Кисело мляко в домашни условия с продукти от магазина

  • 46 098
  • 107
  •   1
Отговори
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
Пускам нова, независима тема от тази с експеримента със 7те млека, заради следните идеи - да направим тема, в която нашият опит с продукти от магазина да бъде онагледен и споделен с всички ии същевременно да отсеем некачествените продукти.
Купешкото прясно мляко също търпи да бъде "облагородявано" с разни "подобрители" и съответно малко или много да страни от натуралния продукт. Същевременно киселите млека са безчет на витрината, пресните също. Аз лично, лека полека ще експериментирам, за да си направя за себе си изводите - кои пресни и кои кисели млека ще ми допаднат на технологичния процес на квасене, а после и на вкусовите ни ( на семейството разбира се) изисквания и предпочитания.
В тая тема призовавам всички майки, които квасят в къщи или ще се запалят по идеята - да споделят опит.
Естествено, за да бъде прегледна темата и систематизирана за по-добър прочит и тълкуване - ще помоля и за снимки и кратко описание на продуктите относно киселост/консистенция/оценка.


Избрах:
-  прясно мляко ФИБЕЛА 3%(2 литра общо), срок на годност 14.02.2009 г., закупено от голям хипермаркет
 - кисело мляко БОЖЕНЦИ - 3.6%, срок на годност 14.02.2009 г., закупено от голям супермаркет
 - кисело мляко СТРАНДЖА - Български Йогурт - срок на годност 13.02.2009 г., закупено от голям супермаркет


технологията:
В 4 големи буркана (по 2 за всяко кисело мляко) добавих по около лъжица (супена) и половина кисело мляко от съответната марка.
Прясното мляко бе загрято до около 50*С, разлято в съдовете с закваска от купешко кисело мляко и прибрано на топло за 4 часа. На 4ия час млякото бе охладено.

 - жълти капачки, пълен буркан до 4/5 - БОЖЕНЦИ
 - червени капачки, пълен буркан до горе  - СТРАНДЖА/Български йогурт



Резултати:

Странджа
 - киселост - отлична
 - консистенция - много добра, суроватката отгоре е  малко в повече, но в дълбочина млякото е чудесно, стегнато, гъсто и приятно
 - идентично на вкус с това в кофичката.
оценка: Отлична




Боженци
 - киселост - отлична
 - консистенция - с повечко суроватка (цвик) и от Странджата, но в рамките на нормалното (при домашното прясно мляко тази суроватка е по-малко, но пък може това да е показател и колко е обогатено с водица прясното мляко, незная), стегнато, гъсто хубаво.
 - на вкус е различно от това в кофичката. Трудно е да опиша, но магазинското БОЖЕНЦИ има една много приятна жилка масленост, хомогенност, но в подквасеното мляко това липсва. Дали това се дължи на подобрители в кофичката, дали на качеството на прясното мляко - ще установя след време ( когато го изпробвам и с домашно краве прясно мляко без "подобрители")
оценка: Отлична

Прясно мляко Фибела - справи се чудесно, а и на вкус е много близко до домашното мляко. Аз лично го харесвам, а и след този тест още повече ме плени.

 Wink


******************************************************************************





Участват 6 кисели млека. Избрах:

- Български Чан 2.3% - Бяла мечка с. Хасково
 - Данон Баланс 3%
 - АРО кисело мляко ЯГОДА - неизвестно - производител ОМК
 - СЕРДИКА 94 2 %- с. Железница
 - MEGGLE - 20% - Хърватска
 - Селско кисело мляко- 2.3%



Технологията е известна - купешко прясно мляко ФИБЕЛА 3% - 1.9 литра и закваската от тези млека + 4 часа на топло.




1. ДАНОН БАЛАНС

 - подкасване - на вид добре, но с много суроватка
 - киселост - липсва!
 - консистенция - странна: гъсто е, леко кремаво, но не стегнато
Оценка: 2/6

2. СЕРДИКА 94 2% - с. Железница


 - подквасване - НЕ СЕ ПОДКВАСИ и в двете бурканчета! Млякото стои доста течно и има няколко парцала вътре
 - киселост - липсва
 - консистенция - зле
 - оценка 0/6


3. Селско кисело мляко 3%


 - поквасване  - отлично, с малко повече суроватка
 - киселост - отлична
 - консистенция - отлична
 - оценка 6/6


4. MEGGLE kiselo vrhnje 20% -


 - подквасване - полу
 - киселост - няма
 - консистенция - парцаливо/течно
 - оценка 0/6


5. ЧАН 2.3% - с. Бяла мечка - Хасково


 - подквасване - много добре
 - киселост - много добре
 - консистенция - отлична
 - оценка 5/6

6. Аро кисело мляко ЯГОДА - ОМК

 - подквасване - не много добре
- коселост - липсва
 - консистенция - кремаво-лигава
 - оценка 1/6



Малко изводи от днешния експеримент:
Открих един качествен продукт, един много добър и  останалото .... меко казано компромиси, а ако бъда откровена - боклуци. Съжалявам за силния израз, той си е единствено на база мои (и контролни от на мъжа ми, който първо опитваше и после четеше надписи) впечатления, но ... да се продават на пазара "млека", които да се водят "кисело мляко" и същевременно да не могат да подквасят, не е редно.



Последна редакция: пт, 27 фев 2009, 13:20 от Бу

# 1
  • София
  • Мнения: 3 814
Lioness , браво за идеята!  bouquet
Аз също съм решила да експериментирам с купено прясно мляко, да направя кисело мляко и сирене. Но може би другата седмица ще дам резултати и снимки. Simple Smile

# 2
  • софия
  • Мнения: 25 202
  bouquet  bouquet
Нямам идея от къде имаш сили и време, но ОГРОМНО БЛАГОДАРЯ! Сега смело ще купувам Боженци. Много ми е вкусно  chef Благодаря и за прясното, "когато кравичката е далеч, а магазинът е наблизо."  Hug

# 3
  • Мнения: 518
Не съм виждала Боженци във Варна  Confused

# 4
  • Мнения: 2 132
И ние взимахме Боженци, но от както купуваме БИО изобщо не сме го взимали. Кой знае какво слагат в него, за да изглежда така плътно. След като видях как изглежда био млякото със същите % масленост не бих си купила Боженци пак.

# 5
  • софия
  • Мнения: 25 202
И ние взимахме Боженци, но от както купуваме БИО изобщо не сме го взимали. Кой знае какво слагат в него, за да изглежда така плътно. След като видях как изглежда био млякото със същите % масленост не бих си купила Боженци пак.
Ако има нещо, което не трябва да го има, няма да може добре да подкваси прясното мляко (което не е така, видно от опита на Лъвичка).

# 6
  • София
  • Мнения: 3 814
Да се поправя за кисело мляко Боженци 2% - на етикета не пише растителна мазнина, а 10.5% сухо вещество, затова спрях да го купувам.
Цитатът е от тази тема.

# 7
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
Аз го написах и по-горе, но ще се повторя  - киселото мляко БОЖЕНЦИ не е на вкус като киселото мляко, създадено от закваска Боженци...
Че млякото се подкваси - чудесно!
Но защо има такава фрапираща разлика???
Купешкото страшно ми хареса на вкус, но на фона на това, че имам впечатления върху абсолютно натурален продукт ( истинско краве мляко с домашна закваска, даваща чудесен балансиран вкус на пълномасленото натурално краве мляко), то съм сигурна за себе си, че в Боженци-купешко има добавки.
Все пак - въпрос на субективно мнение  Wink, с което не задължавам никого.

# 8
  • Мнения: 2 132
А на това с 3,6% пише, че има 12,1% сухо вещество на 100гр. Какво е това сухо вещество и не трябва ли в киселото мляко да има само мляко и бактерии? newsm78 Иначе пише ''не съдържа консерванти и подобрители''. За сгъстители и други елементи нищо не пишат Simple Smile

Последна редакция: чт, 12 фев 2009, 00:16 от JeniB

# 9
  • Бургас
  • Мнения: 1 128
но поне купеното прясно мляко ФИБЕЛА 3% се подквасва, значи става за консумация.

# 10
  • Мнения: 22 521
Сухото вещество навярно е сухо мляко,защото е по-евтино и трайно,от прясното.

# 11
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 530
Фибелата при мен даде лош резултат, отказала съм се от нея. Тази тема не е ли по-скоро за готварския? Имам и една препоръка - линк към темата за експеримента със седемте млека. Peace

# 12
  • Мнения: 958
Много интересно, аз пък мсилех че пастьоризираното мляко, не става за подквасване.
Явно съм се лъгала  newsm78
Мисля да пробвам и аз да подквася.

