Час за вземане от ясла / градина ?

  • 6 446
  • 89
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 712
Здравейте, предстои ми да пусна детето си на ясла. Имам безброй притеснения, с които не смятам да ви занимавам. Темата ми се ще да е за друго. Това, което чувам е, че трябва да си вземам детето най-късно до 16.30-17.00!
На моя приятелка преди няколко дена и се обадиха в 16.45 , за да и кажат, че само тя не си е взела детето и да побързала, че само нея чакали! Та като отишла и били облекли детенцето и я чакали пред яслата, въпреки , че работното им време е до 19.00 часа.
Вие в колко вземате децата си и имали натиск от страна на лелки и учителки за часа на вземане?
Аз се притеснявам, че няма да мога да вземам детето си преди 18.30 и ще си навлека гнева на персонала, от което ще пострада най-вече детето ми.
 

# 1
  • Мнения: 9 814
Работното време на детските заведения в 90% от случаите е от 07 до 19 часа. А причини децата да се вземат по-рано, персонала може да измисли хиляди. Лошото е, че наистина ДГ, особено яслените и І-ва група опустяват рано-рано. А абсолютно недопустимо е някой да позвъни в 16,45 ч. да ходиш да си прибираш детето при положение, че има два часа до края на работното време.  ooooh! Направо се чудя на своеволието на тези хора, които плачат за писмена жалба поне до директорката на въпросното детско заведение.
В яслата и в І-ва група и аз вземах дъщеря си към 16, най-късно 16.30 часа.Но тогава работното ми време позволяваше това.Най-късно до към 17 часа вземаха и повечето от другите деца.
Интересното "откритие" за мен тогава беше че, уж децата се дават на ясла, защото майките им започват работа, а всъщност не е така. И до сега в групата на детето ми има доста неработещи майки /това си е лично тяхна работа, де/, както и на разположение са баби и дядовци и по-големи братя и сестри, за това и когато аз отида към 18 часа рядко има повече от 3-4 деца.

# 2
  • Мнения: 6 031
Масово ги взимат децата и от яслата и от градината от 16,30 до 17,30.Работното им време е до 19,00часа, но когато вземаш детето винаги последно започват да мърморят.
Случвало се е деца от градината в 18,30 да бъдат оставени на охраната.
В яслите винаги има дежурна лелка, при която може да стои детето/тази, която заключва цялата сграда - говоря за ДЯ, а не за ОДЗ/
В интерес на истината всички бързат да се приберат по домовете.

# 3
  • Мнения: 46 508
Разботното време на нашата градина е до 19 ч., на първата родителска среща, Директорката изрично каза, че до този час е наше право детето да е там, вземаме я в интервала 17.30-18.30 ч., до сега не ми се случвало да ми се обаждат.

# 4
  • Varna
  • Мнения: 333
И нашата ДГ работи до 19 ч. Вземам синът си  м/у 17.30 и 18.30. Никой нищо не ми е казал, нито се е нацупил. Обикновено има 3-4 деца.

# 5
  • Мнения: 959
И в яслата и в градината работното време е до 19.00 ч., но в яслата към 17 ч. деца няма - съответно и аз, гледах да си взема детето до това време. Тъжно ми беше, да го оставям сам, да ме чака.
Сега в градината, го взимаме почти последен към 18ч., и никога не са ни правили проблем.

# 6
  • Мнения: 2 131
Яслата на Алекс работи до 18 ч. Аз го взимам между 17 и 17.20. Съвсем рядко, но се е случвало да е останал сам със сестрата и лелята. В повечето случай, освен него, има още 2-3 дечица.
Но все пак трябва да бъде отчетен и фактът, че има майки, които не работят и за тях не е проблем да си вземат детето още в 16 ч.
Категорично не е редно при фиксирано работно време да се звъни на майката и, ако това се случи, трябва да се сигнализира на директорката на яслата или в съответния отдел вобщината. .

# 7
  • Мнения: 4 292
И нашата детска градина работи до 18.00 часа. Директорката казва, че до тогава трябва да вземем децата, а учителките - ако сме можели, да го правим до 17.30, че след това чистели. Ние го прибираме между 17.00 и 17.15, лятото и по-късно защото са на двора.

# 8
  • Мнения: 299
Нашата ясла е до 19 часа . Случвало се е да го вземем почти на края на работния ден и не са ни правили проблем. Дори му дават да хапва допълнително , защото знаят че го взимаме по-късно.

# 9
  • София
  • Мнения: 12 554
Нашата ясла е до 18.45 ч. Не ми се е случвало да ми се обаждат, но и не съм го взимала по-късно от 18 часа.

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Разботното време на нашата градина е до 19 ч., на първата родителска среща, Директорката изрично каза, че до този час е наше право детето да е там, вземаме я в интервала 17.30-18.30 ч., до сега не ми се случвало да ми се обаждат.
И при нас е така Peace

# 11
  • София
  • Мнения: 6 360
нужно ли е сто човека от София да напишат "и при нас е така", след като работното време на всички ясли и ДГ е едно и също - до 19 часа!



# 12
  • Мнения: 46 508
нужно ли е сто човека от София да напишат "и при нас е така", след като работното време на всички ясли и ДГ е едно и също - до 19 часа!


При авторката също е до 19 ч., значи причината е в персонала, ако се убеди, че навсякъде другаде с това работно време е "така", може би ще се осмели да се изправи с/у натиска (който за сега е още на теория Laughing)

# 13
  • Мнения: 2 478
Когато подписвах нужните документи за приема на сина ми в ясла,директорката ясно ми каза,че работното време е от 7 до 19 ч.Дори след 19 ч до 19:30ч се прави сборна група,за деца,чиито родители са попаднали в задръстване или имат някаква друга причина да закъсняват.А до колко часа в действителност могат да се вземат децата,незнам,синът ми вече е ходи на ДЯ.

