БЯХ ПРИНУДЕНА ДА НАПУСНА РАБОТА !!!!!!!

  • 5 176
  • 57
  •   1
Отговори
  • Мнения: 31
Здравейте, никога не съм вярвала че ще ми се случи, да не знам как да реагирам при това положение, разплаках се след като си подадох молбата стана ми мъчно за колегите!
 Малко преди да забременея постъпих в БТК , гр.Плевен направиха първия национален телефонен център, подадох док издържах изпит минах обучение започнах работа, всичко бе ОК, забременях родих отгледах си детето до 2 г пак всичко ОК , върнах се на работа, детето започна да боледува, аз в болнични  и така нормално до тук. До преди 2 дена имаше съобразен график с майките които имаме деца около 3 г. възраст и вчера вече връчиха графиците за март. 10 часови СМЕНИ, които от много рано сутрин 6.00ч.( детските ясли не работят), или от 18 до 24 и т.н.
Отидох при прекият си началник, тя ми каза, че ако направят изключение за мен или за някоя майка, трябвало да го направят за всички, и ако не ми изнася молбата и ЧАО
 Та така мили майки, в провинцията имаш ли дете ако искаш да работиш трябва да не го виждаш да имаш пари за дететегледачка на която заплата и  е колкото тази която вземаш. Та има ли смисъл? за съжаление не съм юрист или лекар, а технически грамотна т.е. и разбирам само от компютри и знам 3 езика но няма къде да работя защото съм МАЙКА!!

БЛАГОДАРЯ, ЧЕ МЕ ИЗСЛУШАХТЕ!

# 1
  • София
  • Мнения: 18 679
Добре де, не става ли в дните, когато си от рано, мъж ти да води детето на ясла? Моят мъж също работи ненормирано и понякога по цели дни и нощи го няма, питай ме как се оправям с дете и бебе Confused Ама чак пък да напуснеш Rolling Eyes

# 2
  • Мнения: 5 710
защо в провинцията, в софийското бтк по-различно ли е?

# 3
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Това, мила, не е проблем само на провинциалните майки. Навсякъде където при близо до майката няма баба го има този проблем.
Аз си смених професията от уеб дизайнер на маникюрист и то в един салон до детската градина. Точно защото не можех да си позволя "лукса"да се върна на предишната си работа. Да не говорим че съм учила за програмист, което пък с две деца и без баба до мен никога не съм си и помисляла да работя. Сега си определям работното време според това дали малкия е на градина или не и понеже не съм на заплата никой не ми създава проблем ако не мога да отида.

# 4
  • на майната си
  • Мнения: 425
Не опира до провинция. Смените са си регламентирани и не може да се правят вечно изключения.
Цял живот работя, до 3-та годинка на малката и съботи/недели.
Накрая се изморих да правя схеми и напуснах, отказах няколко предложения които не ме устройваха като време и си намерих подходяща работа. Просто търси. Ако има какво да предложиш това че си майка, не е минус Simple Smile. УСПЕХ

# 5
  • Мнения: 5 710

евала! това е човек, който знае какви са му приоритетите.
моето мнение е доста крайно, аз мисля, че след 2 години майчинство, , последвани от редовни  болнични и т.н  е нормално работодателя да удари по масата.

# 6
  • Мнения: 2 757
Ами то не може хем да работим това, което искаме, хем дете да гледаме. Обикновено се избира приоритетното, а с другото се правят компромиси. parsy  хубаво ти каза, че ако наистина имаш желание да работиш все ще измислиш нещо. Но ако си се вкопчила точно в тази работа в БТК явно няма как да стане. То затова мъжете издържат семейството, а жената гледа децата и ако работи няма да е за пари, а за удоволствие. Кой ни е виновен че зорлям сме се емаципирали. Аз искам да работя, ама съм наясно, че с 3 малки деца никой няма да ме вземе. И да излъжа някой скоро ще ме изхвърли, щото няма как да не отсъствам повече от половината работно време. Затова реших, че няма да си търся работа, а ще си задоволявам нуждите от правене на нещо като помагам на мъжа ми. Не че кой знае колко мога да съм му от ползва, ама все е нещо осмислящо живота ми в редките периоди, когато и трите деца са на градина  Sunglasses

# 7
  • София
  • Мнения: 6 360
моето мнение е доста крайно, аз мисля, че след 2 години майчинство, , последвани от редовни  болнични и т.н  е нормално работодателя да удари по масата.

мнението на закона, слава богу, е друго. работникът има право на 40 дни годишно болнични (без комисия).

