има ли значение образованието

  • 5 637
  • 125
  •   1
Отговори
  • Мнения: 26
Здравейе момичета.Чудя се според вас образованието в България има ли значение за намирането на подходяща работа или други са критериите. NaughtyПредставяте ли се някой от нас учат толкова години и накрая не работят това за което са учили.Според вас кое е най-важното умение за намирането на що годе читава работа за добри парички.(Креватния начин всички го знаем,става въпрос за истинско умение).Много се дразня някой работодател като каже:"Женена ли се,а имате ли деца".Особено ако са малки и започва да се гледа на това  като на един голям минус.

После по TV-то ама нисък е приръста,няма раждаемост.И другото, трябва да имало опит на подобна позиция.Нали все някога трябва да се започне от някъде,като завършим всички сме без опит.

Та затова въпросът ми е кое е според вас най-важноо което трябва да умеем за да сме ценен кадър.Коя специалност е най-престижна и в кои уни. или колеж


 Поздрави на всички. Simple Smile Simple Smile Simple Smile Simple Smile Simple Smile Simple Smile Simple Smile Simple Smile Simple Smile Simple Smile Simple Smile Simple Smile Simple Smile Simple Smile Simple Smile Simple Smile Simple Smile Simple Smile Simple Smile Simple Smile Simple Smile Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 1
  • Мнения: 2 388
Важно е да не си си търкал само подметките по време на образованието си.

# 2
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
и образованието и наученото имат значение.

# 3
  • София
  • Мнения: 62 595
По правило имат значение, но не само дипломата, а и наученото. До голяма степен и начинът на мислене се променя. Вярно, един простак ще продължи да си е простак и с пет висши, но ще е позагладил някой друг ръб.

# 4
  • София
  • Мнения: 18 679
Има, разбира се. Като научено, но също и като среда. Контактите от университета са безценни Peace
Но ако трябва да съм съвсем честна, най-най-основното, за да си намериш истински хубава работа за добри пари, е късметът Laughing Имам позната, завърши чудесна специалност, владее перфектно един чужд език и още един само говоримо, има сума ти сертификати за какво ли не - е, не му върви на това момиче на работодатели и туй то Tired Вечно я бъхтят, вечно се доказва, все е в позицията на тепърва прохождащ във фирмата. Много гадно така...

# 5
  • София
  • Мнения: 175
Образованието е важно, но еднакво важно е според мен човек да притежава и набор от определени качества, които се ценят в сферата, в която иска да се развива. Това са двете задължителни неща за да бъдеш първи или сред първите в това, което работиш.

# 6
  • Мнения: 6 206
Нито децата, нито опитът, нито образованието имат кой знае какво значение, освен при лекарите, архитектите и още няколко професии, които се броят на пръстите на ръката
За всичко друго всеки работодател види ли, че сте човекът, който ще му върши работата и ще може да разчита на него, условностите остават на заден план
Толкова е просто, само че на много не им е изгодно да го видят
После "паричките" идват с умението

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 4 221
Повечето длъжности се заемат след конкурс. Има задължителни /минимални/ изисквания за заемане на определена длъжност. И образованието е сред тях.
Естествено, че е важно образованието.
Но колкото и еретично да ви прозвучи, все още живеем във време в което не по-малко важни са връзките. Уви.

# 8
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Разбира се, че има.
Ако всеки знаеше толкова колкото му е образованието и вършеше работата така както е учил, щяхме да сме си добре всички.
Умният работодател ще наеме човек не само с опит, но и със знания и ще ги използва.
Не се плаши от работодатели, които не искат жени с деца и без опит, а им благодари, че не са те взели.
Специалността и уменията ни трябва да са там, където ни се удава най-добре, всичко различно от това, ще ни спъва.

# 9
  • Мнения: 2 829
има значение,разбира се ,ако е точното и е подплатено със знания и желание за работа
освен това --набора от качества също е важен,както го е написала  Beroea Peace

# 10
  • Мнения: 1 212
Много е обширна темата ...
Факторите за намиране на "добра" работа , освен образованието са и много други.
Освен изброените вече личностни качества е от значение и възрастта .
Така например за много длъжности не бих могла да се кандидатирам, дори и да исках  - просто не отговарят на житейското ми амплоа вече  Flutter / друг е въпросът , че и аз не отговарям на техните възрастови изисквания  Mr. Green/
От друга страна  в моманта съществуват за мен отворени позиции , за които с целия си ентусиазъм, образование и усърдие преди 10 години бих могла само да мечтая .
За мен лично образованието е от значение : не толкова заради някаква негова конкретна специфика, която ти дава шанс в дадена област, колкото до други неща , които тук просто наричам "други".

По повод отметката за семейното положение и децата не намирам нищо нередно работодателя да бъде осведомен за моментното състояние на нещата , също така както ние самите се интересуваме силно от него ...
Например как е колектива, има ли текучество, известна ли е компанията и има ли потенциал през нашата призма нейната сфера на дейност.
И още : какво лошо има в това да си семеен и с дете ?!
Това значи отговорност на първо място на второ  - бонус за работодателя , няма да излизам в отпуск за бременност и майчинство евентуално / или поне шансовете са по-малки/ спрямо това да съм на същата възраст и да нямам деца и семейство .
Пък и закоравялите стари моми обикновенно никак не се вписват в атмосферата на колектива

# 11
  • София
  • Мнения: 337
Разбира се, че има значение, но не е единствената предпоставка, за да може човек да има хубава работа.
Образованието само му отваря вратата към конкретна възможност, но наученото както и  уменията му да продължава да се учи, да е комбинативен, креативен, да може дори да се "продава", са от голямо значение да му бъде даден шанс да покаже какво може и оттам да израства с работата си (да работи за добри пари).

Това с връзките на мен малко ми звучи архаично. Кой шеф ще назначи некадърник в собствената си фирма, за да търпи загуби....това може да го направи само някой в бюджетно предприятие, за когото кадърността на хората във фирмата няма голямо значение за просперитета й. А това пък означава, че това не е място където се изкарват добри пари (да, добри са съотнесени към количеството извършена работа, но като абсолютна стойност са си малко).

# 12
  • София
  • Мнения: 18 679

Това с връзките на мен малко ми звучи архаично. Кой шеф ще назначи некадърник в собствената си фирма, за да търпи загуби
Сладурана Laughing А ако ние с тебе двете, еднакво кадърни, с приблизително еднакъв опит и способности, кандидатстваме за една и съща позиция, ама шефът си пие уискито с мъжа ми или ходи на лов с баща ми, как мислиш, кой ще назначи Wink

Или от Марс падате, или натам сте тръгнали Mr. Green Не само в България, в цял свят контактите са най-важното нещо! Не за да се пробутват некадърници, а за да изпъкнеш сред многото кадърни. Най-малкото заради инфото, че еди къде си се отваря добра позиция...

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 4 221
Eмма, колкото и архаично да звучи, това са все още широки практики при назначаването на държавни служители. Може би по-архаично е да се смята, че болшинстовто от тях получават малко пари.
Вчера четох в Правен свят, че  допълнителното материално стимулиране на хората заемащи ръководни постове в НАП / извинете, че давам пример с тази широко дискутирана институция и тук, но тя не е единствената по рода си в това отношение/ за два месеца възлиза на 75 хил.лева. Това на човек.

# 14
  • Мнения: 1 212
...Сладурана Laughing А ако ние с тебе двете, еднакво кадърни, с приблизително еднакъв опит и способности, кандидатстваме за една и съща позиция, ама шефът си пие уискито с мъжа ми или ходи на лов с баща ми, как мислиш, кой ще назначи Wink

Мен , защото съм съпругата му  smile3534

# 15
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Фифоранке, днес на тема образование ли си?
И двете ти теми все към това водят.
Да ги беше обединила.

Иначе по темата - да има огромно значение образованието.

