Въпрос за извинени отсъствия

  • 12 423
  • 4
  •   1
Отговори
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Моля ви, кажете ми кой е нормативният документ, който урежда въпросът за отсъствията /извинени и неизвинени/.
По конкретно ме интересува на колко извинени отсъствия има право ученикът за срок.

# 1
  • Мнения: 150
Здравей!
Не знам дали има нормативен документ,но по принцип се гледа присъствието в отделните часове..детето трябва да има  минимум 1/3 присъствие в дадения предмет,ако не-отива на изпит.Според мен е строго индивидуално и зависи от учителя,но така е по правилник..
Другото е,че  ако има прекалено много отсъствия,ще ви предложат да мине на частна форма на обучение,но това е само предложение-не задължение.

# 2
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Здравей!
Не знам дали има нормативен документ,но по принцип се гледа присъствието в отделните часове..детето трябва да има  минимум 1/3 присъствие в дадения предмет,ако не-отива на изпит.Според мен е строго индивидуално и зависи от учителя,но така е по правилник..
Другото е,че  ако има прекалено много отсъствия,ще ви предложат да мине на частна форма на обучение,но това е само предложение-не задължение.



Благодаря ти много.

Би ли ми казала кой е този правилник
И също така колко са тези брой отсъствия над които предлагат частна форма на обучение и мога ли да я откажа.

# 3
  • Мнения: 150
ето какво намерих в интернет:
Чл.137

1.        Отсъствие на ученик от учебен час без уважителни причини е неизвинено отсъствие;

2.        Закъснение до 15 минути за три учебни часа без уважителни причини се счита за един учебен час неизвинено отсъствие.

Ø        При по-голям брой от 80 извинени отсъствия с решение на педагогическия съвет, ученикът може да прекъсне обучението си по болест или преминава в самостоятелна форма на обучение.


(можеш да я откажеш,те само предлагат)

Правилника не мога да го асимилирам дословно,но попитай в училището,всяко си има правилник за вътрешен ред,където има точка относно отсъствията.

# 4
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Моля ви, кажете ми кой е нормативният документ, който урежда въпросът за отсъствията /извинени и неизвинени/.
По конкретно ме интересува на колко извинени отсъствия има право ученикът за срок.
Ето го въпросния правилник: ПРАВИЛНИК за прилагане на Закона за народната просвета
А това, което те интересува:

Чл. 137. (1) Отсъствие на ученик от учебен час без уважителни причини е
неизвинено отсъствие.
(2) Закъснения до 15 минути за три учебни часа без уважителни причини се
считат за един учебен час неизвинено отсъствие.
(3) (Отм. - ДВ, бр. 53 от 2001 г.).
Чл. 137а. (Нов - ДВ, бр. 53 от 2001 г.) (1) За ученик, обучаван в дневна или
вечерна форма, чиито отсъствия не позволяват оформяне на срочна или годишна
оценка по един или няколко учебни предмета, директорът на училището по
предложение на педагогическия съвет определя със заповед условията и реда за
оценяване знанията и уменията за завършване на учебния срок и/или учебната
година.
(2) (Нова - ДВ, бр. 33 от 2003 г.) В случаите по ал. 1 ученикът повтаря класа,
когато в края на учебната година няма оформена оценка, без да са налице
уважителни причини за това.

Т.е. ако учителят прецени, че не може да оформи оценка, може и на 20 отсъствия да го предложи, може и на 100. Точната бройка в повечето случаи е определена в правилника на всяко отделно училище, с който родителите би трябвало да са запознати.

Поискай правилника на училището, но това не гарантира, че при известен брой извинени отсъствия, ученикът може да бъде предложен да полага изпит или да повтаря класа. Всичко зависи от преценката на учителите по отделните предмети и на решението на педагогическия съвет.

Общи условия

Активация на акаунт