# 13
  • Мнения: 2 531
Купувам БОР ЧВОР , което не е изпробвано тук, но при мен дава отлични резултати ! Пробвах едно мляко СЕРДИКА ЗА ДЕЦА  за закваска и стана СУПЕР!!!!

# 14
  • Мнения: 22
Момичета темата е чудесна, допада ми защото бих могла да споделя своя опит. Ние кисело мляко не купуваме не помня от кога, аз си го квася и винаги става много хубаво без суроватка и гъсто, обаче прясното мляко което купувам е домашно. Сварявам млякото и го оставям да се охлади до температура около 45 градуса (като потопиш кутрето си да не ти пари и да можеш да го държиш спокойно). Сипвам млякото в буркани и на един буркан слагам 1 1/2 с.л. с камарка кисело мляко, като всичкото кисело мляко за подквасата го смесвам са малко прясно топло мляко и го разбърквам добре и след това прибавям по равни количества в бурканите. Затварям ги слагам ги в найлонова чантичка и ги завивам много добре (аз ги завивам с одеяло) и така ги държа 2 1/2 максимум 3 часа след което охлаждам (зимата на терасата). Ако млякото стои повече от 3 часа излиза суроватка.
За подкваса използвам моето си квасено мляко, което понякога става кисело и тогава си купувам от магазина кисело за подкваса като не гледам особено каква марка е (и с данон) съм квасила и започвам от начало процеса доката не започне да ми киселее и моето(което става за около половин година).
И един съвет за да ви става гъсто млякото може да сварявате прясното по-дълго, аз го варя 10 мин.
Успех на желаещите да хапват хубаво мляко. Peace

# 15
  • Мнения: 502
     Това е може би една от най-ценните теми в този форум. Ще пусна линк към нея в темата за сирената в Клюкарника,за да я видят повече хора. Ще следя всичките ти експерименти, Лъвице. Може би е наивно да мисля така,но бихме могли по този начин да попречим на безсъвестните производители да пласират стоката си. Когато всеки започне да търси и купува само качествени марки,пазарът ще се регулира според търсенето.

# 16
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
 Mr. Green ето и експеримента от днес  Mr. Green


Участват 6 кисели млека. Избрах:

- Български Чан 2.3% - Бяла мечка с. Хасково
 - Данон Баланс 3%
 - АРО кисело мляко ЯГОДА - неизвестно - производител ОМК
 - СЕРДИКА 94 2 %- с. Железница
 - MEGGLE - 20% - Хърватска
 - Селско кисело мляко- 2.3%



Технологията е известна - купешко прясно мляко ФИБЕЛА 3% - 1.9 литра и закваската от тези млека + 4 часа на топло.




1. ДАНОН БАЛАНС

 - подкасване - на вид добре, но с много суроватка
 - киселост - липсва!
 - консистенция - странна: гъсто е, леко кремаво, но не стегнато
Оценка: 2/6

2. СЕРДИКА 94 2% - с. Железница


 - подквасване - НЕ СЕ ПОДКВАСИ и в двете бурканчета! Млякото стои доста течно и има няколко парцала вътре
 - киселост - липсва
 - консистенция - зле
 - оценка 0/6


3. Селско кисело мляко 3%


 - поквасване  - отлично, с малко повече суроватка
 - киселост - отлична
 - консистенция - отлична
 - оценка 6/6


4. MEGGLE kiselo vrhnje 20% -


 - подквасване - полу
 - киселост - няма
 - консистенция - парцаливо/течно
 - оценка 0/6


5. ЧАН 2.3% - с. Бяла мечка - Хасково


 - подквасване - много добре
 - киселост - много добре
 - консистенция - отлична
 - оценка 5/6

6. Аро кисело мляко ЯГОДА - ОМК

 - подквасване - не много добре
- коселост - липсва
 - консистенция - кремаво-лигава
 - оценка 1/6



Малко изводи от днешния експеримент:
Открих един качествен продукт, един много добър и  останалото .... меко казано компромиси, а ако бъда откровена - боклуци. Съжалявам за силния израз, той си е единствено на база мои (и контролни от на мъжа ми, който първо опитваше и после четеше надписи) впечатления, но ... да се продават на пазара "млека", които да се водят "кисело мляко" и същевременно да не могат да подквасят, не е редно.

# 17
  • Мнения: 3 830
Изчетох цялата тема много внимателно и благодаря, че авторката си прави тези експерименти и ни осведомява.  bouquet

Купуваме Родопея и Тонус най-често и ще взема и аз да си направя експеримент с тези две млека и още някои, които купуваме понякога. А как обичам кисело мляко... Rolling Eyes


# 18
  • София
  • Мнения: 6 356
А на това с 3,6% пише, че има 12,1% сухо вещество на 100гр. Какво е това сухо вещество и не трябва ли в киселото мляко да има само мляко и бактерии? newsm78 Иначе пише ''не съдържа консерванти и подобрители''. За сгъстители и други елементи нищо не пишат Simple Smile

12% сухо вещество означава, че останалите 88% са вода! това няма нищо общо с процента масленост, нито със състава! и не значи, че е сухо мляко!
ох, припомнете си малко уроците от училище...


Lioness, Meggle 20% kiselo vrhnje НЕ Е кисело мляко, а заквасена сметана - отчиташ ли този факт?

# 19
  • Мнения: 3 830
А на това с 3,6% пише, че има 12,1% сухо вещество на 100гр. Какво е това сухо вещество и не трябва ли в киселото мляко да има само мляко и бактерии? newsm78 Иначе пише ''не съдържа консерванти и подобрители''. За сгъстители и други елементи нищо не пишат Simple Smile

12% сухо вещество означава, че останалите 88% са вода! това няма нищо общо с процента масленост, нито със състава! и не значи, че е сухо мляко!
ох, припомнете си малко уроците от училище...


Lioness, Meggle 20% kiselo vrhnje НЕ Е кисело мляко, а заквасена сметана - отчиташ ли този факт?

И на мен ми се стори чудно с такава висока масленост. Rolling Eyes

# 20
  • София
  • Мнения: 708
Колко според вас може да е срока на годност на едно истинско прясно мляко? Питам, защото бяхме купили Елена, която имаше срок 2 месеца  Shocked
И наистина след отваряне за 1 месец изобщо не се развали?!

# 21
  • Мнения: 3 830
С тази технология UHT срокът на годност се удължава доста, ама два месеца е много време... Thinking

# 22
  • Мнения: 2 336
Аз подквасих с Нашенско 4,6% но леко се влачеше иначе се получи че добре, а за Данон-а баба ми е пробвала /редовно подквасва/ направо се точи и нищо не става. Смятам да пробвам с Родопея, защото то ми се струва добро  Peace

# 23
  • Мнения: 197
Записвам се да следя. Имам възможност често да опитвам домашно прясно мляко от село и да го сравнявам с вкуса на купешкото от магазина. Не знам дали аз си въобразявам, но двата вкуса много се различават. Млеката от марките, които са на разположение в близките ми магазини имат вкус на сметана за готвене, или нещо такова. Абе доста ми е различно от вкуса на домашното мляко. Понякога си мечтая да имаше бърз и евтин начин всеки сам да проверява в лаборатория какво точно има в храната му, щом като няма кой да я контролира и гарантира за качеството и. Представяте ли си - за в бъдеще всеки в България с лична домашна лаборатория ... Joy

 newsm64

# 24
  • в резерват
  • Мнения: 3 722
А някакви отзиви за млеката на Верея имате ли?

# 25
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
 Flutter моите лични:
 - прясно мляко 3% - много добро
 - кисело мляко 2.9 % Верея - трагедия Crazy

Виж експеримента със 7те кисели млека.

# 26
  • Мнения: 142
С Родопея става. Аз съм квасила и става супер! Peace

# 27
  • Мнения: 2 336
Лъвичке, в  другата тема са изтрити снимките които беше качила, за това не може да се види нагледно  Sad

# 28
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
Лъвичке, в  другата тема са изтрити снимките които беше качила, за това не може да се види нагледно  Sad

 Blush там са снимките  Wink

# 29
  • Мнения: 2 336
Лъвичке, в  другата тема са изтрити снимките които беше качила, за това не може да се види нагледно  Sad

 Blush там са снимките  Wink
съжалявам, вчера сутринта не ми ги даваше  Rolling Eyes

# 30
  • Мнения: 388
Хе хе
аз съм точно за тук... съжалявам само че не направих снимки да покажа нагледно...

Аз направих следния експеримент - прясно мляко Фибела, UHT 3,6% (или 3%... но то е само едно с такъв процент) заквасих с "На Баба" и "Елена 2%"
Успоредно с това заквасих и прясно мляко "Герма", пак 3 или 3,6%, също с "На Баба" и "Елена 2%"... Идеята ми беше да тествам едновременно как се спрявят различните пресни млека при закваска, а също и как се справят закваските при едно и също мляко.
Двете млека ги варих еднакво време и ги заквасих с по 2ч.л. кисело мляко на едно малко бурканче от лютеница "Олинеза" (те са малко по-големи от обикновенните пюрени). Завих ги в одеало и ги оставих върху топлата печка цяла вечер, с идеята че те ще си изстинат след 4-5 часа и мога да ги отворя на сутринта (технологията е на свекърва ми, която успешно е квасила мляко преди време).

Искам да отбележа предварително, че прясното мляко "Герма", за мое най-голям разочарование, още като го изсипах от кутията имаше силен мирис, а като го опитах - и вкус, на ванилия!!! Все едно съм си купила ванилов сладолед, оставила съм го да се разтопи и после съм го разредила с вода...
Това го споменавам защото в последствие имаше известно влияние върху вкуса на киселото мляко
Освен това, млякото "На Баба" с което заквасвах ми се стори доста кремообразно (за първи път купувах такова), не като истинско кисело мляко

Резултатите на следващата сутрин бяха:

1. Прясно мляко Герма заквасено с Елена
- приятно кисело , дори повече отколкото аз обичам (но аз не обичам много кисело), но пък беше по-малко кисело отколкото млякото с което заквасих
- на консистенция изглеждаше доста добре, имаше отделена вода, но не беше много...
- на вкус също беше много добро
Общо взето, като изключим ваниловия аромат, останалото се доближаваше най- много до представата ми за кисело мляко

2. Прясно мляко Фибела UHT заквасено с Елена
- приятно кисело, по-малко от Герма
- на консистенция беше добре, гъсто, със съвсем лек намек за кремообразно, имаше си и водичка, но не много
- на вкус беше много добро

3. Прясно мляко Герма заквасено с "На Баба"
- не беше много кисело, по-скоро леко киселеещо
- на консистенция - гъсто, въпреки че имаше отделена водичка, но беше и доста кремообразно
- на вкус - като ванилово кисело крем-мляко... предполагам от есенцията в прясното... напомни ми на едно от първите млека с есенции които пуснаха Данон...

4. Прясно млеко Фибела UHT заквасено с "На Баба"
- не беше много кисело, по-скоро леко киселеещо (предполагам че заради закваската и двете млека не бяха много кисели)
- на консистенция - гъсто, доста кремообразно, въпреки че имаше отделена вода
- на вкус - като кисело крем-мляко... разликата с Герма беше предимно във ваниловия вкус, но ми се стори повече като кисело мляко отколкото Герма

Общия резултат е: най-много ми хареса как се получиха млеката заквасени с "Елена", като най-добро беше Герма(въпреки че имаше ванилов вкус) и предполагам че с някой друг представител на не-UHT млеката ще е още по-добре, след това Фибела UHT. Млеката заквасени с "На Баба" станаха доста кремообразни, с консистенция близка до тази на закваската, най-добро от тях беше Фибела UHT и след него идва  Герма.

Ами това е... късно видях темата иначе щях да направя снимки и да кача и тях...

Сега съм намислила да експериментирам с прясно мляко Роса - имам някакво предпочитание към него, а и на опаковката пише че е без консерванти и че може да се консумира до 4 дена след отварянето, което ме навежда на мисълта че може би има нещо истинско в него...
Така че... очаквайте продължение  Mr. Green

# 31
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
 супер!  bouquet

# 32
  • Мнения: 127
lioness, надявам се приемаш помощ в експериментирането? Embarassed

аз отскоро се "запалих" по квасенето на мляко. много обичам кисело мляко, особено домашно, а сега покрай малкия като прояде кисело мляко, много ми се ще да не яде боклуци. много ми харесаха твоите нагледни експерименти и реших и аз да направя за себе си, да тествам млеката, които си мисля, че са хубави, и да споделя и с вас, може би на някой ще му е полезно Simple Smile

тази сутрин ходихме до ХИТ и закупих 5 вида прясно мляко и 2 вида кисело мляко за закваска. вкъщи имам малко останало домашно мляко - заквасено от прясно мляко от доверена крава и закваска с домашно кисело мляко от (непроверен) комшия.
прилагам малко снимки да не изброявам:






заквасването тече в момента, очаквайте резултати в следващия епизод (да има тръпка) Mr. Green

Последна редакция: сб, 21 фев 2009, 14:59 от Пипи

# 33
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
Пипи     bouquet, поздравления!!!
Ето точно такава ми беше идеята на тази тема - да се съберем повечко хора и да тестваме киселите и пресните млека на пазара  Blush! Независими една от друга, но резултатите - нагледни и конкретни!
Със сигурност ще отсеем боклуците от качествената стока!
Страхотно и за инициативата и за положения и онагледен труд!


И аз съм приготвила продуктите за експеримент с нови 6-7 кисели млека  Sunglasses, само да ми остане малко временце.

# 34
  • Мнения: 2 132
А каква е разликите на пресните млека Фибела, Ханско и Верея при положение, че са на една и съща компания? newsm78

# 35
  • Мнения: 127
не знаех, че фибела и ханско също са на ОМК Embarassed
ама... все пак е проба някаква...
аз принципно съм фен на верея, но след като прочетох резултатите от другата тема на lioness, доста се разочаровах. обаче понеже ги опитах всички млека, мога да кажа, че верея със сигурност е по-различно на вкус от фибела и ханско, по-сладко е. а това био-то, немското... то има вкус на изкуствено Rolling Eyes
гледам че на външен вид всичко се е заквасило, сега ги сложих във фризера за малко, след малко и дегустацията.
забравих да кажа, че подквасването го правя в тенджера под налягане, ако някой го интересува "рецептата", ще я напиша.

# 36
  • Мнения: 2 132
И аз до преди седмица не знаех. Но мъжът ми се върна преди една седмица от магазина с 3 кофички кисело мляко - верея, ханско и фибела. Аз му казах, че точно Вереята не се е подквасила и погледнах другите 2, и видях, че са на ОМК. Предполагам, че има някаква разлика.
И 3-те кисели млека така си седят в хладилника неотворени. Това с йода сигурно ли е и от къде може да се купи? Така и така не ги ядем, поне да направя опити Laughing

# 37
  • София
  • Мнения: 3 814
Йод можеш да купиш от аптеката. Peace
Аз правя сирене в момента с купено прясно мляко, но резултат ще дам по-късно. Wink

# 38
  • Мнения: 493
Искам да ви попитам нещо-от известно време подквасвам мляко,което е домашно с киселото на Баба.Винаги ми става много гъсто,но малко се точи едно такова.Примерно ако го подквася вечерта късно към 12 го оставям завито до сутринта в 6,30 защото ставам тогава да правя АМ на малката.Слагам го в хладилника и по обед хапваме.Интересно ми е защо се точи и къде греша.Заквасвам го на 38;38,5 градуса.Немога да определя кисело ли е,сладко ли,знам само,че няма нищо общо с купеното.Всички много го харесват,само ако мога да го докарам да не се точи така.На 1 голям буркан,салгам 2 лъжици кисело мляко.Казах ви всичко,сега вие си кажете мнението.

# 39
  • Мнения: 127
мдааа...
ето и резултатите Simple Smile

като цяло съм приятно изненадана от това, че всички млека се заквасиха. за закваска използвах Елена 3.6%, Елби 3.6% и домашно кисело мляко. радвам се, че Елена и Елби показаха същите резултати, като домашното... е, поне на външен вид. като общ извод мога да кажа, че най-вкусни бяха млеката заквасени с домашно, следвани от тези с Елби. от изпробваните - Елена-та е на последно място. отнася се за всички видове прясно мляко. не съм правила снимки, защото на външен вид всички изглеждаха добре. не като овчето, да се режат с нож, но достатъчно гъсти за краве мляко. ето и подробности (оценките по шестобалната система /2-слаб, 6-отличен/ са консенсусни на мен и мъжа ми):

1. прясно Верея 3.6% заквасено с Елена:
гъстота: 5
вкус: 3

2. прясно Верея 3.6% заквасено с Елби
гъстота: 5
вкус: 6

3. прясно Фибела заквасено с Елби:
гъстота: 5
вкус: 5

4. прясно Фобела заквасено с домашно:
гъстота: 6
вкус: 6

5. прясно Роса 1.5% заквасено с домашно:
гъстота: 4
вкус: 5

6. прясно Роса заквасено с Елби
гъстота: 4
вкус: 4

7. прясно Роса заквасено с Елена:
гъстота: 4
вкус: 3
 
8. прясно Ханско заквасено с домашно:
гъстота: 4
вкус: 5

9. прясно Ханско заквасено с Елби
гъстота: 5
вкус: 2

10. прясно ханско заквасено с Елена
гъстота: 4
вкус: 4

11. био прясно заквасено с домашно
гъстота: 5
вкус: 2

12. био прясно заквасено с Елби
гъстота: 5
вкус: 2+

13. био прясно заквасено с Елена
гъстота: 6
вкус: 2

извод: най-добрият вкус получих с Фибела и домашна закваска. като цяло мога да кажа, че съм доволна от пресните млека Фибела и Верея. Ханското, въпреки че е на същата компания, е с по-ниско качество. росата - не бих заложила на нея, нооо... все пак е 1.5%, не знам дали има други %, ако има, бих пробвала с пълномаслено от тази марка. БИО млякото от немски крави - отврааааат!!! и самото прясно мляко и киселото, имат ужасен вкус... на нещо изкуствено... не мога да го определя по-точно, сладнее и има странен аромат. не знам немските био крави ли са дефектни или снасят сухо мляко... възмутена съм!!! все пак има етикет БИО, и е 2 пъти по-скъпо!
и все пак съм приятно изненадана че се получи кисело мляко от купешките продукти, особено след днешното предаване на БТВ репортерите.
а мъжо каза да не съм посмяла да дам БИО мляко на детето.
надявам се да ви е от полза Hug

Галева, откъде купуваш мая за сирене?

