Преглед на дебелото черво

  • 110 002
  • 68
  •   2
Отговори
  • Мнения: 1 053
Здр.искам да ви попитам, имам постоянно разтройство или запек ужас вече,и болки  в дупето понякога,реших да отида на доктор и той ми предложи изследване на дебелото черво,нещо като оглеждане с микроскоп,каза да пия очестително ден преди самото изследване Х-Prep,изследването траело около 2,3 минути,някой правел ли е такова,какво очестително сте пили,от кога не бяхте хапвали преди изследването,и да попитам дали боли много ме е страх Sad ще чакам с нетърпение да ми отговорите.Благодаря ви много

# 1
  • Мнения: 530
Здравей! И не се притеснявай, не е болка за умиране. Е, няма да те лъжа, че не боли, все пак ти вкърват тръбичка, но се издържа. На мен ми биха някаква инжекция в дупето, нещо като обезболяващо. Наистина изследването е не повече от 5- 10 минути. Определено е неприятно. После усещането е като от мускулна треска заради съкращаването на мускулите. Аз предния ден пих очистително, някакви 3 прахчета ги ратворих последователно в няколко литра вода и ги изпих за определено време, но вече не си спомням подробности. Предният ден преди изследването май можех да си хапна някаква закуска, но не съм сигурна. Желая ти успех! Дано всичко е наред!

# 2
  • Мнения: 1 053
мерси мила дано мине добре и да не боли много че ужас

# 3
  • Мнения: 2 110
Стискам ти палци миличка !  Praynig

# 4
  • Мнения: 165
аз си правих миналият месец , но със пълна упойка.

# 5
  • София
  • Мнения: 2 686
И аз съм си правила такова, наистина не е особено приятно, но се понася.

Добре че са ти дали х преп, на мен ми дадоха едно дето се разтваря в литър и половина вода, и аз трябваше да го изпия цялото, а само като го помиришех и тръгвах да повръщам.

стискам ти палци всичко да е наред.

# 6
  • Мнения: 1 053
Сънчо нищо ли не яде предния ден,искам да те попитам в легнало положение ли се прави,много ли боли Sadколко време отнема

# 7
  • Мнения: 1 053
няма ли друг начин за изследване освен този бе да ти слагат такава тръбичка,сигурно има някоий знае ли?

# 8
  • Мнения: 165
Сънчо нищо ли не яде предния ден,искам да те попитам в легнало положение ли се прави,много ли боли Sadколко време отнема
нищо не се вечеря предният ден, на сутринта може 1 кафе. Прави се във легнало положение, но аз бях със упойка и не зная подробности. Трае около 5-10 минути.

# 9
  • Мнения: 97
В деня преди изледването ще пиеш очистително така, че абсоютно никакъв проблем няма предишния ден да си вечеряш, та даже и да закусиш, очиститеното е много добро. Ако имаш хемороиди ще те заболи когато се достигне с тръбичката до тях, неприятно, но минава и е по-важно да разбереш проблема си, да го лекуваш, защото ако отлагаш може да стане по-сериозно. А и в деня когато пиеш очистителното по-добре не планувай излизания. Успех, дано мине бързо и безболезнено.

# 10
  • София
  • Мнения: 7 097
За ректоскопия ли става въпрос, защото на мен са ми правили 2 пъти. Доста е неприятно, но не е болезнено.

# 11
  • София
  • Мнения: 2 686
Не е ректоскопия. Ректоскопията е с нещо метално и по-късо. И това са ми правили на мен  Mr. Green
Казва се долна ендоскопия или гастроскопия май (за второто наименование не съм много сигурна, че е точно).

Не помня нищо за неядене предната вечер. Както ти каже доктора.
Според моя доктор хикс препа не изчиствал така добре като фортранса, който аз пих, но поне е 100 пъти по-вкусно.

То не е точно тръбичка, ами е по-скоро като маркуч (поне според мен), на върха на който е монтирана камера.
На мен ми го прави един доктор в лора, много внимателен беше, както и сестрата.

За съжаление няма друг начин, може да ти правят снимка на червата, но сигурно се виждат други неща, но според мен то е по-гадно.
Има и вариант през устата, но не знам дали чрез него пък се вижда всичко, което се вижда на долната ендоскопия (това през дупето).

Дано се поуспокоиш до манипулацията, тя кога ти е?

# 12
  • Мнения: 58
Момичета, казва се колоноскопия. Прегледът е болезнен. Затова моя съвет е да се издейства
упойка. След като заспиш нищо не се усеща и прегледът е направен, диагнозота е уточнена,
следва лечение. Успех.

# 13
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 077
Имай предвид, че има вирус с подобни оплаквания /аз го изкарах/. Добре, че ми мина бързо, че и мен щяха да ме "скопират" Laughing Така, че ако са ти от скоро оплакванията, изчакай още ден-два. Но ако са отдавна, не отлагай Peace

# 14
  • Мнения: 102
По добре искай да е с анестезия
Дъщеря ми е на 4 години и миналия месец и правиха иригография с пълна упойка ,след това и нямаше абсолютно нищо
Но задължително си направи изследването за да знаеш има ли причина за запека или не
Успех!

# 15
  • Мнения: 1 053
взе че ми дойде пък сега ужас,иначе щеше да е в събота,ама който питах доста си иболяло казаха,незнам може и да не съм за това изследване знам ли вече,последно ме боля преди 6 месеца,не ме боли често в дупето,на няколко месеца веднъж и все вечер много чудно,незнам все си мисля че злоупотрбявам с лоши храни и затова.

# 16
  • Мнения: 1 053
доктора не ми каза за упойка а много момичета пишат че са им слагали упойка

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
На мен са ми правили и ректоскопия,и колоноскопия.Ректоскопията/с тръба е мисля/ме болеше ужасно.Колоноскопията не болеше изобщо.Нея я правих няколко пъти,защото имах полип.На последната колоноскопия само ми сложиха упойка,защото прегледаха цялото дебело черво,а ми казаха,че където се прегъва червото е болезнено и затова се налага анестезия,ако искам естествено.Но определено ректоскопитя беше мнго неприятно изживяване за мен,макар че траеше секунди.

# 18
  • Мнения: 1 053
цицинка,а Колоноскопията какво е не ли пак с тръба или....колко време продължава

# 19
  • Мнения: 647
Здравейте!

На латински дебело черво е "колон" и затова изследването се нарича колоноскопия. Когато се гледа правото черво, се нарича ректоскопия. И при двете изследвания уредът навлиза откъм ануса. На гръцки стомах е гастро, затова прегледът на стомашната лигавица се нарича гастроскопия и навлизането на апарата е през устата до стомаха. Гастроскопията е доста по-неприятно преживяване.

По прецента на лекаря, може да се слага упойка. Така или иначе, от тези манипулации не се умира, а пациентите, които се паникьосват, стягат мускулатурата и ги боли повече от тези, които се отпускат!

Очистителните са два вида - Х-Преп и Фортранс прахчета. Те, обаче са два съвсем различни вида. Х-Преп само си подсказва, че е предназначено за рентгенови изследвания (снимки), докато Фортранс е препарат за скопии - гастро-, ректо- и колоноскопии.

Х-Преп очиства стомашно-чревния тракт, като целта му е те да са абсолютно празни, за да не се получават сенки на рентгеновите снимки. Червата толкова се изпразват, че едва ли не се "слепват". При рентгенографиите се цели да няма газове в червата, защото газовете също правят рентгенови сенки. Х-Преп се изпива наведнъж към 16.00 часа на предния ден преди изследването и се приема вода около литър.

