захранване на 6 месеца

  • 1 353
  • 19
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 23
здравейте мам4ета ,да ви попитам тъй като тези дни 6те захранвам бебка става на 6 месеца ( до сега  е само на кърма), та мисля да захраня с пюре на хип тиква ,взела съм от тези малките 125 гр.за захранване ,какво ви е мнението става ли с това или трябва да запо4на с не6то друго,държа да е с зелен4ук за да не го откаже после ако дам първо плод, и о6те не6то да ви попитам запо4ва  се с по 1 лъжи4ка или 2,3 ,и как д аго давам между храненията ли или преди кърмене ? благодаря предварително за отговорите ви ! Grinning Hug

# 1
  • Мнения: 349
Да, можеш да започнеш с тиква, морков или картоф. Можеш също и с каша, по твоя преценка или каквото те е посъветвал педиатъра. Можеш да започнеш с 1 или 2 лъжички, на другият ден 3-4 лъжички.
Аз започнах с морков на Хип, после тиква и след това картоф.
Ако детето е спокойно, можеш първо да предложиш пюрето, а после да го нокърмиш, ако пък е по-гладно първо го накърми и половин час след това му предложи пюрето. Детето ще си покаже как е по-добре за него.  Peace

# 2
  • Мнения: 141
В библиотеката има доста примерни схеми за захранване!Но навсякъде е казано :за дете до една година първо кърмиш,после даваш твърдата храна.И обратното след годинката.Успех!

# 3
  • Мнения: 2 376
И на нас ни предстои захранване след месец (към 6,5 месеца) според четеното до тук най-здравословната схема е: детето е винаги накърмено предварително. 40 мин след това - пюрето/кашата или каквото даваш. Нова храна се дава сутрин около 10 часа, за да имаш време да проследиш за реакция. Започва се с една лъжичка/доза. На следващия ден- две и т.н. Като се запонаете с храната изместваш яденето на обяд и даваш избраното от теб количество след кърмене. 

# 4
  • Мнения: 23
благодаря ви моми4ета за то4ните отговори  Hug   ,да ви се похваля от в4ера давам тиква на хип и засега я хареса, у4им се да ядем с лъжи4ка ,а след тиквата колко време трябва да се мине за да дам друг зелен4ук Thinking newsm78

# 5
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 817
3 до 5 дена между новите храни е добър интервал Grinning
Тоест, 3 до 5 дена даваш само познати вече храни, след това добавяш малко количество нова храна - не е нужно да е зеленчук, може да е плод или безглутенова зърнена каша, например - и постепенно увеличаваш количеството на новата храна, смесена или не с вече въведени храни, и така пак 3 до 5 дена.

# 6
  • Мнения: 317
Аз захраних с пюре тиква с картоф на Хип по препоръка на педиатъра. Иначе аз давах лъжичките така- първи ден 1, после 2,3,4 и след петия ден давах толкова пюре, колкото бебка поиска. А за интервала и аз мисля, че от 3 до 5 дни е добре!

# 7
  • Мнения: 23
много ви благодаря моми4ета ,така и аз 6те направя ,след 5 дни ще запозная бебка с нов вкус пюренце  Wink Grinning Hug

# 8
  • Мнения: 23
моми4ета,бебка се запе4е от тиквата ве4е 5 ден не е акала,много се притесних незная как да и помогна да се изака клизма ли да и направя или да и дам нещо разхлабващо Sad Rolling Eyes ooooh! newsm78,помагайте ако някой знае нещо казаха ми за круша ,но мен ме е страх да и дам да не се запе4е пове4е baby_neutral

# 9
  • София
  • Мнения: 18 679
Много странно наистина. Тиквата разхлабва доста Thinking До какво количество тиква стигна? Да не би да й идва много и да не може да го преработи? Предлагам ти два варианта, ти си прецени кой е по удачен за твоето си дете - да дадеш пюре от круша или да спреш захранването и да я оставиш два-три дни само на кърма, вероятно ще се изака. Аз лично бих пробвала крушата, но моите момчета никога не са били редовни от кърмата, затова. Ако бебето ти преди си е акало всеки ден само на кърма, просто спри да й даваш тиквата за малко и ще свърши работата Peace
А да не би пюрето да е било тиква с оризово нишесте? Я виж хубаво на етикета, че много често май пише едно, пък се оказва съвсем друго Confused

# 10
  • Мнения: 3 718
Забелязала съм, че понякога бебетата реагират със запичане на първата нова храна независимо, че тя може да се води като разхлабваща. Можеш да опиташ да я оставиш за ден два само на кърма. Можеш ти да наблегнеш в менюто си на разхлабващи храни, овесени ядки, круши (плод или сок), сливи (може сушени и сварени).
Крушата е хубав плод като за начало на захранването, не виждам причина да не продължиш с нея. На някои бебета ябълката им действа разхлабващо, но пък при други е обратното.
Можеш да опиташ да направиш нещо като масажче на бебето, като е в легнало положение хващаш крачетата и правиш "колело" с лек натиск на коремчето. Това може да помогне.

