ВНИМАНИЕ! СОК от ГРЕЙПФРУТ!

  • 44 362
  • 109
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 324
Знаете ли, че редица лекарства превръщат сока от грейпфрут в смъртоносно питие? Аз - не и се подредих като "пенкеният чеиз". Пих десетина дена сок от грейпфрут в комбинация с болкоуспокояващи и противогрипни лекарства и заприличах на плондир. Помислих си, че вероятно съм направила алергия от някаква козметика и започнах да пия противоалергични също със сок от грейпфрут. Резултатът не закъсня - болят ме всички стави и ставички. Главата не е спирала да ме боли от две седмици. Разрових се в нета да видя, дали грейпфурта е възможно да дава алергии или да отключва мигрена и вижте на какво попаднах:
Сок от грейпфрут + Лекарства = Опасно!!!, Сок от грейпфрут и лекарства - опасна комбинация и т.н, и т.н. Миналата година ми се случи абсолютно същото, взеха ме в болница, изследваха ми всичко - дробове, бъбреци, сърце, хормони... Нищо. Рашиха, че е алергия и ме пуснаха. След двайсетина дни всичко отшумя. Чак сега си давам сметка, че и тогава съм се подредила сама. Пускам темата, защото смятам, че има и други като мен, които не са чували, че в “черния списък” на противопоказните за съвместна употреба със сока от грейпфрут са повече от 50 медикамента.
Някога някой лекар предупреждавал ли ви е за това?

# 1
  • Мнения: 1 650
Абсолютно е вярно. Дъщеря ми е на кортикостероиди и питах доктора мога ли да й давам цитросепт и той забрани, защото цитросепта е екстракт от семки на греипфрут и комбинацията с лекарствата й е отровна и опасна.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 324
Редица лекарства, използвани за намаляване на холестерола, понижаване на кръвното налягане, антидепресанти, болкоуспокояващи, антиалергетици, орални контрацептиви, както и медикаменти, увеличаващи потентността като виагра и нейните аналози превръщат сока от грейпфрут в смъртоносно питие:
Антибиотици: clarithromycin, erythromycin, troleandomycin
Анксиолитици: alprazolam, buspirone, midazolam, triazolam
Антиаритмични препарати: amiodarone, quinidine
Антикоагуланти: warfarin
Антиепилептични препарати: carbamazepine
Противогъбични препарати: itraconazole
Антихелминтни: albendazole
Антихистаминови: fexofenadine
Противоракови: cyclophosphamide, etoposide, ifosfamide, tamoxifen, vinblastine, vincristine
Срещу кашлица: dextromethorphan
Противовирусни: amprenavir, indinavir, nelfinavir, ritonavir, saquinavir
За лечение на аденом на простатата: finasteride
алфаблокери: carvedilol
блокатори на калциевите канали: diltiazem, felodipine, nicardipine, nifedipine, nimodipine, nisoldipine, verapamil
при импотентност: sildenafil, tadalafil
хормонозаместители: cortisol, estradiol, methylprednisolone, progesterone, testosterone
имуносупресори: cyclosporine, sirolimus, tacrolimus
инхибитори на HMG-CoA редуктазата: atorvastatin, fluvastatin, lovastatin, simvastatin
опиоидни препарати: alfentanil, fentanyl, sufentanil
селективни инхибитори на серотонина: fluvoxamine, sertraline
ксантини: theophylline
Сред противопоказните лекарства са антибиотиците кларитромицин (clarithromycin), еритромицин (erythromycin) и тролеандромицин (troleandomycin), препаратите против аритмия амиодарон (amiodarone) и квинидин (quinidine), антикоагулантът варфарин (warfarin), антиепилептичният препарат карбамазепин (carbamazepine), цитостатиците (лекарства, спиращи развитието на рака) циклофосфамид (cyclophosphamide), винбластин (vinblastine) и винкристин (vincristine), препаратите за лечение на кардиологични заболявания нифедипин (nifedipine) и верапамил (verapamil), хормоналните заместители кортизол (cortisol) и метилпреднизолон (methylprednisolone), антигъбичният медикамент итраконазол (itraconazole) и др.

# 3
  • Мнения: 686
Много е интересно това, което казвате. Аз понеже давам на малкия Цитросепт, който е извлек от семената на грейпфрут, дали важи същото и за него?

# 4
  • Мнения: 2 110
Тези неща са така. Лошото е ,че лекарите не предупреждават хората.

# 5
Много е интересно това, което казвате. Аз понеже давам на малкия Цитросепт, който е извлек от семената на грейпфрут, дали важи същото и за него?
Нали Floral точно това казва.
Тези неща са така. Лошото е ,че лекарите не предупреждават хората.
Защо?

# 6
  • Мнения: 686
Много е интересно това, което казвате. Аз понеже давам на малкия Цитросепт, който е извлек от семената на грейпфрут, дали важи същото и за него?
Нали Floral точно това казва.

Ох, да, май не виждам вече добре  Confused
Сигурно съм пила и аз някаква кофти комбинация от лекарства.  Tired

# 7
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз втора зима пия цитросепт. Случвало се е да приемам  и други лекарства - основно съдържащи парацетамол и витамини. Нямам оплаквания. Дори се чувствам много по-добре след комбинацията.
Но ще го имам това предупреждение предвид, заради децата ми.
Аз по принцип знам, че АБ не е добре да се приема с плодов сок и мляко.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 1 152
Какво мляко имаш предвид? Защото нашата лекарка винаги препоръчва кисело мляко, когато детето пие антибиотик. И пресно изцедени сокчета също.

# 9
  • Мнения: 3 157
Това не е вярно за ВСИЧКИ лекарства.Кльомба е написала с кои е възможно да се получи реакция.За останалите няма проблем.
За антибиотиците-също.Не могат да се пият с мляко само определена група АБ,а не всички.

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 10 817
Аз като си купувах Цитросепта,аптекарката ме предупреди че засилва действието на повечето лекарства.

