Сънна апнея - лечение

  • 167 714
  • 422
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 73
schani, след като майка ти отиде в специализ. лаборатория да и направят изследване, ако се установи, че има сънна апнея, лекарят ще и препоръча дали апарата да бъде СРАР, АРАР или ВРАР. На съпругът ми лекаря му е казал, че работа ще му свърши и СРАР, но ние преценихме, че е по-удачно да вземем  АРАР, който ти подава толкова въздух под налягане, колкото самия ти имаш нужда, докъто АРАР ти вкарва въздух под едно и също постоянно налягане. ВРАР-а е за хора с по-специфични потребности - изпращам ти по-долу линк, където са обяснени разликите за трите вида апарати.
http://www.medeng-bg.eu/faq.php
Как да изберем нашият ципап CPAP апарат - http://www.medeng-bg.eu/forum/viewtopic.php?f=3&t=38
Относно избора на апарат и от къде да си го закупиш - всеки сам си преценява. Аз в началото бях на мнение, че е най-добре да си го купим от България, заради гаранцията, която ако се наложи можем да ползваме, но след, като изчетох доста неща и говорих с хора, които използват такива апарати се решихме да вземем апарата от САЩ - по-ниската цената беше това, което натежа да вземе със съпругът ми това решение. Той ползва ResMed S9 AutoSet ™ Auto CPAP Machine with H5i ™ Humidifier  - цената тук в БГ в Адапт(като включвам и маска AirFit F10 ResMed Full Face ) беше 3200лв.
Цената за комплекта, за която си го закупихме от САЩ беше 1400лв. Вярно е, че ще се оскъпи доста, ако се наложи някой ден да го изпращаме за ремонт до САЩ, но разликата в цената за мен е доста голяма и ние така си преценихме. Но пък и тук в Бг има сервизи, които биха ти го отремнонтирали, ако се наложи, естественно срещу заплащане.
Това е сайта от който си го поръчахме:
http://1800cpap.com/resmed-cpap-machine-auto-adjusting-all-models.aspx
Да ако си го закупиш с фактура и си намериш фирма, която може да си тегли ДДС-то и после да ти ги възстанови е ОК, но това са 300лв. разлика, а разликата между апарата, закупен от тук и от САЩ са над 1300лв. Просто хората са си предвидили в цената сервизното обслужване, ако се наложи разбира се. Защото на самия апарат всяка сутрин ти излиза инфо какъв ти е АХИ индекса, който ти е определящ, за това колко ти е ефективна терапията с апарата.

# 121
  • Мнения: 179
Здравейте отново. Майка я изписаха вчера от болницата където и изследваха съня.АХИ индекса и е над 70 Sad с тежка форма на обструктивна сънна апнея е. Изписаха и ВРАР апарат. Лекаря каза, че доставяли апарата директно в болницата ако желаем да ни помогне за закупуването и струвал 2600 лв. В момента най-евтини излизали китайските, които те доставяли.Каза ако имаме познати, може  да ни го закупят от чужбина. Аз му казах, че ще решим и ще му се обадим. Исках първо да взема вашето мнение. Даде ни един документ за данните на апарата. Попитах го този апарат автоматичен ли е , каза ми, че не е.Този бил по добър и по евтин.Аз искам най-доброто.Кажете ми сега какво да гледам в този чуждия сайт, как става поръчката, плащането.Не съм на ясно с нищо. Да кача ли данните на парата за да ми помогнете ако може с избора?

# 122
  • Мнения: 16
Не е препоръчително китайски апарат, при положение, че за тези пари може да си вземете от чужбина и то автоматичен примерно на марките Devilbiss, ResMed или на Philips Respironics, въпреки, че последните се произвеждат в Китай.

Билевъл или бипап апаратите са малко по-скъпи от стандартните и автоматичните и от тях има и стандартни и автоматични, разликата се състои в това, че имат възможност за подаване на малко по-високо налягане и подават и налягане при издишване, налягането при вдишване и издишване може да се регулира независимо едно от друго, това усложнява малко апарата и затова е по-скъп.
Има и по-сложни апарати, но те са вече за централна апнея и са направо апарати за обдишване.

Предимството на автоматичния билевъл апарат е в това, че не е нужно някой да ви настройва налягането, то се регулира автоматично и в резултат терапията е по-ефективна и по-комфортна, защото, примерно ако са ви настроили апарата на определено налягане той през цялата нощ ще подава такова, а автоматичния подава толкова от колкото имате нужда в определения момент и по този начин не ви надува излишно.