# 11
  • Мнения: 58
Здравейте мами, имам нужда от съвет. Запо4нах да захранвам сина ми след навършен 6-ти месец. По4нах с домашно пюре от морков,резредено с мляко. Не го хареса въобще, стискаше устни и плюеше каквото успеех да му дам. Така няколко дни и реших да го пробвам с оризова каша- пак плюеше и запо4на да пла4е при вида на пюрето и лъжицата. Пробвах и с купешко пюре, но не го иска. Преди пюрето го кърмя, пробвах и първо пюре, но резултатът е един- съдира се от рев. Незнам дали да продължавам да го тормозя или пък още не е готов. Какво да правя?

# 12
  • Мнения: 3 718
 ianche , няколко идейки мога да ти предложа.
1. Слагаш го с вас на масата. Докато хапвате цялото семейство е хубаво той да е част от ритуала. Можеш тогава да му предложиш лъжичка с пюре. Можеш да го оставиш с лъжица в ръка сам да бърка в паничката. Естествено, ще се цапа, ще маже, ама така ще се предизвика интерес към храната.
2. Можеш да предложиш парченце смачкан между пръстите ти зеленчук или плод директно в устата. Понякога лъжицата плаши, а детето приема с интерес хапчица от чинията на мама и от твоята ръка. Можеш да сложиш малки кубченца мек (сварен) плод или зеленчук в чинийка пред него за да опита да си вземе сам.
3. Ако не си опитвала още, пробвай да предлагаш твърдата храна около половин час след кърмене. И прецени в кой момент от деня бебето ти е най спокойно. Много бебета се изнервят ако им се предлага храна с лъжица когато са гладни, защото за тях все още истинското хапване е от гърда. Моето беше така. А понякога след кърмене изобщо не им е до пробване на нови храни. За много майки решението е да предлагат твърдата храна в един междинен момент около 20-30 минути след кърмене. 

# 13
  • Мнения: 58
Благодаря за съветите, Шаманка. 4аст от нещата съм ги пробвала-той винаги е с нас на масата, дори си мислех, 4е няма да мога да го удържа до 6-тия месец, много му е интересно как хапваме. Явно трябва да му дам малко време след кърмене, но аз му давам само малко да су4е преди пюрето, колкото да не е с празен стомах. Давам му и да си играе с лъжицата и интересно я лапа само ако е празна. Когато му я подам с пюре стиска усните и за по сигурно си подлага и езика, за да не я напахам в устата му. Пробвах да го храня и с пръст, но пак не му хареса. Явно ще станат много бавно нещата.

# 14
  • Мнения: 3 718
Спокойно, нямаш бърза работа. Много добре те разбирам как се чувстваш, когато стиска уста, но истината е, че насилието не помага, само влошава нещата. На мен ми се е искало на моменти да му изсипя паницата във врата като същевременно крещя и скубя коси, но знам, че не е това правилната посока.  Wink

# 15
  • Мнения: 23
здравейте мам4ета,тъй като успешно въведох пюренцата на моята бебка ,приема ги с охота ,въпросът ми е следният,кога мога да  запо4на да давам по цяло пюре на обяд ,демек да заместя едно хранене,вместо кърма,благодаря предварително на тези коите ще ми отговорят Hug

# 16
  • Бургас/Пз
  • Мнения: 8 441
И ние навършваме 6 месеца след два дни. От три дни започнах да давам домашно приготвено картофено пюре. Не е много ентусиазиран и му давам само по една лъжичка. Иначе от моите пръсти яде без проблеми. Решила съм да пробвам 5, ако трябва и 7дни с картофа. Може ли после да продължа с друг чист зеленчук , например морков или трябва да го прибавям към картофа???

# 17
  • Мнения: 23
да можеш да запо4не6 с друг 4ист зелен4ук ,а също можеш и да комбинираш,аз след като видях 4е приема добре тиквата, с нея запо4нах ,после дадох смесено пюренце от 2 зелен4ука ,като направих 5 дни пауза от едното пюре към другото,добре е и ти да из4ака6 след като свър6и6 с картоф4ето,от 3 до 5 дни Peace

# 18
  • В чуден свят с четири Слънца
  • Мнения: 487
И на нас ни предстои захранване след месец (към 6,5 месеца) според четеното до тук най-здравословната схема е: детето е винаги накърмено предварително. 40 мин след това - пюрето/кашата или каквото даваш. Нова храна се дава сутрин около 10 часа, за да имаш време да проследиш за реакция. Започва се с една лъжичка/доза. На следващия ден- две и т.н. Като се запонаете с храната изместваш яденето на обяд и даваш избраното от теб количество след кърмене. 
Напълно споделям, и на мен ми предстои захранване, до сега е само на кърма. Аз обаче ще започна с оризова, безмлечна каша на Хип, до годинка няма да замествам кърмене и плодовите пюрета след навършена годинка ще започна. Това ни го препоръча педиатър-алерголог, понеже детето ми е обременено с алергии от мен. Ако твоето няма обремененост, не е нужно да се чака годинката за плодовите пюрета.

# 19
  • Мнения: 3 718
Галка, сподели, моля те малко повече за тази препоръка на алерголога, че ми стана любопитно. Защо се налага да избягвате плод толкова дълго време? За всички плодове ли се отнася, а ако са термично обработени не е ли ок? Ако не те притеснява ще кажеш ли за какъв тип алергия се опасяваш?

Общи условия

Активация на акаунт