Какви стъкла за очила

  • 146 702
  • 180
  •   1
Отговори
  • Мнения: 385
Предстои ми смяна на очилата (за късогледство и астигматизъм) и докато рових за модели на рамки, попаднах на един материал за стъкла-менте с някакво фалшиво покритие, което много лесно се надрасквало и падало. Като погледнах моите - ами то същата марка Shocked Та, този път реших да посъбера предварително малко мнения и информация Sunglasses:
Каква марка са стъклата ви, каква е цената им, доволни ли сте от тях?
  bouquet

# 1
  • Мнения: 2 229
И на мен ще ми е полезна подобна информация. Когато ходих да си правя очила отдавна, само помня, че ми предлагаха стъкла по 4, 14, 24, 34, и т.н. лева, но не помня какви бяха разликите...защита за компютър имаха някои..

# 2
  • Мнения: 31 112
Най-добре ще ти обяснят в оптика за стъклата има огромен брой каталози.Едни от най-хубавита стъкла са на Цайс, както и другите немски, но са безумно скъпи. Корейските стъкла са на добро ниво, но също държат цена. Китайските са най-евтини и най-некачествени.Има и италиански, но то зависи и от големината на диоптъра и астигматизма. На мен едно стъкло немско ми излиза с екстрите които подържам около 600 лв. А трябва и друго стъкло и рамка все пак.  WinkА и са с дълга поръчка от чужбна. Зависи от много неща. Антирефлексното покритие е почти задължително и струва около 40-60 лв допълнително.

# 3
  • Мнения: 385
densi , можеш ли да кажеш конкретни марки? Моите явно са от най-корейските Wink
За Цайс съм убедена че са най-добри, но за жалост не мога да отделя 600лв за едно стъкло.

# 4
  • Мнения: 22 414
От години не нося очила и за съжаление няма да мога да съм много полезна, но....Стъклата наистина са най-важното нещо. Може да си вземеш рамка и от 10лв, но стъклата ти трябва да са добри, тъй като реално те са пред очите ти нон стоп.
Едва ли всеки може да си позволи 1стъкло в порядъка 500-800лв, но предполагам има и такива, които се движат в диапазона 200-300лв. Така или иначе човек не прави очила всеки ден.

# 5
  • Мнения: 31 112
Марките са различни в различните оптики и са над сто вида. Да уточня, че става въпрос за пластмасови много олекотени стъкла. Колкото по изтънени са те, толкова по-скъпи са.Просто отиди в оптика къдато можеш да се довериш че ще те обслужат качествено и ще ти предложат най-доброто съотношение за теб качество-цена. Успех. Качеството на рамката в повечето случай е от по-голямо значение от стъклата, защото се чупи лесно, разкривява се ,тежи или прави белези.От неправилно поставен наносник боли страшно глава, същото важи и за наушниците. Трябва да са общо взето близка цена стъклата и рамката.Естествено изключвам дизайнерските рамки които започват от 1000 лв. За около 200 лв могат да се направят очила със корейски стъкла с по-висок диоптър, но по-малък от 6 и малък астигматизъм с добро олекотяване и антирефлекс и ненадраскване. Над 6 диоптъра плюс астигматизъм, обаче стъклата са ужасно скъпи, дори и корейските.

# 6
  • София
  • Мнения: 38 419
Обикновено в оптиките зарибяват така - имаме едни китайски, ама те са скапани.
Имаме едни немски супер, ама те са с висока цена.
И не споменават нищо, че имат и стъкла със средна цена и добро качество.

Баща ми има и ми препоръча и аз си взех и съм много доволна от ESSILOR /orma trio clean/ - френски, антирефлекс, анти-драскане, лесно почистване, 25 лева стъклото!

# 7
  • Мнения: 31 112
Обикновено в оптиките зарибяват така - имаме едни китайски, ама те са скапани.
Имаме едни немски супер, ама те са с висока цена.
И не споменават нищо, че имат и стъкла със средна цена и добро качество.

Баща ми има и ми препоръча и аз си взех и съм много доволна от ESSILOR /orma trio clean/ - френски, антирефлекс, анти-драскане, лесно почистване, 25 лева стъклото!
Наистина са супер стъклата. За съжаление си прав, но вече има оптики в които не ме гледат със съжаление като инвалид заради по-високия ми диотър и нежеланието да дам 1000 лв за очила.

# 8
  • София
  • Мнения: 38 419
Аз пък си намерих маркови рамки за 75 лева + 2стъкла х 25лв. + 10 лева работа /без изтъняваване/ = 135 лева!

Диоптъра ми е -4.

# 9
  • Мнения: 3 521
Стъклата на Transitions Lenses  са много хубави> фотосоларни, достигат 100% УВ защита за по-малко от 30 секунди, не се потят, не задържат капки и с всевъзможни защити, преди 4 м. струваха 80 лв. бройката. Даже година или 2 гаранция получих. Минус е, че имат определени изисквания за изтъняването и ще трябва да съобразяваш рамките с тях.
Другите стъкла са ми на Lenti Оftalmiche - италианска фирма, пак със защита УВ400, антирефлекс, с покритие против надраскване - те струваха по 28 лв. бройката и са много леки, но са "простички" на фона на първите.

# 10
  • Мнения: 385
Аз пък си намерих маркови рамки за 75 лева + 2стъкла х 25лв. + 10 лева работа /без изтъняваване/ = 135 лева!

Диоптъра ми е -4.
Дилянка, браво на теб thumbsup Аз дадох двойно повече пари за ментета... Rage Ще потърся още инфо за тези стъкла, имам спомен че четох и други добри отзиви за тях. Някой има ли инфо коя оптика във Варна работи с тях? Иначе съм с малък диоптър -0.75.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 815


Баща ми има и ми препоръча и аз си взех и съм много доволна от ESSILOR /orma trio clean/ - френски, антирефлекс, анти-драскане, лесно почистване, 25 лева стъклото!
Аз малко след Нова година си взеха очила, със същите стъкла. Диоптъра ми е малък +0.5, аз ги взех за защита от компютър. Няколко пъти се случи да допра стъклата до грапави повърхности и за сега не са се надраскали  Peace

# 12
  • Мнения: 5 790
Обикновено в оптиките зарибяват така - имаме едни китайски, ама те са скапани.
Имаме едни немски супер, ама те са с висока цена.
И не споменават нищо, че имат и стъкла със средна цена и добро качество.

Баща ми има и ми препоръча и аз си взех и съм много доволна от ESSILOR /orma trio clean/ - френски, антирефлекс, анти-драскане, лесно почистване, 25 лева стъклото!

Абсолютно подкрепям.
Аз съм със стъкла от перфалит от няколко години. Не си свалям очилата от очите и не са се надраскали въобще. За справка - стъклата ми са със сфера и цилиндър, астигматични, с антирефлексно покритие и струват около 25 лв. Знам го, защото малката ми счупи очилата и ходих да ми сменят само едното стъкло.

# 13
  • Мнения: 3 736
Densi, какъв е твоят диоптър? На мен ми е крайно време да си сменя очилата, че настоящите са на повече от 10 години. Диоптърът ми е -8.5, астигматизъм също имам... Close

А имам и друг въпрос, последно като бях в оптика слушах да се говори за органични/минерални стъкла, каква е разликата между двете, знаете ли?

# 14
  • Мнения: 371
Ще използвам темата да попитам,правят ли се диоптрични слънчеви очила?
Имам такива,но са от няколко години.
Сега исках да си направя нови,но ми казаха,че такива очила не се правят.
Говоря за диоптрични тъмни стъкла на пластмасова дебела рамка.

# 15
  • Мнения: 385
mariel444e , виждам че си от Варна и искам да те питам в коя оптика си прави очилата?  Hug

# 16
  • Мнения: 2 229
Обикновено в оптиките зарибяват така - имаме едни китайски, ама те са скапани.
Имаме едни немски супер, ама те са с висока цена.
И не споменават нищо, че имат и стъкла със средна цена и добро качество.

Баща ми има и ми препоръча и аз си взех и съм много доволна от ESSILOR /orma trio clean/ - френски, антирефлекс, анти-драскане, лесно почистване, 25 лева стъклото!

Това звучи много добре, във всяка оптика ли се предлагат такива стъкла?

# 17
  • София
  • Мнения: 38 419
Нашите стъкла са от JOY.

# 18
  • Мнения: 385
Току-що говорих с оптика Призма Варна- казаха ми, че поддържат наличност на японски стъкла - HOYA, цената, която ми казаха е 50лв/стъкло (с 9 слоя покритие и още няккви си екстри). Попитах за ESSILOR - казаха че цената е същата, прави се поръчка и до 2-3 дни са готови очилата. Смятам да проверя на място и ще споделя  Peace
Някакви отзиви за тези японските стъкла имате ли? 

# 19
  • Мнения: 8
Аз също наскоро си купих очила от Joy optics имаха 4 вида стъкла, евтините ги представиха като "не хубави" и ме увещаваха да си взема най-скъпите, едните от които бяха 58 др 60 на стъкло.

 Аз избрах от 30, уж американски, различават се от скъпите само по оттенъка на стъклото - моите зеленеят пък скъпите нямали оттенък.. мен това не ме впечатли.

В крайна сметка по документи пише, че стъклата ми са на Ital-Lenti - италиански .. не знам какво направиха в магазина..   newsm78

Не съм ползвала досега очила, но доста често се налага да ги бърша.
Иначе прегледа ми беше безплатен и получих 10% отстъпка за следв. покупка. Имаше избор и намаления.
За рамки дадох 75  Sunglasses

# 20
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
И на мен ще ми е полезна подобна информация. Когато ходих да си правя очила отдавна, само помня, че ми предлагаха стъкла по 4, 14, 24, 34, и т.н. лева, но не помня какви бяха разликите...защита за компютър имаха някои..

Точно такива си взех аз, с лилав оттенък и защита за компютър.

# 21
  • Мнения: 3 830
ще следя  Peace

# 22
  • Мнения: 2 480
Защо да е задължително антирефлексното покритие? Моите нямат и пак се гледа нормално! "Антирефлексно" означава просветлена оптика, която се използува при камерите и фотоапаратите. Тоест нанесено е специално покритие, което намалява коефициента на отражение най-силно при зелената светлина. Затова, ако сте забелязали такива стъкла гледани от външната им страна имат синьо-червен оттенък(за синия и за зеления цвят коефициентът на отражение е намален, но в по-малка степен).
reflection-отражение

Последна редакция: чт, 26 фев 2009, 00:58 от vl

# 23
  • Мнения: 385
Защо да е задължително антирефлексното покритие? Моите нямат и пак се гледа нормално! "Антирефлексно" означава просветлена оптика, която се използува при камерите и фотоапаратите. Тоест нанесено е специално покритие, което намалява коефициента на отражение най-силно при зелената светлина. Затова, ако сте забелязали такива стъкла гледани от външната им страна имат синьо-червен оттенък(за синия и за зеления цвят коефициентът на отражение е намален, но в по-малка степен).
reflection-отражение
Наистина за какво в крайна сметка е това прословуто антирефлексно покритие, в смисъл от какво ме пази? От вредните излъчвания на компютъра или.. newsm78? Ако е от него ОК
Иначе офталмолога ми препоръча ESSILOR като марка стъкла и съм много доволна, че съм се ориентирала правилно Grinning Не без ваша помощ разбира се   bouquet

# 24
  • Мнения: 2 480
От нищо не пази. И да го има и да го няма, ние няма да усетим. Може би с качеството на снимките не е така... А вредното въздействие на компютъра е до голяма степен мит. То се дължи на втренчването и продължителната работа с компютъра, а не на отделени лъчи, които са вредни.

# 25
  • София
  • Мнения: 38 419
Компютрите бяха вредни за очите като бяха с ония дебелите монитори.
Сега тънките екрани нямат такова излъчване.

# 26
  • Мнения: 2 480
Компютрите бяха вредни за очите като бяха с ония дебелите монитори.
Сега тънките екрани нямат такова излъчване.
Дори и те не бяха, защото рентгеновите лъчи, които се отделят там са меки, тоест слаби. Освен това стъклото е оловно и ги поглъща напълно. Същото се отнася и до електронния поток-и той  напълно се поглъща от стъклото.

