Гъби

  • 2 087
  • 39
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 43
От кога започнахте да включвате в менюто гъби? Педиатъра ни посъветва като се захранваме да няма гъби и аз досега не посмях да дам, но докага да изчакам?

# 1
  • Мнения: 498
започнах да давам гъби след годинката

# 2
  • Мнения: 165
Аз не мисля да давам засега гъби. На годинка и пет месеца е.

# 3
  • Мнения: 27 524
Гъби се дават след 3-годишна възраст.

# 4
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
Въобще недей да бързаш с тях.
Гъбите са тежка храна дори за възрастни.
А има далеч по-полезни храни, които трябва да въведеш преди тях.

# 5
  • Мнения: 1 512
Гъбите са  тежка, трудносмилаема храна  дори и за възрастните, така че изчакай до 2-3 години и то поставени в манджа.

# 6
  • Мнения: 9 973
след  3г.

# 7
  • Мнения: 1 449

Гъби
- въвеждане: между 1 и 2 год.
- бульон или супа от гъби, без самите гъби: след 10 м.
- не са силен алерген (!)
- трудносмилаеми
- не са незаменими в детското хранене (т.е. няма с какво да обогатят хранителния режим)
- първо се въвеждат като много малка част от цялата порция храна (до 18 м.), след това се включват по-осезаемо

Гъби се въвеждат след 3 год. по лична преценка. Официалните препоръки на различните схеми на захранване варират от 1 до 2 год., като това зависи и от начина, по който се предлагат.

Неоснователно се причисляват към категорията на забранените храни преди 2-3 год., както например е случая с меда.

# 8
  • София
  • Мнения: 1 175
Гъби още не съм давала,и аз си мислех за след 3 годинки да отложа.Не ме притеснява алергична реакция,нито че са трудносмилаеми,а качеството на самите гъби.Аз самата много ги обичам,но два пъти съм се тровила,става въпрос за култивирани,неотровни гъби(печурки).Единият път се оказа,че са третирани с някакви химикали,а втория-че са консумирани 24 часа след приготвянето им.Тогава съветът на д-рката беше:"Готвеното с гъби се яде на момента и каквото остане се изхвърля,защото ферментират много бързо!"
Та и аз го давам този съвет като препатил  Peace

# 9
  • Мнения: 2 374
Въобще не съм давала гъби,няма и за къде да се бърза точно с тях.Може да се изчака 2-3 годишна възраст.

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Гъби дадих след 3 годишна възраст.

# 11
  • Мнения: 690
трудносмилаеми са - ще дам след третата година  Peace

# 12
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 1 194
Гъби се дават след 3-годишна възраст.

 Peace  Peace

Досега не съм давала гъби и не мисля да го правя скоро!
Не виждам смисъл и необходимост да ги включвам в менюто на детето ми.

# 13
  • Мнения: 15 379
Гъби се дават след 3-годишна възраст.
И аз знам така. Гъбите са много трудносмилаеми.

# 14
  • Мнения: 31 121
Въобще не е добре да се дават на малки деца гъби според мен.Тежки са и не виждам смисъл.Е няколко култивирани печурки може понякога, но диво растящи никога.Пу-пу много са опасни.

# 15
  • Мнения: 11 003
Още не съм давала и скоро няма да го направя. Тежка и трудносмилаема храна са, а нямат кой знае каква хранителна стойност.

# 16
  • Мнения: 4 433
Дадох преди месец,но не гъбката а сосчето от кашата.

# 17
  • София
  • Мнения: 12 554
Давам му по 1-2 гъбки от ядене, когато иска. Но не проявява особен интерес

# 18
  • София
  • Мнения: 1 626
Преди седмица й бях купила Вегетарианската лазаня на Семпер и в състава пишеше, че има гъби. Ама не ги видях из едрите частици. Пюрето е за след 1 годинка. А дъщеря ми е на почти 14м месеца.

# 19
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
След 1г. дадох да пробва и му харесаха, но само веднъж съм давала.

# 20
  • Мнения: 4 017
Преди седмица й бях купила Вегетарианската лазаня на Семпер и в състава пишеше, че има гъби. Ама не ги видях из едрите частици. Пюрето е за след 1 годинка. А дъщеря ми е на почти 14м месеца.