# 11
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Незнаех, благодаря, че предупреди!

# 12
  • Мнения: 1 650
Момичета, става въпрос комбинацията с кортикостероиди, за други лекарства не мога да ви кажа...

# 13
  • София
  • Мнения: 708
Някои групи антибиотици не трябва да се приемат в комбинация с калциеви йони (каквито има в млякото). Но за всяка отделна група антибиотик си има различни вещества и лекарства, с които не трябва да се комбинира.

# 14
  • Мнения: 17 546

Четох някъде, че се отрича приемането на АБ с кисело мляко. А едно време като деца, задължително ги пиехме с кисело мляко.
Някъде съм чела или чула, това за сока от грейпфрут.

Последна редакция: пт, 20 фев 2009, 17:19 от Балу

# 15
  • Мнения: 3 157
Няма такова нещо.Калциевите антагонисти са група лекарства за понижаване на кръвното,имат и антиаритмично деиствие.Нямат нищо общо с млякото.

# 16
  • Мнения: 17 546
М, да. Май написах глупост.  Embarassed Но има лекарства, които задължително трябва да не се пият с кисело мляко. Това имах предвид.

# 17
  • Мнения: 25 571

Четох някъде, че се отрича приемането на АБ с кисело мляко. А едно време като деца, задължително ги пиехме с кисело мляко.


Антибиотиците влияят негативно на чревната флора, а киселото мляко - положително и също така възстановява полезните бактерии. В този смисъл е полезно да се приема кисело мляко, когато човек се лекува с антибиотици.
Но не трябва в никакъв случай да се приемат едновременно, защото антибиотика убива и лактобацилите, т.е. - лечебния ефект на млякото се губи и приемът му се обезсмисля. Трябва да има някакъв интервал от време между приема на лекарството и млякото.

# 18
  • Мнения: 3 157
Обратното-при едновременното приемане на АБ(Тетрациклин,доксициклин),АБ се свързва с калциевите йони от млякото и така се обезмисля приемането на АБ,не на млякото,тоест губи се ефекта му.

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
 Как`Сийка е обяснила много добре за АБ и киселото мляко. А що се отнася до цитросепта когато детето е пило Аб доки винаги е казвала да не спираме цитросепта.

Последна редакция: сб, 21 фев 2009, 11:23 от ivben

# 20
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Какво мляко имаш предвид? Защото нашата лекарка винаги препоръчва кисело мляко, когато детето пие антибиотик. И пресно изцедени сокчета също.
Всякакво мляко имам предвид.
Чела съм го в някоя листовка на АБ(не помня точно какъв) и попитах личната. Тя ми каза, че някои АБ не е добре да се приемат с мляко и плодови сокове, точно както са обяснили, защото отслабва действието на лекарството. Затова аз за себе си съм заключила, че всички АБ да не приемам със сок и мляко.
На мен майка ми навремето ми е давала АБ с боза. Но някои АБ трябва да се приемат преди храна.
Трябва да се четат внимателно листовките.

# 21
  • Мнения: 25 571
Обратното-при едновременното приемане на АБ(Тетрациклин,доксициклин),АБ се свързва с калциевите йони от млякото и така се обезмисля приемането на АБ,не на млякото,тоест губи се ефекта му.

Да, така е и го пише в листовките. Аз имах предвид останалите антибиотици, за които не е противопоказно да се приемат с мляко, но не и едновременно.

# 22
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
...

Антибиотиците влияят негативно на чревната флора, а киселото мляко - положително и също така възстановява полезните бактерии. В този смисъл е полезно да се приема кисело мляко, когато човек се лекува с антибиотици.
...

 Peace
Когато дъщеря ми пие АБ винаги давам и пробиотици, защото иначе започва ужасно разстройство.
Но за сока от грейпфрут тези подробности не ги знаех.
Но и рядко пия такъв, защото ми горчи, а за Цитросепта да не говорим.

# 23
  • Мнения: 1 484
Не знаех.Мерси  че  сподели.

# 24
  • София
  • Мнения: 1 654
Досега са проучени взаимодействията на около 150 лекарства /от различни групи/ със сок от грейпфрут. Ефектът е различен, някои се потенцират многократно, при други ефектът намалява.

# 25
  • Мнения: 4 651
Знам го това. А фактът е още едно доказателство, че човек не трябва да се самолекува, дори  с нещата от рекламите за настинка, простатит, газове, диария и какво ли още не, който ни се представят като най- естественото нещо, което можеш да глътнеш, когато прецениш, че ти трябва.

# 26
  • Мнения: 25 571
А аз се чудя - защо само грейпфрут? Само той ли създава проблеми в комбинация с лекарства?

# 27
  • Мнения: 2 257
В Щатите на самите кутийки на лекарствата пише, ако имат негативно взаимодействие с грейпфрут. Не знам защо в БГ този въпрос не е регулиран вече, а хората сами трябва да достигат до този извод от собствен, неприятен опит?

# 28
  • Мнения: 7 474
И аз не знаех, добре че видях темата.

# 29
  • София
  • Мнения: 1 324
А аз се чудя - защо само грейпфрут? Само той ли създава проблеми в комбинация с лекарства?
Цитат
"Той е единственият плод в света, чийто пресен сок блокира разграждането в черния дроб на приетите лекарства и не позволява тяхното отделяне от организма. И ако вие консумирате грейпфрут и заедно с това приемате силни лекарства в продължение на седмица примерно, всички тези лекарства се задържат в организма ви така, сякаш са приети наведнъж. И в зависимост от вида на изпитите лекарства, можело да се стигне дори до смъртни случаи! Затова не яжте грейпфрут и не пийте сока му, когато се налага да приемате силни лекарства!"