# 27
  • Мнения: 8
Според мен пази, по 12 часа на ден работя втренчена в компютъра - преди да си взема очилата следобяд вече очите ми бяха зачервени и сълзяха, да не говорим, че ме болеше и главата почти постоянно.
Сега въобще не е така. Очите са ми спокойни и седенето пред PC не го усещам (освен по сплескването на д-то).
 Peace

# 28
Здравейте мами. И аз реших да се включа в темата за стъклата за очила; искам да ви кажа че определено по- скъпото е и по качествено. Най- добрите стъкла за мен са ZEISS.Само искам да споделя че те имат както многа скъпи така и по достъпни продукти ,а и хубавото при тях е че имат специална маркиривка и лесно мажеш да разбереш дали не са те излъгали в оптиката. Едни от хъбавите им стъкла (които имат на склад в България) се казват Clarlet 1.5 + Lotu tec.
Lotu tec се казва антиревлексното им покритие от най- висок клас пък и не са много скъпи ;около 48-50 лв. Мисля си че Zeiss е правилния избор. : Simple Smile

# 29
  • Лондон
  • Мнения: 403
Ще дръпна темата по близко до мен,защото тези ще си сменям очилата.

# 30
  • Мнения: 385
Здравейте на всички!   bouquet
Баща ми има и ми препоръча и аз си взех и съм много доволна от ESSILOR /orma trio clean/ - френски, антирефлекс, анти-драскане, лесно почистване, 25 лева стъклото!
В крайна сметка си поръчах такива стъкла от Joy optics. До края на месеца там има 20 % отстъпка за диоптрични рамки и се възползвах Peace
По нататък ще споделя отзиви, дано да са положителни  Praynig

# 31
  • Мнения: 2 229
Здравейте на всички!   bouquet
Баща ми има и ми препоръча и аз си взех и съм много доволна от ESSILOR /orma trio clean/ - френски, антирефлекс, анти-драскане, лесно почистване, 25 лева стъклото!
В крайна сметка си поръчах такива стъкла от Joy optics. До края на месеца там има 20 % отстъпка за диоптрични рамки и се възползвах Peace
По нататък ще споделя отзиви, дано да са положителни  Praynig

Колко лева са стъклата - 25 ли?
И има ли хубави рамки на нормални цени - до 50тина лева (с намалението)? Simple Smile

# 32
  • Мнения: 385
Juiciness , наистина са 25 лв стъклата и силно се надявам да са хубави Praynig , гаранцията им е 6м. Има избор на рамки, зависи какво си търсиш. Имаше даже едни намалени на 19-20 лв, май Pozza бяха. Около 50 лв гледах на Avanglion глазанти, също пластмасови цели рамки, метални, абе мисля че можеш спокойно да си избереш нещо прилично за тези пари. Моите са 60 лв с намалението, пластмасови в черно и бяло - нещо такова:
 

# 33
  • Мнения: 2 229
Мерси много, готини изглеждат тези, които си си взела! Hug Аз сега гледам моделите в сайта им, да си харесам нещо, въпреки че май не е обновяван скоро...

А от коя оптика на Джой си ги поръча? Simple Smile (сещам се, че има една в подлеза на Плиска, но там не бяха особено любезни, като ходих веднъж)
За колко дни ще са готови и кога плащаш - при получаването ли?
Май много въпроси станаха. Embarassed   bouquet

# 34
  • Мнения: 385
Мерси много, готини изглеждат тези, които си си взела! Hug Аз сега гледам моделите в сайта им, да си харесам нещо, въпреки че май не е обновяван скоро...

А от коя оптика на Джой си ги поръча? Simple Smile (сещам се, че има една в подлеза на Плиска, но там не бяха особено любезни, като ходих веднъж)
За колко дни ще са готови и кога плащаш - при получаването ли?
Май много въпроси станаха. Embarassed   bouquet

"С питане до Цариград се стига" са казали хората Peace
Незная от кой град си, аз мога да дам инфо за Варна - ходих в оптиката на Княз Борис. Тук са адресите на отпиките.
Поръчах очилата вчера и ще са готови в сряда, оставих капаро 50 лв, но може колкото имаш, остатъка ще доплатя при получаването. Ами това е май  Hug

# 35
  • Мнения: 2 229
Мерси! Аз съм от София, но в сайта им има адресите, ще се ориентирам. Simple Smile Значи бързо стават, да си ги носиш със здраве! Hug

# 36
  • Мнения: 8
...Моите са 60 лв с намалението, пластмасови в черно и бяло - нещо такова:
 
и моите са подобни  Laughing

# 37
аз като служител на Джой оптикс мога да ви дам конкретни съвети относно очилата,но мисля,че във всички наши магазини има брошури с конкретните изгодни предложения за месеца...що се отнася до стъклата на Есилор-много добър избор Simple Smile...в момента има и суперизгодни оферти със стъкла на Цайс,Маска...ами посетете някой от нашите магазини в страната и ще се убедите,че за 100-150лв можете да си направите наистина качествени очила,а за избора на рамки няма какво да говоря,разнообразието е голямо

# 38
  • Мнения: 385
Аз от Маска съм много разочарована и няма да повторя  Naughty От стъклата съм изключително доволна, но май докторката не ми е напаснала диоптъра, та пак ще сменям...  Rolling Eyes

# 39
  • Мнения: 96
http://www.essilor.bg/Lenses/OrmaTrioClean.pdf

Препоръчвам тези стъкла, имала съм 3 чифта очила преди лазерната корекция, всичките с лещи на Есилор, носила съм ги с години, издръжливи, нечупливи, с опции за всевъзможни екстри и покрития. Сега си направих нулеви след операцията, пак на същия бранд с надежден антирефлекс. Не са евтини, но инвестицията си струва според мен. И изглеждат страхотно- ултра тънки, без отражения, с красив зелен нюанс на антирефлексното покритие, не се изпотяват, по-трудно се цапат, леки са.

# 40
  • Мнения: 198
японски стъкла - HOYA, цената, която ми казаха е 50лв/стъкло (с 9 слоя покритие и още няккви си екстри).
Някакви отзиви за тези японските стъкла имате ли? 

Мойте очила са с такива стъкла. Стъклата бяха 100 лв с отстъпката  ги взех за 80. Много лесно се почистват, друго което ми направи много добро впечатление е при влизане/излизане от топло/студено най-много за секунда се изпотяват. Гаранцията им е 2 години.

# 41
  • Мнения: 148
Здравейте!

Наскоро сложих очила, обаче какво избирах - рамката като че ли не ми е удобна,
та въпросът ми е - може ли стъклата от тези ми очила да се сложат на друга рамка?
И колко струва подобна смяна ( т.е. дали не е по-добре направо нови?)

# 42
  • Мнения: 385
4ик4ирик, щом отскоро си с очила, дай си малко време за адаптация, може просто да не си привикнала  Peace Ако продължава да ти е неудобно, най-добре да питаш в оптиката дали могат да направят смяна и колко ще ти вземат. Според мен, ако новата рамка е за по-малки стъкла може и да се получи. Ти от колко време си с очилата?

# 43
  • Мнения: 148
Скоро-седмица, но свиквам с различния поглед, обаче рамката не се захваща за ухото, а "изхвърча" 1-2см назад и като замятам косата си зад ушите, все ги удрям. И като се навеждам се изхлузват

# 44
  • София
  • Мнения: 67
Момичета от 10 год. се занимавам с оптика и ще ви дам малко практическа информация. Качествени стъкла на средна цена 25 лв могат да се намерят във всяка свястна оптика/Оптикласа,Леонардо,Джой,Юниглас/, по евтините са произведени в Корея, но това не значи, че не са качествени,както се сещате водещите световни производители изнесоха заводите си на изток. За големите  фирми контрола е стриктен и качеството е гарантирано.
Около 35-40 лв на стъкло  може да се поръча от Essilor и Rodenstock,за по - високите диоптри цената е доста по- висока,но има разумни предложения. Навсякъде се започва от по-скъпия продукт,но винаги клиента има право да попита за друг по-изгоден вариант.
Много от фирмите предлагат гаранция на стъклата,въпреки,че според новия закон за защита правата на потербителите всички са длъжни да осигуряват 2 годишна гаранция,за да е възможно това обаче трябва да представите касова бележка,така,че изисквайте я от търговците.
За това дали антирефкексното покритие помага могат да се изкажат всички, които шофират активно/най- необходими са очилата в тъмната половина на деня/, които работят на изкуствено осветление или стоят по-цял ден пред монитора,колкото и да е защитен той излъчва светлина,която дразни окото и предизвиква сухота.
Е надявам се да съм ви била полезна,последно пазарувайте от утвърдени магазини,там може да получите качествена стока , добра цена и обслужване.

# 45
  • Мнения: 385
galia, благодаря за споделения опит  Hug
4ик4ирик, пробвай първо с корекция на рамките. В оптиката имат специални уреди за нагряване и огъване на рамката, така че да ти пасне. Всичките ми рамки са напасвани така  Peace

# 46
  • София
  • Мнения: 12 554
С изключително висок диоптър съм - късогледство 7,5 и астигматизъм.
Стъклата са ми с възможно всичките екстри - олекотени, изтънени, фотосоларни, антирефлексни. Италиански стъкла. Цена на едното стъкло 185 лева. Цена на рамките - 50 лева. Разбира се това са цени от 2006 година.

Напоследък обаче май пак ще се запътвам към офталмолога, защото работя нон стоп на компютър и май пак имам нужда от лека корекция.
"Зарадваха" ме, че нови стъкла на Essilor също с всички екстри ще ми излязат около 850 лева  #Crazy

# 47
  • София
  • Мнения: 67
Nina77, оптика Юниглас предлага стъкла с висок диоптър като твоя на цена около 90 лв/ изтънени 1,74 + антирефлекс/, ако там,където живееш няма Юниглас, то повечето оптики работят с техните продукти.

# 48
  • Мнения: 96
"Зарадваха" ме, че нови стъкла на Essilor също с всички екстри ще ми излязат около 850 лева  #Crazy

Защо не помислиш при този диоптър за лазерна корекция?
Стъклата на Есилор наистина са много добри, но изтъняването и високослойния антирефлекс ги оскъпява много, добавящ още малко пари и за няма и 5 мин. си решаваш зрителния проблем поне до времето на старческото далекогледство. Корекцията всъщност въпбще не е страшна и е добра алтернатива.

# 49
  • София
  • Мнения: 12 554
Nina77, оптика Юниглас предлага стъкла с висок диоптър като твоя на цена около 90 лв/ изтънени 1,74 + антирефлекс/, ако там,където живееш няма Юниглас, то повечето оптики работят с техните продукти.

Това ще го проверя, но държа на качествени стъкла. И на фотосолара.

Виан, няма начин за корекция просто. Корекцията е доста страшна и реално 20 процента от оперираните впоследствие имат страхотни проблеми с очите, включително ослепяване.

# 50
  • Мнения: 96
Ама кой така те наплаши?
Аз самата съм с корекция на доста висок диптър и астегматизъм, виждам идеално, самата процедура не трае повече от 4-5 мин. и няма никаква болка, ама наистина никаква, само лек дискомфорт, но минава бързо. Помисли върху това, наистина си струва до последната стотинка, а риска е толкова минимален, че не би трябвало да те тревожи въобще, освен ако нямаш някакво сериозно заболяване на очите, имам предвид патология някаква. Най-страшно е да се реши човек на такава процедура и да узрее за идеята...аз се чудих няколко години, докато не се престраших, понеже доста мои познати си направиха LASIK и нито един от тях не беше с оплаквания след процедурата.

# 51
  • София
  • Мнения: 6 011
Записвам се да не изпускам темата.  Peace Много сте полезни!

# 52
  • София
  • Мнения: 12 554
Ама кой така те наплаши?
Аз самата съм с корекция на доста висок диптър и астегматизъм, виждам идеално, самата процедура не трае повече от 4-5 мин. и няма никаква болка, ама наистина никаква, само лек дискомфорт, но минава бързо. Помисли върху това, наистина си струва до последната стотинка, а риска е толкова минимален, че не би трябвало да те тревожи въобще, освен ако нямаш някакво сериозно заболяване на очите, имам предвид патология някаква. Най-страшно е да се реши човек на такава процедура и да узрее за идеята...аз се чудих няколко години, докато не се престраших, понеже доста мои познати си направиха LASIK и нито един от тях не беше с оплаквания след процедурата.

Не е нужно някой да ме плаши.
Достатъчно съм прочела, а и професията ми е такава, че разбирам разни факти и цифри, които обикновения потребител на услугата никога няма да разбере.
Затова и ти казвам, че рискът изобщо не е минимален, както са ти казали. А аз очите си не мога и не искам да рискувам.

galia_ilieva опитах се да пиша по мейла на Юниглас, но явно не е актуален.  Sad

# 53
  • София
  • Мнения: 6 011
На мен за диоптри, подобни на тези на Нана всички лекари ми казват, че има 50% шанс да се възвърне диоптъра до 6 месеца след операцията. Затова на този етап и аз не искам да правя такава.
Това за Юниглас и мен ме интересува. Днес бях в Джой, където най-евтиният вариант ще ми струва 280 лв. за двете стъкла. Не ме урежда засега, защото нося очилата много рядко и не си заслужава да давам такива пари.

# 54
  • София
  • Мнения: 12 554
На мен за диоптри, подобни на тези на Нана всички лекари ми казват, че има 50% шанс да се възвърне диоптъра до 6 месеца след операцията. Затова на този етап и аз не искам да правя такава.

Само един факт - нито един очен лекар не си е направил лазерна корекция на зрението, както и на свои близки и роднини.
Интересно що ли националният консултант по офталмология носи очила?

# 55
  • Мнения: 31 112
На мен за диоптри, подобни на тези на Нана всички лекари ми казват, че има 50% шанс да се възвърне диоптъра до 6 месеца след операцията. Затова на този етап и аз не искам да правя такава.

Само един факт - нито един очен лекар не си е направил лазерна корекция на зрението, както и на свои близки и роднини.
Интересно що ли националният консултант по офталмология носи очила?
Този въпрос си задавам и аз. Имам висок диоптър и не се решавам на операция, а искам. От години се чудя. Очила носят и Опра Уинфри и Жак Вилньов и милиони още хора. Те защо не си правят корекции, като е толкова хубаво, още повече са пари имат бол?

