Проблеми с нощното спане

  • 723
  • 10
  •   1
Отговори
  • Ямбол
  • Мнения: 1 092
Ух. Положението е много сложно с това нощно спане.
От около 2 седмици все става така, че малката заспива по-късно следобед, и като се събуди е свежа до много късно.
Днес пак стана така.. цял ден дивя и не спа, към 19часа вече просто не можех да я държа будна, много рев, много нещо стана ми жално и я оставих да заспи.
Разбира се както се и очакваше, тя стана след 2часа свежа като краставичка, почна да скача да дивеее да си пее, забавно е, но до една степен. Татко и се изнервя, че е на работа и т.н. Предлага "Да я нашамаря, тя ще си пореве, ще се изтощи и ще заспи", ама аз ги мразя тия начини на възпитание с шамарите и няма да я шамаря категорично! Naughty
От друга страна, се надявам всички който отговорят да ми кажат, че е вид период и ще си отмине.  Grinning
Та моля за съвети и предложения от минали през този труден нощен живот мами.

Благодаря предварително, и ако може бързичко, че ми е спешно.  Mr. Green
Не ми се стига до кавги с мъжа Crazy

P.S - Да вмъкна и проблема със спането в самостоятелна стая. Толкова много е свикнала да съм при нея, че се буди по-няколко пъти на вечер да ми прави проверки и като не съм в стаята се почва с голямото пискане и олелия, а в момента, в колко влезна в стаята автоматично задрямва (До 2мин да кажем). И аз на пръсти се изнизвам като нинджа, за да не ме чуе евентуално.
И така всичко е много забавно, обаче започна да ми се иска.. да я сложа в 20:30 в леглото след баня, да и разкажа приказка и като заспи да не се буди по 3-4 пъти и да си спи до сутринта! Еххх мечтииии  Simple Smile

# 1
  • Мнения: 135
Децата са различни и не трябва да приемаш всичко което прочетеш на 100%. Ще дам пример; синът ми проходи на 9м кипеше от енергия и от самото си раждане имаше проблем със съня, всъщност аз имах проблем със сънят му. Дъщеря ми от момента в който се роди се храни и спи като по книга. Дори и да се измори по някое време през деня дремва за час и отново си влиза в график. Синът ми обаче и до ден днешен Господ здраве да му дава, сутрин скача в 6ч и е неуморим. Когато беше малък ми беше трудно да му създам режим след като го взема от яслата, различно е ако детето си е постоянно в къщи. След като го взема, ако не вали град задължително ходехме по паркове, градинки, сладкарници,  дори в музей и на изложба съм го водила в този период/ без да претендирам, че съм постоянен посител, просто ми се изчерпаха идеите в един момент/. Прибираме се в къщи и успокояваме топката, разглеждаме книжки, редим кубчета и изобщо спокойни занимания. Всички играчки които са за на вън винаги са били в коридора по негово време. Когато дойде време за сън изработих ритуал, мием там дупе и крака, пие топло мляко да му стопли и напълни стомахчето, гушваме мечока и лягаме да го приспим. Още спи с този мечок, вече е 13г. За отделната спалня не знам, до 8г възраст спеше в нашата стая.

# 2
  • Мнения: 1 447
В момента имам същия проблем със синът ми.През деня заспива към 13 часа,става към 16 и вечер по-рано от 23 часа не си ляга.
Към 21 вече му се спи,става крив постоянно започва да мрънка,но не заспива.Слагам го в леглото и по-рано от 23 не заспива.
Не знам вече какво да го правя.Един ден реших да го оставя само един час през деня да спи,като си мислех,че вечерта ще е много изморен и
ще заспи рано,но и това не помогна.Отново заспа късно.Знам,че това е период защото и при дъщеря ми имаше такъв момент,но вече нямам
търпение да отмине.

# 3
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Запиши я на градина. Там си имат режим. През деня се уморяват достатъчно и вечер около 9-10ч заспива моята дъщеря, а сутринта си става нормално за градината.
Сега е болна и й позволявам свободен режим - когато й се спи - спи, когато не - играе.
Моята също не се отделя от мен, но вече не й се вързвам чак толкова, слагам я с различни хора да заспива и постепенно свикна да не е само с мен - с баща й, с брат й, още не сме стигнали до сама. Но съм сигурна, че е период. С голямото ми дете минах през няколко и никога не съм ги променяла аз, те сами се редуваха - първо заспиваше сам, после с мен, после искаше ръката ми, после пак сам, но в нашата стая, накрая в детската си стая до днес. И с малката ще ги мина, но може би в друг ред.
Понякога така я поставям пред свършен факт, че тя не може да се усети да протестира. Например й казвам лягай при брат си, аз имам малко работа да довърша и идвам. Тя казва, че ще ме изчака, аз се правя, че не съм я чула и я приготвям и я слагам да спи, тя се обърква, но си ляга. И докато ме дочака вече е заспала.