Прочетете по-назад темата и ще разберете какви са вариантите за закупуване от чужбина, предимствата и недостатъците.

Успех!

# 123
  • София
  • Мнения: 249
Здравейте отново. Майка я изписаха вчера от болницата където и изследваха съня.АХИ индекса и е над 70 Sad с тежка форма на обструктивна сънна апнея е. Изписаха и ВРАР апарат. Лекаря каза, че доставяли апарата директно в болницата ако желаем да ни помогне за закупуването и струвал 2600 лв. В момента най-евтини излизали китайските, които те доставяли.Каза ако имаме познати, може  да ни го закупят от чужбина. Аз му казах, че ще решим и ще му се обадим. Исках първо да взема вашето мнение. Даде ни един документ за данните на апарата. Попитах го този апарат автоматичен ли е , каза ми, че не е.Този бил по добър и по евтин.Аз искам най-доброто.Кажете ми сега какво да гледам в този чуждия сайт, как става поръчката, плащането.Не съм на ясно с нищо. Да кача ли данните на парата за да ми помогнете ако може с избора?

Благодаря "много" на такива лекари - те станаха търговци, не лекари!
То, вярно, че всеки си има мнение, но трябва да си близо до истината все пак!
От половин година ползвам апарат и определено съм на мнение, че трябва да се купи автоматичен.
Да се купи неавтоматичен е все едно да си купите компютър Правец сега, вместо какъвто и да е друг.
Китайски  - не! Китайците го докарват на външен вид, но материалите от които го правят са от най-евтините.
Прегледайте пазара, опитайте различни маски и ще решите сами какво ви трябва.
WEINMANN ползвам - немско качество, оторизиран сервиз, досега не видях минус.
Слагам маската и като вдишам 2 пъти и заработва (нищо не включвам)... настроен е на някакви граници, но сам си следи наляганията... и т.н. ... взех го за 2400 лв. и си върнах и ДДС-то.

Къде е китайски за 2600 лв. и то обикновен (те не се и произвеждат вече - ама дай тях да предлагаме и то скъпо - а пък ако мине - мине) - къде е немски за по-малко пари и то автоматичен.
Само за пари мислят тия хора ... какво стана - незнам!

# 124
  • София
  • Мнения: 249
schani, след като майка ти отиде в специализ. лаборатория да и направят изследване, ако се установи, че има сънна апнея, лекарят ще и препоръча дали апарата да бъде СРАР, АРАР или ВРАР. На съпругът ми лекаря му е казал, че работа ще му свърши и СРАР, но ние преценихме, че е по-удачно да вземем  АРАР, който ти подава толкова въздух под налягане, колкото самия ти имаш нужда, докъто АРАР ти вкарва въздух под едно и също постоянно налягане.
...
Защото на самия апарат всяка сутрин ти излиза инфо какъв ти е АХИ индекса, който ти е определящ, за това колко ти е ефективна терапията с апарата.
СРАР, АРАР или ВРАР - между тези 3 вида е най-добре да се вземе АРАР (автоматичен).. ВРАР е скъп и с ненужни екстри, а СРАР ще ви поизмъчи - стари технологии са това.

Индекса би трябвало след 12 часа на обяд да ти го показва - тогава се сменя датата. В смисъл, че от обяд до обяд ти прави статистиката - може и следобеден сън да изкараш с апарата Wink

# 125
  • Мнения: 6
Здравейте,
Имам обструктивна сънна апнея- купих си последният модел на Ресмед Аутосенс 10.
Мед. представител съм и след дълги консултации избрах този модел като един от най-добрите на пазара в момента.
Имам един огромен проблем и Ви моля за помощ- трудно ми е да свикна с него. Спи ми се, но като сложа маската почвам да си мисля как да дишам само през носа и ми е кофти заспиването. Пробвах с цяла маска, но е адски неудобна.
Моля Ви дайте ми съвети как по- лесно да свикна с маската.
Предварително благодаря

# 126
  • София
  • Мнения: 249
... трудно ми е да свикна с него... Спи ми се, но като сложа маската почвам да си мисля как да дишам само през носа и ми е кофти заспиването. Пробвах с цяла маска, но е адски неудобна.
Моля Ви дайте ми съвети как по- лесно да свикна с маската...

Просто не го мисли!
Когато човек знае какво може да стане при определени обстоятелства - не трябва вече да го е страх от нещо си Wink
Аз се паникосвах отначало, че няма да мога да дишам, ако тока спре примерно.... или като ми духа силно в носа и, че няма да мога да си поема дъх... 
На практика ако нещо стане мозъка те събужда... даже и да не те събуди ще накара ръката ти да хване маската и да я махне ако има проблем Wink
И най-важното при вашия случай - някак си ото само себе си се получава дишането само през носа, понеже ако си отвориш устата неволно и я затваряш волно, така да се каже - от само себе си.... пробвайте го и без да сте заспал - няма да стои дълго отворена Wink_

# 127
  • Мнения: 6
Много ти благодаря!
Имах нужда точно от съвет и подрепа.
Задължен съм

... трудно ми е да свикна с него... Спи ми се, но като сложа маската почвам да си мисля как да дишам само през носа и ми е кофти заспиването. Пробвах с цяла маска, но е адски неудобна.
Моля Ви дайте ми съвети как по- лесно да свикна с маската...

Просто не го мисли!
Когато човек знае какво може да стане при определени обстоятелства - не трябва вече да го е страх от нещо си Wink
Аз се паникосвах отначало, че няма да мога да дишам, ако тока спре примерно.... или като ми духа силно в носа и, че няма да мога да си поема дъх... 
На практика ако нещо стане мозъка те събужда... даже и да не те събуди ще накара ръката ти да хване маската и да я махне ако има проблем Wink
И най-важното при вашия случай - някак си ото само себе си се получава дишането само през носа, понеже ако си отвориш устата неволно и я затваряш волно, така да се каже - от само себе си.... пробвайте го и без да сте заспал - няма да стои дълго отворена Wink_

# 128
  • Мнения: 73
Много ти благодаря!
Имах нужда точно от съвет и подрепа.
Задължен съм

... трудно ми е да свикна с него... Спи ми се, но като сложа маската почвам да си мисля как да дишам само през носа и ми е кофти заспиването. Пробвах с цяла маска, но е адски неудобна.
Моля Ви дайте ми съвети как по- лесно да свикна с маската...

Просто не го мисли!
Когато човек знае какво може да стане при определени обстоятелства - не трябва вече да го е страх от нещо си Wink
Аз се паникосвах отначало, че няма да мога да дишам, ако тока спре примерно.... или като ми духа силно в носа и, че няма да мога да си поема дъх... 
На практика ако нещо стане мозъка те събужда... даже и да не те събуди ще накара ръката ти да хване маската и да я махне ако има проблем Wink
И най-важното при вашия случай - някак си ото само себе си се получава дишането само през носа, понеже ако си отвориш устата неволно и я затваряш волно, така да се каже - от само себе си.... пробвайте го и без да сте заспал - няма да стои дълго отворена Wink_
Borislav Kiprov, може би ти трябва време, за да свикнеш с маската - съпругът ми  използва ResMed S9 и му трябваше 2-3 седмици, за да свикне да спи с апарата и маската( използва Full Face, заради проблеми с носната преграда), но крайния резултат си заслужава = чувства се отпочинал и работоспособен, за разлика от преди да използва апарата.

# 129
  • Мнения: 6
Благодаря на всички!
И аз виждам, че трябва време - може би точно 2-3 седмици. Дано, дано...
Поздрави

quote author=Sisoni1 link=topic=373659.msg30764907#msg30764907 date=1431025772]
Много ти благодаря!
Имах нужда точно от съвет и подрепа.
Задължен съм

... трудно ми е да свикна с него... Спи ми се, но като сложа маската почвам да си мисля как да дишам само през носа и ми е кофти заспиването. Пробвах с цяла маска, но е адски неудобна.
Моля Ви дайте ми съвети как по- лесно да свикна с маската...

Просто не го мисли!
Когато човек знае какво може да стане при определени обстоятелства - не трябва вече да го е страх от нещо си Wink
Аз се паникосвах отначало, че няма да мога да дишам, ако тока спре примерно.... или като ми духа силно в носа и, че няма да мога да си поема дъх... 
На практика ако нещо стане мозъка те събужда... даже и да не те събуди ще накара ръката ти да хване маската и да я махне ако има проблем Wink
И най-важното при вашия случай - някак си ото само себе си се получава дишането само през носа, понеже ако си отвориш устата неволно и я затваряш волно, така да се каже - от само себе си.... пробвайте го и без да сте заспал - няма да стои дълго отворена Wink_
Borislav Kiprov, може би ти трябва време, за да свикнеш с маската - съпругът ми  използва ResMed S9 и му трябваше 2-3 седмици, за да свикне да спи с апарата и маската( използва Full Face, заради проблеми с носната преграда), но крайния резултат си заслужава = чувства се отпочинал и работоспособен, за разлика от преди да използва апарата.
[/quote]

# 130
  • Мнения: 179
Здравейте отново от мен, трябва вече да се закупи апарата, но не знам какво да гледам, бихте ли ми помогнали с избора?Ако някой, който по-разбира ми намери добра оферта във някой от сайтовете в интернет и ми даде директно линк ще съм му много благодарен.Не ми се иска да ни го поръча лекаря, защото той ни предлага китайски и казва, че по-добре да не е автоматичен и нещо не му се доверявам.Искам мнение от хора, които са минали през този път.Ако някой си е поръчвал от сайтовете в интернет моля да ми помогне в избора, ще кача и това което ни даде лекаря за данните на апарат мисля, че са.Не съм много на ти, затова моля ви за вашата помощ. Искам автоматичен БИПАП апарат, но трябва ли да гледам инещо другоосвен това?

# 131
  • Мнения: 179
как да кача снимка на документа, който ни дадоха за данните на апарата?

# 132
  • София
  • Мнения: 17
Здравейте,
аз в момента вървя по този път и съм се насочил да си купувам "Автоматичен СРАР апарат ResMed AirSense 10 AutoSet с овлажнител HumidAir и назална маска Mirage FX ResMed"
Лекуващия лекар ми даде един ResMed да спя с него 4 вечери за да видим дали ще са достатъчни наляганията за да се разбере дали само автоматичен CPAP ще свърши работа или ще трябва да се взима BiPAP. При мен се оказва, че с обикновен автоматичен CPAP ще стане. Т.е. при мен в рамките на максималното за CPAP (20 см) апарати става.

schani, при вас какво максимално налягане са определили? То от това зависи какъв апарат да се вземе. Дали автоматичен CPAP или BiPAP. Вторите са за по-големи максимални налягания, над 20 см.

# 133
  • Мнения: 179
Здравейте,
аз в момента вървя по този път и съм се насочил да си купувам "Автоматичен СРАР апарат ResMed AirSense 10 AutoSet с овлажнител HumidAir и назална маска Mirage FX ResMed"
Лекуващия лекар ми даде един ResMed да спя с него 4 вечери за да видим дали ще са достатъчни наляганията за да се разбере дали само автоматичен CPAP ще свърши работа или ще трябва да се взима BiPAP. При мен се оказва, че с обикновен автоматичен CPAP ще стане. Т.е. при мен в рамките на максималното за CPAP (20 см) апарати става.

schani, при вас какво максимално налягане са определили? То от това зависи какъв апарат да се вземе. Дали автоматичен CPAP или BiPAP. Вторите са за по-големи максимални налягания, над 20 см.
Нез нам за какво максимално налягане ми говориш. Знам, че индекса и е много висок 74,7 и и препоръчват BiPAP.

# 134
  • София
  • Мнения: 249
Здравейте,
аз в момента вървя по този път и съм се насочил да си купувам "Автоматичен СРАР апарат ResMed AirSense 10 AutoSet с овлажнител HumidAir и назална маска Mirage FX ResMed"
Лекуващия лекар ми даде един ResMed да спя с него 4 вечери за да видим дали ще са достатъчни наляганията за да се разбере дали само автоматичен CPAP ще свърши работа или ще трябва да се взима BiPAP. При мен се оказва, че с обикновен автоматичен CPAP ще стане. Т.е. при мен в рамките на максималното за CPAP (20 см) апарати става.

schani, при вас какво максимално налягане са определили? То от това зависи какъв апарат да се вземе. Дали автоматичен CPAP или BiPAP. Вторите са за по-големи максимални налягания, над 20 см.
Нез нам за какво максимално налягане ми говориш. Знам, че индекса и е много висок 74,7 и и препоръчват BiPAP.

При мен индекса беше 120  Wink ... билевъл ми препоръчваха, но и с автоматичен стана Wink ... билевъла е за наистина високи налягания Wink ... сега съм под 10 индекс.... и около 11 до 13 ми е налягането обикновено

Общи условия

Активация на акаунт