# 16
  • София
  • Мнения: 337
А ако ние с тебе двете, еднакво кадърни, с приблизително еднакъв опит и способности, кандидатстваме за една и съща позиция, ама шефът си пие уискито с мъжа ми или ходи на лов с баща ми, как мислиш, кой ще назначи Wink

аз говорех за некадърни, а това че човекът с по-добри контакти има по-голяма вероятност да получи ШАНС, съм напълно съгласна.

 
в цял свят контактите са най-важното нещо! Не за да се пробутват некадърници, а за да изпъкнеш сред многото кадърни. Най-малкото заради инфото, че еди къде си се отваря добра позиция...
да, така е! Peace

Вчера четох в Правен свят, че  допълнителното материално стимулиране на хората заемащи ръководни постове в НАП за два месеца възлиза на 75 хил.лева. Това на човек.

малеее Sick, ако това е истина, ще трябва да си променя възгледите относно чиновническата работа

# 17
  • Мнения: 12 662
Няма никакво значение. Зарязвай ученето.

# 18
  • Мнения: 60
Трудното е когато те вземат за да те пробват, да докажеш, че точно ти си човекът от когото имат нужда!  Grinning

# 19
  • Мнения: 1 212
Трудното е когато те вземат за да те пробват, да докажеш, че точно ти си човекът от когото имат нужда!  Grinning

Ама наистина много едностранно разсъждавате !
А дали точно тази работа, която си приел е точно тази, която ти е нужна ? Хм-м ?

# 20
  • Мнения: 60
Аз го казвам от личен опит, защото работата която върша в момента е точно тази с която винаги съм искала да се занимавам Simple Smile
И всяко начало е трудно, но ако търсиш просто място на което да вадиш мнооого пари без да ти харесва, тогава не ми се мисли ...

# 21
  • Мнения: 1 212
Успех тогава , дерзай - щом си заслужава усилията !  Grinning

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 4 010
според мен са важни няколко неща: първо искам да кажа, че никога не съм подценявала образованието и мисля, че то е много важно, НО ако е свързано с приложима сфера и ако наистина е това, което човек желае да учи, а не това, което са го приели. Аз ще дам пример със себе си, исках да уча специалност Х, но тъй като имаше малко бройки и хиляди кандидати съответната година за същата специалност, въпреки добрите резлтати на изпитите ме приеха да уча нещо друго. Колкото и да не ме влечеше отначало, го завърших, но някак си винаги исках да се занимавам с онази, първата желана професия. Мина време, завърших, работих различни неща, докато преди година не започнах работа в сферата която завърших, и близка до онази мечтаната. Научих много неща и всеки ден продължавам да уча, но сега виждам колко малко не ми достига да съм от другата страна - на тази на колегите с мечтаната от мен професия, на по-добри позиции и т.н. Получава се малко омагьосан кръг, постоянно гониш нещо.... Предпочитам да бях загубила година и да пробвам отново следващата, но да уча това, което искам и което се оказа доста перспективно в последствие.

Друг важен фактор е да знаете чужд език и да сте практикували езика достатъчно.

Третия важен фактор за мен е да започнеш работа още като си студент. Не е лесно, но си някак по-организиран, а и опита от всяка една работа си е опит. Създават се контакти, които са полезни в бъдеще.


# 23
  • Мнения: 2 480
Колкото и странно да звучи, понякога и от некадърниците има полза! Щом са свои и предани на тях могат да бъдат поверени доста пари, а също и кадруването. Спомнете си за раздадените куфарчета с партийни пари! Естествено некадърникът си намира способни хора, които да работят за жълти стотинки и дори се меси най-безочливо в тяхната работа. Например моя позната строителен инженер се оплакваше, че шефът и я тормозел затова, че е сложила много желязо в колоните на някаква сграда. Трябвало да бъде по-малко-за икономия! А колко да бъде-за това се правят изчисления. Въпросният шеф е завършил хранително-вкусова промишленост в Пловдив!  И друга моя позната-също строителен инженер, само че в друг град се оплакваше от подобни неща. Веднъж по националното радио се изявяваше единият от двамата "забележителни таланти" от "Замунда банана". Без никакво чувство на притеснение обясни, че е  завършил английската гимназия в Пловдив. После записал икономика, но се отказал-преценил, че тази наука не е за него. И икономиката не била загубила много без него. Въпреки това обаче, станал забележете-"творчески директор"  в някаква фирма и вече се чувствувал много успял! Интересно, каква е тази фирма и каква точно е неговата работа там??? А също и неговата заплата?
Примери като тези-безброй. А всичко е забулено в празни приказки!
Място за некадърниците може да се намери навсякъде  при условие, че има кой да ги изхранва по стар Тодор Живковски обичай!

Последна редакция: вт, 17 фев 2009, 03:08 от vl

# 24
  • Мнения: 4 585
Здравейе момичета. ... Според вас кое е най-важното умение за намирането на що годе читава работа за добри парички.(Креватния начин всички го знаем,става въпрос за истинско умение).
Аз съм момче, може ли и аз ад кажа?
Значи е важно истинско умение в кревата.
Сега сериозно - много е важно да се окажеш на подходящото място в подходящото време.
И да си убедителна. Не знам как става, на някои се получава, на някои - не ни се получава.

# 25
  • Мнения: 25 590
Веднъж по националното радио се изявяваше единият от двамата "забележителни таланти" от "Замунда банана". Без никакво чувство на притеснение обясни, че е  завършил английската гимназия в Пловдив. После записал икономика, но се отказал-преценил, че тази наука не е за него. И икономиката не била загубила много без него. Въпреки това обаче, станал забележете-"творчески директор"  в някаква фирма и вече се чувствувал много успял! Интересно, каква е тази фирма и каква точно е неговата работа там??? А също и неговата заплата?


 Joy
Абе, човек, ти никак ли нямаш чувство за хумор? Изобщо не си схванал какво е казал човекът, ама карай...  Laughing

Иначе другият ти пример за строителството е много актуален. Напомни ми как преди десетина години мой познат, завършил Хранително-вкусовия в Пловдив, се опитал да накара шефовете си от колбасарската фирма да сложат все пак И някакво месо в колбасите. А те му казали, че ако става въпрос за колбаси от месо и баба знае как се правят и не им трябва технолог. И го уволнили.
Дано вече учат студентите как се правят колбаси без месо, че жална им майка иначе - от "вечно хапнали и вечно пийнали" ще се превърнат във вечно гладни безработни...  Whistling

# 26
  • Мнения: 24 467
Задължителна, но не единствена предпоставка.

# 27
  • Мнения: 274
Образованието ми е болна тема.
Всяка седмица  пускате тема за него, за да ме комплексирате, нали?

# 28
  • Мнения: 1 897
Има значение, но само  добро образование не е достаъчно.

# 29
  • Мнения: 5 539
Здравейе момичета.Чудя се според вас образованието в България има ли значение за намирането на подходяща работа или други са критериите.
Коя специалност е най-престижна и в кои уни. или колеж
Има значение образованието, и още как.
Ако ти предстои да записваш висше образование и имаш още време, напъни се да влезеш медицина. Както е тръгнало, за другите специалности работа може да няма, но медиците гладни няма да останат. Народът е болен и все по-болен ще става. Погледни само какво ядем и в каква среда живеем, скоро няма да има човек без 2-3 хронични болести.
Тия дни ми се случи да ходя по лекари и се удивих какви опашки са навсякъде по кабинетите. За някои лекари няма свободни часове за месеци напред.
При това същите тези лекари, в по-голямата си част не си мръдват пръста да попрочетат нещо след завършването си и да си актуализират знанията в тон с напредъка в медицината. Боже, аз ако бях един лекар, какво невероятно поле за развитие! Къде ми е бил акъла преди 12 години! ooooh!

# 30
  • Мнения: 3 886
Има значение, но само  добро образование не е достаъчно.
тук подкрепям

# 31
  • Мнения: 4 965
Образованието има значение, когато е "гарнирано" с допълнителни специализации, с креативност, допълнителни умения и (най-вече) опит.
Иначе, само една гола диплома (особено ако е по някаква "отвлечена" специалност - т.е. неприложима на практика) няма особен смисъл.