# 14
  • Мнения: 90
И на мен директорката на ДЯ ми каза, че работното време е до 19 часа, но ми звънят по телефона около 18ч (+-10 мин). Затова гледам да я взема преди този час, но е последна, в повечето случаи, и  ни чакат на вратата.

# 15
  • BG
  • Мнения: 1 900
В нашата детска градина децата започват да се взимат от 16.00 до 18.00 часа.Но е желателно поне след 16.30 да се взимат,защото иамт пак някакви занимания,а и закуската им тепърва приключва.

# 16
  • Мнения: 7 821
При нас правят проблем, ако ги вземем преди 17:00.

# 17
  • Мнения: 2 131
нужно ли е сто човека от София да напишат "и при нас е така", след като работното време на всички ясли и ДГ е едно и също - до 19 часа!




Не всички.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Сина ми от скоро ходи на ясла.Взимам го към 16ч.Лелите ми казва да ходя тогава,че бил новичък,да не се ''застоява много''...newsm78 Но  аз ще почвам работа във вторник /10.03/ и едва ли ще ходя толкова рано....

# 19
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Аз също не съм можела да вземам детето си от ДГ преди 17 часа. Работното ми време е до 17 ч., но никога не съм си тръгвала от работа тогава /само ако нещо много спешно не ми е изникнало/. Детето си вземах след 17.30, понякога се е случвало и в 18.00 ч. Никога не са ми правили забележка затова, но на него не му е било приятно да остава последен или с още 2-3 деца.

# 20
  • София
  • Мнения: 6 360
нужно ли е сто човека от София да напишат "и при нас е така", след като работното време на всички ясли и ДГ е едно и също - до 19 часа!

Не всички.

говорим за София.

# 21
  • Мнения: 9 990
Работното време на детските заведения в 90% от случаите е от 07 до 19 часа. А причини децата да се вземат по-рано, персонала може да измисли хиляди. Лошото е, че наистина ДГ, особено яслените и І-ва група опустяват рано-рано. А абсолютно недопустимо е някой да позвъни в 16,45 ч. да ходиш да си прибираш детето при положение, че има два часа до края на работното време.  ooooh! Направо се чудя на своеволието на тези хора, които плачат за писмена жалба поне до директорката на въпросното детско заведение.
В яслата и в І-ва група и аз вземах дъщеря си към 16, най-късно 16.30 часа.Но тогава работното ми време позволяваше това.Най-късно до към 17 часа вземаха и повечето от другите деца.
Интересното "откритие" за мен тогава беше че, уж децата се дават на ясла, защото майките им започват работа, а всъщност не е така. И до сега в групата на детето ми има доста неработещи майки /това си е лично тяхна работа, де/, както и на разположение са баби и дядовци и по-големи братя и сестри, за това и когато аз отида към 18 часа рядко има повече от 3-4 деца.

Идентично!!!
Пример от вчера-в 17.40 моето дете 1 яслена беше последно и ми казаха, че е само от повече от час.Обичайно бабите взимат децата и то доста рано-към 16.00.Имаме и много неработещи,и те рано идват-за тях нормално.Аз например излизам по-рано от работа, за да смогна едва към 17.30-18.00 да прибера.
Проблем обаче не ми е правен.Персонала знае работното МИ време, както си знаят и тяхното такова.

# 22
  • Мнения: 8 999
Когато бяха в ясла и в първа и втора група в детската градина, ги взимах максимално рано - около 16 часа, за да имаме време да отидем до градинката, да сме заедно. В трета и четвърта група обаче, моите деца не искаха да ги взимам рано, предпочитаха да стоят там и да си играят с децата, по-интересно им беше там.
Никога не е имало натиск да си прибирам по-рано децата. Случвало се е /макар и няколко пъти само/ да ги взема в 19 часа, без да са ми правили проблеми.

# 23
  • Мнения: 202
Здравейте, предстои ми да пусна детето си на ясла. Имам безброй притеснения, с които не смятам да ви занимавам. Темата ми се ще да е за друго. Това, което чувам е, че трябва да си вземам детето най-късно до 16.30-17.00!
На моя приятелка преди няколко дена и се обадиха в 16.45 , за да и кажат, че само тя не си е взела детето и да побързала, че само нея чакали! Та като отишла и били облекли детенцето и я чакали пред яслата, въпреки , че работното им време е до 19.00 часа.
Вие в колко вземате децата си и имали натиск от страна на лелки и учителки за часа на вземане?
Аз се притеснявам, че няма да мога да вземам детето си преди 18.30 и ще си навлека гнева на персонала, от което ще пострада най-вече детето ми.
 
Разбираемо е притеснението ти .Изчакай да тръгне детето ти на ясла и ще видиш дали наистина ще има натиск.Ако има такъв,можеш да подадеш анонимен сигнал  в  инспектората за неспазване на работното време.Като им направят една-две проверки и ще видиш как ще стоят.В края на  краищата работещите родители свършват работа най-рано в 17ч.При тоя трафик,колкото и да бързат все ще закъснеят.Щом като раб.време на яслата е до 19ч малко грубичко ще е от тяхна страна да притесняват родителите.