Фортанс, обратно, очиства стомашно-чревния тракт, но целта му е те да са абсолютно празни от храна. Фортранс предизвиква образуването на газове в червата, което е търсен ефект - те се издуват като балон и в така разтворените черва навлиза лесно сондата на апарата. Фортранс се приема по 3 или 4 прахчета. Процедурата по приема на суспензията започва към 12.30 - 13.00 часа на предния ден преди изследването. Тук има доста тънкости: Всяко едно прахче се разтваря в 800-1000 мл чешмяна вода. Не се ползва минерална вода. Пациентът следва да разтвори първото прахче, след което да изпие тези 800-1000 мл суспензия за около 40 минути! Няма "не искам", няма "не мога"! Суспензията има трайност около 40 минути и затова трябва да се изпие ударно. Чак след това пациентът пристъпва към разтварянето на второто прахче в нова порция от 800-1000 мл чешмяна вода и пак за 40 мин трябва да я изпие... Процедурата се повтаря до изпиване на последната доза. Да не се разтварят всичките прахчета едновременно в 4 литра вода - пациентът не може да поеме толкова голям обем течност за 40 минути, колкото е траиността на суспензията след разтваряне!

И след Х-Преп и след Фортранс, на пациентите се забранява да поемат каквато и да било храна докато не мине изследването. Забранени от напитките са кафето, газираните напитки, нектарите (съдържат месеста част от плода), айрян. При колоно и ректоскопиите разрешени са бистрите сокове (внимание: от сок от ябълка се огладнява още повече), бульон. Ако пациентът все пак е прималял от глад, на сутринта преди самото изследване може да схруска няколко солети (5-6) или да хапне малко сухари. Но, не и да се нахрани!

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 20
  • София
  • Мнения: 2 686
На по-добро обяснение от предишното едва ли ще попаднеш.

На мен фортранса доктора ми каза да разтворя повече прахчета в литър и половина май беше и да ги изпия сутринта в седем. Процедурата беше в 15 часа , в 12 часа подейства фортранса, хубавото е, че става общо взето на един път.

# 21
  • Мнения: 58
Благодарим на маг.фарм.А.Вълев, но има още една подробност, който има операции в областта
на корема и има сраствания, да знаете, че без упойка е доста болезнено, но когато се прави
пълна колоноскопия. Частичната колоноскопия може и без упойка.

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
цицинка,а Колоноскопията какво е не ли пак с тръба или....колко време продължава

Колоноскопията е с маркуч,ако мога така да се изразя.Наистина за частичната колоноскопия не е необходима упойка,няма никаква болка.Просто аз имах чувството,че съм много подута и че ми се ходи до тоалетната EmbarassedЗа всичките си изследвания съм приемала Фортранс,много е неприятно,но бях идеално чиста.Продължителността на колоноскопията зависи от това дали има полип за премахване.При мен винаги продължаваше около 15-20 минути.Когато ми махаха полипа нищо не усетих,никаква болка.

# 23
  • Мнения: 329
Цецинка, а как разбра, че си имала полип, имаше ли симптоми?

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
Имах кръв върху изпражненията,а и не само върху тях,при избърсване също оставаше по хартията/съжалявам за подробностите/.Болки,разстройство или запек не съм имала.

# 25
  • Мнения: 329
Цецинка, благодаря за отговора! Но тези симптоми ги има и при хемороидите, при преглед ли установиха че не са хемороиди. Питам, защото преди, когато имах възпален хемороид, се получаваше и при мен нещо подобно.

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
Олив,нямам хемороиди.На ректоскопията нищо не видяха и за това ме пратиха на колоноскопия,оказа се,че полипът бил малко "по-нагоре" и поради тази причина не се е видял на ректоскопията.Казаха ми,че бил някъде след 30-тия сантиметър,каквото и да означава това.Кръвта,която имах обаче не беше ярка,каквато знам,че е характерна за хемороидите,а тъмна и понякога ми изглеждаше и като съсирена.Предполагам,че и това е от значение.При мен определено беше полип,защото след като го извадихме ме извикаха след около месец и половина да махнем и крачето,на което се е държал.И на полипа,и на крачето ми направиха хистологично изследване,което не показа нищо обезпокоителна,слава Богу.Имах една контрола на участъка,където е бил полипът и две години след това бях на преглед,за да огледаме цялото черво.Всичко беше наред.Докторът ми каза да отида пак на контрола след десет години,ако не се появят проблеми преди това разбира се.