# 40
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
 smile3501

Страхотни експериментаторки сте! Брависимо! Ще се възползвам от опита ви!

А мая за сирене съм виждала в много хранителин магазини. Но не съм се заглеждала за конкретни марки.

# 41
  • Мнения: 2 132
А сигурна ли си, че био млякото не е било развалено?

# 42
  • Мнения: 388
росата - не бих заложила на нея, нооо... все пак е 1.5%, не знам дали има други %, ако има, бих пробвала с пълномаслено от тази марка.

Галева, откъде купуваш мая за сирене?

Имат, аз съм взела сега 3% и мисля да заквася утре-вдругиден ако ми остане време (предполагам че ще направя експеримент само с Елена, без други за сравнение, но пак ще пиша как е станало).

И аз гледах днес по БТВ и ме хвана ентусиазма да пробвам сирене в домашни условия... ама пусто не знам как се прави... някой ако може да ми каже, веднага се захващам с експериментите  Flutter (и за кашкавала също ми е интересно)

# 43
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Утре ще се обадя да питам баща ми как точно правят сиренето и ще докладвам!  Peace Че аз съм позабравила!  Blush

# 44
  • София
  • Мнения: 6 356
Пипи, напиши рецептата за подквасването в тенджера под налягане, моля.

# 45
  • София
  • Мнения: 3 814
Пипи , маята я купих от едно малко павилионче на Женския пазар, като се подмине ул. Симеон посока Сливница се пада от дясната страна. Peace
краставичка , ето една тема за приготвяне на кисело мляко и сирене в домашни условия.  Hug

Последна редакция: нд, 22 фев 2009, 17:43 от Гелева

# 46
  • Мнения: 799
И аз мисля да пробвам - с Фибела 3% и Роса 3% прясно и Сердика 2% и Елби 2% кисело.
Но имам няколко блиц въпроса по технологията:
1. След като сложа закваската в бурканите и ги увия в одеало, мога ли да ги сложа до/върху парното, за да ги поддържам топли?
2. След 3-4 часа (преди да пъхна бурканите в хладилника) мога ли да разбера дали съм успяла или дали трябва да изчакам още малко?

# 47
  • Мнения: 127
Пипи, напиши рецептата за подквасването в тенджера под налягане, моля.

слагаш в тенджерата 1 пръст вода, държиш я на котлона докато се отвори винтила, после я махаш от котлона и я оставяш затворена за 20-тина минути. после я отваряш, изсипваш водата и нареждаш вътре бурканчетата с прясното мляко и закваската. затваряш я херметически и я оставяш някъде където да не се друса или размества за 5 часа. после се слагат на хладно бурканчетата.

А сигурна ли си, че био млякото не е било развалено?

в срок на годност си беше, то нямаше лош вкус, просто доста сладникав и изкуствен.

краставичка, кажи за Росата после. аз мисля, че е хубаво мляко и се надявам, че не станаха хубави, защото беше ниско маслено. ама... така е като блея като пазарувам Simple Smile
иначе за мен Елби е по-добро от Елена, но като цяло и двете са добри и що годе истински.

# 48
  • Мнения: 187
мдааа...
ето и резултатите Simple Smile

 БИО млякото от немски крави - отврааааат!!! и самото прясно мляко и киселото, имат ужасен вкус... на нещо изкуствено... не мога да го определя по-точно, сладнее и има странен аромат. не знам немските био крави ли са дефектни или снасят сухо мляко... възмутена съм!!! все пак има етикет БИО, и е 2 пъти по-скъпо!

а мъжо каза да не съм посмяла да дам БИО мляко на детето.
надявам се да ви е от полза Hug



За кое БИО мляко става въпрос ? Ние купуваме едно такова със зелен надпис БИО. Пише, че  от Троянския балкан са кравите, а инече го квасят в Мало Бучино. Това мляко ли не сте харесали, защото ние го купуваме вече повече от 2 години и го намираме за добро и имащо много по-различен вкус от другите кисели млека.

# 49
  • Мнения: 2 132
мдааа...
ето и резултатите Simple Smile

 БИО млякото от немски крави - отврааааат!!! и самото прясно мляко и киселото, имат ужасен вкус... на нещо изкуствено... не мога да го определя по-точно, сладнее и има странен аромат. не знам немските био крави ли са дефектни или снасят сухо мляко... възмутена съм!!! все пак има етикет БИО, и е 2 пъти по-скъпо!

а мъжо каза да не съм посмяла да дам БИО мляко на детето.
надявам се да ви е от полза Hug




За кое БИО мляко става въпрос ? Ние купуваме едно такова със зелен надпис БИО. Пише, че  от Троянския балкан са кравите, а инече го квасят в Мало Бучино. Това мляко ли не сте харесали, защото ние го купуваме вече повече от 2 години и го намираме за добро и имащо много по-различен вкус от другите кисели млека.
Не. За едно немско прясно мляко става въпрос.

# 50
  • Мнения: 799
Сега подквасих прясно мляко Верея 3% с Елена 3,6% и биволско на Бор Чвор 7%. Като за първи опит направих 2 бурканчета от детски храни и ги набутах в термочантата на детето  Mr. Green. Към 12 ще видя какво е станало (ще са минали 4 часа).

# 51
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
НОВ ЕКСПЕРИМЕНТ  Peace


Продължавам с прясно мляко ФИБЕЛА - 3 % и 4 кисели млека. Технологията съм я описвала в темата вече няколко пъти.


1. НА БАБА 4.5%



Признавам си, че от този резултат останах изумена. Това мляко се подкваси чудесно, в двете бурканчета ( а направих и 3ти голям) резултатите бяха - МНОГО ГЪСТО, без суроватка, сякаш е пълно със сгъстители. Да, ама не. Прясното мляко е купешко, а полученото кисело мляко бе досущ като в кофичката. До този момент, при всичките ми експерименти ,не бях открила толкова гъст и хубав продукт на домашното заквасване  Peace

Консистенция - отлична, липса на суроватка
Киселост - отлична
Гъстота - отлична, стегнато, не се разпадна в лъжичката

2. ГЕРМА 3.7%

Това мляко също ме очуди. Целенасочено употребих за закваска мляко, което бе с 20 дни по-старо от срока му на годност. На вкус млякото от кофичката бе добро, даже не киселееше. Резултатът - отново добро мляко. На вкус даже не бе особено кисело.

Консистенция - добра,  със суроватка в умерени количества.
Киселост - не особено кисело.
Гъстота - относително не много гъсто


3. БОР ЧВОР 2 %

Много добър продукт.

консистенция - чудесна, почти без суроватка
киселост - отлична
гъстота - отлична

4. ПЪРШЕВИЦА 2%


Трябва да си призная, че тази пършевица с по-слабата масленост се подкваси страхотно добре за разлика от 3.6%, която я квасих в домашно краве мляко. И на вкус и на вид си стана много добре, единствено киселата жилка не е на високо ниво, т.е. да е приятно лека, а по-скоро липсваща
консистенция - много добра, с малко суроватка
киселост - средно
гъстота - много добре

Изводи: от този експеринет си открих един от моите фаворити, с които занапред ще си подквасвам киселото мляко.
Установих, че 2% млека си имат достатъчно бактерии, за да направят чудесен продукт в домашни условия, та даже твърдя, че са с по-добър резултат от млеката от 3.6%  Wink


# 52
  • Мнения: 799
И аз да се отчета:
1. прясно Верея 3% + кисело Елена 3,6% = става. Полученият резултат е същия като оригинала в кофичката.
2. прусно Верея 3% + биволско кисело Бор-чвор 7% = горе-долу. Оригиналът в кофичката е по-сметанов, моето производство е като по-гадничка сметана. Иначе на гъстота е ОК.
Термочантата на детето свърши чудесна работа, а пък събира и 4 булканчета от детски храни.