# 24
  • Мнения: 118
Ако продължават да правят проблеми и директорката не вземе мерки, може да се обърнете към СО - отдел "Образование. недопустеимо е такова изнудване спряма родителите

# 25
  • Мнения: 2 950
Държавните градини работят от 7 до 19 ч. При нас са измислили вариант за по-рано ходещите и късно отиващите си деца. От 7 до 7,30 ч се приемат децата в обща група. От там ги разпределят по групите. След 18 ч същата работа и от общата група си ги взимат родителите. По този начин хем децата не висят по едно-две в групите, хем госпожите си тръгват по-рано и няма сърдити.

Дъщеря ми обикновено отваря и затваря градината, заедно с едно-две деца, но никой не ни е правил дори и намек за това. Мъжът ми я оставя към 7.30 ч и я взима между 18 и 18.40 ч.  Какво да се направи, такова му а работното време, а аз с близнаците няма как да я взема по-рано. Скоро ще се преместим да живеем по-близо до градината и ще я взимам аз по-рано, но като започна работа може пак да се стигне до това положение. Но по темата - никой не е правил забележки.  Peace

# 26
  • Мнения: 266
Сънът ми от днес почна да ходи на ясла.Лелите ми казаха 1вата седмица да го взимам колко 16 часа,но след това работили до 19 ч,и детето може да остава до тогава.

# 27
  • Мнения: 11 607
Нашата е до 18,30ч., никога не са ми правили проблем с взимането на децата, взимала съм ги първи и последни. Като един път, защото при мен наистина няма кой да ги гледа, бях на УЗ бременна, докато ми дойде реда(независимо от това,че имах сравнително ранен час), докато се прибера и бе станало 18,30ч. Но децата ми бяха оправени и бяха тръгнали с лелката, която живее най-близо до нас, да бъдат с нея, а пък тя по-късно щяла да ми ги доведе лично у нас. Трябва да кажа, че тази лелка е много добра жена и тя няколко пъти като съм отивала последна да ги взимам ми е казвала - Не се притеснявай! И да ти се налага, върши си работата, аз ще ги взема и после ще ти ги доведа у вас!

За часът на взимане за мен вина си имаме ние самите. Ако не бързаме да ги взимаме първи и повдигаме въпроса пред директорката на родителските(при нас присъства от време на време директорката по време на родителските) - защо да не работят в наша полза. Но затова трябва повече гласове, а не самотни да се обаждаме, без подкрепа...А и нали уж родителите работят???Или е само на уж.....

# 28
Нашата ясла работи до 19 ч.Аз вземам малкия обикновено около 17 ч.Случвало ми се е и да позакъснея 5-10 мин.,но никой никога не ми е правил проблем за това в колко часа трябва да си взема детето.Случвало ме се е към 17 ч. да са останали 2-3 дечица в групата,защото много баби и родители си вземат децата още в 16 ч.,когато им е следобедната закуска

# 29
  • Мнения: 321
Не съм от София но да си кажа  Wink
цяла година нямаше кой да ми прибира детето а работното ми време не позволяваше да си го взема по рано та аз в 19:00 си го взимах... естественно последно с една госпожа готов облечен и ме чакаха на вратата   Laughing

# 30
  • София
  • Мнения: 2 271
И в нашата ясла са правили опити за манипулация...  Понеже живеем до ОДЗ-то, веднъж на сестрата  и се налагало да си тръгне по-рано, ми доведе детето в нас  Shocked с хиляди извинения, че и се налага и не искала да води Боби  в сборната група... Както и да е... приех го. Но на няколко пъти отивам да го взема и тя е облечена и обута с ботушите - на нисък старт да си тръгне, щом взема малкия. Веднъж ми каза, че трябва да го взимаме по-рано, защото оставал сам и не било хубаво за него... Само и се изсмях и отговорих, че когато имам възможност, тогава ще го вземам.

# 31
точно и само така  Peace

# 32
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Нашата градина работи до 19 часа. От 18.30 до 19 часа децата са събрани в сборна група при дежурен учител. Не ми се е налагало да си взимам детето последно, но за сметка на това почти всеки ден е първа в градината.

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 224
В повечето ясли наистина манипулират родителите, за да вземат децата си по-рано. Когато синът ми беше на ясла съм ставала свидетел как сестрите убеждаваха една майка "колко страда детето, като остане последно след 17 часа". Грозно е.  Close
В детската градина е съвсем различно. Налагало се е децата ми да остават и след 18.30 (последни)- никога не са ми правили проблем или физиономии. Синът ми дори иска да е последен, за да го води госпожата в учителската стая. Laughing

# 34
  • София
  • Мнения: 1 067
Преди я взимах от яслата към 18:00 - 18:15 и винаги последна, не са мрънкали, но намекваха, че и е скучно да е сама.

Общо взето винаги ми е било странно, как успяват всички деца да ги вземат преди моето.

За около месец сега я взмах в 17-17:30, но почвам нова работа и ще се наложи пак да я взимам към 18:00, ще видим как ще е този път. Предупредих за това в яслата, да няма изненади.