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 869
Цецинка, в коя болница ти правиха тази манипулация?

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
Фейс,в Повдив в Окръжна болница.Ректоскопията ми я прави д-р Саватинова,а колоноскопията д-р Георгиев.И двамата работят в Окръжна,като д-р Георгиев знам,че работи и в Медикус Алфа,но там не ме е преглеждал.

# 29
  • Мнения: 329
Цецинка, благодаря ти за отговора!

# 30
Здравейте и от мен! От доста време страдам от разстройство и подуване на стомаха, действа ми само лопедиум или имодиум, но не става всеки ден да ги вземам, това си е живо натравяне. Затова отидох на лекар за да разбера какъв ми е проблема и ще мога ли да живея нормално без да тичам до тоалетната през половин час. Той ми назначи колонскопия. И понеже четох как са ви я правили и какви очистителни са ви предписали се озадачих, защото на мен ми каза на предния ден сутринта да изпия едно прахче английска сол и цял ден нищо да не ям, освин боза, айрян, компот само сока и други плодови сокове. Не знам как ще издържа ден и половина без храна. Прочетох от вас за това очистително-фортранс, значи изследването ми е в десет сутринта, според вас до кога на предния ден мога да ям и да изпия очистителното, колко пъти след очистителното ходите до тоалетна. Изследването ще го изтърпя някак си защото са ми правили през устата такова изследване и не беше кой знае колко болезнено, а пък това си го представям като клизма понеже имам дете и знам какво е да ти наврат маркуч в дупето. Само че майка ми ме стряска че има опасност от спукване на червото и това най-много ме плаши. Моля ви помогнете ми да взема решение за това изследване. Просто искам да съм нормален човек и да се радвам на детето си спокойно.

# 31
  • София
  • Мнения: 2 686
Това със спукването ми звучи несериозно.
Едва ли е толкова лесно да се спука червото, да не говорим, че се прави съвсем внимателно. На мен процедурата ми беше в три на обяд и трябваше да го изпия в 7 сутринта. До тоалетната отидох май някъде кам 1 часа, еднократно. Ако го изпиеш вечерта преди да си легнеш фортранса може би ще те прати до нулите по нощите.
Не се плаши, сигурна съм, че ще мине безпроблемно процедурата. Дано всичко е както трябва. Успех.

# 32
Много ти благодаря за съвета! Според теб да не пия английска сол ами това-фортранса и да не гладувам цял ден? Само веднъж ли ходи до тоалетна? Не знам дали си раждала,но на според мен очистителното действа като клизмата, изпразване на червото изцяло?! Надявам се с това изследване да се открие причината за неразположението ми и да се излекувам до някаква степен. Ти след това оправи ли се?

# 33
  • Мнения: 89
Здравейте!  bouquet Много се извинявам за невежеството Embarassed ,но за колоноскопията при гастроентеролог ли се ходи или?!Имам запек по 3,4 дни,пия нещо разхлабващо и се оправям за 1,2 и така постоянно,а и напоследък изпитвам леки болки,когато отида в 00 и искам да се прегледам.Нищо,че не знам как ще се престраша за прегледа Shocked Предварително ви благодаря!!! Hug

# 34
  • Мнения: 647
Здравейте!  bouquet Много се извинявам за невежеството Embarassed ,но за колоноскопията при гастроентеролог ли се ходи или?!Имам запек по 3,4 дни,пия нещо разхлабващо и се оправям за 1,2 и така постоянно,а и напоследък изпитвам леки болки,когато отида в 00 и искам да се прегледам.Нищо,че не знам как ще се престраша за прегледа Shocked Предварително ви благодаря!!! Hug

Да, гастроентеролог е специалистът, при когото трябва да се прегледате.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 35
  • София
  • Мнения: 2 686
kikomko, може би най-добре си послушай доктора.
Фортрансът е ужасно гаден, поне на мен ми се драйфаше ужасно от него. Хем трябваше да го пия, хем тръгвах да повръщам. Отврат.

