Ваксинирахте ли децата си против туберколоза(БЦЖ)?

  • 5 019
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 420
Абсолютно ЗА БЦЖ-то съм  Peace Тук в Англия също не се слага при раждане. Но след дълго чудене преди 3 месеца отидох при лекарката ни и й обясних, че сме от България и искам на Карина да се постави тази ваксина. Скоро получихме писмо от местната болница с покана и час за имунизация. Лекарката, която поставя ваксината ми обясни, че е добре, че сме решили да я сложим, тъй като България се води като страна с висок риск от туберколоза.

# 16
  • Мнения: 19 296
А имахте ли някакви странични ефекти от ваксината?

# 17
  • Мнения: 2 185
Ваксинирана съм с БЦЖ и съм реваксинирана 3 пъти за скромните ми 25 години. Ваксината не ефективна...не, че другите са, но понеже за тази питаш, от личен опит споделям  Peace

# 18
  • Overijse, Belgie
  • Мнения: 1 131
Не сме я слагали и няма да я слагаме. Причината е, че не искам да тровя организма на детето с допълнителни ваксини, при положение, че си има всички, които се изискват тук.
И аз не искам да товаря организма на детето, но пък ми казаха, че в България е пълно с болни.

Е, че щом е пълно с болни, значи няма смисъл от ваксината  Thinking
Иначе не съм запозната дали тук я слагат. Синът ми е раждан в БГ и е ваксиниран.

# 19
  • Мнения: 126
Да-вакснирах
Написах Молба и изчаках да ми разрешат ваксината
тук не се слега задължително
нямаше никакви странични ефект

# 20
  • София
  • Мнения: 3 823
Преди 1 година се върнахме от Германия и след като казахме на педиатърката, че децата ни нямат БЦЖ, тя ни посъветва я сложим.
В диспънсера обаче сложиха само на бебето, а на Дани ни казаха, че трябва да изчакаме докато стане на 5 год, защото ваксината не може да се слага когато ние поискаме #Crazy. И сега чакаме човека да навърши 5 за да му я сложим Whistling.

# 21
  • Мнения: 19 296
За първи път чувам такова нещо. Моята дъщеря е на 2години и не са казвали, че не може.

# 22
  • Germany
  • Мнения: 1 262
Аз 2 пъти съм питала нашия педиатър тук - и той и двата пъти ми отговори, че Бг не е от страните с висок риск за туберколоза....обаче в града в който ходя - Русе, цяло лято писаха и говореха как имало страшно много болни и аз постоянно се панирах....сега пак мислим да си ходим, а Мони вече ходи и пипа, миналата година беше в количка, по-лесно някак си...май пак ще го питам - може пък да са се променили нещата  Rolling Eyes

# 23
  • Мнения: 805
И при нас не е задължителна тази ваксина, освен за деца, чиито родители са се преселили в последните 5г. от страна, където туберкулозата е все още често срещана, а България е такава страна...затова сега имаме час и ще ни я бият.

# 24
  • Мнения: 47
В Канада не се бие но пък ние от година живеем в България и ми я препоръчаха.На голяма ми дъщеря сложих но малката тогава беше болна и доктора ми каза да изчакам до пролетта и тогава но по принцип мисля че е добре да се ваксинират децата.

# 25
  • Мнения: 90
Не, моята дъщеря е на 6 години, няма имунизацията и не бих я имунизирала, тъй като имунизацията не отхвърля възможност на туберколозна инфекция. Но пък наличието на имунизация затруднява обективното разчитане на изследвания, което увеличава риска болеста да не бъда открита навреме и лекувана. Имунизация БЦЖ може да бъде направена и в Германия.

# 26
  • Мнения: 15
Здравейте,
При нас ваксинират при раждането, както беше и в България/сега не знам как е/. Според мен по-добре е с ваксина, отколкото без, все пак сме рискова зона... Нямаше никакви странични ефекти при бебка, освен на самото място, което се зачервява, появява се мехурче, пука се след известно време и толкова.

# 27
  • Мнения: 314
Да. Сложихме ваксината след като навърши 1 година. Тук е препоръчителна за деца чиито родители са от райони с повишен риск като бг, но не при раждането а след 1 година. Ваксината е жива и има макар и минимален риск човек да получи туберкулоза от самата ваксина. Като цяло не е много ефективна, но твърдят че има добър ефект срещу най-опасните форми като менингит, на които малките деца са податливи.

# 28
  • Мнения: 4 753
Ами пълно е , защото макар и задължителна, много майки вече смятат, че ваксините са голямо зло и може да са вредни и не водят децата си на ваксинации. А други мами от разни малцинцинствени групи изобщо не се интересуват от такива работи. Задължително е обаче те и много други неща в БГ са задължителни........... Затова е истина , че има бум на заболяването. И да ваксината не е 100 на 100 гаранция , че няма да се разболееш, но колкото и да има странични ефекти е по-малкото зло от това опасно заболяване.

В България БЦЖ се слага още в родилното, тъй че процентът на неваксинираните е твърде малък... Има предвидени още 4 (словом - четири) реваксинации с БЦЖ и също толкова проби Манту... Въпреки това България е с по-висок процент на заболели от средното за ЕС... Не знам за държава, в която да се правят толкова много проби и реваксинации... Освен това, тази опасна болест е лечима, а един от страничните ефекти на ваксината е "смърт", което в никакъв случай не е по-малкото зло...

Но пък наличието на имунизация затруднява обективното разчитане на изследвания, което увеличава риска болеста да не бъда открита навреме и лекувана.

Това също е вярно...

# 29
  • Мнения: 314
В България БЦЖ се слага още в родилното, тъй че процентът на неваксинираните е твърде малък... Има предвидени още 4 (словом - четири) реваксинации с БЦЖ и също толкова проби Манту... Въпреки това България е с по-висок процент на заболели от средното за ЕС... Не знам за държава, в която да се правят толкова много проби и реваксинации... Освен това, тази опасна болест е лечима, а един от страничните ефекти на ваксината е "смърт", което в никакъв случай не е по-малкото зло...
Проби и реваксинации наистина не се правят. Това че болестта е лечима не е много сигурно при наличието на резистентни срещу антибиотиците причинители.. А смърт като страничен ефект е е най-често при заразени с вируса на спин или други заболявания на имунната система. Точно затова тук ваксината се препоръчва да се направи не още в родилното, а на по-късен етап.   

Общи условия

Активация на акаунт