Как се правеше кисел за 4 месечно бебе

  • 17 747
  • 22
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
zdraweite nie sme na 4 meseza i sme na frizolaks i we4e adame i purenza za obad ,i sega mojelo da wklu4im i kisela no zabrawih da popitam lekarkata kak se prawe6e!

здравейте ние сме на 4 месеца и сме на frizolaks и вече ядеме и пюренца за обяд , и сега можело да включим и кисела но забравих да попитам лекарката как се правеше!

Моля, пишете на кирилица.

Последна редакция: чт, 26 фев 2009, 18:35 от Vivi

# 1
  • Варна
  • Мнения: 340
Не мисля, че е време да включиш кисел  newsm78. За къде бързаш толкова? В кисела няма нищо полезно, че май и глутен съдържа.

# 2
  • Мнения: 2 376
Според мен ви е рано за кисел,пюре, вода и всичко останало различно от мляко, но майките гоправят така плодово пюре + АМ/ кърма.

# 3
  • Мнения: 2 005
Ами не се прави  Laughing  На 4 месеца на бебето ти му е само до кисел  ooooh!

# 4
  • Мнения: 1 372
И аз смятам че ви е много рано за всякакви храни с изключение на кърма респективно АМ, но ако все пак си решила да му даваш и друго по-добре давай оризови каши, плодови и зелунчукови пюрета. Не бързай с кисела. Включи го най- рано към началото на 7мия месец.

# 5
  • Мнения: 129
Аз по принцип съм за ранното захранване ,но мисля , че ви е все още рано за кисел.Пък и той няма нищо хранително. Но щом питаш аз го правих така: натурално царевично нишесте/ без глутен е/3-4лъжички сварявам във 150гр.вода сред което прибавям сварен пасиран плод примерно половин ябълка. Е те това е.

# 6
  • Мнения: 1 512
Смятам че е още много рано за кисел. Има време и за него.Ти вече си заместила едно млечно хранене на обяд ако не греша та изчакай преди да заместиш и друго.

# 7
  • Мнения: 496
Ооо, и на нас вчера на консултацията ни казах да почваме кисела! (на 5 мес. сме)  Simple Smile Да, ама не! И с краве мляко при това + готово пюре от бурканче!  Naughty
На баткото предложих кисел към 8 мес., но бързо се отказа от него. Повече харесваше крем или плодово пюре.

Иначе и аз го правя като Екатерина_СК - сварен плод, суров пасиран плод, пресен плодов сок.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 340
Кисел се прави с нишесте, мами, не е само плодово пюре и мляко, затова писах, че съдържа глутен.

# 9
  • Мнения: 496
Кисел се прави с нишесте, мами, не е само плодово пюре и мляко, затова писах, че съдържа глутен.
  Peace
Абсолютно съм съгласна, че е нишесте с плодов сок; учудих се, че педиатър ми каза да го правя с мляко и плодово пюре. Какво полезно има?  Thinking

# 10
  • Мнения: X
Кисел се прави с нишесте, мами, не е само плодово пюре и мляко, затова писах, че съдържа глутен.
Съдържа, ако нишестето е пшенично. Царевичното нишесте не съдържа глутен.


По темата - киселът не е подходящ за тази възраст. Всъщност на 4м. бебето трябва да е изцяло на кърма или подходящо за възрастта му мляко.

# 11
  • Мнения: 2 376
Със сигурност плодовете и кърма/АМ са по-полезни от нишестето. Нишестето аз не бих  го яла, пък камо ли да го  дам на бебе. Мое мнение.  Друг е въпросът, че и плодов сок и  пюре не бих дала на толкова малко дете.

Както писах по-нагоре на тази възраст, само кърма/АМ.