С него не е необходимо да не ядеш предния ден, не помня вече дали веднъж ходих до 00, но ако бяха повече пъти, бяха в рамките на половин час максимум. Той доктора ми го обясни, така че може би и твоя ще знае.
Раждала съм секцио, с клизмата май не се изчиства така добре, както с фортранса. Виж по-нагоре, мисля че фармацевта добре е обяснил.

При мен се оказа, че проблема произтича от анатомията на червото, така че няма много оправия. Препоръчаха ми това изследване да си го правя на 2-3 години.

# 36
  • Мнения: 89
Здравейте!  bouquet Много се извинявам за невежеството Embarassed ,но за колоноскопията при гастроентеролог ли се ходи или?!Имам запек по 3,4 дни,пия нещо разхлабващо и се оправям за 1,2 и така постоянно,а и напоследък изпитвам леки болки,когато отида в 00 и искам да се прегледам.Нищо,че не знам как ще се престраша за прегледа Shocked Предварително ви благодаря!!! Hug

Да, гастроентеролог е специалистът, при когото трябва да се прегледате.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

Благодаря за отговора,г-н Вълев!  bouquet

# 37
Благодаря ти, Сънчо! Днес ми е изследването в 10.00ч. много ми е притеснено от неизвестността. Да ти кажа ,че и английската сол не е хич приятна все едно пиеш течен аналгин, само че не една глътка ами цели 200 мл., ужасно, но успях да го изпия без да върна. Ще ви пиша после какво става с мойто червце    newsm62 . Чао за сега от мен. Стискайте ми палци.

# 38
Всичко мина успешно! Изследването показа силно раздразнено черво, което съответно няма лечение освен спокойствие и спазмолитици, но поне се успокоих че не е нещо сериозно. Малко болеше,защото маркуча влезе на 70 см., ама се изтърпя. Много ви благодаря за съветите!

# 39
  • София
  • Мнения: 2 686
Супер, много се радвам, че всичко е точно.
Наистина малко боли, но е търпимо.

# 40
  • Карлово/ Пловдив
  • Мнения: 937
Здравейте!Търся кординатите на Д-р Саватинова - гастроентеролог в окръжна болница в Пловдив.
Благодаря!

# 41
  • Мнения: 1 428
д-р Саватинова- 032 90 08 34 и 032 90-08-20

# 42
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
Всичко мина успешно! Изследването показа силно раздразнено черво, което съответно няма лечение освен спокойствие и спазмолитици, но поне се успокоих че не е нещо сериозно. Малко болеше,защото маркуча влезе на 70 см., ама се изтърпя. Много ви благодаря за съветите!
може да е от английската сол - предизвиква възпаление на лигавицата. затова никой вече не чисти с англ.сол - има си препарати - х-препо, фортранс, ендофалк...

# 43
  • София
  • Мнения: 2 497
Ох, дами, да се оплача и аз.
На 20г. съм и утре ще "легна под маркуча" и ме е страх, ама много.
От години имам ужасни проблеми с червата, ходих на какви ли не лекари и най-сетне ми назначиха лечение.
И, съответно, аз за пръв път в живота си отидох щастлива в болница, защото може би ще намерят решение на проблема ми.
В момента се мъча над втората чаша Фортранс и направо ми се повръща. Ама ще се насилвам.
Имам два въпроса към вас - какво става ако изпия не 3, както е предписано, а 2 прахчета? И още един - много се надявам да е с упойка, но се притеснявам от пълна. Има ли смисъл от локална в този случай?
Мерси много!