апропо, в Кодекса на труда е предвидена защита на кърмачките. можело е да кажеш, че кърмиш детето си още, примерно...
изобщо, не се напуска така безропотно работа. има трудово-правни консултации, най-малкото...

Последна редакция: сб, 28 фев 2009, 00:42 от jam

# 8
  • Мнения: 5 710
40 дни годишно са по 3 дни работни дни месечно. без комисия.
приятелката ми ги редува така : за мен, за детето, за мен, за детето.
плс. от 4тия месец на бременността си беше в болничен, тоест, близо 4г не беше в час, защото след 3те години майчинство си взе и някакъв полагаем се отпуск ... . Сега дните, в които е в полагаем отпуск, полагаем се болничен за нея, полагаем се болничен за детето и т.н са повече от тези, които е работила. Платени, разбира се.
И съвсем не е изключение, напротив, това поведение е доста разпространено ... 
http://www.economist.com/daily/chartgallery/displayStory.cfm?sto … rce=features_box4

Не ме разбирай погрешно -хубаво нещо са социалните придобивки, особено, като има данъкоплатци да плащат за тях и да ги толерират. Авторката да се погрижи за законните си права, а  за законните задължения няма да отваряме дума  Grinning

# 9
  • София
  • Мнения: 6 360
10cent's,

твърдението на The Economist беше коментирано широко в нашата преса и опровергано официално от НОИ. лично управителят на НОИ беше писал опровержение до вестника и го бяха публикували.

40-те дни болнични без комисия са тотал - за мен, за детето, за бабата, за стринката, за всички, които имам право да гледам болни. не за всеки поотделно.
моето дете ходи на детска ясла, а аз се върнах на работа от 1 месец и половина. за това време вече навъртях 15 дни болнични - повярвай ми, не по мое желание. когато нямах дете, да съм ползвала общо 10-тина дни болнични за целия си трудов стаж от над 12 години. просто е така с малките деца, които ходят в обществени заведения - боледуват много и често. никоя майка не отсъства от работа поради желание да си отдъхне у дома.

# 10
  • Мнения: 393
Не може ли нещо по тази програма за насърчаване на майчинството да опиташ?Аз също съм от малък град,но намерих жена да гледа малката за 2лв. на час,когато не мога.Безработне е,не е много възрастна и сега мисля да я назнача по тази програма...
 При вас да е примерно само за тези "неудобни"часове-все ще се намери добра баба Thinking

# 11
  • Мнения: 2 471
Навсякъде да си майка с малко дете е неудобство за ръководителя. В случая, ако направят компромис за теб, трябва за всички. Аз имам друг проблем, градината на малката работи до 18.00ч. Така, че си търся или работа на 4-часа или такава, до към 17.00ч. Няма кой да я взима от градина, съпругът ми работи регламентирано до 19.00ч

# 12
  • Мнения: 1 064
mama_desy:),
и на мен ми се струва, че си поизбързала. Как ще подадеш молбата си на първия миг - работодателят днес решава едно, утре - друго, може да го склоните да върне стария график на работа, може да намерите някакво решение .... Разбирам, че не само ти си майка с малко дете - ще се съберете, ще решите нещо ...

Казвам го, защото и на мен ми промениха работното време от 9.00 на 6.30 сутринта и това тотално ми обърка воденето на ученичката. 3-4 месеца я мъкнах с мен по нощите, обаче ето на - неочаквано пак променят раб. време, вече на 3-ти вариант. Всичко се променя ...

# 13
  • В сърцето на любимите мъже!
  • Мнения: 1 040
Мама Деси,

Изгуби се нещо... Аз лично не вярвам, че си напуснала, а само сондираш мненията. Дано да е така!

Всеки проблем има две страни - в случая ти и работодателя ти. Може да ти се струва, че е несправедливо това спрямо теб, но ти за работодателя си си просто един работник, пък макар и с по-дъгичък стаж. В периоди на криза, както сега, всеки се оправя както може - някои съкращават разходи, други персонал, трети разместват работното време и БТК също се опитва да оптимизира работата си. За тях е по-важно да не работите на загуба, отколкото това дали ти ще ти там или не. Така че стисни зъби и измисли схема за себе си. Междувременно почни да си търсиш друга работа, но имай предвид, че сега няма да имаш много избор.

Само като пример: Аз работя в една фирма от 8 години. Мен също ме изчакаха по майчинство, а сега гледам рядко да излизам в болничен - макс 2-3 пъти годишно по 2-3 дни. Работя в търговски отдел и съм една от най-добрите, т.е. нося добра печалба на фирмата, НО ЗНАМ.... че ако се наложи, ако няма достатъчно работа и т.н. първо ще ми намалят заплатата, а после може и да ме понижат, а и да ме съкратят... Това е бизнес и място за сръдни няма и никой на никого не е длъжен. Затова не се сърди, а се мобилизирай и се оправяй!