# 30
  • Мнения: 3 695
ау не знаех това  Shocked

# 31
  • Мнения: 1 820
Мале,мале  ooooh!Направо онемях  SickНе го знаех това.На дъщеря ми давам от месеци наред сутрин на гладно фреш то грейфурт и портокал.Стана ми лощо като ви чета  Sad И сега какво да правя.В смисъл че от 2 дни е на АБ с много висока Т-39.7,и от почти седмица е на Финистил.Май всичкото влиза в групата на противопоказните  ooooh!Дали тая Т не е от това. newsm78Не иска да яде нищо,пие си само лекарствата.Гърлото и е огнено,ама до сега одържахме на хомеопатия,а сега не стана.Втори ден е на АБ и Т си продължава  ooooh!Извинявам се са спама,ама найстина се шашнах  Confused
Благодаря на авторката за темата.  bouquet
П.С.Линковете не ми се отвориха, SadА и това за киселото мляко не го знаех.Все съм чела че с прием на АБ трябва да се дава много кисело мляко.Ми аз от къде да знам този АБ съвместим ли е с кисело мляко или не  Confused

# 32
  • Мнения: 2 257
 paneva, дай името на АБто да пробвам да видя из тукашните (американски) сайтове дали има взаимодействие с грейпфрут. Подчертавам обаче, че не се наемам да отговарям за достоверността на инфото, още повече, че имената на АБтата тук са различни, но ще пробвам да им намеря американския еквивалент. Или ми дай съставките на АБто. А за какво е този Фенистил и какво съдържа? Виж по опаковките и ми кажи.

# 33
  • Мнения: 1 820
АБ е някакъв нов,защото аз едно че го чувам за пръв път,друго че личния ни го даде и каза че е нов.Казва се ''CEC forte" и е за горни долни дихателни пътища,за бъбреци,за пикочни канали и т.н.Общо спектърен с една дума.На нас ни го изписаха за гърлото,защото е огнено червено,а тя си е предразположена към ангини.Фенистила-направи ми алергична реакция към прах за пране. ooooh!
Ей сега ще видя и пак ще пиша .Благодаря ти предварително

# 34
  • Мнения: 1 820
Пише също че не трябва да се приема с лекарства подтискащи растежа на бактерийте (напр.ХЛОРАМФЕНИКОЛ,ЕРИТРОМИЦИН,сУЛФОНАМИДИ,ТЕТРАЦИКЛИН).Принадлежащ е лкъм групата на цафалоспорните.Нищо не ми говори  SickПонякога ме е яд,може ли да съм толкова неука. ooooh!Ама нали за това са тия пусти доктори. Confused
Фенистил съдържа противоалергичната съставка dimethinndene+динатриев фосват додекахидрат.лимонена киселина монохидрат,бензоенена киселина,динатриев едетат,захарин натрий.пропилен гликол,пречистена вода 
Само това пише. SickДано намериш нещо.Утре сме на лекар по рпинцип,ама като знам какви са вече им нямам вяра Cry

# 35
  • Мнения: 2 257
Е, то и аз не съм лекар, на мен пък съвсем не бива да имаш вяра, исках просто да видя дали няма накъде с големи букви написано по твоите лекарства. Засега нищо не откривам за СЕС форте, а за Фенистила ми излизат някакви сайтове на немски, който език не разбирам. Ще пробвам сега въз основа на следващия ти постинг да намеря нещо, но най-добре си питай лекаря утре и не се панирай. За грейпфрута и взаимодействието му с някои лекарства има много инфо при нас, но няма как да ти го дам цялото. Разбираш ли английски?

# 36
  • Мнения: 1 820
Е, то и аз не съм лекар, на мен пък съвсем не бива да имаш вяра, исках просто да видя дали няма накъде с големи букви написано по твоите лекарства. Засега нищо не откривам за СЕС форте, а за Фенистила ми излизат някакви сайтове на немски, който език не разбирам. Ще пробвам сега въз основа на следващия ти постинг да намеря нещо, но най-добре си питай лекаря утре и не се панирай. За грейпфрута и взаимодействието му с някои лекарства има много инфо при нас, но няма как да ти го дам цялото. Разбираш ли английски?

Ще го питам,да,но като чета в нета, то излиза че в днешно време трябва да нямаш вяра на лекар,а ти да си такъв  ooooh!За съжаление.Не съм ан вие с английския и няма нищо да схвана най вероятно,а и съм шашната тотално.Ако намериш нещо,ще съм ти много благодарна.Знам че няма да го вземам на 100 % Но ще мие  от помощ със сигурност.Защото аз го дават уж за профилактика на гнойните ангини,който на нас са ни сестри,и то от месеци.Това и е първия АБ в комбинация с грейфурт,ама определено има нещо дето не е както трябва.Втори ден го пие,а Т си я има.И с Т.понижаващи не спада  Cry
Изивнявам се за оффа,на авторката  Hug

# 37
  • София
  • Мнения: 708
Paneva, CEC forte (cefaclor)  е антибиотик от групата на цефалоспорините. Тази група антибиотици са бактериЦИДНИ, т.е. те убиват бактериите, които се делят. Не се комбинират с бактериоСТАТИЦИ (антибиотици, които подтискат развититето на бактериите), защото тогава нямат ефект. Няма как да убият бактериите, защото развитието им е спряно. Обикновено при лечение с цефалоспорини трябва да се приемат витамини от група B.
За взаимодействието със сока от грейпфрут не мога да ти кажа нищо конкретно. По принцип цефалоспорините не се комбинират в една система (когато става въпрос за инжекции) с вещества, които биха могли да ги променят химически. Такива вещества са  витамините, които ги има в грейпфрута, но не знам доколко това важи за прилагането под формата на хапчета.

# 38
  • Мнения: 25 571
Вместо да се чудиш, спри го този грейпфрут, не е като да няма алтернатива. Прави лимонов или портокалов сок на детето.
А за тези антибиотици, които не трябва да се комбинират с мляко, пише в упътването. Четете внимателно, преди да ползвате лекарства, особено при децата!

# 39
  • Мнения: 738
Ужас Shocked За пръв път чувам! Ям грейпфрут всеки ден, а пия противозачатъчни... ooooh! Не ми се иска да се откажа от нито едно от двете... И какво сега, грейпфрутът е увеличил концентрацията на хормони в тялото ми ли?

# 40
  • Мнения: 1 820
Благодаря ви момичета за информацията  Hug Ще ходим на лекар след малко,и ще видим.Разбира се ,че всичко спрях и Фенистила и сока(аз не давах само от грейпфрут,а смесен с портокал,ама все си тая,и  си се притеснявам  SadСега ни избиха някакви пъпки по цялото тяло,та не знам шарим ли се или е някаква алергия  Confused

# 41
  • Мнения: 4 651
А аз се чудя - защо само грейпфрут? Само той ли създава проблеми в комбинация с лекарства?

От една от двете статии:

Керч е на мнение, че фаталният изход може би е резултат от конкурирането на съставките на сока и въпросните лекарства за едни и същи ферменти, които ги разграждат в черния дроб. В частност, става въпрос за цитохромата P-450 3A4 (микросомален фермент на черния дроб).


Отнася се горното, когато се приемал с препарати за намаляне на холестерола в кръвта.

За различните лекарсва май има различни причини.

Последна редакция: нд, 22 фев 2009, 18:28 от f(x)

# 42
  • Мнения: 260
Ужас. ooooh!Това не го знаех-нито за к.мляко нито за грейфрута.Много благодаря

# 43
  • Мнения: 259
Какво би станало при комбинация на цитросепт и зиртек при дете на 4 гогини?

# 44
  • Мнения: 5 987
не помня кога и къде но бях чела че намаля деЙствието на противозачатъчните

# 45
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Какво би станало при комбинация на цитросепт и зиртек при дете на 4 гогини?

Аз не бих рискувала.
След като антихистамините са в групата на лекарствата, които не бива да се взимат с грейпфрута  newsm78

# 46
  • Мнения: 1 820
И аз.Спрях и сока.Дори и Финистила.Днес го почнах отново,заради алергията ама без сок.Докато пием АБ и Финистил сок няма да дам  ooooh!

# 47
  • София
  • Мнения: 5 074
Единствения сок, който обичам и който от години не пия по тези причини.
Химиотерапевтите винаги предупреждават, че сока от грейпрфрут не е препоръчан при нашето лечение.

# 48
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
Това за грейпфурта и лекарствата го знам ! Затова не давам Цитростеп когато се пият лекарства които не са хомеопатични .

# 49
  • Мнения: 2 257
Това нещо с грейпфрута е открито преди десет години - според каквото съм чела онлайн. Чудя се какво ли е ставало преди да се намери тази зависимост с хората, които обичат този плод и вземат лекарства, които взаимодействат отрицателно с него.

# 50
  • Мнения: 738
не помня кога и къде но бях чела че намаля деЙствието на противозачатъчните

 Shocked Въх! Е, защо не предупреждават тези гинеколози?!

# 51
  • Мнения: 3 830
Също не се препоръчва сок от грейпфрут на жени в менопауза или критическа, понеже значително увеличава риска от рак на гърдата.
Само един грейпфрут на ден увеличава риска с над 30%.
Долкото си спомням, сокът от грейпфрут блокира ензим, който е важен за производството на естроген.


 Peace

# 52
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
То излезе, че грейпфрутът е изключително опасен. Но дали е така и с Цитросепта. Той е извлек от семената на плода, а там не знам дали се съдържа опасното в-во и дали при извличането не е отстранено.

Ето какво намерих от официалния сайт:
За пациентите провеждащи терапия с бета блокери и антидепресанти е добре да знаят, че приемането на количества по-големи от половин литър пресен сок от грейпфрут дневно може да повлияе върху чревната резорбция на споменатите медикаменти, като в крайна сметка тяхната плазмена концентрация вероятно ще се окаже по-висока от очакваната, т. е. лекарството може да има засилено действие.

Това се дължи на факта, че пресния сок от грейпфрут блокира ензими в стомашно чревния тракт, които разграждат споменатите медикаменти. Ето защо ако се провежда диета с пресен сок от грейпфрут и се приемат бета блокери и антидепресанти, добре е лекуващия лекар да бъде осведомен за това. Цитросепт не предизвиква подобен ефект и може да се приема едновременно с всякакви лекарствени препарати и хранителни добавки.


От тук: http://www.citroseptbg.com/

# 53
  • Мнения: 1 820
Също не се препоръчва сок от грейпфрут на жени в менопауза или критическа, понеже значително увеличава риска от рак на гърдата.
Само един грейпфрут на ден увеличава риска с над 30%.
Долкото си спомням, сокът от грейпфрут блокира ензим, който е важен за производството на естроген.


 Peace
Хубаво де,ами защо тогава лекар хомеопат препоръчва ,сутрин на гладно цеден грейпфрут и портокал ,за профилактика на честите гнойни ангини на дъщеря ми. ThinkingЗащо не предупреждават.Мисля че щом има толкова хора който го знаят това,те също трябва да са на ясно.
И сега какво?Ако е в комбинация с портокал пак ли такова му е действието? Thinking

# 54
  • Мнения: 165
на мен пък лекар ми препоръча прясно изцеден сок от грейпфрут заради проблемен стомах.
Може би не е толкова опасен  newsm78

# 55
  • София
  • Мнения: 1 324
на мен пък лекар ми препоръча прясно изцеден сок от грейпфрут заради проблемен стомах.
Може би не е толкова опасен  newsm78
А малко ли е опасен, щом има толкова предупреждения?

А лекарствата, които пиеш със сока има ли ги в списъка на първата страница?

Последна редакция: пн, 23 фев 2009, 15:57 от кльомба

# 56
  • Бургас
  • Мнения: 492
Боже защо не прочетох темата по-рано.От четвъртък съм на антибиотици и почти всеки ден пия фреш от грейпфрут.В петък вечерта се събутих със срахотна уртикария и реших ,че е от антибиотика и го спрях.Сега пия фреш и финистил и постоянно се чешя някъде.Ще полудея.Днес май си изпих последната чаша сок от грейпфрут!!

# 57
  • Мнения: 4 651
Боже защо не прочетох темата по-рано.От четвъртък съм на антибиотици и почти всеки ден пия фреш от грейпфрут.В петък вечерта се събутих със срахотна уртикария и реших ,че е от антибиотика и го спрях.Сега пия фреш и финистил и постоянно се чешя някъде.Ще полудея.Днес май си изпих последната чаша сок от грейпфрут!!

Антибиотик не спира! Изобщо как решавате да почвате и да спирате на своя глава лечение, изумявам се  ooooh! Следващият път може и да не ти действа вече този антибиотик. И като цяло всеки неправилен прием на антибиотик увеличава резистентността на бактериите, доста от от най- опасните от които вече са лечими само с 2,3 антибиотика.

И не изпадайте в истерия сега чак, не вярвам сока от грейпфрут да е виновен за всяко ваше странно неразположение!

# 58
  • София
  • Мнения: 1 324
Също не се препоръчва сок от грейпфрут на жени в менопауза или критическа, понеже значително увеличава риска от рак на гърдата.
Само един грейпфрут на ден увеличава риска с над 30%.
Долкото си спомням, сокът от грейпфрут блокира ензим, който е важен за производството на естроген.

 Peace
Да, така пише: "Всекидневната продължителна консумация на грейпфрут или сок от грейпфрут за жени в и след менопауза (увеличава риска от рак на гърдата), заради блокирането на ензима P450 3A4 (CYP3A4), който е важен за производството на естроген..."

# 59
  • Мнения: 1 650
Но не се и отричат и лечебните му свойства и голямата доза жит. С в него.

# 60
  • Мнения: 3 830
Също не се препоръчва сок от грейпфрут на жени в менопауза или критическа, понеже значително увеличава риска от рак на гърдата.
Само един грейпфрут на ден увеличава риска с над 30%.
Долкото си спомням, сокът от грейпфрут блокира ензим, който е важен за производството на естроген.


 Peace
Хубаво де,ами защо тогава лекар хомеопат препоръчва ,сутрин на гладно цеден грейпфрут и портокал ,за профилактика на честите гнойни ангини на дъщеря ми. ThinkingЗащо не предупреждават.Мисля че щом има толкова хора който го знаят това,те също трябва да са на ясно.
И сега какво?Ако е в комбинация с портокал пак ли такова му е действието? Thinking

Увеличава риска от рак на гърдата при жени в менопауза или в критическа възраст!

Сокът от портокал, мандарини и други цитруси също увеличават концентрацията на доста лекарства в кръвта. По същия начин действа и грейпфрутът, но доста по-засилено.
Пиете ли каквито и да са лекарствени медикаменти, просто забравете цитрусите. Peace

# 61
  • Мнения: 1 820
Благодаря ти ,Estellia  Hug

# 62
  • Мнения: 3 830
Благодаря ти ,Estellia  Hug

За нищо!   bouquet Hug

# 63
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Ползувам Цитросепт, при необходимост но случайно ли, НЕ и в комбинация на други лекарства. Поначало съм против такива комбинации. Или едно или друго.

# 64
  • Мнения: 3 504
За мен това е ново 20. Пустият му, пък толкова го обичам, изобщо има ли нещо полезно вече #Crazy

# 65
  • Мнения: 5 228
Прeди 2-3 седмици пих антибиотик. Всеки ден, точно след приема на антибиотика, изяждах по един грейпфрут. Чувствах се като парцал, просто като отровена, особено през нощта, горчив вкус в устата и състояние като при зверски махморлук. Мислех, че е от антибиотика, но сега си обяснявам причината.
Не знам дали има връзка с това, но преди няколко дни започнах един курс с Цитросепт и вчера получих много тежка алергична реакция.

Последна редакция: ср, 25 фев 2009, 09:30 от Фукла

# 66
  • София
  • Мнения: 38 431
Добре, че прочетох тази тема!
Майка ми непрекъснато ме навива да давам на малката грейпфрут, когато е болна.
Също и нея ще я предупредя да внимава, като смесва лекарства и сок!
Мислех да почна да давам Цитросепт, че Габи има малко хрема, но ще се откажа.

# 67
  • Мнения: 5 228
Дилянка, наистина по-добре недей, аз направо нещо като отравяне получих, добре, че първо го тествах на себе си, а не го дадох и на детето.

# 68
  • Мнения: 3 504
Вече ще имам и аз едно на ум Peace Благодаря за споделеното  bouquet

# 69
  • Пловдив
  • Мнения: 1 152
Да добавя и аз едно лекарство, при което е абсолютно забранено да се консумира грейпфрут - синтром. То намалява способността на кръвта да се съсирва и така предотвратява образуването на съсиреци в кръвоносните съдове.

# 70
  • Неизживени спомени
  • Мнения: 488
И аз не знаех,благодаря Ви  bouquet

# 71
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
...
Не знам дали има връзка с това, но преди няколко дни започнах един курс с Цитросепт и вчера получих много тежка алергична реакция.

Какъв АБ пи? Ако е някой от онези новите, с натрупване в организма и с по - продължително действие, може и от него да е.

# 72
  • Мнения: 5 228
Пих Фромелид Уно. Алергологът каза, че е и от двете - от антибиотика и от Цитросепта, направила съм страхотна комбинация.

# 73
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
ФРОМИЛИД уно всъщност е кларитромицин /Clarithromycin /. Точно той е в групата на несъвместимите лекарства:

Редица лекарства, ...превръщат сока от грейпфрут в смъртоносно питие:

Антибиотици: clarithromycin, erythromycin, troleandomycin
...


Негативният ефект се засилва от това, че таблетките са точно от онези с измененото освобождаване

# 74
  • Мнения: 5 228
Да, страхотен коктейл е станал - антибиотикът и грейпфрутът, и за капак - Цитросепт. Има вероятност да съм отключила алергия към цитруси. Сега съм на строга диета и противоалергични.

# 75
  • София
  • Мнения: 1 324
Антибиотика ти сама ли си го "изписа" или лекар и ако е второто явно не те е предупредил за комбинацията с грейпфрут, нали?

Последна редакция: пт, 27 фев 2009, 20:38 от кльомба

# 76
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Явно не всички джипита знаят за този "ефект"  Confused
Мен специално никога не са ме предупреждавали за сок от грейпфрут, дори когато са ми изписвали гореспоменатия АБ /преди 2-3 месеца го пих по лекарско предписание/.

# 77
  • Мнения: 5 228
Моята лична лекарка беше в отпуск и отидох при моя приятелка, която също е общопрактикуващ лекар. Тя ми предписа антибиотика. Ако знаеше, 100 % щеше да ми каже. Аз антибиотик не бях пила от години, но се наложи; никога не бих си "предписала" сама.
Явно просто не го знаят този факт за грейпфрута, защото междувременно моята лекарка се върна (аз вече бях направила алергичната реакция) и като обсъдих въпроса с нея, тя също не беше наясно с този проблем.
А се оказа в последствие, че и майка ми, и дядо ми, и разни приятели са чели наскоро статии по въпроса, само лекарите явно не са (и аз  Laughing).

# 78
  • Мнения: 202
И аз не знаех за грейпфрута,че може да е опасен в комбинация.Всеки ден го включвам във фрешовете на детето.Досега не съм видяла някаква реакция.Дано не съм му навредила.

# 79
  • о`майна лунна нощ е
  • Мнения: 5 537
В момента пия Цитросепт, заради настинка. Приемала съм едновременно с него Парацетамол и едно хомеопатично комбинирано лекарство Анги-хил /ако не греша наименованието/.
Не ги видях в списъка с лекарствата, чиито прием не бива да се съвместява със сок от грейпфрут.
Някой има ли повече информация за комбинацията Парацетамол-Цитросепт или хомеопатични-Цитросепт.

Последна редакция: ср, 01 апр 2009, 14:31 от Бейлис в шоко

# 80
  • Мнения: 1 394
Самият грейпфрут е лекарство!За това трябва да се внимава с какво се консумира и кога.Когато родих бебето си ,на вторият ден пих две чаши изцеден сок от грейпфрут и кърмех.....детето ми стана цялото на ситни пъпчици,като шарка.Повиках педиатърката ,а тя още ,като го видя,от вратата попита-"Мамо,я кажи сега колко грейпфрута изяде?"Без дори да съм споменала за това.Тогава тя ми каза ,че в него има вещества,които са подобни на лекарствените,а и четох някъде,че има дори пеницилин.А що се отнася до готовите сокове.......там може да има и още какво ли не!Затова не ги и купувам.

# 81
  • Пловдив
  • Мнения: 1 152
Самият грейпфрут е лекарство!

Това означва ли, че действа добре при настинка, ако не се пият други лекарства?

# 82
  • о`майна лунна нощ е
  • Мнения: 5 537
Да. Поне така съм чела, че действително повлиява добре на оздравителния процес при подобни заболявания.

Последна редакция: ср, 01 апр 2009, 14:42 от Бейлис в шоко

# 83
  • Мнения: 1 394
Амиии какво да ви кажа....свекърва ми е диабетичка,сещате се има си и придружаващи заболявания,слаб имунитет по принцип....
Тя всеки ден пие най-малко 800мл сок от грейпфрут-прясно изцеден.Преди месец всички ни изпонатръшка грипа,тя единствена не се разболя!А е хранила малкия и му е опитвала яденето......какво да ви кажа.Няма по-велик лечител от Природата!Кой каквото ще да си приказва,грейпфрута,лимоните и портокалите се справят чудесно с вирусите.Но не чакайте да се разболеете и тогава да се сетите за тях.Започне ли зимата-трябва всеки ден да ги консумирате.Ние не го направихме и се разболяхме.Това ни е лошото на хората,че чакаме да опре ножа до кокал и тогава се сещаме кое е полезно и кое не.Имаше една фраза:"Храната трябва да бъде вашето лекарство,а лекарството -вашата храна!".........мисля,че беше на Хипократ....ако греша ме поправете,но се замислете над нея и ще открието ключа... Peace
Грейпфрут
По-подробна информация за грейпфрута.

Последна редакция: ср, 01 апр 2009, 14:47 от dodyniki

# 84
  • Мнения: 2 732
за инфо

# 85
  • Пловдив
  • Мнения: 1 152
Да. Поне така съм чела, че действително повлиява добре на оздравителния процес при подобни заболявания.

Да, аз затова питам. Пих на гладно 2 сутрини подред фреш от грейпфрут, и определено се чувствам по-добре.

# 86
  • Мнения: 25
Грейпфрутът действа като силен имуностимулант, но за сметка на това, ако белята е станала и вече сме болни, просто трябва да се откжем от едното - или лекарства - или грейпрфрут, накратко. А за ефекта върху противозачатъчните - наистина е потресаващ - един грейпфрут може да забави приемането на хормоните в тях със средно една седмица  Shocked
Чак паника не е необходима, по-скоро събиране на информация и внимателно премисляне на комбинациите с лекарства.

# 87
  • София
  • Мнения: 1 324
Това какво общо има с комбинацията му с определени лекарства?

# 88
  • Мнения: 1 394
Общо има и то е,че самият той е лекарство.В последният ми пост има два линка след текста-прочетете!
.....И не мисля,че е добра идея да се пият лекарства от групата на витамините и в същото време да се тъпчете с плодове и сокове.А когато става въпрос за други лекарства,мисля,че всеки квалифициран лекар назначава и диета съвместно с лекарствата./Поне моят го прави!/,като споменава какво трябва и какво не трябва да консумираге по време на приемането на медикамента.А и още нещо,което често пропускаме-ПРЕДИ УПОТРЕБА ПРЧЕТЕТЕ ЛИСТОВКАТА!Спомням си,че преди две години някъде пих едно лекарство в чието опътване с удебелени букви,неслучайно пишеше следното:след като започнете лечение с медикамента,преустановете приема на цитрусови плодове дори три дни след,като приключите с лечението.
....Сега се сетих-беше някакъв антибиотик мисля.....лошото,е че беше зима и ми беше гадно,че нямаше какви плодове да ям и се тъпчех с ябълки....така,че-ЧЕТЕТЕ ВИНАГИ!

Последна редакция: ср, 01 апр 2009, 21:25 от dodyniki

# 89
  • София
  • Мнения: 1 324
Общо има и то е,че самият той е лекарство.В последният ми пост има два линка след текста-прочетете!
...мисля,че всеки квалифициран лекар назначава и диета съвместно с лекарствата./Поне моят го прави!/,като споменава какво трябва и какво не трябва да консумираге по време на приемането на медикамента.А и още нещо,което често пропускаме-ПРЕДИ УПОТРЕБА ПРЧЕТЕТЕ ЛИСТОВКАТА!Спомням си,че преди две години някъде пих едно лекарство в чието опътване с удебелени букви,неслучайно пишеше следното:след като започнете лечение с медикамента,преустановете приема на цитрусови плодове дори три дни след,като приключите с лечението.
....Сега се сетих-беше някакъв антибиотик мисля.....лошото,е че беше зима и ми беше гадно,че нямаше какви плодове да ям и се тъпчех с ябълки....така,че-ЧЕТЕТЕ ВИНАГИ!
Браво на лекаря ти. Мен /и почти никой, от писалите в темата/ никога никой не ме е /ги е/ предупреждавал и точно заради това пуснах темата. Въпроса ми беше "Някога някой лекар предупреждавал ли ви е за това?"
Права си за четенето на листовките - аз чета само, когато лекарството е за детето, но дори и тогава не съм попадала на предупреждение за сока от грейпфрут или други цитруси.

# 90
  • Мнения: 1 394
Когато става въпрос за лекарства,било за децата било за мен,за мъжа ми...за когото и да е-винаги питам!И когато чета листовката първо проверявам страничните действия и графа -взаимодействия.Там всичко си пише!И вярвайте ми много често ми се е случвало да отказвам да приема някакъв медикамент и то заради страничните действия.Да си призная-имам алергия към 15 вида лекарства в това число най-популярните-аналгетици,спазмолитици,пеницилин и гентамицин,ношпа и няколко антибиотика.Та може и това да ме е научило да чета листовките,защото трябва да внимавам все пак...С лекарствата шега не бива-това е химия и много трябва да се внимава.Не трябва да обвиняваме лекарите за това,защото днес всеки ден нови и нови лекарства заливат аптеките,а лекарите не могат все пак да знаят абсолютно всичко.Едно време се знаеше,но сега при толкова много лекарства....лекарят знае най-важното-за какво служи лекарството и кога ,при какви случаи не трябва да се прилага.За странични действия и взаимодействия-трябва да четете и да се консултирате.Аз процедирам така-в аптеката преди да купя лекарството,искам листовката от фармацевта,прочитам я и тогава го купувам.Всеки аптекар ще ви направи тази услуга.Така е най-сигурно.Всичко си пише там,но понякога с термини,които не разбираме,за това най-добре е прочитането да стане в аптеката и ако нещо не ви е ясно да питате на място ,а не след като вече сте пили и е станал някакъв фал.Това правя аз и не съм имала проблеми до сега.....дай Боже и да нямам занапред! Simple Smile
Цитат
сока от грейпфрут или други цитруси.
Точно това се опитвам да обясня.Сигурно го е писало,но с термини ,които не познаваме и за това не ни е направило впечатление.А и всеки организъм е различен и реагира различно на комбинации,не е задължително при всеки да се прояви нещо подобно и не става въпрос само за грейпфрута.Ето аз например ям всякаква риба и млечни едновременно,но ям ли толстолоб и млечни/може и една лъжичка мляко да е/ се сдкъсвам два дена да драйфам,докато на другите нищо им няма от тази комбинация......Явно има нещо,което не ми понася в тази комбинация,а интересно,че останалите ядат същото ,а дори не им и прилошава.Както някои хора имат чувствителност към милризми,други към храни,трети към препарати.....мисля,че е строго индивидуално.Ако е нещо,което е при всички случаи-несъмнено ще бъде упоменато в листовката.

Последна редакция: ср, 01 апр 2009, 22:00 от dodyniki

# 91
  • София
  • Мнения: 1 324
Явно лекарите не  го знаят този факт за грейпфрута, защото междувременно моята лекарка се върна (аз вече бях направила алергичната реакция) и като обсъдих въпроса с нея, тя също не беше наясно с този проблем.
А се оказа в последствие, че и майка ми, и дядо ми, и разни приятели са чели наскоро статии по въпроса, само лекарите явно не са (и аз  Laughing).
Точно това се опитвам да обясня.Сигурно го е писало в листовката,но с термини ,които не познаваме и за това не ни е направило впечатление.
И аз като не съм учила фармация,/а лекарят ми явно не е чел нищо освен учебниците преди 20 години/ как да се сетя? След като се "опарих" намерих в нета статии в медицински издания на чист българки език от преди 5-6 години.
Както и да е, реших да предупредя и другите непросветени като мен и го направих.

# 92
  • Мнения: 583
И аз съм една от тези,които за пръв път чувам за вредната комбинация...сок от грейпфрут - лекарства. Радвам се че срещнах тази тема. Обичам го този плод,но май съм от тези,които се сещат за него чак когато се разболеят  ooooh!
Моята лекарка никога не ме е предупреждавала за това,макар винаги да обяснява много внимателно всичко.  Rolling Eyes  Ще го имам предвид за напред.