И да попитам: целта на експеримента нали е да видим кои продукти са годни за употреба, и кои не?

# 53
Момичета, пробвайте с новото био прясно мляко, заквасено с био кисело. Ама не с онезе UHT, на които всичко им е избито и кьорава бактерия няма остатала жива. Вчера си купих прясно млако. Малко е кофти, че е само с пет дни срок на годносто ама за мен тома е гаранция, че е истинско и няма консерванти. Сега ще направя опит и аз да квася, въпреки че в  кухнята съм като в музей Stuck Out Tongue.

# 54
  • Мнения: 187
Момичета, пробвайте с новото био прясно мляко, заквасено с био кисело. Ама не с онезе UHT, на които всичко им е избито и кьорава бактерия няма остатала жива. Вчера си купих прясно млако. Малко е кофти, че е само с пет дни срок на годносто ама за мен тома е гаранция, че е истинско и няма консерванти. Сега ще направя опит и аз да квася, въпреки че в  кухнята съм като в музей Stuck Out Tongue.

Аз също мисля, че това е добра идея. Трябва да имате впредвид, че българското квасено краве мляко не е гъсто и не е много плътно. То е с по-лек вкус и не плътна консистенция, също така нормално  се отделя суроватка . Това го казвам, защото от години съм набюдавала как се кваси в домашни условия и какво се получава при квасене на краве мляко от крава с домашна закваска. Под домашна закваска разбирам такава, предавана от баба на баба, от съседка на съседка  в селото. Както писах по-горе от повече от 2 години в къщи ядем само БИО кисело мляко със зелените надписи и когато рядко се случи да купим някое друго /напримел ЕЛ БИ/ определено има ОГРАМНА РАЗЛИКА.  В БИО киселото мляко има суроватка и то не е така гъсто, гъсто ще е ако е биволско или овче. Така,че при квасенето в домашни условия, мисля,че не трябва да  се търси като резултат плътност и гъстота, а по-скоро  да се търси вкуса да е на истинско българско мляко.

# 55
  • Мнения: 16
здравейте, надявам се че няма да ви разочаровам. В университета изучавах предмет за преработка на селскостопанските продукти, та там професорката ни показа как се заквасва дори сухо мляко.Така че подквасването или не на едно мляко не доказва неговото качество. Единственото сигурно нещо е който може да си купува домашно мляко и да го закваси, ката няколко пъти мое да използва собствената си продукция като подкваса.

# 56
  • София
  • Мнения: 6 356
Така че подквасването или не на едно мляко не доказва неговото качество. Единственото сигурно нещо е който може да си купува домашно мляко и да го закваси, ката няколко пъти мое да използва собствената си продукция като подкваса.

може и да греша, но си мисля, че има смисъл дори и заквасването в домашни условия на купено от магазина прясно мляко. така поне се избягва неяснотата около съставките на купешкото кисело мляко.

# 57
  • Мнения: 187
здравейте, надявам се че няма да ви разочаровам. В университета изучавах предмет за преработка на селскостопанските продукти, та там професорката ни показа как се заквасва дори сухо мляко.Така че подквасването или не на едно мляко не доказва неговото качество. Единственото сигурно нещо е който може да си купува домашно мляко и да го закваси, ката няколко пъти мое да използва собствената си продукция като подкваса.

Това исках да кажа и аз ! Peace

# 58
  • Мнения: 16
Така че подквасването или не на едно мляко не доказва неговото качество. Единственото сигурно нещо е който може да си купува домашно мляко и да го закваси, ката няколко пъти мое да използва собствената си продукция като подкваса.

може и да греша, но си мисля, че има смисъл дори и заквасването в домашни условия на купено от магазина прясно мляко. така поне се избягва неяснотата около съставките на купешкото кисело мляко.
и как се избягва неяснотата, като самото прясна мляко може да не е от крава!

# 59
  • София
  • Мнения: 6 356
Така че подквасването или не на едно мляко не доказва неговото качество. Единственото сигурно нещо е който може да си купува домашно мляко и да го закваси, ката няколко пъти мое да използва собствената си продукция като подкваса.

може и да греша, но си мисля, че има смисъл дори и заквасването в домашни условия на купено от магазина прясно мляко. така поне се избягва неяснотата около съставките на купешкото кисело мляко.
и как се избягва неяснотата, като самото прясна мляко може да не е от крава!

е, извинявай, ама не може да е от камила. Simple Smile

избягваш неяснотата относно това, какво са набутали в купешкото кисело мляко, щото там също слагат екстри...

# 60
  • Мнения: 2 336
снощи подквасвах с "Родопея" 3,6%,  седя цяла нощ за да се хване пустото мляко, стана леко кисело но при толкова дълго стоене е нормално.
А знам ще колкото е по-стара квас та толкова е по-хубаво става млекото  Wink

# 61
  • о`майна лунна нощ е
  • Мнения: 5 537
Съжалявам, че нямам търпението и време да заквасвам в домашни условия.
Благодаря за темата и полезната информация.

# 62
  • Мнения: 7
Миналата вечер с мъжа ми заквасихме успешно домашното мляко с 2% Елена и оттогава не искаме и да кусаме купешко!
Ясно е, че ще става мандра тука... Laughing Зарибих се да правя сирене, кашкавал и масло. Но да видим какво ще стане... Whistling

# 63
  • Мнения: 1 672
здравейте
аз искам да споделя за Ханското кисело мляко.От доста време го ползвам,но като стана студено времето нашия хладилник започва да изстудява повече и въпросното кисело мляко ставаше камък в кофичката,при което аз направо се бях ужасила и се бях ядосала на х;адилника,а е нов.От 3 седмици купувам Активия за малката и онзи ден уставих че ХАнското което ми беше останало отново е станало камък,а Активията си беше Ок.Та извода до който аз стигнах е че най вероятно ХАнското мляко в само вода и нишесте незнам дали някой друг има наблюдения

# 64
  • Мнения: 74
Благодаря много полезна информация  bouquet

# 65
  • Мнения: 389
Снощи заквасих мляко от две различни,домашни пресни млека.За закваска използвах Елена 3.6%
Държах млякото 5ч. и резултатът беше различен.И двете се сквасиха,но едното(това,от което аз си квася) беше по-водно,но на вкус ми по харесва.
Въпроса ми е разредено ли е с вода?Има иначе много каймак,леко жълтее даже.
Другото мляко пък е много бяло и си мисля дали не слагат сухо мляко.Тъй като ми го донесоха сварено,без каймак незнам какъв каймак има.Въобще каймака критерий ли е за хубаво мляко?И по какво да позная дали е хубаво?

# 66
  • Мнения: 66
Заквасих 1 л домашно прясно мляко с Мизия за заквас и отделно  от същото прясно мляко 1 л+ Тонус.Това с Мизия не можа да стане,приличаше на такова като таратор,а с Тонуса стана супер-
вкусно и гъсто.Ще ми се да пробвам и заквас от Боженци,ама по-късно,като свърши това което спретнах.