# 12
  • Мнения: 60
За 4 месечно бебе кисел не се прави  Laughing

# 13
  • Мнения: 12
iskam da se oto4na i mola za wa6eto izwinenie-Alent se kazwa sinat mi do sega si tarsih starata registrazia i sega we4e mi a aktiwiraha za towa se naloji da se pi6a Alent i da se oto4na po waprosa koito zadadoh.Toie na 4m. i e we4e 8kg. do 3m. samo be6e na karma no ta namala i zapo4nahme s wrizolaks i na sok4eta i predi dwe sedmizi bahme na preglet i lekar. kaza 4e trabwa da po4nem na porenzai sled towa da wkarame i kisela no az sam protiw nego,a toi si hapwa na obed porenzata.Iskah da znam kak se prawi i dali e hubawo da se dawa i sega razbrah 4e moje kam poreto da se pribawi i AM.Blagodara na wsi4ki za sawetite!

искам да се уточня и моля за вашето извинение-Алент се казва синът ми до сега си търсих старата регистрация и сега ве4е ми я активираха за това се наложи да се пиша Алент и да се уточня по вапроса който зададох.Той е на 4м. и е ве4е 8кг. до 3м. само беше на кърма но тя намаля и запо4нахме с фризолакс и на сок4ета и преди две седмици бяхме на преглед и лекар. каза 4е трябва да по4нем на пюренца и след това да вкараме и кисела но аз съм против него,а тои си хапва на обед пюренцата.Исках да знам как се прави и дали е хубаво да се дава и сега разбрах 4е може към порето да се прибави и АМ.Благодара на вси4ки за съветите!

Моля, пишете на кирилица.

Последна редакция: чт, 26 фев 2009, 18:44 от Vivi

# 14
  • Мнения: 9 973
кисел аз не ям,та и детето също. Grinning

# 15
  • Мнения: 4 111
след това да вкараме и кисела но аз съм против него,


Какво повече да разискваме тогава? Ще го даваш против волята си?
На въпроса как се прави кисел на 4месечно бебе - не се прави!

# 16
  • Мнения: 316
Всички са ти отговорили категорично: на толкова малко бебе кисел не се дава.
Едва по.късно за разнообразяване на менюто на детето, за следобедно хранене. /Това вече си е лично твоя преценка/.
А иначе кисел: 1 обелен и настърган плод се вари за 2-3 мин. и към него се прибавя 100мл. вода, в която е разтворено 1с.л. царевимно нишесте /за невъвелите глутен/. Вари се до желаната гъстота. Може да се приготви и с плодово пюре вместо плод.  Непосредствено преди консумация  може да се прибави 1с.л. АМ.
Обмисли добре, прочети повече мнения и в други теми и тогава реши. Желая ти успех!  bouquet

# 17
  • Мнения: 284
На малката ми дъщеря никога не съм правила кисел.
Другите мами вече са отговорили-не е нужно даването на кисел.Няма нищо полезно в него,а на пазара има достатъчно добри каши,съобразени с възрастта на бебетата.Но пак-като му дойде времето Peace.

# 18
  • Мнения: 165
На тази възраст всяко хранене трябва да е млечно. Киселът е напълно ненужен. Никога не съм давала кисел,  млечен десерт да, но около годинка.

# 19
  • Мнения: 177
Момичета има зададен въпрос ??? Как се прави кисел А не кога се дава всеки си решава кога да даде

# 20
  • София
  • Мнения: 15 215
На тази възраст всяко хранене трябва да е млечно. Киселът е напълно ненужен. Никога не съм давала кисел,  млечен десерт да, но около годинка.

Киселът Е млечно хранене.  Peace

# 21
  • София
  • Мнения: 15 215
Няма нищо полезно в него,а на пазара има достатъчно добри каши,съобразени с възрастта на бебетата.Но пак-като му дойде времето Peace.

Не съм съгласна.  Peace

Изрових си един стар пост, за да не пиша пак.  Simple Smile

Нали и инстантните каши са пълни с брашна и нишесте.
Какво е нишестето, според теб?
Бебетата нямат нужда от зърнени храни, така ли?
Или можеш да посочиш нещо, с което е вредно?

