на другите домашни любимци им е там мястото, но според мен майките трябва да са по-активни в сезирането на т.н. контролни органи и ако има повече глобени - ще има по-голям шанс да се оправят нещата, т.к. колкото и да е гадно, но някои хора не се замислят докато не ги удари в джоба!
Извинявам се ако е прозвучало злобно, но и аз като болшинството пишещи тук майки смятам, че децата ми са по важни  от каквито и да били животни. И не съм чула за глоби и никога не съм виждала някой да си прибира с пликчета............. бля бля бля. Напротив - точно на детска площадка съм правила забележка и точно там собстнениците на кучето ми се нахвърлиха най нагло - е сори но не мога да реагирам по друг начин.

# 31
  • Мнения: 668
Присъединявам се към Вас. В градинката до нас е пълно с такива неща. Не че няма знак на входа забранено за кучета, ама като няма кой да контролира и 100 наредби да има какъв е смисъла???
Съгласна съм че всеки стапанин трябва да почиства след домашното си животно. Ами ако същото се изходи в средата на хола му, там ли ще остави изпражненията????????

# 32
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 498
Необходимо е санкциите да се налагат реално. Факт е, че не се прави.

# 33
Напълно съм съгласен с теб и се чудя какво да направя. Има и друг проблем с кучетата. Синът ни е на почти на 2 годинки и когато се разхождаме в Плевен с ръчичка пипа оградите на къщите. Не мога да го отуча и постоянно се страхувам че някое отвързано куче може да го захапе или най малкото изплаши.

# 34
  • Мнения: 82
Точно за това апелирам към всички вас да подадем жалба в общината (в сайта на общината поне за София отнема 5 мин.). Много се надявам, че ако повече хора го направим някой може и да се събуди за този проблем.

Нека да има няколко глобени, пък да видим останалите.


п.п. Между другото днес за първи път в живота си в България видях човек да си събере екскрементите на кучето в една торбичка.  smile3501 smile3501 smile3501Ако има глобени, и те започнат да спазват правилата, все си мисля, че на принципа на добрия пример или от страх от наказание и другите ще почнат.

# 35
  • София
  • Мнения: 6 260
А как точно си го представяте глобяването за това, че на някой кучето му се е изходило на детска площадка?  newsm78 И да пуснеш жалба, можеш ли да посочиш името на стопанина? Дори и да можеш, като той просто каже: "Не е вярно"? Според мене би било много по-резултатно да се напишеше жалба, че детската площадка не е оградена или пясъчникът е прекалено нисък, а не е, както е по наредбата, и вътре влизат кучета.  Peace

# 36
  • Мнения: 82
И това е вариант.

Аз по-скоро си мисля, че могат да се глобят за това, че разхождат кучета там. Когато и да минеш през детската площадка, ще видиш поне един човек, който разхожда куче там. 5 човека да глобят днес, утре 5 и то ще се разчуе...

# 37
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 498
Няма служители, с вменени задължения "осъществяване на контрол."
Липсата на санкции е следствие на липсата на контрол.

# 38
  • Мнения: 139
Аз много се ядосвам и ме е страх! Винаги като минава куче дърпам количката и пазя Беба

# 39
  • Мнения: X
И това е вариант.

Аз по-скоро си мисля, че могат да се глобят за това, че разхождат кучета там. Когато и да минеш през детската площадка, ще видиш поне един човек, който разхожда куче там. 5 човека да глобят днес, утре 5 и то ще се разчуе...

Напълно подкрепям, но.......... не знам що съм такъв песимист........... Защо когато някой срита едно куче понеже му е посегнало нямат брой и края някакви си организации които защитават животните, а когато е нахапано жестоко дете ................ никой нищо - само на хартия се изписват доклади, а после е по старому............

# 40
  • у дома
  • Мнения: 258
Абсолютно съм "ЗА" инициативата.
На дете съвсем малко му трябва да се изплаши... И после цял живот да си носи страха в себе си, заради някое бездомно... или още по-лошо - домашно куче, нехайно пуснато от стопанина му.

# 41
  • Мнения: 82
И това е вариант.

Аз по-скоро си мисля, че могат да се глобят за това, че разхождат кучета там. Когато и да минеш през детската площадка, ще видиш поне един човек, който разхожда куче там. 5 човека да глобят днес, утре 5 и то ще се разчуе...

Напълно подкрепям, но.......... не знам що съм такъв песимист........... Защо когато някой срита едно куче понеже му е посегнало нямат брой и края някакви си организации които защитават животните, а когато е нахапано жестоко дете ................ никой нищо - само на хартия се изписват доклади, а после е по старому............

Точно за това се ядосвам и за това пуснах тази тема!

Щом защитниците на животните обичат до толкова животните, че да се обединят да ги защитават, нима ние не обичаме децата си повече, че и ние да се обединим и да се надигнем!

Ако съм сигурна,че има достатъчно майки, които да подкрепят идеята, ще организирам протест пред общината!

Това не е борба срещу животните или кучетата въобще, а срещу това те да нямат място там където играят децата ни!