# 67
Радвам се, че все пак някои се интересува от квасенето на киселото мляко в домашни условия, защото това си е една практика в България която започва да се забрави. Прочетох голяма част от темата и забелязах някой грешки и искам да споделя опита си Simple Smile
Прясното мляко е добре да бъде домашно, издоено от крава. Пастьоризираното мляко не е лошо, защото е пастьоризирано ( всяко мляко преминава пастьоризация дали в домашни условия, дали в мандра) а защото много често купеното мляко е оводнено, а това намалява количаството сухо вещество в обем продукт. Също така за това колко хубаво ще е киселото млякото има значение и сезона, и вида на фуража с които се хранят животните, затова понякога лятото млякото се получава рядко - животните основно пасът, и не поемат по малко сух фураж , следователно по малко белтъци, които се отделят в малкото и го правят така гъсто при своята денатурация. Подобен е случая с оводняването. Хубавото необезмаслено мляко, когато се превари, и се остави да изтине в халадилника в голям буркан от 700мл прави около 1см каймак!
Когато купувате кисело мляко, не се водете по неговата гъстота, защото тя се постига с добавки при квасенето като сухо мляко и нишесте и т.н., а по микрофлората, защото тя ще направи мялкото ви кисело. Има съществена разлика между Българското кисело мляко и Йогурта, както в микробиална гледна точка, така и в технологията на производство, но едно е сигурно, че само българското кисело мляко  има лечебни своиства!!! Йогурта, така лансиран от данон не е нещо почеве от пресечен белтък, и ако ви се яде такъв просто си купете извара, повече полза ще има. Не че ако заквасите с данон няма да стане, но ползата от квасенето не е само да омажем бурканите в къщи, ами и да получим едни здравословни продукти.  Иначе кисело мляко с добра микрофлора е Албена - произвеждано от Седрика Добрич. Не знам какво ще стане с него след затварянето на мандрата но се надявам Фама да продлжи производството му. То е доста ефтино кисело мялко но едно от малкото които нямат добавки.
Една революция в производстото на кисело мляко е "Елена плюс" при нея вместо 10 на 7-ма , концентрацията на полезна микрофлора е 10 на 12-та което е неветоятно, поне от микробиологична гледна точка. За съжеление аз това мляко още не съм го видял на пазара, но най - вероятно защото необичам да обикалям по магазините Simple Smile
Като цяло е трудно да се определи кои кисели млека са хубави за квасене поради невъзмойноста да се разбере без необходимата апаратура.
Не забравяйте че киселото мляко ТРЯБВА да има сурватка и да е КИСЕЛО. Навярно си спомняте колко по кисело беше млякото преди 10-15-20 години.
Относно технологията, Когато се вземе прясното мляко се кипрва и се оставя така за 4-5-6 минути. За да незагаря може да сложите обърната кафена чиниика на дъното на тенджерата. Така и ще кипи по спокоино ( не затваряите тенджерата с капак). След това охладете млякото до прибилизително 45 градуса, вземете половин кофична кисело мляко и я разбиите добре, добавете до горе с прасно мляко и пак разбиите, получава се нещо с консистенция като айрян, и тогава го добавяте към млякото и разбърквате добре, разливате в буркани и ги затваряте. После ги увивате изцяло в някаква стара връхна дреха, най- добре палто или яке. НЕ използваите метален поднос на които да редите бурканите, а дървена дъска или поне пласмасова. Не слагайте заквасеното мляко в места където има течение. Оставете го в стая с температура нормална за живеене. От температурата зависи колко време ще се кваси млякото. Аз лично го слагам увито в старо палто при стаина температура за около една нощ през есенно - зимно - пролетния сезон, и за 4-5 часа през лятото. Ако времето не е било недостатъчно тогава млякото е леко сгъстено но няма следи от сурватка.  Ако мялкото е преквасено тогава има много сурватка отгоре. Желания ефект е между тези два случая Simple Smile
С малко повече късмет ще получите един гъст, но в същия момент много лек продукт, с мек леко кисел вкус. И ако вземете това мляко и го разбиете с МИКСЕР то тагава става с консистенция почти като прясно мляко. Ако разбиете кисело мляко "На баба" това няма да стане Wink Ако желания ефект не се поучи,  обърнете внимание на :
1. температурата при която добавяте закваската
2. температурата при която квасите
3. времето за което квасите
4. условията при които квасите
5. и накрая продуктите които ползвате за квасенето на киселото мляко
И накрая, най-вероятно имате малки деца които обичат кремчера, плодови млека и всякакви йогурти. Всичко това се преви в домашни условия - за да е сладко млякото добавете захар още преди да сте го заквасили. Със същия успех може да добавите сладко от ягоди, малини и др. Така и децата са щастливи, и се хранят здравословно, и вас ви обичат Wink

# 68
  • София
  • Мнения: 6 356
dlike,

благодаря за подробната и полезна информация. имам един въпрос - как в домашни условия да определим най-добре точната температура на прясното мляко (45 градуса), при която се добавя закваската?
правих няколко опита с едни и същи продукти и постигах различни резултати - от пълен провал до пълен успех, та очевидно грешките идват от температурата на млякото.

# 69
  • Мнения: 66
За да се определи температурата на млякото има два начина -единия е, който знам от моята майка е като си пъхнеш пръста в топлото мляко,да ти издържа без да ти пари ,но с времето женските пръсти поне моите привикват и издържат и на по-висока температура така,че този метод не ми върши работа.Другия начин е с термометър за течности.Аз ползвам него -той от -45 до+140 градуса и с него няма как да не е точно .Той ми е полезен и при приготвянето на сладка-температурата за готовото сладко е 105 градуса и не се триумя с капки
в/у чинийки и т.н. меря т-рата и като стане 105 градуса и свалям тавата от котлона .Та това беше отклонение,но целта беше, чв ако си вземете такъв термометър,то можете да го ползвате не само за млякото.

# 70
  • Мнения: 389
dlike, и аз благодаря за изчерпателната информация Hug

# 71
  • София
  • Мнения: 6 356
Другия начин е с термометър за течности.Аз ползвам него -той от -45 до+140 градуса и с него няма как да не е точно .Той ми е полезен и при приготвянето на сладка-температурата за готовото сладко е 105 градуса и не се триумя с капки
в/у чинийки и т.н. меря т-рата и като стане 105 градуса и свалям тавата от котлона .Та това беше отклонение,но целта беше, чв ако си вземете такъв термометър,то можете да го ползвате не само за млякото.

а такъв термометър откъде би могъл да се намери? търсих в Гугъл - не намерих нищо. в аптеката питах - не бяха и чували за такова нещо.

# 72
  • Мнения: 66
Моят е от баща ми -той е химик,но аз работя във фотолаборатория и на работа ползваме фотогрфски,коити са  също за течности,трябва да ги има в магазини или сайтове за фотографски материали.Виждала съм подобни ,но по-широки от обикновенните
термометри във магазин за домакински неща-термометри за проверка готовността на печено агне или голямо нещо печено,който се забучва в месото,но не се сещам за точната т-ра на готовност(тричленно семейство сме и не печем големи пуйки или обемни месца под фолио и не ми е нужен такъв),та такъв също ще върши работа. Simple Smile
Учудвам се че няма,разбира се не ми се е налагало да търся Rolling Eyes

Последна редакция: сб, 28 мар 2009, 23:22 от gabrielagaby

# 73
  • Мнения: 521
dlike  , много полезна информация. Идеята за сладкото е страхотна. Не че е за тук - но с кафява захар може ли да се правят конфитюри и компоти?

# 74
  • Мнения: 3 810
Не прочетох всичко назад, но винаги заквасвам с Роса или Сердика на Фама и никога не съм имала проблем. Температурата меря с кутрето Wink, завивам с нещо вълнено. Колкото повече стои, толкова по- кисело става.
А подобно плодово мляко(със сладко или мед) съм се опитвала да пробутвам ,но не върви.
Иначе темата е страхотна и полезна, защото класификациите в сайта за защита на потребителите е от 5-6г., а съдържанието на млеката се променя почти всеки месец....

# 75
  • Мнения: 34
За съжаление независимо от марката на прясното или киселото мляко, истината е че вече в тях има съвсем нищожни количества от така полезната българска бактерия - Лактобациликус булгарикус. Млеката са пълни с lactobacillus thermophilus, която прави ферментацията, но не е така полезна. Иначе темата е супер!!!  Peace

# 76
  • Мнения: 2 132
Ето в Марица какво пише - http://marica.bg/show.php?id=12329
Цитат  : ''За по-голяма обективност произволно избрахме произволно пет марки кисели млека: „Култура" 0,1% - на фирма „Бор Чвор" - с. Дълбок извор, „Верея" 0,1% и „Ханско" 0,1% - производство на Обединена млечна компания - Пловдив, „Филипополис" 2 % - производител  „Филипополис РК" - Пловдив, и „Данон - Баланс 1,5%" - на „Данон - Сердика" - София.

Киселото мляко бе изследвано по основни органолептични, физикохимични и микробиологични показатели. Получените резултати сочат бедно съдържание на типичната българска бактерия Lactobacillus bulgaricus, а високо съдържание на лактококи. Това не са типичните български кисели млека. Само да можех да фотографирам микроскопа, в зрителното поле едва се улавяше по един лактобацил, а те трябва да са от 5 до 10 броя, категорична е проф. Мария Балтаджиева . Най-бедно на живата закваска е киселото мляко „Филипополис", където съотношението на лактобацили и стрептококи е 1:30, следвано от „Данон - Баланс", в което преобладават  стрептококи - типични за масларска закваска. Лактобацилите там са оскъдни и все още неразделени. В киселото мляко „Култура" са установени повече стрептококи, единични лактобацили и бифидобактерии. Доказани са също и единични дрожди, които са странична микрофлора. Имитация на кисело мляко са и марките „Верея" и „Ханско", в които лактобацилите и стрептококите са в съотношение 1:12 . ''

# 77
  • София
  • Мнения: 592
По повод обсъждането, че обезмаслените кисели млека са с добавени растителни мазнини, възможно ли е да се направи кисело мляко от обезмаслено прясно 0,1%. Ще са радвам ако някой е пробвал вече и сподели, ако не аз мисля да опитам, но ще ми е първи опит като цяло за правене на кисело мляко  Blush

