Кара осми месец и не иска нищо, освен кърма

  • 1 811
  • 32
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 946
Здравейте, никога не съм мислела, че детето ми ще е злоядо, но май точно такова си отглеждам у дома. Опитах да захраня след 6 навършени месеца с оризова каша на Хип. Определено не я хареса. Пробвах с домашни пюрета от круша, после морков. След това по съвет на др.майки пробвах с купени пюрета. Взех на Гербер.
Стигна се до такова положение, че още като види лъжицата започва да се мръщи и реагира негативно на това, което е вътре. Не желае изобщо да отвори уста.
Преустанових захранването. Две седмици бяхме само на кърма. Днес опитах отново с домашно сварен картоф, добре пасиран и смесен с кърма. Оставих пюрето в чинийка до нея, та дано прояви интерес и хапне. Интерес имаше. И игра. Но не пожела да опита. С пръст намазах леко устните й. Облиза се и се намръщи. Повторих след малко. Направи жест сякаш й се гади и ще повърне.  Такива жестове имаше и преди с другите храни. Никога не е яла повече от 4-5 силиконови лъжички наведнъж и това беше само в началото. С всеки ден се 'усещаше' какво предстои и количестово изядено намаляше.
Надявах се след тези две седмици почивка да е различно, но май не е.
Опитвала съм да й давам и банан. Не се приема.
Проявява интерес към храната, докато ям, но не за да яде, а за да играе с нея.

Тревожа се, че е само на кърма. Не съм сигурна, че това й е достатъчно като витамини, минерали  и прочие полезни и НУЖНИ за растежа вещества. Тревожа се, че не знам още колко дълго ще останем само на кърма.

Чувам от др.майки - "не се тревожи, тя си знае. Виж колко добре изглежда, пухкава е." Да, изглежда добре, но това не означава, че калцият, желязото, цинкът и всичко останало, което се сетите в организма й е в нужните количества.

Тормозя се много. Дайте ми съвет! Praynig Има ли майки били в такава ситуация? Кога ще прояде...?

# 1
  • Мнения: 141
Ами да ти кажа и ниe на там вървим и моeто дете вчера се опитах да го захраня и категорично отказа да яде и най демонстративно повърна това което погълна(1/3 лъжичка на Nuk,тоест почти нищо).Но не се притеснявам,защото покрай мен само мами който захраниха късно ,деже и след десетия и децата са си съвсем наред.Ще го чакам да прояви по друг интерес към храната,щото ние и за игра не я щем! Mr. GreenС две думи голям цицоман!
Не се тревожи напразно!Аз съм прояла храна чак след годинката и пак съм станала на човек!

# 2
  • Мнения: 200
Все едно аз съм го писала това-бяхме на същото положение до преди два месеца долу горе.В чудо се бях видяла- бях опитала всичко възможно, което може да се даде на едно бебе-отказваше.Тогава обаче педи ми даде много ценен съвет и скоро след това детето си прояде от раз и досега нямаме проблеми (пу-пу-пу  Shocked).Та съветът и беше "да не правиш повече паузи, а всеки ден на обед и следобед и предлагай пюре, може да не изяде нищо, но ако хапне дори 2-3 лъжички, това е много важно, просто не спирай да и предлагаш всеки ден по няколко пъти храна". При нас подейства, дано и вие имате успех!  Hug

пп-не се тревожи кърмата ти  доставя всичко в идеални количества на бебчето ти Simple Smile

# 3
  • Мнения: 559
Не се тревожи и при нас беше така и да не те отчайвам ама си продължи така. Малката я захраних 6-е месец с оризова каша като я правех с кърма, после като теб и предлагах и други неща.  Абсолютен провал, изминаха два месеца до като я накарам да глътне една лъжичка. След това едно пюре от малките на Хип го ядеше два дни  ooooh! До годинката караше основно на кърма. Не сме имали никакви проблем със здравето, всичките и изследвания винаги са били добре, беше жизнена повече от колкото трябва дори. Но си остана страшно злояда. Кърмих я до 2г и 9м и дори тогава гледаше повече да сучи от колкото да яде. Сега като не сучи пак е същата работа, всяко хранене ми е мъка, като вземе да дъвче една хапка по 15 минути  Close

# 4
  • Мнения: 425
Не се тревожи и моето момченце беше така(а и все още е )-изяжда минимални количества твърда храна,но е здрав-пу-пу-,жизнен,ходи-отскоро,а преди това активно пълзеше.А си и наддава.Просто те си знаят най-добре.И аз някой път взема та се затръшкам и се затревожа,чеима дни в които е само на кърма,ама като вляза и попрочета тук ,че има и други дечица,се поуспокоя.Внимавай да не го направиш злоядо,че насилственото предлагане води до това-според мен.Една позната все се шегува,че реално дъщеря и е прояла...в пубертета LaughingПък и няма незахранен човек,нали така-просто в момента това им е най-вкусно,после цял живот ще ядат друга храна.Така си разсъждавам аз за мен де,за друг може да нее така.Ако ти се храниш правилно и балансирано-в смисъл не спазваш разни драстични диети,бъди сигурна,че в кърмата ти има всичко необходимо.