# 35
  • Мнения: 112
И на мен ми е странно, как повечето родители успяват да вземат децата си рано от яслата - нали работят, а работното време е  до 17,30-18часа. В нашата ясла работното време също е до 19, но така ни каза само директорката. Леличките ни убеждават че най-късно в 18часа детето вече трябва да е взето, защото ще остане само и ще се травмира. А като кажат така на всички майки, те ще направят и невъзможното за детето си- мобилизират се баби, плаща се на съседи, договаря се с работодателя при възможност друго работно време, всяка вечер тичане към детската, да не би да закъснеят... Изобщо все неща, които са много неудобни за родителите.
Мисля че ако леличките в градините се задължат да стоят на работното си място дори и да няма деца - много от работещите родители ще се възползват от възможността да вземат децата си в нормално за работещи време. Нямам нищо против персонала в нашата детска, дори напротив, във всяко друго отношение съм много доволна- детето ми ходи с удоволствие и говори постоянно за леличките. Съгласна съм, че е изморително да се работи с деца, но все пак те са на смени по 6часа, докато останалите работим по 8часа. Съгласна съм, че заплатите им са ниски, но не е справедливо това да е за сметка на родителите. Ако протестират искайки по-високи заплати, мисля че всички майки ще ги подкрепим.

# 36
На мен работното ми време е до 16.30ч. и винаги съм си вземала детето около 17-17.15ч. Въпреки че сега съм се вкъщи,пак ходя да си го вземам по това време!
Аз също съм се чудила,когато някои родители си вземат децата най-късно в 16.30ч. и при хубаво време си ги прибират вкъщи  newsm78 Thinking

# 37
  • Мнения: 830
До 19ч трябва да си прибера златото от градината/ и за яслата беше така/, поне за това проблеми съм нямала.  Peace

# 38
  • Мнения: 2 047
  Аз  нямам търпение да си взема детето и винаги ходя рано, ако мога.  Все не ми стига времето да й се нарадвам.

# 39
  • Мнения: 112
  Аз  нямам търпение да си взема детето и винаги ходя рано, ако мога.  Все не ми стига времето да й се нарадвам.

Всички сме така Laughing /искаме да сме повече време с децата си/, но работното време на родителите масово е до 17,30-18,00. Като се вземе пред вид и пътя до ДЗ...

# 40
  • Мнения: 1 479
И на мен ми е странно, как повечето родители успяват да вземат децата си рано от яслата - нали работят, а работното време е  до 17,30-18часа. В нашата ясла работното време също е до 19, но така ни каза само директорката. Леличките ни убеждават че най-късно в 18часа детето вече трябва да е взето, защото ще остане само и ще се травмира. А като кажат така на всички майки, те ще направят и невъзможното за детето си- мобилизират се баби, плаща се на съседи, договаря се с работодателя при възможност друго работно време, всяка вечер тичане към детската, да не би да закъснеят... Изобщо все неща, които са много неудобни за родителите.
Мисля че ако леличките в градините се задължат да стоят на работното си място дори и да няма деца - много от работещите родители ще се възползват от възможността да вземат децата си в нормално за работещи време. Нямам нищо против персонала в нашата детска, дори напротив, във всяко друго отношение съм много доволна- детето ми ходи с удоволствие и говори постоянно за леличките. Съгласна съм, че е изморително да се работи с деца, но все пак те са на смени по 6часа, докато останалите работим по 8часа. Съгласна съм, че заплатите им са ниски, но не е справедливо това да е за сметка на родителите. Ако протестират искайки по-високи заплати, мисля че всички майки ще ги подкрепим.
PeaceЗа голямото ми дете,не правят проблем учителките.Но сестрите 2-ра смяна /в яслата/ не искат да работят 6 часа и бьрзат да си ходят Mr. Green

# 41
  • Варна
  • Мнения: 384
честно казано много ми е неприятно , че има деца които ги взимат в 16 часа
ами те още закусват , играят..кой работи до 16 за да си вземе детето?
след като градините са с работно време до 19 , за мен логично е персоналът да е в пълен състав /освен ако не е на смени/ до този час
не мога да си представя , че ще си тръгна и минута преди края на работното ми време. Очаквам това и от другите.
А манипулирането , че детето ще страда е много изтъркан трик /откакто сестра ми беше на градита -20-25 години някъде/  , който явно още работи

# 42
Много гадно от страна на манипулаторките  #Cussing out-като не им се стои до 19ч. да си стоят у тях  Peace

# 43
  • Мнения: 9 814
Учудващо е обаче в повечето случаи на врата на ДГ в 16 часа, а пък и по-рано се появяват баби, дядовци, по-големи братя и сестри, дори и жени, наети да прибират децата.
Та така групата остава с по 7-8 деца към 17,30 часа.

# 44
  • Мнения: 9 990
O, какви 7-8 деца-това си е празник-да са толкова много.Моето/малкото/ е само, последно в такъв час.И всъщност, моето не страда, просто няма с кой да играе.Т.е.-едно е "лелката" както тук обичате да я наричате да му пее, друго е да поиграе с децата, групово, на нещо си и да изразходва енергия след сън.

# 45
  • София
  • Мнения: 6 360
ооо, винаги, когато съм отивала към 17:30 - 17:45, синът ми е бил последно дете в яслата.

не са ми правили проблем за това, но много често събират следобяд двете яслени групи, за да може персоналът на едната група да си тръгне по-рано. а това не ми харесва, защото стават много деца накуп и обменяме нови вируси.

# 46
  • София
  • Мнения: 8 280
Общо взето почти няма деца към 18 ч.
Мъж ми може да си позволи по-ранно излизане и ги прибира към 17 ч., но когато не може аз ги взимам в 18:15 ч. около този час има още 2-3 деца, които ги прибират тогава.
Опитаха се веднъж да ми кажат, че е дъщеря ми е малка да я взима в 18:15 ч. но им казах, че аз мога най-рано в толкова. Това се случва изключително рядко, когато мъж ми работи извънредно (в работата, 'щото извънредното от къщи те не го виждат) и ако той си тръгва навреме от работа и трябва да ги прибира ще идва по-късно от 18:15 ч. 