....................
Ще цитирам Косе Босе, чиито мнения много уважавам:

За какво ти е този кисел по-точно....това е най-безмисления и не полезен десерт изобщо....
Не виждам нищо лошо в кисела през първите месеци от захранването:
- Нишестето/киселът е подходящо за хора с чувствителна храносмилателната система: то е част от диетите, които щадят стомашната лигавица. Чистото нишесте не е нито химически, нито механичен дразнител за стомаха.
- Киселът е алтернатива на кашите в началото. След въвеждането на глутена киселът има добри заместители.
- Киселът се приготвя наполовина с плодове и ако се добави кърма/АМ, всъщност се получава млечно-плодова каша с полезна хранителна стойност. Без захар, разбира се.
- Ако се ползва царевично нишесте в началото – това е добър начин за въвеждане на царевичен продукт на подходящата възраст (примерно 7-8 месеца). Както е обяснила Nikki, един продукт се счита за въведен независимо под каква форма е предложен (каша, зърно, нишесте, добавка в пюре).
- Много от готовите кисели са със сухо мляко. Може да се приготвя и вкъщи от натурално царевично нишесте, става бързо и вкусно. Остава детенцето да го хареса.

Предлагам кисел много рядко: 1 път седмично или 3-4 пъти в месеца. Например когато на обед съм предлагала по-целулозни зеленчуци, късно следобед съм давала кисел за разтоварване на стомаха вместо пълнозърнеста каша (която е полезна, но също така товари храносмилането).
Въпреки че не съм фен на кисела, честно казано се учудвам на тоталното му отричане.


Към това, което е писала Косе Босе, мога да добавя мои аргументи в + на кисела-говоря за домашно приготвените, не за тези "готовите" от пакетчетата (знам, че до скоро ти под "кисел" разбираше точно тях):
Ако се свари 1 мерителна лъжичка нишесте в 150мл вода, към него може да се добавят 4-5 мерителни лъжички АМ.  Значи-с кремчето детето ще приеме еквивалент на 150мл. течно мляко, а от друга страна-няма да го пие, което заради консистенцията на крема е някаква форма на преход към твърда храна.
Така приготвен-киселът е млечно хранене, а млякото е най-подходящата храна за бебетата.
За мен той е добра комбинация между мляко и зърнен продукт и начин в менюто на бебето да се предложат и двете.
Отделно от това е и добавеният плод.

Може нишестените кремчета да не са върха на световната полезност. Да, има други полезни, дори по-полезни храни.
Но в допълнение към всичко, написано по-горе, се сещам и за майки, които са споделяли за нежелание на децата им да ядат каши, например (знам, че твоето дете ги яде всеки ден, но това е твоето дете, а децата са различни). За други-чиито деца се обриват от кашите, въпреки, че нямат АБКМ (примерно). За трети-чиито деца не искат да ядат овесени ядки (пак примерно)-моето бебе беше едно от тях.
И на фона на всичко това-не мога да разбера лишената от аргументи категоричност, с която понякога някой минава през темите за кисела, колкото да заяви-"това не е полезно", или "това е вредно", или "това няма да го давам".  Rolling Eyes

Освен това, не става дума детето да се храни с кисел всеки ден. Той се предлага като алтернатива и за разнообразие. Т.е ако майката иска и детето приема да се храни със "100 пъти по-полезните неща", то ще получи и тях.  Peace

Иначе-да, съгласна съм-на 4 месечно бебе му е прекалено рано за кисели.
И "кисел" не е онова готово нещо в пакетче, кръстено "кисел" от производителя-пълно с химия. Такова не съм давала и не бих посъветвала никого да дава.

# 22
  • Мнения: 1 596
zdraweite nie sme na 4 meseza i sme na frizolaks i we4e adame i purenza za obad ,i sega mojelo da wklu4im i kisela no zabrawih da popitam lekarkata kak se prawe6e!

здравейте ние сме на 4 месеца и сме на frizolaks и вече ядеме и пюренца за обяд , и сега можело да включим и кисела но забравих да попитам лекарката как се правеше!

Моля, пишете на кирилица.
Егати лекарите Sick
Някои просто не са в час...21ви век.Тези хора не четат ли? newsm78
Извинявайте за оффтопика,ама...някой път не се сдържам.
Или го кърми(само) или АМ(само) до 6 месеца Peace

Общи условия

Активация на акаунт