Проверка на водомер

  • 43 425
  • 78
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 878
Не знам дали тук му е мястото на моя въпрос, въпреки че от всякъде си е пазарен  ooooh!

Та казаха ми (инкасаторката), че трябва да си проверя водомера, защото му е време, обаче в Софийска вода не било най-евтино, имало по-ниски цени по частни фирми. Даже една съседка е викала до вкъщи и са свършили всичко вместо нея, но е загубила координатите..............Та ще съм ви много благодарна ако някой има инфо за такава фирма дето ще ми направи цялата олелия около въпросната проверка вместо мен. Praynig

# 1
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Аз затова и не ги пускам инкасаторите вече вкъщи. Те отвсякъде гледат да изсмучат пари - обади се на телефона на Софийска вода и ги попитай за лицензирани от тях фирми за проверка на водомери - телефони, адреси...

# 2
  • Мнения: 494
Преди време се интересувах от водомери, защото ни изчисляваха потреблението на вода на база. Сещам се, че в Младост 3 има някаква служба по измерванията. Предлагаха демонтаж, измерване и монтаж за цена от около 20лв. В крайна сметка нашите ги мериха от една фирма в Лагера за 9лв. Ако искаш ще ти напиша как се казва. Дойдоха, взеха ги и ги върнаха, хазяина я беше намерил тази фирма.

# 3
  • Мнения: 15 379
Аз бих те посъветвала да не се занимаваш с глупостите на тази инкасаторка. Няма начин да ме накарат да си закарам водомерите за измервания и пр.
Докато водомерите са откачени нали се сещаш, че няма да имате вода. А проверката няма да отнеме 1 ден. И ще ти вземат пари за тоя що духа...

# 4
  • София
  • Мнения: 8 280
темата е за Наш дом(мисля писано е по въпроса), но ето моя опит.
1. Инкасаторките не са виновни че има такъв Закон/Наредба на всеки 5 г. да се проверяват водомерите, изпълнили са си задължението като са казали.
2. Обадихме се на един телефон, посочен на бланка на "Софийка вода", те си имат под изпълнители.
Идват демонтират водомерите(поставят парче тръба, на тяхно място -> има вода), проверяват ги, после ти ги монтират (при нас след около 1 седмица) и пломбират. За всичко ти дават фактура. не помня колко, но 50-60 лв. беше за 2та.
Мисля, че имаше изискване обаче водомерите да са сухи, иначе трябва нови да се вземат

# 5
  • София
  • Мнения: 1 845
темата е за Наш дом(мисля писано е по въпроса), но ето моя опит.
1. Инкасаторките не са виновни че има такъв Закон/Наредба на всеки 5 г. да се проверяват водомерите, изпълнили са си задължението като са казали.
2. Обадихме се на един телефон, посочен на бланка на "Софийка вода", те си имат под изпълнители.
Идват демонтират водомерите(поставят парче тръба, на тяхно място -> има вода), проверяват ги, после ти ги монтират (при нас след около 1 седмица) и пломбират. За всичко ти дават фактура. не помня колко, но 50-60 лв. беше за 2та.
Мисля, че имаше изискване обаче водомерите да са сухи, иначе трябва нови да се вземат

На мен пък инкасаторката май ми спомена по около 8 лв за тестване на водомер, но не ми се струва, 4е повече ще излезе.
Ина4е в офисите им има бланки с координати на подобни фирми, които тестват водомерите. На някои можело ти да си демонтираш и занесеш в офиса водомера. Други предлагали тази услуга - да дойдат, сами да го вземат и после да го сложат обратно. Предполагам затова се взема някой лев отгоре.

Десем, а след монтажа те ли ги пломбират, или се вика инкасатор или друг някой човечец да ги пломбра?

# 6
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Фирмата, която ги проверява ги и пломбира при поставянето. А пък за 4 водомера... как ли пък няма и да им давам по 100-120 лева на всеки 5 години! Като ги интересува дали са ми точни водомерите да ги проверяват за тяхна сметка.

# 7
  • София
  • Мнения: 6 011
Поредната щуротия е, че на всеки 5 години трябва да се тестват. Трябва да са сухи водомерите. Нас ни принудиха да го направим, защото искахме целия вход да минем на индивидуално отчитане, преди това бяхме на общ водомер.
Занесохме ги в Софийска вода, това е на пътя между Младост 3 и Горубляне. Отнема около седмица и струваше по 7 лв. на водомер. През това време се монтират едни тръбички на мястото на водомерите и вода има. След това в Център за услуги си подадох заявка за пломбиране, пломбата май струваше по около 5 лв. на водомер. За всичко се издават фактури.
Демонтажа и монтажа си го направи мъжа ми.

# 8
  • София
  • Мнения: 8 280
Ники, когато не можеш да си го направиш плащаш Sad, гледайки цените които си писал а при вас е 12 а при нас 25-30 лв.... Няма нито тръбички нито възможност да ремонтирам ВиК

marissha, да - услугат ае пълна

# 9
  • София
  • Мнения: 6 011
Десем, така е, но у нас всички мъже са майстори и проблем няма - нито като труд, нито като налични десетки напълно излишни и пречещи ми инструменти из цялият ми дом, че и в мазето.  Laughing
Тръбичките струват символично, мисля, че четирите са общо около 5 лв., баща ми ги купи за проверката на техните водомери, после ние ги взехме назаем от него и след това пак ги даваме на нуждаещи се.  Laughing

# 10
  • Мнения: 4 394
Мдааа така е за съжаление много глупава наредба /дано някой я отмени скоро Praynig/,но ако не спазиш ''предписанията в уречения срок почват да ти начисляват водата ''служебно''.ЗА зтудената как да е ,но за топла сметката ще е смразяваща.А гадните инкасатори прашат по служебен път копие от ''предписанието '' и на ф-мата за топлинно счетоводство  Confused.
Като гледам цените за ''проверка'' мисля да си спестя разкарването и да си купя нови водомери .Гледах че  има по 28 лв.

# 11
  • Хасково
  • Мнения: 995
Фирмата, която ги проверява ги и пломбира при поставянето. А пък за 4 водомера... как ли пък няма и да им давам по 100-120 лева на всеки 5 години! Като ги интересува дали са ми точни водомерите да ги проверяват за тяхна сметка.

Уреда за мерене си е твой и е в дома ти - затова ти носиш отговорност за него и за точността му!
Няма как като при електромерите водомерите да бъдат изнесени да границата на имото и тогова щяха да са на ВиК дружествата!
В нашия град ги провериха кампанийно по график и няма мърдане ако не осигуриш достъп ти слагат едно потребление на вода - басейн ще напълниш!
Така че няма мърдане закона си е закон! А това може и да ти е от полза може водомера ти да мери в повече!

# 12
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Уреда за мерене си е твой и е в дома ти - затова ти носиш отговорност за него и за точността му!...

Те първо да накарат всички във входа да си поставят водомери (да! въпреки, че законът го изисква, не всички са с водомери.) пък след това да ми ги проверяват моите водомери.