# 32
  • Мнения: 3 216
ХУбаво де -образование! ама и с него и без него все тая  Close  Аз например от доста време се опитвам да пробия в един бранш , записах се да уча( вече и завьршвам ), самообучавах се доколкото мога,ходих по какви ли не интервюта за работа ( лошото е ,че за този бранш излизат много малко обяви ) -е не става и не става. Не искам голяма заплата ,искам да работя това ,което винаги сьм мечтала ,това за което знам ,че и душата си ще дам.  Е не става и не става ! Нищо. Ей тая година завьршвам и още не мога да се закача никьде.

Така ,че образованието май няма значение ,но по-добре да го има....

Последна редакция: вт, 17 фев 2009, 10:37 от kremena

# 33
  • София
  • Мнения: 62 595
В някои браншове нещата стават повече чрез препоръки и лични познанства.

# 34
  • Мнения: 24 467
Някои правят грешка в избора на бранша, други имат по- големи от обоснованото претенции за работно място, длъжност, възнаграждение, условия на труд. В някои браншове е по- трудно, пренаселено е и когато човек тръгне да избира професия следва да се съобрази и с това.
Каквото и образование да има човек, претенциите му следва да си реалистични. Но пък претенции без тази основа са вече прекомерно завишени.

# 35
  • Мнения: 88
Образованието има значение при професии като лекар,инженер, учител,фармацефт и т.н.
 То обаче не е критерий за успех в бъдещата реализация.Листчето, на което пише "бакалавър" или "магистър" е една условност, ако си некадърен обаче после в работата си можеш с това листче да си......... Simple Smile.

А що се отнася до децата...смятам,че е въпрос на добра организация и координация с любимия човек  или други членове на семейството (майки,баби и т.н), за да не може понятието "женена с дете" да  е пречка за кариерно развитие.

# 36
  • Мнения: 377
..... и аз този въпрос си задавам, след като разбрах как колежката ми, която преди да излезна в майчинство ми се пишеше  приятелка, направи всичко възможно да раздели сектора, на който се водя ръководител на две и сега са я направили ръководител сектор на една от тези две части ( ако мога така да се изразя), при положение че навремето е зъвършила някакъв кожухарски техникум.При нас за ръководител -сектор се изисква поне висше образование и естествено език и компютър са предимство, а тя не само няма образование, не знае и думичка на чужд език, не владее и компютър, да не говорим че и българския език й е зле (пр. вместо ХАРЕСА казва ХАРЕШЕ).Да не говорим , че преди като й казвах да завърши нещо тя ме поглеждаше като опарена.И да права е, след като с подмазване и секс можеш да постижггнеш много повече, а който не може така нека си следва и 10 висши , ако ще.Така излиза ....Не злобея,просто ми е обидно, защото съм свикнала всечко в живота да постигам честно и се стремя непрекъснато да се усъвършенствам ....къде е смисълът??????????????????

# 37
  • Мнения: 1 394
Амиии,аз ще ти кажа само един виц,а ти ще си направиш извода:
Едно детенце,чийто баща бил старшина,го попитал:
-Тате,защо не не ме направиш като тебе,нали завърших,ти си там-направи ме генерал.
Бащата въздъхнал:
-Ех сине-и генералите имат синове!...

# 38
  • Пловдив
  • Мнения: 114
Образованието няма никакво значение,ако преди да завършиш не си си уредил къде ще работиш.Аз например,преди да родя,не бях завършила още,а на всички интервюта ме одобряваха и назначаваха,сега вече имам и магистърска степен,но навсякъде първо ме питат имам ли малки деца.Ние с децата сме прокажени,понеже честно си признавам,че няма кой да ми помага и да го гледа,ако се разболее(бабите и дядовците работят).Естествено, назначават необвързаните,някои дори предпочитат само несемейни,за да е по-малък шансът да забременеш в следващата година.Трябва със закон да се забрани такава дискриминация.А в моя сектор службата се предава по наследство-баба-майка-внучка.Няма изпускане Banghead #Sniper

# 39
  • София
  • Мнения: 62 595
По закон е забранена тази дискриминация, но на практика не е. Всъщност е почти недоказуемо. Спомням си, че навремето, преди да се омъжа бях доста млада и ме гледаха накриво, защото съм щяла да се женя. После като се омъжих пак ме гледаха накриво, че щом съм омъжена съм щяла веднага да бременея. След като се родиха децата не съм си търсила работа като наемен работник, но сигурно пак ще ме гледат накриво. Дискриминация спрамо жените има и тя не е от вчера. Просто сега е по-завоалирана, но резултатите са същите. Мисля, че е най-разумно изобщо да не се споменава имането на деца по СV-та и първи интервюта.

# 40
  • Мнения: 24 467
Образованието няма никакво значение,ако преди да завършиш не си си уредил къде ще работиш....

За да се "уредя" на подходяща работа първо следваше точно да завърша. След това да се явя на конкурси, чието спечелване хич не беше сигурно. За сметка на това пък имането на деца не ми е пречело на работата, не ми е било в минус при предлагането на работната ми сила. А тя дискриминацията си е забранена със закон отдавна. Закони има колкото душа сака, че и повече от необходимото.
В автобиографията изобщо не виждам мястото на семейното положение.

# 41
  • Мнения: 12 662
Образованието има значение при професии като лекар,инженер, учител,фармацефт и т.н.
 

Защо? Може да се изучиш и самосиндикално. Ама искат диплома. Пък за другите професии всеки си мисли, че всичко знае.
Да, познанствата имат значение колкото да си намериш първоначална работа. Оттук нататък зависи само от теб.  Ако не ставаш, колкото и да си познат ще си кюхтиш в трета глуха.

Ако вие с децата наемате бавачка - коя ще предпочетете - тази с 2 малки деца, които няма кой да гледа като се разболеят или необвързаната.

# 42
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Образованието не е за да се знае всичко, а да знаеш къде да си го намериш всичкото, което ти трябва.

# 43
  • Пловдив
  • Мнения: 114
Да,но на всички формати на автобиографии,които съм попълвала,има семейно положение и деца под 18 години.Ако го няма,задължително те питат.Наистина аз самата бих предпочела необвързаната,но тя пък какъв ли опит ще има...Образованието не е крайна,а начална стъпка към израстването.Колкото повече знаеш,толкова повече искаш да научиш... smile3529

# 44
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
В нашата сфера,ако нямаш образование шансът ти да пробиеш е почти нереален...никой не би те и погледнал,винаги и на първо място въпроса е къде и каква специалност-при кого?,задължително е и средното ти да е подобаващо завършено на точното място,именно образованието е гаранта за възможностите,които притежаваш... Peace (отнася се  за нашата среда)
...хубавото е,че децата и евентуална бременност не биха изиграли абсолютно никаква отрицателна роля на професионалното израстване.

# 45
  • Мнения: 12 662
В нашата сфера,ако нямаш образование шансът ти да пробиеш е почти нереален...никой не би те и погледнал,винаги и на първо място въпроса е къде и каква специалност-при кого?,задължително е и средното ти да е подобаващо завършено на точното място,именно образованието е гаранта за възможностите,които притежаваш... Peace (отнася се  за нашата среда)
...хубавото е,че децата и евентуална бременност не биха изиграли абсолютно никаква отрицателна роля на професионалното израстване.

Коя е вашата сфера?

