майки студентки

  • 67 665
  • 745
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 267
Е пък аз съм за, то при нас всичко е свързано с измама, така че поне да има хора дето да се възползват от тези пари,който може нека се възплзва Peace

# 46
  • Мнения: 106
Ама това ни е проблема като цяло, че все с измама стават нещата тук. Много по-добре ще е да се дадат на всички - дори и на задочничките - айде да не са същите пари, но все пак някакви - защото наистина става дискриминация  Close

# 47
  • София
  • Мнения: 175
Привет мили дами и честит празник! Реших и аз да се включа в темата, тъй като ме вълнува в голяма степен, а информация няма дори и в министерството... Аз съм поставена в неловка ситуация и незнам как да постъпя... Ето какъв е проблемът ми: Студентка съм от 4 години, редовна форма на обучение и не съм работила. По план трябва да се дипломирам юни месец, а терминът ми е октомври! С други думи аз в коя графа попадам и какво майчинство ще получавам... Този нов закон за майките студентки дали ще важи и за мен!?! От друга страна обмислям дали да не се дипломирам и да си проточа образованието, или пък да запиша магистратура само и само да съм студентка и да получа минималната помощ на тая държавица! Направо съм отвратена от системата... Кара ме да се чувствам безпомощна и молеща се, а аз просто си искам правата!!! Нито съм циганка, нито престъпница ... просто уча и се старая да бъда качествен член на това общество!!! Но ето, че когато имаш нужда от подкрепа няма значение коя си и какво си правила ... Извинете ме, че така меланхолично и сърдито се изказвам, но това е самата истина! И все пак, ако някой има инфо или опит, нека го сподели ... ще съм много благодарна!!! Хубав празник на всички бъдещи и настоящи мами!!! Simple Smile)

# 48
  • Мнения: 106
Положението ти хич не е цветущо. Щом нямаш стаж - ще взимаш помощи - една година в размер на минималната заплата. Щом след юни ще завършваш - значи няма да си студентка - ако можеш запиши магистратура, за да те хване закона/ако могат и магистрите да вземат.
А по мое лично мнение - би било добре да започнеш да си внасяш осигуровки в някоя фирма, за да можеш да вземаш поне 90 процента от парите на които се осигуряваш/ако се осигуряваш на повече от минималното де/

# 49
  • Мнения: 1 404
Здравейте!
Разбрах, че съм бременна съвсем скоро и имам един въпрос...
Работя вече над 3 години непрекъснат трудов стаж имам, което значи, е ще си взимам редовно платеното майчинство, но съм и студентка редовно обучение. Чух за новата помощ за майки-студентки, та се питам, ако работя имам ли право на тази помощ или не?

Много благодаря 

# 50
  • Мнения: 106
По принцип се говори, че няма да има значение дали си осигурен или не, ама все още няма много информация по въпроса, така че ще чакаме Simple Smile

# 51
  • Мнения: 31
а кога ще има информация кое как ще става,кой ще дава парите, за кой ще се отнася  Cry..... на първо четене е приет закона така ли,а сега какво 4акат

# 52
  • Мнения: 106
Сигурно чакат да минат изборите  Twisted Evil За съжаление все още няма официална информация за въпросите, които те интересуват. Като стане ясно нещо със сигурност тук ще има информация  Peace

# 53
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 497
ЗСПД е променен в края на 2008г., а разпоредбата, отнасяща се до майките студентки, действаща към момента е тази

Чл. 8в. (Нов - ДВ, бр. 110 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) На майките студентки редовно обучение, които нямат право на обезщетение по Кодекса за социално осигуряване, се изплаща месечна помощ в размер, определен със Закона за държавния бюджет на Република България за 2009 г.

На първо четене са приети изменения в ЗСПД. И според тези изменения помощи за майките студентки редовно обучение ще има.

# 54
  • Мнения: 4 181
Момичета до края на месеца ще има яснота какви точно ще са разпоредбите.
Моля ви следете темата, може и да се наложи да се консултираме с вас за някои неща  Peace

# 55
  • Мнения: 7
zdraveite! Simple Smile az sa6to sam studenta ,redovno -2-ri kurs. za dobavkite na maikite studentki ,koito bqha prieti na 1-vo 4etene , mislq 4e nqma da gi izpla6tat do kolkoto znam na 2-ro 4etene sa otpadnali , no 4uvam razli4ni versii i zatova pak ste proverqvam dali ima nqkakva promqna...ina4e ot universiteta polu4avam stipendiq 90lv....  bouquet

# 56
  • Мнения: 123
 Thinking Мммм така  и аз да се включа с каквото знам по въпроса Simple Smile Значи така, аз съм последен семестър , термина ми е на 24 юли, евентуално тогава , на същата дата ще е и държавния ми изпит. Моят мъж, който е юрист реши да ми изтълкува законите  и наредбите , щото аз малко не ги разбирам правилно smile3537 Така, първо се оказа че за всеки университет е различно . Аз уча в УНСС и по силата на закона за висшето образование във връзка с наредбта на моят университет , аз се водя редовен студент докато не положа успешно държавния си изпит или защита на дипломна работа, т. е дори сега май месец да завърша успешно семестриално все още съм студентка. Може и да успея да хвана тези парички за бебо , така че скъпи мами прочетете внимателно закона http://lex.bg/bg/laws/ldoc/2133647361 и наредбите на университетите в които се обучавате , за да имате по-ясна представа....ох уморих се Tired Joy

# 57
  • Мнения: 108
Намесвам се в темата , защото и аз съм студентка редовно обучение и съм изумена отново,защото пак има дискриминация за майки с деца до 1г и за такива с деца до 6г, обучаваши се редовно обучение.

Майки на близнаци и майките студентки, редовно обучение ще получават допълнителна помощ за децата си, предвиждат приетите от парламента на първо четене промени в Закона за семейните помощи за деца

27 февруари 2009 г.

Народното събрание прие на заседанието си на 27 февруари 2009 г. на първо четене промени в Закона за семейните помощи за деца. Те предвиждат майки на близнаци и майките студентки, редовно обучение, да получават специфична допълнителна помощ за децата си, предвиждат промени в Закона за семейните помощи за деца, приети от парламента на първо четене днес. И в двата случая средствата ще се дават до навършване на 12-месечна възраст на детето. Промените са внесени от Христина Христова и група народни представители.
За всеки от близнаците предвидената допълнителна помощ е 100 лева месечно. Майката обаче ще получи наведнъж полагащата се сума за първата година на детето или 2400 лева – ако има близнаци и 3600 лева – при трима близнаци. Малко повече пари допълнително към стипендиите ще се дават на майките студентки (редовно обучение), които отново ще се изплащат еднократно. Помощта е равна на минималната работна заплата - 240 лв., което означава, че наведнъж майката ще получи за детето си 2880 лв., обясни Христова. В тези два случая няма значение дали майката е осигурено лице.

# 58
  • Мнения: 267
Е снощи на новините нали казаха,че нямало пари за майките за близнаци  #2gunfire,така че много много да не се надяваме на тези пари  #Cussing out

# 59
  • Мнения: 106
Щом за майките близнаци няма пари - значи и ние ще пием една студена вода - всичко май беше смут преди изборите - вероятно всичко ще стане ясно за догодина Sad

Общи условия

Активация на акаунт