И аз мисля някой ден като не сме на кухня да й дам точно това пюре. Но иначе дори аз като ям гъби, имам едно наум...., та не знам кога бих се осмелила да й дам. Това си е рискова храна, още повече че няма кой знае какви хранителни достойнства, даже напротив.

# 21
  • Мнения: 999
Аз от 2-3 месеца давам гъби. Правя и крем супа от гъби ( слагам 5-6 гъби ),и на нея много и харесва.

# 22
  • София
  • Мнения: 2 734
Давала съм след 18 мес,не помня точно кога,колкото да опита.Определено не й харесаха.Наскоро опита пак в едно ядене и този път хапна повече.

# 23
  • Мнения: 405
САлед 3г. възраст се дават гъби доколкото помня...съдържат голям процент целулоза и са доста трудно смилаеми...

# 24
  • Мнения: 569
  Не съм давала и не мисля да давам още поне 1 година.

# 25
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Мисля след година и половина да ги въведа в менюто му, при това оскъдно. Тежка храна са, това не трябва да се забравяине сезнае как ще се отрази на детето. може доста да натоварят стомахчето.

# 26
  • СОФИЯ
  • Мнения: 185
На 1г.и 1м. децата ми опитаха гъби в пасиран зеленчуков сос за пържоли Laughing Бяхме на гости и домакинята ме убеди,че сосът е домашно зеленчуково пюре, в последствие разбрах,че в него има и гъби. На децата много им се услади и нямаше нежелани последици  Laughing

# 27
  • Мнения: 2 131
Не съм давала все още гъби на Алекс, засега нямам и намерение. Не мисля, че разнообразието в менюто му страда от липсата на гъби.

# 28
  • Мнения: 8 223
Вкъщи използваме доста гъби при приготвянето на храната. Малкият си хапва от тях, ама покрай другата храна в чинията, я му се събере общо една гъбка, я не.

# 29
  • Мнения: 2 334
Все още не съм въвела гъбите и мисля да изчакам до годинка и половина  Peace

# 30
  • Мнения: 391
След годинка съм й давала да опита . Много й харесаха. Сега също понякога й приготвям- вече е на 3 години.

# 31
  • Бургас
  • Мнения: 296
Аз също още не съм давала гъби. След като навърши 3 години ще и ги въведа в менюто.

# 32
  • София
  • Мнения: 7 020
След навършване на три години, дадох на сина ми гъбена супа.

# 33
  • Мнения: 2 960
Почти на 2 год. е синът ми.Не съм му давала гъби.
На дъщеричката си дадох гъби за първи път след 3-тата годинка.
Абе не ги хареса кой знае колко ,а по късно напълно отказа да ги яде.Така е и досега.Дори в пици/салати ги маха!!!

# 34
  • Мнения: 610
Дадох на малките гъби за пръв път когато бяха на 3г и 6м, много им харесаха  Simple Smile

# 35
  • Мнения: 179
И аз се чудех кога да дам за първи път, но след поста на Косе Босе, която много ме респектира   bouquet си мисля, че вече е време.
И понеже сякаш преобладаващото мнение беше, че гъбите нямат никаква хранителна стойност, не съм съгласна. Една от проблемните храни са, но пък коя храна не е проблемна - особено като имаме предвид месо, черен дроб, прясно мляко и т.н.
Вкусни са, в малки количества могат да обогатят и нашето меню, и това на детето.
В интернет има доста информация за това защо са полезни.

# 36
  • Мнения: 1 650
Аз дадох на 2г. и нещо, но много не й харесаха. Иначе гъбите са алергенти и трудно смилаеми.

# 37
  • Мнения: 4 668
На 8 месеца е детето , въобще не мисли и за гъби .
Аз дадох след 3 г. възраст.

# 38
  • Мнения: 1 305
Аз досега не съм давала и не мисля скоро и да дам. А за 8м дете бих изчакала.

# 39
  • Мнения: 71
Гъби не съм давала,но педиатърът ми каза чак след навършени 3 години,но и не бързам.

Общи условия

Активация на акаунт