# 46
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
Сферата на художниците,така наречената гилдия... Peace

# 47
  • Мнения: 12 662
Сферата на художниците,така наречената гилдия... Peace

А стига, бе. Точно там ние простосмъртните си мислем, че само талантът има значение. Laughing

# 48
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
Сферата на художниците,така наречената гилдия... Peace

А стига, бе. Точно там ние простосмъртните си мислем, че само талантът има значение. Laughing

Мога да кажа,от гледната точка на 3-то поколение художници,че таланта е последното нещо,на което можеш да разчиташ за да се развиеш...всичко е много работа,смея да твърдя,че всеки човек притежава някакъв талант,а дали този талант ще бъде развит,зависи изцяло от средата и семейната нагласа...често съм ставала свидетел на грандиозни провали именно следствие на оповаването само на предполагаемите възможности или еднократно/случайно демонстрирани и обратното невероятно показани и потвърдени,замрели поради отказана семейна пдкрепа и липсата на подобаваща среда. Peace

# 49
  • Мнения: 374
Нито децата, нито опитът, нито образованието имат кой знае какво значение, освен при лекарите, архитектите и още няколко професии, които се броят на пръстите на ръката
За всичко друго всеки работодател види ли, че сте човекът, който ще му върши работата и ще може да разчита на него, условностите остават на заден план
Толкова е просто, само че на много не им е изгодно да го видят
После "паричките" идват с умението

Подкрепям напълно! Peace

# 50
  • Мнения: 8 999
Всяко знание в даден момент от живота на човека намира своята цена. Винаги е по-добре да си научил нещо, отколкото да не си.
Да, за мен образованието има огромно значение - не само заради конкретните познания в дадена област, а и заради много други неща.
По-добре едно нереализирано знание, отколкото никакво.

# 51
  • Мнения: 12 662
/

Последна редакция: вт, 24 фев 2009, 20:36 от Мадам Х

# 52
  • Мнения: 940
Не всички търсят опит. Има много фирми, които са склонни да обучават. Образованието не винаги е важен фактор, но често доброто образование помага. За жалост се срещам с много млади хора, които макар с образование нямат елементарни познания.

# 53
  • Мнения: 121
мииии, до сега май нямаше май, обаче вече ще има огромно значение според мен

# 54
  • Мнения: 293
Все още нямам висше. Иска ми се да имам но в момента нямам възможност да уча.Ще стане и това рано или късно.
Смея да твърдя обаче,че съм будна,разтропана,адаптивна и много бързо попиваща занаяти    Laughing
Във всички фирми,в които съм работила до сега ( като изключим чужбина ) са изисквали висшето задъжително.
На интервюто обаче става ясно,че ме вземат и доказвам в последствие,че е имало за какво.
Не мисля,че е жизненоважно.Хубаво е да го имаш за места където държат на листа хартия..

# 55
  • Sofia
  • Мнения: 4 221
Да, вероятно за местата където се развиват дейности свързани със занаяти, образованието да е без значение.
Но не мисля, че темата бе за тези места.

# 56
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
Да, вероятно за местата където се развиват дейности свързани със занаяти, образованието да е без значение.
Но не мисля, че темата бе за тези места.

Грешка,точно това коментирахме по-горе,трудно някой ще те допусне да  показваш каквото и да било ако преди това не си се доказал/поставил солидна основа през периода на обучението си, именно в случая(доста по-сложно е от колкото изглежда на пръв поглед)... Peace

# 57
  • София
  • Мнения: 62 595
Ако човек няма нищо друго като начална скорост (като препоръки, направо казано връзки или по чудо натрупан някакъв солиден опит) образованието се явява визитната му картичка. Няма какво да се лъжем - има много хора, които са назначени по всякакви други критерии, но не и по степен на образование.

# 58
  • Sofia
  • Мнения: 4 221
ahasver, да, прочетох. И въпреки изложеното, не мога да вникна и се приобщя към изразените мнения.
Но може би съм ... несъвременна, а също и заблудена, защото трудно ми е да разбера как липсата на талант би се компенсирала с добро образование.

# 59
  • Мнения: 4 300
Да, има значение, голямо. Дори и за създаване на среда, модели за подражание и  контакти за по нататъшно развитие.

# 60
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
ahasver, да, прочетох. И въпреки изложеното, не мога да вникна и се приобщя към изразените мнения.
Но може би съм ... несъвременна, а също и заблудена, защото трудно ми е да разбера как липсата на талант би се компенсирала с добро образование.

Таланта се доказва с много труд, иначе закърнява...всеки,на който професията му е художник,музикант,приложник и т.н. въобще в сферата на изкуството ще ти го каже това-таланта е 1 % всичко останало е работа и само работа...от моите наблюдения(понеже съм имала досег и работа с деца) не съм видяла дете между 5 и 10/12 годишна възраст,което да не може да рисува примерно(казвам го защото имам поглед върху самото рисуване)...няма такова дете,а колко от тези деца ще се развият в професията?...аз самата прорисувах на 13 години преди това не бях хващала молив в живота си-много е важен моментът със семейството в този период,след това ако липсва трудът и развитието всичко си остава просто една неосъществена възможност...мога да дам много примери за това колко малка роля играе моментът с таланта и от какво значение е развитието  му(работата),но съвсем ще изместим темата,моето желание бе да обясня за нашата среда с възможно най-малко думи...не мисля,че мнението ти има нещо общо с това дали си съвременна или не,напълно очаквано е... Peace

# 61
  • Мнения: 592
Доскоро мислех, че само наученото има значение, образованието особено в БГ си е търговия. Но тия дни се убуедих и че който не е правил опит да си дообогати образованието - просто си му личи, демек има значение!

# 62
  • София
  • Мнения: 7 990
Да, има значение. Ако използвам алегория, образованието е ключа, а всички останали личностни качества - силата, която да отвори вратата.

# 63
  • Ку-куландия
  • Мнения: 794
Има значение тогава когато си намерил призванието си и с желание работиш това което си учил. Но при намирането на работа май е на последно място, преди това са връзките(тук им казвате контакти) и късмета.  

# 64
  • Мнения: 395
Мисля, че има значение да...но отново според зависи. Голяма част от хората, които срещам всеки ден са на мнение, че нямат нужда от образование, а от връзки, както и другата теория, че за да станеш шеф не е нужно да си учил много.
Аз съм раздвоена по горните тези...може би разделям хората на 2 вида- такива, които оцеляват благодарение на образованието, което имат и такива, които оцеляват посредством връзките си.
Но съм с две ръце ЗА образованието

# 65
  • Sf
  • Мнения: 978
Няма значение. Най-добрият логистик, с който изобщо някога съм работила, е филолог по образование.

# 66
  • Sofia
  • Мнения: 4 221
Но има образование ?

# 67
  • Мнения: 27 524
Има значение, За съм  Peace

# 68
  • Sf
  • Мнения: 978


Все едно няма. Филологията не помага на логистиката по никакъв начин.

# 69
  • Мнения: 592

Все едно няма. Филологията не помага на логистиката по никакъв начин.
В голяма заблуда си - разсъждаваш като човек със средно образование - теснолинейно!  Peace

# 70
  • Sf
  • Мнения: 978
В голяма заблуда си - разсъждаваш като човек със средно образование - теснолинейно!  Peace

Къде ти средно, само начално. Така че направо еднолинейно го кръсти разсъждението ми.  Laughing

Ако си направиш труда да прочетеш въпроса на авторката, може би ще избегнеш широколинейни реплики. Образованието не те прави автоматично добър специалист в професията ти. Стив Джобс - сигурно знаеш - няма висше образование. Това не му е попречило да създаде Епъл и Пиксар.

# 71
  • Мнения: 592
Това изключение потвърждава правилото, но Стив Джобс и Епъл са различен случай от това филолог и добър логистик! И ти се зачети повечко в темата - Стив Джобс от гората ли е хванат?

# 72
  • Sf
  • Мнения: 978
Стив Джобс е пратен от марсианците, много ясно. И Бил Гейтс явно също - той горкият е карал без диплома чак до 2007 г., как се е справял в живота, жив да го оплачеш.


# 73
  • Мнения: 12 662
Бъркаш образование с диплома. А за да можеш да се самообразоваш трябва да имаш основа.

# 74
  • Мнения: 1 263
......трудно ми е да разбера как липсата на талант би се компенсирала с добро образование.
Май не ставаше дума за липса на талант, а за това че в тази сфера освен таланта, които е предпоставка човек въобще да се занимава с творческа дейност е  необходимо и образование. Образованието в случая помага да се осмисли конкретната дейност.  Творческата дейност не е резултат на емоционален изблик, а на анализ и то много сериозен анализ.

