Климатик по никое време

  • 1 606
  • 20
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 18 679
Стана тя, каквато стана Laughing Нашите имат сметка за парно 350 лв. за декември Crazy За януари предполагам, ще е още по-голяма. От сто години им разправям да го спрат това парно, защото такива цифри никъде никой не плаща. Пояснявам - става дума за плевенската топлофикация, малка абонатна станция, повече от половината абонати са се отказали, съответно нашите плащат загуби, по-големи от собственото си потребление и същевременно не е особено топло у тях Confused Вярно, апартаментът е голям, но пък те не пускат постоянно и навсякъде, топлят основно две стаи, третата само вечер за 2-3 часа.
Но сметката така или иначе е ужасна. Искам да им купя климатик, с надеждата, че ще им е по-евтино. Никога досега не съм се занимавала с климатици, вкъщи нямаме, защото няма нужда, съответно нищо не разбирам. Имам няколко въпроса към по-опитните:
1. Жилището е със стара дограма. Не е зле, не духа, дограмата е двойна, дървена, но просто е поостаряла вече. Все пак не е така изолирано, като новите. Ще има ли при това положение смисъл от климатика или първо да сменяме прозорците?
2. Искам да им осигуря отопление на две стаи. Това как става - с два климатика или един с някакви разклонения. А кое е по-добре?
3. Към какви климатици да се насоча - искам нещо среден клас, да не е първия боклук, но и да не е най-хайтек предложението.

И въобще каквото друго се сетите. Ще съм много благодарна Praynig

# 1
  • Мнения: 3 382
belinda, имаше цяла тема за климатици тук някъде - потърси я, има компетентни мнения.
Аз само ще отбележа от собствен опит - когато купихме, ни посъветваха да е Панасоник и да е инверторен. Квадратурата/кубатурата, която ще се отоплява, се съобразява с мощността на климатика... Млъквам, че да не кажа някоя глупост  Whistling

# 2
  • Мнения: 212
Избора на климатик си е наистина трудна задача,може да се побъркаш от разнообразие и от информация, като се заемеш #Crazy  Вкъщи  сме с Мицубиши и сме много доволни,отопляваме две стаи, но те са преходни.Марката си я бива но и цената също  Tired  Все пак инвестицията е сериозна,определено плащаме по-малко за ток,отколкото досега. thumbsup
Мисля,че няма вариант да се утопляват две стаи посредством траби или подобни неща,даже съм почти сигурна.
http://www.heatme.info/marki.html тук пише някой неща, дано са ти от полза

# 3
  • Мнения: 315
ние сме с Daikin и сме много доволни,нямахме проблем и в най големия студ

# 4
  • Мнения: 4 388
1. зависи от квадратурата-трябва да отговаря мощността на кл. с това което се очаква да топли
2.Най-добре с 2 кл. по-хубаво е от едно външно тяло с две вътрешни....не знам защо Embarassed
3.ИНВЕРТОРНИ задължително,нискотемпературни препоръчвам хаер и осака,не съм доволна от панасоник/а е доста по скъп Thinking/
 Каквото и да ползвате сградната  си остава и ще нараства  #Cussing out

Последна редакция: ср, 04 фев 2009, 09:50 от mamamari

# 5
  • София
  • Мнения: 18 679
Благодаря ви, момичета Hug Ще потърся и голямата тема и се заривам да чета.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 2 514
1. Жилището е със стара дограма.......- зависи какви средства може да се отделят, но принципно винаги е по-добре да се смени първо дограмата
2. Искам да им осигуря отопление на две стаи. Това как става - с два климатика или един с някакви разклонения. А кое е по-добре?-два отделни
3. Към какви климатици да се насоча - искам нещо среден клас, да не е първия боклук, но и да не е най-хайтек предложението-инверторните са скъпи. Както описваш ситуацията бих избрала примерно Панасоник (малайзийски) от Техномаркет.
Да се поясня, че миналата зима бяхме на същата гара с моите свекъри. Имай предвид, че гадовете от Топлофикация смучат до край  Close Те сега при подобна на описаната от теб ситуация, спряно парно само с топла вода плащат между 80 и 120 лв. на месец за малък апартамен! Т.е. към сметката за ток се добавя и една съвсем не скромна сума ежемесечно. И въпреки това не стига 360-те лв., които плащаха за парно преди 2 зими.