Иска ми се да вярвам, че можем да се преборим за чисти детски площадки:
-чисти от кучешки лайна;
-чисти от кърлежи;
-чисти от кучешки тении;
-чисти от кучешки зъби;
-чисти от кучешки лай!

И без това тези кучета са навсякъде (и домашните и бездомните), айде ако е възможно поне в малкото детски площадки да ги няма, а!

Вчера една майка се оплака, че в летните месеци няма седмица без да вади кърлежи от детето си, хванат от детската площадка....а тези с кучетата дават ли си сметка и това колко е опасно?!?! smile3511 smile3511 newsm61 newsm61 Имам близък, който едва не умря от кърлеж...





# 42
  • у дома
  • Мнения: 258

Иска ми се да вярвам, че можем да се преборим за чисти детски площадки:
-чисти от кучешки лайна;
-чисти от кърлежи;
-чисти от кучешки тении;
-чисти от кучешки зъби;
-чисти от кучешки лай!


Абсолютно съм съгласна! Но как да го постигнем?!?

# 43
  • у дома
  • Мнения: 258
Има подобна тема за детските площадки ето тук
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=370254.0

# 44
  • Мнения: 82
Нека пробваме с жалби.

Тази, която аз подадох е заведена в общината. Изпратиха ми мейл. Очаквам да ми отговорят.

Надявам се, че ако тези жалби станат достатъчно много, някой може да се сети за този проблем.

# 45
  • Мнения: 331
Аз се бях оплакала на директора на училището, в което ходят големите ми деца. Всяка сутрин едно огромно куче се пуска от стопанина си в училищния двор, за да си свърши работата. И това става сутрин, когато децата отиват на училище. Дори един път момченце на 7-8г посегна да го погали, а кучето почти му се нахвърли. Собственикът му се развика как можело детето да посяга така. Отговорът на директора беше от рода, че той няма правомощия. Имаме и заградено пространство-игрище с изкуствена трева. Там също се събират домашни кучета, за да могат собствениците им да ги пускат, без да се страхуват, че ще избягат. Това игрище обаче било правено от общината и трябвало да се обърна към кмета. Когато искаш да се прибере някое бездомно куче, което пречи на живущите, отговорът е: когато ухапе някого, ще си го приберем. Не виждам при тези закони какви жалби и до кого?

# 46
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 498

Точно за това се ядосвам и за това пуснах тази тема!ние не се оплакваме, Необходимо е да сме Видими

Щом защитниците на животните обичат до толкова животните, че да се обединят да ги защитават, нима ние не обичаме децата си повече, че и ние да се обединим и да се надигнем!

Ако съм сигурна,че има достатъчно майки, които да подкрепят идеята, ще организирам протест пред общината! Категорично безполезно

Това не е борба срещу животните или кучетата въобще, а срещу това те да нямат място там където играят децата ни!

Иска ми се да вярвам, че можем да се преборим за чисти детски площадки:
-чисти от кучешки лайна;фекалии
-чисти от кърлежи;
-чисти от кучешки тении;
-чисти от кучешки зъби;
-чисти от кучешки лай!

И без това тези кучета са навсякъде (и домашните и бездомните), айде ако е възможно поне в малкото детски площадки да ги няма, а!
ПОДКРЕПЯМ, ЛИЧНО, КАТО МАЙКА
Вчера една майка се оплака, че в летните месеци няма седмица без да вади кърлежи от детето си, хванат от детската площадка....а тези с кучетата дават ли си сметка и това колко е опасно?!?! smile3511 smile3511 newsm61 newsm61 Имам близък, който едва не умря от кърлеж...






# 47
  • Мнения: 2 110
И аз се присъединявам !
За чисти площадки от
-кучешки лайна
-разхождащи се кучета
-наркомани
-боклуци от граждани
 И за здрави детски играчки в градинките !

# 48
Съжалявам,че се намесвам в един толкова единодушен разговор с едно изключително различно от всички мнения,които прочетох.
Бих искала обаче да изкажа мнението си:на първо място според мен в София вече отдавна няма престижни квартали,а самата ни "столица" се превърна в най-голямото село в България. На второ място мисля,че не само кучкарите или която и да било група индивиди би следвало да се квалифицира като нарушител на обществения ред.Аз имам и дете и куче,но съм отговорна и като родител на едното и като стопанин на другото и се старая да спазвам всички норми за нормално поведение.Лично обаче съм виждала представители на така превъзнесеното от вас общество на майките да хвърлят мръсни памперси в храстите зад гърба си,които са по-близо от кофата.А мисля,че е абсолютно красноречиво и положението около пейките, на които седят същите тези майки - фасове в безумни количества и люспи от семки,с които запълват времето докато децата им на воля се засипват необеспокоявани с пясък по главите и се бият с лопатките в пясъчника.
Извинявам се на всички ,които съм обидила с този пост,но докато изсипваме пясък върху чуждите глави,както правят децата ни ,ние няма да станем европейци.