# 56
  • Мнения: 96
В клиникта в Турция, където се оперирах аз половината от персонала са с корекция на зрението и нямаше нито един с очила само да отбележа.
Освен това  имам контакти с хора, които са се оперирали там преди 3 години без каквато и да е негативна промяна в зрителния статус, в това число и генералната мениджърка на самата клиника е била пациент.
Споменах ли че дават и доживотен застрахователен план за всяко от оперираните очи?
Искам да изясня нещо: във форума ние споделяме опит и мнения, не подстекаваме никого за нищо, като идеята на този вид комуникация е да си бъдем максимално полезни с мнение на база на преживян опит, за да може всеки да прецени за себе си как да постъпи.
Да, риск има дори човек да си убоде пръста на карфица...може да си умре от гангрена например...
Както и аз получих алергичен шок от един "прост и рутинен " апандисит и без малко да умра на операционната маса заради една проста операция, което се практикува от столетия при това ме оперира светило на хирургията...
Обаче ето сега виждам идеално. След 32 години мъки и тежко главоболие...
Въпрос на личен избор.
Ако мога да съм полезна за мен ще е радост, че съм успяла да помогна на някого с личния си опит...



# 57
  • София
  • Мнения: 6 011
Виан, аз приех поста ти именно като споделяне на опит и идея, не като подстрекаване! Peace Нищо не е станало, никой не спори, просто и ние изказваме мнение. Крайното решение всеки ще си го вземе сам, разбира се. В писменото общуване много често има неразбрани емоции.  Laughing
За един сравнително кратък период от 6 месеца посетих трима различни офталмолози и тримата бяха на едно мнение относно моя конкретен случай. Затова за себе си прецених, че няма нужда да се подлагам на нещо, на което шанса за успех е 50%, при положение, че с лещите водя нормален живот.
 Peace

# 58
  • София
  • Мнения: 12 554
Виан, аз реагирах на думите ти, че е безопасно и няма риск.
А това категорично НЕ Е вярно. Риск има и от постоперативна слепота и от възвръщане на диоптрите. И това е важно да се казва и да се знае.

# 59
  • Мнения: 96
... а риска е толкова минимален, че не би трябвало да те тревожи въобще, освен ако нямаш някакво сериозно заболяване на очите, имам предвид патология някаква.

Риск има в абсолютно всяка човешка дейност, дори в най-елементарната- например да не се събудим сутрин, да ни сгази трамвая като отиваме на работа, да се удавим с чаша вода, да реагираме на упойка, да не ни зарастне раната от порязване с кухненски нож или да се заразим със стафилококи, да ни ухапе комар и да се разболеем фатално от малария....
Всичко това лекарите го описват най-подробно в едно тесте документи и ти си слагаш подписа, че си запознат, също упоменават какво се случва реално и какво може хипотетично да се случи.
При здрави хора рискът е минимален, при това много повече от това да развиеш инфекция от вадене на зъб например...
Това също е важно да се знае.
И е факт, че има хора с непоносимост от един аспирин, затова фармацефтите го продават с дълга листовка със ситни букви.
Тук сме за да си помагаме, всичко останало се обезсмисля...

# 60
  • София
  • Мнения: 12 554
Ама миличка точно това всичкото не е вярно. Просто не е вярноооооооо.
Около 20 процента от оперираните възвръщат диоптрите.
И какво значи здрав? Очите ми не са здрави, болни са. И ретините са изключително изтънени. И лазерната корекция може повече да влоши, отколкото да подобри нещата, когато ретините са в такова състояние. А то е характерно за високите диоптри.

Уважавам твоята позиция, но моля те не подвеждай хората макай и с добри намерения, че тази интервенция е все едно отиваш на козметик. Защото не е вярно!

# 61
  • Мнения: 96
Ама миличка точно това всичкото не е вярно. Просто не е вярноооооооо.
Около 20 процента от оперираните възвръщат диоптрите.
И какво значи здрав? Очите ми не са здрави, болни са. И ретините са изключително изтънени. И лазерната корекция може повече да влоши, отколкото да подобри нещата, когато ретините са в такова състояние. А то е характерно за високите диоптри.
Уважавам твоята позиция, но моля те не подвеждай хората макай и с добри намерения, че тази интервенция е все едно отиваш на козметик. Защото не е вярно!

"Здрав" означава пациент, диагностициран като такъв от лекарска комисия след 4 часа изследвания- в това число томография и топография на ретина.
Лейсик не е за всички, а за тези , които са квалифицирани като "здрави" след щателно и задълбочено изследване. Никоя реномирана клиника не желае да ослепи рисков пациент, защото ако изключим моралния казус това е пагубно за реномето на клиниката. Особено тази, която се издържа от 98% германци, англичани и пр. пациенти с висок социален статус.
Хирургия се прави след всичките необходими процедури и след получаване на становище- годен или негоден за лазерна интервенция.
Понеже спомена "козметик"- споделих  ли какви гъбички си навлякох след проста разкрасителна процедура? Лечението ми струваше почти колкото дадох за операцията на очите, а черния ми дроб още страда от противогъбичните лекарства...И пазих диета 6 месеца...
Да ти кажа по-бързо се въстанових след очната хирургия- на 6-тия ден бях на работа.

# 62
  • Мнения: 2 480
Споменах ли че дават и доживотен застрахователен план за всяко от оперираните очи?
Какво означава това?

# 63
  • Мнения: 96
Споменах ли че дават и доживотен застрахователен план за всяко от оперираните очи?
Какво означава това?

Това означава, че веднъж бидейки пациент на клиниката ти се предлага в писмен вид най-официално на специално изготвена бланка, че лекарите желаят да обгрижват зрението ти for the life time- тоест доживот.
Това значи, че ако желая да си направя преглед или задълбочено изследване на очите след примерно 2 години е нужно само да си запазя час- всички изследвания ще бъдат безплатни. А изследванията там са излючително подробни и траят около 3-4 часа.
Също така в описателните документи, където поясняват рисковете от манипулацията има точка, която казва, че ако се случи пациента да претъпри някаква зрителна загуба по лекарска грешка или по вина на клиниката, то всички последствия от това са за сметка на клиниката и тя е длъжна да компенсира пациента. Веднага след това изречение се споменава, че за толкова години работа и хиляди пациенти на клиниката , претърпели лечение, такъв случай досега не е имало.
С други думи ако лекарската комисия прецени, че вашия случай е дори леко рисков, то ще ви се каже" съжаляваме, но вие не сте поджодящ за операция и ние категорично няма да ви оперираме".
Разбира се, всичко това едва ли важи за българските клиники, които имат друг вид политика, за съжаление, защото тук е практика да се казва "ами какво да се прави...медицината не е точна наука..."

 

# 64
  • Мнения: 371
Момичета бях питала отдавна в темата,но тогава никой не ми отговори.
Питам пак Laughing
Правят ли някъде в София "слънчеви очила с диоптър"?
Стъклата да са диоптрични,оцветени,поставени на пластмасова рамка?

# 65
  • Sofia
  • Мнения: 4 004
момичета аз нося очила вече от около 5 години (, с малък диоптър съм, но искам да си взема едни допълнителни очила. въпроса ми е от какво значение  е вида на рамката и какво влияние оказва ако имам и астигматизъм. въпроса ми е заради спомен от преди 2 години, когато си правих очила и консултанта в оптиката ме убежаваше, че определени рами не са подходящи при наличието на астигматизъм - конкретно този тип:

http://kwiat-bg.com/?cid=11&brand_id=14&item_id=626

или тези: http://kwiat-bg.com/?cid=11&brand_id=21&item_id=496


надявам се запознатите да ми отговорят.

# 66
  • Мнения: 17 546
Ама миличка точно това всичкото не е вярно. Просто не е вярноооооооо.
Около 20 процента от оперираните възвръщат диоптрите.
И какво значи здрав? Очите ми не са здрави, болни са. И ретините са изключително изтънени. И лазерната корекция може повече да влоши, отколкото да подобри нещата, когато ретините са в такова състояние. А то е характерно за високите диоптри.

Уважавам твоята позиция, но моля те не подвеждай хората макай и с добри намерения, че тази интервенция е все едно отиваш на козметик. Защото не е вярно!
Някак си не ми се иска да го призная, но ми изглежда съвсем вярно твърдението на nana77  Confused
Нито един лекар, от офталмолозите, който има нужда от корекция на зрението, не си е направил лазерна такава, а ползва за целта очила. Дори не и лещи, а о-чи-ла! Защо ли!? Thinking

# 67
  • София
  • Мнения: 12 554
Също така в описателните документи, където поясняват рисковете от манипулацията има точка, която казва, че ако се случи пациента да претъпри някаква зрителна загуба по лекарска грешка или по вина на клиниката, то всички последствия от това са за сметка на клиниката и тя е длъжна да компенсира пациента.

И как точно ще ме компенсира, ако ослепея по тяхна вина? Ще ми присадят очи ли?
Недей така.

vaflichka абсолютно прав е бил консултантът - не всички рамки стават за астигматични стъкла.
За показаните от теб обаче не знам, защото моите са подобни - eто ги
http://dizela.com/Kaloian/slides/DSC_1098.html
а аз имам астигматизъм

# 68
  • Sofia
  • Мнения: 4 004
Моите очила са такива:

http://www.trendoptiker.de/images/articles/7e5c2c4c66ebcdfb81b6d06332beb324_5.jpg

Въпроса е, че повече ми харесват очила без рамка от долната страна като тези:

http://kwiat-bg.com/?cid=11&brand_id=21&item_id=496


или с празно място за периферно зрение като тези: http://kwiat-bg.com/?cid=11&brand_id=14&item_id=626 ,
но ми казаха, че не съ подходящи  Sad

# 69
  • Мнения: 2 480
Нали още от у-ще знаем, че ВСЯКА ОПЕРАЦИЯ носи риск и ако може без нея е най-добре! Тоест операцията е крайна мярка, ако няма накъде!

# 70
  • Мнения: 96
Нали още от у-ще знаем, че ВСЯКА ОПЕРАЦИЯ носи риск и ако може без нея е най-добре! Тоест операцията е крайна мярка, ако няма накъде!

За да сложим край на тази полемика искам само да кажа, че операцията не е крайна мярка, а въпрос на личен и осъзнат избор- дали да носим очила (лещи) и да търпим постоянните негативи на нарушеното зрение или да се оперираме в добра, реномирана клиника, която в практиката си досега няма нито един ослепен пациент и ще ни обгрижва доживотно.
Алегорично мога да се изкажа така:
Можем да си направим маникюр, можем и да не си направим, това не е въпрос на живот и смърт.
Можем да си направим маникюр на много места- риска да пипнем хепатит или СПИН е теоретично еднакъв навсякъде.
Можем да си направим маникюр за 20 лв. на много места- в квартала при Мимето, където миналата седмица една клиентка се оплака от използване на недизенфикцирани изнструменти и груба работа, която й докара възпаление и инфекция ...
Можем да си направим маникюр и в първокласен салон с перфектно обслужване, високо ниво на хигиена, сертифициран по всички световни стандарти за контрол на качеството и сигурността, където освен с перфектно обгрижени нокти ще ни предложат и беплатно кафе и кифличка, както и желание да се грижат за красотата и здравето на ръцете ни и за в бъдеще...разбира се ще ни предложат списък с координати на техни клиенти, с които по желание от наша страна можем да се свържем и лично да поискаме мнение за нивото и сигурността  на обслужване преди да се подложим на прцедурата... Освен това ще забележим безупречния маникюр на персонала, правен в същия салон и няма да видим нито един негов член с неподдържани нокти ...
Живота предлага много възможности, избора е изцяло в ръцете ни.
Носенето на очила има своето очарование и при съвременния избор на красиви, висококачествени брандове рамки и стъкла може да бъде повече от естетско, изящно и красиво...
И проблема въобще не е в носенето на очила само по себе си, а в това имаме ли тежки зрителни проблеми и до каква степен те ни влошават нормалното ежедневие с последствията си и ни ограничават свободата да се чувстаме добре.
Ако мога да съм в помощ на някой - ще се радвам да му отговоря на лични.


# 71
  • Мнения: 2 480
Да, осъзнат избор под нечие натрапено влияние! Как може изобщо да се сравнява операция на очите с маникюр??? Та ние деца в предучилищна възраст ли сме, че да ни говорите такива неща? Какви пагубни последици може да има в единия и в другия случай?
Имате интерес да правите реклама на тези операции, разбрахме го! Но не прекалявайте в това!

# 72
  • София
  • Мнения: 12 554
Имате интерес да правите реклама на тези операции, разбрахме го! Но не прекалявайте в това!

Точно щях да питам дали Vian не е на процент за реклама  smile3502

# 73
  • Мнения: 2 480
Имате интерес да правите реклама на тези операции, разбрахме го! Но не прекалявайте в това!

Точно щях да питам дали Vian не е на процент за реклама  smile3502

Може би за доведен пациент. А относно тези операции мисля, че е добре желаещите да потърсят мнението на офталмолози, които не се занимават с това.