# 44
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
Рози, доколкото разбирам ще ти правят колоноскопия. Цялото черво ли ще гледат, или определен участък? При мен при прегледа на участък нямаше нужда от упойка, но когато гледахме цялото черво ми поставиха, макар че мисля, че в сравнение с ректоскопията едва ли щеше да ме боли. Упойката не е пълна, само се зашеметяваш за малко, а огледа ми се стори, че приключи бързо, слагат упойката, защото на две места червото се прегъва и е възможна лека болка. Аз бих те посъветвала да си изпиеш това, което ти е назначено, за да е идеално чисто червото. Ако имаш още въпроси, питай. Успех и добри резултати!

# 45
  • София
  • Мнения: 2 497
Нямам представа какво ще гледат. Надявам се да е само участък Sad Много искачм да ми се направи това изследване, но ме е много страх. И май няма да успея да изпия всички прахчета - едвам стигнах до второто и имам чувството че ще го върна Sad
И сигурно ще ми дойде утре, така че притеснението ще стане пълно Simple Smile

# 46
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
Изпий възможно най-много от прахчетата и не се притеснявай от прегледа. Аз съм си ги изпивала и трите, много е гадно наистина и на другия ден се чувстваш като парцал, но пък добрите резултати компенсират неудобствата. Пиши как е минал прегледа Wink

# 47
  • София
  • Мнения: 2 497
Е, след като чаках около 4 часа...
Установиха, че е на нервна почва.
И, между другото, да успокоя всички, на които им предстои подобно изследване (колоноскопия) - изобщо не боли!!!
Лекарят ми обясни, че упойка се слага само ако е установено нещо в кръвните изследвания или ще се изследва цялото черво. Моята кръв беше чиста.
Самото изследване продължи не повече от 5 минути. Единствено ме заболя малко когато камерката стигна първата "сгъвка" на червото, но болката се търпеше и премина. Общо взето, както каза лекаря "на хората им влизат къде къде по-дебели неща".
Съвсем излишно беше да се наплашвам предварително Simple Smile

# 48
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
Поздравявам те за добрите новини, сега си хапни, че аз винаги бях много гладна след цял ден глад и три литра с Фортранс, а и прекарването на деня в тоалетната.

# 49
  • София
  • Мнения: 186
Здравейте, на всички. Аз отлагам колоноскопия от около 1 година. Един път ме върнаха защото бях в менструация, един път - защото имах вирус с температура. Моля ви да ми препоръчате добър специалист в София, който може да ми направи изследването без упойка, защото декември ще ми слагат упойка за друго. Чета, че на някои от вас са правили с обезболяваща инжекция. Във Военна болница, където са едни от най-добрите специалисти, не правят такова изследване без упойка.  Sad

# 50
  • Мнения: 166
Mamka, това не го бях чувала, че във Военна го правят само с упойка!
Дали нещо нарочно не са ти казали това. Има някаква причина и съм убедена, че явно имат интерес да ти сложат упойка(така си мисля, вече нямам вяра на никой лекар - те просто станаха търговци със най-ценното-нашето здраве!)
Само мога да те посъветвам да не си я правиш в ИСУЛ! Мисля, че преди известно време пак имаше подобна тема, поразрови се и можеш да откриеш нещо написано.

И успех..... а все пак толкова ли е наложителна тази колоноскопия?
Ходила ли си при гастоентеролог скоро и какво той ти е казал по въпроса за изследването?

# 51
  • София
  • Мнения: 186
lilis, много благодаря за отговора.
Упойката била необходима, за да се отпусне напълно мускулатурата, защото иначе от притеснението на пациента се стягала. За съжаление всички гастроентеролози при които съм ходила (3-ма на различни места) искат такова изследване, защото имам кръв понякога. Опитвам се да се свържа с проф. Захари Кръстев за последно мнение, но не успявам засега.
Мисля, че съм чела предишните теми. Но може и да съм пропуснала нещо.

# 52
  • София
  • Мнения: 2 497
Момичета, аз ходих в Исул (беше ми препоръчано) и смея да твърдя, че след години ходене по мъките и разни лекари, там ми решиха проблема. Тъпкаха ме с лекарства и антибиотици, а то се оказа на нервна почва.
Мамка, сигрна ли си че кръвта не е от хемороиди?
Аз силно препоръчвам Исул.

