ПРИДРУЖИТЕЛ ЗА ДЕТЕ С УВРЕЖДАНЕ

  • 5 012
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6
Здравейте, мами!
Моля, ако някой може да ми помогне с информация .Сега края на март ми изтича майчинството. Имам ли право да стана придружител на малката, след като не мога да я дам на ясла? И ако имам каква е процедурата?

P.S. Тя е със 100% инвалидност.

Ели

Последна редакция: чт, 26 мар 2009, 14:13 от Maia Stoitseva

# 1
  • Мнения: 215
Здравей !
Процидурата е доста оплетена -направена е така колкото може повече да режят майките като нас
Трябва да отидеш в социални грижи и да подадеш молба за личен асистент .
Трябва да нямаш фирма много имоти и големи доходи -просто по дукоменти нетрябва да им даваш ако можеш реалната заплата на съпруга си иначе нямаш шанс.Долната граница е много ниска
успех

# 2
  • Мнения: 6
Благодаря, ти tedi15, но аз съм самотна майка (по документи)и съм под наем, на минимална работна заплата съм(пак по документи). Дали ще имам шанс така?

# 3
  • Мнения: leet
eli_nikoll ,

Съжалявам, ако съм закъсняла с информацията, но това е наредбата за предоставяне на личен асистент за СО:

http://www.network-hv.com/documents/naredba-prieta.pdf

А от 1 декември 2008 г. започна подаването на заявления по програмата „Асистент за независим живот” 2009г., а използването на услугатата започва от 1 януари 2009 г. Документите се подават в бюрата за социални услуги в София. Право на лични асистенти имат хора с 90 % и над 90 % трайно намалена работоспособност, както и деца над 5-годишна възраст с увреждания.

Всеки ползвател получава индивидуален брой часове на месец, през които може да използва услугите на най-много пет свои асистенти, като лимитът е 300 часа.

Според последната промяна в наредбата за тази дейност, часовата ставка на положения труд на асистентите се равнява на две минимални работни заплати. Така един асистент ще взима между 600 и 700 лева на месец.

През 2008 г. услугата са ползвали около 300 софиянци, които са били обслужвани от 450 асистенти

# 4
  • Мнения: 5
prez dekemvri 2008,zaparvi pat stanah li4en asistent na deteto si,pod predtekst 4e nadvi6avame dohoda v semeistvoto si,a toi be6e 240lv,minimalnata rabotna zaplata na saprugat mi.az nemoga da rabotia estestvenno,za6toto se grija za sinat ni.i sega ve4e sam mu li4.asistent,no programata e samo do kraia na septemvri,sled tova 6te vidim kakvo 6te stava.ni6to,4e s 100%invalidnost.i taka moiata zaplata kato takava e 240lv,mojete li da si predstavite.

# 5
  • Мнения: 6
никога не е късно за полезна информация  newsm10


Последна редакция: чт, 16 апр 2009, 23:19 от eli_nikoll

# 6
  • Мнения: 6









.




. Право на лични асистенти имат хора с 90 % и над 90 % трайно намалена работоспособност, както и деца над 5-годишна възраст с увреждания.


благодаря за инфото, но не видях в наредбата някаква възрастова граница за децата.   newsm78











# 7
  • Мнения: 838
Eli nikol,възрастовата граница е от 1.01.2009г-за деца над 5г.Лично аз не одобрявам това,защото грижите за болен и то дете под 5г не са по-малко,но засега наредбата е такава.

# 8
  • Мнения: 133
Да аз също. Това наистина е много несправедливо. Като се обадих да попитам ми обясниха че така и така полагам грижи за детето си няма значение здраво или болно. Дано поне да продължи тази програма докато навършим 5 годинки за да можем да влезем в техните критерии.

# 9
  • Мнения: 3 504
На тази тема си говорим и вкъщи и се питаме дали имаме право да кандидатстваме за придружител на детето ни - например да го придружава в училище, до него в междучасията, да го прибира или поне вземе от училище за около 5часа на ден. Като не може да разчитаме на баби ще търсим чужд човек както се казва.

Има ли такива програми, аз за личен асистент не мога да кандидаствам, че съм работеща, както и таткото.

Този проект, чийто линк е пуснала Кезая се отнася само за София така като гледам, защото се финансира от самата община.

# 10
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Росониерке, да ти припомня тази тема, но май кадри няма http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=322900.0

# 11
  • Мнения: 3 504
Дороти, благодаря, прочетох Програмата, тя действаща ли е за тази учебна година 2008/09?

Към момента не съм намерила нещо подходящо, освен програми като социален асистен на възрастни хора - плащане на ток, пазаруване...

Ако тази програма е действаща ще ми е полезна, трябва да звъня и в социалните и в общината.

КАто си чета написаното от септември 08, все едно ги казвам сега, няма промяна.

Общи условия

Активация на акаунт