# 4
  • Мнения: 27 524
Запиши я на градина. Там си имат режим.

Това е добро решение, ако така продължава. Или просто, рев не рев, няма да я слагаш да спи в 19 и това е  Peace
А най-логично е просто да я вдигаш да става рано сутрин, за да спи следобед в нормално време.  Simple Smile

# 5
  • Мнения: 2 149
И н ие сме така,от лятото.Спи късен следобеден сън ,вечер ляга късно,но поне сутрин си поспива.Опитвала съм да я будя рано сутрин,но освен,че е кисела,заспива по някое време,и следобеда пак спи,аз се примирих със ситуацията.Заедно лягаме,заедно ставаме.Ако на мъжът ти не му изнася,да ляга в хола,моя така прави LaughingИма дни стои до 1.30 през ноща и с нищо не мога да я приспа.Но вечер не е много активна,не скача,не дивее,седи си кротичко,рисуваме,четем,гледаме рекламите Laughing
Вчера например стана в 10.30,цял ден не заспа,и вечерта чак в 23 с млякото заспа ShockedВсеки ден е различен,трудно ми е да й правя какъвто и да е график и режим,тя сама си определя часовете за сън и храна.А аз я следвам и се старая да се усмихвам,спокойничко и послушно ми е детенцето.Но аз не работя и не ми пречи този режим Wink
Като заспи я местя в нейното легло в нейната стая,ако посред нощ се събуди и не мога да я успокоя я вземам при мен в спалнята.

# 6
  • Мнения: 3 367
Ние практикуваме "по стаите/леглата,ако искаш спи-ако не,прави каквото искаш". М-у 2 и 4 и в 8 са си по стаите пижамосани,дъщеря ни от 3 не спи следобед и заспива към 9 вечер,но се занимава кротко.От този режим не се мърда почти по никакъв повод (пр. пътуване извън града),работи чудесно за всички (ние спим следобед уикенда и шум не търпя  Twisted Evil )и не сме имали проблеми.

# 7
  • През девет земи в десета
  • Мнения: 2 001
Ние пък сме на принципа,който където иска да спи и така дъщеря ми на 2 години и шест месеца спи при нас в момента.Лягаме си към 21ч. и до половин час е заспала,съответно като се сети за мене по среднощ,само протяга ръка,усеща,че съм там и продължава да спи.Лятото когато беше много топло сама реши,че ще си спи в нейното легло и сега очаквам да стане така,ако ли не пак ще сме тримата на спалнята,не ни пречи Peace И да вметна много често ни се случва да заспива по никое време към четири или пет часа след обяд,това обаче по никакъв начин не се отразява на вечерното спане,което мисля се дължи на факта,че спи при нас в момента и това я успокоява,съответно веднага заспива.

# 8
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 374
Децата трудно заспиват и като са превъзбудени.
За това е желателно вечер да играят по-кротки игри - да си рисуват тихо, да нареждат Лего, да не гледат телевизия.
Аз примерно по време на вечеря винаги пускам музика за фон - нещо успокояващо - класическо пиано, китара.
Режима е важен също, нашият също не търпи промени, Има точни часове на ставане, хранене, следобеден сън, игра, къпане и вечерно заспиване. Максимума който позволявам в изменение на режима е 30 мин.
Моят малък син цяла зима сам изработи режим да си ляга в 13ч на обед (както обикновенно) и да спи до 18-19ч. Но това не променяше часа на вечрното лягане - 21.30 и двете деца са по леглата.

# 9
  • Ямбол
  • Мнения: 1 092
Много ви благодаря за отговорите момичета.  bouquet
Снощи успях да я държа будна.. заспа към 20:30 и към 22 се събуди да ме търси в стаята.Като отидох почна да се глези и т.н и успях да я приспя чак към 23:30 пак, направо почвам да се ядосвам вече, даже не мога да легна да чета книга примерно защото идва и почва да пипа книгата да я разлиства и не заспива. Единственият начин да заспи е, аз си лягам, тя си ляга и не мърдаме.... ама на мене като не ми се спи.. какво? ooooh!
А и пролетта ще я записвам на ясла или направо на градина. Ама до тогава ми се иска да сме си го оправили режима. Crazy

# 10
  • Мнения: 294
Винаги е различно!
С големия до 1вата година абсолютно никакви проблеми!Цяла нощ спеше -  в отделна стая (че тогава нашата спалня нямаше място дори и за детско креватче)!Обаче след 1г.и 3.започна да вади зъби...не питай какво беше и аз вече бях бременна с малкия.До 3тата година се будеше през 30 мин. единственото което успях да уцеля беше даване на течности (обаче по един пръст в шишето с мущук на Д-р,Браун, да не се разлива) Изпиваше на вечер по 1 литър!Когато беше на 2 се роди малкия, който след 3тия месец имаше адски колики!тогава, имаше един период, когато се опитвах да спя с двамата, бях ЗОМБИ, и малкия се будеше много и на него давах течности по същия начин!Цяла нощ барман!  Crazy  cry
Само за статистика искам да споделя (защото не исках да им давам сокове, пълни с консерванти, всяка вечер правих чай; на дете се падаше да изяжда по 1 буркан мед/ за една седмица, който подслажда въпросния чай)Сметни за какви количества говоря!
Но след известно време( когато малкия сатана на 2 а големия на 4) бях много горда майка!Слагам ги двамата в отделни стаи, целувки, лека нощ и затварям вратата!Малко съм строгичка в това отношение!
Но, като си с двама не можеш едновременно да четеш приказки пък и трябва да съм справедлива!

Общи условия

Активация на акаунт