Разкажете ми как е зад граница.......

  • 30 307
  • 238
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 7 914
какво сте нападнали масово холандците Crazy

Marieta

 може дори да не сее сетил ,ч е трябва да се събуе... ти събуваш ли се в холандските къщи? Crazy и как те гледат тогава Whistling
Аз от моите гости никой не искам да се събува, затова навсякъде е с ламинат, акто си заминат един моп и готово bowuu

Не знам по колко се къпят холандците, но досега никой не ми е замирисъл на нечисто. Обувките си чистя от прах има няма 1-2 пъти на месец, не защото ме мързи, а понеже няма нужда.


Икономичността на холандците е пословична... но най вече сред по възрастните и това е последствие от Войната  Peace


но както каза някой преди мен... от някакви си обобщени образи и единични случай, не може да се прави заключение за цяла нация...все едно за нас да се мисли, че всички сме тип бай Ганьо Crazy

# 226
  • Мнения: 1 352
Ами и у нас има ламинат навсякъде, но в хола има и килим.  И килима ми е в петна само от на този обувките, друг никой не ходи вътре с обувки. Ама то тоя си е простак, иначе за другите холандци като цяло ми е добро мнението.
Колкото до това, с какво мнение е останал за българите, че не обичаме да се къпем има право донякъде. Има работници българи и казва, че много миришели... А той не вижда у тях каква кочина е навсякъде, и с обувките на дивана и по леглото, иначе се къпе всеки ден  Crossing Arms.
Иначе пък холандките съм ги признала. Като животни са. Раждат по 3-4-5 деца и тичат като кобили, не се оплакват и не им помагат бабите. Евала.

И да не спамя само ще кажа, че тук ядат пържени картофи със сос от фъстъчено масло Sick, е няма такава гнус.

# 227
  • Мнения: 49
Селма, какво толкова ядохте в хотела? Вече и на най-неочаквани места може да се намери добра шведска маса за закуска.

сетих се, че не е споменавана Албания. Въпреки че не съм ходила по гостита, общественото хранене отпреди пет години ми е оставило много добри, трайни спомени. Свинско не се яде, но такова добро телешко другаде не съм яла. Крехки, дебели пържоли, от теле, а не от крава. Агнешките печени главички, както и печените дреболии също са разпространено ястие, мъжете много ги хвалеха, аз не си падам  Wink

Абе да ти кажа хапва си се свинско  Wink Зависи от вярата. За кафенетата съм съгласна с теб, обслужаването е страхотно. Каквото и да си поръчаш винаги носят чаша студена вода (лятото и с лед), а в някои дават и бисквитки, разбира се всичко безплатно. Яла съм невероятно вкусен пилаф с боб, една манджа (незнам как се казва) но се сервира в гювече, сирене, доматки, някакво месце и се поднася още врящо и бълбукащо в комбинация със страхотен хляб на скара - страшна вкусотия. Сиренето и кашкавалът наистина са изкючително различни от нашите. Вкусът им е на домашно приготвени. Там закуските в заведенията за бързо хранене са наполовина на нашите (банички, пица на парче, бюреци, дюнери и пр.) Рядко може да се види дебела жена  Wink Кебапчетата също са наполовина на нашенските,но са толкова вкусни...лелееее незнам как не дебелеят хората там с толкова вкусни яденета Crazy Мога да говоря до утре за кухнята. За манталитета....ами страхотен народ са. Изключително земни, приветливи са. Помагат си един на друг по всякакви начини ( не като тук да гледат да направят лошо на съседа  #2gunfire) Жените са уникално красиви (особено вечер такива мацки излизат, че шапката ми падна Crazy) С една дума, въпреки лошата слава на Албания, страната е уникална във всяко едно нещо и всеки път като ходя, си тръгвам с тъга...Хора, кухня, климат, море, планини...всичко е на 6  Heart Eyes

# 228
  • Мнения: 34
ГЪРЦИЯ
Определено си хапват доста.Жените над 40 год. са доста добри домакини.Дори научих много полезни неща от тях,включително и  за готвенето.Готвят здравословно,ядат по много,но младото поколение спортуват доста.Мъжете почти не пушат ,жените -много.  newsm78 Аз живея от 7 год. там и ми харесва.Необичайно за тях е да сложиш месо в боб или грах,таратора определено не им допада (викат му тзандзики с вода  Mr. Green).Аз живея в Рододс ,там не правят кисело зеле,а зелевите сърми ги подправят с лимон,вкусно е,но не е като нашето.  Wink Купуват предимно прясно месо,аз май замразено не съм виждала.Понеже острова е бил под италианско влияние до към 1945,ядат много макарони,лазаня,пастицио и пица(като пицата се поръчва от пицария,за 7 год. не видях някой да си направи пица,аз си направих само веднъж  Wink )Много са гостоприемни,за големи празненства се готви като за световно,а после си тръгвам и с една торба храна и ям цяла седмица  #Crazy .Сватбите са задължително с по 500 човка най-малко  #Crazy ,храната е разнообразна-от обикновена -пържоли с гарнитура,салата и десерт,  до всякакви странни и модерни нещица- като панирано сирене със сладко.Всичко зависи от ресторанта.Кръщенетата са с по стотина човека,обслужват се от кетърнг фирми,а някой направо в ресторант( след църквата).Една седмица преди Великден са започва "голямото правене на сладки"(аз така му викам).  Grinning А после с големи кошници се раздават ,на познати,приятели и задължително на кумувете , сладкиши,козунаци и боядисани яйца.Същото става и по Коледа ,като най-важни пак са кумувете.Аз бях кума на няколко сватби и да не ви разказвам какво чудо беше от сладкиши.По Коледа правят невероятни сладки-курабий и меломакарони.Ей това последното е страхотно,но така и не съм се научила да го правя,защото знаят ,че го обожавам и пращат ли пращат (а как пълнея  Embarassed).Обаче както всичко хубаво,така си имат и недостатъци.Повечето нямат култура на хранене,ядат като прасенца.Цапат се,разливат,но не им пука.Даже на моменти и аз ставам като тях  Embarassed.В луксозните ресторанти си нямат и понятие кой прибор за какво служи (говоря за средната класа,богатите си знаят).Младато поколение до 35 години пият много кока-кола,алкохол почти не консумират(освен в петък или събота вечер,когато излизат).По принцип са учтиви,внимателни,особено в магазините и заведенията.Задължително ако си на ресторант нещо ще те почерпят от името на заведението.И ВИНАГИ КЛИЕНТА ИМА ПРАВО!!!!!!!!ЗАКОН!!!!!!Ако съм пропуснала нещо пак ше пиша  Wink