# 14
  • Мнения: 5 710
Jam, има и нещо друго т.е конкретният случай , к не е свързан с болничните ( никой не ѝ ги е отказал)  - получили са новия  график и той вече не е съобразен с това, че там има майки с малки деца.
Замисли се, че до момента е бил съобразен ( тя го казва!), т.е някой друг, който сигурно е и  родител с дете на 12 примерно е взимал тези часове без някой да го пита може ли, не може ли и как се чувства детето му от това, че не го вижда, или кой стои при него. 
Не става дума за конспирация 'срещу майките", а за това, че вече и тя ще взима смени от 6 или до 24ч. Куп други професии ' на смени" така живеят, смените са част от работата им. На една мед. сестра с малко дете кой й гледа детето докато дава нощни смени или е в отделението в 19ч. примерно?

ПС: Радвам се, че е опровергано.

# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
Постъпила си импулсивно, според мен.
Трябваше да потърсиш и други варианти ... някой да ти помага с воденето на детето ....

# 16
  • Мнения: 1 289
Здравейте, никога не съм вярвала че ще ми се случи, да не знам как да реагирам при това положение, разплаках се след като си подадох молбата стана ми мъчно за колегите!
 Малко преди да забременея постъпих в БТК , гр.Плевен направиха първия национален телефонен център, подадох док издържах изпит минах обучение започнах работа, всичко бе ОК, забременях родих отгледах си детето до 2 г пак всичко ОК , върнах се на работа, детето започна да боледува, аз в болнични  и така нормално до тук. До преди 2 дена имаше съобразен график с майките които имаме деца около 3 г. възраст и вчера вече връчиха графиците за март. 10 часови СМЕНИ, които от много рано сутрин 6.00ч.( детските ясли не работят), или от 18 до 24 и т.н.
Отидох при прекият си началник, тя ми каза, че ако направят изключение за мен или за някоя майка, трябвало да го направят за всички, и ако не ми изнася молбата и ЧАО
 Та така мили майки, в провинцията имаш ли дете ако искаш да работиш трябва да не го виждаш да имаш пари за дететегледачка на която заплата и  е колкото тази която вземаш. Та има ли смисъл? за съжаление не съм юрист или лекар, а технически грамотна т.е. и разбирам само от компютри и знам 3 езика но няма къде да работя защото съм МАЙКА!!

БЛАГОДАРЯ, ЧЕ МЕ ИЗСЛУШАХТЕ!

стани преводач и си стой в къщи Peace
не предполагам, че някой с 3 езика ще остане гладен Thinking

Последна редакция: сб, 28 фев 2009, 09:42 от doby80

# 17
  • Мнения: 2 757
Аз не разбрах бащата защо не се включи с помощ. А най добре да почне да изкарва повече пари за да не се налага жена му да се чуди как да се разчепи

# 18
  • на майната си
  • Мнения: 425
Хем искаме еманципация и мъжете да се включват активно в отглеждането на детето и домакинството, хем само те да работя и да печелят. Да, но не всеки е собственик на просперираща фирма или служител на висока позиция в голяма компания. В провинцията дори и 1000 лв. да изкарва мъжа, което не е чак толкова често явление, са крайно недостатъчни. Не виждам причина, при положение че детето е в детско заведение майката да не се включи с още 500-800 дай боже и повече.

# 19
  • Мнения: 121
защо в провинцията, в софийското бтк по-различно ли е?

не само в бтк а навсякъде е така -където шефовете не ги интересува,защото има и свестни-все някъде  newsm78

# 20
  • Мнения: 2 556
Аз мисля, че трябва да има нещо, регламентирано от закона относно майките с малки деца, да не дават нощни смени и т.н. БТК като е решила да се отърве от служители в кризата, да беше намерила по-нормален начин, без да прави такива изцепки. Аз не бих напуснала, докато не проверя няма ли по какъв параграф да ги хвана да ми предложат по-нормални работни часове.

# 21
  • София
  • Мнения: 4 039
Според закона, майки с деца до 7г, имат право да не дават нощни дежурства. Съответните часове трябва да си ги отработят през деня, в поч. дни и т.н.

Само че тук не става въпрос за нощни смени!  Naughty Даже мисля,че са съобразени смените с детето. Някои са от 6 сутринта, други до 12 през нощта, но няма смяна от 12 до 6 примерно. Не знам всъщност на колко часов работен ден са при тях.

# 22
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 078
Подкрепям 10cent's Peace

Каквото и да се лъжем тук, закони и глупости, ти си там за да работиш. Не си незаменима, еле пък за БТК. Те плащат, те поставят условията. Всеки има право да не се съгласи с тях. Не ми прилича на "изнудване", това не е само за теб, а за всички служители. Един не може да си гледа детето, друг - болната баба, трети няма транспорт по това време и т.н. и т.н.
И аз не бих напуснала, ще правя всякакви комбинации, за да запазя работата си. Те ще си намерят по-бързо нов служител, отколкото ти нова работа. Пазарната икономика е по-силна от законите и трябва да се съобразяваме с това. Такава е действителността.

# 23
  • Мнения: 2 556
Смяна до 12 през нощта дневна ли се води? Аз нямам опит  със смени, но това прилича единствено на отърваване от служители.

# 24
  • Мнения: 2 757
защо в провинцията, в софийското бтк по-различно ли е?

не само в бтк а навсякъде е така -където шефовете не ги интересува,защото има и свестни-все някъде  newsm78

Искаше да кажеш не свестни, а глупави и преебаващи се. Или пък мислиш, че къде що има шеф трябва да назначи майки с малки деца, да им плаща заплата да не вършат нищо, а работата, за която ги е назначил и има нужда да бъде свършена да си седи. Па тоя ще фалира на 1 я месец и после кво, ще стане лошия шеф ли. Говориш пълни глупости. Представи си, че си шеф и имаш нужда от човек, който да ти върши работа и който с труда си носи приходи на фирмата от които тя му плаща заплатата. Би ли ми отговорила, ако този човен не работи и не носи печалба от къде шефът ще изкопае пари за да му плати заплатата. Сигурно трябва да върши сам тяхната работа за да може после да им плати "полагаемите" им се по закон пари. Аман от немислещи хора, които все искат и все другите са им длъжни. Аз ако съм шеф никога не бих назначила човек, който няма да ми идва на работа, без значение дали е самотна майка с малки деца или някой мързел дето си взема болнични всеки месец  Close
На авторката никои не и пречи да започне да си изкарва собственоръчно пари. начини бол, само желание да има. И чушки и домати да гледа на двора пак е приход за семейството. Там си зависи от себе си и собственото си желание за работа.

# 25
  • Мнения: 2 556
НикиФин, личи си, че изобщо не мислиш да работиш скоро. Точно големите фирми би следвало да имат гъвкава политика към служителите си, особено към дългогодишните такива.

# 26
  • София
  • Мнения: 4 039
Не знам Тесс, не знам и на колко часов работен ден са, на какви смени са.... Приятелката ми е лекар, те дават дежурства от 19.30 до 7.30. Сега тя не дава нощни, но поне 3 пъти в месеца дава дневни през някой от поч. дни. От нея го знам, те са държавна болница и кодексът се спазва.

# 27
  • Мнения: 473
Всички майки имат твоя проблем. Затова повечето търсят различни варианти за справяне със ситуацията. Да плачеш и да се оплакваш няма смисъл, никой няма да ти помогне, всеки е прав за себе си. И аз да съм работодател ще полудея ако служителките ми постоянно излизат в болнични и става така че няма кой да работи. Сложен е проблема наистина. Най-добре е да си намериш работа на нормалното работно време от 8 до 17, за да можеш да се грижиш за детето. Слава богу моята е такава и ме устройва напълно, а пък и шефа ми е изключително добър и човечен и никога не би направил забележка за закъснение или излизане в болнични, още по-малко да ме принуди да напусна.

# 28
  • Мнения: 2 757
НикиФин, личи си, че изобщо не мислиш да работиш скоро. Точно големите фирми би следвало да имат гъвкава политика към служителите си, особено към дългогодишните такива.

Мисля, мисля. Ама не за шеф, а за мен си. Знам че много хора се хващат в големи фирми именно заради гъвкавата им политика. Който иска да му е лесно и не му е съвестно за взема незаработени пари нека да го прави. Това просто не е моят начин  Peace

# 29
  • Мнения: 5 710
BTK по всяка вероятност имат правен отдел и едва ли 'графикът' е в нарушение.
Все пак разбира се, може да се консултира с адвокат (или синдикати) майката и да се  провери какви са й правата да не участва в графика, като всички останали. Не знам дали 'до 24ч. е нощна смяна".
Аз лично ако имам дете на 7 примерно и имам колежка, заради която все аз бича смени до полунощ или трябва да съм на работа в 6 бих се ядосала. Явно след като досега е имало 'съобразен' график, а сега вече не, на някой му е писнало здраво.  Моето дете има не по-малка нужда от мен, а всичко което важи за моето 7г дете, важи и за едно 3-4г. дете - т.е нуждата от баба, бейбиситър, баща и т.н., които да се справят с моята ангажираност.
Въпрос на организация и мотивация.
И пак казвам, щом една мед. сестра може, и една програмистка в БТК може.
Парите със сигурост са повече.