А по въпроса с упойките - ако кръвните изследвания са чисти, не се налага цялостна колоноскопия и упойката е излишна. Камерата влиза само в началото на червото и болка няма. Единствено ако стигне до "свивката" на червото боли, но е за кратко и се търпи.

# 53
  • София
  • Мнения: 186
Благодаря ви за мненията, момичета.   bouquet
Не съм сигурна под "кръвните изследвания са чисти" дали разбирате изследвания за окултни кръвоизливи? И необходимо ли е да се направи някаква кратка диета (някои пишат за бяла диета), за да се направи такова изследване?
ПП За кръвта никой не може да каже (дори да е ясна), от къде е точно. Confused

# 54
  • Мнения: 166
Mamka, щом нямаш диагноза към момента и си се допитала да трима лекари, явно действително трябва да си направиш изследването.
Дано да попаднеш на добър и отговорен специалист, за да си спокойна при изследването. Пожелавам ти всичко да е наред и да са добри резултатите.

РоЗи, ти може да си доволна оттам, но мой близък си прави там колоноскопията и съжали сто пъти, че го е направил.
Така че явно всичко е въпрос и на правилен избор на лекар и до някаква степен и на късмет.

Желая ви здраве и успех!

# 55
  • Мнения: 49
Po3u    МОже ли да ми кажеш при кой лекар беше - беше ли по здравна каса и колко време трябваше да чакаш от първият преглед до изследването. Аз от скоро имам слуз в изпр. и от време на време се появявят кървави жилки. Личната ми даде направление за гастроентеролог, но се чудя къде да отида. А въпроса е, че е мног вероятно скоро да ми се наложи да замина за морето за 5-6 месеца и искам изследването да г направя възможно най-скоро.

 Благодаря на всеки който би могъл да ми даде полезна информация  Hug

# 56
  • Мнения: 37
Здравейте момичета! Аз не съм чак момиче,защото съм на 50 год.От два месеца имам проблеми с червата и стомаха. ходих на гастроентеролог в моя град,който каза,че ми се е възпалил колита и гастрита.Имах куркане на червата,запачнах да се изхождам по голяма нужда трудно .подувнане на корема,тежест горе в дясно,газове,позиви за ходене по голяма нужда без да мога да отида и болки в края на дебелото черво.А  на всичкото отгоре започна да не ми се яде и да ми се гади.След като пих Супрал и Дуспаталин гаденето и безапетитието изчезна ,но ме хвана разтройство,като ходих до тоалетната повече от десет пъти и имаше накрая слуз и кръвни жилки в нея..като преди това не сам имала нито слуз нито кръв в изпражненията.Личния ми лкар каза,че е имало някакъв вирос и  ми изписа лекарства,които трябваше да пия два дни.Така няколко пъти ту ми се рлазхлрабва стомаха,ту ме хваща запек докато накрая тотално се запеках и ходех с голям зор по малко.Постъпих в болницата в Враца където ми правиха изследвания - кръв ,урина всичко е в норма,ехографа също.Направиха ми колоноскопия,но неможаха да ми огледат червото докрая,защото не издържах.Имах страхотни болки.Докторката каза,че имам сраствания ,тъй като съм оперирана,но това е доста отдавна.Исках пэлна опойка,но ми правиха тест за алергия към упоките и се оказа,че съм алергична към много от тях и просто непосмяха да ми сложат упойка.Сестрата ми обясни,че са стигнали  до там,където червото има свивка при черния дроб каквото и да значи това..защото във вторник ще си взема епикризата,но до там нямало сериозни проблеми.Но аз продължавам да немога да се изхождам и просто бихте ли ме посъветвали къде да отида в София да ми сложат някаква упойка за да могът да ми огледат цялото черво.А след пиенето на този Фортранс още имам слуз.Правиха ми гастроскопиа,вярно отвратително е,но неболи така.Във вторник ще говоря с лекарката,но направо съм доста притеснена и незная къде да отида.Ако някой може да сподели и да ме посъветва  ще Ви бъда много благодална!!!!!  bouquet

# 57
  • Мнения: 376
Във Военна болница виж,то с упойка е по добре,за6тото ако има полип може веднага да се махне. Успех

# 58
  • Мнения: 37
Забравих да попитам знае  ли някой колко време може да се мине след колоноскопия за да може да му се направи пак!?? Благодаря!!