# 13
  • Мнения: 1 878
Ихааа ама сила сме си да знаете, къде ли не рових само в моя си форум ми помогнахте  Hug  Heart Eyes

Значи одисеята ми приключи  Crazy за мен доста лесно, знам ли може би късмет. Значи звъннах аз на СОф вода както ме посъветвахте и от там ми изредиха 5-6 фирми, прозвънях ги, поразпитах ги и.........дойдоха още същия ден  newsm78 взеха ми ги и ги върнаха на другия ден, сложиха си ми пак пломба и.....за 40 лева за двата, сложиха някаква тръбичка и дефакто вода си имахме нормално , такива цени като 8-9 лв никой не ми предложи, а освен на едното място беше 8 ама аз да ги нося в лабораторията и после пак да викам Софийската да ми ги пломбира та така ....избрах по-мързеливото   Embarassed



# 14
  • Мнения: 1 878
Исках да се редактирам само ама явно вече е късно за това.
Та понеже ме помолиха и за тел. ще го пусна и тук, пък дано да е от полза 8263236, 0878263239

# 15
  • Мнения: 78
като средства за търговско измерване водомерите подлежат на периодичен контрол съгласно чл. 43, ал. 4 от Закона за измерванията (обн. ДВ, бр. 46/2002 г.). Срокът за периодичните проверки се определя от Държавна агенция за метрология и технически надзор. Заповед № А-412 от 16.08.2004 г. променя този срок от 6 на 5 години.

Регистрация на водомери се извършва от:
    „Софийска вода” АД - към някой от Центровете за услуги на дружеството, тел. 812 21 21;
   ЕТ „Аква билдинг” – ул. „Перник” до блок 11-12, тел. 929 16 63 или 920 01 93 (само водомери монтирани или проверени от тях);
   АС „Бояна” – бул. „Братя Бъкстон” № 85, тел. 915 57 13.

За метрологична проверка на водомери са упълномощени следните лаборатории:
•   „Техенерго” ЕАД, ул. „Козлодуй” № 14, тел. 931 17 38;
•   „Бруната България” ООД, бул. „Братя Бъкстон” № 85, тел. 915 57 70;
•   „Енбра тест” ЕООД, бул. „Европа” № 142, тел. 930 60 29;
•   ЕТ „Аква Билдинг”, ул. „Перник” до бл. 11-12, тел. 929 16 63.

# 16
  • Мнения: 1 878
Мдаа, при нас дефакто документа е от Енбра тест, а комплексната услуга (така се водело цялата процедура накуп) я извърши друга фирма,  която открихме покрай Енбра, защото  лабораторията само е проверила за годност водомера. Трябвало да се прави на 5 години ама досега не сме го правили (живеем в това жилище от 11 г.  newsm78) но пък и никой не го е искал, или сами трябва да се слагаме в норми  Rolling Eyes 

Както и да е де, на нас ни се размина лесно, като прочетох из нета какви случки има.

# 17
  • София
  • Мнения: 1 163
Sunnily* , ти си попаднала на доста изгодна оферта, аз сега звъннах на една друга фирма и 26 лв искат за водомер, като идват взимат го и го връщат на следващия ден, в цената е включено всичко, та сигурно ще звъня на тел. дето си дала.

# 18
Аз също имах проблеми с водомерите.След като се порових малко в Интернет попаднах на един сайт www.vodomer.bg, свързах се с тях и дойдоха, взеха водомерите, провериха ги и ми ги върнаха на следващия ден. цената беше 20лв. на водомер и 6 лв.
Може би има и други фирми но аз нямах време да се занимавам с това и в крайна сметка ми свършиха работа.

# 19
Аз също имах проблеми с водомерите.След като се порових малко в Интернет попаднах на един сайт www.vodomer.bg, свързах се с тях и дойдоха, взеха водомерите, провериха ги и ми ги върнаха на следващия ден. цената беше 20лв. на водомер и 6лв за пломбата на софийска вода.
Може би има и други фирми но аз нямах време да се занимавам с това и в крайна сметка ми свършиха работа.

# 20
  • Мнения: 947
Емануела, много ти благодаря за инфо-то. звъннах във фирмата на vodomer.bg - казват се "Б-Корект-І" ЕООД. да кажа на всички, че супер съм доволна - много бързо се отзоваха, много любезно обслужване - направо сякаш не си в България...Отърваха ме от много ангажименти, защото направиха всичко наведнъж. не ходих да търся кой да ми пломбира, да ми проверява и тн глупости. а и цената е много добра за всичко това- заслужава си! Simple Smile радвам се, че на пазара вече има и такива фирми и горещо я препоръчвам, ако ви се наложи!

# 21
  • Мнения: 1 878
20 лв. ми взеха заедно с пломбата, общо за 2 дена от заявката, но пък Etigra какво като си платила 6 лева повече и 26 лв. не е толкова повече, нали сте приключили бързо  Hug Иначе и твойта фирма я прозвънявах ама открих и другата та така...............сигурна съм че има и други и други и..... Crazy


Наистина частните фирми като че ли работят вече доста по-добре от тромавите монополисти. Сега остава и за ЧЕЗ да измислят конкуренти, че ....... Twisted Evil

# 22
  • Най-зеленият остров
  • Мнения: 50
Привет и от мен.
Дори не знаех, че има и такава тема. Браво на вас.
Да се включа и аз с малко информацията. До тук прочетеното разбрах, че в София ви задължават да си поставите сух водомер. Не купувайте най-евтините водомери. При закупуването му изисквайте от продавача Документ, че средството за измерване е от одобрените типове от ДАМТН или на циферблата е изписан голям епсилон с съкращението на държавата, която го е одобрила и цифри /инд. номер на проверителя/. Също така проверете и пломбата на водомера - желателно е да пише 09, т.е. следващите пет години няма да подлежи на проверка, а чак през 2014г.

# 23
  • Мнения: 2
Тук форума се спами явно от някои от тези фирми, които дават "доброжелателни" насоки.
Най-добре е да се сложат нови водомери, малко по-скъпо е но и няма риск да платите и да ви кажат просто че стария е негоден. А още по-евтино е да не пускате инкасаторката в къщи, знайте че вече звънят и късно вечер, толкова са освирепели. Слушах и Кърлев по телевизията, че водомерите макар и в апартамента се поддържат от Софийска вода, спечелили дело за това, но не съм много на ясно.

# 24
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Б-Корект-І" ЕООД  и аз ще им звъня в скоро време...
Изглеждат коректни.

# 25
  • Мнения: 1 677
Според мен няма смисъл да се проверява водомера от лицензирана фирма, защото - проверката, монтажа и демонтажа струват пари. По-добре е да си купиш един нов водомер и да ти си подмениш стария. Ще ти излезе може би с двайсетина лева по-скъпо, но поне ще имаш нов водомер.

