Програмата за детегледачките - 5

  • 34 263
  • 452
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 230
anii_ta      bouquet

явно много съм била ядосала, че съм збъркала 2те понятия ама то 2месеца размотаване вече  #Cussing out
мерси много   bouquet

# 61
  • Мнения: 1 986
Подали сме молба по "Програмата" в първите дни на януари, а регистрацията на майка ми б бюрото по труда е от средата на декември. Оттогава "ни вест, ни кост". Всъщност се обаждахме 2-3 пъти в Бюрото по труда "Сердика" и оттам първо казаха, че нямат средства по програмата, после, че им превели средства, но били малко и били удовлетворени само няколко молби.
Как мога да разбера на какъв принцип се избират хората, на които се удовлетворяват молбите и ако съдя по темповете, с които се развиват събитията дали поне 1 месец ще получи майка ми дългоочакваните 240 лева, докато детето ми навърши 3 години, сега става на 2?

# 62
  • Мнения: 35
аз имам следния въпрос: ще подавам заявление тези дни, имам 2 близначета. ще ги гледа майка ми, която е пенсионер.
Та въпроса е: трябва ли тя да е регистрирана в бюрото по труда към момента на подаване на заявлението и ако не кога?

# 63
  • София
  • Мнения: 1 352
Подали сме молба по "Програмата" в първите дни на януари, а регистрацията на майка ми б бюрото по труда е от средата на декември. Оттогава "ни вест, ни кост". Всъщност се обаждахме 2-3 пъти в Бюрото по труда "Сердика" и оттам първо казаха, че нямат средства по програмата, после, че им превели средства, но били малко и били удовлетворени само няколко молби.
Как мога да разбера на какъв принцип се избират хората, на които се удовлетворяват молбите и ако съдя по темповете, с които се развиват събитията дали поне 1 месец ще получи майка ми дългоочакваните 240 лева, докато детето ми навърши 3 години, сега става на 2?
Мисля, че се удовлетворяват в рамките на парите, с които разполага за Програмата съответното БТ и ДСП, и след това по входящ номер на заявлението.

# 64
  • Мнения: 57
[да бъде на въздух, а не в гадния квартал в София.
Като се има предвид, че не се знае точно кой ден от седмицата къде ще бъде. Просто това се решава ден за ден. Детето ще се прибира вечер от съответното населено място. Тогава какво се прави? Дядото се обажда преди да тръгне някъде в Социалните и казва този ден къде ще бъде детето Simple Smile. Май ще ни откажат участие по програмата заради номадски начин на живот, тъй като няма да знаят в кой ден точно къде се намира детето  Simple Smile. Анита, моля ако е възможно да се попита за такъв случай като нашия. Дали изобщо има смисъл да кандидатстваме?? Предварително благодаря
И аз това се чудя?newsm78
Те могат да дойдат на проверка  примерно докато детето е в парка с баба си, до магазина или  играе в двора на  някое съседче? newsm78

# 65
  • Мнения: 533
Ама глупости са това,бабата ако си получава парите по карта...тогава какво.Е те са длъжни да го формулират като изискване,вероятно за да нама злоупотреби.Така мисля.Моя позната вече е наела свекър си за детегледач,много бързо е станало.Май дядовците по се котират hahaha

# 66
  • Мнения: 3 634
Изчетох двете последни теми и макар и доста обезкуражена ще опитам да се включим в програмата и ние. Видях, че навсякъде становището за започнала/незапочнала работа е различно, но как ще ме посъветвате да постъпя? В момента съм в отпуск за отглеждане до 2 години и си търся нова работа, няма да се връщам на старата. Опасявам се, че ако си прекъсна майчинството и ме забавят с включването в програмата ще остана близо 2 месеца без обезщетение.  Peace

# 67
  • Мнения: 21
Здравейте, искам да  попитам при подаване на заявлението за участие в програмата, служителите от социалната служба дават ли входящ номер, защото в  София, по специално в община Люлин, на ме н не ми дадоха и се притеснявам да не се злоупотреби.

# 68
  • София
  • Мнения: 1 715
Дават Peace Аз съм в Илинден.

# 69
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 377
Изчетох двете последни теми и макар и доста обезкуражена ще опитам да се включим в програмата и ние. Видях, че навсякъде становището за започнала/незапочнала работа е различно, но как ще ме посъветвате да постъпя? В момента съм в отпуск за отглеждане до 2 години и си търся нова работа, няма да се връщам на старата. Опасявам се, че ако си прекъсна майчинството и ме забавят с включването в програмата ще остана близо 2 месеца без обезщетение.  Peace

Аз съм писала вече, но и сега ще подчертая - няма причина да ви oтказват приемане на документи по Програмата в подкрепа на майчинството преди да сте се върнали на работа. Няма такова изискване. Единственото изискване е да имате право на отпуск за гледане на дете до 2 годишна възраст, което в случая е изпълнено. Може да се върнете на работа от момента, в който имате дтетгледачка по Програмата.
Друг вариант е да си ползвате полагаемия платен отпуск, натрупан до момента, но това вече е по избор на майката, не е задължително. Този отпуск може да се ползва и по време на действие на Програмата, т.е. вече да има нета детегледачка.

# 70
  • Мнения: 3 634
Lady, благодаря ти!  Hug
Как точно ще се получи, ако сме включени в програмата и аз реша да се върна на работа, но не в старата фирма? Връщам се за 1 ден и напускам, после ме назначават на новото място?

# 71
  • София
  • Мнения: 1 352
Lady, благодаря ти!  Hug
Как точно ще се получи, ако сме включени в програмата и аз реша да се върна на работа, но не в старата фирма? Връщам се за 1 ден и напускам, после ме назначават на новото място?
Ако си смениш работата след като вече сте се включили в програмата трябва да нямаш прекъсване между двата договора и следва да се уведомиш ДСП.

# 72
  • Мнения: 21
 Искам да попим за да сключим договора, каква е процедурата? Подала съм заявление, посочила съм детегледачката и ми казаха след 10 дни да отиде детегледачката до бюрото по труда и да вземе насочващо писмо, но отивайки в бюрото са върнали  майка ми , като и казали че няма такова нещо, а също и че няма пари и са и дали декларация, която да попълня аз/ за това ,че съм избрала детегледачка/ и пак да подам при социалните служители. Звъннах  в соц . служба и  ми отговориха, че трябва да ми издадат насочващо писмо и евентуално тогава ще сключим договора, като намекнаха, че от бюрото са ме заблудили умишлено казвайки че не знаят за такова писмо. Между обясненията ми вмъкнаха, че е почти безмислено да се надявам за включване, защото в Люлин имало много заявления. Моля за съвет и за информация за чисто техническата процедура по придвижване на документите между БТ и АСП. Благодаря!

# 73
  • София
  • Мнения: 1 715
Ако си смениш работата след като вече сте се включили в програмата трябва да нямаш прекъсване между двата договора и следва да се уведомиш ДСП.
anii_ta, мерси за инфото. И на мен ще ми послужи май Sad
Преди 2 дни си пуснах полагаем платен отпуск 2 месеца, докато се реши кой и как ще гледа детето - дали по програма или друго... Шефовете я разписаха с уговорка, че пари няма да дадат #2gunfire
И сега се чудя неплатена ли да пусна, работа ли да сменям Thinking
Какви проверки правят при одобрение? Питат ли дали си в предизвестие, дали в отпуск?
Иска ми се да правя промени, след като ме одобрят евентуално, а не да подавам пак документи от друга фирма.
Още повече, че засега нямам идея дори коя ooooh!

# 74
  • Мнения: 182
Здравейте мили мами,

Имам дете на 2 г. и 2 м. От година и нещо (откакто аз се върнах на работа) го гледат бабите. От скоро обмислям възможността да запиша майка си като детегледачка на малкия. НО - имам някои много сериозни притеснения дали ще стане при нас и затова искам да ви питам за съвет:

1. Аз работя на граждански договор като самосигуряващо се лице. Плащам всички дължими осигуровки и данъци. При това положение може ли да кандидатстваме за тази програма? И от кои да си извадя бележка, че работя? (Това, което правя, е че в НОИ правя ежегодни заверки на трудов стаж.)

2. Малкия го гледат по една доста сложна схема двете баби и единия дядо. Т.е. в понеделник го гледа едната баба, а в другите дни - се редуват майка ми и баща ми, всеки по половин ден (възрастни са, баща ми е на 70 г. и това е по-щадящо за тях). И оттук и проблема ако дойде проверка - те дали биха възприели тази смяна като редовна, макар и пак да е човек от семейството? Изобщо, какъв е вашия опит - все някога ще се наложи на бабата да отиде на лекар, на зъболекар, да остави детето на някои друг - какво става в тези случаи? 

Благодаря за отговорите Ви.



 

Общи условия

Активация на акаунт