# 49
  • BG
  • Мнения: 88
Така е, aray69, права си, че има и такива невъзпитани майки, но процента на добросъвестните майки е доста по-голям в сравнение с добросъвестните кучкари. Аз лично не съм видяла НИТО един такъв да си събере изпражненията на кучето. Даже при забележка ми обясняват, че не било по средата на тротоара, а за да не пречи - в единия му край Shocked
Нямам нищо против кучетата, но само ако спазват определени правила - не искам да ги виждам на детските площадки и в училищата, а за изпражненията им - просто недоумявам как е възможно, това което се случва.

# 50
  • Мнения: 82
Да ви кажа, прави бяха всички скептици...нищо не се получи с жалбата до общината.

Хора от Столичен инспекторат наистина дойдоха. Мъж и жена. Мъжът имал детенце на 2 годинки, а жената внуче на няколко месеца. Бяха изключително любезни и безкрайно съгласни с моето възмущение, НО.... Има едно голямо "НО" нищо не могат да направят. И да се опитат да глобят някого, нямат право да му искат лични данни и документи, т.е. някой доброволно трябва да им ги даде за да му съставят акт, което на всички ни е ясно, че няма как да стане...Ако се опитат по-агресивно да изгонят някой с куче от там, онзи може да подаде жалба срещу тях в общината и те да бъдат наказани, както се било и случвало...Хората се чувстваха точно толкова безпомощни - колкото и аз.

На въпроса за ограждения поне на детските катерушки, също нищо не можело да се направи, защото било задължение на общинска фирма "Озеленяване", която нищо не правела. За табелки въпроса стои по същия начин и ме посъветваха аз да си ги направя и да си ги сложа ако искам, та поне разни бабки да не ми викат "Къде пише"...

На въпроса за кочината по тези градинки - било задължение на Озеленяване отново, но понеже те не го правели - от Столичен инспекторат пращали от време на време разни такива осъдени на обществено полезен труд да го правят, ама хора не стигали...факт, че на есен в нашата градинки се появиха едни мангета дето поне поизсякоха малко храсти и поотрязаха малко счупени и опасни клони....та те били такива осъдени на обществено полезен труд...

и накрая .....неофициално ми споделиха как бил решен проблема във Варна...с кренвирши с отрова за мишки...

Това е....ако не ме беше страх, че някое дете или бездомник може да попадне на това с удоволствие бих последвала варненския пример!

# 51
  • Мнения: 7
Браво за кренвиршите с отровата! А аз си мислех, че поне тук пишещите са хуманни хора, все пак поколение възпитават... Sick

# 52
  • Мнения: 82
Ами да "браво" е....!!!!!!!!!! Аз предпочитам да имам хуманно отношение към децата от колкото към кучетата!!!! НЕ ИСКАМ това което се случи с една баба миналата седмица, която остана без крака и с опастност за живота нахапана от кучета да се случи с моето или което и да е друго ДЕТЕ!!!!! Айде да помислиш кое е по-важно?!?!? да опазим децата и да сме хуманни към хората или към кучетата!!! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Самата дума хуманност идва с корен от "human" - ЧОВЕК

# 53
  • София
  • Мнения: 6 260
То това с кренвиршите принципно си е опасно и за децата, така че не виждам какво има толкова да му коментираме.  Wink По-добре да не оставяме общините - грижат се за площадките в междублоковите пространства, които не са със статут на парк и общинските структури (Дирекция "Зелена система") и общински фирми (Озеленяване), които стопанисват площадките в парковете, намира, докато децата ни не започнат да си играят на безопасни и чисти ДП. Това означава организиране на майките в квартала, внасяне на писма и подписки в общините, даване на гласност и т. н. Честно казано, не виждам ако възрастен човек не се е научил за цял живот, че не трябва да си изхожда кучето в детски пясъчник, как можем да го превъзпитаме. Освен да оградим площадките, а алеите за разходка на кучета да се специално обозначени, друг изход не виждам.

# 54
  • Мнения: 68
живея на центара на София една нормална плоштадка  няма навсякаде само ку4ешки акета наркомани по4ти няма здрава катерушка  или парзалка по скоро прили4ат на декор за филм на ужасите

# 55
  • Мнения: 110
И аз се присъединявам !
За чисти площадки от
-кучешки лайна
-разхождащи се кучета
-наркомани
-боклуци от граждани

Аз живея в краен квартал и направо  #Cussing out като видя на площатката зад блока майки с деца и накое куче да си върши работата а стопанина не чисти виждала съм дори и съседи да си изхвърлят боклуците през балкона а да неговорим че от "възпитани"тинейджари не остана нищо здраво на площатката Crossing Arms.
....и накрая .....неофициално ми споделиха как бил решен проблема във Варна...с кренвирши с отрова за мишки...

Това е....ако не ме беше страх, че някое дете или бездомник може да попадне на това с удоволствие бих последвала варненския пример!
Аз небих го направила въпреки че преди време глутница кучета нападнаха мен и 6 годишната ми дъщеря.

Общи условия

Активация на акаунт