Промоция на зъбното здраве - безплатен преглед за деца.

  • 4 082
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 11
Здравейте, дъщеря ми е на 2 години и 4 месеца и едно от предните и зъбчета се руши прогресивно и е с кафеникав цвят. Съмнявам се за кариес, също има и лош дъх сутрин. С миенето на зъбките претърпяхме пълен провал, не помогнаха нито четки с принцеси и животинчета, нито примера на нейна приятелка, нито измислената от съпруга ми приказка за червейчето , което яде зъбчето. Категорично отказва да си мие зъбите или да позволи на някой да й помогне. Притеснявам се и не знам как да постъпя. При преглед със слушалки при педиатъра посинява от рев, а не мога да си представя как би стояла с отворена уста за стоматологичен преглед. В същото време не бих искала да има кафява усмивка пълна с развалени зъби, като моята когато бях малка.

# 16
  • Мнения: 20
Здравейте verkitash,
Точно за това е моята идея да помогнем на родителите.Първо  нека и ние да пробваме да обясним на дъщеря ви защо е необходимо да си мие зъбките и как.Не е сигурно, че ще помогне, но  си заслужава да се опита. Децата се респектират от авторитети.Разбира се, ако детето не желае, никой не може да го накара.Ще видим и зъбчето, което ви притеснява.Ако не е възможно да се направи друго може да го намажем с флуорен лак, който ще забави развитието на кариеса до един  следващ етап на който тя ще е по-склонна да сътрудничи.Бихме могли да направим флуорна профилактика на всички зъби-заздравява емайла.Ще обсъдим хранителните и навици и ще се опитаме да помогнем.
Можете да се свържете с мен на лични за допълнителна информация.

# 17
  • Мнения: 25
Благодаря Ви за прекрасната тема.Ако имате време, бихте ли обяснили как да мием детските зъбки, с какви четки и пасти, колко често да посещаваме стоматолог, полезно ли е децата да дъвчат дъвки /орбит детски примерно/ и кои храни гарантират здрави зъбки.

# 18
  • Мнения: 15 379
Д-р. Игнатова, здравейте! Синът ми е на 1 година и 6 месеца. Старая се да мия зъбките му поне 2 пъти дневно с Ненедент бебе и четка Орал Б. Не искам да ви описвам борбата при миенето, но забелязвам, че  въпреки моето старание са се образували налепи, особено около шийките. Какво ще ме посъветвате и само стоматолог ли може да премахне зъбната плака или с редовно и правилно четкане бих могла да се справя и сама?
Благодаря ви предварително!  bouquet

# 19
  • Мнения: 20
Здравейте sourcherry,
Моят син е на 1 годинка и 2 месеца и съвсем не е склонен стоматолог да му рови в устата:)Досещате се че аз имам огромно желание.Мисълта ми е ,че детенцето е твърде малко за клинична орална хигиена(така се нарича почистването на зъбите от стоматолог или хигиенист).По отношение на миенето на зъбките правите достатъчно,но ако и след тези ваши усилия все пак има натрупани количества плака може би ще е добре да обърнете внимание на диетата на сина ви.Тя не трябва да включва въглехидратни храни, които   залепват за зъбите(зрънчовци, бисквитки)Старайте се да му давате по-твърди храни като ябълки,варени броколи или морковчта и храненето да завършва не с десерт(кремче или кифла),а с кисело мляко или парче сиренце или кашкавал.Това регулира PH-то в устната кухина.Трябва да се храни ,а не постоянно да похапва нещо.Между храненията давайте, ако е необходимо плод или млечен продукт.Плодовите сокчета винаги разредени и по-добре да е самия плод вместо сокче.Никакви подсладени напитки(безалкохолно).Сигурно това го знаете- не трябва да го приспивате, като го оставяте сам да си пие мляко в кошарата.  Това е за което се сещам.Поздравление за грижите за зъбките  bouquetСкоро е време да го заведете за първи път на зъболекар.

# 20
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Здравейте.Имам син на 1 годинка и до скоро се гледахме двамата.Но от няколко седмици се върнах на работа.Аз съм стоматолог.И покрай разговорите с други майки забелязах, че в България има нужда от т.нар. промоция на зъбното здраве.Все още битува мнението, че детето се води на зъболекар чак когато го заболи зъбче, и това зъбче се вади ,тъй като млечни зъбки не се лекуват.Това е недопустимо!!!Та....
Аз и моята колежка в момента имаме възможност ,време и желание да прегледаме БЕЗПЛАТНО всички желаещи дечица.Ще обясним как се мият зъбките, с какви четки и пасти,как да се борим с вредните навици при дечицата, какво да очакваме във връзка със зъбките , как да реагираме при инциденти засягащи устната кухина и много други.
При нужда от информация аз винаги съм се обръщала към този форум. Искам да обявя тази инициатива тук за да достигне до колкото може повече майки.Притеснявам се да не бъде сметнато за реклама.Как да постъпя?
 д-р Надежда Игнатова


Здравей,
искам да те попитам нещо. Синът ми е на почти 9, зъбите са му в много добро състояние, но друго ме притеснява. На 6,5 години започна да сменя зъбите, смени 8, стигна до кучешките на 7,5 и оттогава не е сменял зъби и куческите си стоят без никакви намеци или клатене. нормално ли е, колко зъба трябва да е сменил до 9 годишна възраст?

# 21
  • Мнения: 20
Здравейте Mishel_  ,
Синът Ви е сменил горните и долните резци.Сега най-вероятно ще смени долните кучешки(м/у 9и10год.).Следват горните и долните премолари (му 10-12 години) и след тях вече горните кучешки(м/у 11-12 год).Както виждате всичко при синът ви е наред.Има още време до смяна на следващото зъбче

# 22
  • Мнения: 15 379
Д-р. Игнатова, благодаря ви от сърце!  bouquet
Старая се да го храня здравословно, зрънчо никога не е опитвал, бисквити и подобни не предлагам, никога не заспива с шише, винаги измиваме зъбките и тогава си ляга. Когато му предложа прясноизцеден сок (не купувам готови сокове), и след като го изпие му давам вода. Сирене обича, знам, че е полезно не само за зъбките, давам го понякога между храненията, пресни плодове също. Започнах да мия зъбките му 3 пъти дневно и мисля, че имаме напредък - зъбките са пак бели Grinning.
П.П. Забравих да ви напиша, че преди първия му рожден ден го водих на зъболекар - всичко беше наред. Смятам скоро пак да посетим кабинета!
Бъдете здрава, и вие и семейството ви!!!

# 23
  • София
  • Мнения: 426
toothworm Здравейте!Дъщеря ми е на 2 години.  От дясно и липсва резец.Аз и баща ми сме с липсващ такъв от същата страна,но аз млечния си го имах а постоянния не се появи и се оказа че нямам зародиш.Как да разбера дали тя има заротиш

# 24
  • София
  • Мнения: 679
Д-р Игнатова първо искам да ви поздравя за инациативата  bouquet

Моля за съвет Praynig
Във вторик вечерта дъщеричката ми на 2г.4м. скачайки в леглото падна и си удари горната челюст в страницата последствието е четрите горни зъбчета са набити. Веднага я заведох на дрежурен в Стоматологичния факултет, няма да описвам колко съжалих за това, но в 10.30 вечерта ходих до две клиники едната от които беше Юниордент, но се оказа, че няма нощни дрежурства. С две думи вашите колеги бяха крайно нелюбезни, че съм ги притеснила и ми отговориха, какво толкова че дъщеря ви най-вероятно ще остане без 4 зъба, нали това са й млечните и ме отпратиха с пищящо дете обляно цялото в кръв.
На следващия ден потърсих отново ваши колеги но през ноща получи страхони отоци около горната устна, скулите и носа и те ме посъветваха да изчакам няколко дни. Днес вече се показа и четвъртото зъбче, като двете който се явяват първи при почистването с кислородна вода 2-3 пъти дневно установих без да оказвам аз натиск, че се клатят. Уговорката е да се направи снимка за да се установи дали не са засегнати зародишите на постоянните зъби в понеделник, а има ли начин да успеем да спасим клатещите се зъби, забравих да спомена, че са и много изкривени в посока навътре?

# 25
  • Мнения: 20
здравейте anelka119 ,
Единствния начин да се установи дали има зародиш е чрез рентгенография.Не се притеснявайте с новите дигитални рентгени дозата на натоварвнето е намалена с 80%.И няма никакъв проблем дори и при малки деца.

# 26
  • София
  • Мнения: 426
здравейте anelka119 ,
Единствния начин да се установи дали има зародиш е чрез рентгенография.Не се притеснявайте с новите дигитални рентгени дозата на натоварвнето е намалена с 80%.И няма никакъв проблем дори и при малки деца.


А къде ме би посъветвала да я заведа на реген?Благодаря ти предварително!  bouquet

# 27
  • Мнения: 20
Здравейте villi,
Съжалявам за премеждията, които сте имали.Наистина дежурните кабинети са нещо ужасно.
При набити зъбки дo 3мм прогнозата е много добра.Изчаква се 1-2 месеца,като се очаква да започне спонтанно връщане на мястото им.За съжаление ако това не се случва зъбките трябва да бъдат екстрахирани.Също трябва да бъдат извадени зъбки, които са засегнали зародиша на постоянните зъби.Това се определя по рентгенографирта в зависимост дали върха на корена на набитите зъби е наклонен навън или навътре..Трябва да  следите за гноене от раната.Това би означавало, че се развива инфекция.Или за промяна в цвета на някой от травмираните зъби.Успех.

# 28
  • София
  • Мнения: 679
Благодаря за отговора, за наш късмет снимката показа, че постоянните зародиши не са увредени, корените на набитите зъби е наклонен навън, което също е добре. Сега ни остава само да чакаме дали ще укрепнат зъбките или ще паднат.

# 29
  • Мнения: 20
Villi,
Това е чудесна новина.Важно сега е да следите травмираните зъбки и да посетите насрочените ви прегледи за проследяване на състоянието.Ако такива не са ви насрочени свържете се с мен за инфо кога трябва да бъдат направени:)

Общи условия

Активация на акаунт