Българската кухня.Традиции и обичаи.

  • 49 787
  • 157
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 12 554
катмите се правят с палачинково тесто ама малко по гъсто на сач намазан с мас.

Не е точно така. Разликата между катми и палачинки не е само в сача, а и в тестото - в това за катмите се слага мая за хляб и се оставя да втаса. Затова и стават такива големи дупки в катмите - заради маята. В палачинковото тесто набухвателят е сода за хляб (ако изобщо се слага набухвател) и не трябва да втасва.
Сачът се маже със сланина или жълтък.

Мммммм не. Свеженските биди - които са вид катми - не се правят с мая. Но се пекат на сач, който се маже с парче сланина, набучено на вилица. Поне така от 100 години ги е правила прабаба ми и баба ми.

# 76
  • out of space
  • Мнения: 8 573
За Саламурата да се изкажа аз  Mr. Green

В Рибарица и Тетевен я правят от Пастърва. Т.е Саламурата е с риба, но! Има едно голямо НО- задължително се слагат раци от реката, 2-3 вършат работа. Чорбата става с неописуем аромат. Слагат се и цели люти чушки, освен доматите, лука и девисила.

Но Саламура без раци не е саламура, а обисновена рибена чорба.  Grinning

# 77
  • Мнения: 1 394
Момичета,нека не спорим.В различните краища на България по различен начин се правят катмите.Моята баба от Пловдивския край ги прави с мая,а тази от ямболския със сода,така,че рецептите са различни.Едната ги прави с вода,а другата с мляко...Това е хубаво,че давате различни рецепти,така ще изпробваме и едното и другото.

# 78
  • Мнения: 4 358
Това е хубаво,че давате различни рецепти,така ще изпробваме и едното и другото.
Peace Peace :peace
Аз вече писах уж малка страна сме пък такова разнообразие в рецепти, гозби и т.н
А знаете ли що е то - Тавълък. Баба ми това казваше свинко месо със кисело зеле и ориз на фурна.Ако се интересувате ще дам рецепта.ММММ страшно вкусно.Вече му мина модата на киселото зеле за таза година но все пак  Mr. Green

# 79
  • Мнения: 1 394
Някой да каже как се приготвя чомлек и какво аджеба е това  newsm78 Интересно ми звучи,хубаво ще да е
Моята прабаба /лека и пръст/ правеше басма.Това е вода,оцет и захар  Laughing ,както и таратор с вода-както се прави обикновения,само,че вместо мляко-вода,и слагаше и оцет.Пак е хубав! Hug

# 80
  • София
  • Мнения: 12 554
Някой да каже как се приготвя чомлек и какво аджеба е това  newsm78 Интересно ми звучи,хубаво ще да е

Чомлек е ястие в глинен гювеч от телешко месо с много лук, домати, червено вино и подправки.
В някои части на страната се приготвя от заешко месо или свинско. И се слагат картофи.
Но оригиналната рецепта е от телешко.

# 81
  • Мнения: 16
Ами аз правя чомлек така: в гювеч слагам 1 телешки джолан (нарязан на порции), около килограм картофи (нарязани на едро), 4-5 глави лук (нарязан на шайби), няколко скилидки чесън (цели и необелени), 2-3 дафинови листа, червен пипер, черен пипер на зърна, сол и около половин бутилка червено вино. Накрая наливам вода колкото да покрие всичко и залепвам с тесто капака на гювеча. И после - няколко часа във фурната на около 150 градуса. Примерно 5 часа.
Много, много вкусна манджа! Само че е зимна, т.е. някак не ми върви за през лятото и като е топло. А имам и приятелка, която е от Якоруда и там си готвят често май такива манджи, тя прави чомлек в тенджера на котлона направо. Пак е вкусно.