# 26
  • София
  • Мнения: 1 742
Ако ще сменяте вдомера изчакайте и след нова година си купете.Но гледайте датата на водомера,за да имате по дълъг срок.Защото сега ако смените водомера ще изгубите една година от следващата проверка.А иначе можете да купите водомера без холендрите и така да спестите5-6 лева. Grinning

# 27
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 574
Според мен няма смисъл да се проверява водомера от лицензирана фирма, защото - проверката, монтажа и демонтажа струват пари. По-добре е да си купиш един нов водомер и да ти си подмениш стария. Ще ти излезе може би с двайсетина лева по-скъпо, но поне ще имаш нов водомер.

Ти наясно ли си, че новият водомер, след 5 години също подлежи на проверка, или предлагаш да си ги сменяме през 5 години  Shocked

# 28
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Според мен няма смисъл да се проверява водомера от лицензирана фирма, защото - проверката, монтажа и демонтажа струват пари. По-добре е да си купиш един нов водомер и да ти си подмениш стария. Ще ти излезе може би с двайсетина лева по-скъпо, но поне ще имаш нов водомер.

Ти наясно ли си, че новият водомер, след 5 години също подлежи на проверка, или предлагаш да си ги сменяме през 5 години  Shocked

А може би, това е смисъла на закона? Да се движи бизнеса с водомери и през 5 години да ги сменяме... А народа да махне с ръка и ще си даде поредната лепта.

# 29
  • Мнения: 1 047
...По-добре е да си купиш един нов водомер ...
Нашия е нов - на 5 годинки.
Интересното е, че от всички 17 апартамнета във входа инкасатора като е идвал е връчил бележка за проверка само на 2, защото са си били у тях. Другите са липсвали и бележка до ден днешен нямат. Минаха вече 5-6 месеца.
Имахме срок от 2-3 месеца да го тестваме или сменим с нов, иначе начисляват служебно, като с всеки месец се качва с по кубик сумата.
Свалих го сутринта, занесох го в ембра тест на сливница, вечерта си го взех (8лв), монтирах, заявих пломба (2-5лв.) и 5 години напред съм рахат.
Тестват се само сухите водомери. Мокрите трябва да се сменят.
Също така интересно ми се стори, че колеги не бяха чували за подобен тест през живота си.
Явно скоро е измислено това чудо.

# 30
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 574
Според мен няма смисъл да се проверява водомера от лицензирана фирма, защото - проверката, монтажа и демонтажа струват пари. По-добре е да си купиш един нов водомер и да ти си подмениш стария. Ще ти излезе може би с двайсетина лева по-скъпо, но поне ще имаш нов водомер.

Ти наясно ли си, че новият водомер, след 5 години също подлежи на проверка, или предлагаш да си ги сменяме през 5 години  Shocked

А може би, това е смисъла на закона? Да се движи бизнеса с водомери и през 5 години да ги сменяме... А народа да махне с ръка и ще си даде поредната лепта.

 Naughty
Нищо подобно, смисълът на Закона, е проверка за съответствие с еталоните, на всички средства за измервания, които се използват при търговски заплащания и в здравеопазването, с цел защита интересите на гражданите и фирмите.
Под всички: разбирай - водомери, топломери, електромери, везни, бензиномерни и газколонки, термометри и др., използвани в болниците.
Ако не се проверяваха, всички тези уреди, ти щеше да си купиш примерно 1 кг сирене, а кантарът на продавача ще показва 2 кг.

И, може би именно, фирми, които продават водомери, пускат тук призиви да си ги сменяме, за да им върви бизнеса.

Последна редакция: пн, 14 дек 2009, 22:22 от Скубиду

# 31
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Според мен няма смисъл да се проверява водомера от лицензирана фирма, защото - проверката, монтажа и демонтажа струват пари. По-добре е да си купиш един нов водомер и да ти си подмениш стария. Ще ти излезе може би с двайсетина лева по-скъпо, но поне ще имаш нов водомер.

Ти наясно ли си, че новият водомер, след 5 години също подлежи на проверка, или предлагаш да си ги сменяме през 5 години  Shocked

А може би, това е смисъла на закона? Да се движи бизнеса с водомери и през 5 години да ги сменяме... А народа да махне с ръка и ще си даде поредната лепта.

 Naughty
Нищо подобно, смисълът на Закона, е проверка за съответствие с еталоните, на всички средства за измервания, които се използват при търговски заплащания и в здравеопазването, с цел защита интересите на гражданите и фирмите.
Под всички: разбирай - водомери, топломери, електромери, везни, бензиномерни и газколонки, термометри и др., използвани в болниците.
Ако не се проверяваха, всички тези уреди, ти щеше да си купиш примерно 1 кг сирене, а кантарът на продавача ще показва 2 кг.

И, може би именно, фирми, които продават водомери, пускат тук призиви да си ги сменяме, за да им върви бизнеса.

Много добре разбирам - инженер по измервателна техника съм.
Щях да съм напълно съгласен с теб, ако Софийска вода си плащаше за метрологичния им тест. Защото не считам, че законът ме пази точно по този начин... Аз ако се съмнявам във водомера направо ще си го сменя! Ако Софийска вода се съмнява - тя да си плати за съмнението. Защото досега всичките ми водомери, които съм ги свалил и тествал все са били ОК. Само където олеквам с 30-50 лева... А софийска вода продължава да ме кара да плащам и чужди сметки, на хора, които са без водомери.

# 32
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 574
Много добре разбирам - инженер по измервателна техника съм.
Щях да съм напълно съгласен с теб, ако Софийска вода си плащаше за метрологичния им тест. Защото не считам, че законът ме пази точно по този начин... Аз ако се съмнявам във водомера направо ще си го сменя! Ако Софийска вода се съмнява - тя да си плати за съмнението. Защото досега всичките ми водомери, които съм ги свалил и тествал все са били ОК. Само където олеквам с 30-50 лева... А софийска вода продължава да ме кара да плащам и чужди сметки, на хора, които са без водомери.

Е, сори, ама в закона пише, че собственикът на средството за измерване е длъжен да го проверява, така, че в този случай сме ние.  Tired
За хората без водомери - това е друга тема, същата като за хората, крадящи електроенергия и т.н, за които пак ние плащаме. Rolling Eyes

# 33
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Много добре разбирам - инженер по измервателна техника съм.
Щях да съм напълно съгласен с теб, ако Софийска вода си плащаше за метрологичния им тест. Защото не считам, че законът ме пази точно по този начин... Аз ако се съмнявам във водомера направо ще си го сменя! Ако Софийска вода се съмнява - тя да си плати за съмнението. Защото досега всичките ми водомери, които съм ги свалил и тествал все са били ОК. Само където олеквам с 30-50 лева... А софийска вода продължава да ме кара да плащам и чужди сметки, на хора, които са без водомери.

Е, сори, ама в закона пише, че собственикът на средството за измерване е длъжен да го проверява, така, че в този случай сме ние.  Tired
За хората без водомери - това е друга тема, същата като за хората, крадящи електроенергия и т.н, за които пак ние плащаме. Rolling Eyes

Това казвам де, че законът не ме пази. Законът ме приравнява с овца, която трябва да се стриже на всеки 5 години.