# 47
  • Мнения: 8 228
Виктор го вземаме от ясла в 6ч. Обикновено той и още 2 момченца са последните. След това го оставяме да поиграе в двора на яслата докато дойде пазачът да заключва. По принцип в нашата ясла децата трябва да се вземат до 6.30, но след 6 рядко има деца.

# 48
  • София
  • Мнения: 44 084
Ами аз си го взимам лично между 5-6, 6 рядко много.....
По принцип  редовните им групи при нас са до 6, а до 7 ги събират останалите деца в една сборна дежурна......аз там не го оставям. Но гледам има и такива дечица и никой не им прави проблем....явно зависи от градината....

# 49
  • Мнения: 2 110
Когато  голямото ми детето ходеше на ДГ имах същият проблем . Според мен това се получава ,защото голяма част от майките не работят,или са с  по-малко детенце у дома.
Но ,пускат децата си на ДГ и отиват да си ги вземат  към 16-16.30ч.Тогава остават децата на работещите родители .

# 50
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Взимам дъщеря си най-късно в 17, 30 часа. Детската градина работи до 18, 00 часа. С предварителна уговорка, учителките твърдят, че биха изчакали родителя и до пъ-късно.

Пусни анкета!

# 51
  • Мнения: 489
И в яслата и в градината сега, децата масово ги взимат до 5 часа. Когато ходех на работа и едва успявах да стигна да го взема в 6, той беше последен. Много ми беше тежко защото детето ми страдаше от това, с персонала нямах проблеми. По принцип работното време не е ли до 7? А тези, които работят доста по далече от района, в който са децата им на градина не зная как успяват... Според мен не трябва да се чувстват виновни такива родители и да се упрекват от персонала. Те си имат работно време и трябва да го спазват.

# 52
  • София
  • Мнения: 397
 По-големите деца ги взимат по-късно, но малките до към 17ч. Повечето майки пускат децата на ясла преди да са се върнали на работа, за да видят как ще се адаптират и си ги взимат рано. Като останат 1-2 деца и нашите лелки мрънкат, но не знам да са се обаждали на някой. Разбира се, можеш да го оставяш до по- късно, но мъничките и без това страдат като ходят на градина, пък и да го оставиш последно да чака е гадно.

# 53
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Вземам малката към 18 часа,случвало се е и по-късно.
 В гардината има деца до последно , т.е до 19 часа.Никога не са ми правили проблем.
 Когато голямата ходеше на градина често оставаше последна, сварвах я в скута на госпожата да четат приказки. Тогава малката ходеше на ясла и по това време винаги е имало поне още 5-6 деца. Сега масово виждам ,че ги вземам доста по-късно в нашата градина. Peace

# 54
  • Мнения: 2 100
Не мога да разбера как почти всички родители си взимат децата до 17:30...Нали уж работят! Синът ми ще тръгне на ясла тази година. От сега се подготвям, че сигурно все ще е последен. Моето работно време свършва в 17:30, а работата ми е доста далече от яслата и ще ми трябва по 30-40мин да стигна до там, а съпруга ми работи до 18:30, но сравнително близо до яслата. От където и да го гледам преди 18ч никога няма да можем да го вземаме. Мисля, че на един родител му е достатъчно тежко, че детето му остава последно в ДЗ, че и възпитателките да започнат да звънят по тел. А не искам да си представя какво говорят на самото дете  Sick Преди време бях чела пост на една съфорумка, която беше изумена и разстроена, че един ден когато детето й останало последно в градината, възпитателките накарали самото дете да й се обади, за да я пита защо не идва да го взема  Sick Sick

# 55
  • София
  • Мнения: 7 097
В нашата градина няма такъв филм - притискане или намек дори за ранно взимане.
Случвало се е от дежурна група да я взема и то към 18.30 ч. и госпожата ме успокояваше, че за това са дежурните групи и т.н.
Обикновено я взимам към 17.45 - 18.00 и почти винаги има и още деца, не е последна.

# 56
  • Мнения: 1 586
По-принцип работното им време е до 19ч.Аз работя до 18ч. и имам поне 30 м.път с кола до яслата заради задръстванията точно по това време,съответно го взема свекърва ми към 17,30ч.Иначе веднъж говорих с тях и ми казаха,че нямало проблем и в 18,30-19ч. да го вземаме но щял да остава сам....а това е гадно за детенце... Tired

# 57
  • Варна
  • Мнения: 262
на персонала винаги им е проблем , дали че го водиш по рано (защото си намерил работа която почваш рано - свършваш рано  за да го вземеш на време ) или че го вземаш последен но сутрин го водиш на време ( работиш от по късно до по късно ) , искаш не искаш трябва 8ч. да работиш и като сложиш по 30 мин. път винаги няма да си им угоден . newsm78

# 58
  • Мнения: 6 441
Вземам го от яслата около 17 ч. и почти винаги е последен.Добре поне,че работя близко и мога бързо да стигна.

# 59
  • Мнения: 600
нашата официално работи до 19.00, 4 групи по 20 деца са, и въпреки това към 17.30-18.00 пускат резето, т.е. взели са всички деца. не ползвам обедна почивка, за да си тръгвам в 17.00, но и така някой ден ще ме привикат на мъмрене. като смених работата и казах, че съм до 18 и ще я взимам в 18.30-18.40 направо им прилоша. нищо не казаха ама им стана неприятно. затова сега бягам като мога по-рано, докогато изкарам така.

въпреки, че не правят видим проблем, е достатъчно неприятно детето ми да седи само от 17 до 18.40. в нейната група като ч взема в 17.15 е последна...

# 60
  • Бургас
  • Мнения: 10 348
Нашата ясла работи до 18:30 ч.
Когато баща му почива го взима към 16:30 ч.Когато трябва да го прибера аз след работа в 17:30-17:45 максимум и често е последен.

# 61
  • Мнения: 1 447
В нашата ясла работното време е до 18,30,но почти всички родители са взели децата си до към 17,00,но има седмична група и ако родител закъснее качват детето горе в тази група.

# 62
  • Мнения: 4 585
айде като са цял ден горе - долу мога да разбера ранното взимане, все пак от сутринта са там
ами в нашата в която са на половин ден ми е много странно като ги взимат по- рано пр в 13.30ч сме ги завели и са до 18.30 , в 18 вече са останали 2-3 деца, дори и сутрин когато са до 12.30ч, в 12.10 вече са се изпозабрали.

# 63
  • Мнения: 7 382
честно казано много ми е неприятно , че има деца които ги взимат в 16 часа
                 Аз не виждам какъв ти е проблема та отгоре на това ти е неприятно,че АЗ например взимам детето си в 16 ч? Не питам ти кога взимаш твоето,но считам,че си е лично мой проблем кога ще прибера моето.За сведение дори когато е топло времето предпочитам аз да си водя детето на разходка,да се забавляваме заедно и не разчитам единствено на ДГ да ми го обгрижва и забавлява.ЛИЧНО мое е правото кога ще взимам детето си и не мисля,че моето дете трябва да стои до 19 защото ти работиш до 18.30.Сори,ама моето работно време е друго.При това в къщи сме 6 човека и който е свободен взима всичките деца.Така,че не ни се налага да тичаме през глава и децата да ни стоят последни "за да се травмират"! Laughing
                При това темата е : Час на взимане от ясла/градина , а не кой кога си взима детето и на кой до кога е работното време.Ако имате проблеми с персонала си има начин за разрешаването им , но това не значи,че аз трябва да се подчинявам на вашите правила и детето ми да прекарва целия ден в ДЗ.ДЗ са помощници в отглеждането и възпитанието на децата ни ,но не са единствените ,които правят това. Laughing Първо е СЕМЕЙСТВОТО пък след това всички останали.ЛИЧНО мое мнение,не ви задължавам да се съобразявате с него,просто обяснявам,че има и различно мислещи от вас. Peace
                Пропуснах за работното време на сестрите - 8 часа.Само учителите в ДГ са с 6 часова заетост с деца и 2 часа за подготовка на заниманията за следващия ден и не е задължително тази подготовка да е в ДЗ.Работната седмица за всички е 40 часа.

# 64
  • Мнения: 1 586
Didia Всички искаме да се разходим с децата си в 16,30ч. например,но не всички можем да си го позволим... TiredПредполагам,че smurf казва,че е неприятно взимането в 16 защото тя няма такава възможност,аз също.....но това е положението,не виждам защо се дразниш, не е лично към теб...

# 65
  • София
  • Мнения: 8 932
Яслата е 19, взимаме малката към 18.30. Последна е. Даже няколко пъти си правят устата за това. Но понеже я взима мъжът ми, а той е по-спокоен, отминава забележките им. Само веднъж беше избухнал, когато му казали, че за 3 закъснения може да я изключат. И то някаква лелка от помощният персонал, която дори не е титуляр на групата. Та той беше попитал до колко им е работното време и ако трябва да пита директорката. От тогава са много мили с него и не правят проблем.

# 66
  • Мнения: 7 382
Didia Всички искаме да се разходим с децата си в 16,30ч. например,но не всички можем да си го позволим... TiredПредполагам,че smurf казва,че е неприятно взимането в 16 защото тя няма такава възможност,аз също.....но това е положението,не виждам защо се дразниш, не е лично към теб...
                  Елена,навремето моите деца съм ги взимала и в 19 часа , мъжо работеше в провинцията,но никога не съм си позволявала да критикувам някой ,който си го е взел в 16 ч.Сега съм баба и си ги взимам винаги когато съм свободна както и когато съм в отпуск не ходят на ДГ.Приех изказването на Смърф като неприятно взимането на моето дете защото нейното остава само.Ами моите достатъчно съм лишавала от внимание,сега поне мога да помогна за децата им.
                  Извинявам се на Смърфа,ако тя е казала "неприятно" защото не може и няма възможност да вземе собственото си дете по-рано.Просто не съм погледнала от нейния ъгъл тъй като  общо взето постовете бяха на тема ...как взимат децата си толкова рано!Ами ние в къщи си имаме график,кой кога излиза най-рано и.....взима децата!Просто график! Laughing

# 67
  • Мнения: 4 017
Преди 18 не мога да си вземам детето, ако го приемат.
Определено няма да ми е приятно, ако за това ми се прави забележка. А забележки може да се правят, ако редовно по това време остават само 1-2 деца. Ето защо е разбираемо, че някои се дразнят на други, които в 4 следобед вече са пред градината.

# 68
  • София
  • Мнения: 155
Точно така е, когато редовно групата опустява в 17:30...започват да се правят забележки за появило се дете, което стои до 18:00 или 18:30. В яслата не са ми правили забележка, освен когато съм стигнала след 18:40, което вече си е на границата. Една лелка си позволи да ми вдигне луд скандал за закъснение от 3 минути, но след разговор с директорката страстите се уталожиха (все пак не оспорвам закъснението, но не съм на 4 години да ми сочат с пръст). Но там, в яслата има поне още 2 деца, които ги вземат след 18, въпреки че моето най-често е последно. Когато ходихме в друга група, обаче, докато беше ремонта на яслата, бяха обявили че се вземат децата до 18:30 и всяка вечер си говорехме на тема кога съм отишла предната вечер, къде толкова работя, че не мога да стигна по-рано и кога ще ходя следващата вечер и наистина е много неприятно и трябва да имаш много здрави нерви, за да запазиш спокойствие, когато подобни забележки станат ежедневие.

