Великденски пости

  • 95 362
  • 495
  •   1
Отговори
# 480
  • Popovo
  • Мнения: 219
И аз започнах да постя,както всеки път. И аз съм за това заглавието да е Православни пости,защото все пак постим по православния календар.Неискам да обиждам и другите религий, но все пак тук спазваме Православието ред на постите.Но иначе съм за това да има отделна тема в която да прочета какво правят през времето за пречиастване,в другите религий.Или може би има вече такава тема. newsm78

# 481
  • София
  • Мнения: 7 869
Аз също мисля да постя сега.
Момичета моля за разяснение на този цитат.Нали по традиция на Петров ден се яде  пиле ,питка,баница със сирене.

Цитат
Ако 29 юни, празника на Първовърховните апостоли, се случи в сряда или петък, се разрешава риба, а ако 30 юни съвпадне със сряда или петък, се разрешава само да се яде постна храна с олио и вино.
Ако не е сряда или петък какво се яде?

Според православната религия по принцип в сряда и петък са строги пости (не е разрешено даже и риба, олио и вино)). Затова в каноните е записано, че ако Петров ден се падне в сряда или петък може да се яде риба (а щом е разрешена риба - значи може и вино и олио), а пък ако 30 юни е в сряда или петък - независимо, че е приключил Петровия пост пак се пости но с възможност за консумация на вино и готвене с олио.

Ако Петровден или 30 юни се паднат в други дни от седмицата си се яде нормална ежедневна храна без никакви ограничения.

В днешно време тези строги порядки се спазват повече в манастирите и все по рядко сред миряните.

# 482
  • София
  • Мнения: 7 869
Ми хайде тия които са на пост да си разменяме менютата като оная тема дето е какво сготви па яде ли го и т.н.

У нас днес :

Фалафели с дометен сос.
Задушени зеленчуци.

# 483
  • Мнения: 3 550
У нас днес имаше тиквички с ориз, салата и плодове.

# 484
  • Мнения: 1 777
Благодаря за разяснението!

# 485
  • Мнения: 5 591
И аз постя.

# 486
  • Popovo
  • Мнения: 219
Днес моето меню е тиквички с ориз.Отдавна не съм хапвала и накара свекито да ми купи от пазара.
дядо Хаджи може ли рецептата за фалафелите с доматен сос? Praynig
   Някой беше питал дали консумираме соя.Твърдо съм против.Предпочитам натуралните продукти,вместо заместителите. Макар и много хора да отричат месото, по добре е да ядеш месо отколкото да използваш соеви заместители.А и е доказано,че прекалената консумация на соя води до стерилитет. Peace
 

# 487
  • Мнения: 5 591
Днес моето меню е тиквички с ориз. 

mama_vesi ,може ли рецептата?

# 488
  • София
  • Мнения: 7 869
Днес моето меню е тиквички с ориз.Отдавна не съм хапвала и накара свекито да ми купи от пазара.
дядо Хаджи може ли рецептата за фалафелите с доматен сос? Praynig
   Някой беше питал дали консумираме соя.Твърдо съм против.Предпочитам натуралните продукти,вместо заместителите. Макар и много хора да отричат месото, по добре е да ядеш месо отколкото да използваш соеви заместители.А и е доказано,че прекалената консумация на соя води до стерилитет. Peace
 

Прекалената консумация, а не умерената. Впрочем всяка прекалена консумация на каквото и да е - е вредна. Не вярвам от едно две яденета със соеви продукти в рамките на половин месец да е фатално.

Ние днес сме точно на доматена супа топчета. Топчетата са от соева кайма (с ориз и сварен картоф). А иначе правя хаджийски кюфтета. Вътре в кюфтетата от соевата кайма (вместо яйце слагам нахутено брашно за слепител) слагам морков, грах и маслини. Много хубави стават.

Между другото соевата кайма понякога си я правя сам от едросмляна соя, но при нея консистенцията и вкусът е малко по различен от купешката. Соевата кайма си я приготвям като просто я изсипя във вряла вода, в който съм варил зеленчуковата подправка на Маги, кимион и чесън. Не я варя, а като я изсипя във врялата водата, турям капака и така я оставям да си набъбне.

Важното е да се запомни, че соята по принцип поема ароматите и вкусът на подправките и затова при нея се изисква голямо количество такива.

А иначе тичай в арабската или израелската тема (а и в интернета) има рецепти за фалафели. Правиш си ги нали както му е реда и после си ги готвиш точно като кюфтета с доматен сос. Само да добавя, че аз модифицирам рецептата и добавям сварен ориз и сварени картофи, че иначе са ми много сухи и твърди после. Имам модификация и с моркови и сварена царевица. Бе душа, пълна фантазия и импровизация му е номера.

# 489
  • Popovo
  • Мнения: 219
лава рецептата е много лесна.Нарязвам тиквичките на кубчета и ги посолявам и оставям.След това ги бланширам в гореща вода със сол.В тиган запържвам тиквичките и ориза и слагам подправки каквито си искам.Има два вариянта за по нататък за готвенето.Единият е да изипя сместа в тава и да я метна във фурната на слаб огън докато оризът се свари.А другият начин е горещата тенджера (или дълбок тиган) я овивам във вълнено одеало и оставям така няколко часа,докато ориза си попие водата.По принцип когато не постя правя и заливка от яйца и прясно мляко и кашавал и става супер.Но сега ще се въздържа.Дано ти хареса. Peace
дядо хаджия за соята неискам да коментирам защото явно сме на различно мнение.А и честно да си призная колкото пъти съм опитвала соеви продукти,после винаги ми е ставало лошо.Но ти благодяря за съвета къде да търся рецептата.  bouquet

# 490
  • Мнения: 5 591
mama_vesi ,благодаря за рецептата.  bouquet

# 491
  • София
  • Мнения: 7 869
...
дядо хаджия за соята неискам да коментирам защото явно сме на различно мнение. А и честно да си призная колкото пъти съм опитвала соеви продукти,после винаги ми е ставало лошо. Но ти благодяря за съвета къде да търся рецептата. 

Напълно е възможно. В така наречените китайски ресторанти например колко пъти ям нещо соево толкова пъти след това съм превивал стомах. Освен това всеки човек си има храни, които обича или които не понася.

# 492
  • Мнения: 3 550
Какво съдържа все пак този фалафел? Опитвах веднъж преди години, тъкмо когато навлезе в Б-я тази кухня и после се скъсах от пръцкане (с извинение).

# 493
  • Мнения: 1 777
Какво съдържа все пак този фалафел? Опитвах веднъж преди години, тъкмо когато навлезе в Б-я тази кухня и после се скъсах от пръцкане (с извинение).

http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,2136.msg80038.html#msg80038

# 494
  • Мнения: 3 550
Пети, благодаря! Може би и на нахута трябва да се изхвърлят първите води като на зрелия фасул.

Преполовихме постите, а още няма кой да ни смени заглавието. Някак нелепо е с тия Великденски пости отпред.....

Общи условия

Активация на акаунт