# 5
  • София
  • Мнения: 6 663
Детето ми до 1 г. и 3 м. изкара основно на кърма, наддаваше нормално и беше абсолютно здрава. И сега понякога предпочита да суче, вместо да яде твърди храни, но пък вече има и любими храни, от които може да изяде феноменални количества. Давай разнообразна здравословна храна, плодове, зеленчуци, и си я кърми спокойно, не насилвай да яде твърди храни, ще прояде с времето, спокойно. Simple Smile

# 6
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 863
Започнах да захранвам преди малко повече от месец. В началото дъщеря ми точно така отказваше всичко и правеше физиономии все едно й се гади.
Започнах да й давам изцедена кърма с лъжичка - доста се чудеше, но си я хапваше. Постепенно към кърмата добавях лъжичка - две пюре и постепенно увеличавах пюрето за сметка на кърмата. Още яде съвсем по малко - рекордът й е 80 грама на едно ядене  bowuu, но пък сега хапва пюретата без кърма.
Друго - забелязвам, че понякога отказва пюретата, но умира да й дам обелена ябълка или круша, да си смуче. Още няма зъбки и не гризка, а само се маже.  hahaha Но само като ме види, че й нося ябълка, сякаш ще хвръкне!
Когато й ги давам, гледам и аз да гриза същото срещу нея и да й обяснявам колко е вкусно. Тя понякога иска да си ги менкаме.  Joy
Мисля, че с повече търпение нещата ще се оправят. Само не насилвай детето, но ти това си го знаеш. Успех! Hug

# 7
  • Мнения: 13
Според това, което съм прочела за захранването до сега, съм научила, че детето само се подготвя за захранване. Т.е само си дава признаци, че е готово за това. При някои деца това става в 4-тия, при някои доста по-късно. А иначе проявява ли интерес когато вие се храните /следи ли движенията ви/? Можеш да пробваш, ако не си, да го слагаш в столчето на масата и да започнете да се храните пред него. И ако прояви интерес към това, което правите, може да пробваш да му дадеш от неговата храна...Успех!

# 8
  • Мнения: 873
все едно за моето дете чета-и то беше с етикет "злоядо" и знаеш ли кое бе най-гадното:обвиняваха мен и МОЕТО кърмене.казваха ми да спра да я кърмя и щяла да прояде ooooh!казваха,че понеже късно съм я захранила,затова бера ядове ooooh!напук на това детето наддаваше,резултатите му в 6-тия и 12 месец на кръвните изследвания бяха перфектни,всичко си беше наред.само дето до годинката бяхме основно на кърма-на поискване,денонощно.освен кърмаат ядеше от нашата храна-сама се захрани с пица на 7 месеца,ама като обезумяла я ядеше,сама,с пръстчета и ние звъняхме на роднините да се хвалим,че детето е прояло Laughing
та така се почна-много кърма и малко твърда храна,докато не стана на годинка2 месеца.тогава я усетих,че денем може и без цица и спрях дневното цокане.действително тя започна сериозно да похапва,щом млякото остана само за през ноща.но все пак тя вече беше по-голяма и имаше дори любими храни.
та съветът ми е да спреш с детските храни,да сложиш детето с вас на масата и го остави да си играе с храната.по някое време тя ще се окаже в устата му и току-виж прояло Peace

# 9
  • Мнения: 158
И аз бях в подобно положение като имаш впредвид че винаги цедях с помпичка и така го хранех, а той в 7 месец освен кърма нищо друго не ядеше. Но започнах да му давам по малко и по рядко през деня,а  вечер си остана все едно и също. Така  че според мен може да опиташ да намалиш храненията през деня.

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 9 711
Без да се опитвам да всявам паника или да отправям упреци, понеже нищо фатално не виждам, все някога детето ще прояде, но просто се замислих - Дали е възможно детенцето не да не е готово за захранване, а точно обратното, да е било по-рано готово за захранване и този момент да е пропуснат? newsm78 И до такава степен да е свикнало вече с кърмата и изключителното кърмене, че понеже не е получила захранване, когато е била готова, да е отминал момента и сега захранването да е по-трудно?