# 78
  • Мнения: 3 810
Вероятно ще стане блудкаво- без плътност. За това и обезмаслените к. млека са по- вредни от тези с нормална масленост(заради добавките, които са необходими, за да има киселото мляко вид на к. мляко).
JeniB, освен да се радваме че има скоро неизследвани млека, за които не може да се каже със сигурност за състава им  Laughing
Но и винаги ми е странно да чета разни такива писания за състава. Всъщност всичко има значение- начална суровина, добавки, технология. Често не всичко може да се установи от изследване по някакъв критерий.
Например имах спор в кварталното магазинче за прясното мляко- аз си търся каничката, а те ми казват: Ама защо ще взимаш такова? То много се разваля. На ти в кутия, то е МНОГО ХУБАВО! Спестих им лекция за технологията на УХТ-то и обикновено пастьоризиране.
Не им спестих това че вероятно това че в каничката се разваля заради начина на съхранение докато стигне до мен. И това е истина- цяло лято взимах каничка(от хипермаркетите) без да съм попадала на развалено.
Та...ако искате истинско к. мляко не вземайте за начална суровина в кутия. Температурата на загравяне е по- висока отколкото е необходимо в нормални условия, в резултат на което млякото е лишено от някои полезни съставки Wink

# 79
  • Мнения: 130
Няма да пратя снимки, защото аради вулкана, фотоапаратът е с таткото някъде в чужбинско Wink
Елспериментът е:
Домашно прясно мляко (е, не е особено гъсто като това, което пием в родния ми град и не образува дебел каймак...)
Кисели млека:
- Бор-Чвор 2%
- Родопея 3,6%
- На баба 4,5%
- Боженци 3,6 %

Сварих млякото, налях в 4 буркана и остави хда изстине докато пръстът ми издържаше вътре, но пареше.

Сложих по една препълнена лъжица кисело мляко (всичко се бърка и прави с отделни прибори!)
Завила съм го на топло и ще си навия часовника да стана през нощта след 3 часа да го отвивам Simple Smile
Ще съобщя после!

# 80
  • Варна
  • Мнения: 1 471
За киселото мляко незнам, но за сиренето има ТЕСТ направен от Активни потребители и той е следния:

http://www.aktivnipotrebiteli.bg/docs/TEST_Sirene_2_2009.pdf

Може би е добре да помолите да направят тест и на киселото мляко

# 81
  • Мнения: 4 343
Купувам БОР ЧВОР , което не е изпробвано тук, но при мен дава отлични резултати ! Пробвах едно мляко СЕРДИКА ЗА ДЕЦА  за закваска и стана СУПЕР!!!!
Аз живея на село и имам достъп до истинско домашно овче и краве мляко/пресни/ .Често квася и имам богат опит.
Не стават за нищо #Cussing out #2gunfire:бор чвор,млечен път,верея,родопея,данон.
Ако изобщо се подкваси се точи като боза и въобще нямат нищо общо с млякото.Особено ме е яд на БОР ЧВОР,защото ме подведе да съсипя 4 л домашно овче мляко.Не пишете глупости моля,защото форума е да си помагаме ,а не да се подвеждаме!Наистина добре става със свежест!Казвам го с цялата си отговорност и авторитет,на човек,който цени и труда и парите ,

# 82
  • София
  • Мнения: 1 529
 Аз живея на село до София и квася краве мляко за внуците ми. С Елена 2% или Равно поле3%.
 Един път нямах от посочените и с Бор Чвор не стана. Sad

# 83
  • Мнения: 252
Аз съм успявала с Боженци 3.6%.

# 84
  • Мнения: 38
Аз пробвах няколко пъти да квася, основно с Данон и се получи добре, но нямам никакво време да си правя домашна фабрика и затова си купувам готови продукти.

# 85
  • Мнения: 502
Мнооого полезна тема, поздравления на авторката!

Да споделя моят скромен опит. От много време квасим кисело мляко у дома. Купувам си от един чичо от пазара до нас, който продава собствено производство рано сутрин. Понякога дори е още топло в шишетата, прясно издоено.
За закваска използвам някой от трите варианта:
- негово проивзодство овче кисело мляко
- Био кисело мляко;
- мое кисело от предна партида.
Забелязала съм, че колкото повече го държа увито в одеалата, толкова по-кисело става. Според мен никакви други кисели млека от пазара не стават за качествена закваска, която наистина да съдържа бацилус булгарикус.

Искам да попитам специално тези, които купуват домашно прясно мляко - колко време го варите и до колко градуса? Понеже източникът е несигурен, все пак не знам дали кравите са ваксинирани, преглеждани редовно и т.н, а ме е страх от салмонела, туберкулоза и др... Аз го оставям да кипи около 10 мин, което сигурно се отразява накачеството на млякото и съответно киселото мляко. Но не мога да преценя как да гарантирам някаква сигурност срещу тези евентуални опасности...

# 86
  • Мнения: 7
Azalea, здравей! Ние с мъжа ми вече повече от година си приготвяме в домашни условия киселото мляко. Повечето пъти използваме прясно мляко от нашите баба и дядо, но често се налага да купуваме допълнително от един човек, който идва до блока ни. Винаги го варим докато се надигне до ръба на тенджерата. Сега питах мъжа ми и той каза, че щом започнело да се надига млякото, значи са измрели бацилите. Аз не знам колко е вярно това и ще се радвам, ако някой се включи с повече информация по въпроса. Наистина си е притеснително... Rolling Eyes

# 87
  • Мнения: 502
М.И.Ш.Л.Е то според мъжа ми мен ме гони параноята, но аз нали си знам, че кравите много лесно предават туберкулозата... На всичкото отгоре от него пие детето, а пък аз съм бременна, та за това сега шубето ме гони и изварявам до откат Embarassed Вероятно само лекар вирусолог може точно да каже нещо, не знам...
Другото ми притеснение е със сиренето, него го купуваме направо пак от друг човек, определено е в пъти по-вкусно и истинско. Но вътре има шупли понякога, което според някои означава, че в процеса на изработка вътре са попаднали бактерии. Допълнително го слагаме в саламура, за да доузрее, което уж убивало всякакви гадинки. Но ако е направено от недобре сварено мляко, пак гаранция-франция... абе изобщо... оспамих темата, извинете ме!!!

# 88
  • Мнения: 4 343
Много си права да се притесняваш,но има стопани дето редовно иследват кравите си и им дават нужните препарати за да не се стига до заразено мляко и загуба на клиенти.Аз взимам от едни и същи хора с години и ги познавам лично,знам къде живеят,децата ни играят заедно.Тук няма много клиенти и хората си пазят клиентите.Освен това и нравите са си малко ...като на село-хората  са по-отговорни и доброто име значи нещо.Веднъж някой като си загуби клиентите му се налага да пътува до София и да виси някъде със стоката .Това е време и средства за път и не е никак изгодно.Не бих дала на детето мляко купено от анонимен производител.
Ползвам млековарка.Особено овчето няма как са не загори ако не е в млековарка.Квасеното мляко и кравето и овчето е по-гъсто и по-вкусно от купешките.Удома се консумира много мляко.Поне 10 л седмично.Това е едно от малкото истински храни на тапезата ни.

Последна редакция: чт, 22 апр 2010, 10:01 от mamamari

# 89
  • Мнения: 4 343
Аз много се чудя защо спят нашите лаборатории и позволяват на пазара в търговстата мрежа продукти ,които нямат нищо общи с млякото.А на опаковката пише мляко.Според мен това е подсъдно.Хората купуват и дават на децата си и си мислят ,че им дават нужните за растежа им вещества,а не се знае дали не им вредят с тези изкуствени ....хм ...млека newsm78.

# 90
  • Мнения: 7
Привет, момичета! Hug Azalea, не виждам нищо параноично в поведението ти.  За бабините крави аз съм сигурна как ги гледат, но за този човек не съм. Единствено разчитам на това, което казва mamamari, че си държи на клиентелата.  В Нашия случай човекът не е пропускал ден да не дойде до блока и всичкото му мляко свършва за минути още в 6-7 сутринта. Понякога е трудно да се вредим, а ние също консумираме много мляко, защото си приготвяме и сиренето. Аз го правя от сварено мляко, за да си гарантирам липсата на бацилния момент, защото не ми се чака да зрее. За нас е важно, че и така е много вкусно и знаем какво съдържа. Съжалявам, че съвсем излизам от темата, но да кажа и още нещо. Супер много ме е яд, че хубавото прясно мляко се изкупува на безценица от производителите - за  по 25ст/литър последно го изкупуваха от баба. Тя се принуди да продаде две от крави си, защото само на пастира заплатата му не може да покрие с изкараните пари от млякото. Остави си една крава, колкото да има по 2 литра на седмица на семейство, но на нас не ни стигат и затова купуваме за по 1лв мляко от този човек. И ето ви безумната калкулация! 1л=2 кофички кисело мляко=12,5ст за кофичка чисто кисело мляко! 7л=1 кило сирене=1,75лв/кг чисто сирене! А прясното мялко на какви безумни цени го продават, когато си е сухо млкяо, разтворено във вода... Много ме е яд на мандраджиите, защото изкупуват на безценица, продават на безумно високи цени и то боклуци! Поне се научих и масло да правя, та от една година семейството с ерадваме на истинския вкус на прясно и кисело мляко, сирене и масло. Сега и кашкавал ще опитам да направя. Вкусът на домашното отдавна го няма по магазините.... Cry

# 91
  • Мнения: 502
И аз се чудя какви са тия пусти стандарти, по които сертифицират купешките кисели млека... То нито има кисело в тях, нито мляко...
М.И.Ш.Л.Е, а от къде вземаш закваска за сирене? Идеята ти за кашкавал е супер, аз за сега купувам от Био кашкавала, но си е доста като сума. Ще споделиш ли като пробваш да направиш? Опитах се да направя масло, но не стана нещо, събирах каймака сума ти време, но нещо не нацелих нещата.

