За подготовката на гърдите за кърмене

  • 9 759
  • 30
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 3 200
Здравейте,
Посещавам курса за бременни на списание "9 месеца" и последната тема беше за подготовката на гърдите за кърмене.
Лекторката обори схващането, че гърдите трябва да се обтриват и масажират, а препоръча мазане с кремове за гърди от 5-я месец по веднъж на ден и от 7-я по два пъти.
Аз още нищо не правя по въпроса, не мога да се спра и на крем.
Искам да ви попитам вие взели ли сте някакви мерки и какви са те?

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 4 221
Цитат на: evpraksia
Здравейте,
Посещавам курса за бременни на списание "9 месеца" и последната тема беше за подготовката на гърдите за кърмене.
Лекторката обори схващането, че гърдите трябва да се обтриват и масажират, а препоръча мазане с кремове за гърди от 5-я месец по веднъж на ден и от 7-я по два пъти.
Аз още нищо не правя по въпроса, не мога да се спра и на крем.
Искам да ви попитам вие взели ли сте някакви мерки и какви са те?


Масажът и обтриването могат да донесат контракции. По-добре е да се мажат. Гармастана е добър избор Simple Smile

# 2
  • Мнения: 3 200
Цитат на: dodo_dodo

Масажът и обтриването могат да донесат контракции. По-добре е да се мажат. Гармастана е добър избор Simple Smile


Мерси за бързия отговор!!
А този крем се използва и преди и по време на самото кърмене, или бъркам?

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 4 221
Цитат на: evpraksia
Цитат на: dodo_dodo

Масажът и обтриването могат да донесат контракции. По-добре е да се мажат. Гармастана е добър избор Simple Smile


Мерси за бързия отговор!!
А този крем се използва и преди и по време на самото кърмене, или бъркам?


Моежш да го започнеш след 7мия месец от бременността и да продължиш докато кърмиш Simple Smile

# 4
  • София
  • Мнения: 3 896
Предварителна подготовка на гърдите за кърменето не е необходима. Виж в тема "Библиотека" има статия по въпроса.

# 5
  • София
  • Мнения: 3 896
Ето линк към статията :

http://www.bg-mamma.com/?action=article;id=402url

а ето и друга по въпроса:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3020url

# 6
  • Мнения: 3 200
Цитат на: Raya
Ето линк към статията :

http://www.bg-mamma.com/?action=article;id=402url

а ето и друга по въпроса:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3020url


Мерси за линковете!!

# 7
  • София
  • Мнения: 3 896
Чакаме те в редиците.

# 8
  • Мнения: 3 200
Цитат на: Raya
Чакаме те в редиците.


 Grinning  Grinning  Grinning

# 9
  • Мнения: 713
можеш да мажеш нещо против стрии още от началото на бременността за да ти е по еластична кожата. може и да не е специален, просто подхранващ балсам за тяло.
но за другото и аз като Рая и Додо Simple Smile
Додо, знам , че си много заета мама, но ако имаш 2 мин. и ако не е много лично защо ника ти е Додо-додо?

# 10
  • Мнения: 18 542
Цитат на: evpraksia
Здравейте,
Посещавам курса за бременни на списание "9 месеца" и последната тема беше за подготовката на гърдите за кърмене.
Лекторката обори схващането, че гърдите трябва да се обтриват и масажират, а препоръча мазане с кремове за гърди от 5-я месец по веднъж на ден и от 7-я по два пъти.
Аз още нищо не правя по въпроса, не мога да се спра и на крем.
Искам да ви попитам вие взели ли сте някакви мерки и какви са те?


Аз не съм си потготвяла зърната - беше ми неприятно да ги търкам. Единственото, което направих е да си купя крем Гермастан. Мазах се с него обаче след раждането. Не съм имала проблем. Бебчето засукваше правилно и не ме е боляло.

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 4 221
Цитат на: anan

Додо, знам , че си много заета мама, но ако имаш 2 мин. и ако не е много лично защо ника ти е Додо-додо?