# 34
  • Мнения: 5
Докато в тази държава не спрат с искането на рушвети за каквото и да било няма как да се оправим. Сега имало някакви нови водомери и електромери който се отчитат дистанционно без никой да ти влиза в къщата . Та такива трябвало да започнат да се монтират във всички жилища обаче има малък проблем не можели да си разделят комисионната и за това все още не са започнали да ги монтират тези измервателни уреди.

# 35
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 574
Това казвам де, че законът не ме пази. Законът ме приравнява с овца, която трябва да се стриже на всеки 5 години.

Ми, предложи на Соф. вода да изкупят водомерите, и тогава те ще си плащат  Laughing
Добре, че преди няколко години от енергото откупиха електромерите, иначе трябваше и техните проверки да плащаме.

# 36
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Скубиду, писах че съм инженер, а не писател-фантаст...  Laughing

# 37
  • Мнения: 2 480
Това аз го наричам "регламентирано изнудване"! Направили си закон, който да им осигури стабилни печалби и то от това, че ни мародерстват! Би трябвало проверката да е на "пробег", а не на години. Ако през 1водомер са минали 80-100куб. метра вода, каква е вероятността да прави голяма грешка? А ако са минали 1000-2000? Ами 10000? Нормално е населението да се разбунтува против такова издевателство! Говори се, че нагласявали водомерите да показват повече, тоест да губим и от това. Редовно сменят части по тях, тоест не е проверка, а ремонт. На кого са показали в лабораторията как отчита водомерът? Вземат ги, връщат ги, а какво отчитат за нас е загадка! Можем да ги пробваме напр. с 10литрова кофа, за да се ориентираме. "Проверката" достига половината от цената на новия, че и някъде я надвишава! Нормално ли е това?

# 38
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 574
vl, твърде далеч си от истината.
1. Няма такъв термин "пробег". Периодичността на проверките зависи от дебита на водомерите, респективно водното количество, което преминава през тях за определен период от време. Колкото е по-голям дебита, толкова по-често е необходимо да се извършва проверка. Въз основа на това са определени тези срокове.
2. Законът има съвсем друга цел, както вече отбелязах и не засяга само водомерите.
3. Да си се поинтересувал/а да ти покажат изпитването, щом нямаш доверие.
4. Методите на изпитване, не се състоят в това да пуснеш 10 л вода и да "се ориентираш", а има определени условия.

# 39
  • Мнения: 1 047
vl, твърде далеч си от истината.
1. Няма такъв термин "пробег". Периодичността на проверките зависи от дебита на водомерите, респективно водното количество, което преминава през тях за определен период от време.
Все едно е. Става ясно за какво иде реч. Определено количество работа за единица време.
Като се замисля сметките ми напоследък са по-големи от преди. Трябва да видя каква точно е разликата. Преди плащах по 12-15 лв., а сега последната ми е 24лв.  newsm78

# 40
  • Мнения: 2 480
vl, твърде далеч си от истината.
1. Няма такъв термин "пробег". Периодичността на проверките зависи от дебита на водомерите, респективно водното количество, което преминава през тях за определен период от време. Колкото е по-голям дебита, толкова по-често е необходимо да се извършва проверка. Въз основа на това са определени тези срокове.
2. Законът има съвсем друга цел, както вече отбелязах и не засяга само водомерите.
3. Да си се поинтересувал/а да ти покажат изпитването, щом нямаш доверие.
4. Методите на изпитване, не се състоят в това да пуснеш 10 л вода и да "се ориентираш", а има определени условия.
Да, така е. Терминът "пробег" се отнася за автомобилите например. Всичко, което си написала е една "голяма мъгла"! Как сроковете зависят от дебита? Нали е установен срок 5г.? Няма 7, 8 или 10г.? Няма регламент след 1000куб.м например да се проверяват. А 100куб.м достатъчни ли са за да се амортизира сериозно водомерът? Тези въпроси ги зададох снощи , а ти ми отговаряш с празни приказки! Какви други условия? Нима ще бъде нормално кофата да се напълни със 7л примерно, а водомерът да покаже 10л?

# 41
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 574
vl, твърде далеч си от истината.
1. Няма такъв термин "пробег". Периодичността на проверките зависи от дебита на водомерите, респективно водното количество, което преминава през тях за определен период от време. Колкото е по-голям дебита, толкова по-често е необходимо да се извършва проверка. Въз основа на това са определени тези срокове.
2. Законът има съвсем друга цел, както вече отбелязах и не засяга само водомерите.
3. Да си се поинтересувал/а да ти покажат изпитването, щом нямаш доверие.
4. Методите на изпитване, не се състоят в това да пуснеш 10 л вода и да "се ориентираш", а има определени условия.
Да, така е. Терминът "пробег" се отнася за автомобилите например. Всичко, което си написала е една "голяма мъгла"! Как сроковете зависят от дебита? Нали е установен срок 5г.? Няма 7, 8 или 10г.? Няма регламент след 1000куб.м например да се проверяват. А 100куб.м достатъчни ли са за да се амортизира сериозно водомерът? Тези въпроси ги зададох снощи , а ти ми отговаряш с празни приказки! Какви други условия? Нима ще бъде нормално кофата да се напълни със 7л примерно, а водомерът да покаже 10л?

Очевидно е, че нямаш никакви технически и нормативни познания по въпроса, нямам нито време, нито желание да те ограмотявам, достатъчно ясно и точно съм се изразила.
Ако имаш желание, можеш с Гугъл да намериш информация по въпроса, но ти предпочиташ да плюеш напосоки, просто за спорта.
Последно, те информирам, за да не тънеш в невежество, че именно 5 години е максималният срок за проверка, който е определен за битови водомери, които са с малък дебит, за водомери/разходомери, с по-голям дебит, проверките се извършват на 2 години http://209.85.129.132/search?q=cache:SlDmLpVgMiAJ:www.rcz-shumen … ct=clnk&gl=bg.
 

Последна редакция: вт, 15 дек 2009, 14:17 от Скубиду

# 42
  • Мнения: 2 480
Пак не се разбрахме! Питах според теб нормално ли е да настъпи сериозна амортизация при 80 или 100куб.м пък дори и за период 5г.? А ти ми отговарящ отново с празни приказки! И за примерът с кофата нищо не отговаряш. Явно, че твоят интерес е да печелиш от тези "проверки"!

Последна редакция: вт, 15 дек 2009, 14:22 от vl

# 43
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 574
Пак не се разбрахме! Питах според теб нормално ли е да настъпи сериозна амортизация при 80 или 100куб.м пък дори и за период 5г.? А ти ми отговарящ отново с празни приказки! Явно, че твоят интерес е да печелиш от тези "проверки"!

Пълни глупости говориш  Stop, нямам нищо общо с никакви проверки, нито печеля от тях. Образованието ми на ВиК и инженер и професионалният ми опит ми дават основание да се изказвам компетентно по въпроса, за разлика от теб, а това, че не можеш да ме разбереш е твой проблем, не мой.

# 44
  • Мнения: 2 480
За какво ми пускаш този линк? За да ми покажеш, че регламентът е такъв? Ами нали точно това обсъждаме-дали е редно да бъде такъв, доколко е обосновано това! Щом си ВИК-инженер значи си от с-та! Ясно! Не отговори на въпросите ми! Едно е да се изтъкваш колко си компетентна, а съвсем друго е да отговаряш компетентно на поставени въпроси!

Последна редакция: вт, 15 дек 2009, 14:29 от vl

# 45
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 574
За какво ми пускаш този линк? За да ми покажеш, че регламентът е такъв? Ами нали точно това обсъждаме-дали е редно да бъде такъв, доколко е обосновано това! Щом си ВИК-инженер значи си от с-та! Ясно! Не отговори на въпросите ми! Едно е да се изтъкваш колко си компетентна, а съвсем друго е да отговаряш компетентно на поставени въпроси!

Нищо не ти е ясно  Naughty
Проверките на средствата за измерване се извършват от инженери, завършили "Измервателна техника" в Техническия университет, и нямат нищо общо с дейността на инженер ВиК/ УАСГ, така, че не виждам защо ме забъркваш в някаква система, свързана с проверки на водомери.
И въобще не ме интересува дали ти, считаш за необходимо да се проверяват на 5 години.

# 46
  • Мнения: 2 480
За какво ми пускаш този линк? За да ми покажеш, че регламентът е такъв? Ами нали точно това обсъждаме-дали е редно да бъде такъв, доколко е обосновано това! Щом си ВИК-инженер значи си от с-та! Ясно! Не отговори на въпросите ми! Едно е да се изтъкваш колко си компетентна, а съвсем друго е да отговаряш компетентно на поставени въпроси!

Нищо не ти е ясно  Naughty
Проверките на средствата за измерване се извършват от инженери, завършили "Измервателна техника" в Техническия университет, и нямат нищо общо с дейността на инженер ВиК/ УАСГ, така, че не виждам защо ме забъркваш в някаква система, свързана с проверки на водомери.
И въобще не ме интересува дали ти, считаш за необходимо да се проверяват на 5 години.


Пак не отговаряш на въпросите, отново празни приказки! Вероятно ти работиш в "Соф.вода" и имаш някакъв интерес! Друго не мога да кажа! Дали аз считам за нормална проверката на 5г.? Предполагам, че доста хора споделят мнението ми. Затова поставям и въпроса с куб.метри за тези 5г. Интересно е да се видят фабрични данни. Може нещо да са написали по въпроса.

Последна редакция: вт, 15 дек 2009, 14:49 от vl

# 47
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 574
vl, досега, само ти дрънкаш празни приказки, аз обяснявам, давам информация, ти повтаряш едно и също. За стотен път пиша, че нямам нищо общо с продажба и проверки на водомери.
Да, при писането на Закона, специалистите не са се интересували от некомпетентното ти мнение.
За последно се включвам, с още малко информация и приключвам.
Да, има нужда от проверки на 5 години.
Всяко средство за измерване, като извърши определен брой измервания, започва да дава отклонения. Освен това, влияние върху точността на измерването оказва температурата на околната среда и други фактори. Затова съществуват Международни еталони, Национални еталони и Работни еталони, като еталоните се сверяват - еталона от нисък ред към еталона от по-висок ред. А уредите се проверяват с работните еталони, по утвърдени методики, в които са съобразени всички фактори, които оказват влияние върху точността на измерването.

# 48
  • Мнения: 2 480
vl, досега, само ти дрънкаш празни приказки, аз обяснявам, давам информация, ти повтаряш едно и също. За стотен път пиша, че нямам нищо общо с продажба и проверки на водомери.
Да, при писането на Закона, специалистите не са се интересували от некомпетентното ти мнение.
За последно се включвам, с още малко информация и приключвам.
Да, има нужда от проверки на 5 години.
Всяко средство за измерване, като извърши определен брой измервания, започва да дава отклонения. Освен това, влияние върху точността на измерването оказва температурата на околната среда и други фактори. Затова съществуват Международни еталони, Национални еталони и Работни еталони, като еталоните се сверяват - еталона от нисък ред към еталона от по-висок ред. А уредите се проверяват с работните еталони, по утвърдени методики, в които са съобразени всички фактори, които оказват влияние върху точността на измерването.
Никаква информация не даваш! Законът не е съобразен с моето некомпетентно мнение, но е съобразен с бизнес намеренията на някого! Казваш, че има нужда от проверка на 5г., но не обясняваш защо???? И отново не отговаряш на моите въпроси! А те са съвсем принципни, не отвлечени! Ти си като грамофонна плоча! "Такъв е законът, вие сте некомпетентни за да го обсъждате! Вашето право е да го спазвате и да мълчите!" Това искаш да ни кажеш с всичките тези празни приказки! Не водиш дискусия по същество!  Може би в МЕИ са те научили да използваш високоинтелектуалната дума "дрънкаш"?
Всяко средство като извърши определен брой измервания дава отклонения. Това го казваш ти, нали? Ами нали за това говоря и аз-100куб. м достатъчен брой измервания ли са, за да подлежи на проверка? Важна била температурата на околната среда... Ами нали е в къщи, не е на улицата на открито. Тоест не се нагрява до 50градуса и не се охлажда до минус 20 градуса?  Пак казвам, че би била интересна информацията на производителите по въпроса.

Последна редакция: вт, 15 дек 2009, 15:43 от vl

# 49
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Пак не се разбрахме! Питах според теб нормално ли е да настъпи сериозна амортизация при 80 или 100куб.м пък дори и за период 5г.? А ти ми отговарящ отново с празни приказки! И за примерът с кофата нищо не отговаряш. Явно, че твоят интерес е да печелиш от тези "проверки"!


Въпросът не е в настъпването на "сериозна амортизация", а в промяната на точността на измерване и комплексната промяна в параметрите на измервателното средство, която промяна би могла да настъпи дори и без измерен 1 кубик вода - просто от промяната на физичните свойства на частите и елементите от стареене. Това е нормален процес на стареене на всеки един уред, дори и да не се използва.
Това с което не съм съгласен е, че все потребителят трябва да плаща. Би било по-справедливо да плаща този, който се съмнява в точността на измерването и настоява за проверката. Но законът не се интересува от справедливостта, а от парите които трябва да се съберат от народонаселението...

# 50
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 574
Може би в МЕИ са те научили да използваш високоинтелектуалната дума "дрънкаш"?

Какво МЕИ, какви 5 лева, пак нищо не си разбрал.  ooooh!
И производителите не са лицата, които могат да представят данни за измерването, а лабораториите, оборудвани с еталони.