Чудя се по следния повод- моето дете по стечение на обстоятелствата е дохранвано с АМ след всяко кърмене. По тази причина отрано е свикнало с шишета, биби и нямаше проблем да приеме яденето и от други места, не само от гърдата на мама. Не ви ли се струва, че сред изключително кърмените бебета е по-често срещан проблема трудно захранване, понеже децата са свикнали само с гърда и само това им се предлага толкова дълго? Rolling Eyes

Нищо не твърдя, само си разсъждавам... newsm78

# 11
  • София
  • Мнения: 1 946
Честно казано, NBM, предполагам, че е възможно. Бях забелязала Яна да проявява интерес към нашата храна и особено когато се хранех пред нея още към пети месец, но много държах да я захраня след 6 навършени. Не знам пропуснала ли съм момента и има ли изобщо такъв момент, но така или иначе то е минало...
Искам да знам какво да правя занапред. Ей такова едно ме гложди от вътре, че кърмата не й стига. Не като количество, а като качество.
Днес баба й се правеше на маймуна и тя успя да изяде цели 2-3 лъжички от нейните, силиконовите, съвсем мънички... и аз бях безкрайно щастлива и разказвам на всички за това.
Майка ми всеки ден ми повтаря какво ще го правим това дете и как кърмата не му стига, сякаш аз съм виновна за това. И изобщо много е тежко, когато тъкмо близките не те подкрепят, а ти дават съвети да слагаш в пюрето захар или малко мед  Shocked, или да взимаш на ганчев, че са по-овкусени, само и само да яде....  Tired

# 12
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Момент определено има и ако се изпусне става трудно (но не и невъзможно)!
Но има и друго... че този момент още може да не е дошъл!

Опита ли с подходите на педагогическото захранване? Да й даваш с пръсти от твоята храна, да си бърка сама в яденето и прочие...

И не забравяй нещо важно. До къмто годинка твърдата храна е основно за опитване, а не за наяждане. Млекцето си остава приоритет и поне до десетия месец е добре детето да приема около 800 мл мляко. Другото не е толкова важно. Дори само по една-две хапки да хапва това е предостатъчно.

# 13
  • София
  • Мнения: 18 679
Не ви ли се струва, че сред изключително кърмените бебета е по-често срещан проблема трудно захранване, понеже децата са свикнали само с гърда и само това им се предлага толкова дълго? Rolling Eyes
Не съм забелязала подобна зависимост. Познавам доста деца на АМ, които също не се хранят с апетит, що се отнася до твърди храни. А също и много кърмачета, захранени късно, но приемащи всяка нова храна с интерес и апетит. Единственото, което наистина е характерно за изключително кърмените бебета, е че не пият вода от шишета. Това го виждам при почти всички.

Ако логиката ти беше вярна, НБМ, би следвало и децата, които никога не са били кърмени, да не искат да се хранят с лъжица, защото са свикнали само с шишето. И единствено тези на смесено хранене да приемат захранването добре.

Що се отнася до момента...Аз лично мога да кажа за себе си - при доказана вреда от ранното захранване, с чиста съвест бих поела риска детето ми да остане на кърма до по-късно, отколкото да го захраня по-рано от безопасната възраст Peace

# 14
  • Sofia
  • Мнения: 9 711
Я не се шашкай Hug Такива глупости за мед и прочее ги забрави Naughty
Просто малко по-трудно ще стане при вас, не се изнервяй, така и детето ще се изнерви и съвсем няма да иска. Предлагай и винаги, пък колкото изяде - толкова. Освен това по моето дете гледам - оризовата каша и картофеното пюре не са предпочитан вкус, макар че си ги изяжда. Пробва ли с по-вкусните пюренца? Например морков с ябълка на Хип даже и аз го хапвам hahaha
Някаква кашичка с вкус - например ябълка, бананова?
Освен това и давай лъжичката през деня да си я гризка и да свикне с нея. Кашичките ги прави течни, почти на границата на млякото.
Ще прояде, спокойно Hug

Що се отнася до момента...Аз лично мога да кажа за себе си - при доказана вреда от ранното захранване, с чиста съвест бих поела риска детето ми да остане на кърма до по-късно, отколкото да го захраня по-рано от безопасната възраст Peace

Опа, чакай, аз не казвам да се захранват по-рано от безопасното. Аз съм За захранване едва след навършени 5 месеца. Просто констатация, че при някои е по-трудно.
А за децата, които никога не са били кърмени не те разбрах newsm78 Имай предвид, че лъжицата и шишето са един и същ материал и са много по-различни от ароматната мека гърда на мама Laughing

Общи условия

Активация на акаунт