Последна редакция: ср, 25 ное 2009, 12:30 от vl

# 74
  • Мнения: 385
И аз мисля, че дискусията доста се измести от темата и по никакъв начин не помага на търсещите съвет за диоптрични стъкла Peace

# 75
  • Мнения: 31 112
Момичета бях питала отдавна в темата,но тогава никой не ми отговори.
Питам пак Laughing
Правят ли някъде в София "слънчеви очила с диоптър"?
Стъклата да са диоптрични,оцветени,поставени на пластмасова рамка?
Аз поне не съм открила досега. Можеш на диоптрични стъкла да си сложиш фотосолар и да станат като слънчеви, но слънчеви с диоптър никога не съм чувала да има.

# 76
  • Мнения: 385
Tssvety, мои познати си бяха правили такива очила, но във Варна. При първа възможност ще питам в коя оптика Peace

# 77
  • Мнения: 371
Благодаря ти Starlight' ,нямам път към Варна,но ако се наложи.. Laughing
Аз имам такива очила,но вече не ми пасват нито като диоптър,нито като модел.Прави ми ги приятелка оптик.От тогава не съм намерила някоя оптика да ги прави.
densi ,благодаря и на теб,но фотосолар не искам.

# 78
  • София
  • Мнения: 67
Vaflichka, при първия вариант има риск да стъклата да изглеждат зле след изработката, при астигматизма дебелината на стъклата/колкото и да са изтънени/ трудно се скрива и за това така са те посъветвали.Според мен при 2 рамка ще изглежда много по-добре,но зависи от конкретния диоптър.
Tssvety,в оптика Леонардо/на Витошка имат 2 магазина/  могат да ти направят слънчеви очила с диоптър, в случая си избираш рамка или слънчеви очила и определяш какъв цвят искаш да са стъклата, оцветяват се по специален начин и цвета не се променя от светлината както при фотосоларните стъкла.
Момичета познавам много хора с операция на зрението, слава богу са доволни,но все пак при тези корекции се подхожда индивидуално, важно е да попаднеш и на добри специалисти,да няма някаква здравословна пречка и да си твърдо решен,че го искаш .

# 79
  • Мнения: 371
galia_ilieva,благодаря,ще проверя.

# 80
  • София
  • Мнения: 67
Забравих да спомена,че Леонардо правят оцветявания във Варна и предполагам,че същата услуга се предлага и в София,все пак са 1 верига.

# 81
  • София
  • Мнения: 6 011
Нана, инфо за стъкла за нашите диоптри - сходни са, но все пак те водя с някой.  Laughing
Значи проверих в оптиката, която се намира непосредствено до Билла - Мл1А /ако се сещаш ниските магазинчета отстрани, има и магазин за дет. обувки на КК/.
Работят с Юниглас. Юниглас внасят италиански и корейски стъкла, като италианските били по-хубави, но имали до определени диоптри на склад / ти ще влезнеш в тези диоптри мисля/. Ако е както при мен за по-големи диоптри се прави поръчка и може само от корейските. Цената за моите стъкла ще е по около 200лв. на стъкло, с екстри - антирефлекс и УВ, изтъняване 1,67.
Жената /беше много любезна и търпелива/ ми предложи някакви други стъкла - швейцарски "Маска". Там стъклото с екстри - антирефлекс и УВ и изтъняване 1,61 ми излиза по около 110 лв. за бройка.

# 82
  • София
  • Мнения: 12 554
Ника, благодаря ти мила. Преди настоящ преглед очите ми са на минус 7,5 и минус 6,5, нооооооо дълбоко подозирам че съм качила отново.
Определено корейски стъкла няма да сложа. Искам или италианско или класиката в жанра - немско. Възможно с всички екстри. Максимално изтъняване, антирефлекс и фотосолар.  Wink

# 83
  • София
  • Мнения: 6 011
Да, жената от оптиката каза, че до -8 Юниглас имат италиански на склад. За фотосолар не съм питала, защото аз ги нося само из вкъщи.
Все пак на теб определено ти трябват по-хубави от моите, щом ги носиш постоянно, аз гоня само цена и що-годе някакво средно качество /нося ги колкото да се сафирясам сутрин преди да сложа лещите  Laughing/.

# 84
  • Мнения: 385
Жената /беше много любезна и търпелива/ ми предложи някакви други стъкла - швейцарски "Маска". Там стъклото с екстри - антирефлекс и УВ и изтъняване 1,61 ми излиза по около 110 лв. за бройка.

Мнооого дълбоко се съмнявам, че Маска са швейцарски стъкла, а още по-дълбоко се съмнявам, че са качествени /това от личен опит/ Naughty
Попаднах на това мнение във форум на hardwarebg

# 85
  • София
  • Мнения: 12 554
Да, жената от оптиката каза, че до -8 Юниглас имат италиански на склад. За фотосолар не съм питала, защото аз ги нося само из вкъщи.
Все пак на теб определено ти трябват по-хубави от моите, щом ги носиш постоянно, аз гоня само цена и що-годе някакво средно качество /нося ги колкото да се сафирясам сутрин преди да сложа лещите  Laughing/.

Нямам никакъв шанс да работя по 15-17 часа на ден пред компа с лещи  ooooh!

# 86
  • София
  • Мнения: 67
Момичета, както вече стана дума големите производители също ползват "услугите" на Далечния Изток. Въпросните корейски стъкла са хубави, друг е въпроса дали е една оптика ще ги изработят коректно. Има много случаи,когато дадена стока се предтавя с друг произход,там поне са ви дали достоверна информация.

# 87
  • София
  • Мнения: 6 011
Мнооого дълбоко се съмнявам, че Маска са швейцарски стъкла, а още по-дълбоко се съмнявам, че са качествени /това от личен опит/ Naughty
Попаднах на това мнение във форум на hardwarebg
Ето затова темата е толкова полезна /поне за мен/.  Peace Аз нямам личен опит, последните ми очила са правени преди 15г. в Оптик Матт, бяха безумно скъпи и много качествени, нещо, което сега не мога да си позволя. Затова както вече писах търся само по-добра цена.

# 88
  • София
  • Мнения: 12 554
Мнооого дълбоко се съмнявам, че Маска са швейцарски стъкла, а още по-дълбоко се съмнявам, че са качествени /това от личен опит/ Naughty
Попаднах на това мнение във форум на hardwarebg
Ето затова темата е толкова полезна /поне за мен/.  Peace Аз нямам личен опит, последните ми очила са правени преди 15г. в Оптик Матт, бяха безумно скъпи и много качествени, нещо, което сега не мога да си позволя. Затова както вече писах търся само по-добра цена.

Дааааа и аз ползвах само Оптик Мат.
но и сега си правя най-качественото което мога да си позволя, защото това са ми очите.

# 89
  • Мнения: 385
Ника, браво на теб! Аз моите очила ги сменям през година-две. Или ги чупя, или се обелят, или някакъв косур имат... Сега много ме е яд, че само след 4 месеца носене пак трябва да правя нови - не ми пасват и това си е #2gunfire

Последна редакция: чт, 26 ное 2009, 16:28 от Starlight'

# 90
  • Мнения: 31 112
Мнооого дълбоко се съмнявам, че Маска са швейцарски стъкла, а още по-дълбоко се съмнявам, че са качествени /това от личен опит/ Naughty
Попаднах на това мнение във форум на hardwarebg
Ето затова темата е толкова полезна /поне за мен/.  Peace Аз нямам личен опит, последните ми очила са правени преди 15г. в Оптик Матт, бяха безумно скъпи и много качествени, нещо, което сега не мога да си позволя. Затова както вече писах търся само по-добра цена.

Дааааа и аз ползвах само Оптик Мат.
но и сега си правя най-качественото което мога да си позволя, защото това са ми очите.
Да и аз съм им фен. Изключително качество ми предлагат. Очила нося техни от 7 години, не са мръднали. Сега обаче не знам какви са им цените.

# 91
  • Мнения: 96
Имате интерес да правите реклама на тези операции, разбрахме го! Но не прекалявайте в това!

Точно щях да питам дали Vian не е на процент за реклама  smile3502

Типична българска черта е да се търси конспирация във всичко....
Нямам грам интерес да правя реклама на каквото и да е и когото и да е, аз съм просто доволен пациент и споделям опит след 2 годишни детайлни проучвания по темата.
Аз избрах хиртурга си именно благодарение на няколко  души от този форум и ще съм им благодарна доживот.
Оставям на вас да си правите изводите.
Лека вечер.

 

# 92
  • София
  • Мнения: 12 554
Имате интерес да правите реклама на тези операции, разбрахме го! Но не прекалявайте в това!

Точно щях да питам дали Vian не е на процент за реклама  smile3502

Типична българска черта е да се търси конспирация във всичко....
Нямам грам интерес да правя реклама на каквото и да е и когото и да е, аз съм просто доволен пациент и споделям опит след 2 годишни детайлни проучвания по темата.
Аз избрах хиртурга си именно благодарение на няколко  души от този форум и ще съм им благодарна доживот.
Оставям на вас да си правите изводите.
Лека вечер.

 

Всичко разбрахме, само едно не разбрах - кой те е заблудил така жестоко, че очната операция е елементарна и без последствия?
Чукай на дърво, че всичко с очите ти е наред и не си пострадала. Че това е единственото, което не се заменя.

# 93
  • Мнения: 15
Момичета бях питала отдавна в темата,но тогава никой не ми отговори.
Питам пак Laughing
Правят ли някъде в София "слънчеви очила с диоптър"?
Стъклата да са диоптрични,оцветени,поставени на пластмасова рамка?

Във всяка оптика, където работят знаещи и можещи оптици могат да ти направят слънчеви очила с диоптър.
Не всяка рамка от слънчеви очила е пригодна за това, но това се преценява за всеки конкретен случай.
Вече има стъкла с голяма кривина, които могат да се монтират в много "огънати" рамки без да имат оптични дефекти.
За да няма реклама във форума ако искаш пиши ми на лични за повече информация.

# 94
  • Мнения: 15
С изключително висок диоптър съм - късогледство 7,5 и астигматизъм.
Стъклата са ми с възможно всичките екстри - олекотени, изтънени, фотосоларни, антирефлексни. Италиански стъкла. Цена на едното стъкло 185 лева. Цена на рамките - 50 лева. Разбира се това са цени от 2006 година.

Напоследък обаче май пак ще се запътвам към офталмолога, защото работя нон стоп на компютър и май пак имам нужда от лека корекция.
"Зарадваха" ме, че нови стъкла на Essilor също с всички екстри ще ми излязат около 850 лева  #Crazy

Нови стъкла на ESSILOR ако не са прогресивни (т.е комбинирани за хора над 40 -45 г. ), с всички възможни екстри - 1.67 изтъняване, висококачествен фотосолар и антирефлекс са с цена по каталог за двете около 600 лв. Не зная къде са ти казали 850 лв, но е възможно това да е цената с рамката... Другия вариант е да са те хлъзнали Simple Smile
Ще се радвам да ти предложа значително по-ниски цени от споменатите (моля пиши ми на лични).
Успехи,

# 95
  • София
  • Мнения: 12 554
tsve благодаря ти много. Не че 600 лв ми звучи приемливо  ooooh!, но е по-добре от 850 лв. Като реша да правя нови очила ще ти пиша непременно.

# 96
  • Мнения: 19
Моля за извинение - горните 2 поста съм написал от акаунта на съпругата ми (tsve).

# 97
  • Мнения: 2 229
Обикновено в оптиките зарибяват така - имаме едни китайски, ама те са скапани.
Имаме едни немски супер, ама те са с висока цена.
И не споменават нищо, че имат и стъкла със средна цена и добро качество.

Баща ми има и ми препоръча и аз си взех и съм много доволна от ESSILOR /orma trio clean/ - френски, антирефлекс, анти-драскане, лесно почистване, 25 лева стъклото!

Днес си поръчах очила със стъкла на ESSILOR, но не точно тези - orma trio clean бяха по 30 лв, имаше и други от 50, 80 и 90, аз си поръчах тези от 50 - crizal easy или нещо такова. Два пъти момичето ми обясняваше разликите, аз пак много много не ги разбрах, но помня, че анти-драскане имали само най-скъпите, тези от 90, така ли е?  newsm78

# 98
  • Мнения: 3 727
Тази тема нещо е замряла, но да се запиша и аз. Сина ми си изгуби очилата-със стъкла Есилор от 30лв едното и сега ще правим нови.  Той е с -3.00 на едното и малко по-малко на другото и астигматична корекция. Предложиха ни Future-X -израелска марка( която набира скорост и се налага на пазара с ниски цени и високо качество)според оптичката.Двете стъкла със съчка екстри са 55лв. Имат 2 години гаранция от производителя(на брошурката пише 1) Някой ползвал ли е такива стъкла?

# 99
  • София
  • Мнения: 12 554
Аз вече дойдох до деня за смяна.
При днешната проверка се показа следната картина.

Стъкло на Цайс с всички екстри, които искам ще ми излезе 390 лева. Т.е в най-добрия случай 800 лева.

# 100
  • В.Т.
  • Мнения: 149
здравейте,

днес поръчахме нови очила за дъщеря ми /първите й доста се издраскаха/. Сега седя и се чудя, как ще разбера аз, че монтираните стъкла са Essilor airwear с crisal forte покритие, а не са някаква евтина серия, каквито също имаше в каталога им. Май само юнашко доверие, а?

# 101
  • София
  • Мнения: 12 554
Моите нови очила вече са поръчани. Но реших да се доверя на изпитаното качество.
Поръчах Цайс с фотосолар, антирефлекс, органични, с изтъняване 1,67 и с покритие срещу надраскване. Цена на стъкло 420 лева.

Слави.Диди - не знам за Есилор - обаче Цайс си имат вграден знак в стъклото.

# 102
  • Мнения: 3 727
Тази тема нещо е замряла, но да се запиша и аз. Сина ми си изгуби очилата-със стъкла Есилор от 30лв едното и сега ще правим нови.  Той е с -3.00 на едното и малко по-малко на другото и астигматична корекция. Предложиха ни Future-X -израелска марка( която набира скорост и се налага на пазара с ниски цени и високо качество)според оптичката.Двете стъкла със съчка екстри са 55лв. Имат 2 години гаранция от производителя(на брошурката пише 1) Някой ползвал ли е такива стъкла?
Ние направихме въпросните очила. Сина ми не се оплаква, няма дискомфорт или нещо, което да го притеснява. Като чета цените, за които говорите направо ме втриса. Чудя се обаче дали намирате разлика във вийдането с толкова скъпи и с по-евтини стъкла?

# 103
  • София
  • Мнения: 12 554
Тази тема нещо е замряла, но да се запиша и аз. Сина ми си изгуби очилата-със стъкла Есилор от 30лв едното и сега ще правим нови.  Той е с -3.00 на едното и малко по-малко на другото и астигматична корекция. Предложиха ни Future-X -израелска марка( която набира скорост и се налага на пазара с ниски цени и високо качество)според оптичката.Двете стъкла със съчка екстри са 55лв. Имат 2 години гаранция от производителя(на брошурката пише 1) Някой ползвал ли е такива стъкла?
Ние направихме въпросните очила. Сина ми не се оплаква, няма дискомфорт или нещо, което да го притеснява. Като чета цените, за които говорите направо ме втриса. Чудя се обаче дали намирате разлика във вийдането с толкова скъпи и с по-евтини стъкла?

Eстествено, че има разлика. Особено за очи като моите. И особено след няколко месеца.
Ей сега си проклинам живота, че поръчах предишните си очила с италиански стъкла. Антирефлексът се е напукал и е станал като мрежа. Което супер дразни.
А не може да се каже, че и тези стъкла са евтини, просто не бяха най-доброто.
Затова си поправих грешката.
Все пак това са ми очите.

# 104
  • Мнения: 3 727
Ние сменяме стъклата на около 10-макс. 12 месеца. Предполагам антирефлекса се напуква след по- дълга употреба. Но реално ако не е повреден нещо каква е разликата в качеството на виждането. Сина ми е на 16г правили сме очила с различни марки стъкла-Цайс, Есилор, една японска(забравих името) и сега тези. Но не е казвал да кажем, че с Цайс вижда по-ясно. Става дума за цена на Цайс 80-90лв за стъкло, не такива космически. А и в оптика не са ни препоръчвали стъкла с цена 400 за стъкло, та затова се чудя дали ощетявам детето нещо...

# 105
  • София
  • Мнения: 12 554
Ние сменяме стъклата на около 10-макс. 12 месеца. Предполагам антирефлекса се напуква след по- дълга употреба. Но реално ако не е повреден нещо каква е разликата в качеството на виждането. Сина ми е на 16г правили сме очила с различни марки стъкла-Цайс, Есилор, една японска(забравих името) и сега тези. Но не е казвал да кажем, че с Цайс вижда по-ясно. Става дума за цена на Цайс 80-90лв за стъкло, не такива космически. А и в оптика не са ни препоръчвали стъкла с цена 400 за стъкло, та затова се чудя дали ощетявам детето нещо...

Миличка, моите очила струват 1000 лева. Няма как да бъдат сменяни на 10 месеца.
Антирефлексът се напуква, защото е некачествен.
А не са ти препоръчвали такива стъкла, защото диоптрите на сина ти вероятно са много по-малки от моите.

# 106
  • Мнения: 19
здравейте,

днес поръчахме нови очила за дъщеря ми /първите й доста се издраскаха/. Сега седя и се чудя, как ще разбера аз, че монтираните стъкла са Essilor airwear с crisal forte покритие, а не са някаква евтина серия, каквито също имаше в каталога им. Май само юнашко доверие, а?

Всяка уважаваща се оптика ще ти даде опаковките от стъклата, които си поръчала и платила - ако не го направят измамата е 90% сигурна.
НАчинът да различиш Crizal Forte от Crizal Easy е да "наелектризираш" стъклата и да ги посипеш с прах  Sad ...  Да отличиш Crizal Forte от Crizal Alize e .... трудно! Има начин ама не е коректно да го споменавам.
Най - добре е да се обадиш на вносителите (Essilor България тел. 070019400) и да разбереш дали са поръчвани твоете стъкла на съответната дата от съответната оптика...
Не забравяйте... трябва да Ви дават опаковки иначе Ви мамят! ...

# 107
  • 1st floor
  • Мнения: 9 096
СЛед дълго колебание в началото  на годината си поръчах стъкла Хоя, с изтъняване 1,67 , защото диоптъра ми е голям...додоха ми пликчетата от стъклата - с тях имат две години гаранция...не помня точната цифра , но двете май струваха 240 лв. Накрая ми направиха и десет процента отстъпка, защото се забавиха с поръчката, не са имали налични стъкла...Засега всичко е ОК , ще се радвам да издържат като старите /станаха на седем години , надрасках едното стъкло , а рамката вече се държеше на магия  Laughing/

# 108
  • София
  • Мнения: 12 554
Мдам, а стъклата на Цайс си имат вграден знак  Mr. Green

# 109
  • Мнения: 3
В клиникта в Турция, където се оперирах аз половината от персонала са с корекция на зрението и нямаше нито един с очила само да отбележа.
Освен това  имам контакти с хора, които са се оперирали там преди 3 години без каквато и да е негативна промяна в зрителния статус, в това число и генералната мениджърка на самата клиника е била пациент.
Споменах ли че дават и доживотен застрахователен план за всяко от оперираните очи?
Искам да изясня нещо: във форума ние споделяме опит и мнения, не подстекаваме никого за нищо, като идеята на този вид комуникация е да си бъдем максимално полезни с мнение на база на преживян опит, за да може всеки да прецени за себе си как да постъпи.
Да, риск има дори човек да си убоде пръста на карфица...може да си умре от гангрена например...
Както и аз получих алергичен шок от един "прост и рутинен " апандисит и без малко да умра на операционната маса заради една проста операция, което се практикува от столетия при това ме оперира светило на хирургията...
Обаче ето сега виждам идеално. След 32 години мъки и тежко главоболие...
Въпрос на личен избор.
Ако мога да съм полезна за мен ще е радост, че съм успяла да помогна на някого с личния си опит...




Моя приятелка след операция в клиника в Турция си възвърна след половин година диоптера, докато други мои познати, оперирани в София са доволни, ..  Thinking ...Мене ме е страх  Tired

# 110
  • Мнения: 3 727
Ние сменяме стъклата на около 10-макс. 12 месеца. Предполагам антирефлекса се напуква след по- дълга употреба. Но реално ако не е повреден нещо каква е разликата в качеството на виждането. Сина ми е на 16г правили сме очила с различни марки стъкла-Цайс, Есилор, една японска(забравих името) и сега тези. Но не е казвал да кажем, че с Цайс вижда по-ясно. Става дума за цена на Цайс 80-90лв за стъкло, не такива космически. А и в оптика не са ни препоръчвали стъкла с цена 400 за стъкло, та затова се чудя дали ощетявам детето нещо...

Миличка, моите очила струват 1000 лева. Няма как да бъдат сменяни на 10 месеца.
Антирефлексът се напуква, защото е некачествен.
А не са ти препоръчвали такива стъкла, защото диоптрите на сина ти вероятно са много по-малки от моите.
Сменяме ги на толкова време не защото антирефлекса се поврежда, а защото диоптъра се увеличава. Та затова се чудя дали го ощетяваме, като не са му очилата от 1000лв.(няма как толкова пари за 10-12 месеца) Той няма база за сравнение и не знам колко ясно вижда сега и колко би виждал с толкова скъпи. Иначе между тези, които е ползвал не е намирал разлика.

# 111
  • София
  • Мнения: 12 554
Ние сменяме стъклата на около 10-макс. 12 месеца. Предполагам антирефлекса се напуква след по- дълга употреба. Но реално ако не е повреден нещо каква е разликата в качеството на виждането. Сина ми е на 16г правили сме очила с различни марки стъкла-Цайс, Есилор, една японска(забравих името) и сега тези. Но не е казвал да кажем, че с Цайс вижда по-ясно. Става дума за цена на Цайс 80-90лв за стъкло, не такива космически. А и в оптика не са ни препоръчвали стъкла с цена 400 за стъкло, та затова се чудя дали ощетявам детето нещо...

Миличка, моите очила струват 1000 лева. Няма как да бъдат сменяни на 10 месеца.
Антирефлексът се напуква, защото е некачествен.
А не са ти препоръчвали такива стъкла, защото диоптрите на сина ти вероятно са много по-малки от моите.
Сменяме ги на толкова време не защото антирефлекса се поврежда, а защото диоптъра се увеличава. Та затова се чудя дали го ощетяваме, като не са му очилата от 1000лв.(няма как толкова пари за 10-12 месеца) Той няма база за сравнение и не знам колко ясно вижда сега и колко би виждал с толкова скъпи. Иначе между тези, които е ползвал не е намирал разлика.

Ох, ти май не разбираш. Цената на стъклото се определя от диоптъра и допълнителните екстри. Ако синът ти е с малък диоптър няма как едното му стъкло да струва 400 лева, колкото е моето.
Но така или иначе винаги се старай да правиш най-доброто за очите му, не някакви корейски или италиански стъкла, които са по-евтини. Да, трудно е и е много тегаво с парите, обаче очите са нещо, за което не си заслужава да се прави компромис.

Естествено, че ако му правиш очила с корейски стъкла, а не с Цайс или Есилор го ощетяваш. Просто няма база за сравнение.

# 112
  • Мнения: 4 428
Сменяме ги на толкова време не защото антирефлекса се поврежда, а защото диоптъра се увеличава. Та затова се чудя дали го ощетяваме, като не са му очилата от 1000лв.(няма как толкова пари за 10-12 месеца) Той няма база за сравнение и не знам колко ясно вижда сега и колко би виждал с толкова скъпи. Иначе между тези, които е ползвал не е намирал разлика.

Колко е голям сина ти? Аз от малка имам проблеми с очите. Забелязали са ми проблема чак в първи клас, когато съм почнала да учи и да трябва да виждам на дъската. Тогава сложих очила направо с диоптър 2. От тогава си спомням постоянното ходене по доктори и прегледите. Качвах по 1 диоптър на година  Tired Накрая в четвърти клас, докторката каза на майка ми, че трябва да сложа лещи, за да се забави растежа на диоптъра. И това и направихме. Беше много трудно. Попринцип на толкова малки деца лещи не се предписват, защото не могат да си ги обслужват. Първите месеци майка ми ми ги слагаше и сваляше. Но после и аз свикнах. От тогава съм с лещи. За всичките тези години диоптъра ми се качи с още 4 и сега е към -8,5. Вече минах на твърди лещи, защото продължава да прави опити за качване  Sad Тези дни трябва да ходя на преглед след година и половина носене на твърди лещи и ще видим какъв ще е резултата  Rolling Eyes
Та идеята ми е. Ако е малко по-голям голям сина ти, заведи го на офталмолог, който работи с лещи  Peace

Момичета, а аз ще питам за оптика с нормални цени на стъклата. Знам, че за моя диоптър стъклата са скъпи, защото трябва максимално изтъняване. Но не ми се дават 1000лв за очила, като нося основно лещи. За рамката не мисля да давам повече от 100-120лв. И ще си спестя екстрите на стъклата за "външни" условия така да се каже. Но не съм запозната попринцип с тарифите на оптиките. Та, ако може да ме ориентирате къде да търся стъкла без високи надценки  Praynig

# 113
  • София
  • Мнения: 12 554
Веселина, цената на стъклата е такава не заради надценката ами заради това, че сме доста кьорави  Mr. Green
Като не ти се дават 1000 лева, имаш вариант да направиш очила с корейски или италиански стъкла. С корейски стъкла с 1,67 изтъняване, но без никакви други екстри горе долу ще ти излязат към 250-300 лева. Малко повече ще са с италиански.
Отиди в Джой Оптикс. Много са добри.

# 114
  • Мнения: 7
Да се включа и аз с един въпрос: имам очила с фотосолар( максимално затъмняване) на Есилор. Нося ги вече 3 години, но като съм с лице срещу слънцето, и най-вече когато светлината пада под определен ъгъл, буквално нищо не виждам, докато не си затъмня с ръка над очите ( като козирка на шапка). Доста голямо разочарование беше, защото офталмоложката ми ги препоръча, за да си облекча очите от силна светлина и да не ги присвивам постояно. Та така се оказа, че не съм си помогнала особено . Случвало ли се е на някой от вас подобно нещо? Предстои ми да си правя нови очила скоро та съм в дилема дали да не си сложа по-обикновени стъкла. Моля, споделете опита си с  фотосолара.