# 51
  • Мнения: 2 480
Може би в МЕИ са те научили да използваш високоинтелектуалната дума "дрънкаш"?

Какво МЕИ, какви 5 лева, пак нищо не си разбрал.  ooooh!
И производителите не са лицата, които могат да представят данни за измерването, а лабораториите, оборудвани с еталони.
Какви пък са тези 5лева сега? Нали си завършила МЕИ? Там ли са те научили да се изразяваш толкова "интелигентно"? Производителите имат данни как и защо се влошава точността. Правили са куп изпитания и познават най-добре изделията си! А ти за да защитаваш толкова ревностно това безобразие, значи си материално заинтересована! Явно капацитетът ти не стига, за да водиш дикусия по същество!

Последна редакция: вт, 15 дек 2009, 15:56 от vl

# 52
  • Мнения: 2 480
Пак не се разбрахме! Питах според теб нормално ли е да настъпи сериозна амортизация при 80 или 100куб.м пък дори и за период 5г.? А ти ми отговарящ отново с празни приказки! И за примерът с кофата нищо не отговаряш. Явно, че твоят интерес е да печелиш от тези "проверки"!


Въпросът не е в настъпването на "сериозна амортизация", а в промяната на точността на измерване и комплексната промяна в параметрите на измервателното средство, която промяна би могла да настъпи дори и без измерен 1 кубик вода - просто от промяната на физичните свойства на частите и елементите от стареене. Това е нормален процес на стареене на всеки един уред, дори и да не се използва.
Това с което не съм съгласен е, че все потребителят трябва да плаща. Би било по-справедливо да плаща този, който се съмнява в точността на измерването и настоява за проверката. Но законът не се интересува от справедливостта, а от парите които трябва да се съберат от народонаселението...

Но не са минали 20-30г., а само 5! Може ли пластмасата да остарее толкова много за 5г.?

# 53
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Пак не се разбрахме! Питах според теб нормално ли е да настъпи сериозна амортизация при 80 или 100куб.м пък дори и за период 5г.? А ти ми отговарящ отново с празни приказки! И за примерът с кофата нищо не отговаряш. Явно, че твоят интерес е да печелиш от тези "проверки"!


Въпросът не е в настъпването на "сериозна амортизация", а в промяната на точността на измерване и комплексната промяна в параметрите на измервателното средство, която промяна би могла да настъпи дори и без измерен 1 кубик вода - просто от промяната на физичните свойства на частите и елементите от стареене. Това е нормален процес на стареене на всеки един уред, дори и да не се използва.
Това с което не съм съгласен е, че все потребителят трябва да плаща. Би било по-справедливо да плаща този, който се съмнява в точността на измерването и настоява за проверката. Но законът не се интересува от справедливостта, а от парите които трябва да се съберат от народонаселението...

Но не са минали 20-30г., а само 5! Може ли пластмасата да остарее толкова много за 5г.?

Зависи... има материали които стареят с месеци, и материали които стареят с години...
За надеждността на електронната апаратура например е все едно дали ще работи 1000 часа или ще си я държиш в кашона 1 година.

# 54
  • Мнения: 2 480
Пак не се разбрахме! Питах според теб нормално ли е да настъпи сериозна амортизация при 80 или 100куб.м пък дори и за период 5г.? А ти ми отговарящ отново с празни приказки! И за примерът с кофата нищо не отговаряш. Явно, че твоят интерес е да печелиш от тези "проверки"!


Въпросът не е в настъпването на "сериозна амортизация", а в промяната на точността на измерване и комплексната промяна в параметрите на измервателното средство, която промяна би могла да настъпи дори и без измерен 1 кубик вода - просто от промяната на физичните свойства на частите и елементите от стареене. Това е нормален процес на стареене на всеки един уред, дори и да не се използва.
Това с което не съм съгласен е, че все потребителят трябва да плаща. Би било по-справедливо да плаща този, който се съмнява в точността на измерването и настоява за проверката. Но законът не се интересува от справедливостта, а от парите които трябва да се съберат от народонаселението...

Но не са минали 20-30г., а само 5! Може ли пластмасата да остарее толкова много за 5г.?

Зависи... има материали които стареят с месеци, и материали които стареят с години...
За надеждността на електронната апаратура например е все едно дали ще работи 1000 часа или ще си я държиш в кашона 1 година.
Още глупости! Нима във водомерите се използват материали, които стареят с месеци? За електронната апаратура пък нямам думи! Навлизате в моята специалност! Никога досега подобна глупост не са ми казвали!
Аз мисля, че всички тези празни приказки разводняват темата и отвличат вниманието от най-съществените неща. Може би такава е целта-организаторите на тази злоупотреба, наречена "проверка на водомери" съвсем да объркат нещастния потребител!

Последна редакция: вт, 15 дек 2009, 16:09 от vl

# 55
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 574
Може би в МЕИ са те научили да използваш високоинтелектуалната дума "дрънкаш"?

Какво МЕИ, какви 5 лева, пак нищо не си разбрал.  ooooh!
И производителите не са лицата, които могат да представят данни за измерването, а лабораториите, оборудвани с еталони.
Какви пък са тези 5лева сега? Нали си завършила МЕИ? Там ли са те научили да се изразяваш толкова "интелигентно"? Производителите имат данни как и защо се влошава точността. Правили са куп изпитания и познават най-добре изделията си! А ти за да защитаваш толкова ревностно това безобразие, значи си материално заинтересована! Явно капацитетът ти не стига, за да водиш дикусия по същество!

Досега само аз и tigar-migar се изказваме по същество. Ти нямаш необходимия капацитет и само повтаряш едни и същи безсмислици.  ooooh!

# 56
  • Мнения: 2 480
Може би в МЕИ са те научили да използваш високоинтелектуалната дума "дрънкаш"?

Какво МЕИ, какви 5 лева, пак нищо не си разбрал.  ooooh!
И производителите не са лицата, които могат да представят данни за измерването, а лабораториите, оборудвани с еталони.
Какви пък са тези 5лева сега? Нали си завършила МЕИ? Там ли са те научили да се изразяваш толкова "интелигентно"? Производителите имат данни как и защо се влошава точността. Правили са куп изпитания и познават най-добре изделията си! А ти за да защитаваш толкова ревностно това безобразие, значи си материално заинтересована! Явно капацитетът ти не стига, за да водиш дикусия по същество!

Досега само аз и tigar-migar се изказваме по същество. Ти нямаш необходимия капацитет и само повтаряш едни и същи безсмислици.  ooooh!
Ти не отговори на въпросите ми, а само се отклоняваш от тях с какво ли не! Явно, че с този потребител сте на една софра!
Всеки може да показва правилници и разпоредби! Обаче това тук е форум, за да се водят дискусии! Ти искаш да ни кажеш: "Млъквайте, защото нищо не разбирате! Само аз разбирам и трябва да ме слушате!" Ексик олсун от твоята компетентност!

Последна редакция: вт, 15 дек 2009, 16:17 от vl

# 57
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Още глупости! Нима във водомерите се използват материали, които стареят с месеци? За електронната апаратура пък нямам думи! Навлизате в моята специалност! Никога досега подобна глупост не са ми казвали!
Аз мисля, че всички тези празни приказки разводняват темата и отвличат вниманието от най-съществените неща. Може би такава е целта-организаторите на тази злоупотреба, наречена "проверка на водомери" съвсем да объркат нещастния потребител!