# 69
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 241

Последните ти десетина публикации са само това. Не се толерира подобно публикуване във всяка тема. Или пък с  Peace  newsm78 и прочее... Ако нямаш какво да кажеш по въпроса, а искаш да следиш темата, има бутон Извести!

И после новаците се пулят и пенят, когато им се прави забележка  ooooh!

# 70
  • Мнения: 4 465
В нашата градина до 18:30 децата са си с госпожата, а от 18:30 до 19:00 са с дежурна госпожа. Взимала съм я по различно време - от 12:30 до 18:45. Принципно за себе си съм решила че когато се наложи да закъснея - примерно след 18 часа - се обаждам да предупредя. Никога никой не ми е правил забележка въпреки че когато ми се е налагало да закъснея моята девойка е последна, но просто другите имат баби, лели и т.н. които се включват в прибирането на децата, а аз на друг не мога да разчитам. Слава богу не ми се налага често. Обикновено я взимам между 17 и 18 часа (ако не е болна и е на ДГ) и не се впечатлявам ако е останала последна. Тя също не се впечатлява когато си е с нейната госпожа.

Госпожите и директора ни бяха информирали още на първата родителска среща до колко часа можем да се разпростираме и оттам нататък всеки си спазва часа в зависимост от възможностите.

# 71
  • Мнения: 3 219
Вземам го към 17.30ч, често е последен, а днес като отидох в 17.40 ч в двора на градината нямаше друго дете освен моето #Crazy. Иначе градината работи до 19ч. Баткото навремето редовно го вземах след 18ч, винаги беше в дежурна група и сам, но никога не са ме упреквали. Надявам се и той да не се е чувствал нещастен от този факт. Споделял ми е вече като по-голям, че не му е било неприятно, даже напротив-играел си на спокойствие Crazy

# 72
  • Мнения: 3 971
Нашата ясла работи до 18ч .Вземам го м/у 17 -17,45ч
В 17,45ч винаги е имало още поне 2-3 деца.
Ако реша да го взема към 16ч те още ядът.Сестрите се изнервят.Единия мръсен др още яде трети тн
Затова избягвам да го вземам преди 17ч.В 17ч обикновенно е пълно около шкафчетата.Масово ги вземат тогава.И то не баби  ами родителите Peace
И сега да не стане недоразумение -да , работя Wink

# 73
  • Мнения: 3 929
Нашето ОДЗ работи от 7,00 до 19,00 ч. Рядко има родители, които да водят децата си в 7,00 ч., както и да ги взимат в последния момент. Ние гледаме детето да сме го взели от градина най-късно до 17,30 ч. - 17,45 ч. Редуваме се със свекърва ми и свекър ми в зависимост от работното ни време. Прави ми впечатление, че когато минем покрай градината в 18,45 ч., вече е пуста и няма никой освен някоя госпожа или охраната.
Персоналът на градината/яслата е длъжен да спазва работното време на заведението и няма право да отправя на родителите подобни забележки. В нашата група има деца, които са стоели до 18,30 - 18,45 ч., но госпожите изобщо не си позволяват да критикуват родителите. Даже напротив - чувала съм няколко пъти да влизат в положението на родителите и да казват, че са там, за да работят. Така беше и в яслата. Разбира се, допускам, че има и случаи на персонал, който прави забележки, но аз не съм попадала още на такъв. А и директорката на нашето ОДЗ с всичките й криви страни не толерира подобно отношение от страна на персонала.

# 74
  • Мнения: 99
То май станахме клуб на закъснелите родители Mr. Green Mr. Green Mr. Green
Аз работя в Студ. град, а живеем в Свобода и стигам в яслата най рано в 18. Таткото работи до късно и рядко стига преди мен. Никога не са ми правили забележка за часа и за това съм много доволна от лелите, много са ни добрички. Дори съм тичала и едвам съм ди поемала въздух, а те ми се карат защо така тичам, защото тяхното работно време е до 19 ч и да не се притеснявам.
Обаче аз като видя, че само нашите прозорчета светят и ми застава буца на гърлото, а мойто юначе си седи вътре и си играе и хич не се сеща, че е станало тъмно и че мама и татко ги няма нали си е с лелите. Това за яслата сега ще видим в градината от септември, ама съм виждала родители да излизат от градина след 18.30, така надявам се да нямаме проблем. Иначе няма кой да го взима по рано освен аз и съпруга ми, бабите живеят далече и трябва да се прибират към осем ако идват да го взимат по рано. Но пък от градината той можи и сам да се прибира, излиза от двора и влиза във входа и без това си знае къде е нашия апартамент, че чак ме хваща страх наистина да не проявява самоинициатива, ама ще видим от есента.

# 75
  • Мнения: 9 990
Онзи ден се изумих вече наистина.Успях да се докопам до градината в 17.15!Малката беше Последна...отново.Баси, кво правят всички останали 27 деца бре???Всяко ли е с  неработеща баба или що? ooooh!