# 229
  • Мнения: 34
Пропуснах да разкажа за пиенето в петък или събота по дискотеки или барове.Пада голям смях и голям запой,защото освен напитката,която ше си поръчаш се пръчват или все някой черпи с "шотове"-това е в малки чашки алкохол.Може да бъде текила,водка,червена водка,сморноф норт(ей с това веднъж прекали и бях много зле на другия ден,но пък е много вкусно).Значи пиеш си каквото си поръчал(водка с кола, водка с портокалов сок,уиски с кола и т.н.-всичко е смесено в големи чаши) и в един момент все от някъде изникват тези малки чашки,които се пият на екс...Да продължавам е безмислено...Направете си изводите сами... Embarassed Аз вече не излизам,защото не мога да си позволя да се разболявам често  Joy

# 230
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Хм, това за шотовете не знам колко е гръцки патент. Ние винаги пием шотове, когато сме по заведения  Wink

# 231
  • Мнения: 1 352
В Холандия, когато се роди бебе, семейството и приятелите ходят на гости на бебето и ги черпят бисквити и едни малки топченца като бонбони, които са поръсени върху филия хляб с маргарин. Ако бебето е момиче, топченцата са розови, ако е момче, топченцата са сини. Как го обясних само, не се сещам как се казват тези топченца, да намеря снимка да ви ги покажа newsm78.

# 232
  • Мнения: 7 914
ето ги

 има ги и в розово за момиченцата Peace

това си е анасон - казват,ч е от него слизала по бързо кърмата и за да яде родилката, ядат и всички остали... от там е останала и традицията Peace

# 233
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
много интересна тема Party
случайно попаднах на нея и с интерес ще си я изчета Hug

# 234
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Много ми хареса разказът на Стела ева, направо чак се преселих мислено в Гърция, разкажи още нещо, много си сладкодумна  bouquet, а и аз съм запалена по Гърция, жалко че още съм била та, но от разкази на познати, гърци, ми се струва всичко толкова топло и романтично Heart Eyes

# 235
  • Мнения: 1 909
Записвам се, за да си дочета темата.

Доколкото видях,  за Франция е писала само Роца, за парижкия район, та ако още има интерес към темата, ще пиша как е в Прованса. А сега отивам за пастис, че тук в жегите не може да се мине без него.

# 236
  • Мнения: 21
Готвенето в Англия е бързо.Прибираш се от работа слагаш едно голямо парче месо в фурната да се пече.Докато се пече слагаш замразени зеленчици  да се сварят.Отваряш бутилка вино и отиваш да се си вземеш вана.Когато си вече изкупана месото и зеленчуците са готови.Правиш gravy-от кутика и сервираш.Това ми обясни моята колежка Саманта.

# 237
  • Varna
  • Мнения: 191
PandaKhan, а как е в Пакистан? Разкажи малко повече!

# 238
  • Мнения: 1 909
Тук в Прованса, особено през лятото, е много важен момента на аперитива (аперо-то). Особено вечер, когато става по-хладно и хората се канят често на терасите, в двора и особено до басейна.
 Тъй като по принцип хората се канят тук за определено  хранене (обяд или вечеря, на които задължително има аперитив, след което предястие, основно и десерт), специално е  измислен термина "аперитив-динатоар", което значи, че има повече неща за ядене на аперитива, без да се сервира според етикета.

Пастиса е почти задължителен елемент през лятото. За тези, които не знаят, има далечна прилика с нашата мастика, но е доста по-качестветно питие. Сервира се един пръст с много лед и вода догоре в голяма чаша и до голяма степен се използува почти като безалкохолно. За който не си пада по пастиса, лятото обикновено се пие изстудено розé.  С тези аперитиви вървят местните "дипове" - тапенада (пастет от маслини) и аншоаяда (пастет от аншоа), които се поднасят с тукашните миниатюрни маслинки, крекери и гризини, но също и (което особено ми харесва) с дълги резенчета пресни моркови, цвекло, стръкчета пресен кервиз, репички или малки доматчета.
Обикновено има някакви малки сандвичета със студена пушена съомга с лимонче отгоре, патé от гъши черен дроб и подобни. Има и някаква "тарта" - специалитета тук е писаладиерата (тарта с почти карамелизиран лук), но може да е и с тиквички, с гъби, шунка и сирене (киш лорен) или солен кекс.
Накрая на този така наречен "аперитив" има и десерт, след което за храносмилане се предлага и дижестив - силен алкохол или замразено италианско лимончело.
Трябва да ви кажа, че ако човек не внимава, комбинацията от пастис, розé или шампанско, дори и без дижестива накрая, е доста опасна. Дори само с розéто трябва да се внимава, тъй като е много леко, приятно и студено и върви незабелязано в жегите.

От мен толкова засега.
Но и аз искам да разбера малко повече за Пакистан Outta Joint

Общи условия

Активация на акаунт