Таланта се доказва с много труд, иначе закърнява...всеки,на който професията му е художник,музикант,приложник и т.н. въобще в сферата на изкуството ще ти го каже това-таланта е 1 % всичко останало е работа и само работа...
Тук не мога да се съглася, колега.... Струва ми се че цитираните проценти не са съвсем коректни  Grinning чак пък  с 1 % да става работата...

# 75
  • София
  • Мнения: 1 074
Ако си стигнала дотам, че да задаваш такъв въпрос, значи не ти е достатъчно образованието...

# 76
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
......трудно ми е да разбера как липсата на талант би се компенсирала с добро образование.
Май не ставаше дума за липса на талант, а за това че в тази сфера освен таланта, които е предпоставка човек въобще да се занимава с творческа дейност е  необходимо и образование. Образованието в случая помага да се осмисли конкретната дейност.  Творческата дейност не е резултат на емоционален изблик, а на анализ и то много сериозен анализ.

Таланта се доказва с много труд, иначе закърнява...всеки,на който професията му е художник,музикант,приложник и т.н. въобще в сферата на изкуството ще ти го каже това-таланта е 1 % всичко останало е работа и само работа...
Тук не мога да се съглася, колега.... Струва ми се че цитираните проценти не са съвсем коректни  Grinning чак пък  с 1 % да става работата...

Именно точно това исках да обясня,относно процентите-така съм визпитавана,никога да не разчитам само на таланта си,и този 1%ми е набиван в главата до откат,всичко останало е работа и непрестанно търсене...но лично за себе си съм направила извода,че в ранната детска възраст най-ясно проличава дадена заложба,но сякаш с разтежа и  още куп други определящи фактори,да смея да твърдя,че я закърняват... Peace

# 77
  • Sofia
  • Мнения: 4 221


Все едно няма. Филологията не помага на логистиката по никакъв начин.

Има много длъжности, заемането на които не е обвързано с изискването за конкретно образование. Напротив, нормативно е заложена възможност за алтернатвност на специалностите.
Което само по себе си идва в подкрепа на тезата, че което и да е образование е по-добре пред липсата на каквото и да е.

# 78
  • Sofia
  • Мнения: 4 221
......трудно ми е да разбера как липсата на талант би се компенсирала с добро образование.
Май не ставаше дума за липса на талант, а за това че в тази сфера освен таланта, които е предпоставка човек въобще да се занимава с творческа дейност е  необходимо и образование. Образованието в случая помага да се осмисли конкретната дейност.  Творческата дейност не е резултат на емоционален изблик, а на анализ и то много сериозен анализ.


Някак трудно ми е да възприема тази условност. И ако бих допуснала / в своите представи, разбира се/ някаква обвързаност на таланта, то тя би била с труда. Но не и с образованието.
Защото дори и един процент талант, той има шансове да се култивира и доразвие с много труд / макар, че посредствения талант, дори шлифован с много труд, пак е трудно да остане прикрит /.
А един процент талант, облечен единствено в образование, та било придобито и в най-престижното или скъпо място- какво от това, на кого ще дойде в полза - на публиката, на твореца или единствено на самото образование  ?

# 79
  • Мнения: 3 929
За мен образованието има значение при намирането на работа, дори и само да го имаш на диплома, а не като знания. Що се отнася до знанията, които получаваме в университета, това е съвсем друг въпрос. Един мой много добър професор казваше, че в университета ние не получаваме знания и не излизаме, готови да започним работа по дадена специалност, но пък се научаваме къде да търсим информацията, от която се нуждаем.
Разбира се, има работодатели, които държат на образованието, а други - на уменията. Два примера ще дам. Една моя близка позната завърши висшето си образование в един никому известен филиал на някакъв университет, но я назначиха в банка само заради образованието си и т.нар. специалност, която е завършила. Нямаше никакъв професионален опит, за знания - срам ме е изобщо да говоря. Сега вече е шеф на банков клон. И вторият пример - другата крайност. Аз. С образованието, знанията, езиците. Отивам на интервю при сегашния ми работодател, а той още в самото начало ми заявява, че това, че имам висше образование, не значи, че ще ме назначи на постоянна работа, ако не покажа умения. Да не казвам, че във фирмата тогава аз бях може би 3-я човек с висше образование.

# 80
  • Бургас
  • Мнения: 5 632
Образованието е важно. Важни са и знанията. Дипломата не те прави по - умен и можещ, но е един вид доказателство, че е така. /Когато е добита по канален ред, а не...всички знаем как./

# 81
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
В случая самото образование е подчинено на труда,то е един вид гаранта за възможностите ти....това няма нищо общо със самата диплома и образованието като название...

# 82
  • Sofia
  • Мнения: 4 221
Мисля, че най-големия гарант за възможностите на един творец са единствено и само неговите  произведения Simple Smile

# 83
  • Мнения: 1 263
......трудно ми е да разбера как липсата на талант би се компенсирала с добро образование.
Май не ставаше дума за липса на талант, а за това че в тази сфера освен таланта, които е предпоставка човек въобще да се занимава с творческа дейност е  необходимо и образование. Образованието в случая помага да се осмисли конкретната дейност.  Творческата дейност не е резултат на емоционален изблик, а на анализ и то много сериозен анализ.


Някак трудно ми е да възприема тази условност. И ако бих допуснала / в своите представи, разбира се/ някаква обвързаност на таланта, то тя би била с труда. Но не и с образованието.
Защото дори и един процент талант, той има шансове да се култивира и доразвие с много труд / макар, че посредствения талант, дори шлифован с много труд, пак е трудно да остане прикрит /.
А един процент талант, облечен единствено в образование, та било придобито и в най-престижното или скъпо място- какво от това, на кого ще дойде в полза - на публиката, на твореца или единствено на самото образование  ?
Да, както казах е нужен талант и после - образование, за да се осмисли този талант. Повечето хора си мислят че имаш дарба...рисуваш примерно и колкото повече рисуваш - толкова по-добър ставаш... ама не е така. С един гол усет и напъни нищо няма да стане...или става, ама не е за гелдаме Laughing
В Академията се учи анатомия, перспектива, философия, естетика, история на изкуството и съм абсолютно убедена, че всички тези предмети са от изключително значение... те помагат да се осмисли творческия акт...  Всеки един от специалните предмети, които съм учила ми е помогнал много. Принципите на композиция се учат. Шрифтът се учи. Учи се дори и способността да виждаш / т.е. да анализираш наблюдавания обект/.
А много ясно, че ако липсва талант, нито образование, нито труд могат да помогнат...

# 84
  • София
  • Мнения: 62 595
Като се замисля, това на което сега му казваме образование до голяма степен замества чиракуването навремето при занаятчиите, адвокатите и каквото там се сетите.