# 59
  • Мнения: 26
Здравей колоноскопия на мен са ми правили през 2 дена тъй ,че не мисля че времето има някакво значение ако има някакъв проблем може и често да се прави

# 60
  • Мнения: 37
Здравейте! Аз понеже имам вътрешни хемороиди и след колоноскопията ми излезе един много голям външен който страхотно ме боли.Ходих на лекар и казаха ,че е от подготовката за колоноскопията,не разбрах дали е от прахчетата или от многото ходене по голяма нужда.Някоъ имал ли е такъв проблем?.Сега не стига,че едвам малко съм си позакрепила стомаха със лекарствата които пия,но трябва да пия и Детралекс!!!

# 61
  • Мнения: 141
Привет,

Мнооого гадна тема...
Ама който е стигнал до там...

Моля ви помагайте - в сряда съм на ректоскопия, току що си разтворих едно прахче фортранс с 1л мин. вода (?) и реших да погледна в нета нещо по въпроса и о, ужас - не трябвало с минерална вода. И като гледам моята схема е съвсем различна. Днес и утре в следобедите трябва да пия по 1л+1прахче за около 2-3часа бавно на глътки, а гледам тук пише за не повече от 40мин.? И хранителния режим  май нещо го бъркам - докторката ми е написала на един лист три дни преди процедурата да спирам боб, леща ... плодове и зеленчуци, но за месо, шоколад и т.н. нищо не пише. На следващия ден (сиреч днес) същия режим и много течности. За утре (деня преди ректо) пише много течности, може и една фил. хляб. 
Кафе също пия. 
Не ме е страх от болка, а да не оплескам пейзажа  Embarassed

# 62
  • Мнения: 1 942
При нас диетата бе само 1 ден преди интервенцията. Лекарят разреши боза, рядка и пасирана зеленчукова супа, натурални сокове, бульон и чайове + 4 литтра минерална вода.
Очистителното не помня какво бе, но приема бе от обед на деня предхождащ интервенцията.
Ние поискахме пълна упойка.

Всичко ще е наред  Hug

# 63
  • Мнения: 141
Ние поискахме пълна упойка.

Това предполагам е било за детенце?

# 64
  • Мнения: 1 942
Ние поискахме пълна упойка.

Това предполагам е било за детенце?

Съвсем не.

# 65
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
съвсем обичайно е колоноскопията да се прави с упойка (пълна, но венозна!) или поне седация. не разбирам учудването...

# 66
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
Аз имам три колоноскопии без упойка, но когато трябваше да се огледа цялото черво ми поставиха упойка, от която дори на моменти сякаш загубвах съзнание. Лекарят ме беше предупредил, че има участък или два, не помня вече, където червото има свивка и е болезнено, затова ми предложиха да е с упойка. Иначе, когато гледахме по-долните участъци беше без упойка и не ме е боляло никак, дори когато ми махнаха полипа, за разлика от ректоскопията, която за мен беше ужасно болезнена.

# 67
  • Мнения: 183
Момичета,след колко време ви подейства Х-Препа.Аз го изпих вчера около 15 часа,защото днес следобяд съм на ректоскопия,но ефект няма,освен ужасна болка в корема.

# 68
  • Мнения: 141
съвсем обичайно е колоноскопията да се прави с упойка (пълна, но венозна!) или поне седация. не разбирам учудването...

Ами нищо не са ми споменали ... вероятно огледа ще бъде само в предверието  Embarassed
Но пък Фортранса ми действа ужасно - образуваха се страшни газове, и днес като изпия още един  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт