Хапнах, а сега ако може да ми помогнете - за торта от "Неделя"

  • 57 910
  • 156
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 6 713
И аз днеска гледах Бон апети и точех лиги. Laughing
Но защо ли си мисля, че не ни казаха всичко за тортата днеска? newsm78

# 31
  • Бургас
  • Мнения: 130
И аз си мисля, че нещо ни изпарзаляха. Снощи се захванах да правя тортата и...............    и аз станах за темата кулинарни провали. И моят блат не се изпече добре- не се наду много, и на вкус изобщо не приличаше на техните блатове. Намерих животинска сметана- имат на Президент - млечна се води 35% масленост. Започнах да я разбивам, и когато добавих захар се пресече. На вкус отново нямаше нищо общо с вкуса на тяхната сметана. Кремът- направих го , стана гъст - но пак не е като техния. Крокана стана, сиропа също, но като цяло нищо общо с Бялата Неделя- поне според мен, защото често си хапвам от тортите на Неделя.

# 32
  • Мнения: 2 126

Това е днес от предаването Бон апети
Торта "Бяла неделя"
Гост: Радослава Минчева, сладкарници “Неделя”
21/2/2009


за крема:
1 л прясно мляко
180 г брашно
40-50 г нишесте


Хайде и в тая тема да напиша - в предаването в крема имаше и 200 гр краве масло, не знам по какви причини е изпуснато в рецептата в сайта.
Също казаха че маслото се прибавя след като крема е хубаво изстинал.И доколкото си спомням след мнооооого часове,май 8 каза дамата Rolling Eyes

И на мен ми се стори че всичко беше прекалено лесно за да е истина.Не бих се захванала да я правя.

Много ми е интересно как срязаха един блат на 3,всеки от които по 5-6 см дебели Shocked Това не се показа в предаването,но мисля че с тези продукти за блат едва ли на повече от 2 скромни блатчета би се разрязал основният Wink

# 33
  • Мнения: 764
Още докато гледах предаването си мислех,че няма да дадат точната рецепта, което е доста непочтено - хем искат реклама по ТВ ,хем лъжат.

# 34
  • Мнения: 2 438
Мен пък други ми направи впечатление - във всеки курс по сладкарство /не съм посещавала официално такъв, но майка ми имаше майсторка сладкарка, която идваше в къщи и ни направи нещо като домашен курс/ се споменава едно ОСНОВНО правило - смес за блат се разбива само на ЕДНА страна. Същото важи и за кремовете. Дамата направо джуркаше смесите.

# 35
  • Мнения: 6 744
Аз пък си мисля,че жената даде точно първообраза на рецептата.Тази,която би могла да се направи в домашни условия.Доколкото ми е известно в сладкарските цехове,заради изисквания ползват сухи смеси като яйца и кремове на прах.Така,че в къщи не би могло да се докара същият вкус като на "купешка" торта освен ,ако не ползваш такива.Такива смеси има в Метро,но са в по-големи разфасовки.За да се вдигне блата е много важно да се разбият яйцата много добре преди да се добави брашното.Това е блат от 5 яйца без никакъв набухвател.Спокойно може да се разреже на 2 или 3.Ако има още 2 яйца ще бъде точно като блата показан в предаването.Млечния и масления крем се смесват едва след като млечния е напълно студен , а също така трябва да са с еднаква температура,за да не се пресече маслото.Ако пък е топъл ще се втечни.Сметаната е млечна (аз лично съм намирала такава само на "Президент"),но би могла да се замени и с растителна,макар че вкуса няма да е същия.

# 36
  • Мнения: 98
Аз блата го направих с 8 яйца и се разряза добре на 3,но крокана след като го нанесох омекна много бързо и се разтече.Някой може ли да ми каже къде греша.

# 37
  • Мнения: 377
И аз си записах рецептата и ще я пробвам тия дни.
Записвам се да следя вашите мнения и препоръки .  bouquet

# 38
  • Мнения: 2
Браво момичета за подробностите. И аз ще я пробвам скоро.

# 39
  • Мнения: 1 122
Аз съм учила в Техникум по сладкарство. По въпроса за блата- след като се разбият белтъците и жълтъците по отделно се смесват, като се бъркат с ръка само в една посока и се прибавя брашното като продължава да се бърка с ръка. В у-ще така ни учеха, че се прави.

# 40
  • Мнения: 1 639
Все си мисля, че в кулинарните предавания не казват всичко, особено някоя малка подробност, която уж са изпуснали при монтажа.

# 41
  • Мнения: 3 830
Mного е вероятно да са променили рецептата или да са спестили нещо. Нямат интерес да показват на цяла България на какво се дължи успехът им... Фирмена тайна! Wink

# 42
  • Мнения: 1
Жалко, че съм пропуснала предаването - направо съм луда по тази торта! Дали го има някъде на запис, или да се пробвам само по рецептата, с 99% шанс за провал - щом и опитни кулинарки не се справят, при мен ще е късмет на начинаещия, ако се получи  Laughing

# 43
  • Мнения: 1 173
Аз не знам за коя торта говорите ( от 5г не съм в Бг) а и ние май Неделя нямаме в Ст. Загора
Както и да е 2в1 вече е споменала за вкуса - няма начин в домашни условия да се направи същата торта - те използват професионални смеси и т.н.
 Сега по рецептата - на 7 яйца по 1 с.л захар и брашно си е малко . Пандишпан по принцип се прави с по 2с.л захар и 2 с.л брашно(без връх за брашното) . Ако искате да се застраховате че ще ви се надуе пандишпана , може да се сложи 1 ч.л бакпулвер ( аз на 6 яйца слагам 1 1/2 винаги). Белтъка разбивам с половината захар , след това жълтъците с останалата захар докато побелеят. Ако не слагате бакпулвер след като се прибави какаото и брашното се слагат белтъците и бавно се смесват с дървена лъжица ( аз понеже слагам набухвател , смесвам на най-ниската степен на миксера). Пече се като фурната не се отваря , понеже пандишпана спада.
 След като се изпече , оставете за около 5 мин във формата и чак тогава го извадете ( докато е топъл пандишпана е крехък и може да се "сплеска")
 За сметаната - има Президент млечна и на Хопла . За да се разбие добре сметаната трябва да е студена - захарта се слага в началото , за да може да се разбие . Захарта не може да пресече сметаната - тя се пресича ако се "пребие" . Като започне да се сгъстява и трябва да се внимава .
 Маслото винаги се прибавя към варения крем когато той е изстинал - трябва да са с еднаква температура иначе се пресича.
Това за шоколада и сметаната не го разбрах точно какво се има в предвид - предполагам че е Ганаш  newsm78

# 44
  • Мнения: 707
...........................
4. сметановият крем- какво разбирате вие под животинска сметана- 1 литър. Използвах заквасена такава, защото от години не съм виждала онези в шишенце. ползвах 750 мл, бих до припадък със захар. Е, това чудо не стана гъсто дотолкова, че да се маже и шприцова, а по-скоро мааазно се разливаше по тортата, никакъв ръб, оградка или каквото е не можах да направя.
....................
Под "животинска" сметана имат предвид "бита" сметана, а не квасена. Пробвай пак, ще стане  Wink!

Общи условия

Активация на акаунт