# 85
  • Мнения: 89
Някак трудно ми е да възприема тази условност. И ако бих допуснала / в своите представи, разбира се/ някаква обвързаност на  Да, както казах е нужен талант и после - образование, за да се осмисли този талант. Повечето хора си мислят че имаш дарба...рисуваш примерно и колкото повече рисуваш - толкова по-добър ставаш... ама не е така. С един гол усет и напъни нищо няма да стане...или става, ама не е за гелдаме Laughing
В Академията се учи анатомия, перспектива, философия, естетика, история на изкуството и съм абсолютно убедена, че всички тези предмети са от изключително значение... те помагат да се осмисли творческия акт...  Всеки един от специалните предмети, които съм учила ми е помогнал много. Принципите на композиция се учат. Шрифтът се учи. Учи се дори и способността да виждаш / т.е. да анализираш наблюдавания обект/.
А много ясно, че ако липсва талант, нито образование, нито труд могат да помогнат...
Не съм напълно съгласна с това, че без Академията само с "гол" талант, твореца не може да се развие и да направи невероятни произведения, особено пък за рисуването. Вярно е, че се учат тези неща, които си изредила, вярно е, че са полезно, но също така е вярно, че могат да се научат и без Академията, както и това, че учениците от даден клас, в повечето случаи доста се повлияват от преподавателя си .. Виждала съм творби на ученици на Светлин Русев, ами твърде много си приличаха ...  Thinking. Понякога е добре, човек да не минава през матрицата на образователната система и да навакса нужните му знания и умения по други начини и да, ако е много талантлив, не е нужно да изучава всички онези предмети, те просто са усет, който е в него. Както знаем има хора, които знаят и усещат нещата на едно по-друго ниво, всъщност всички го можем, ако не се поддадем прекалено много на обществените порядки ...
 Сред гениалните имена в исорията на изобразителното изкуство, доста малко са завършили всъщност подходящо образование ...
За пример искам да дам един художник, който не е завършил Академия и никога не е ходил на уроци, но картините му са признати на международно ниво, макар в България да не е много известен: http://dimitarmanolov.com/
Тези примери не важат само за изкуството, но и за бизнеса, както и други споменаха, признавам не съм чела цялата тема, но мой пример в това отношение е създателя на една доста успешна световна компания, завършил цял 4-ти клас Simple Smile

# 86
  • Мнения: 12 662
Да, безспорно има и такива хора. Един на милиони. Ако се смятате за такъв, не учете. Само ще си загубите времето.

# 87
  • София
  • Мнения: 62 595
Повечето художници са започнали като чираци в ателиетата на майстори-художници. Много често това е било още като са били деца на по 10-11 години и са се занимавал с най-неприятната работа в ателието и чак след много години са се превръщали в художници. Това също е някакъв вид образование.

# 88
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
Едно е да усещаш една форма,второ е да я усещаш и разбираш,трето е да я усещаш,разбираш и възпроизведеш,а съвсем четвърто е някой да постави името си зад твоето...познавам много хора занимаващи се с изкуство,всъщност цялата ми среда,но не познавам част,която да и липсва образование и да е реализирана на определено ниво в България,ниво,което може да отвори врати и към един определен кръг на естетически образовани,с изградено/възпитано мнение и усет и естествено с още куп качества, хора...тук вече можем да си поговорим за изкуство-останалото за мен няма значение,защото то преди всичко е свързано с набавянето на хляба,а там където е бахура няма място за изкуство.

# 89
  • Мнения: 89
Едно е да усещаш една форма,второ е да я усещаш и разбираш,трето е да я усещаш,разбираш и възпроизведеш,а съвсем четвърто е някой да постави името си зад твоето...познавам много хора занимаващи се с изкуство,всъщност цялата ми среда,но не познавам част,която да и липсва образование и да е реализирана на определено ниво в България,ниво,което може да отвори врати и към един определен кръг на естетически образовани,с изградено/възпитано мнение и усет и естествено с още куп качества, хора...тук вече можем да си поговорим за изкуство-останалото за мен няма значение,защото то преди всичко е свързано с набавянето на хляба,а там където е бахура няма място за изкуство.
Нещо не съм сигурна дали те разбрах напълно, но имам чувството че прозира мисленето на повечето хора завършила Академията, че са част от някакъв елитарен и недостижим кръг, към който не може и не трябва да се присъединяват небогопомазаните - т.е. незавършилите Академията ? Така ли е или греша.
Та за теб лично, художника, който съм дала като пример е или не е добър, е или не е успял, при положение, че има доста изложби, картини у нас (включително закупени от известни имена от други области на изкуството), член е на СБХ, има почитатели от чужбина и виждаш произведенията му какво представляват ?
Моята най-добра приятелка е докторант в Академията, та този тип мислене ми е много познато, като цяло и тя се дистанцираше доста в началото от всички "аматьори", но в последствие кръга и на познанства толкова се разшири и в БГ и извън Бг и общува с толкова много хора на изкуството (визуални изкуства предимно), че отдавна се убеди, че Академията не е светая светих и последна инстанция на творците и признанието към тях, нито БГ варианта й, нито чужди съответствия  Peace
Пак ти казвам, може да не съм съвсем разбрала какво искаш да кажеш ...

# 90
  • Мнения: 157


Все едно няма. Филологията не помага на логистиката по никакъв начин.
[/quote

Ами да, то ние филолозите, освен мъртви езици, друго не знаем.  Joy
Смятам, че мога да се науча на всичко, стига да има кой да ми даде шанс да му го докажа. На това ме е научила филологията

# 91
  • Мнения: 1 263
Да, както казах е нужен талант и после - образование, за да се осмисли този талант. Повечето хора си мислят че имаш дарба...рисуваш примерно и колкото повече рисуваш - толкова по-добър ставаш... ама не е така. С един гол усет и напъни нищо няма да стане...или става, ама не е за гледане Laughing
В Академията се учи анатомия, перспектива, философия, естетика, история на изкуството и съм абсолютно убедена, че всички тези предмети са от изключително значение... те помагат да се осмисли творческия акт...  Всеки един от специалните предмети, които съм учила ми е помогнал много. Принципите на композиция се учат. Шрифтът се учи. Учи се дори и способността да виждаш / т.е. да анализираш наблюдавания обект/.
А много ясно, че ако липсва талант, нито образование, нито труд могат да помогнат...
Не съм напълно съгласна с това, че без Академията само с "гол" талант, твореца не може да се развие и да направи невероятни произведения, особено пък за рисуването. Вярно е, че се учат тези неща, които си изредила, вярно е, че са полезно, но също така е вярно, че могат да се научат и без Академията...
Вярно е че може да се научат и без Академия. Дадох Академията като случаен пример, защото това е моята школа, а не защото е единствената и неповторимата... Макар че, за моята специалност, по-добро място за изучаването й не се сещам...


Понякога е добре, човек да не минава през матрицата на образователната система и да навакса нужните му знания и умения по други начини и да, ако е много талантлив, не е нужно да изучава всички онези предмети, те просто са усет, който е в него.
 Знанието е резултат от изследване, анализ и мислене...несериозно е да се твърди че знанието може да се базира изцяло на усещанията.

# 92
  • Sofia
  • Мнения: 4 221
 Знанието е резултат от изследване, анализ и мислене...несериозно е да се твърди че знанието може да се базира изцяло на усещанията.

Продължавам да твърдя, че не знанието / с всичките му изследвания, анализи и мислене/  е основополагащото в изкуствата. Бих дала безусловно предимство първо на усещането и едва при условие, че го има, бих класирала знанието и то след труда.

# 93
  • Мнения: 1 263
 Знанието е резултат от изследване, анализ и мислене...несериозно е да се твърди че знанието може да се базира изцяло на усещанията.

Продължавам да твърдя, че не знанието / с всичките му изследвания, анализи и мислене/  е основополагащото в изкуствата. Бих дала безусловно предимство първо на усещането и едва при условие, че го има, бих класирала знанието и то след труда.
Ами хубаво, но аз и никъде не съм твърдяла, че е основополагащо. То има важна роля в надграждането, а не в базата. Предполагам, че в така ползваната терминология под усещане/усет имате предвид дарба?

# 94
  • Sofia
  • Мнения: 4 221
Дарба, талант, усет.
Останах с убеждението, че се обосновава тезата колко важно е образованието в творчеството. За мен образованието е последното нещо, което е съществено и определящо за един творец. Всъщност може би е важно за онези, които са лишени от истински талант, но упорстват да бъдат творци. Но аз не визирам тях в мненията си.

# 95
  • Sf
  • Мнения: 978
Смятам, че мога да се науча на всичко, стига да има кой да ми даде шанс да му го докажа. На това ме е научила филологията
Не те е научила на много за пет години.  Rolling Eyes

# 96
  • Мнения: 1 263
Дарба, талант, усет.
Останах с убеждението, че се обосновава тезата колко важно е образованието в творчеството. За мен образованието е последното нещо, което е съществено и определящо за един творец. Всъщност може би е важно за онези, които са лишени от истински талант, но упорстват да бъдат творци. Но аз не визирам тях в мненията си.

Обосновава се тезата, че е важно, но не основно. За мен е важно. А обобщения кой е лишен от талант, основани само на несъгласие с чуждо мнение, а не на конкретни наблюдения върху нечие творчество са доста груби,  а изказани от хора извън тази област са и крайно неуместни.

# 97
  • Sofia
  • Мнения: 4 221
Не визирам никой конкретно, изразявам становище, което е лично и принципно. Становището ми е провокирано от изразени мнения по темата, дори не обърнах внимание чии.
Ако някой открива себе си в написаното от мен, не мога да понеса отговорността за това, тъй като не това е било намерението ми.

# 98
  • Мнения: 1 263
Дълбокомисленото заключение: "образованието .... може би е важно за онези, които са лишени от истински талант, но упорстват да бъдат творци" звучи доста забавно, а изказано от личност, която е извън тази сфера си е направо смешно.

пп: Има изказани мнения и вашият "личен и принципен" отговор е  да заявите, че хората споделили тези мения нямат талант?  Това ако не е "конкретно визиране" сигурно става дума за особен вид разногледство.

Последна редакция: ср, 25 фев 2009, 21:11 от ByTheWay

# 99
  • Мнения: 46
 Знанието е резултат от изследване, анализ и мислене...несериозно е да се твърди че знанието може да се базира изцяло на усещанията.

Продължавам да твърдя, че не знанието / с всичките му изследвания, анализи и мислене/  е основополагащото в изкуствата. Бих дала безусловно предимств Peaceо първо на усещането и едва при условие, че го има, бих класирала знанието и то след труда.
На 100%подкрепям Peace

# 100
  • Мнения: 89
Дарба, талант, усет.
Останах с убеждението, че се обосновава тезата колко важно е образованието в творчеството. За мен образованието е последното нещо, което е съществено и определящо за един творец. Всъщност може би е важно за онези, които са лишени от истински талант, но упорстват да бъдат творци. Но аз не визирам тях в мненията си.

newsm10  Подкрепям, което естествено не означава, че всички творци с добро образование в областта нямат дарба, нещата не са черно и бели, по-скоро тези, които са с по-тъмна коса по рождение им се налага да положат повече усилия за да станат руси и това е напълно естествено. И никой никого тук не визира, защото пишещите само си теоретизираме, така че няма смисъл някой да се засяга от абстрактен спор или да покаже, каквото има да показва, да казва къде и какво е учил и да почваме реалните дискусии  Mr. Green

# 101
  • Мнения: 4 892

Да, да, да! Има значение. Доброто образование е важно, защото то не включва това да знаеш всичкото теореми що има или Война и мир на изуст. Образованието включва комуникация, култура на общуване, дисциплина, последователност и т.н. , и разбира се конкретни знания.
Най-малкото доброто образование може да разшири мирогледа и на най-талантливия!

# 102
  • Мнения: 12 662
Дарба, талант, усет.
Останах с убеждението, че се обосновава тезата колко важно е образованието в творчеството. За мен образованието е последното нещо, което е съществено и определящо за един творец. Всъщност може би е важно за онези, които са лишени от истински талант, но упорстват да бъдат творци. Но аз не визирам тях в мненията си.


И когато видиш една картина сигурно си представяш как художникът се е събудил с вдъхновение, грабнал е четката и я е нахвърлял.

# 103
  • Sofia
  • Мнения: 4 221
Отговорът ми е толкова личен, принципен и неперсонализиран, колкото и най-искрените ми извинения към всички засегнати.
Още веднъж - конкретизацията не е стояла сред намеренията ми по тази тема.
Но дори да се примиря с късно диагностицирано разногледство, по-трудно би ми било да променя изразеното си мнение по темата, а именно, че образование без талант / в конкретните случаи/ не притежава някаква стойност.


Дълбокомисленото заключение: "образованието .... може би е важно за онези, които са лишени от истински талант, но упорстват да бъдат творци" звучи доста забавно, а изказано от личност, която е извън тази сфера си е направо смешно.

пп: Има изказани мнения и вашият "личен и принципен" отговор е  да заявите, че хората споделили тези мения нямат талант?  Това ако не е "конкретно визиране" сигурно става дума за особен вид разногледство.

# 104
  • Sofia
  • Мнения: 4 221
Дарба, талант, усет.
Останах с убеждението, че се обосновава тезата колко важно е образованието в творчеството. За мен образованието е последното нещо, което е съществено и определящо за един творец. Всъщност може би е важно за онези, които са лишени от истински талант, но упорстват да бъдат творци. Но аз не визирам тях в мненията си.


И когато видиш една картина сигурно си представяш как художникът се е събудил с вдъхновение, грабнал е четката и я е нахвърлял.

Да, разбира се. В случаите, когато видя една картина.

# 105
  • Мнения: 293
Много задълбахте в това рисуване.
И като стана на въпрос - и аз смятам,че истинския талант може да бъде оценен и да се реализира и без Академия.Тя не му пречи ,разбира се,в никакъв случай.Но таланта си е талант.Той е в основите....и колкото е по-голям таланта толкова по-малко учене ти трябва.

Мое мнение.

# 106
  • Мнения: 7 031
Повечето длъжности се заемат след конкурс. Има задължителни /минимални/ изисквания за заемане на определена длъжност. И образованието е сред тях.
Естествено, че е важно образованието.
Но колкото и еретично да ви прозвучи, все още живеем във време в което не по-малко важни са връзките. Уви.
Само аз ли виждам огромна връзка между понятията "конкурс" - "връзки"   Mr. Green
П.П. И се шегувам, и не се...  Simple Smile вероятно има и конкурси, спечелени от най-достойният и подходящ кандидат.
Дано са повече за в бъдеще  Peace

# 107
  • Мнения: 2 480
А има и конкурси, обявени заради определен човек-да се легитимира назначаването му.

# 108
  • Мнения: 157
А има и конкурси, обявени заради определен човек-да се легитимира назначаването му.
Разбира се! Много са такива. Обаче смешното е, когато ти си връзкарят и си сигурен, че почваш работата, и изведнъж се явява никому неизвестен и незнайно как ти е заел мястото Joy

# 109
  • Мнения: 2 480
Незнайко, обаче ако е с още по-дебели връзки......

# 110
  • Мнения: 12 662
Само аз ли виждам огромна връзка между понятията "конкурс" - "връзки"   Mr. Green
П.П. И се шегувам, и не се...  Simple Smile вероятно има и конкурси, спечелени от най-достойният и подходящ кандидат.
Дано са повече за в бъдеще  Peace

Все повече ще са. Защото хората искат да се работи. Отмина времето на научните институти с 1000 сътрудника, които нищо не правят.
По въпроса за връзките - ако ми е познат и знам, че става - ами него ще назнача.

# 111
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
Цитат
И когато видиш една картина сигурно си представяш как художникът се е събудил с вдъхновение, грабнал е четката и я е нахвърлял.

 Joy   202uu

Няма такова нещо...трябва да можеш по всяко време да седнеш и да си свършиш работата...това с вдъхновението можете да си го споделяте между вас си "просветените",за нас(мен) "непросветените" е просто посредственост...това не е хоби,а професия иначе всеки може да удари червена точка на зелена плоскост в произволна точка на златното сечение...великото изречение "днес нямам муза " просто не важи,имаш ли,познаваш ли законите в изобразителното изкуство-това е цяло учение,Леонардо не е копал гробищата цял живот за този,който клати гората,а и не само той...
Искам само да ми обясните/просветите как става номера в такъв случай,когато сядаш с още 200 човека и рисувате по дадена задача 8 часа и се борите за 4 места,наистина съм любопитна да разбера,на тези 4-мата,които ще останат дали само вдъхновението им е свършило работата?