# 93
  • Мнения: 1 394
Цитат
Както и да е, реших да предупредя и другите непросветени като мен и го направих
Това е най-доброто в случая,което си направила.Аз пък се сблъсках с нещо ново-когато грейпфрутът се консумира всеки ден и се прекалява с него,може да доведе до рак на гърдата при жени в напреднала възраст,след и по време на менопауза.Не се стряскайте!Всичко прекалено е вредно.Говори се ,ако се прекалява,а не,че 1-2 чаши сок в седмицата ще ви докарат рак.По този повод предупредих и свекърва ми да не прекалява с грейпфрута.Нали за това са тези форуми-да се информираме,да споделяме мнения и да си помагаме.Много добре си направила в случая!  bouquet

# 94
  • Пловдив
  • Мнения: 1 152
Цитат
когато грейпфрутът се консумира всеки ден и се прекалява с него,може да доведе до рак на гърдата при жени в напреднала възраст,след и по време на менопауза.Не се стряскайте!Всичко прекалено е вредно.Говори се ,ако се прекалява,а не,че 1-2 чаши сок в седмицата ще ви докарат рак.

Много навреме ми идва тази информация, както съм подкарала фрешовете всеки ден  Laughing
Въпреки че не съм в напреднала възраст, благодаря   bouquet

# 95
# 96
  • 1st floor
  • Мнения: 9 099
Темата е стара, но в момента ме вълнува силно...Давам на детето Цефзил, пише че основната му съставка е Цефпрозил - има ли го в списъка на изброените антибиотици , защото знам, че под различни наименования се крият едни и същи съставки...За закуска му изцедих сок от половин лимон и половин грейпфрут , а половин час по-късно трябва да дам АБ-то...не знам накъде се отнесох, но забравих , че не трябва да се дава с антибиотици... Tired...предполагам , че няма да навреди толкова от един прием , но дали няма да намали действието на Цефзила...

# 97
  • Мнения: 800
Мили дами, малко се поувлякохте...

Сокът от грейпфрут блокира напълно цитокина СУР 450 3А4 и частично СУР 450 1А2.
Тези цитокини метаболизират (разпадат) редица лекарства, преди попадането им в кръвообращението. Т.Е. намаляват бионаличността на даден препарат. Това са на първо място статините, някои калциеви антагонисти (дилтиазем), някои антибиотици, тегретол и др.

По този начин вие, пиейки 20 мг от дадено лекарство със сок от грейпфрут, все едно сте изпили 80, защото блокирате цитокините!

За да изглеждат нещата още по-страшни, ще ви кажа, че същите свойства има и сока от нар!


Но подобни забранени комбинации образуват също препарати, наречени МАО инхибитори. но на друг принцип.Затова има страници в интернет за подобни взаимодействия.

Четете!!!

Ето ви тука един по-пълен списък на препаратите, чийто метаболизъм се влияе значително от комбинирането с грейпфрут (важи и за нар).

http://en.wikipedia.org/wiki/CYP3A4


Абе, избягвайте го!

# 98
  • 1st floor
  • Мнения: 9 099
Пинк Пантер виждам , че разбираш и за това те моля да ми отговориш за Цефзила , то вече е свършен факт, но взаимодейства ли си грейпфрута с него или не?

# 99
  • Мнения: 800
Няма данни за взаимодействие между cefprozil (цефзил) и сок от грейпфрут.

По принцип се  търси така: Гугъл - cefprozil +grapefruit interactions и ако си взаимодействат излизат веднага много предупредителни материали.

В случая няма нищо.

# 100
  • Мнения: 636
А това за комбинацията между въпросните лекарства и цитросепта дали е вярно? Той се прави от семки от грейпфрут, дали споделя свойствата на сока от грейпфрут? В листовката пише, че може да се използва заедно с всички медикаменти, не ми се струва възможно да не са се досетили...

# 101
  • 1st floor
  • Мнения: 9 099
Няма данни за взаимодействие между cefprozil (цефзил) и сок от грейпфрут.

По принцип се  търси така: Гугъл - cefprozil +grapefruit interactions и ако си взаимодействат излизат веднага много предупредителни материали.

В случая няма нищо.
Благодаря!

# 102
  • На точното място
  • Мнения: 298
То вече май е по-добре да питаш чичко Гугъл ,отколкото чичо Доктор  ooooh! ooooh! ooooh!
В последно време и аз предварително чета в нета листовките и отзиви за някои лекарства преди да ги купя!

# 103
  • Мнения: 5 228
В последно време и аз предварително чета в нета листовките и отзиви за някои лекарства преди да ги купя!

И по-добре. Когато дъщеря ми беше бебе, дерматолог й предписа един крем, който по една случайност реших да проверя в нета и се оказа, че в цял свят е забранен за използване под 3 години, защото е доказано канцерогенен (Елидел мисля, че се казваше). Добре, че прочетох, въпреки че вече го бях купила и беше доста скъп.

# 104
  • Мнения: 2 603
О, това не го знаех!! Аз като пия антибиотици и винаги изпитвам нужда да пия сокове и пия много прясно мляко... чудя се дали за това не ми минава една бактерия половин година вече (заради млякото). При следващия курс май ще се опитам да не пия..

# 105
  • Мнения: 3 157
Не всички антибиотици си взаимодействат с млякото.При следващия курс просто прочети листовката на антибиотика,който ти е изписан,ако не се пие заедно с мляко,то ще го пише.Не се жертвай излишно. Simple Smile

# 106
  • Мнения: 2 603
Винаги чета листовките дума по дума, досега не е имало такова предупреждение.  Simple Smile

# 107
  • Мнения: 3 157
Значи не си пила антибиотик,несъвместим с млякото,а причината за наличието на бактерията толкова време е друга.

# 108
az sam bremenna i pia sok otpresno izceden greipfryts med po niakoi pat slagam limon pomeo portokal i iam po edno kivi ne sam gladna do obed pia edinstveno centrym materna za bremeni opasno li e da pia tozi sok ot greipfryt v moeto sastoianie ili ne  za sega se 4yvstvam dobre molia niakoi da mi otgovori

# 109
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
Лекар не ме е предупреждавал за опасността от сока на грейпфрута и плода като цяло, но покрай сърдечната болест на баща ми знам, че е опасен за неговото състояние.
Чела съм тук-там и знам, че е опасен и при доста други заболявания - било то в комбинация с лекарства, или без.
Така че имам едно наум за него. Въпреки, че го обичам много.

Общи условия

Активация на акаунт