# 76
  • Мнения: 566
И на мен ми  е чудно кога успяват да свършат работа и да заберат децата преди 17,30

# 77
  • у дома с любимите си хора
  • Мнения: 859
Онзи ден се изумих вече наистина.Успях да се докопам до градината в 17.15!Малката беше Последна...отново.
ама ти сериозно ли си разтревожена?  Joy

щото според изказването ти в друга тема
17.30-18.00 е най-нормалното време за прибиране на дете от градина, това, че вие не го възприемате и се надпреварвате кой по-по-най-рано да си го вземе...


По въпроса-мъжът ми прибира детето около 17,40 и се връща на работа за да си доработи.

# 78
  • Мнения: 9 990
Ц, ни най малко не съм.Това е точно във тази връзка, но не си длъжна да следиш всичките ми изказвания, за да вържеш логиката.
Изумява ме точно това, че всеки прокламира колко е зает-но децата им са взети.А на моето му е екстра, аз за него не бера гайле.Изумява ме това, че повечето родители смятат  за по-нормално да пратят пра-бабата в 4, отколкото детето да играе на двора с връстници поне още час.Изумява ме и това, че същите тези в момента рИват за сборна, обаче децата им са на село лятото.Всичко е навързано.
И продължавам, да твърдя че най-нормалното време е даже до 18.30, но не и веднага след сън.Изумява ме количеството на взетите деца в 4, и същевременно винаги има по някоя актуална тема-карат ли ви да взимате детето до 5....еми-те 95% не го докарват до 5 въобще, само мрънкат... Laughing

# 79
  • у дома с любимите си хора
  • Мнения: 859
Изумява ме количеството на взетите деца в 4, и същевременно винаги има по някоя актуална тема-карат ли ви да взимате детето до 5....еми-те 95% не го докарват до 5 въобще, само мрънкат... Laughing
Мен също ме изумява.Нас никой не ни кара,но на родителската среща ни съобщиха,че след 18 часа следва да си търсим детето в РПУ-то. Joy Joy JoyИ явно на никой не му се ходи до там.Само на това ще отдам ранното вземане на децата. Wink

# 80
  • Мнения: 9 990
В СФ градините работят до 19.00.След този час-да-от районното GrinningТака че от 16.00 до 19.00 има доста време май.Де бре голям страх! Stop

# 81
  • у дома с любимите си хора
  • Мнения: 859
В София може и до 19,ама в провинцията не е така.

# 82
  • Мнения: 9 990
е....аз Именно затова съм написала-в СФ. Laughing сещай се и сама понякога дееее Wink И щом съм описала, че работното време е до 19.00, значи пак е лесно да се сетиш, че е изумително да бързаш толкоз от страх за районното...Повечето ми приятели в провинцията си прибират децата до 15 минути след приключване на работа.
В Сф се пътува по два часа и малко от месторабота до градина, ако си противоположен край.

# 83
  • у дома с любимите си хора
  • Мнения: 859
Повечето ми приятели в провинцията си прибират децата до 15 минути след приключване на работа.

Е,то и нашата градина е на 10-ина минути бърз ход от нас,но от работата до градината е 40 мин. при това без задръстванията.

# 84
  • Мнения: 9 990
И това ми е пределно ясно.Никъде не съм конкретизирала с Всички.Написала съм Повечето.

# 85
  • някъде другаде
  • Мнения: 629
Живея в провинцията. Отивам да прибера детето след работа , което ще рече към 17.15 и винаги има поне 4-5 деца в групата.

# 86
  • Мнения: 5 996
Нашата работи до 18 ч ,но обикновено в 17:00, 17:30 децата са прибрани е има и изключения,но все пак беше яслена група,сега в 1-а е по  същия начин,но ако няма кой да го вземе и моя ще стои до последно .

# 87
  • Мнения: 7 382
В СФ градините работят до 19.00.След този час-да-от районното GrinningТака че от 16.00 до 19.00 има доста време май.Де бре голям страх! Stop
              Практиката показва ,че и в Сф ДЗ работят с едно-две деца до 19 .Точно по тази причина някои работят до 18.30.Ако има деца ,които остават след това време просто подават молба до директора точно тяхната група да работи до 19 ,а в някои случаи и до 19.30.Тогава директора прави съответно ново разпределение на работното време на конкретната група и няма проблем за родителите.Факт е обаче,че до 18 вече има 1-2 деца в група . Според мен в тези часове не е удачна сборната група.Децата се чувстват по-добре в тяхната си .
               За взимането на децата - когато съм първа смяна ги взимам в 15.30-16 ч ,но когато съм втора са си фул до 18.30 последни. Laughing

# 88
  • Мнения: 9 990
...е...нищо по-различно не сме изкоментирали.Реално погледнато, до 19.00 не едно-нула са останали.Например в яслената на малката-по-горе съм описала ситуацията-в 17.15 беше последна, аз я взех и на практика групата приключи даже преди 17.30 работа. Laughing
Отделно-вътрешният ни правилник е-децата се взимат най-рано в 16.00 часа.Виси закачен в коридора.Явно всички, които работят до 18.00 някак все пак успяват да си приберат челядта още в 16.00.
Твоят случай е различен.Ако майка ми работеше в градината и моите деца щяха да отиват и да си тръгват с нея. Laughing

# 89
  • Мнения: 7 382
Твоят случай е различен.Ако майка ми работеше в градината и моите деца щяха да отиват и да си тръгват с нея. Laughing
Joy Joy Joy Нали трабва да направим икономия на бензин  Laughing При това ,ако мама и тате ги взимат  newsm78 -  мисия невъзможна.И двамата работят далеч и да летят до 19 часа няма да успеят.Така,че нямам избор  Laughing и да не искам така се получава. Wink

Общи условия

Активация на акаунт