# 115
  • Мнения: 19
Да се включа и аз с един въпрос: имам очила с фотосолар( максимално затъмняване) на Есилор. Нося ги вече 3 години, но като съм с лице срещу слънцето, и най-вече когато светлината пада под определен ъгъл, буквално нищо не виждам, докато не си затъмня с ръка над очите ( като козирка на шапка). Доста голямо разочарование беше, защото офталмоложката ми ги препоръча, за да си облекча очите от силна светлина и да не ги присвивам постояно. Та така се оказа, че не съм си помогнала особено . Случвало ли се е на някой от вас подобно нещо? Предстои ми да си правя нови очила скоро та съм в дилема дали да не си сложа по-обикновени стъкла. Моля, споделете опита си с  фотосолара.

..интересна ситуация описваш. Изглежда очакваш от фотосоларните стъкла на очилата да затъмняват и премахват (като козирка или сенник) силната пряка светлина Simple Smile))))))
Не забравяй, че това все пак са стъкла с променливо оцветяване (затъмнение), които снижават интензитета на светлината, която стига до очите ти... Все едно имаш няколко различни чифта слънчеви очила с различно затъмнение. 
Въпреки това ако мислиш, че имаш проблем със стъклата разговаряй с хората от оптиката, където са ти изработили очилата...
За абсолютно кристално виждане в условията на всякакви видове бликове и отражения ти препоръчвам ползването а поляризиращи затъмнени стъкла или поляризиращи фотосоларни стъкла DriveWear (това е най-доброто но за определени условия).
За повече информация пиши на лични.
Simple Smile

# 116
  • Мнения: 3 727
Сменяме ги на толкова време не защото антирефлекса се поврежда, а защото диоптъра се увеличава. Та затова се чудя дали го ощетяваме, като не са му очилата от 1000лв.(няма как толкова пари за 10-12 месеца) Той няма база за сравнение и не знам колко ясно вижда сега и колко би виждал с толкова скъпи. Иначе между тези, които е ползвал не е намирал разлика.

Колко е голям сина ти?
 /quote]
На 16 е. Диоптъра му е -3. В седми клас взехме лещи, защото спортуваше и с очила не ставаше, но не свикна с тях(болеше го главата) и оттогава не иска.

# 117
  • Мнения: 4 428
На 16 е. Диоптъра му е -3. В седми клас взехме лещи, защото спортуваше и с очила не ставаше, но не свикна с тях(болеше го главата) и оттогава не иска.

С лещите няма да смъкне диоптера  Laughing Но ще се задържи покачването. Но той въобще не е с толкова висок диоптер. Аз реших, че е нещо като моя случай, защото каза че често му сменяте очилата заради диоптера  Rolling Eyes
Може да пробва пак с лещи. Вече има много повече видове лещи в Бг от преди 10години  Peace В началото е малко терсене да свикне със слагането и махането. Но щом го е боляло главата, значи не е бил с точния диоптер лещи  Wink Лещите са различен диоптер от очилата /обикновено с 1 по-нисък/. Така, че трябва хубаво да се прецени диоптера преди да се изберат лещите  Simple Smile

# 118
  • София
  • Мнения: 820
Здравейте!
Бих искала да попитам дали някой, който е поставил японски стъкла за очила Hoya е доволен? Защото много ми ги рекламират в оптиките, но все още се двоумя дали да си поръчам от тях или Цайс, които досега съм ползвала.
Благодаря предварително!

Последна редакция: ср, 17 ное 2010, 14:39 от Савина1

# 119
  • София
  • Мнения: 12 554
Здравейте!
Бих искала да попитам дали някой, който е поставил стъкла за очила Hoya е доволен? Защото много ми ги рекламират в оптиките, но все още се двоумя дали да си поръчам от тях или Цайс, които досега съм ползвала.
Благодаря предварително!

Не бих сменила Цайса. Мое мнение.

# 120
  • Мнения: 87
Интересуваме темата, но първо ще ви изчета.

# 121
  • Варна
  • Мнения: 391
Здравейте,
предстои ми да си правя очила и тъй като нямам опит, моля за вашите мнения, за да мога по-точно да преценя нуждите и избора си.
Става дума за стигматични очила,не много силни (под 1 диоптър). Тък като съм с чуствителни към светлината очи, докторката препоръча задължително да нося и навън слънчеви с диоптър.Има 2 варианта или да си направя фотосоларни или два отделни чифта - един с бели стъкла за офиса и един слънчеви за навън.
Тъй като не съм сигурна дали ще нося навън очила (досега и без тякива съм добре, само пред компютъра се уморявам), не мисля да си правя слънчеви с диоптър.
Чудя се дали да си направя фотосоларни, в случай че все пак реша да ги нося постоянно.
Притеснявам се дали товя че в офиса няма да изсветляват напълно няма да ми пречи. Кават че изсветляват до 15%, но това нищо не ми говори, не мога да си го представя.Моля който носи такива очила да сподели - има ли някакви негативни усещания и за колко време потъмняват навън стъклата горе-долу?
В едната от оптиките ми предложиха фотосоларни стъкла Орма за 60 лв на стъкло. Казаха, че е с антирефлекс. В друга оптика обаче за същите стъкла искат 130 лв. Възможно ли е да има такава разлика в цената? Дали в първата не са фалшиви? Или без нужните покрития. Някои има ли представа колко е средната цена на тези стъкла?
Благодаря предварително на отзовалите се!

# 122
  • София
  • Мнения: 12 554
Не знам какви са тези стъкла, но антирефлекс и фотосолар за 60 лева ми се струва твърде малко.

# 123
  • Варна
  • Мнения: 391
Orma e модел от ESSILOR:

"essilor orma trio clean" - мисля, че за томи модел точно ставаше дума

# 124
  • Мнения: 5 790
Като човек, който носи очила цял живот, съм се убедила, че всичко зависи от оптиката.
Повечето хора си мислят, че като е супер скъпо, е супер качествено и колкото по-скъпо, толкова по-качествено. И оптиките се възползват от това. Аз обаче, не съм на това мнение.
В кварталната си оптика си поръчвам същите стъкла за 33 лв на стъкло, за които в центъра ми искат по 120 лева. И е нормално в някои оптики да е по-скъпо, защото зависи от мястото, наема, броя на персонала и т.н.
Освен това, фирмите, които внасят и правят стъкла са няколко и цените им са еднакви за всички клиенти - оптики. Така че, не се лъжете, че цената е критерий. Търсете стъкла, които ще отговорят на вашите изисквания.
Аз съм с асиметричен астигматизъм и сфера и цилиндър едновременно.
Миналия месец си поръчах нови очила, немски, антирефлексни, с недраскащо покритие, което не задържа прах и мръсотия с 2 години гаранция против надраскане точно за 66 лева без рамките.

# 125
  • Мнения: 148
Дойде ми време да сменям очилата. В края на август бях на очен лекар. Имаше промяна в показателите, (според него просто преди умишлено са ми предписали по-ниски диоптри, защото ми бяха първите очила). Обаче ето че все още не съм си поръчала новите. Трябва ли пак да посетя очен лекар според вас?

# 126
  • Sofia
  • Мнения: 4 004
Въпроса ми може и да не е много за тук, но питам - някой знае ли дали мога да си купя слънчеви очила Bogner на по-ниски цени - харесах си един модел, но 200лв. са ми много, а очилата ми харесват.

# 127
  • Мнения: 26
Здравейте!Имам очила с антирефлексно покритие, без диопътър.Използвам ги когато работя на компютър и когато съм в затворено помещение с изкуствена светлина и когато гледам телевизия.Също намират приложение и когато шофирам.

Много съм доволна от както съм с тях, вече два месеца.Преди това имах дразнене в окото от изкуствени светлини и от лъченията на минитора.

В последно време обаче отчитам нужда да ги ползвам и когато пазарувам в големите супермаркети.Въпросът ми е, знаете ли дали това е добре, да ги ползвам и да гледам през тях и на далече и на близо.В смисъл вредно ли е за окото това?

# 128
  • Мнения: X
Дойде ми време да сменям очилата. В края на август бях на очен лекар. Имаше промяна в показателите, (според него просто преди умишлено са ми предписали по-ниски диоптри, защото ми бяха първите очила). Обаче ето че все още не съм си поръчала новите. Трябва ли пак да посетя очен лекар според вас?

За твое успокоение е хубаво да го посетиш, но няма да е фатално, ако не отидеш. И аз нося очила, също съм се бавила с поръчването на новите, нямам проблеми.

# 129
  • Мнения: 2 480
Здравейте!Имам очила с антирефлексно покритие, без диопътър.Използвам ги когато работя на компютър и когато съм в затворено помещение с изкуствена светлина и когато гледам телевизия.Също намират приложение и когато шофирам.

Много съм доволна от както съм с тях, вече два месеца.Преди това имах дразнене в окото от изкуствени светлини и от лъченията на минитора.

В последно време обаче отчитам нужда да ги ползвам и когато пазарувам в големите супермаркети.Въпросът ми е, знаете ли дали това е добре, да ги ползвам и да гледам през тях и на далече и на близо.В смисъл вредно ли е за окото това?

Щом са без диоптър, не би трябвало да има значение дали се гледа наблизо или надалеч. Странно ми се вижда това, че сте доволни от тях и че очите Ви не са раздразнени. Струва ми се, че причините са други.
"Антирефлексно" означава просветлена оптика, която се използува при камерите и фотоапаратите. Тоест нанесено е специално покритие, което намалява коефициента на отражение най-силно при зелената светлина. Затова, ако сте забелязали такива стъкла гледани от външната им страна имат синьо-червен оттенък(за синия и за червения цвят коефициентът на отражение също е намален, но в по-малка степен).
reflection-отражение
Като се намали коефициентът на отражение, се увеличава светлината, която достига до окото. Коефициентът на отражение е равен на интензивноста на отразената светлина към интензивността на падащата.


Последна редакция: чт, 16 дек 2010, 01:30 от vl

# 130
  • Мнения: 87
Здравейте!

С лещи съм 20г., но скоро ходих на очен и лекарката каза, че не е лошо да си направя и очила, за да сменям и очите да почиват от лещите.

Понеже нямам и идея от марки стъкла, дайте ми съвет какво да искам в оптиката/нали знаете, че човек ,които си няма на представа как ще го омаят и ще му вземат и паричките/.

Искам да са олекотени и да се затъмняват на слънце.
Има ли видове цветове като сиво, оранжаво/жълто /кафяво на стъклата или аз си ги съчинявам.

Нямам астегматизъм, с диоптер -4.75 и ако може цената да е до 100лв за двете/за стъкла/.

Моля помогнете....какво трябва да искам... newsm78
.

# 131
  • София
  • Мнения: 12 554
Съмнявам се да намериш стъкла с фотосолар на такава цена за този диоптър.
Най-добре си провери в оптика.

# 132
  • Мнения: X
Здравейте!

С лещи съм 20г., но скоро ходих на очен и лекарката каза, че не е лошо да си направя и очила, за да сменям и очите да почиват от лещите.

Понеже нямам и идея от марки стъкла, дайте ми съвет какво да искам в оптиката/нали знаете, че човек ,които си няма на представа как ще го омаят и ще му вземат и паричките/.

Искам да са олекотени и да се затъмняват на слънце.
Има ли видове цветове като сиво, оранжаво/жълто /кафяво на стъклата или аз си ги съчинявам.


Можеш да намери до сто лева двете, на без " екстри".

Нямам астегматизъм, с диоптер -4.75 и ако може цената да е до 100лв за двете/за стъкла/.

Моля помогнете....какво трябва да искам... newsm78
.

# 133
  • София
  • Мнения: 12 554
Не разбирам какво да помогнем ние - първо за такава цена добри стъкла не можеш да намериш, камо ли с фотосолар.

Аз лично съм с Цайс и ги предпочитам като марка.
Има много доволни от Есилор, както и от Rodenstock.
Това са и трите най-добри марки стъкла. Мое мнение.

# 134
  • Мнения: 87
Не разбирам какво да помогнем ние - първо за такава цена добри стъкла не можеш да намериш, камо ли с фотосолар.

Аз лично съм с Цайс и ги предпочитам като марка.
Има много доволни от Есилор, както и от Rodenstock.
Това са и трите най-добри марки стъкла. Мое мнение.
[/quote

Напротив, ти ми помогна с три марки стъкла.
Разбрах, че няма да са до 100лв.
Неразбрах имали цветни фотосоларни?
Това пак е нещо, благодаря!

# 135
  • София
  • Мнения: 12 554
Ами то фотосоларът е това - оцветяване на стъклото. Има сив и кафяв фотосолар.

# 136
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 715
Темата ми беше много полезна.
Благодаря на всички мами, които се включиха със мнения.
Не съм и предполагала, от какво значение е да си информиран.

  bouquet

# 137
  • Мнения: 87
Ами то фотосоларът е това - оцветяване на стъклото. Има сив и кафяв фотосолар.

Към кои цвят да се ориентирам?

# 138
  • София
  • Мнения: 12 554
Ами то фотосоларът е това - оцветяване на стъклото. Има сив и кафяв фотосолар.

Към кои цвят да се ориентирам?

Аз лично винаги съм правила в сиво. На мен ми е по-добре.

# 139
  • Мнения: 87
Ами то фотосоларът е това - оцветяване на стъклото. Има сив и кафяв фотосолар.

Към кои цвят да се ориентирам?

Аз лично винаги съм правила в сиво. На мен ми е по-добре.

Благодаря!  bouquet

Както казва sta друго си е да си информиран.

# 140
  • Мнения: 0
здр,купих си пластмасови рамки скъпи,за диптър 2,50 минус,дадох ги за стъкла и ми ги върнаха разширени,когат погледнах видях 4е стъклата излизат извън рамката с милиметри и а не влиза вътре,нормално ли е и това ли е според вас причината така да се разширят,нормално ли е така да излизат стъклата

# 141
  • Мнения: 19 473
Като човек, който носи очила цял живот, съм се убедила, че всичко зависи от оптиката.
Повечето хора си мислят, че като е супер скъпо, е супер качествено и колкото по-скъпо, толкова по-качествено. И оптиките се възползват от това. Аз обаче, не съм на това мнение.
В кварталната си оптика си поръчвам същите стъкла за 33 лв на стъкло, за които в центъра ми искат по 120 лева. И е нормално в някои оптики да е по-скъпо, защото зависи от мястото, наема, броя на персонала и т.н.
Освен това, фирмите, които внасят и правят стъкла са няколко и цените им са еднакви за всички клиенти - оптики. Така че, не се лъжете, че цената е критерий. Търсете стъкла, които ще отговорят на вашите изисквания.
Аз съм с асиметричен астигматизъм и сфера и цилиндър едновременно.
Миналия месец си поръчах нови очила, немски, антирефлексни, с недраскащо покритие, което не задържа прах и мръсотия с 2 години гаранция против надраскане точно за 66 лева без рамките.
Откъде си ги поръча, ако става въпрос за София? Днес се опитаха нещо да ме метнат в една от най-централните оптики, така че сега съм в процес на търсене на хубава оптика с нормални цени.

# 142
  • Мнения: 5 790
В една квартална, близо до Била Славия.
Жената е супер свястна и работи с различни стъкла, предимно немски. Очилата ми станаха готови за 1 ден.
Можеш да си избереш какви стъкла искаш, дори преди няколко дни минах покрай нея и каза, че в момента от фирмата са намалили стъклата още.
Ако ти е удобно да дойдеш - пиши ми на лични да ти дам адреса, за да не правя реклама тук.

# 143
  • София
  • Мнения: 1 902
Аз пък искам да ви питам нещо,което може и да прозвучи глупаво...
Имам явно някакъв проблем с очите и откакто се върнах на работа той се задълбочава,ще отида на преглед естествено,най-вероятно си преуморявам очите(последно ходих на очен преди 2 г. и тогава ми казаха,че това усещане,което имам е от преумора,защото работя с компютър)
Та най вероятно ще си взема стъкла за компютър,стига да не се е появило и нещо друго,какво трябва да знам за тези стъкла...нещо специфично има ли?И също за рамките имам въпрос,мога ли да си занеса мои рамки от слънчеви очила в които да ми сложат стъклата newsm78

# 144
  • Мнения: 19 473
На последния въпрос - не мисля, че ще останеш доволна така с твои рамки от слънчеви очила. Те по принцип диоптричните са малко по-други, но попитай все пак.

# 145
  • София
  • Мнения: 1 902
ами аз всъщност нямам представа,затова ви попитах Embarassed
а това решение го взех,защото много трудно намирам очила,които да ми отиват,а тези ми стоят страхотно...

# 146
  • Мнения: 385
k@li, преди години и аз мислих да го правя този номер, обаче от оптиката ми казаха, че няма да стане. Рамките на слънчевите очила били капсуловани или нещо от сорта. Не зная дали ставаше дума за конкретния чифт, който занесох или по принцип. Питай наистина, а пък не се знае - може пък този път да си намериш диоптрични рамки от раз  Peace

# 147
  • Мнения: 0
Случайно попадам на тази тема. Порових тия дни за малко инфо и ще споделя и моя опит с избора на очилата. Преди 15-тина години, при един рутинен училищен преглед се оказах късогледа. Докторката настоя да ми изпише очила, ама аз - нееееееее. Почна да ми става дискомфортно, главоболие, чак до гадене. И един ден се реших - отидох при един офталмолог, който не знаеше какъв точно ми е диоптъра. Писа + на едното, - на другото. Обаче не пропусна да ми тикне визитка на оптика в ръцете. Благодарих и си тръгнах. Обаче, аз нали съм си шантава, реших на още един преглед да ида. Оптик Матт бяха първите с рефрактометър. Оказа се, че не било точно + с -, а два минуса с астигматизъм. Носих си тези очила почти 4 години и се чувствах добре - отмина главоболие, гадене, напрежение. После захвърлих очилата. До преди 4 години. Оказа се, че все така съм си късогледа, обаче астигматизмът  ту в лявото око, ту в дясното. Аз ли съм нещо дефектна или апарата така отчита??? Както и да е. Докторката, при която ходя от 4 години казва, че ще пренебрегне астигматизма и ще завиши сферата. Смята си там нещо, мърмори си под носа, не я разпитвам. Но си направих слънчеви очила с диоптър, което е нещо невероятно удобно. А другите простите - и такива имам - ги нося пред ТиВито, но май и за компа трябва да ги ползвам. Със стъкла Hoya са. Слънчевите са по-скъпите - чувстителност към светлината и някакво възпаление - постоянно зачервени и сълзящи очи. Ами това е от мен.

# 148
  • Мнения: 4 070
Поняже нямам време да прочета и двете теми, може би ще се повтоя, но съжалявам за тия, които ги следят и двете Hug
На мен чак сега ми установиха, че имам нужда от постоянно носене на очила...до сега явно съм попадала на малко смотани и несериозни лекари, направиха ми едно изследване с едни капки(разшириха ми зениците) и установиха,че диоптърът ми е 1,50+...доктора обаче написа на рецептата 1,25? Не попитах, но това редно ли е? Освен това дали може да си купя от едно място рамки, а на др. да си ги наперавя и кои стъкла ще ми препоръчате?(френски, корейски, някакви други), колко слойни да са? Абе нямам абсолютно никаква представа?? newsm78

# 149
  • София
  • Мнения: 12 554
Немски стъкла - Цайс или Роденщок.

# 150
  • Мнения: 7
За антирефлексните стъкла, предназначени за хора работещи с компютър

Обективни предпоставки:

Произход.Има 5-6 „марки” Цайс и Сола (Германия), Рьоденсток(Германия), Есилор (Франция), Хойа/Хоя и Сейко (Япония), Индо (Испания), Италленти-Прима (Италия).
Другите се водят китайски, корейски, сингапурски, но странно защо в оптиките не се говори за конкретни наименования, а те са Vision (Корея),  Nexus (Сингапур), Futurex (Сингапур).
Освен произхода си стъклата се отличават и с екстри като непопиване на влага и непопиване на мазнини, самопочистване, изтъняване (среден клас 1,5 и 1,56, а над 1,56 са висок клас изтъняване).
Освен произхода и екстрите си имаме и различен диоптър, астигматизъм и т.н., което оскъпява стъклата в съотвествие с нарастване на диоптъра.

Относно цената – тя зависи от горните фактори(произход,екстри, диоптър), но..... когато отидете в най-близката оптика се натъквате и на други предпоставки от субективен характер (висок наем за магазина, различни доставчици, опит да ви заблудят в най-добрата марка и най-добрата цена и т.н.).
Най-общо казано едни и същи стъкла се прoдават на различни цени на различните места. Говори се за цени ( в повечето случаи най-високите цени, а не минимални и максимални цени), но не и за конкретни предложения в зависимост от вашите изисквания:

а/ бюджет;

б/ нужда,т.е. колко време ще носите очилата (при някои хора се налага по-честа смяна, следователно възможна е неголяма инвестиция, особено за хора след 40 години и за хора работещи много с компютър);

в/ конкретни разновидности, предложения и решения за каталожното наименование на вашето стъклo съответстващо на уникалните ви нужди  и бюджет. Тук няма да споменавам конкретни неща защото ще прозвучи като реклама. Само ще кажа, че 2 бр. хубави антирефлексни стъкла са около 50-60 лв.

Изисквайте опаковката на стъклата за идентичност на произхода им!

Съветвам ви да направите собствено проучване – или по интернет, или чрез информиране на място в най-мако 3-4 оптики и сравнителен анализ, или чрез приятели и познати. Премислете добре, става дума за здраве!
Възможно е да разделите задачата на части – от едно място купувате рамки, от друго стъкла, на трето - монтаж. Очният преглед по принцип би трябвало да е безплатен, но все още има и по-консервативни офталмолози.

# 151
  • Мнения: 22 414
Може ли да ми дадете инфо за цената на фотосоларни стъкла.
Искам качествени такива, с минимално време за потъмняване и изсветляване след това (по-важно ми е бързо да изсветляват).
Преди време ми беше попадала брошурата на такива, но не помня марката и тогава ходех с лещи.
И нещо важно, за диоптър -8.
Защото в момента гледам няколко марки стъкла, но са до -4, което не ми върши работа за съжаление.

# 152
# 153
  • Мнения: X
Искам да се консултирам с вас по въпрос, който ме притеснява напоследък. Преди около две седмици си смених очилата. Имам предвид, че смених самите очила цялостно, рамки плюс стъкла, само защото рамките остаряха, стъклата се надраскаха, без смяна на диоптри. Новите очила ми ги направиха по старите. Едното стъкло на старите беше доста надраскано. В момента, в който сложих новите очила изведнъж все едно прогледнах, виждах толкова ясно, че чак ме заболяваше главата. ( Това без да съм сменяла диоптри). Само че, вече две седмици чувствам някакъв дискомфорт. Накак си ми е прекалено ясно, чак на моменти, все едно нещо ме блъсва в главата. Освен това понякога като че ли, леко ми се завива свят. Жената в оптиката казва, че няма нищо сбъркано, просто надраскванията на старите ми очила са нарушили ясното виждане. Наистина сега като сложа старите ми е мъгливо, а преди не беше. Та въпросът ми е, нормално ли е това, да не мога да свикна две седмици при положение, че не е променяно нищо в диоптрите? Да добавя, че имам астигматизъм.

# 154
  • Мнения: 7
Искам да се консултирам с вас по въпрос, който ме притеснява напоследък. Преди около две седмици си смених очилата. Имам предвид, че смених самите очила цялостно, рамки плюс стъкла, само защото рамките остаряха, стъклата се надраскаха, без смяна на диоптри. Новите очила ми ги направиха по старите. Едното стъкло на старите беше доста надраскано. В момента, в който сложих новите очила изведнъж все едно прогледнах, виждах толкова ясно, че чак ме заболяваше главата. ( Това без да съм сменяла диоптри). Само че, вече две седмици чувствам някакъв дискомфорт. Накак си ми е прекалено ясно, чак на моменти, все едно нещо ме блъсва в главата. Освен това понякога като че ли, леко ми се завива свят. Жената в оптиката казва, че няма нищо сбъркано, просто надраскванията на старите ми очила са нарушили ясното виждане. Наистина сега като сложа старите ми е мъгливо, а преди не беше. Та въпросът ми е, нормално ли е това, да не мога да свикна две седмици при положение, че не е променяно нищо в диоптрите? Да добавя, че имам астигматизъм.

1.Не виждам причина да не ти направят безплатен преглед преди направата на нови очила, това е особено важно за след 40 годишна възраст.
2.Не споменаваш дали тези очила са очила за четене (за близко разстояние), за далечно разстояние, или за компютър.
Ако очилата ти са за компютър и имаш късогледство, принципно компютърните очила са малко по-слаби като диоптър. Ако компютърните очила не са по-слаби следва едно напрягане на очния мускул и главоболие + дискомофорт. Разбира се това е един пример.
Решението на проблема ти е обстоен преглед: компютърно отчитане, механично отчитане на дефектите, включително астигматизма! За по-сигурно може втори преглед.
Не е нормално да изпитваш дискомфорт.

# 155
  • Мнения: X
Под 40 години съм, имам късогледство. Очилата ми не са само за четене, постоянно ги нося.Имат защита за компютър( или поне така ми казаха).
Благодаря за мнението, наистина трябва да отида на преглед.

# 156
  • Мнения: 7
Не бях ходила на очен преглед 5-6 години. След като се прегледах се установи, че очилата "2 в 1" (за далече и компютър) вече са изживяли функцията си и ми трябват 2 отделни очила - едни за далече и едни за компютър.

# 157
  • Мнения: 186
Ще ми кажете ли мнение за стъкла сола?Днес минах през джой оптикс,взех рамки за 44лв,стъкла за работа с компютър,предложиха ми тези стъкла по 40лв бройката?Дали са хубави.Не си спомням старите какви бяха стъкла.Досега винаги там съм си правела очилата заради отсъпката която правят за служители на МВР.
Само,че сега не намирам инфо за стъкла сола newsm78

# 158
  • Мнения: 19
Sola е марка стъкла,собственост на ZEISS.
Иначе казано "бюджетен вариант" за високо качествени диоптрични стъкла.
2г.гаранция+много високо качество...
Повече тук:http://www.solahistory.com/contents.html

# 159
  • Мнения: 487
Здрайвейте.Имам въпрос.Миналата седмица направихме първите очила на детето ми-на 6г. е.Избрах да са със стъкла Цайс ,направихме ги в оптика Вижън.Така,нещата които ме притесняват....Дадоха ми опаковките на лещите,но на тях единствено пише модела LOTUTEC никъде не пише Clarlet а аз точно за тази разновидност платих-най скъпото стъкло избрах.Второ-маркировка на стъклото има единствено на дясното стъкло и то не в някой ъгъл,а цопната в средата на стъклото.На лявото няма нищо.Имам чувството ,че са изрязани и двете стъкла от една леща newsm78Трябва ли и на двете да има знака на цайс?И да не говорим,че детето твърди ,че вижда по-размазано с тях,а уж при докторката с този диоптър беше ОК #Cussing out
Благодаря ви.

# 160
  • Мнения: 7
Здрайвейте.Имам въпрос.Миналата седмица направихме първите очила на детето ми-на 6г. е.Избрах да са със стъкла Цайс ,направихме ги в оптика Вижън.Така,нещата които ме притесняват....Дадоха ми опаковките на лещите,но на тях единствено пише модела LOTUTEC никъде не пише Clarlet

Покрития наCarl Zeiss - Gold ET,Combi NT,LotuTec,XP. Покрития на Sola - HMC, UTMC, HMC+,Teflon
Има 6 вида Carl Zeiss Clarlet Lotutec:

Clarlet 1.5 Lotutec
Clarlet 1.5 Transitions VI Brown/Grey Lotutec
Clarlet 1.6 Lotutec+
Clarlet 1.6 AS Lotutec+
Clarlet 1.67 AS Lotutec+
Clarlet 1.74 AS XP

описания

На втората част на въпроса не мога да отговоря.

Последна редакция: пт, 02 авг 2013, 17:00 от ДидиС

# 161
  • Мнения: 19
Kg,
Стъклата със сигурност са Zeiss LotuTec.
На опаковките CLARLET е със съкращение...  нещо от сорта на CL или CT.Я това, че знака/маркировката липсва или е на необичайно място, най- вероятно се дължи на това, че стъклата, които са Ви предписани  са астигматични. Тогава маркировката може да се извърти при центрирането  и дори да се изреже.
Ако детето не вижда добре с очилата проверете ги в някоя оптика и ако са О.К., консултирайте се отново с преглеждащият лекар.
Ако имаш нужда от съдействие , пиши на лични....
Успех,

# 162
  • Мнения: 487
Благодаря ви за отговорите.Ще погледна за съкращение на опаковката.Стъклата не са астигматични.Имат само +0,75 диоптър.Явно стъклата са си оригинални,просто в оптика Вижън са си некадърници и така са ги изрязали,че на едното маркировката да се падне в средата ,а на другото хептен я няма #Cussing out.Понеже са детски и не мога да си навра главата в тях,дали това значе по средата пречи на детето да вижда ясно newsm78

# 163
  • Мнения: 22 414
Здравейте и от мен.

Реших, че ще си правя нови очила, тъй като ще преустановя за известно време носенето на лещи.
Сегашните нямам спомен точно с какви стъкла са, но със сигурнст имат антирефлексна защита (ако така се казва точно).
Диоптъра ми е много висок и това ме ограничава и в избор на рамка.
С -9.0 съм и на двете очи.
Какви стъкла бихте препоръчали в този случаи. Евентуално пак да попитам за фотосоларни, така и така като ще правя изцяло нови очила.

# 164
  • София
  • Мнения: 12 554
Мирама, зависи от парите, с които разполагаш. Аз вече писах, че последните 3 години нося Цайс с всички възможни екстри - фотосолар, антирефлекс и т.н. И понеже съм със сходен диоптър като теб цената на едно стъкло е висока. Но! За 3 години употреба очилата ми нямат нито една драскотина, нито едно зацапване или някакъв проблем със стъклата. Слава богу, вторнишкият ми преглед при офталмолог показа, че съм качила само четвърт диоптър за 3 години, което не налага смяна на очилата. Та с две думи - аз съм за Цайс - цената им е оправдана.

За рамките - моите са Азаро. И те не са мръднали. Няма изкривяване, няма разчекване, нищо.

# 165
  • Мнения: 22 414
 nana77, така или иначе без очила не мога при този диоптър, а лещите като опция за мен в последната година се оказаха крайно небюджетни. ) очите ми постоянно правят проблеми, посре хвърлям 50-100лв. за лечение, после още 60-80лв за нови лещи и след 1-2месеца пак така.
Сподели за фотосолара, колко е времето за потъмняване и изсветляване? Повече ме интересува изсветляването. Преди години си бях правила едни очила със фотосолар, но изсветляваха сигурно за повече от 5мин, сега с новото поколение стъкла гледам им дават секунди или до макс.1мин.
И евентуално колко ти излязоха като цена стъклата, едва ли много са се променили цените от преди 3г. )

# 166
  • София
  • Мнения: 12 554
Честно да ти кажа никога не съм засичала за колко време изсветляват, но определено не е 5 минути.

Цената на стъкло беше около 450 лева.

# 167
  • Мнения: 22 414
nana77, това е добре.
А можеш ли да ми кажеш точният модел да ги погледна в нета.
С колко затъмняване са, в черно, сиво, кафяво?

# 168
  • София
  • Мнения: 12 554
nana77, това е добре.
А можеш ли да ми кажеш точният модел да ги погледна в нета.
С колко затъмняване са, в черно, сиво, кафяво?

Точният модел на кое?
Затъмняването е в кафяво заради рамките, които имат кафяво.

# 169
  • Мнения: 22 414
nana77, на стъклата имах предвид.

# 170
  • София
  • Мнения: 12 554
nana77, на стъклата имах предвид.


Довечера като се прибера у дома трябва да погледна опаковките. Абсурд е да се сетя.

Но ето така изглеждат

http://avgustinki.snimka.bg/family/svatbata-na-nana-i-mitko.159136.28466843

Освен това са органични, изтънени и като ги погледне човек никога няма да каже, че съм толкоз кьорава  Joy

# 171
  • Мнения: 22 414
nana77, добре изглеждат, мерси. ) ако се сетиш, пиши за модела.
Аз в понеделник ще прескоча до оптиката в която си правя очилата, жената поне ни е позната и ще ме посъветва и предложи предполагам нещо качествено. )

# 172
  • Мнения: 812
Здравейте момичета,изчетох всички страници от темата и така поне научих какво да изисквам когато си правя очила,които след преглед при специалист се оказаха за късогледство+астигматизъм с висок диоптър 7,5 и 7,сферични и с цилиндър от180гр. и 15гр..Сега съм в търсене на оптика ,която да ми ги изработи,да спомена че съм от Пловдив.Мои познати ми препоръчаха да отида до Стрелча,където е оптико механичния завод и там да си ги направя,но никакви отзиви не намерих в нета за тях.
Ще се радвам ако някои сподели какво мисли за оптиката в Стрелча

# 173
  • София
  • Мнения: 12 554
Мирама, извинявай, че чак сега, но се отнесох. Ето, снимах опаковката от стъклото.

Скрит текст:

# 174
  • Мнения: 22 414
nana77, благодаря ти, ще си запиша каквото виждам. )
Утре съм на преглед и ще обсъдя с моята оптичка (ако така се казва) какво точно искам.

# 175
  • Мнения: 183
Здравейте, от вчера и аз съм в редиците на носещи очила. Откриха ми астигматизъм с малък диоптър и сега трябва да си избера очила. В онлайн оптика си харесах очила на Kwiat, които са на промоция със стъкла с антирефлексно покритие. Бих искала да попитам по запознатите- мога ли да си купя такива очила и да изработят стъклото по рецептата ми или не е възможно. Дано въпросът ми не е много глупав, но съм абсолютно новак по темата. Благодаря.

# 176
  • Мнения: 7
За антирефлексните стъкла, предназначени за хора работещи с компютър

Обективни предпоставки:

Произход.Има 5-6 „марки” Цайс и Сола (Германия), Рьоденсток(Германия), Есилор (Франция), Хойа/Хоя и Сейко (Япония), Индо (Испания), Италленти-Прима (Италия).
Другите се водят китайски, корейски, сингапурски, но странно защо в оптиките не се говори за конкретни наименования, а те са Vision (Корея),  Nexus (Сингапур), Futurex (Сингапур).
Освен произхода си стъклата се отличават и с екстри като непопиване на влага и непопиване на мазнини, самопочистване, изтъняване (среден клас 1,5 и 1,56, а над 1,56 са висок клас изтъняване).
Освен произхода и екстрите си имаме и различен диоптър, астигматизъм и т.н., което оскъпява стъклата в съотвествие с нарастване на диоптъра.

Относно цената – тя зависи от горните фактори(произход,екстри, диоптър), но..... когато отидете в най-близката оптика се натъквате и на други предпоставки от субективен характер (висок наем за магазина, различни доставчици, опит да ви заблудят в най-добрата марка и най-добрата цена и т.н.).
Най-общо казано едни и същи стъкла се прoдават на различни цени на различните места. Говори се за цени ( в повечето случаи най-високите цени, а не минимални и максимални цени), но не и за конкретни предложения в зависимост от вашите изисквания:

а/ бюджет;

б/ нужда,т.е. колко време ще носите очилата (при някои хора се налага по-честа смяна, следователно възможна е неголяма инвестиция, особено за хора след 40 години и за хора работещи много с компютър);

в/ конкретни разновидности, предложения и решения за каталожното наименование на вашето стъклo съответстващо на уникалните ви нужди  и бюджет. Тук няма да споменавам конкретни неща защото ще прозвучи като реклама. Само ще кажа, че 2 бр. хубави антирефлексни стъкла са около 50-60 лв.

Изисквайте опаковката на стъклата за идентичност на произхода им!

Съветвам ви да направите собствено проучване – или по интернет, или чрез информиране на място в най-мако 3-4 оптики и сравнителен анализ, или чрез приятели и познати. Премислете добре, става дума за здраве!
Възможно е да разделите задачата на части – от едно място купувате рамки, от друго стъкла, на трето - монтаж. Очният преглед по принцип би трябвало да е безплатен, но все още има и по-консервативни офталмолози.

# 177
  • Мнения: 11
Привет! Интересува ме дали някой е ползвал услугите на онлайн оптика 'Блинк Бг' http://www.blink.bg/. Дали мога да и се доверя за да си поръчам  стъклата от там. В моя град ми предлагат стъкла на двойно по-високи цени от колкото в тази оптика и за това реших да поразпитам да не се окажат менте. Харесал съм си "Orma Trio Clean" предлагани на цена от 56 лева (и за двете стъкла ) в онлайн оптиката ,а в кварталната оптика ми ги предлагаха за 46 лева на стъкло или 92 лева общо. Други които съм харесал са "Zeiss Clarlet Combi" на цена от 70 лева  (и за двете стъкла ) в онлайн оптиката. Тези цени според вас реални ли са ? Евентуално какви стъкла бихте ми препоръчали ( работя постоянно на компютър и държа по възможност да са на Essilor или Zeiss  ) Много ми рекламираха и покритието 'blue control' точно за работа с компютър ,ако някой има впечатления от него да сподели или да препоръча конкретно покритие което ще ми бъде полезно за многото ми часове пред монитора. Друго което ме вълнува е дали фотосоларно покритие което винаги много настояват да си поръчам като си правя очила понеже било много хубаво пречи на работата с компютър понеже ми споменаха ,че имало оставащ процент затъмняване на стъклата когато трябва да изсветляват в стая. Това което съм забелязал да прави е само при пряка слънчева светлина стъклата потъмняват и ми е малко по-комфортно ,но това става много рядко понеже нося шапки с козирка и почти не виждам ефекта на фотосоларно покритие ,а по-голямата част от деня съм пред компютъра. Прословутото фотосоларно покритие  има ли някакви плюсове при работа с компютър ?

# 178
  • Мнения: 1 476
Привет и от мен!
Моля за коментар - възможно ли е стъкла Цайс с еднослойно рефлекторно покритие да струват 39 лв. за едното?

# 179
  • Мнения: 19
Queen L,
не само, че е възможно но и те струват толкова, според препоръчителната цена на вносителите.
Покритието, обаче не е рефлекторно, а антирефлексно и не е "еднослойно" а многослойно.
Въпросните диоптрични стъкла са Zeiss Clarlet Combi NT, с твърдо и висококачествено антирефлексно покритие.
Стъклата са маркирани с трайна лазерна гравировка със знака на Zeiss.
На тази цена трудно няма да намериш по-добри, маркови стъкла с гаранция за качество.
Поздрави,

# 180
  • София
  • Мнения: 12 554
Привет и от мен!
Моля за коментар - възможно ли е стъкла Цайс с еднослойно рефлекторно покритие да струват 39 лв. за едното?

Не знам дали е възможно, но си късметлийка явно почти без диоптър.
Едното мое стъкло на Цайс струва 450-460 лева в момента.  Sick

Общи условия

Активация на акаунт