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 1 132
Миличка тук е темата, в която са събрани повече от компетентни люде! Peace

# 8
  • София
  • Мнения: 18 679
Да, да, вече поизчетох големите теми, много ви благодаря Hug Аз не знам всъщност как съм ги пропуснала...може би защото не ми е трябвало досега Rolling Eyes Има много полезна информация, ще ми трябва време да се ориентирам Simple Smile

# 9
  • Мнения: 4 388
Момичвта моя панасоник се обледенява напълно на ниски температури и от сервиза казаха ,че нещо не им е наред нивелацията и дупките на джаджата дето се одтича...имало го на всички модели.Тия климатици могат да ви изоставят баш в най-големия студ. #Cussing outПри покупка гледайте дупките на долната табла да са повече и по-голями PeaceИмам и хаер- е работи без проблем и на -20 само е малко по- маломощен  но не спира .А ако се продупчат още дупки на панасоника нямало да важи гаранцията...сега всяка година идват да го пренивелират а ще го дупчим като изтече гаранцията.

Последна редакция: ср, 04 фев 2009, 10:01 от mamamari

# 10
  • Мнения: 177
Ние имаме 2 панасоника 12-ки и ел-джи 18-ка(хола ни е голям).Доволна съм.Осака сложихме преди 2г.,въобще не тръгна и накарахме фирмата да си го вземе и да ни върне парите.Панасоника са най-добри.В най-големия студ ни поддържа 25градуса вкъщи. Peace

# 11
  • Бургас
  • Мнения: 1 132
Момичвта моя панасоник се обледенява напълно на ниски температури и от сервиза казаха ,че нещо не им е наред нивелацията и дупките на джаджата дето се одтича...имало го на всички модели.Тия климатици могат да ви изоставят баш в най-големия студ. #Cussing outПри покупка гледайте дупките на долната табла да са повече и по-голями PeaceИмам и хаер- е работи без проблем и на -20 само е малко по- маломощен  но не спира .А ако се продупчат още дупки на панасоника нямало да важи гаранцията...сега всяка година идват да го пренивелират а ще го дупчим като изтече гаранцията.

Разлика м/у моделите на Panasonic -
Серия "Е" е малайзийска и е най-мощна в режим отопление от всеки други инвертор в среден клас. 5г. гаранция на компресора. Не е за пренебрегване + йонизация на въздуха.
Серия "UE" e базовата серия на китайските панасоници. Липсва й функцията топъл старт.
Серия "ТЕ" е също малайзийска, също с йонизация. Вътрешното тяло е "SLIM".  Демек по-тънко.
Серия "RE" на Панасоник е китайска. Има функция топъл старт, което при базовия модел UE липсва.

На коя фирма да се спрем ?
Закупуването и монтажът на климатик, трябва да се извършва от специализирана фирма. Това уред, който изисква специфични технически познания ( климатичната техника не е стандартна битова техника, която да включим в контакта и тя да почне да функционира ). За добрата работа на климатикът е нужен качествен монтаж. Магазините като Техномаркет, Технополис и т.н. "техно", ползват услугите на подизпълнители. В списъка с подизпълнители има всякакви фирми, повечето от които работят с евтини материали и в стремежа си  да направят колкото се може повече монтажи за един ден, претрупват работата си и монтажът се оказва некачествен и климатикът не работи оптимално. В големите хипермаркети - рядко се продава качествена климатична техника от водещи световни компании.

# 12
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Момичвта моя панасоник се обледенява напълно на ниски температури и от сервиза казаха ,че нещо не им е наред нивелацията и дупките на джаджата дето се одтича...имало го на всички модели.

няма такова нещо.  Naughty
От сервиза идваха ли да замерят фреона?

# 13
  • Мнения: 2 259
Панасоник 12DKE-производител Малайзия - 3 бр. у нас .
Перфектни!

# 14
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Панасоник 12DKE-производител Малайзия - 3 бр. у нас .
Перфектни!

чукай на дърво, плюй си в пазвата и се завърти 3 пъти. Laughing

Общи условия

Активация на акаунт