# 82
  • Мнения: 1 394
Това с тестото отгоре ми хареса,но каква е рецептата за него,като за хляб ли  newsm78

# 83
  • Мнения: 16
Не, служи само за залепване на капака и обикновено при мен прегаря и се изхвърля, правя го от брашно и вода само и го разстилам по ръба на гювеча, където ляга капака, така се залепва капака за гювеча и само от дупчицата на капака излиза пара докато се готви.

# 84
  • Мнения: 37
Здравейте,радвам се,че темичката отново се възобнови.Чета ви с интерес и се връщам назад във времето и спомена за моята баба вечна и памет и се сетих за две яденета,които аз колкото и да се старая не мога да ги догодя.Вярно тя правеше всичко с домашно произведени продукти.И така кокошка по селски-нарязваше кокошката на парчета,които задушаваше в мазнината/масло+олио/и малко вода.Прибавяше последователно да се задушат ситно нарязания лук,нарязаните на пърчета пиперки,доматите и малко червен пипер.Всичко това се залива с топла вода,посолява се и се оставя да къкри на умерен огън,докато месото омекне.След като месото е омекнало се прибавя и ориза разбърква се и всичко това се прехвърля в глинен гювеч и се пече в умерена фурна.Накрая се поръсва със ситно нарязан магданоз и смлян черен пипер по желание. Много просто и много вкусно ядене

# 85
  • Мнения: 37
Пак съм аз.Другото,което се сетих,че бабка правеше са сармички от рязано свинско месо,сланина и листа от кисело зеле-месото и сланината се нарязват на дребни парчета/месото голямо колкото опаковка от прясна мая,сланината по желание/,поръсват се на вкус със сол и черен пипе и разбъркваме хубаво.Зелевите листа се почистват от грубите части и във всяко от тях се увиват по 2-3 парченца от сланината и месото,по желание може да се сложи и парченце суров морков и така става също много хубаво.Готовите сарми се нареждат в глинен съд става и в обикновена тенджера,но глиненото си е друга работа,помеждуим се слагат парченца сланина заливат се с топла вода и се задушават на слаб огън няколко часа.Много е вкусно опитайте.

# 86
  • Мнения: 1 394
Сега се сетих ,че моята баба,която живееше в северна България,готвеше супа с кокошка ,джанки и ракия.Много вкусно.Ракия слагаше около 50 гр.,а джанките я правиха леко киселка.Иначе я прави като обикновената пилешка супа,с тая разлика,че и слага и тези продукти+люти чушки  newsm53
Vesela 3001това не съм го опитвала,но са ми казвали ,че е много вкусно-ще го пробвам....за зелето става въпрос.  bouquet

# 87
  • Мнения: 37
Лютика с домати-изпечените,обелените и почистени от семето пиперки се нарязват на ситно,посоляват се и се счукват в дървена гаванка прибавят се изпечените и обелени домати и те също се счукват,след това се прибавя натрошеното сирене.Всичко това хубаво се разбърква.Накрая се прибавя счукания чесън,сол ,олио и пожелание ситно нарязан магданоз.
 Лютика от сушени пиперки,картофи и лук-сварените и обелени картофи се смачкват с дървена лъжица.Измитите и сварени пиперки се обелват,почистват се от семето и се счукват в гаванка.Прибавят се олиото,оцета,ситно нарязаните и леко начукани пера на лука/става и със стар лук/и картофите.Сместта се посолява и се разбърква.По желание картофите може да се заменят със стар лук.
Много други неща се сещам,но за тях ще пища друг път.Дано ви харесат нещата за мен са много вкусни.

# 88
  • Мнения: 1 394
Ейй,знаете ли какво още се сетих-чушки пълнени с боб.Става въпрос за сушени чушки,някъде им викат -"чуфки"Звездев веднъж някъде беше в някой край на гости и правиха такова нещо.Иаз правих ,но с пресни червени чушки.....нямате си и идея колко е вкусно.Вкъщи пък баба ми му вика "на Бай Тошо /Тодор Живков/ манджата "-това обичал да яде едно време.

# 89

Общи условия

Активация на акаунт