Спирам да говоря "глупости", щото очевидно нЕма смисъл...

# 58
  • Мнения: 2
Разни от лицензираните фирми за проверка ходят и спамят постоянно по интернет. Отделно лепят съобщения по входовете с логото на Софийска вода, какви престъпници сте ако не си проверявате водомера на 5 години. Лъжат също, че новите водомери се проверяват на втората година от производството им - истината е , че се проверяват само ако не са работили две години. Ако се обадите пък на "Б-Корект", вместо да ви дадат информация направо ви питат къде живеете и кога да дойдат.
НЯМА никаква логика да плащате за водомер, колкото ви струва измеренета вода. Това е РЕКЕТ. На фирмите дори не им тряват връзки с депутат. Тези 5 години се определят по закон директно от шефа на ДАМТН http://www.damtn.government.bg/, който неасно е още шеф там.
Ние доказахме, че не може да произвеждаме водомери в Петрич, но сега пък може да "тестваме" немските водомери на цена, на която немците ги произвеждат и продават у нас. Голем срам.

# 59
  • София
  • Мнения: 1 328
[quote author=Sunnily* link=topic=371990.msg10149258#msg10149258 date=1234457863

Та казаха ми (инкасаторката), че трябва да си проверя водомера, защото му е време, обаче в Софийска вода не било най-евтино, имало по-ниски цени по частни фирми. Даже една съседка е викала до вкъщи и са свършили всичко вместо нея, но е загубила координатите..............Та ще съм ви много благодарна ако някой има инфо за такава фирма дето ще ми направи цялата олелия около въпросната проверка вместо мен. Praynig
[/quote]
В тримесечен срок от предупреждението /в писмен вид/ на инкасаторката трябва да дадеш водомера за проверка. След него ти начисляват НАКАЗАТЕЛНА такса по 4 куб. на човек месечно и студена, и  топла вода. Със задна дата!
В нашия вход 4 апартамента се втрещиха от сумите, които им начислиха за неспазване на срока!

Не се помайвай дълго в търсене на по-евтино, за да не ти излезе солено скъпо!

Иначе темата се разводни с безсмислени спорове. Законът е такъв /правилно или не/ и като не го спазваме ние сме потърпевшите!

# 60
  • Мнения: 2 480
[quote author=Sunnily* link=topic=371990.msg10149258#msg10149258 date=1234457863

Та казаха ми (инкасаторката), че трябва да си проверя водомера, защото му е време, обаче в Софийска вода не било най-евтино, имало по-ниски цени по частни фирми. Даже една съседка е викала до вкъщи и са свършили всичко вместо нея, но е загубила координатите..............Та ще съм ви много благодарна ако някой има инфо за такава фирма дето ще ми направи цялата олелия около въпросната проверка вместо мен. Praynig
В тримесечен срок от предупреждението /в писмен вид/ на инкасаторката трябва да дадеш водомера за проверка. След него ти начисляват НАКАЗАТЕЛНА такса по 4 куб. на човек месечно и студена, и  топла вода. Със задна дата!
В нашия вход 4 апартамента се втрещиха от сумите, които им начислиха за неспазване на срока!

Не се помайвай дълго в търсене на по-евтино, за да не ти излезе солено скъпо!

Иначе темата се разводни с безсмислени спорове. Законът е такъв /правилно или не/ и като не го спазваме ние сме потърпевшите!

[/quote]




Не са безсмислени тези спорове! Напротив, трябва да има публична дискусия за ИЗНУДВАНЕТО,  НАРЕЧЕНО ПРОВЕРКА НА ВОДОМЕР! Някои разчитат на това ИЗНУДВАНЕ ДА БЪДЕ ТЕХЕН БИЗНЕС!!! Използват вратичката, която им отваря законът! Трябва да се прекрати тази ЗЛОУПОТРЕБА!!! Не е нормално законите да бъдат БЕЗОГЛЕДНИ, БЕЗПРИНЦИПНИ И В НАША ВРЕДА!!!

Последна редакция: чт, 18 фев 2010, 11:10 от vl

# 61
  • София
  • Мнения: 1 328
vl, по принцип имаш право. Но не тук е мястото за ПУБЛИЧНА ДИСКУСИЯ. Темата е, че жената търси по-евтина фирма за тази проверка.

С какво твоите разсъждения й помагат и отговарят на нейния въпрос?!

Как ще й помогнете с този спор да не й наложат наказателна такса, ако изпусне срока!

Потърси трибуна за наистина публична дискусия на тема: ПРОВЕРКАТА НА ВОДОМЕРИТЕ - ИЗНУДВАНЕ И БИЗНЕС.

# 62
  • Мнения: 2 480
Навсякъде трябва да има такава дискусия и протести! И тук и другаде! И хората да бъдат наясно, че са манипулирани!!! А не да им се натяква, че хубав, лош, законът трябва за се спазва и да не се коментира, защото ние не сме били компетентни! Би трябвало да се запитаме защо ти пишеш в тази забравена вече тема?

# 63
  • София
  • Мнения: 1 328
Не мисля, че е излишно да се обърне внимание за наказателните такси. Колкото и стара да е първоначалната тема,  този факт и днес е в ежедневието ни.

# 64
  • Sofia
  • Мнения: 1 484

В тримесечен срок от предупреждението /в писмен вид/ на инкасаторката трябва да дадеш водомера за проверка. След него ти начисляват НАКАЗАТЕЛНА такса по 4 куб. на човек месечно и студена, и  топла вода. Със задна дата!

Аз такова предупреждение нямам, но са разлепили на нашия вход едни бележки, че 5-те години са ни минали , което си е вярно.
Ако се ослушам и разсея /защото сега не ми е момента/ веднага ли ще почнат да ми начисляват водата на база или имам шанс да се проточи във времето?

# 65
  • Мнения: 2 480

В тримесечен срок от предупреждението /в писмен вид/ на инкасаторката трябва да дадеш водомера за проверка. След него ти начисляват НАКАЗАТЕЛНА такса по 4 куб. на човек месечно и студена, и  топла вода. Със задна дата!

Аз такова предупреждение нямам, но са разлепили на нашия вход едни бележки, че 5-те години са ни минали , което си е вярно.
Ако се ослушам и разсея /защото сега не ми е момента/ веднага ли ще почнат да ми начисляват водата на база или имам шанс да се проточи във времето?



Аз скъсах такива бележки на нашия блок. Щом не са Ви предупредили лично Вас, няма проблем.

# 66
  • София
  • Мнения: 1 328
Бележките, разлепени по входовете са на някакви фирми, чиято цел е  да посъберат парички от живущите. Ако някой им се върже. А не се знае и доколко са легитимни!

Предупреждението е писмено, което се дава от инкасаторката, когато засича. И трябва да има вашия подпис, че сте уведомени.

# 67
  • Мнения: 1 047
Предупреждението е писмено, което се дава от инкасаторката, когато засича. И трябва да има вашия подпис, че сте уведомени.
Съставено в два екземпляра, за двете страни.

# 68
  • Sofia
  • Мнения: 1 484
Момичета, много ви благодаря!
Снощи анкетирах всички мъже, които познавам с питането си.  Mr. Green После попитах и вас.  Joy
Добре, че сте вие, защото мъжете само ме паникьосаха...
 Hug

# 69
  • Мнения: 2
имам много голям проблем , с последното отчитане на водомера ми от инкасатор имам 140 кубика вода Shocked и сметка от 240 лв. #Crazy. . обесниха ми, че трябва да се направи проверка на водомер и ако ми се издаде сертификат, че не е годен ще ми направят корекция. Проблема  е със този за студената вода. Нямам теч. Живея под наем  и досега не бях обръщала внимание, че пломбата му я няма и не е сух (до сега не ми се е налагало).  Само на този за топлата вода му е там пломбата и той е сух. В този случай и в на двата ли трябва да им правя проверка? И след като този за студената не е сух, дали ще ми издадът сертификат че не е годен? И двата са от най-старите модели до колкото разбрах, вътре не са с един ред цифри а с няколко черни циферблата със стрелки и няколко червени след тях. Моля за съвет как да постъпя за да ми се намали тази огромна сума.

# 70
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
имам много голям проблем , с последното отчитане на водомера ми от инкасатор имам 140 кубика вода Shocked и сметка от 240 лв. #Crazy. . обесниха ми, че трябва да се направи проверка на водомер и ако ми се издаде сертификат, че не е годен ще ми направят корекция. Проблема  е със този за студената вода. Нямам теч. Живея под наем  и досега не бях обръщала внимание, че пломбата му я няма и не е сух (до сега не ми се е налагало).  Само на този за топлата вода му е там пломбата и той е сух. В този случай и в на двата ли трябва да им правя проверка? И след като този за студената не е сух, дали ще ми издадът сертификат че не е годен? И двата са от най-старите модели до колкото разбрах, вътре не са с един ред цифри а с няколко черни циферблата със стрелки и няколко червени след тях. Моля за съвет как да постъпя за да ми се намали тази огромна сума.

При тези водомери е много вероятно да се сбърка показанието. Например, стрелката за стотиците да прехвърли цифрата, преди стрелката за десетиците да направи пълен оборот. Може би такава е грешката при теб.

# 71
  • Мнения: 2
най-вероятно ще се сменя, гледах в различни сайтове има няколко марки, които не ми говорят нищо. Те са Techem, Powogaz, Zenner, Bonega. Коя марка бихте ми препоръчали?

# 72
  • Мнения: 0
Баща ми ми каза за някакъв магазин в младост1 до окръжна болница в жълт търговски център че имало магазин който продавали водомери и ги пломбирали а май ги и ремонтирали старите. Понеже си правихме ремонт и се наложи да стигнем до водомерите.

# 73
  • Мнения: 266


quote author=vl link=topic=371990.msg14296619#msg14296619 date=1267049191]

В тримесечен срок от предупреждението /в писмен вид/ на инкасаторката трябва да дадеш водомера за проверка. След него ти начисляват НАКАЗАТЕЛНА такса по 4 куб. на човек месечно и студена, и  топла вода. Със задна дата!

Аз такова предупреждение нямам, но са разлепили на нашия вход едни бележки, че 5-те години са ни минали , което си е вярно.
Ако се ослушам и разсея /защото сега не ми е момента/ веднага ли ще почнат да ми начисляват водата на база или имам шанс да се проточи във времето?



Аз скъсах такива бележки на нашия блок. Щом не са Ви предупредили лично Вас, няма проблем.
[/quote]

Предупреждение, което има стойност дава само инкасаторката, след като ви види водомера и установи че наистина са минали 5 години от последната проверка.. Иначе тези агресивни бележки по блоковете, които лепят разни фирмички са изнудвачески...Водомерите може да си проверите когато и където поискате (просто проучете цените в различните фирми...-на доста по- ниски цени може да откриете услугата демонтаж на стария водомер, проверка, монтаж и узаконяване или монтаж на нов и узаконяване). Още по- добре ако можете сами да си го демонтирате, носите си го за проверка в лаборатория и плащате само за проверката и узаконяването...
Така че НЕ СЕ ЛЪЖЕТЕ, освен всичко доста фирми -менте разлепят такива бележки-те дори нямат право да проверяват или да узаконяват водомери и Софийска вода няма изобщо да ви признае тяхната пломба. А иначе това е добър начин за крадците да огледат домовете на своите потенциални жертви.ПАЗЕТЕ СЕ ОТ ИЗМАМНИЦИ!!!

# 74
  • Мнения: 135
Мими  добре  си  написала  нещата , само  още  нещо  от  мен , след  като  си  занесох  водомерите  за  преглед  ми  казаха  че  са  повредени  и  естествено  бях  изцакан  с  допълнителна  сума  за  ремонта  им , но  след  като  ги  поставих  след  4-5  месеца  с  ужас  установих  че  водомерите  са  навъртяли  колосални  кубици  с  вода.
Изхвърлих  ги  и  си  закупих  нови , нещата  се  върнаха  в  нормата.
Така  че  измерванията  на  уредите  ми  излязоха  златни , моят  съвет  е  по  добре  си  купете  нови.

# 75
  • Мнения: 266
...моят  съвет  е  по  добре  си  купете  нови.
Peace Абсолютно вярно! Но все пак като купувате нови, пак гледайте внимателно- какъв е водомера (сух, мокър, комбиниран), чие производство е (на истинска фирма или някое китайско менте), има ли проверка и откога (по-скоро датата на производство да не е преди 2009) и т.н. И пак трябва да се извика инкасаторката от Софийска вода за да го узакони!
А между другото в някои страни, напр. Германия водомерите не се проверяват, просто на 5 години хората си ги сменят...

# 76
  • Мнения: 124
Аз също имах проблеми с водомерите.След като се порових малко в Интернет попаднах на един сайт www.vodomer.bg, свързах се с тях и дойдоха, взеха водомерите, провериха ги и ми ги върнаха на следващия ден. цената беше 20лв. на водомер и 6 лв.
Може би има и други фирми но аз нямах време да се занимавам с това и в крайна сметка ми свършиха работа.


Същите искат 20 лв + 8 лв, както и 10 лв за посещение. Отказват адрес в центъра.
Някой да предложи по-добра оферта? Мерси!

# 77
  • София
  • Мнения: 1 742
Купувате нов водомер около 30 -35лв и си го монтирате сами.После 8лв е пломбата.

# 78
  • Мнения: 40 832
Даже и да не можете / смеете да си монтирате сами водомерите, направо купувайте нови. При тестването на старите половината дават отклонение и какво се получава? Първо давате 20 лева за проверка, а после пак си купувате нови. По-добре нови направо, готови за дистанционно отчитане, понеже скоро ще се стигне и до там.

Последна редакция: чт, 06 фев 2020, 12:14 от Черна станция

Общи условия

Активация на акаунт