Направо е грехота за този труд, който полагат селяните да им изкупуват продукцията на безценица, че после и да я еазвалят като я разреждат с какви ли не боклуци. Ще си изварявам аз още дълго, то се е видяло. Боклуци от магазина няма да купувам.

# 92
  • Мнения: 7
Azalea, закваската я купувам от Кауфланд. Течна е. Слагам по 5 капки на литър мляко. Относно маслото - и на мен не ми се получи първия път, обаче след това винаги ми се получава. Хванах му цаката. Laughing   За кашкавала ще ползвам ето тази рецепта - http://vkusnoikrasivo.com/recepy/594/%D0%94%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D1 … D0%B2%D0%B0%D0%BB Миналата седмица открих тази рецепта и в коментарите съм писала, че ще го правя тая седмица, ама не втасах днес като взехме млякото... та другата сигурно ще да е. Mr. Green
Супер много ме е яд на изкупвачите на млякото - хорицата се убиват да гледат животни, а им купуват млякото с пъти по-евтино, отколкото на магазина се продава минерална вода или лимонада.......... За сметка на това от магазина не можеш да си купиш истинско прясно мляко, колкото и да се напъваш, а цената на "млякото" там е космическа......... #Cussing out

# 93
  • Мнения: 4 343
Най-тъжното е ,че държавата защитава интереса на големите фирми дето ни ''хранят'' с боклуци и убива дребните производители. #Cussing out #Cussing out #Cussing out
Ако ХЕИ хванат някой да продава млякото си на тротоара следва яка глоба,а няма глоба за производителя ,който предлага в кутии кой знае какви химикали и нагло ги нарича ''мляко''.
Уж мислят за нашето здраве,ама май частни интереси гледат. #2gunfire #2gunfire #2gunfire
Даже като хванат някой че ни трови с някой боклук дето е забранен и у нас не му публикуват името.Пазят му репутацията. Shocked #2gunfire #2gunfire #2gunfire

# 94
  • о`майна лунна нощ е
  • Мнения: 5 537
Това ме ядосва и мен - че унищожават точно дребните производители, а често продукцията им е в пъти по-качествена от лъскавите опаковки на известните марки.

# 95
  • София
  • Мнения: 5 079
Единственото мляко, което е сигурна закваска в нашата къща е Равно поле 3%, но не 3.6, само 3.
В по - високите проценти явно вече живата бактерия е подменена със сухо мляко.

# 96
  • Мнения: 3 810
Сега питах мъжа ми и той каза, че щом започнело да се надига млякото, значи са измрели бацилите. Аз не знам колко е вярно това и ще се радвам, ако някой се включи с повече информация по въпроса. Наистина си е притеснително... Rolling Eyes
92 do 95 гр. е достатъчно за да измрат бацилите. При 100гр. течността кипи.
...
В по - високите проценти явно вече живата бактерия е подменена със сухо мляко.

Някои хора даже не гледат какво пишат... Rolling Eyes

Радвам се че видях сравнително ново изследване на сиренА, макарче това което купувам го няма. Старите изследвания бяха от 2006, а състава е възможно да се променя почти всеки месец- важи за почти всички хранителни продукти.

# 97
  • Мнения: 743
Здравейте,момичета!Заквасвам мляко от почти година,от тогава не съм си губила закваската.Моят малчо изяжда по 1 буркан всеки ден.на всеки 5-6 дена купуваме по 7 литра мляко и заквасвам 10-тина буркана Grinning.Може друго да няма,но в хладилникът ни винаги има мляко,сирене,кашкавал,масло  и яйца!За съжаление,малчо не хареса домашно направеното сирене,затова правя само мляко. За да се получи хубаво първото мляко и ако ползвате купешка закваска,тя трябва да е с масленост ,не по-ниска от 3.6 %.От млекаря знам,че трябва да заквасиш 3-4 пъти,за да ти се изчисти млякото от добавките,които съдържат купените кисели млека.Стигнала съм до извода,че ако млякото се закваси по-горещичко,млякото става по-кисело,и обратното-по-хладко заквасеното(но не прекалено хлако,не се получава,както и съвсем горещо),става не кисело,даже сладникаво.
Противно на писано до сега,аз ще кажа,че винаги когато заквасвам,като гребна с лъжицата се старая,млякото да не е разбъркано,а да стои право в лъжицата,и като го сложа в буркана при прясното,правя само 1-2 -3 кръга с лъжицата вътре,не бъркам повече!Баба ми бях виждала така да прави,и  на мен винаги ми се получава супер.Първият път пробвах(бяха ми казали),да смеся предварително закваската с малко прясно мляко,за разбъркам хубаво и така да изсипя в бурканите.не ми се получи.

Последна редакция: нд, 30 май 2010, 10:29 от rozi-maxi

# 98
  • Мнения: 4 343
Аз съм забелязала,че ако сложа повече от супена лъжица закваска на буркан прясно мляко става по-кисело,а като е точно лъжица хубаво.Но ''твърдостта'' на заквасеното мляко не зависи от количеството а от качеството на закваската.

# 99
  • Мнения: 0
Добър ден. И аз подквасих мляко , не се лъжете да ползвате мляко от магазин , защото в киселото мляко слагат брашно , нишесте и тем подобни гадории а  прясното го разреждат с  вода и няма нищто да се получи. Аз купих мляко от една бабичка на пазара 2 литра прясно и една кофичка кисело. Първо сварих млякото , после го сложих в 3 копмотени (от 2литра хартиса ми мляко за пиене ) , оставих го да поизтине - не съм мерил температурата но беше такава че като хвана буркана беше горещо ,но се търпеше без да си дръпвам ръката, така не правете грешката като мен да слагате млякото за подкваса (киселото мляко ) както аз направих -сложих   около 3 супени лъжици и половина в стъклена чаша и я сложих на газовиа котлон малко да стопля закваската -чашата се спука на 5-тата секунда та се наложи да събирам млякото от котлона тъй като като остатъка от киселото мляко подщи го бях изял но нагодих нештата . разпределих млякото по една супена лъжица във всеки буркан и го разбърках хубаво и го сложих в кашонче завито с одеало до сутринта . Стана перфектно с нормлно кисел вкус и много добра плътност и каимак отгоре. така че купувайте мляко само от бабичките на пазара не от магазина .

# 100
  • USA
  • Мнения: 675
Записвам се да ви следя. Тепърва започвам да квая мляко вкъщи, та имам нужда от повече информация Simple Smile.

# 101
  • Мнения: 299
Здравейте!!!!!!!! Какво ви е мнението за кисело мляко за деца Сердика?

# 102
  • Мнения: 3 810
Доближава се до истинското. Не е сладко като на Данон и децата не го харесват твърде, но пък е кисело мляко.

# 103
  • Мнения: 299
Благодаря за отговора, ще пробвам с малко захар и бисквитки мойта хубавица дали ще го харесва, за мен е важно да е малко поне истинско к. мляко ;0

# 104
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 638
Някой знае ли от къде в София може да се купи Селско кисело мляко /с оранжевата капачка/ и мляко Чан?

# 105
  • София
  • Мнения: 6 302
Чан продават в магазини Европа.

# 106
  • София
  • Мнения: 9 879
Имам два въпроса.
Продава ли се закваска някъде за кисело мляко (София)? В кв. Орландовци имам подозрение, че може да имат в тези борси, но не съм ходил от години там.
Козето мляко като киселото ли се заквасва?

Кои марки са с 10млн. бактерии (на литър?) ?

# 107
  • София
  • Мнения: 3 814
Аз купувам от тази закваска и си я поддържам дълго време. Peace

Общи условия

Активация на акаунт