Едно от партизанските имана на сина ми Денис когато се роди беше додо Grinning
И когато преди две години си правех регистрация в дира и се чудех какъв ник да си измисля, реших че като додова майка е логично да бъда и аз додо/ женски обаче, дасе уточним Wink /
Но ми даде системата, че този ник е зает и аз умувах, мъдрувах как хем да го запазя, хем да се промъкна, та измъдрих додо-додо. Един вид натвърд Laughing Ако някой не е разбрал или има опасност да не разбере, че съм додо, да му го повторя превантивно Laughing
та така... Grinning

А ти защо питаш? Grinning

# 12
  • Мнения: 713
Ами някак си ми звучи екзотично като име на птица или някакво друго хвъркато  Grinning .
Хе-хе другият Додо-додо N4 тогава трябва да е женски за равновесие Stuck Out Tongue

# 13
  • Мнения: 3 200
Цитат на: anan
можеш да мажеш нещо против стрии още от началото на бременността за да ти е по еластична кожата. може и да не е специален, просто подхранващ балсам за тяло.
но за другото и аз като Рая и Додо Simple Smile


Да, за мазането против стрии съм започнала още от 4-я месец, мажа се с маслото на Икаров против стрии и с крема на Дева против стрии. За сега съм доволна. Забелязвам, че като забравя да се намажа и започва на ме сърби корема. Надявам се да има ефект, въпреки че четох тема във форума на dir.bg, че е строго индивидуално и зависи от типа кожа.

# 14
  • Sofia
  • Мнения: 4 221
Цитат на: anan
Ами някак си ми звучи екзотично като име на птица или някакво друго хвъркато  Grinning .
Хе-хе другият Додо-додо N4 тогава трябва да е женски за равновесие Stuck Out Tongue


Ами то се и птица. Само, че отдавна изчезнала Simple Smile
Бях чела преди време една статия за тази птица, която много ме развесели. Ставаше въпрос за родният остров Мавриции на додо. И как понеже тя била глупава, наивна и тромава била изядена от гладните холандските мореплаватели, защото отивала да се запознае с тях на брега.
Точно по времето когато четох статията имах известни различия / да ги наречем/с една юзерка, която пребивава в Холандия. Та много се смях тогава.
Но макар, че мина време, не мога да не забележа тенденцията и сега и тук да бъда недолюбвана и от други юзери пребиваващи в Холандия.
Та явно има нещо общо и истинско с историята на птицата додо и холандците Laughing  Laughing  Laughing

А пък равновесието в нашият дом, за да бъде възстановено, ще ми трябват поне още две птичета от женски род. Трудно достижимо равновесие, уви.... Grinning

# 15
  • Мнения: 1 517
Нищо не съм правила за подготовка и слава Богу, досега нямам проблеми, вече три месеца си кърмя детенцето и нямам нито рагади, нито болки, нито нищо. Според мен, природата сама се грижи за подготовката на гърдите за кърмене. Нали животните не правят нищо и пак кърмят малките си успешно?!

# 16
  • Мнения: X
Momicheta,

az polzvah Garmastan ot 8 mesets na bremennostta  za podgotovka na gurdite. Mazah se vsjaka vecher.
No kato rodih, v bolnitsata ni dadoha krem za zurnata s lanolin. Strahoten e !  Mozje da se kurmi s nego, bez da se izmiva.
ne znam dali mozje da se nameri v BG, no predpolagam che vse mozje da se nameri njakakuv krem s lanolin. Mojat se kazva Lansinoh.

Pozdravi ot nas s Bobche !

# 17
  • Мнения: 3 200
Какво точно е ланолин? Пуснах търсене в интернет и намерих само, че е естествен продукт.
Знае ли някой? Confused

# 18
  • Мнения: 1 770
Цитат на: Mishence
Momicheta,

az polzvah Garmastan ot 8 mesets na bremennostta  za podgotovka na gurdite. Mazah se vsjaka vecher.
No kato rodih, v bolnitsata ni dadoha krem za zurnata s lanolin. Strahoten e !  Mozje da se kurmi s nego, bez da se izmiva.
ne znam dali mozje da se nameri v BG, no predpolagam che vse mozje da se nameri njakakuv krem s lanolin. Mojat se kazva Lansinoh.

Pozdravi ot nas s Bobche !


Да, има го този крем в БГ. Аз също се мазах с него, когато ми се разраниха зърната от кърменето в началото. Всъщност се мазах и с двата - и с Гармастан и с Лансинох. Сега нямам проблеми. Преди раждането не съм правила нищо, за да си подготвям гърдите.

# 19
  • Мнения: 713
evpraksia, аз съм твърдо убедена, че мазането има значение. в младежките си години допуснах едно напълняване от 5 кг и имам малки стрийки оттогава по задните части. по принцип съм с много суха кожа и използвам балсами за тяло откакто се помня. като забременях си ходих до Бг, че не се знаеше кога пак ще мога. Бях в 3-тия мес и от там си купих маслата на Икаров. Като свърших 2 опаковки минах на Авент, беше спрей. Нямам нито една стрия  Stuck Out Tongue  от бременността. Пожелавам ти същото Simple Smile .
Додо-додо аз май съм го чела това, но сигурно е било много отдавна. Ами какво ще кажеш да си поръчате 3-тия път 2 женски додчета наведнъж Grinning ? Абе аз не вярвам някой тук сериозно да има лоши чувства, малко е смешно ако е така.
Видях твойте съкровища на снимките пу-пу Grinning. Направо поръчвайте женските Grinning

# 20
  • Мнения: 3 200
Момичета,
много ви благодаря за мненията и подкрепата. Много сте мили!!

# 21
  • Sofia
  • Мнения: 4 221
Цитат на: anan
evpraksia, аз съм твърдо убедена, че мазането има значение. в младежките си години допуснах едно напълняване от 5 кг и имам малки стрийки оттогава по задните части. по принцип съм с много суха кожа и използвам балсами за тяло откакто се помня. като забременях си ходих до Бг, че не се знаеше кога пак ще мога. Бях в 3-тия мес и от там си купих маслата на Икаров. Като свърших 2 опаковки минах на Авент, беше спрей. Нямам нито една стрия  Stuck Out Tongue  от бременността. Пожелавам ти същото Simple Smile .
Додо-додо аз май съм го чела това, но сигурно е било много отдавна. Ами какво ще кажеш да си поръчате 3-тия път 2 женски додчета наведнъж Grinning ? Абе аз не вярвам някой тук сериозно да има лоши чувства, малко е смешно ако е така.
Видях твойте съкровища на снимките пу-пу Grinning. Направо поръчвайте женските Grinning


и кой ще ги гледа бе слънце Laughing  Laughing  Laughing
ще трябва да си остана по майчинство до края на живота Laughing

# 22
  • Мнения: 713
че какво му е лошото на full time mummy?
сега може и да съм омръзнала на някой като почна с мойто тук и там Sad ама това ми е животът на мен и тук и там. та тук Simple Smile се изненадах от липсата на амбиции у повечето от жените. няма като у нас жената майка, труженичка и домакиня. тук си преобладава мнението, че мъжът си издържа семейството, жената си ражда деца и си стои в къщи да си ги гледа. даже на жените им се харесва Shocked . гледаш ги водят 1-2-3-4 почти едно след друго на възраст.
и както си се чудех в началото и си виках ох, веднъж да започна да работя да излизам сред хора, а не само да мия, чистя, пера, кърмя и ала бала,нещо пък сега взе да ме бъзга, че не искам да си давам детето скоро навън.
та може и ти да размислиш Grinning
вярно, че в много случаи не е само до желанието на майката

# 23
  • Монреал
  • Мнения: 631
Здравейте, всички бъдещи и настоящи майки! Grinning
Моят проблем са хлътналите ми зърна на гърдите по рождение. Макар, че все още не мога да се нарека "бъдеща мама" ,надявам се това скоро да стане. Прочетох в сайта на Авент за съществуването на уред за корекция на гръдните зърна и много бих искала да чуя вашето мнение относно този метод. Чудя се дали е ефикасен, тъй като имам желание някой ден да мога да кърмя. А имам и още един въпрос: би ли било възможно при моето състояние на гръдните зърна да мога да изцеждам кърма и по този начин да храня детето си.  Confused: Макар, че сигурно нищо не може да замени чувството, което поражда у майката гладното сучещо бебче.
А ето и сайта:
http://www.avent.ru/catalog/_in_depth/in_depth_niplette.shtml
Поздрави на всички от мен!

# 24
  • София
  • Мнения: 18 679
Цитат на: evpraksia
Какво точно е ланолин? Пуснах търсене в интернет и намерих само, че е естествен продукт.
Знае ли някой? Confused


Доколкото знам от кръстословиците Grinning ланолинът е овча мазнина, съдържаща се във вълната май...Естествено, за медицински нужди я пречистват допълнително, но по принцип знам, че е една от най - чистите, безвредни и лесноусвоими мазнини, съществуващи в природата.

# 25
  • София
  • Мнения: 3 896
Цитат на: dima
Здравейте, всички бъдещи и настоящи майки! :D
Моят проблем са хлътналите ми зърна на гърдите по рождение. Макар, че все още не мога да се нарека "бъдеща мама" ,надявам се това скоро да стане. Прочетох в сайта на Авент за съществуването на уред за корекция на гръдните зърна и много бих искала да чуя вашето мнение относно този метод. Чудя се дали е ефикасен, тъй като имам желание някой ден да мога да кърмя. А имам и още един въпрос: би ли било възможно при моето състояние на гръдните зърна да мога да изцеждам кърма и по този начин да храня детето си.  :?: Макар, че сигурно нищо не може да замени чувството, което поражда у майката гладното сучещо бебче.
А ето и сайта:
http://www.avent.ru/catalog/_in_depth/in_depth_niplette.shtml
Поздрави на всички от мен!


Според мене си купи коректорите. Не са евтини, но си заслужава заради кърменето и заради естетиката. Въпреки, че пише, че може да се носят и докато си бременна (до 6-тия месец май), по-добре си ги вземи по-рано.

# 26
  • София
  • Мнения: 9 464
Цитат на: dima
Здравейте, всички бъдещи и настоящи майки! Grinning
Моят проблем са хлътналите ми зърна на гърдите по рождение. Макар, че все още не мога да се нарека "бъдеща мама" ,надявам се това скоро да стане. Прочетох в сайта на Авент за съществуването на уред за корекция на гръдните зърна и много бих искала да чуя вашето мнение относно този метод. Чудя се дали е ефикасен, тъй като имам желание някой ден да мога да кърмя. А имам и още един въпрос: би ли било възможно при моето състояние на гръдните зърна да мога да изцеждам кърма и по този начин да храня детето си.  Confused: Макар, че сигурно нищо не може да замени чувството, което поражда у майката гладното сучещо бебче.
А ето и сайта:
http://www.avent.ru/catalog/_in_depth/in_depth_niplette.shtml
Поздрави на всички от мен!


Според мен това е прекалено голяма инвестиция- 54 лв.!!!! Shocked
Ами замисляла ли си се, че проблема може да не е само в зърната? Ами ако по някаква причина, не ти го пожелавам, нямаш кърма?  Rolling Eyes  Wink

Значи, сега като те чета, все едно описваш мен преди 4 години и половина. Rolling Eyes
Винаги съм имала плоски и вдлъбнати зърна до раждането.  Embarassed  Sunglasses
Ще ти кажа на мен какво ми помогна. Силиконовите зърна на НУК и изцеждането с помпа.
Проблема при мен беше изключително пълни с кърма гърди, а колкото по-пълни, толкова по твърди, толкова по вдлъбнато зърно, съответно по-трудно за бебето да суче. Ужас!! Хем пращя от кърма, хем не мога да дам на бебето да суче.  Cry Започнаха проблемите- температура, запушване, мрави петна по гърдите и т.н. Докато, не прочетох за силиконовите зърна. Отидох в Скамби-тогава само него знаех, купих си силиконови зърна на НУК. Още като си сложих на зърното, бебето като засмука, зърното се показа, кърмата потече и аз бях най-щастливата майка. Вече можех нормално да кърмя бебето си. Принципа на тези зърна е, че силикона плътно прилепва по гърдата, затоплен от температурата на тялото. Създава вакуум, на бебето даже му е по-лесно за сукане така, защото кърмата тече като от шише. Имат три дупки отпред и бебето се храни без големи усилия.
Изцеждането с помпа-тип спринцовка (най-обикновена-беше- 4,50 лв. в аптеката, имитациа на НУК), допълнително спомагаше за изваждането на зърното извън ареолата.
Трябва да ти кажа, че аз кърмих без проблем 8м. и 10 дена сина ми. Никога не съм имала кървящи и разранени зърна, защото силиконовите предпазваха моите и болка от кърменето не съм имала.
Последните няколко месеца свободно можех да кърмя и без помоща на силиконовите зърна. Моите вече бяха много добре оформени и изразени и бебето нямаше никакви проблеми със засмукването. Simple Smile

Дано съм ти била полезна.  Simple Smile

# 27
  • Мнения: 590
Zdraveite i otm en az puk sre6tnah mnogo problemi s kurmeneto i ne znam no sega sujaliavam 4e ne sum si podgotviala gurdite za kurmene.Moje bi 6te6e da e po-dobre.Az su6to si mazah gurdite s krem prez bremennosta no ne pomogna mai.Na men mi e malko kurmata no izpitvam ne4ove6ki bolki kato kurmia vinagi sus sulzi kurmia i beb4o ne ziapa dobre ta trudno dokato go zakrepia na gurdata ta sega zapo4nah da pompia i da davam s 6i6e 4e se razraniha zurnata i ima6e i kruv.Ta ne znam dali niama6e  da e po-dobre s optrivaneto na gurdite.E ne moga da go preporu4am gore6to kato ne sum go pravila de:)))) Pozdravi !!!

# 28
  • Монреал
  • Мнения: 631
Здравейте отново! Grinning
 Много ви благодаря за изчерпателния отговор. Вероятността да нямам кърма наистина е важен фактор. При положиение, че и сестра ми нямаше за двете й деца, ще го взема под внимание, макар че това е строго индивидуално и зависи от много фактори. Така че се спирам на втория вариант за силиконовите зърна. Зная какво представляват, тъй като сестра ми има магазин за памперси, бебешки храни и аскесоари.
Този форум е страхотен! Grinning  Благодаря на създателите и на всички майки, които го поддържат! Stuck Out Tongue
Надявам се да стана чест посетител и съвсем скоро да ви зарадвам с щастливата новина Laughing  Sign Exclamation  Sign Exclamation

# 29
  • София
  • Мнения: 3 896
dima,

Хайде, идвай. пазиме ти място.

# 30
  • Мнения: 1 770
Цитат на: SkoroMama
Zdraveite i otm en az puk sre6tnah mnogo problemi s kurmeneto i ne znam no sega sujaliavam 4e ne sum si podgotviala gurdite za kurmene.Moje bi 6te6e da e po-dobre.Az su6to si mazah gurdite s krem prez bremennosta no ne pomogna mai.Na men mi e malko kurmata no izpitvam ne4ove6ki bolki kato kurmia vinagi sus sulzi kurmia i beb4o ne ziapa dobre ta trudno dokato go zakrepia na gurdata ta sega zapo4nah da pompia i da davam s 6i6e 4e se razraniha zurnata i ima6e i kruv.Ta ne znam dali niama6e  da e po-dobre s optrivaneto na gurdite.E ne moga da go preporu4am gore6to kato ne sum go pravila de:)))) Pozdravi !!!


Не съм чула обтриването да е помогнало на някого. Проблем е ако бебето захапва неправилно. Едното ми зърно се беше разранило точно заради това. Оправи добре позата при която кърмиш, а също кърми и в различни пози (напр. легнала). Изцеждането може допълнително да те разрани, а и бебо да свикне с биберон. По-назад има подроби теми по въпроса с много мнения, погледни ги!

Общи условия

Активация на акаунт