п.с
или можеби един Климт не е имал хал-хабер от пластична анатомия или от живопис,най-вероятно дядо Бог го е пернал с мокър парцал през лицето,та да започне да бърка боята...
най-вероятно и Кандиски се е събудил една прекрасна сутрин и е положил основите на абстракционизма само на базата на вдъхновението си,и т.н., и т.н., и т.н.

Последна редакция: чт, 26 фев 2009, 15:46 от ahasver

# 112
  • Sofia
  • Мнения: 4 221
Нямам представа за какво говориш. Може би защото ми е трудно да си представя творчеството в условията на задължителност. За мен то е такова само по себе си. И е творчество защото в него има спонтанност, чувство, отпечатък.
Трудно ми е да си го представя как би оцеляло в условията на принуда, защото за мен то е символизира полета на духа и неговата свобода.



Pipi_, не, не само ти виждаш тази взаимовръзка. И без да отричам ролата на протекционизма /в тесния, а не общоприет смисъл/, напротив дори, смея да твърдя, че по-скоро са изключение случаите в които грубо се потъпкват критериите за избор. По-скоро връзкарството се простира в зададените рамки на изискванията за съответната длъжност.

# 113
  • Мнения: 12 662
Напоследък върви някаква реклама, в която се казва, че Леонардо е рисувал Мона Лиза в разстояние на 12 г.

# 114
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
dodo_dodo ,няма принуда,просто и в тази сфера има закони,които трябва да се научат и спазват за да може един творец да бъде УБЕДИТЕЛЕН в това,което прави...избистря идеята и начина да се изрази максимално реалистично чрез материала,с който работи....ето  аз днес трябва да направя  лампа Тифани например-ами ако не познавам техниката,ако не познавам историята на тази лампа,ако не познавам цветовете и материала,ако нямам идея за хармония,ритъм и композиция,ако не знам как да изразя идеята си-как бих я направила тази лампа?да не би това да ме прави по-малко творец,че прилагам наученото/образованието си,което преди всичко ми е дадено от художници?

Последна редакция: чт, 26 фев 2009, 16:27 от ahasver

# 115
  • Sofia
  • Мнения: 4 221
С риск да те скандализирам, но в дадения от теб пример ми се струва, че става въпрос повече за някакво серийно производство, отколкото за творчество. Ако трябва да разгледаме етимологията и смисъла на  глагола творя бих го свързала със създавам и изобретявам. И да, когато изобретяваш нещо, не ти е необходимо познание за него, защото ти го основополагаш, няма такова познание защото ти си човекът, който го съзидава. Но виж, когато правиш серийно производство - тогава да, но пък не може да говорим за изобретяване, респ. творчество.

А относно Леонардо - вероятно заданието да нарисува Мона Лиза е било за срок от 12 години.

# 116
  • Мнения: 1 263
Верно много се задълба с т'ва рисуване. Аз не разбрах защо всеки не си коментира темата, зададена от авторката, на базата на наблюденията  от собственото си образование... Явно наистина образованието не е от значение в този забавен свят на самодейци, в  който всяка продавачка дава съвети по моден дизайн, а всеки срещнат се оказва, че знае как се прави изкуство.

# 117
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
 Shocked

Няма такова нещо като серийно производство,в това,което прави един творец,той влага мозъка си,познанията си по материята и ръцете си,са себе си мога да кажа,че нямам две абсолютно еднакви работи,аз не съм машина,изкривяваш понятията по неправилен начин и е несериозно,най-малкото защото омаловажаваш,това,което правя без дори да знаеш аз как работя,както и си позволи да даваш оценки за възможностите на определен кръг хора,без отново да имаш поглед върху нещата...не мога да си позволя да говоря от гледната точка на други творци за това ще говоря от моята,най-малкото защото не се занимавам с комерсиално творчество (което също е творчество) и познавам пътя и стъпките на една творба (без значение каква ще бъде тя) преди тя да придобие видът,който има в главата ти.
Творчеството като творчесто е само по себе си НАЧИН НА МИСЛЕНЕ,изразен визуално,но изразните средства са множество и всеки творец трябва да намери своето измежду всичките,но целия процес преди едно произведение да стигне до зрителя не се случва нито от самосебе си,нито изведнъж от нищото...

"А относно Леонардо - вероятно заданието да нарисува Мона Лиза е било за срок от 12 години."

Истината е,че Леонардо е имал заданието да изпълни Мона Лиза в пъти по-кратък срок,но е посветил години на това да придобива необходимите му знания за да я направи това,което е сега тази картина...ако познаваше историята на картината щеше да ни спестиш още един не на място твой пост,и още нещо като за последно Леонардо преди всичко е имал 17 професии,като първата е била гений,а последната художник...

Последна редакция: чт, 26 фев 2009, 19:15 от ahasver

# 118
  • Мнения: 12 662
С риск да те скандализирам, но в дадения от теб пример ми се струва, че става въпрос повече за някакво серийно производство, отколкото за творчество.

И мебелите, които ползваме и  са серийно производство, са продукт на някой творец. Естествено, ние бихме ги направили по-добре.   

# 119
  • Sofia
  • Мнения: 4 221
ahasver, отново прекалено лично приемаш темата и изразените по нея мнения. Мисля, че идеята е дискусия и излагането на различни гледни точки. Не откривам място за обида, защото за едно си права - действително аз не те познавам, не познавам това, което правиш и не бих  могла да давам перосонална оценка. В този смисъл ако се абстрахираш от личността си, бихме могли да общуваме по-лесно.
Да, съгласна съм с теб, че творчеството е начин на мислене. Но какво би било това мислене, ако възприема изложените от теб доводи относно същото това изкуство ограничено от работно време прим. или пък пришпорено от срочност някаква?

ByTheWay, аз изложих още в началото мнението си по темата, пречупено през призмата на моето образование. Но тъй като самодейството в извън работно време е сред любимите ми занимания, си позволих да изразя мнение и по останалата част от дискусията. Ако позволиш?

# 120
  • Мнения: 1 263
Разбира се, dodo_dodo, след като го намирате за уместно. Аз също си тананикам в банята под душа, но не бих оспорвала изучаването на вокална техника. Wink

# 121
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
Напоследък върви някаква реклама, в която се казва, че Леонардо е рисувал Мона Лиза в разстояние на 12 г.

А според Уикипедията е рисувана 4 години:

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%BE%D0%BD%D0%B0_%D0%9B%D0%B8%D0%B7%D0%B0

# 122
  • Sofia
  • Мнения: 4 221
Разбира се, dodo_dodo, след като го намирате за уместно. Аз също си тананикам в банята под душа, но не бих оспорвала изучаването на вокална техника. Wink


Благодаря  Grinning
Уместно, доколкото липсата на образование, което да ме прогласи в художник, ми позволява да изразя мнение.
Не бих си мечтала за по-широко поле на изява на словото си при така поставените обстоятелства, а и вече се опасявам, предвид изострената сетивност на творческия егоцентризъм, който се настанил тук Simple Smile

# 123
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
.

# 124
  • Мнения: 293
Аз пък пиша стихове в свободното си време. Никой по никакъв повод и начин не може да ме накара да напиша нещо. Когато ми дойде ,,музата,, сядам и го пиша.Това е. Не смятам,че за това трябва да имаш образование. Разликата  е,че аз не печеля от това си занимание .

Отплесна се темата.

# 125
  • Мнения: 157
Аз пък пиша стихове в свободното си време. Никой по никакъв повод и начин не може да ме накара да напиша нещо. Когато ми дойде ,,музата,, сядам и го пиша.Това е. Не смятам,че за това трябва да имаш образование. Разликата  е,че аз не печеля от това си занимание .

Отплесна се темата.
ами да, отплесна се.
Образованието ти в тази насока е, за да можеш да определиш кое е амфибрахий и кое дактил. Joy
Не че е нужно, де. Повечето велики поети нямат филологическо образование.

Общи условия

Активация на акаунт