И не става в-с за дългогодишен служител - жената е постъпила малко преди да забременее, работила е по време на бременността си няколко месеца, после 2г, майчинство и сега е на работа с малко дете, т.е работи сравнително отскоро.

# 30
  • Мнения: 2 471
Момичета, гледате само от позицията на работника. Пък и е недоказуемо, че са и казала нещо си... Трябва да има график с подпис и отказ от страните, тогава може да се търси юридическа помощ. Така, един казал на друг ...

Последна редакция: сб, 28 фев 2009, 15:53 от Голям заплес

# 31
  • Мнения: 12 662
Моя приятелка работеше в БТК. На смяна 3-4 човека. Представете си какво се получава, ако един отсъства или не иска да дава смени.

# 32
  • Мнения: 121
защо в провинцията, в софийското бтк по-различно ли е?

не само в бтк а навсякъде е така -където шефовете не ги интересува,защото има и свестни-все някъде  newsm78

Искаше да кажеш не свестни, а глупави и преебаващи се. Или пък мислиш, че къде що има шеф трябва да назначи майки с малки деца, да им плаща заплата да не вършат нищо, а работата, за която ги е назначил и има нужда да бъде свършена да си седи. Па тоя ще фалира на 1 я месец и после кво, ще стане лошия шеф ли. Говориш пълни глупости. Представи си, че си шеф и имаш нужда от човек, който да ти върши работа и който с труда си носи приходи на фирмата от които тя му плаща заплатата. Би ли ми отговорила, ако този човен не работи и не носи печалба от къде шефът ще изкопае пари за да му плати заплатата. Сигурно трябва да върши сам тяхната работа за да може после да им плати "полагаемите" им се по закон пари. Аман от немислещи хора, които все искат и все другите са им длъжни. Аз ако съм шеф никога не бих назначила човек, който няма да ми идва на работа, без значение дали е самотна майка с малки деца или някой мързел дето си взема болнични всеки месец  Close
На авторката никои не и пречи да започне да си изкарва собственоръчно пари. начини бол, само желание да има. И чушки и домати да гледа на двора пак е приход за семейството. Там си зависи от себе си и собственото си желание за работа.
изобщо не става на въпрос ,че не вършат нищо  Naughty,доколкото разбрах жената си е работила,не е си клатила кракатаи не е си оправяла маникюра,а колкото до шефовете моят ми влиза в положение, а не го смятам за глупав или преебаващ се  newsm78

# 33
  • Мнения: 672
Мама Деси, според мен си избързала с напускането. Трябвало е да съобщиш в Инспекцията по труда, защото работодателят ти няма право да те задължава да полагаш нощен труд без твоето писмено съгласие.
За нощен се счита трудът от 22 до 06 ч. Ето цитат от Наредбата за работното време, почивките и отпуските.
Чл. 7. (Изм. - ДВ, бр. 72 от 2004 г.) Съгласието за полагане на нощен труд от майки с деца до 6-годишна възраст, от майки, които се грижат за деца с увреждания независимо от възрастта им, и от трудоустроени работници и служители се дава в писмена форма. Съгласието може да се оттегли писмено най-късно 3 дни преди датата, от която работникът и служителят искат да преустановят полагането на нощен труд, освен при основателни причини, които налагат това да стане веднага.
Колкото до работодателите, които си наемали хора, за да им вършат работа... Не се намират в гората, а в общество, но май не са чували за социална политика.

# 34
  • София
  • Мнения: 6 360
Мама Деси, според мен си избързала с напускането. Трябвало е да съобщиш в Инспекцията по труда, защото работодателят ти няма право да те задължава да полагаш нощен труд без твоето писмено съгласие.
За нощен се счита трудът от 22 до 06 ч. Ето цитат от Наредбата за работното време, почивките и отпуските.

браво, най-накрая някой да се произнесе компетентно! бях сигурна, че имаше някакъв текст, който предпазва майките на малки деца, рових в Кодекса на труда, но за тази наредба не се сетих...
така или иначе, работата май е свършена. ако майката си е подала доброволно молбата за напускане, значи са я изработили ловко и гадно...

# 35
  • Мнения: 2 471
Никой не я е изработил. Ако го е направила - сама си е виновна. Вместо в афект да пуска молба (ако го е направила), да си търси правата.



браво, най-накрая някой да се произнесе компетентно! бях сигурна, че имаше някакъв текст, който предпазва майките на малки деца, рових в Кодекса на труда, но за тази наредба не се сетих...
така или иначе, работата май е свършена. ако майката си е подала доброволно молбата за напускане, значи са я изработили ловко и гадно...

# 36
  • София
  • Мнения: 4 039
Щом е от 22 до 6, значи само тези смени, до 24ч. можеше да сменя. За тези от 6 сутринта няма право да се оплаква, а за нея и те са неудобни- не може да води детето в 5.30.

# 37
  • София
  • Мнения: 2 901
Тя темата май е към привършване, но искам да поздравя всички тук че не изпаднаха в най-големите крайности!

Да, всяка майка има права, но и работодателят има право да избира. Говоря принципно, не съвсем по случая. Но като майка на 2 деца, върнала се да доказва и на толерантния си работодател, че го уважава и е лоялна, съответно на 4,5- и на 2,5-месечна възраст на децата си (което дори граничи с безумие от моя страна) съм се наслушала на истории от близки и познати за майки, започващи работа бременни, само и само за да си осигурят майчинството и да се възползват до най-крайна степен от него. И двете крайности съществуват, както съществува и нуждата и двете страни работодател-служител да имат достатъчно интерес един от друг. В КТ има достатъчно права за работниците и твърде малко такива за работодателя, още там не са поставени равностойно нещата. Всяка страна да си преценя докъде може да се простира с правата си - на един правото може да е неудобно на другия, тук е и момента да ес разделят. Особено в такива времена - не можем да разчитаме че само от работодател се очаква да понесе цялата тежест на финансовата криза. Работникът също трябва да засвидетелства желание да прояви повече упоритост, повече нагаждане, за да запази работата си.

# 38
  • Мнения: 2 757
изобщо не става на въпрос ,че не вършат нищо  Naughty,доколкото разбрах жената си е работила,не е си клатила кракатаи не е си оправяла маникюра,а колкото до шефовете моят ми влиза в положение, а не го смятам за глупав или преебаващ се  newsm78

ти не си разбрала. Никой не говори за клатене на крака и маникюри, а за неходене на работа. През което време може и да върши нещо, но не е за разботодателя си. Той съответно си е в правото да си намери човек, който го устройва, а не да плаща за нищо. Жените с малки деца, които искат да работят трябва да са благодарни на хората, които изобщо са им влезли в положение и са им дали шанс да работят. Благодарността се изразява в ходене на работа и вършене на задълженията си. Как ще го постигне си е неин проблем, да е мислела преди да се хваща. Като се е хванала на хорото ще го играе.

# 39
  • София
  • Мнения: 6 360
Жените с малки деца, които искат да работят трябва да са благодарни на хората, които изобщо са им влезли в положение и са им дали шанс да работят. Благодарността се изразява в ходене на работа и вършене на задълженията си. Как ще го постигне си е неин проблем, да е мислела преди да се хваща. Като се е хванала на хорото ще го играе.

никифин, ти явно си пропуснала столетието на борба на работническата класа и конкретно на жените за социална справедливост. хората са си извоювали права, облечени в закони, за да не се налага да са "благодарни" на тоя и оня. от теб би излязъл един прекрасен увълчен капиталист от епохата на първоначално натрупване на капитала. доста съм изненадана, че подобен род мисли се въртят в главата именно на майка с 3 деца и то живееща в силно социална държава.

# 40
  • Мнения: 2 757
jam, на първо място съм реалист. На второ, мъжът ми си има фирма и съответно е шеф и гледам от неговата позиция. Нищо че живее в Дания, но никога не би назначил човек, който от самото начало е ясно, че няма да ходи много на работа. Затова и само фирми му работят. По изключение назначи зет ми щото е от семейството и един друг, който е адски добър специалист. Но и него намери начин да го разкара, защото оня искаше да работи само 3 дни седмично, а на шефа му трябва повече. Така че и в социална Дания се случват уволнения, понеже на шефа не му изнася. И всичко си го прави съвсем законно, знае си шефските права и си ги ползва максимално в своя полза. Така правят всички бизнесмени с акъл не само тук а навсякъде по света. И него много хора го мразят, съдят го и още повече го намразват като загубят делото.  Wink Защото и тук хората си мислят, че шефът има много пари и служителите просто трябва да намерят начин да му ги приберат. Само дето от него неизработени пари трудно се изкопчват  Grinning

# 41
  • Мнения: 238
Това, мила, не е проблем само на провинциалните майки. Навсякъде където при близо до майката няма баба го има този проблем.
Аз си смених професията от уеб дизайнер на маникюрист и то в един салон до детската градина. Точно защото не можех да си позволя "лукса"да се върна на предишната си работа. Да не говорим че съм учила за програмист, което пък с две деца и без баба до мен никога не съм си и помисляла да работя. Сега си определям работното време според това дали малкия е на градина или не и понеже не съм на заплата никой не ми създава проблем ако не мога да отида.

С това не мога да се съглася... работя в сферата на софтуерния бизнес, мъжът ми също! Имам 3 (три) деца както се вижда от линийките ми и за момент не съм си помисляла да си сменя професията. Извинявам се, без да има засегнати, ако човек е кадърен и си знае цената няма шанс да не си намери работа в София, която да не отговаря на критериите му. Фирмите, в които работим и аз и съпругът ми имат великолепно отношение към служителите си ... и за момент не съм си помисляла, че няма да бъда подкрепена от работодателите си.  Peace

П.П. Програмистите (от женски и мъжки пол), които познавам, а познавам много, могат да си позволят детегледачка... с малко икономии всичко се получава  Peace

# 42
  • Мнения: 672
Няколко пъти влизам и излизам и не ми достигат думи да опиша това, което почувствах. Потресена съм  Sad

# 43
  • София
  • Мнения: 16 024
П.П. Програмистите (от женски и мъжки пол), които познавам, а познавам много, могат да си позволят детегледачка... с малко икономии всичко се получава  
Добрите маникюристки също. Но мисля, че е по-добре да не се работи по много, а да отделяме време за лични контакти с децата. Докато се обърнеш и пораснали, тогава и да искаме да сме с тях - няма.

# 44
  • Мнения: 238
Щом някой, който е учил за програмист и е работил като уеб дизайнер, го задоволява да е маникюрист... нямам какво повече да коментирам. Всеки си има приоритети. Прекараното време с децата също е приоритет.

# 45
  • София
  • Мнения: 16 024
Щом някой, който е учил за програмист и е работил като уеб дизайнер, го задоволява да е маникюрист... нямам какво повече да коментирам. Всеки си има приоритети. Прекараното време с децата също е приоритет.
Мръса дума ли е маникюрист? Не търсите ли всички добра фризьорка, козметичка или маникюристка? А сигурно и педикюр не си правите? Търсените и уважавани специалисти от салоните за красота печелят почти колкото програмистите.  а и всеки е свободен да работи това, което му харесва. Пробваш, не ти харесва и търсиш нещо друго.

# 46
  • Мнения: 238
Срамна работа няма! Освен това съм сигурна, че добрите фризьори, козметици и т.н. могат да изкарват много повече пари от един програмист например. Въпросът е да няма изречения от рода "да не говорим за какво съм учил, пък каква стана..." 

# 47
  • Мнения: 2 757
Никога не съм ходила ни на маникюр ни на педикюр лично аз и не виждам никакъв смисъл да го правя. Не се лакирам. Ако ми се наложи обаче мисля, че сама мога да си направя съвсем приличен маникюр и педикюр. И на кола малка не съм ходила, сама си върша тази работа и не виждам как по добре може да ми я свърши някой друг.
Но съм сигурна, че тези професии печелят добри пари като гледам колко кокони се навъртат из фурума  Wink

# 48
  • София
  • Мнения: 708
Никога не съм ходила ни на маникюр ни на педикюр лично аз и не виждам никакъв смисъл да го правя. Не се лакирам. Ако ми се наложи обаче мисля, че сама мога да си направя съвсем приличен маникюр и педикюр. И на кола малка не съм ходила, сама си върша тази работа и не виждам как по добре може да ми я свърши някой друг.
Но съм сигурна, че тези професии печелят добри пари като гледам колко кокони се навъртат из фурума  Wink

а сама ли се постригваш
ходенето на козметик, на маникюр или на педикюр не трябва да се свързва с думата кокона
сори за спама

# 49
  • В сърцето на любимите мъже!
  • Мнения: 1 040
Никога не съм ходила ни на маникюр ни на педикюр лично аз и не виждам никакъв смисъл да го правя. Не се лакирам. Ако ми се наложи обаче мисля, че сама мога да си направя съвсем приличен маникюр и педикюр. И на кола малка не съм ходила, сама си върша тази работа и не виждам как по добре може да ми я свърши някой друг.
Но съм сигурна, че тези професии печелят добри пари като гледам колко кокони се навъртат из фурума  Wink

Щом никога не си ходила, няма начин да имаш мнение по въпроса. Не защото нямаш право на такова, а защото не можеш да сравняваш нещо, до което не си се докосвала НИКОГА. Аз също разполагам с огромна колекция от лакове, но повярвай ми, няма нищо по-приятно от това, да се отпуснеш на стола и да се оставиш да те глезят маникюристка или педикюристка. Както се казва, нямам достатъчно време, за да се лакирам сама... Добрите специалисти са рядкост, затова дали са учили за програмисти или за учители по английски, ми е все едно...

# 50
  • Мнения: 2 757

Щом никога не си ходила, няма начин да имаш мнение по въпроса. Не защото нямаш право на такова, а защото не можеш да сравняваш нещо, до което не си се докосвала НИКОГА. Аз също разполагам с огромна колекция от лакове, но повярвай ми, няма нищо по-приятно от това, да се отпуснеш на стола и да се оставиш да те глезят маникюристка или педикюристка. Както се казва, нямам достатъчно време, за да се лакирам сама... Добрите специалисти са рядкост, затова дали са учили за програмисти или за учители по английски, ми е все едно...

Е айде сега, не знам кое е хубаво. Просто нямам нужда от този вид услуги нито пък време. Виж, прическа понякога наистина се налага да се направи, а сам не винаги може. Иначе моите начини да се отпускам приятно са други. Въпрос на предпочитания.  Peace

# 51
  • Мнения: 60
NikiFin:Никога не съм ходила ни на маникюр ни на педикюр лично аз и не виждам никакъв смисъл да го правя. Не се лакирам.
Аз не мога да разбера хвалиш ли се с това newsm78
А по темата-времето и мястото в които живеем ни налагат всеки да се ориентира и преориентира,така че да оцелява и да може да си осигурява някакви блага(на всеки според разбиранията).Шефовете търсят работници,които да си вършат работата,а работниците се хващат на работа там където им отърва.И да всеки си има приоритети,за едни е работно време,за други заплащането,за трети естеството на работа и т.н.
Немога да разбера каква е тая драма.Сигурна съм,че всички майки са били в подобна ситуация,в караина сметка всеки си намира изход от дадената ситуация-баба,детегледачка,напускане,преквалификация,търсене на права по законов път и така възможности-бол.Които търси-намира....!

# 52
  • Мнения: 54
А с комисия до колко максимум на година могат да се взимат болнични?

# 53
  • Мнения: 12 662
Никога не съм ходила ни на маникюр ни на педикюр лично аз и не виждам никакъв смисъл да го правя. Не се лакирам. Ако ми се наложи обаче мисля, че сама мога да си направя съвсем приличен маникюр и педикюр. И на кола малка не съм ходила, сама си върша тази работа и не виждам как по добре може да ми я свърши някой друг.
Но съм сигурна, че тези професии печелят добри пари като гледам колко кокони се навъртат из фурума  Wink


Ега ти. Да се въхитя ли, що ли? И какво общо има с темата?

# 54
  • Мнения: 2 757
Мадам Х , А трябва ли да има и колко точно общо трябва да има за да го одобриш  :

vileto33, ами айде де, хваля ли се, оплаквам ли се и аз не знам. Ти кое от двете препоръчваш и предпочиташ  Wink

# 55
  • Мнения: 60
Аз за мен си знам какво предпочитам,а на теб с много топли чувства бих ти препоръчала от време на време да се възползваш от услугите на професионалисти в областа на маникюра,козметиката и фризьорството,колкото и да те е дарила природата,всичко е до време,друго си е професионалист да се погрижи за теб!След това само ще се хвалиш Peace

# 56
  • Мнения: 2 757
Аз за мен си знам какво предпочитам,а на теб с много топли чувства бих ти препоръчала от време на време да се възползваш от услугите на професионалисти в областа на маникюра,козметиката и фризьорството,колкото и да те е дарила природата,всичко е до време,друго си е професионалист да се погрижи за теб!След това само ще се хвалиш Peace

Grinning

Между приятелки

Тъкмо се връщам от салона за разкрасяване
Така ли. И защо не те приеха  Grinning

# 57
  • Мнения: 60

Аз за мен си знам какво предпочитам,а на теб с много топли чувства бих ти препоръчала от време на време да се възползваш от услугите на професионалисти в областа на маникюра,козметиката и фризьорството,колкото и да те е дарила природата,всичко е до време,друго си е професионалист да се погрижи за теб!След това само ще се хвалиш Peace

Grinning

Между приятелки

Тъкмо се връщам от салона за разкрасяване
Така ли. И защо не те приеха  Grinning
Laughing
е то колкото и да са професионалисти в салоните-не са пластични хирурзи!
 Laughing

Общи условия

Активация на акаунт