Българската кухня.Традиции и обичаи.

  • 49 789
  • 157
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 37
Ариана припомними детството с този комбус няма нищо по хубаво на света.Сещам се за баба и как ухае...

# 31
  • Мнения: 1 394
Айде пишете я вече тази рецепта,че се окапах вече  Weary направо така ми се дояде,даже и бегла представа си нямам даже за какво става въпрос.

# 32
  • Мнения: 85
Много хубава тема,момичета.Моята баба е от странджата и там правят ишмер с прясно сирене от цедилката(обожавам го),също баба правише и лангиди за закуска.А зелника дето го правят там е страхотен.  chef

# 33
  • Мнения: 1 394
Рецептите,рецептите,момичета!Пишете рецептите!...vesi rn,какво е -лангиди?  newsm78

# 34
  • Мнения: 884
При нас най-традиционното е "Горнооряховско гърне"-телешки жили, вино, зеленуци.Много е вкусно, но е много тежка храна, ама пуста лакомия-за празници все карам баба да ми прави.Тук преди време имаше рецепта точно за това.

# 35
  • Мнения: 85
Ето и рецептата за "Лангиди"                                                                                 2бр.яйца,1ч.ч кисело мляко,1ч.л хл.сода,1 щипка сол,брашно за не много гъста каша.Пържат се в олио като се сипва с лъжичка.Ядат се поръсени със захар или с мед. Hug

# 36
  • Мнения: 2 784
Моята баба правеше пипер с мляко. Обожавах го. Когато се омъжих тук дори не бяха чували за такава манджа. И също така правеше малай с царевично брашно. Леле беше много вкусен.
И баба правеше. Пиперките с мляко са традиционна капанска манджа, доколкото знам. Изпича се зелен пипер(май само със зелен съм го яла, нр знам става ли с друг), запържват се няколко лъжици брашно в масло и се разрежда с прясно мляко, така че да стане много рядък бешамелов сос. Посолява се и се пуска пипера, като се бърка често, за да не загори, докато сосът се посгъсти. Сервира се с дебел резен сирене, който се намачква в соса. Самото ястие изглежда като отвратителен буламач, но е ужасно вкусно.
Малая да не е мамалига или качамак със сладък петмез?
Хазяйката ми в Търново правеше лопушник(баница с лапад) и пак с лапад или коприва, или спанак нящо като миш-маш с лук, чесън, сирене, подправки и яйце. Отгоре сместа се заливаше с лъжица-две кисело мляко.

# 37
  • Мнения: 899
Оо, как ме върнахте в детството! Чудесна тема Simple Smile . Баба правеше и бялата гозба (чушки с мляко), и гюзлемите, и качамак с маджун. Наскоро пак ми донесе маджун, но така и не съм си правила качамак. Много ми е интересна темата, ще ви следя настървено  Laughing .

# 38
  • София
  • Мнения: 2 056
Айде пишете я вече тази рецепта,че се окапах вече  Weary направо така ми се дояде,даже и бегла представа си нямам даже за какво става въпрос.

А сега де! Ами като баба ми я все на око готвеше...
Значи запържвате една нарязана наситно глава лук.
Отделно, през това време попарвате една въздебеличка връзка лапад и 10-тина дребни сушени чушки. Вадите лапада от водата и в една глинена купа склъцвате с клъцника  (hahaha много смешна дума, ама така му викаме) лапада на едри парчета. Не бива да става на пюре, добре е да си личат листата в манджата. Добавяте го в тигана при лучеца.
Вадите и сухите чушки от водата, почиствате от корените и семките и ги склъцвате и тях в купата. Доколкото е възможно отделете по-едрите ципи от чушките, но не бива да се престаравате  Wink. Добавяте и тях в тигана.
Остава само да се посоли, че по-голяма гадост от безсолен комбус аз не познавам  Laughing.
Позапържвате още малко, колкото всичко да поеме от мазнинката, а лапада да поеме от миризмата на сухите чушки и лука и хапвате с кеф. Най-добре да се топи с топъл селски хлебец  Laughing

# 39
  • Мнения: 1 394
Umbra 
 
,какво е маджун и как се прави този качамак?Целта на тази тема е да измъкнем рецепти от бабините тетрадки,защото днес колкото и вкусни ястия да има -с едновремешните немогат да се сравняват,а и нека не забравяме,че сме българи,нали така?Пишете и рецептите за това,за което се сетите.

# 40
  • Мнения: 2 381
Страхотна тема Simple Smile

От ЮЗ България съм. Популярно ястие зимата тук е капамата. Също шарен боб с цвекло и к. зеле; Печени картофи в чугунена фурна поръсени с шарена сол;

Ще допълвам Simple Smile

# 41
  • София
  • Мнения: 12 554

Тъмнокафяв петмез, сварен от захарно цвекло и ароматизиран с индрише.

# 42
  • Кьолн
  • Мнения: 1 220
Да отговоря за малая. Това е нещо като бъркана баница с царевично брашно. Вътре в сместа се слага сиренце.Ммм много вкусно. А иначе за пипера с мляко аз съм от Добруджа и е страшно вкусно. Става и с червен пипер.

# 43
  • Мнения: 931
Страхотна тема   bouquet
Споменахте някъде за катък и моята баба прави страхотен ня е от едно село близо до Хасково.Значи сварява овче мляко ( макар че за мен го прави 50/50 с краве)  на водна баня като го вари мн дълго време около 4-5 часа познава се кога е готово като се сложи една капка от млекото на нокътя и ако капката остане цяла и не се разлее значи е готово.След това слага сол (количство не мога да кажа) и слага млекото заедно на студено като съда в който е варено млекото е сложен в друг по - голям със студена вода като водата се подменя често и за да е студена.Така се държи няколко дни в студено помещение и се бърка няколкопъти на ден.След 4-5 дни се разсипва в подходящи съдове като през това време млекото вече се е сгъстило.Прехвърлено в съдовете то продължава да се сгъстява като се държат винаги на студено.

И още едно нещо което ужасно мн ми харесва ядохме една баница като бяхме на гости на едни приятели в Бял извор това е Смолянско ако не се лъжа. Значи баница със сирене и картофи невероятен вкус.Пече върху печка на дърва и е направена от 3 кори като между тях се слага настъргани варени картофи и сирене.Слага се на печката като се опече най долния пласт се обръща да се опече и горния става супер вкусно.Особено с айрянче.За съжаление не мога да си я напрява в къщи че нямаме такава печка.

Като се сетя за др рецепти от нашия край пак ще пиша

# 44
  • Мнения: 123
И моята баба готвеше пипер с мляко. И до ден днешен помня вкуса. Готвеше и бакла с пресни картофи и ориз. Нещо разкошно. Мога да изям цяла тенджера с лъжицата.  Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт