Българската кухня.Традиции и обичаи.

  • 49 804
  • 157
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 118
Здравейте момичета. Може ли и аз тук? Изключително интересна тема. Много ми харесва да приготвям традиционни ястия. В момента обаче съм в едно голямо търсене......вече питах в няколко теми и отговор никакав. Надявам се вие да ми помогнете. Издирвам баница или пита (едно от двете, просто не се сещам кое), характерно за ботевградския край.

# 106
  • Мнения: 1 394
Намерих само това за сега Ще търся,ако ми попадне и друго ще пиша!

# 107
  • Мнения: 118
dodyniki, благодаря ти. И аз това намерих, но не е, което търся.

# 108
  • Мнения: 1 394
Ботевград е в северна България-ето ти една рецепта от един форум за северняшка баница-пействам я :
Цитат
Много обичам така наречената сладка(или северняшка) баница, която ми е наследство от майки и баби.
Тестото се замесва като за козунак, но само с една лъжица захар, една лъжичка сол, 5 яйца, прясно мляко, масло, олио мая. След омесването се разделя на пет питки и се оставя да втасва. След това се разточват олбите една по една, напръскват се леко с олио или масло като се редят една върху друга. В последната се слага сирене и така заедно се навиват, след което започват да се усукват като единия край наляво, а другия надясно. После се навива в една тава и пак се оставя докато се понадигне. Пече се "излеко" на умерена фурна.
Когато я изпечете я оставяте да поизстине и на следващия ден или когато е достатъчно студена я заливате със сироп( както се прави за баклава, може и с настърган лимон) Напои ли се, трябва да я обърнете, за да попие сиропа по добре.
Става голяма и къдрава на вид, а на вкус... мечта и празник на въглехидратите
Ох, изпотих се   

# 109
  • Мнения: 118
dodyniki , това, което си спомням, че самата баница или питка си има име, нарича се по определен начин. Но къде акъл да си спомня  ooooh! И мисля, че беше с плънка от месо.

# 110
  • Мнения: 1 394
Да не би да се казва лучник или вълча баница...лучника е от Троянския край.

# 111
  • Мнения: 118
Не беше това

# 112
  • Мнения: 9 107
А моята баба пък е от едно ямболско село-там много правят катък.Тя го прави от овче мляко мисля,сол .........

а кое е селото  Grinning

За катъка тук писахме доста - писала съм за овчия катък, сега не може да си направиш, защото млякото не е гъсто. Пусни търсачката, ще намериш, ако не - ще ти потърся по-късно.  И да - няма нищо общо с купешкия  Peace

# 113
  • Мнения: 1 394
Селото е Ген.Инзово.Точно от овче мляко го правеше и мисля,че страшно много време се вареше...после го бъркаше...не съм я питала още...

# 114
  • Мнения: 9 107
в общи линии така е

От овче мляко, вари се на водна баня, в затворен съд поне 4-5 часа. След това се охлажда и държи  на студено няколко дни, докато престане да хваща коричка отгоре /тя се отстранява със суха дървена лъжица/ Посолява се и прибира на студено. В този момент е сравнително течен, но като престои месец в бурканите или гърне се хваща и става като ...крем. Но задължително август, когато млякото е гъсто.

# 115
  • Мнения: 210
Свекърва ми още прави катък.Но когато го вари,непрекъснато го бърка и се сгъстява още при варенето.Мисля,че тайната е в една дървена лъжица,която се ползва само за катъка и за подквасване на мляко. newsm78Иначе когато го налее в буркани го заравя в земята,а едно време са го слагали в кладенеца. Peace

# 116
  • Мнения: 9 107
Свекърва ми още прави катък.Но когато го вари,непрекъснато го бърка и се сгъстява още при варенето.Мисля,че тайната е в една дървена лъжица,която се ползва само за катъка и за подквасване на мляко. newsm78Иначе когато го налее в буркани го заравя в земята,а едно време са го слагали в кладенеца. Peace

няма как да се сгъсти по време на варенето. Сгъстява се после.
А в кладенеца е студено затова се държи там.

# 117
  • Мнения: 1 798
Здравейте момичета. Може ли и аз тук? Изключително интересна тема. Много ми харесва да приготвям традиционни ястия. В момента обаче съм в едно голямо търсене......вече питах в няколко теми и отговор никакав. Надявам се вие да ми помогнете. Издирвам баница или пита (едно от двете, просто не се сещам кое), характерно за ботевградския край.
http://forum.bgkulinar.net/viewtopic.57.html - Това ли е?Зелника е характерна баница за Ботевград.

# 118
  • Мнения: 1 394
И аз се сетих за зелника,но не знаех,че е от Ботевградския край!Не съм яла такова нещо-вкусно ли е?

# 119
  • Мнения: 1 798
И аз се сетих за зелника,но не знаех,че е от Ботевградския край!Не съм яла такова нещо-вкусно ли е?
Яла съм зелник ,но без месо Simple Smileсамо с праз,кис.зеле и ориз Rolling Eyesза този не зная дали е хубав

Общи условия

Активация на акаунт